DAMESBEURS Zware trajecten eisten alles van de rijders 5>e ivandexlytfie aaontuien aan Jiappie Jlappijl MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Internationale Motorzesdaagse VALPARTIJEN BIJ DE VLEET Het nachttraject van Vrijdag, van Graz naar Bad Assee, is buitengewoon zwaar geweest, volgens verscheidene internationale deskundigen, bij wie Piet Nortier, eigenlijk veel te zwaar. Het had de hele dag geregend en 's avonds is er veel sneeuw gevallen. Voorts ging de rit over een terrein met zulke steile hellingen dat goede rijders er zelfs als dagtraject een hele kluif aan zouden hebben gehad. De vierde dag Men behoeft er zich dus niet over te verwonderen dat tal van deelne mers strafpunten hebben opgelopen. I 0p de vierde dag leidde de route Ook het Nederlandse B-team (het|van Feldkirchen over Bad St. Leo BSA-team) Timmers uit Breda liep tijdens het nachttraject 44 strafpunten op. Hij kwam op een gegeven moment na een steile helling volkomen zonder licht boven. Een zijspancombinatie met Duitse belangstellenden bracht uitkomst. Ze had een accu bij zich en stond die af. Toen heeft Timmers met een accu voor zich, op de tank, die hij met één hand moest vasthou den, achter Flintermans auto gere den, met een gangetje van 100 a 110 kilometer naar beneden. Levensge vaarlijk werk, maar hij heeft het ge red en hij is met minder dan een uur vertraging aan de finish gearriveerd. Toch kostte het oponthoud hem 44 strafpunten. Jammer, want hij was steeds royaal op tijd. De derde dag. Zaterdag was het weer beter. De regen had opgehouden en het was 's morgens wel ijzig koud, maar het bleef althans de hele dag droog. Het traject (424 kilometer) moet waar schijnlijk het zwaarste van Je zes daagse worden genoemd, wat tot uiting kwam in de strafpunten, in het aantal uitvallers en in de val partijen. Ook onze jongens kregen hun deel. Zo bezeerde Drikus Veer bij een smak zijn pink, wat Zijn strijdlust overigens niet kon temperen. Piet Knijnenburg heeft twee maal een tuimeling gemaakt, eerst doordat zijn voorspatbord los schoot en in zijn wiel terecht kwam, en daarna vlak voor de finish toen een Engels man een schuiver maakte. Piet kon die Engelsman niet ontwijken, vloog over hem heen en vied me zijn hoofd tegen een "brug. Zijn helm kreeg een flinke deuk, en hijzelf een beetje hoofdpijn, maar daarbij bleef het. En de dokter gaf hem perifiissie om Zondag te starten. Flip Hoaker kwam ook ten val, met als gevolg een kapotte lamp. Flinterman werd niet gespaard en verloor bij een tuimeling een deel van zijn voorspatbord. Priem Rozen berg kwam in een vrij diepe kuil te recht, sloeg over zijn stuur heen, krabbelde overeind en is doorgegaan. Voorts zijn van Dolder en van Ewijk gevallen, zonder nadelige gevolgen, behalve voor van Ewijk een lekke tank, maar die is te herstellen. Huub Pellikaan, die in ieder tra ject vele malen heeft moeten repare ren en telkens op het nippertje bin nen de vastgestelde tijd binnen kwam, heeft ook Zaterdag aanleiding gegeven tot nervositeit bij de Ne derlanders. Het was op de seconde af tijd toen hij, met een hoera'tje be groet en nog steeds strafpuntloos, zich bij de controle meldde. Na de derde dag waren nog 13 Ne derlanders (bijna 57 percent) zon der strafpunten. Na de derde dag waren er van de Vaas-teams nog drie zonder straf punten, n.l. Nederland A (het Jawa- team), Engeland B en Duitsland. Op de vierde plaats kwam in de of ficiële rangschikking Nederland B met 2 strafpunten. Want een protest van Piet Knijnenburg en Jan Flin terman tegen de door hen opgelopen strafpunten was toegewezen. De ju ry bleek van oordeel, dat het de con troleur reglementair niet was toege staan hen vast te houden teneinde het defecte licht te repareren. Knij nenburg had derhalve 0 strafpunten en Flinterman 2. Op de vijfde plaats stond Ts. Slovakije B met 4, op de zesde Engeland A met 24, óp de ze vende Ts. Slovakije met 93, op de achtste Italië A met 100, op de ne gende Zweden met 211, op de tien de Italië B met 299, op de elfde Oostenrijk A met 300 en op de twaalfde Oostenrijk B met 400 straf punten. Het avondtraject van Zater dag was erg zwaar geweest en het regende strafpunten. Na de derde dag had Jaap Haaker er 3, van Wees 2. Jan Timmers 44, van Dolder 43 (hij heeft als gemeld opgegeven), van Ewijk 7, Laming 12, Flinterman 2 en Brouwer 88. nard, Sirnitz, Hochrindelhuette en de vlakte van Reichenau naar'Tur- rach en verder via Radstadt naar Bad Aussee (440 kilometer). Het ging over de steilste passen van Oos tenrijk, met stijgingspercentages tot 34 percent. In de nacht had het ge sneeuwd en op sommige punten zak ten de machines tot over de assen in de ijskoude modder, 's Morgens was het opgeklaard, maar het vroor nog enkele graden totdat in de na middag de zon doorbrak en met vreugde door de verkleumde deel nemers werd begroet. Wat de Ne derlanders betrof waren na deze buitengewoon moeilijke rit nog de volgende rijders zonder strafpunten: Jansema, Bestebreurtje, Pellikaan, Drikus Veer, Ab Koning, Bep Olie, Martien den Haan, Frans Vos, Knij nenburg en Rozenberg. Emmelkamp en v. d. Noll kregen resp. drie en twee strafpunten. Ze hebben erg veel vertraging gehad omdat ze op een gegeven moment een riviertje moesten oversteken over een brug die practisch was weggeslagen. Ze hebben toen met de palen, die in het water lagen, getracht de brug te herstellen. En inderdaad zijn ze er over heen gekomen met hun zij spannen, maar het kostte nogal wat tijd zodat ze de volgende controle net niet konden halen. Maar tegen de hun toebedeelde strafpunten is protest aangetekend; terecht waren ze van oordeel, dat van een zesda- genrijder niet gevergd mag worden, dat hij ook nog bruggen kan bou wen. Flip Haaker had bij. diezelfde brug een ongelukje; hij zakte er n.l. doorheen omdat de planken er los op waren neergelegd. Dit bracht vertraging, resulterend in een straf- punt. Van Ewijk heeft er Zondag nog 12 strafpunten bij gekregen. Zijn ketting begaf zich boven op de Turracher Höhe, en toen dit euvel verholpen was en hij de helling was afgereden vond hij onderaan Laming met zijn motor in een beekje liggen. Uiteraard hielp hü zijn landgenoot weer op het rechte pad, maar al met al was hij bijna 12 minuten kwijt, wat even zovele strafpunten bete kende. Ook Laming kreeg er door zijn slipper in de beek een vijftien tal strafpunten bij. Jaap Haaker kreeg er een of twee bij. De overige rijders hadden hetzelfde aantal straf punten als na de derde dag. Het totale beeld was Zondagavond als volgt: van de Nederlandse rij ders hadden er nog tien een blanco strafregister. Als het protest gewon nen werd ten aanzien van de twee zijspancombinaties en van Flip Haa ker, die door de defecte brug wer den gehandicapt, zou dit aantal dus tot dertien stijgen, een percentage van 54, dat vrij hoog is. Zeven van onze jongens hebben strafpunten opgelopen. En in totaal hebben we vier uitvallers, n.l. Evert WEST-DUITSE SPORTBOND VERBREEKT BETREKKING MET OOST-DUISTLAND. Het bestuur van de West-Duitse Sportbond heeft in een te Oberwesel gehouden vergadering besloten de betrekkingen met de Oost-Duitse Sportorganisaties af te breken. De reden hiervan schuilt in de aard van de vragen, welke sportlui uit West- Berlijn zouden moeten beantwoor den alvorens toestemming te krijgen in Oost-Duitsland uit te komen. Een van de vragen hield in of de athleet in kwestie dan wel leden van zijn ploeg politieke vluchtelingen waren, en of hij op de hoogte was van de verblijfplaats van uit Oost-Duits land ontsnapte sportfiguren. Voorts deelt de West-Duitse sportbond mee, dat de sportautoriteiten van Oost- Duitsland en van de Russische sec tor van Berlijn te kennen hebben gegeven, dat het hun ook in de toe komst onmogelijk zal zijn de sport te scheiden van hun politieke doel einden. Bos en van Dolder en Cees van Rijs- sel en Jan Timmers. Van Rijssel moest gisteren wegens een kapotte motor de strijd staken, waardoor ons Vaas-team A kansloos werd. Timmers draaide op het laatste stuk je van het traject zijn motor in puin. Wat er precies aan de hand was wist men Zondagavond om 3 uur nog niet. Maar in elk geval is de wedstrijd voor hem geëindigd. Deze vierde dag. volgens de deel nemers wellicht de zwaarste van de wedstrijd, werd gekenmerkt door een reeks valpartijen. Bij een hier van werd de bekende Duitse NSA- r ij der Haas, die op een Ardie uit kwam, ernstig gewond. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Zoals te verwachten was, heeft de vierde dag een volkomen wijziging gebracht in de stand van de Vaas teams. Het Nederlandse A-team was vrijwel kansloos geworden door het uitvallen van de Hagenaar Cees van Rijssel tengevolge van motorpech. Het B-team werd een aantal straf punten kwijtgescholden waardoor het thans met 2 punten, die van Jan Flinterman, de tweede plaats in nam. Aan de kop staat het Duitse team met 0 strafpunten. In de strijd om de Trophy staat Tsjecho Slowa kije nog steeds bovenaan met 5 straf punten, wat behoudens ongelukken een vrijwel zekere overwinning be tekent. Na de vierde dag zijn de volgende Nederlanders nog strafpunt vrij: Drikus Veer, Piet Knijnenburg, Rozenberg, Koning, Olie, Pellikaan, Bestebreurtje, Jansema en Vos, ter wijl grote kans bestaat dat ook Em melkamp, v. d. Noll en Flip Haaker met een schone lei uit de bus komen, omdat een protest werd ingediend door de K.N.M.V. voor enige straf punten, die deze rijders opliepen, toen zij bij een ingezakte brug tijd verlies boekten. Behalve van Rijssel heeft Zondag ook Timmers uit Bre da de strijd moeten staken door ma chinemoeilijkheden. Na de vierde dag was de positie van de verschillende teams volgens een officieuze opgaaf als volgt: Trophy: Ts. Slowakije 5 str.En geland 300 str.; Oostenrijk 400 str.; Zweden 555 str.; Duitsland 807 str.; Italië 1250 str. Zilveren vaas: Duitsland 0 str.; Nederland B 8 str.; Ts. Slowakije B 12 str.; Engeland B 100 str.; Neder land A 101 str.; Ts.Slowakije A 133 str.; Italië A 301 str.; Engeland A 324 str.; Zweden 327 str.; Italië B 429 str.; Oostenrijk A 505 str.; Oos tenrijk B 600 strafpunten. WIELRENNEN. LOUIS BOBET A VINT GROTE LANDENPRIJS. De Fransman Louis Bobet heeft de Grand Prix des Nations gewonnen, een wedstrijd tegen het uurwerk over 140.3 kilometer met individuele starts. Zijn tijd was 3 uur 39 min. 2 sec. Wim van Est werd 17e in de rangschikking in 3 uur 47 min. 58 s. CLUBVIERKAMP OM DE GALVANO-WISSELKONING. Gisteravond werd in de PTT-ont- spanningszaal de 2e ronde gespeeld van het clubvierkamp om de Galva- no-Wisselkoning. De uitslag werd: PTT 1VTL 1 3yxx4yxx) SCL 1Leithen - 28. Hier volgt de gedetailleerde uit slag; PTT 1VTL 1: LeenheerA. Smit xx; Hemerikv. d. Zon 10; v. d. LindenDingjan 10; Wiliems v. Dijk y,'A) HuigslootSpek xx; PotuytW. Smit 01; Ples- meijerTervooren Jr. y,y,\ v. d. LaanTervooren Sr. 0—1; Immink Chrispijn yy; v. Leeuwen—Ver mond. SCL 1Leithen 1: DuffelsBoek- koei y y,\ Galj aardPlanj er 01; de WildeKroon 01; v. d. Burgh Beij y y.\ de KoningGalj aard 10; Bonselde Ridder 01; Beij Batenburg 1—0; W. van Katwijk Blonk 01; A. van KatwijkSchou- ter 01; Platerink Donker 01. Vrijdagavond 26 Sept. te 2O.Q0 uur wordt de 3e ronde gespeeld. Wederom in de PTT-Ontspanningszaal, Boom- markt 15 Leiden PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT De uitslagen van dc Zaterdag ge houden draverijen te Duindigt lui den: Deauvilleprijs: 1. Query Hanover (H. C. en Hagen) 1.34.5; 2. Prins Gregor; 3. Olga S. Toto: w. 6.10, pl. 2.40, 2.60, 3.70, gekoppeld 12.90, cov. f 10.10. Lafitteprijs: 1. P. Louis II (J. Zuy- derduin) 1.27.8; 2, Peter Spencer; 3. Persimmon. Toto: w. 65.40 (stal), pl. f 4.50, 3.10, 1.50, gekoppeld 37.60, cov. 9.—. Enghienprijs: le Afdeling: 1. Red- loff W.B. (N. Oosting) 1.31.2; 2. Ro nald; 3. Rita Rosa. Toto: w. 2.10, pl. f 1.20, 1 10, 1.90, gekoppeld f 2.70, cov. f 2.80; 2e afdeling: 1. Ramona S. (N. Oosting) 1.35.6; 2. Rentinus; 3 Rebecca. Tóto: w. 4.10, pl. 1.10, 1,20. 2.60, gekoppeld 8.30, cov. 3.80. Chantillyprijs: 1. Rocket (B. J. J. M. Arts) 4.58.4; 2. Mephisto; 3. Rad ja. Toto: w. 3.50, pl. 2.50, 1.70, gekoppeld 6.40, cov. f 5.90. Fontainebleauprijs: 1. Riphales (A. W. van Dijk) 1.29.2; 2. Silver Slipper; 3 Carla. Toto: w. f 3.50, pl. f 1.10, 1.20, gekoppeld f 2.30, cov. f 4.80. Bois de Boulogneprijs: 1. Flying Gal (J. Vóórhaar) 2.25.0; 2. Chef de Gare; 3. Brandal. Toto: w. 8.90, pl. 1.40, 3.—, 1.10, gekoppeld f 11—, cov. 14.70. Totale omzet f 43.908. De „dodencel" in Oranjehotel Voor de zevende maal werd Zatcr-^ dagmorgen het jaarlijkse défilé ge-'' houden langs de „dodencel" in het Oranje-hotel en langs het monument dat in de buitenmuur van de gevan genis aan de Van Alkemadelaan te 's Gravenhage is aangebracht. Als elk jaar bestond er voor deze sobere maar altijd aangrijpende plechtig heid zeer grote belangstelling. Uit alle delen van het land waren de nabestaanden en oud-gevangenen weer naar het Oranje-hotel gekomen. Reeds voor 10 uur stond er voor het nog „gesloten" poortje der gevange nis een grote rij belangstellenden. De vlag hing boven de ingang half stok. Op de binnenplaats der gevan genis was een groot aantal zitplaat sen aangebracht, waar allen zich la ter verzamelden. Het politie-muziefk- corps „Onderling Kunstgenot" speel de gewijde en koraalmuziek. Om half 11 werd de bijeenkomst door de heer G. Bos, voorzitter van de Stich ting Oranje-hotel geopend. Hierna werd twee minuten stilte in acht genomen. Onmiddellijk daar op zongen allen het Wilhelmus. Het défilé nam daarop een aanvang. Voorop de nabestaanden, vervolgens de autoriteiten, oud-gevangenen en belangstellenden. Terwijl allen langs de „dodencel" defileerden speelde in de gevangenis een kamerorkest stemmige muziek. Vervolgens trok de lange stoet naar buiten langs het monument waar vele kransen en bloemen werden neergelegd. OUD MODEL-PASPOORTEN WORDEN NA 1 OCTOBER NIET MEER VERLENGD. De A.N.W.B. wijst erop, dat pas poorten van oud model na 1 October a.s. niet meer kunnen worden ver lengd. Houders van deze paspoorten zul len dus ma die datum, wanneer hun pas verloopt, een nieuw paspoort „model 1950" moeten aanschaffen, waarvan echter de kosten hoger zijn, dan voor een verlenging in rekening wordt gebracht. Weliswaar zijn de rijksleges bij verlenging en bij ver nieuwing dezelfde, doch de gemeen telijke en/of provinciale leges kunnen bij verlenging lager liggen of zelfs achterwege blijven. Er bestaat echter de mogelijkhed, aldus de A.N.W.B., paspoorten te la ten verlengen enige tijd vóór de ver valdatum. In Zuid Holland kan dit b.v. reeds drie maanden vóór deze datum geschieden. Houders van een oud-model pas poort, dat vóór 1 Januari a.s. ver valt, kunnen daar dus nog voor de gestelde datum van 1 October 1952 hun paspoort laten verlengen, waar bij zij dan als regel een zeker be drag uitsparen. Daar de leges der provincie en ge meente verschillend zijn, kan de A.N. W.B. dit bedrag niet nader precise ren. zowel In verbruik als la onderhoud, door lange levensduur en hoge inruilwaarde. Cern voordeliger Wf dan eon OPEL OLYMPIAN Eebr. vin Win AMERIKAANSE BUS-CHAUFFEUR AANGEKOMEN De 44-jarige bus-chauffeur uit New York, George Edward Brennan, die voor een maand met zijn Amers- foortse collega Jan van Gent van plaats heeft verwisseld, is Zaterdag morgen op Schiphol aangekomen. Hedenmorgen om zeven uur begon zijn eerste dienst. Het is de bedoe ling, dat hij successievelijk op alle der vijf stadslijnen te Amersfoort zal gaan rijden. Er is voor gezorgd, dat Brennan ook in de gelegenheid zal zijn, iets van ons land te zien. 7. „Ik ben, Koppie Kopij, meneer. Ook van Bas Brom's Blad. Ik moest" „Ah juist! Jij komt kopij halen. Prachtig! Jantje, geef je spullen maar aan Koppie. Dit is Jantje, Koppie. Jantje is myn particulier secretaris, om zo te zeggen. Kom mee, Jantje. We gaan nog 'ns kijken of we die rode auto ergens kunnen vinden." En na deze lange toespraak wandelde Pietei Primeur, zonder Koppie ook nog maar een blik waardig te keu ren en zonder te kijken of Jantje wel met hem mee ging, de deur uit. De dikke Jantje werkte zich moeizaam uit zijn stoel, duwde Koppie een stapel ■volgeschreven blaadjes papier in de hand, smeet een paar geldstukken op het tafeltje en dribbelde zo vlug zijn korte beentjes hem dragen kon den, achter de al lang verdwenen Pie- ter Primeur aan. Koppie stond eerst verbouwereerd te kijken, bedacht toen opeens weer, dat hij haast had en vloog de deur uit. Buiten zag hij nog net hoe Janjje zich in een heel klein autootje wrong, dat al begon te rijden nog voor hij er goed en wel in zat. Toen vloog Koppie de andere kant op, terug naar Bas Brom's Blad. tan de dameskroniek HOUTRUST DEN HAA6 te t/m 30 SEPT. ENTREE F. 1.- In 2 dagen reeds meer dan 26.000 enthousiaste bezoekers(sters) I (Advertentie) PROVINCIALE LANDDAG STEUN WETTIG GEZAG. De Provinciale Landdag Steun Wettig Gezag werd besloten met een. bijeenkomst in de grote Ahoyhal te Rotterdam, waar ook het publiek vrij toegang had. Hier werden korte toespraken gehouden door dr. J. Schouten, prof. mr. C. P. M. Romme en J. J. Vorrink. Nadat een danktelegram van Prins Bernhard was voorgelezen, reikte de voorzitter van het nationaal bestuur, ir. J. B. G. M. Ridder De van der Schueren de prijzen uit, waarfoij hij in gedachte ook een grote prijs had toegedacht aan de organisatoren van deze landdag, waarvan hij de orga nisatie uitstekend geslaagd achtte. De prijzen van de in de ochtend gehouden schietwedstrijden werden sehaald als volgt: schieten op ge weer: het corps Alphen aan den Rijn, schieten op revolver: reserve jrensbewaking afdeling Zuid-Hol- "and Zuid, eveneens schieten op re volver: afdeling rijkspolitie Dor drecht, schieten op pistool: reserve gemeentepolitie-corps Den Haag, schieten op geweer: algemeen vrij- willigersdepot corps Rotterdam. Met opwekkende woorden werd deze landdag door de voorzitter van de regelingscommissie J. A. J. Jan sen Manenschijn gesloten. VERWAARLOOSDE KNAAP IN HET STRO GEVONDEN De politie van Zutphen en Renkum heeft dezer dagen in een stromijt, onder de gemeente Heelsum, een to- ,aal verwaarloosde 14-jarige knaap aangetroffen. De jongen, die lange, zwarte haren droeg cn zeer dunne armen en benen had, sliep onder 'n zak. Blijkens de voorlopige inlichtin gen is de jongen afkomstig uit een woonwagen. Do politie meent, dat de knaap niet meer thuis mocht komen. De knaap werd gevonden op aanwij zing van een pupil, die veertien da gen geleden uit een inrichting te Zutphen ontvluchtte. Met een andere vluchteling was deze pupil op een gestolen fiets in Heelsum terecht ge komen. De knapen waren van plan de nacht In een stromijt door te brengen. Toen zij op zoek naar een geschikte rustplaats waren, ontdek ten zij, slapend onder een zak, de to taal verwaarloosde jongen. De vluch telingen meenden, dat er met deze jongen Iets niet pluis was en reden daarna snel verder. In Den Haag kregen de knapen wroeging, meldden zich bij de politie en vertelden van hun vlucht. Teruggekeerd in de in richting deden zij het avontuurlijke verhaal van hun vondst in Heelsum. Onmiddellijk werd de politie inge schakeld, die in samenwerking met de jeugdige gedetineerden na enig zoeken de verwaarloosde knaap in de stromijt vond. Getracht wordt, de knaap onder de hoede van de voogdij te stellen. JONGETJE BU BRAND OMGEKOMEN Bij een brand in een woning te Menaldum (Fr. is Zaterdagavond de 3- jarige Jan Dijkstra om het leven gekomen. Hij sliep op een zolder met drie andere kinderen, die gered kon den worden. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een petroleumtoestel was omgevallen. £eti uuaeótyn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 56) De tafel was een solide stuk werk, waarschijnlijk eens de trots van zijn maker, en was er speciaal op bere kend weerstand te bieden aan gevan genen, die hun woede ergens op wensten te koelen. Als het ding uit gewapend beton was vervaardigd ge weest, had het niet solider en zwaar der kunnen zijn. Menig gevangene had waarschijnlijk in de loop der ja ren zijn krachten op het gevaarte be proefd, maar het had tot nog toe alle aanslagen overleefd. Toen dat bouw werk met een daverende slag op de vloer was neergekomen, grijnsde Pe ter verheugd. „We zijn op de goede weg!" zei hij, „laten we nu die twee stoelen er op leggen. De twee stoelen werden plat op de tafel gelegd en het gehele samenstel werd een halve meter opgetild. „Bij drie laten zakken," zei Peter, „ééntweedrie!" De tafel zakte niet alleen, maar werd door beiden nog eens extra neergeduwd ook. Het resultaat was boven alle verwachtingen. Van het adobe plafond vielen drie grote plak ken klei, de karaf, die op de grond stond, sprong een handbreedte om hoog en viel om, zodat Peter haar snel moest grijpen om het water te redden en Parker vergat zijn ellende en begon te protesteren. „Hou in vredesnaam op met dat kabaal! Dadelijk valt de hele keet boven ons hoofd in.... wat zijn jul lie van plan?" „Zul je gauw genoeg ontdekken!" zei Peter opgewekt, „ben je weer genoeg opgeknapt om op je benen te staan?" „Laat me met rust," zei Parker somber. „Dat gaat niet," zei Peter, „spijt me erg. Sta op en help mee tot nut van het algemeenDrink dit op." Hij hield hem een beker water voor, goot hem een gedeelte van de inhoud door de keel en hees hem op zijn voeten. „Zie je wel," prees hij, „je bent zo lekker als kip!" „Laat me liggen," protesteerde Parker zachtjes. „Geen denken aan!" zei Peter, „kont hier, pak deze tafel aan een eind beet! Juist! Nu tel ik tot drie en gedurende die drie tellen tillen we do tafel zo hoog mogelijfk op. Bij drie duwen we het hele geval zo hard mogelijk naar beneden. De be doeling is, zoveel mogelijk herrie te maken." Parker begon te sputteren maar Peter dreigde hem met een tweede plof in zijn maag als hij niet wat meer sociale neigingen toonde, dus schikte Parker zich uiteindelijk in zijn lot. „Prachtig!" zei Peter, „Hemingway sleep het would-be lijk naar de deur en ga er naast liggen. Vergeleken bij het lawaai dat nu gaat volgen, was de slag bij Waterloo een schiet wedstrijd voor klappertjespistolen. Let op, Parkerééntwee Ja! Drie! Opnieuw: Eéntwee drie!" Het gebouw schudde op zijn grond vesten, kolommen van in het maan licht zilverglanzend stof stegen op, hele plakkaten klei vielen met doffe bonzen van het plafond en de muren, zelfs dode katten zouden van het tumult zijn ontwaakt. De cipier ontwaakte ook. Na de achtste bons van de Verenigde Stoe len en Tafels rammelde de ijzeren klink van de deur en een stent riep iets in het Spaans. „Doe alsof je vecht!" zei Peter te gen Parker. Hij liet de tafel voor de laatste maal vallen en gooide haar om. Temidden van het lawaai van vallende meubels pakte hij Parker beet en begon luid schreeuwend een wilde rondedans door het vertrek, met tussenpozen op hese fluistertoon bedreigingen uitend. „Schreeuw, en doe of je vecht, of ik sla je op je grote neus! Schreeuw, en zo hard mogelijk!" Parker zag blijkbaar plotseling in wat de bedoeling was, want hij rukte zich van Peter los, brieste als een getergde muilezel en stampte in het rond, dat de planken dreunden. „Ik zal je doodslaan," gilde hij, met zijn armen zwaaiend. „Kom reaar op!" krijste Peter, „daar, dat is voor jou!" „Moord! Help!" schreeuwde Parker, „heidaar, geef hem van leerpas OD. hij heeft een mes!" Toen ging de deur open en een douanier, de douanier, die hen in dc cel had gesloten, verscheen op de drempel. Hij stak scherp af tegen 't licht dat in de gang brandde. In zijn hand blonk een revolver. „Cachimba de Jean Juan!" hijgde hij ontsteld, „hou op, caramba! Als El Capitan dat hoort! „Help, hij heeft een groot mes!" huilde Parker, „als hij...." De douanier vloekte iet» binnens monds, stak zijn pistool vooruit en liep op hen af. „Hou op.... hou op," zei hy, „als El Capi...." De leren hak van een schoen is 'n zeer hard voorwerp en Hemingway was niet van plan voor de tweede maal die nacht een fatale vergissing te begaan, zeker niet waar het een doaunier met een groot pistool be trof. De douanier met het grote pistool zei niets en deed niets, hij liet het zware pistool uit zijn hand vallen en gleed op de grond, waar hij vreed zaam op zijn rug bleef liggen, zijn mond half open. „Zo," zei Hemingway, „eind goed, al goed." Hij bukte zich en trok zijn schoen weer aan. Peter haastte zich naar voren en raapte het pistool op. Dan liep hij naar de deur en stak zijn hoofd naar buiten om de gang te verkennen. „Niemand in de gang," zei hij, „ik zal op de uitkijk blijven staan, bind jij intussen de verschillende heren hier stevig vast en zoek des doua niers zakken na. Er kan iets inzitten wat ons interesseert, sleutels of zo iets." De volgende vijf minuten had htf het zeer druk. Hij stond voor de ze nuwslopende taak, telkens zijn hoofd om de hoek van de deur te steken om te kijken of alles veilig was en tegelijkertijd zijn pistool op Parker gericht te houden als overwegend ar gument. „Parker!" zei Peter, „sla niet zulke vreselijke taal uit. Bovendien heb je helemaal geen reden voor ontevre denheid. Jullie hebben mijn papier gestolen en nu ga ik het terughalen, dat is alles. En laat je nu rustig vastbinden, dat is heus het beste voor je. Je hebt een por in je maag ge had, die je nog lang niet te boven bent en wij gaan een zeer vermoei ende dag tegemoetWees nu rus tig. later zul je er ons dankbaar voor zijn. Ga slapenmorgen komt er weer een dag." „Als ik dat had geweten," raasde Parker, „als ik dat had geweten ik hoop dat je onderweg je mil breekt." „Hoop doet leven," zei Petefb „Schiet wat op, Hemingway, ik voel me niets safe hier." 'Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7