Succes-Agenda „Wij moeten Christus terug brengen in openbare leven" MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Europa in het harnas Nederlandse troepen ontevreden over gebrek aan activiteit Vliegende schotels doen ook mee Na ongeveer een week in reserve gehouden te zijn, is het Nederlandse legercorps Zaterdag bij de gevechts acties betrokken geworden. In het gebied Lippstadt-Beckum liepen een pantser- en een infanteriedivisie van „Groenland", bestaande uit Engelse onderdelen, storm op de stellingen van de Derde Nederlandse divisie. De Nederlandse bataljons wisten hun posities over het algemeen te handhaven en ook Zondag zag „Groenland" geen kans de linies van de onzen te doorbreken. Onafgebro ken regenbuien, die het wegdek ge vaarlijk glad. maakten en de akkers en weilanden veranderden in mod derpoelen, drukten het tempo en de beweeglijkheid van de operaties. Ontevreden. De lang verbeide gevechtsacties hebben de ontevredenheid over de inactivietit van het eerste gedeelte der oefening niet kunnen wegnemen. „Moesten wij om in Duitsland met onze duimen te gaan zitten draaien uit onze gezinnen en ons werk wor den weggehaald?" vragen vele reser veofficieren en soldaten zich af. „Hadden wij niet veel geld kunnen besparen door op de Veluwe te blij ven oefenen, vragen anderen. Hoge officieren, die deze klachten werden voorgelegd waren van oor deel, dat er een psychologische fout is gemaakt door militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geroepen en uit de ze categorie bestaat voor een belang rijk deel het Nederlandse legercorps te betrekken bij de voor de in fanterie zo weinig boeiende oefening „Hold Fast". Hoewel zij van oordeel waren, dat veel ontevredenheid voorkomen had kunnen worden door een betere voorlichting aan de troep over de aard en het doel van dè oefening, meenden zij toch, dat de Nederlandse legerleiding in deze geen blaam treft, omdat de S.H.A. P.E, te Parijs de oefening heeft ont worpen. Een weigering van Neder landse zijde om deel te nemen aan Hold Fast zou het aanzien van ons land geen goed hebben gedaan. Zo gaat het in werkelijkheid. De belangen, die op het ogenblik op het spel staan, zijn van zo groot gewicht, dat men eigenlijk niet ge rechtigd is de S.H.A.P.E. verwijten te maken. Niet de Nederlandse sol daten, zullen bij een aanval op West Europa in de eerste linies de vijand opwachten, maar de pantserdivisies van het Westen. Pas wanneer de tanks de vijandelijke aanval zo ver traagd hebben, dat de infanteriedi visies in het achterland haar stellin gen hebben betrokken, zal de infan terist aan het woord komen. Precies deze gang van zaken vindt mén weer in de oefening Hold Fast. Nederlands ziekenrapport. Sedert de verplaatsing van het Nederlandse legercorps naar Duits land tot aan Zaterdag 20 September zijn door de geneeskundige sectie van het legercorps 71 patiënten van het vliegveld Gütersloh per Dakota naar Nederland afgevoerd. Voor transport naar Nederland kwamen alleen diegenen in aanmerking, wier herstel langer dan een week zou du ren. Bij verkeersongevallen, die voornamelijk veroorzaakt werden door het gladde wegdek, werden 18 militairen gewond. Dertien van hen behoren tot de naar Nederland afge voerde groep, drie anderen verblij ven thans nog in hospitalen in Duits land. Zes van hen werden ernstig gewond, maar verkeren buiten le vensgevaar, In het chirurgisch hos pitaal te velde werden vier blinde darmoperaties verricht. Voor drie van de patiënten zou vervoer naar elders voor dit doel niet zonder le vensgevaar zijn geweest. Activiteiten ter zee. De slagvloot van de Blauwe par tij verplaatste zich gedurende Zater dag en Zondag in Zuidelijke richting en kwam in een positie om te zamen met een vliegkampschipeskader, dat Zaterdag van de Firth of Forth ver trok, steun te kunnen verlenen aan de Blauwe landstrijdkrachten in De nemarken. In de loop van die nacht werd de vloot verkend door Oranje vliegtuigen, die door nachtjagers van de vliegkampschepen werden verdreven. De landingsvloot bestemd voor Jutland verliet Zaterdag de En gelse kust. Verwacht wordt, dat de landing hedenmorgen zal worden uitgevoerd. Oranje onderzeeboten en vliegtuigen zijn zeer actief in en bo ven de wateren bij Zuid-Noorwegen en Noord-Denemarken, De Neder landse mijnenvegers waren geduren de het weekend tezamen met die van andere naties in actie in hét Skage- rak. Een Blauw convooi van Bergen (Noorwegen) naar Frederikshaven in Denemarken is zwaar aangevallen door Oranje vliegtuigen en torpedo motorboten. Niemand en niets ontkomt eraan. De „vliegende schotel" heeft Za terdag zijn jntrede gedaan bij de oefening „Mainbrace". De basis van de Britse luchtmacht te Topcliffe heeft naar het hoofdkwartier geseind, dat een „vliegende schotel" waarge nomen is. Volgens het rapport verscheen op een hoogte van ongeveer 5.000 me ter boven het vliegveld een rond zil verwit voorwerp. Toen het vliegtuig daalde, daalde het voorwerp met slingerende bewegingen. Daarna be gon het echter om zijn eigen as te draaien en verdween „met een onge looflijke snelheid" in Westelijke richting, om later af te bufgen naar het Zuiden. Nederlandse vlieger verongelukt. Bij de vlootoefeningen „Main Bra ce" is Zondag een Nederlandse „Fi refly" tijdens de landing op het Brit se vliegdekschip „Illustrious" in zee gestort en gezonken. De Nederlandse piloot kwam om het leven; de Ne derlandse waarnemer kon door een hefschroefvliegtuig van het Ameri kaanse vliegdekschip „Wriglit" wor den gered. Het hefschroefvliegtuig bevond zich in de lucht toen de „Fi refly" in zee stortte en spoedde zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. De naam van de omgeko mene is tweede luitenant A. Lam- brechts uit Haarlem. De commandant van het eskader, schout-bij-nacht Hallet, heeft alle schepen van de groep Zondagavond verzocht Maandagochtend tussen 11 en 12 uur Nederlandse tijd d» vlag gen halfstok te hijsen en herden kingsdiensten te houden. COR RUIJS t In de afgelopen nacht is in een der Amsterdamse ziekenhuizen, waar hij kort geleden ter verpleging was opgenomen, overleden de bekende toneelspeler Cor Ruys. Hij heeft de leeftijd bereikt van 62 jaar. Deze onverwachte dood heeft een einde gemaakt aan een toneelcarrière, zoals er weinige gevonden worden. De naam Cor Ruys was een begrip, dat synoniem was met humor. Welk gezelschap deze acteur ook om zich heen had en hoe het ook heten mocht, men noemde het altijd :„het gezelschap van Cor Ruys", omdat hij onbetwist de dominerende figuur was. Zijn spel was onovertroffen in het komische genre, dat bij hem een geheel eigen tint kreeg en van groot ser allure was dan men vaak aan treft, zodat verscheidene van zijn toneeltypes als z.g. „creaties" zijn blyven voortleven. De dood trof Cor Ruys nog midden in zijn werkzaamheid, zodat hij in te genstelling tot zijn eigen plannen toch nog in het harnas is gestorven. Hij zelf had zich dat anders gedacht, doch de grote regisseur van dit on dermaanse schouwtoneel heeft het zo beschikt. Op het Nederlandse to neel is thans een plaats leeg, welke niet meer bezet zal worden. Cor Ruys, stammend uit een ac teursgeslacht, werd tien Februari 1890 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. te hebben bezocht begon hij als 15-jarige jongen in October 1905 zijn toneelloopbaan als volontair bij „De Nederlandsche Toneelvereni ging" onder Adr. van der Horst en Ternooy Apel. Zes jaar later ging hij over naar het gezelschap van Gusta- ve Prot; doch reeds na korte tijd ver liet hij dit ensemble. Zijn eerste tour- née naar het toenmalige Nederlandsch Indië maakte hij in 19121913 en daarna heeft hij nog verscheidene tournées naar de Oost gemaakt. Een tijd lang heeft Cor Ruys de in middels in de laatste oorlog verwoes te Princesse Schouwburg in Den Kaag bespeeld. Grote oplichtingszaak aan het licht gekomen Ex-monarch in het complot Met de arrestatie van een Neder lander te Lugano, die door de Neder landse politie wordt gezocht als ver dacht van oplichting, is zeer ver moedelijk een grote oplichtingszaak aan het licht gekomen. De gearresteerde is de 32-jarige E. H. D., handel drijvende onder een te Amsterdam gevestigde firma. Door hem zouden een zestal particulieren en een drietal bankinstellingen zijn benadeeld voor ongeveer ƒ400.000, Men houdt rekening met de mo gelijkheid, dat niet alleen D. bij deze opliohtingsaffaire betrokken is. Naar nog wordt vernomen zou D. nauw contact hebben gehad met een ex- monarch uit Europa, aan wie hij in dertijd een auto zou hebben aange boden. De officier van justitie heeft een verzoek tot uitlevering van D. bij de rechtbank te Amsterdam inge diend. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Heemstede (O.L. Vr. Hemelvaart), de weleerw. heer jhr. P. M. E. von Fisenne; te Naaldwijk, A. C. Cras, die kapelaan was te Haarlem (H. Joan, de Doper); tot diocesaan-aalmoezenier van 't woon- wagenwerk, de weleerw. heer H. J. A. Schouten; tot kapelaan te Delft (H. Sacrament), H. P. Balestra; te Haarlem (O.L. Vr. Zeven Smarten), E. R. C. M. Klaver; te 'sGravenhage (H. Joseph), M. van der Ploeg; te Heiloo, C. A. Watervis; te Schiedam (H. Liduina), J. W. Poel; te 'sGra venhage (H. Jeroen), W. J. Wortel; te Roelofarendsveen, J. Sikkink; te Kwintsheul, N. P. Velzeboer; te Am sterdam (H. Nic. binnen de Veste), W. J. A. Switzar; te Goes, M. J. de Jong; te Nes a. d. Amstel, F. J. M. Pinxster (neom.); te Wognum, J. J. Loerakker; te Schoonhaven, V. G. Nijman; te Noordwijkerhout (St. Victor) F. J. Wüst (neom.); te West- 1953 is binnen! Banden vanF. 5.90 - F. 27.50 InterieursF. 2.65 Gewone Zakagenda's 1953 ruim 100 soorten v.aF. 0.60 VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG - Breestr. 145, Tel. 23211 (Advertentie) woud, J. W. Redeker, die assistent was aan de St. Ger. Majellastichting te Voorhout; tot aalmoezenier van de arbeid, district Beverwijk, C. F. A. Geraets; tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha), M. L. M. Welling; te De Zilk (Hillegom), W. G. Vet, die kapelaan was te Rotterdam (H. Jo seph); te Amsterdam (H. Will, bin nen de Veste, H. B. Bertels; te Zaandam, G. van Waesberghe, die assistent was te Scihiebroek. „Peerke" is vijf jaar Eerste lustrum Leidse R.K. EHBO werd op feestelijke wijze gevierd AANVAL EN TEGENAANVAL BIJ "HOLD FAST" V PAOCHe^KN QORIBURG Wanneer op 3 October, Nationale feestdagen, bij sportfestijnen of ande re publieke evenementen, grote groe pen mensen bijeen zijn, dan bevin den zich in deze mensenzee meestal een paar figuren, die aUeen daardoor van de overige feestgangers verschil len, dat zij een witte band om hun arm hebben met een rood kruisje er op. Deze mensen vallen niet op, totdat de feestvreugde plotseling verstoord wordt door een ongelukje. Ogenblik kelijk herinnert iedereen zich, dat hij ergens een „band" gezien heeft en als een reddende engel strijkt de E.H.B. O'er (ster) gewapend met een ver- bandtrommel, even latei op de plaats des onheils neer, om zonodig in afwachting van medische bijstand de eerste hulp te verlenen.. Ook bij andere gelegenheden staat de E.H. B.O. klaar om de helpende hand te bieden; niet alleen by ongelukken, maar ook ter assistentie bij uitstap jes van ouden van dagen, invaliden en bij tientallen andere gelegenhe den. „Peerke" vijf jaar. Sinds vijt jaar heeft Leiden een eigen R.K. E.H.B.O.-afdeling en dit eerste lustrum werd gisteren op luis terrijke wijze gevierd Zoals het een goed-Roomse ver eniging betaamt, werd de dag begon nen met een H. Mis, die door de g. a. pater P. G. Huinink O.F-M. in de ka pel van de eerw. zusters der Voorzie nigheid aan de Hogewoerd, werd op gedragen. In een korte preek wees de g.a. op de zeei toepasselijke gebeur tenis uit het evangelie van de Zon dag, waarin Christus aan de Fari zeeën vraagt, of men een medemens, die in nood is, op de sabbath mag heipen. Na de H. Mis vonden de leden van de E.H.B.O.-vereniging, die de in Leiden zo bekende naam van „Peerke Donders" draagt, elkaar in het zaal tje van de heer v. Zijp aan de Hoog landse Kerkgracht, waar een feest- ontbijt op verorbering stond te wach ten. De voorzitter, de heer C Ch. v. d. Meer heette zyn feestvierende leden met een gezellig speechje welkom, waarin hij het woord richtte tot de g.a., de oud-voorzitter, de heer Ch. Driesen en de heex 1\. Dirkse, als ver tegenwoordiger van de E.H.B.O.-raad LeidenOegstgeest, tevens verte genwoordiger /an de in die plaatsen benoemde Burger Beschermings raad. Een regen van felicitaties. Na het ontbijt ging een regenval van gelukwensen in de zaal een wed strijd aan met een meer vochtige col lega buiten. De voorzitter opende deze stroom, door de leden geluk te wensen met hun vereniging, die zij door hun enthousiasme en ijver in vijf jaren tijds tot een bloeiende af deling gemaakt hebben. Een speciaal woord van hulde richtte spr. tot de heer Driesen, die een van de oprich ters is geweest en .die in de eerste moeilijke tijd de voorzittershamer in handen gehouden heeft. De heex Driesen had zijn weerwoord klaar en betoogde, dat het voorzitterschap bij de heer v. d. Meer in buitenge woon bekwame en toegewijde han den was. Een van de leden, de heer R. G. v. Dam, meende zijn felicitaties en hulde niet voldoende in gewone zinnen tot uiting te kunnen brengen en had daarom een schoon vers ge maakt, waarin hij op geestige wijze de belevenissen van „Peerke Don ders" de revue liet passeren De heer P. M. Averdieck, die als lid van het feestcomité var. de voorz. reeds een flinke pluim op zijn hoed gekregen had, las hierna enige schriftelijke felicitaties voor, v/aaronder zich o.m. een bevond van deken A. Homulle. „Peerke" is welvarend. Na deze feestelij ki start nam de jaarvergadering een aanvang. De no tulen en het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris, de heer B. A .Al berts, leverden geen moeilijkheden op. Toen mej. W. Pley, als penning- meesteresse het woord kreeg, kon men een geluid beluisteren, dat bij kasversdagen van verenigingen vrij zelden gehoord wórdt. Mej. Pley deel de namelijk mede, dat „Peerke Don ders" een tijdperk van grote finan ciële welstand beleefde, wat niet wei nig bewerkstelligd war door de on langs gehouden pleister-actie. Bestuursverkiezing. Het volgende agendapunt vermeld de bestuursverkiezing. Zowel de voorzitter als de penningmeesteresse waren periodiek aftredend. Met ap plaus werden zij echter achter de bestuurstafel herkozen. Voor de va cante functie van Materiaal-commis saris werd met algemene stemmen de heer Jac. Straathof gekozen. Waarom weinig belangstelling? De voorzitter gaf hierna een over zicht van het komende winterpro- gramma. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat tot nu toe slechts 10 nieuwe leden zich hadden aangemeld, om in het komende jaar de eigen cursus te volgen De voorz. meende, dat dit een uitvloeisel was van de activiteiten op het gebied van Burger Bescherming. Spr. bena drukte met klem, dat lid zijn van een E.H.B.O.-vereniging niet de minste binding inhoudt ten opzichte van dienstverrichtingen bij, een eventuele ramp. Wel betoogde spr., dat ieder mens, wanneer zijn naaste omgeving dpor een ramp getroffen wordt, de drang in zich voelt opkomen, om te helpen. Deze hulp zal dan veel doel treffender verleend kunnen worden, wanneer men ter zake kundig is. Een nieuw leslokaal. Hedenavond te acht uur begint de eerste cursusavond voor beginners. „Peerke", die tot nu toe in het ly ceum aan de Mariënpoelstraat onder gebracht is geweest, heeft een ander onderdak gevonden in het Leonardus- huis aan de Haagweg. Wie alsnog tot de nieuwe cursus zou willen toetre den, is vanavond op de Haagweg van harte welkom. „Peerke" plaatst een post. Tijdens de rondvraag vroeg een der leden of het niet mogelijk was nu de kas toch zo'n gunstig aspect vertoonde om een verbandpost op te richten. Hij was met. deze vraag de heer Averdieck juist een slag voor, daar deze juist wilde bekend maken, dat ten huize van mevr. de Groot, Haarlemmertrekvaart 49b, een ver bandpost ingericht zal worden. Te gen het einde van de jaarvergadering werden de debatten plotseling onder broken door de komst van een mooie bloemenmand, waarmede de R.K. E.H.B.O.-vereniging Katwijk aan Zee blijk gaf van haar medeleven met haar feestvierende collega. Een vrolijke feestavond. Des avonds werd de viering voort gezet in de grote zaal van Den Burcht, welke zeer goed bezet was. (De voorz. heette allen welkom, in het bijzonder de geestelijk advi seur, de directeur van de Genees kundige Dienst, dr C. 'Zijerveld en de genodigden van diverse E.H.B.O.- verenigingen. Ook dr. Zijerveld kreeg nog even gelegenheid zijn felicitatie uit te spreken. Hij vergeleek „Peerke Don ders" met een baby die nu de kleu terschool had verlaten en op het punt stond de lagere school te gaan bezoe ken. De kinderziekten waren met goed gevolg doorgemaakt. Spr. spoor de de leden aan, zich achter het ac tieve bestuur te plaatsen door gere geld te komen oefenen. Daarna trad vóór het voetlicht een toneelgezelschap onder regie van de heer G. Brussel, die het blijspel op voerde „De baby Baroi)". Het was een kostelijk spel van zotternij en on zin die de lachspieren danig aan het werk zetten. Doch omstreeks het middagnachte- lijk uur begon het jeugdige deel van de zaal tekenen van ongerustheid te vertonen. De heer Evert Castelein, die omstreeks die tijd de zaal betrad, loste deze moeilijkheid op en op de hem toevertrouwde wijze werd nog een paar uurtjes de graag geschon ken tol aan de dansmuziek betaald. Het mandoline-ensemble o.l.v. de heer A. J. Peltenburg, zorgde voor de entre-act-muziek. TREINCONDUCTEUR OVERLEDEN De treinconducteur Jacobs uit Eindhoven, die Zaterdagmorgen on der Noordwijkerhout uit de trein is gevallen, zoals wij Zaterdag reeds berichtten, en in zorgwekkende toe stand naar het Acad. Ziekenhuis werd overgebracht, is Zaterdagmid dag om 12.40 uur aan de bekomen verwondingen overleden. Zoals Zaterdag reeds gemeld, heeft de Ned. Vereniging van Archivaris sen haar jaarverslag in Leiden ge houden en werden de deelnemers Zaterdagmorgen door de loco-iburge- meester, weth. J. C. van Schaik, op het Stadhuis ontvangen. Dr. W. Moll, voorzitter, dankte het gemeentebestuur hartelijk voor de vriendelijke ontvangst. Hij roemde de grote zorg, die het Leidse ge meentebestuur voor de stadsarchie ven heeft gehad en memoreerde de markante figuur van wijlen dr. J. C. Overvoorde, die in 1929 kort na de stadhuisbrand overleed. Nadat enige verversingen waren rondgediend, toonde de loco-burgemeester de aan wezigen het nieuwe raadhuis, dat voor de meesten nog onbekend was. In de namiddagvergadering hield dr. J. W. Formsma, rijksarchivaris in de prov. Groningen, een réferé over de in voorbereiding zijnde herzie ning der Handleiding tot de ordening en beschrijving van archieven, in 1898 door de rijksarchivarissen mr. dr. S. Muller Fz., mr. R. Fruin A. Th.zn. en mr. J. A. Feith opgesteld, een werk, dat destijds ook buiten onze grenzen sterk de aandacht heeft getrokken. Na een autotocht in de late na middag naar de Braassemermeer werd de samenkomst ontbonden. VER. „OUD LEIDEN" BOEKTE HAAR 1000e LID. Het secretariaat van de Vereniging ,Oud Leiden" mocht het genoegen smaken heden als 1000e lid in te schrijven mevr Stapensea—Wester te Oegstgeest. Mevr. Stapensea ontving evenals mevr. van der Wind—Pee reboom Voller te Aarlanderveen, die het 1000ste lid aanbracht, van het bestuur een kleine verrassng. Burgerlijke Stand Geboren: Dick, z. van J. Hulsbos en K. van Nieuwkoop; Johannes Pe trus, z. van J. P. Baak en C. J. C. Rodenburg; Robertus Johannes Jaco bus, z. van J. C. F. van Tol en J. van der Veer; Petronella Maria Jozef, d. van B. J. van der Ploeg en A. M. van Seggelen; Godefrida Maria Jozef, d. van B. J. van der Ploeg en A, M. van Seggelen; Adriaan Johannes, z. van J. Biesheuvel en C. Benning; Joannes Paulus, z. van A. van Gennip en H. W. J. van Rijn: Robert, z. van P. van Loon en M. E. Brugman; Tom, z. van A. Tegelaar en Th P. Lam- mers. Overleden: S. Heikens man, 49 jaar H. Dreef man 63 jaar. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENIGE REGEN. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Vanavond in het binnenland tij delijk zwakke, overigens matige en aan de kust tot krachtig toe nemende Zuidwestelijke tot Wes telijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. 23 Sept.: zon op 6.28 en onder 18.36; maan op 11.35 en onder 19,29 uur. Uet uxe.fi in Ewiojia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. OSLO zwaar bew. 6 C. STOCKHOLM regen 12 HELSINKI regen 11 EDINBURGH motregen. 14 LONDEN zwaar bew. 18 KOPENHAGEN licht bew. 11 AMSTERDAM regenbui 15 ZURICH regen 16 LOCARNO half bew. 15 GENEVE zwaar bew. 17 PARIJS half bew. 14 BORDEAUX zwaar bew. 18 NICE zwaar bew. 21 BERLIJN regenbui 14 FRANKFURT ziwaar bew. 16 MUNCHEN motregen 15 WENEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG zwaar bew. 12 GRENOBLE half bew. 18 INNSBRUCK geheel bew. 17 M. Fré uit Wassenaar gedood bij auto ongeluk Gistermorgen om 11 uur heeft zich op de Venrayseweg bij Horst een ernstig auto-ongeval voorgedean, waarbij een der beide inzittenden, afkomstig uit Wassenaar, op slag werd gedood en de andere zeer ern stig werd gewond. De heer P. Elzerman, directeur van de haarden- en kachelfabriek Invensible was met zijn meester knecht M. Fré op weg naar een be spreking in Tegelen toen het onge luk gebeurde. De heer Fré overleed ter plaatse, de heer Elzerman ver keerde gisteravond laat echter bui ten levensgevaar. Pater Tijnnagel bij „St. Cosmas": De Leidse afdeling van de Kath. Bond voor Kapperspersoneel „St. Cosmas" heeft gisterochtend het win terseizoen officieel ingeluid met een Sociale Zondagochtend, welke werd begonnen met een H. Mis in de kapel van het Carmelitessenklooster aan de Oude Vest, gevolgd door een gemeen schappelijk ontbijt in het Militair Te huis, waar pater C. Tijnnagel O.F.M. na afloop van de maaltijd een cause rie hield over de taak en de houding van de katholiek in de wereld van vandaag. Tijdens de H. Mis hield de geeste lijk adviseur van de afd., kapelaan J. van Adrichem, een korte predica- tie, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat „St. Cosmas" bij de aanvang van het nieuwe seizoen een ochtend had georganiseerd, welke ge heel was afgestemd op de geestelijke belangen van de leden. Daarmede be wees de bond weer eens de waarde van georganiseerd zijn in katholiek verband. Pater Tijnnagel behandelde uitvoe rig de taak en de houding van de ka tholiek in de huidige wereld, Spr. gaf eerst een karakteristiek van de we reld, zoals die in het huidige tijds gewricht is. We zien een achteruit gang op vele terreinen van het ge loofsleven. Op de eerste plaats in de erkenning van de dogmatiek van de Moederkerk. In de Middeleeuwen, die ongetwijfeld ook fouten hadden, er kende men unaniem, dat er een Heer en Vader in de hemel is en dat de mensen Zijn kinderen zijn. In plaats daarvan zien we thans de vergodde lijking van de mens tot uitdrukking komen in een waanzinnige verering van filmsterren en sportfenomenen. Wat de katholieke moraal betreft, kunnen we constateren, dat Gods wetten steeds meer vertrapt worden en ten aanzien van het katholieke recht is de gewoonte ontstaan, om recht te praten, wat krom is. Ten aanzien van de H. Schrift moeten we helaas vaststellen, dat er veel men sen zijn, die Christus hooguit be schouwen als een bijzonder en hoog staand mens, maar niet als de Zoon van God. En in deze wereld, zo zeide spre ker, staan wij met ons eeuwenoude geloof. Bij de moderne jeugd is ge brek aan offerzin en lusteloosheid op het gebied van het gebed. Het ont breekt aan innig contact met God en daartegenover staat veeleisendheid, lust tot critiek en een onbeperkte zelfverheerlijking. Wat moet er van de wereld terecht komen, als deze mensen vaders en moeders van ge zinnen worden? Geen concessies doen. Tegen de nog steeds doorwerken de geest van het liberalisme, dat zei: „Godsdienst is een persoonlijke aan gelegenheid" en daarmede Christus uit het openbare leven drong, moeten wij de katholieke geest stellen. Wij moeten persoonlijkheden kwe ken en sterke zielen. Er mogen geen concessies worden gedaan aan de tijd geest. Een katholiek is ingelijfd bij het mystieke lichaam van Christus. In ons allen is het goddelijk leven en dat moeten we in het dagelijkse le ven laten merken. Wij moeten Chris tus terug brengen in het openbare leven. Uitvoerig ging spreker in op het vader-, moeder- en kindschap. In het begin ligt de mogeiykheid, om het geloof tot grote bloei te brengen en deze mogelijkheid moet worden aan gevat, omdat het zoals de ontwik keling thans is niet voort kan gaan. Aan het slot van zijn causerie ging pater Tijnnagel nog even in op de omstandigheden, waarin de kappers bediende leeft. De kappers staan be kend als mensen, die altijd praten en juist, omdat zij met zoveel mensen in aanraking komen en in de bedrijven de mogelijkheid is om een gesprek omboog te halen of mee te helpen het naar beneden te drukken, ligt daar zo'n grote kans om Christus aan de buitenwereld te tonen. De Bondsvoorzitter, de heer Stur- kenboom, ging in een kort woord in op de aanvallen, die zo dikwijls op de katholieke organisaties worden gedaan. Buitenstaanders hebben de gewoonte om te zeggen: Een kapper is een kapper, of hij nu katholiek is of niet. „Het ligt waarschijnlijk vaak aan onze eigen houding, dat er zo gesproken wordt. Laten we in heel ons leven tot uitdrukking brengen, dat we katholieken zijn, dan zal het ook voor anderen duidelijk zijn, dat we een eigen zending vervullen". De heer J. v. Tongeren, de voorz. van de pl. afd., voerde als laatste het woord en dankte allen, die aan het slagen van deze mooie ochtend hun medewerking hadden verleend.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2