Nederlands elftal geklopt na 2- door Denemarken 0 voorsprong „Oudjes" deden het nog het best klasse-spelers zijn ver te zoeken Kraak was ook hier paraat Ook Abe speelde weer Van 2-0 voor Nederland, naar 2-2 en 3-2 voor Denemarken MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In 'het oude vierkante voetbalstadion Idrettsparken aan de yand van het gezellige Kopenhage, heeft het Nederlands voetbalelftal het nieuwe inter land seizoen ingezet met een 32 nederlaag tegen Denemarken. Onder een druilerig motrr^entje en dientengevolge op een glad en moeilijk bespeel baar terrein, heeft het nationaal elftal ten aanschouwe van 30.000 belang stellenden zo ongeveer gedaan, wat er van verwacht werd. En deze verwach tingen omtrent de prestaties van onze voetbalvertegenwooraigers waren nu eenmaal niet hoog gespannen. Zeker niet, toen de verdediging I einde af en toe plaats maakte voor door uitvallen van Odenthal moest geloei wanneer één van de Neder- worden gewijzigd en de in Kopen- landse spelers wat al te hardhandig hagen aanwezige leiding van de Tech nische Commissie en de Keuzecom missie van de K.N.V.B. Terlouw als rechtsback opstelde naast debutant Boskamp, terwijl Hendriks van Vites se de spilplaats kreeg toegewezen. Er was nog iets, dat de hoop op succes verminderde in het Nederlandse kamp. Abe Lenstra had nl. last van een blessure aan de linkervoet er werd gesproken van een scheurtje in een teenbotje en wie hem voor de wedstrijd met zijn been zag trekken, vreesde het ergste. Dadelijk dient hieraan te worden toegevoegd, dat Lenstra gedurende de wedstrijd wei nig hinder heeft gehad van deze han dicap, en van enige invloed op de uitslag was hier ook geen sprake. Wat wel de oorzaak was van de Nederlandse nederlaag? Och, er wa ren vele oorzaken en het is maar, waaraan men de meeste betekenis toekent. Inderdaad was het in de Nederlandse verdediging merkbaar, dat niet iedereen op zijn vertrouwde plaats stond. Terlouw mag dan van huis uit achterspeler zijn, hij bleek, vooral toen de druk na de rust steeds groter werd, toch zo sterk naar het centrum te worden getrokken, dat hij Hendriks vaak in de weg liep. Bo vendien, en ook dat kwam pas n>a rust duidelijk tot uiting, was zijn voorkeur voor het linker been een handicap tegen de snelle Deense linkervleugel van de beide Nielsens. Wanneer we elke speler de revue la ten passeren zijn er. meer zwakke plekken aan te wijzen. Zo waren Bennaers en van der Kuil en naar mate de wedstrijd vorderde ook van Roessel onvoldoende, maar uiteinde lijk kunnen wij alles terugbrengen tot één nuchtere conclusie: de De nen hadden een betere ploeg rtiet snellere spelers, die over betere bal techniek en een betere lichaamstech niek beschikten. Ziedaar het grote verschil tussen beide elftallen. Zeker, onze landgenoten, die tegen het goe de gebruik in als gasten in zwarte broeken waren gestoken, terwijl de Denen in hun traditionele rood-wit verschenen, hadden adem genoeg en hebben de wedstrijd kunnen uitspe len, maar tot het einde toe op volle toeren draaien konden zij niet en bovendien hadden de gastheren op dit veld het voordeel van hun gemiddeld kleinere en lichtere postuur. Geen wedstrijd in mineur. Toch zou het onredelijk zijn om de beschrijving van de wedstrijd, zo als deze door het Nederlandse elftal werd gespeeld, geheel in mineur te houden. Een nederlaag geeft de be oordelaar, in het bijzonder wanneer naar de reden van deze nederlaag wordt gezocht, maar al te gauw de neiging prestaties met een zekere ge ringschatting te bekijken. Eerlijk ge- zeg verdient het Nederlands elftal een dergelijke critiek niet, want niet alleen dat de wedstrijd zonder twij fel aantrekkelijk was om naar te kij ken, iets waarvoor uiteraard beide ploegen zorgden, maar ook heeft het spel van de Nederlanders de harten van hun landgenoten, die in gering aantal op de natte tribunes aanwezig waren, in sommige perioden aange naam kunnen verwarmen. In de eerste speelhelft vooral heeft het Nederlandse elftal zowel verde digend als aanvallend veel goede din gen gedaan en menig open doekje van het sterk meelevende publiek was voor onze spelers bestemd. Jammer was het, dat dit applaus steeds min der vaak voorkwam, zelfs aan het was in zijn pogingen de Deense vloed golf van aanvallen te stuiten of wan neer 'n Oranje-hemd zich op hinder- lijze wijze met de leiding ging be moeien. In die laatste tien minuten hebben wij ons zelfs af zitten vragen of de spelers van het Nederlands elf tal behalve regelmatige verliezers ook al slechte verliezers gingen worden. Laat ons hopen, dat dit alles in het vuur van het spel geschiedde en dat het mede te wijten was aan de inder daad vele aanvechtbare beslissingen vani de Fin Kaivola. Nederlandse voorhoede begon goed. Met fris open aanvalsspel en goed gesteund door de kanthalfs Wiertz en Biesbrouck heeft de Nederlandse voorhoede de Deense verdediging voor rust handen vol werk gegeven. Vlotte, verantwoorde switches van het binnentrio Lenstravan Roessel Bennaers en goede dribbels en voorzetten van de vleugels, waarbij vooral Clavan zich onderscheidde, gaven het spel een élan en een stoot kracht, waaraan vriend en vijand be paald moesten wennen. De verdedi ging startte evenmin onverdienste lijk met .een Boskamp, die vaak rus tig wegwerkte en niet in het minst blijk gaf van plankenkoorts te heb ben, en een Hendriks, die op de spil plaats zichtbaar in zijn1 element was. Terlouw paste zich eveneens goed aan en zelfs zagen wij hem enkele malen goed opruimen met zijni rech ter been. Het Nederlands elftal do mineerde in die eerste twee kwar tier, een overwicht dat met twee doelpunten tot uitdrukking werd ge bracht. Het leek toen of de Denen een zeer matig elftal in het veld had. den gebracht, dat geen antwoord zou weten op de doortastende actie van de Nederlandse stormlinie. Dit kwam echter anders uit. De Denen hadden wel degelijk een groot incasserings- Het moment, waarop het eerste Ne derlandse doelpunt ontstaat. Geheel links op de grond liggend en ge deeltelijk zichtbaar Svend Niel sen. Verder Ginsburg (4), Clavan Van Roessel de maker van het doelpunt scheidsrechter Kaivola, Broegger en doelman Johanson, die tevergeefs is uitgevallen. vermogen en allengs werd de druk op het doel van Johansen kleiner, naar mate het gevaarlijke binnentrio in samenwerking met de snelle vleugel adjudanten de zwakke plekken en feilen van de Oranje-achterhoede hadden afgetast. Het tempo werd toen verhoogd, zodat Boskamp geen tijd meer kreeg tot het met drie- hoekspel vrijmaken van een bal, Ter louw steeds op het verkeerde been kwam te staan en Hendriks in al zijn ijver te veel wilde gaan doen en Kraak zodoende te weinig uitzicht gaf. Prachtig maakte de Deense aan val van deze korte paniek*periode ge bruik en in één minuut was de vreugde van de 2D voorsprong ver drongen door het minder prettige ge voel van: nu kunnen we weer op nieuw beginnen. Het elftal heeft ge probeerd en gezwoegd om de vaart erin te krijgen, maar de motor wil de niet meer op gang komen terwijl de Denen ineens in hun spel kwa men. Tijdens de olympische spelen te Helsinki hadden zij het in de wed- sirijd tegen Zuid-Slavië gepresteerd een 30 achterstand op te halen, nu werd de oneffenheid van 2 tegen- punten ogenschijnlijk met groot ge mak vlak gestreken. Het was 22 met de rust en alles was dus nog mo gelijk, maar de Nederlanders op de tribune voelden het, een nederlaag was nu dichterbij dan een overwin ning en hoewel de kansen op een zege zich in de tweede helft nog tal rijk voordeden, de nederlaag kwam en was verdiend. Weer zal de keuze commissie met de handen in het haar zitten wanneer zij denkt aan de ko mende ontmoetingen tegen de Belgen en de Engelse amateurs, want weer is het gebrek aan klasse gebleken. Tientallen spelers zijn» na de oorlog in het nationale elftal geprobeerd en met uitzondering van de enkelen, die naar het beroepsspel zijn overgegaan, zijn er twee, drie oudgedienden, die het er steeds maar weer het beste afbrengen. Er is geen „klasse", en, aldus luidt de mening in technische bondskringen, deze zal er ook niet komen zolang de clubs hun jeugdig materiaal niet beschikbaar stellen voor training en proefwed- strijden. Deense persstemmen Tan drie Deense bladen vernam het Algemeen Dagblad na afloop van de wedstryd hun opinie over het ge presteerde. AFTENBLADET: (Julius Larsen, oerscommissaris van de Deense bond): Wij Denen, hebben met veel geluk gewonnen na de sterke eerste helft van de Nederlanders, waarin zij ons in angst en vrees had den gebracht. De Nederlandse ploeg was lang niet zo slecht, als men zou kunnen opmaken uit de resultaten, die zij de laatste tijd behaalde. Slechts één speler heeft nvij teleur gesteld; dat is Biesbrouck. Ik heb nog nooit zo'n zwakke aanvoerder gezien. Heeft Nederland geen betere op deze plaats? BERLINGSKE TIDNINGE: Ne derland verdiende in de eerste helft van de wedstrijd een veel grotere voorsprong en zou daarmee ook door de tweede helft zijn heengekomen. Wij Denen, kunnen daarom tevreden zijn met het resultaat. NATIONAL TIDNINGE: Welk een groot speler is deze Lenstra; vooral als hij voldoende krachtig is om voluit te spelen, zoals in de eer ste helft. Hy dirigeerde het gehele elftal zo. dat het een lust was om er naar te kijken en zijn orthodox spel, nu eens hier, dan weer daar, maakte hem tot de schrik van de verdedi- ging van de tegenstanders. Neder- land had deze wedstrijd gemakkelijk kunnen winnen, mede door het bui tenspel-doelpunt van Van Roesel, dat naar onze mening niet buiten spel was. De scheidrechter heeft zich vereist op grond van de geweldige snelheid van deze speler, die veel later was gestart dan de scheidsrech ter meende. Bier zien we Abe Lenstra, die voor het eerst in het nieuwe internationale seizoen weer meespeelde, het tweede doelpunt maken. HET VERLOOP VAN DE WEDSTR1ID Na de toss, die door Biesbrouck werd gewonnen, stelden de ploegen zich als volgt op: Denemarken: JOHANSEN S. NIELSEN KNUDSEN GINSBURG BROEGGER TERKILDSEN KUJ. NIELSEN KURT NIELSEN HANSEN PETERSEN ANDERSE CLAVAN BENNAARS VAN ROESSEL LENSTRA v BIESBROUCK HENDRIKS WIFRTS BOSKAMP TERLOUW KRAAK Tijdens een aanval op 't Nederlandse doel in de voetbalwedstrijd Denemar kenNederland te Kopenhagen zien we een waakzame Kraak de voor zijn doel zwevende bal scherp in het oog houden. Tweede van links Hendriks, geheel rechts Terlouw. Nederland: Tegen de wind in trapte Jens Hen>- sen af, en al in de eerste minuut kwam de voorhoede der gastheren kennis maken met de nieuwbakken Nederlandse defensie. Een gevaarlij ke aanval was het echter niet en toen de bal door Hendriks naar voren werd getrapt konden de Nederlandse aanvallers een eerste en reeds da delijk niet onverdienstelijke combi natie opbouwen. Wiertz trok met het leder door het midden naar voren om vervolgens van Roessel met een goede througpass te lanceren. Maar de toestormende linksback Svend Nielsen was iets eerder bij de bal dan de Tilburgernaar en tot een schot kon de Nederlandse aanvalsleider dan ook ndet komen. Toch bleef de bal in Nederlands bezit. Van de rechtervleugel kwam een hoge voor zet, maar Lenstra kon achter zijn kopbal geen voldoende kracht zetten om doelman Johansen te verontrus ten. Het was de eerste actie van Abe en bij het volgen van zijn spel bleek weldra, dat coach van der Leek de pijnlyke teen van de Fries goed had ingepakt, want zelden zag men een actiever en enthousiaster Lenstra dan in deze minuten. Het eerste gewin was ditmaal geen kattegespin. Het bleef niet bij deze Nederlandse aan vallen, het was een waar offensief dat werd ontketend. Laag werd de bal vanuit de achterhoede naar vo ren gespeeld, waar Wiertz en Bies brouck, maar ook de beweeglijke Bennaers voor verdere expeditie naar de spits van de aanval zorgden. Met snelle ineens gespeelde ballen ging het leder van man tot man en vooral op de linkervleugel, waar dan ook Lenstra opdook werd goed construc tief werk verricht; Intussen waren Je Denen via hun linkervleugel weg geweest waarmee Terlouw in de ge legenheid werd gesteld zijn eerste werk op zijn oude backplaats te ver richten. De Deense aanvallen kwa men echter niet verder dan de bei de backs, tussen wie Hendriks zich stevig weerde. Slechts een enkele maal behoefde Kraak eraan te pas te komen en zodoende viel er voor lopig van Deense zijde weinig gevaar te duchten. Van Roessel opent de score (10). Van Roessel en Lenstra glipten aan de andere zijde herhaaldelijk langs de backs Svend Nielsen en Knudsen, en Johansen had dan ook niet over gebrek aan werk te klagen. Ten koste van enkele hoekschoppen kon de Deense doelman de schoten en kop ballen verwerken. Een doelpunt zat in de lucht en in de zevende minuut kwam deze goal. Bij een vrije schop van rechts kwam de bal bij Clavan, die ineens scherp voorzette. Bennaers stond goed voor het doel opgesteld en misschien had de kleine Dosko- man zelf een schietkans. Hoe het ook zij, van Roessel stond, iets naar links, in nog betere positie en toen de mid- voor de bal met een kort tikje langs de grond kreeg toegespeeld stonden Knudsen en de Deense doelverde- diger machteloos: van dichtbij schoot Roessel hard in, de benedenhoek en Nederland had de leiding. Even werd het toen gevaarlijk voor Kraaks doel toen Kaj Nielsen langs Terlouw was gesneld maar nog vóór zijn lage voorzet onheil had kunnen stichten had Kraak zich in volle lengte naar voren geworpen en weer ging Cla van er tussen uit. Lenstra scoorde 20. Biesbrouck moest redding brengen toen een vrije schop van Ginsburg in het doelgebied terecht kwam, maar toen ging de Nederlandse voorlijn er weer vandoor voor de eerste van een reeks aanvallen, waaruit het tweede doelpunt zou worden geboren. Het was zo begonnen: van Roessel had met een listig knikje van zijn hoofd Lenstra van een prachtige bal voor zien. Lenstra kwam alleen voor de uitlopende Johansen en met een kort boogballetje werd deze omspeeld, maar aanvoerder Nielsen had het ge vaar zien aankomen en in volle ren kon hij juist op de doellijn staande, het reddende been uitsteken. Slecht werd de bal echter weggewerkt en weer kwamen de Oranje-hemden voor het Deense doel. Bennaers was bij deze stormloop voor enkele mi nuten groggy. Het was wel niet no dig om het spel er voor te stoppen, maar de man uit Bergen op Zoom liep toch even vreemd te knikkebol len en kon zich niet ineens met het spel bemoeien. Lenstra, die zich in middels weer van de bal meester had gemaakt en tussen drie Deense verdedigers geraakte, fag, dat hij het alleen moest doen en toen lever, de Abe een ouderswets staaltje. Met een plotselinge afleidende wen ding van zijn lichaam bracht hij zijn belagers op het verkeerde been, nam een „overstapje" naar links en schoot toen ineens en onverwacht, terwijl iedereen een voorzet verwachtte met die typische nonchalante zwaai van zijn linker been, zoals alleen Len stra dat kan, in de uiterste linker bovenhoek. Doelman Johansen aan de grond genageld blijven staan en had geen hand uitgestoken naar het prachtige diagonale schot. In één minuut gelijk Met fris. vlot spel, gesteund doo* een hardwerkende middenlinie en door de wetenschap, dat er winst in deze wedstrijd zat, bleef het Neder lands elftal de toon aangeven. Wel werden de Deense aanvallen veelvul- diger en ook sneller, maar het als zeer gevaarlijk aangekondigde bin nentrio kon nog niet tot grootse da- Terlouw in het zilver Rinus Terlouw speelde te Ko penhagen zijn 25e interlandwed strijd. Aan het diner na de wed strijd werd hem door de K.N. V.B. -een zilveren sigaretten koker als herinnering aangebo den. den komen. Nog niet, want weldra bleken de Deense verwachtingen ten aanzien van dit trio toch niet onge grond. In de 20e minuut attakeerde Hendriks de Deense linksbuiten te fel en het was nog een geluk, dat de botsing zich buiten het Nederlandse strafschop-gebied afspeelde. Maar strafschop of niet, een doelpunt werd het toch. Kaj Nielsen zelf nam de vrije schop, niet eens zo erg scherp, maar Kraak, die er normaal gemak kelijk bij had gekund, vond zijn weg naar de bal versperd door Hendriks en Boskamp. En zo kon de kopbal van Kurt Nielsen de doellijn onge hinderd passeren. Wie verwacht had, dat de Neder landse voorhoede fel zou terugslaan om deze min of meer ongelukkige goal te wreken, kwam bedrogen uit. Eerlijk gezegd kregen Lenstra en zijn mede-aanvallers niet eens de ge legenheid ook maar een poging in die richting te doen. Verder dan de af trap kwamen zij niet. De Denen maakten zich in die gevaarlijke stemming die elke ploeg eigen is na een doelpunt, onmiddellijk weer meester van de bal en nadat de voorzet van de linksbuiten in een snelle combinatie van het binnentrio was verwerkt tot een vrije kans, schoot Poul Erik Petersen hard laag en onhoudbaar voor Kraak in hei doel. Van 02 tot 22 in één minuut. Het Deense elftal danste, het publiek niet minder. Voor het Nederlands elftal bete- ue het einde van hpt over wicht. De heerschappij op het mid denveld werd prijs gegeven, moest wel worden prijs gegeven, want zo wel Biesbrouck als Wiertz waren ge dwongen zich meer dan daarvoor op de verdedigmg toe te leggen. In die achterhoede ging het ineens niet meer. Hoewel Hendriks zich uitste kend weerde op de midachternlaats en vooral koppend bergen werk ver zette begon de omzetting zich toch steeds meer te wreken. Niet dat Terlouw onvoldoende speelde, maar onder de toenemende druk van de tegenstanders begon hij teveel naar het midden te trekken, waardoor zijn buitenman te veel vrij heid kreeg en in eigen kamp voor Kraaks doel misverstanden gingen ontstaan. Al was het Nederlands elftal wat uit het offensief gedrongen, dit wil de nog niet zeggen, dat onze jongens geheel en al waren uitgepraat. Abe kreeg nog een prachtige kans, zijn ploeg weer een voorsprong te be zorgen, maar hy werd op het mo ment, dat hij zich vrij wilde spelen j op hardhandige wijze door Nielsen I van de bal gewerkt. En tot overmaat van ramp en tot grote verontwaar- diging van de Nederlandse rechts - j binnen wuifde arbiter Kaivola de i protesten weg. Van der Kuil werd nu I meer in het spel betrokken en een j paar maal kwam de kleine Velzenaar 'i tot goede dingen. Hij had echter geen 1 geluk met zijn dribbels en kopbal- len en toonde toch ook weer te licht te zijn om tegen backs van enig for maat op te kunnen. Hij moest het zodoende ook weer hebben van wendingen en krullen teneinde de bal in vrije positie te krij gen en dit kostte dan» zoveel tijd, dat voor het doel de dekking inmiddels was gesloten. De eerste helft liep ten einde. Een paar minuten moest worden gestopt voor Bennaers, die bij een sliding geblesseerd was ge raakt. Een corner van Clavan werd door van der Kuil goed maar iets te hoog ingekopt en Kraak moest nog even attent zijn op een listig balle tje van midvoor Hansen. Toen was het rust. (Zie vervolg pag. 2).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5