Missiecollege St. Willibrord hersteld van oorlogswonden „St. Raphael" tegen te ver gaande inkrimping spoorwegpersoneel Oude man beraamde roofoverval VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De bedrijfsgroep Spoorwegen van de Ned. Bond van Katholiek Ver voerpersoneel St. Raphael heeft te Utrecht haar tweejaarlijkse algeme- vergadering gehouden. In de openingsrede van voorzitter Blommers kwam allereerst de po sitie van het Nederlands spoorweg bedrijf ter sprake als de belangrijk ste economische achtergrond, waar tegen de mogelijkheid van sociale vooruitgang valt af te meten. De cnosequenties voor ons zijn, al dus spr., geen protest, maar een wil om tot positieve ideeën te geraken. Het personeelsbestand is tot onge veer 34.000 personen teruggebracht. Volgens de directie zal de inkrim ping vooral in de administratieve sectoren nog verder mpeten wor den doorgezet. Om redenen van practische aard is men niettemin reeds enige tijd bezig om weer nieuw personeel „in te spuiten". De Dienst van Exploitatie kreeg zijn beslag. Opzet en doel zijn rationalisering. Ernstige personeelsproblemen vloei den er tot nu toe niet uit voort. Ten aanzien van het woningpro- bieem zei de heer Blommers, dat er nog honderden personeelsleden zijn, die nog in woningmoeilijkheden ver keren. Door de massale overplaat singen van Utrecht naar Haarlem, naderen zij thans hun oplossing. De bezuinigingsmaatregelen, die de bedrijfsleiders meenden te moeten nemen, hebben ons voor moeilijke situaties geplaatst, aldus spr. en hoewel door het georganiseerd over leg een en ander voorkomen of ver zacht kon worden, kreeg het perso neel toch enkele onprettige dingen te verwerken. Spr. dacht hier aan de maatregelen t.a.v. de dienstkle ding en de verblijfskostenregeling. Erg is het gesteld met de gepen- sionneerden van de voormalige M.T. De autoriteiten willen er niet toe overgaan dit oude spoorwegperso neel onder de bekende toeslagwet te brengen. Bovendien weigeren de di recteuren van de N.S. het pensioen te verhogen. St. Raphael protesteert ernstig tegen deze gang van zaken. De instelling van een onderne mingsraad voor de N.S. is nog niet in zicht. De Nederl. vereniging en de P.C.B. zijn niet bereid mee te werken aan de totstandkoming hier van. Met deze ontwikkeling voor ogen hebben wij R.D.V. voorstellen gedaan om bepaalde bevoegdheden voor de personeelsraad te krijgen. Intussen behoudt St. Raphaël zich het recht voor om voor een onder nemingsraad te blijven ijveren. Ten aanzien van de verwezenlij king van de P.B.O. voor de spoor wegen zei spr., dat het nog niet be kend is of er voor de N.S. zijnde één onderneming wel een be drijfschap mogelijk is. Zonder spe ciale instellingswet is het naar spr.'s overtuiging slechts mogelijk in sa menhang met andere takken van vervoer. Misschien is er op het a.s. congres al iets meer bekend over de opvattingen van de minister hier omtrent. Tenslotte heeft spr. de actie van St. Raphaël voor de nabije toekomst besproken. Wij zullen, aldus spr., hebben te waken tegen een te ver gaande in- Geen afspraakje Walvissen-ontmoeting te Rotterdam Het blijkt, dat na „mevrouw Ha- roy", de walvis, die vanmiddag te Amsterdam zou arriveren, Dinsdag a.s. een mannelijke walvis in Neder land zal aankomen, namelijk „de heer Jonas", ongeveer even zwaar en iets langer dan mevrouw Haroy. Jonas is Donderdag j.l. in de Noordelijke IJszee geharpoeneerd. Met twee drijvende kranen zal het gevaarte te Rotterdam van een boord van een Poolschip worden gehaald en worden gedeponeerd op een bin nenvaarder, die ongeveer drie we ken te Rotterdam blijft liggen, al waar de heer Jonas voor het publiek bezichtiging blijft. Nederland krimping van het personeelsbestand. Wij zullen ons niet kunnen of mo gen verzetten tegen een behoorlijke inspanning van het gehele personeel, maar wanneer men in zijn ijver tot rationalisatie zo ver zou willen gaan, dat het overblijvende deel overbe laste zenuwpatiënten zou worden, of dat een redelijke verlofsverlening in gevaar zou komen, zullen wij ons met .kracht verzetten, aldus besloot de heer Blommers zijn openings rede. NIEUW LID DER TWEEDE KAMER De heer H. M. J. Dassen te Heer len heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft thans jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck te Bom benoemd tot lid der Tweede Ka mer. De heer Ruys de Beerenbrouck, die vroeger reeds deel heeft uitgemaakt van de Tweede Kamer is thans lid van de Eerste Kamer, in welk college hij zitting heeft voor de K.V.P. Schippers weigerden bietenvracht Woensdag zijn op een aantal Schip- persbeurzen in het gehele land ladin gen suikerbieten voor het vervoer aangeboden. Vooral op de Schippers- beurs te Emmeloord (Noordoostpol der) was het aantal aangeboden la dingen bieten zeer groot. De schippers hebben echter overal geweigerd om de lading te numme ren, zulks naar aanleiding van het adres van de Stichting Nederlandse Particuliere Binnenvaart. Slechts in Leeuwarden werd door twee schippers een lading bieten ge accepteerd. Binnenkort zal ten depar- temente van Verkeer en Waterstaat een bespreking plaats vinden tussen de Stichting Ned. Particuliere Bin nenvaart en de vertegenwoordigers van de Nederlandse suikerindustrie, ten einde te trachten tot een spoedige oplossing van het geschil te komen. BOSAANLEG IN N.O.-POLDER. Voor het jaarlijks aanleggen van ongeveer 200 ha. bos en het' aan brengen van dorps- en wegbeplan- ting is een eigen kwekerij in de Noord-Oostpolder nodig van 60 ha. Naast de nodige uitbreiding op voor bos bestemde gronden bij de Voorst en Kuinre, zal tevens een begin wor den gemaakt met bosaanleg op de keileemgronden bij Urk. „Daar is het vogeltje" Klap met de gummistok Twee bankwerkers uit Schiedam, de 25-jarige IJ. van A. en de 28-ja- rige W. K., hebben gistermiddag omstreeks drie uur in een foto-ate lier aan de Dordtselaan te Rotter dam getracht een overval te plegen. Het is de politie gelukt de mannen te arresteren. De Schiedammers kwamen de win kel van de 44-jarige fotograaf A. Boogerman binnen en vroegen hem een foto van hen te nemen. De foto graaf nam de mannen mee naar zijn atelier, dook achter zijn toestel en deed de bekende zwarte doek over zijn hoofd. Nauwelijks was dit ge schied of de mannen, die allebei een gummistok bij zich hadden, begon nen hem hiermee te bewerken. Het slachtoffer schreeuwde hard en waar schijnlijk hadden de overvaller hier op niet gerekend. Zo vlug als hun benen hen konden dragen gingen ze er van door. Enige rechercheurs, die toevallig voorbijkwamen en het geschreeuw hoorden en de twee mannen de be- nen za8en nemen, grepen de Schie- heeft dus, wat Jonas betreft, de pri-dammers in de kraag. Zij zijn naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De toestand van de fotograaf is meur. De directeur van de Kopenhaagse diergaarde en zijn staf hebben de vinvis met 3000 liter formaline ge prepareerd. De vangst werd mede gemaakt door filmoperateurs en fo tografen, die zich met hun materiaal te Rotterdam zullen ontschepen. Het ligt in de bedoeling, dat Jonas na Rotterdam zal vertrekken via Gou da naar Amersfoort en de Zaan- steek, vervolgens naar het Oosten des lands om langs de Rijn via Arn hem ons land te verlaten voor een reisje langs de Rijn tot Basel. Ook voor België staat een tournée op het programma. De vangst geschiedde onder auspi ciën van de Noorse w^lvistentoon- stellingsmaatschappij, die ook de tournée heeft ontworpen. Naar men te; Rotterdam verklaarde, wist men van de reisplannen van mevrouw Haroy niets af. Het feit, dat mijnheer Jonas en mevrouw Haro elkaar in begin October in Rotterdam zullen treffen, heeft dus niets met een af spraakje te maken. Ondertussen hebben ze elkaar nog niet ontmoet, want mevrouw bevindt zich thans in Oldenzaal op een open goederenwagen. Daarmee is zij ech ter nog niet binnen een paar uur in Amsterdam. Bij aankomst in ons land is namelijk tot schrik van de Nederlandse Spoorwegen gebleken, dat de walvis zover buiten de goe derenwagen uitsteekt, dat het pas seren van een uit tegengestelde rich ting komende trein onherroepelijk een botsing met het kadaver zou be tekenen. Er worden dan ook plan nen gemaakt om de walvis op een zodanig tijdstip te vervoeren, dat geen tegenliggers worden ontmoet. Een en ander heeft echter tot gevolg, dat het transport vanmorgen nog niet in Amsterdam zal aankomen. goed. AFSCHEID IR. L. T. VAN DER WAL Gisteren heeft het personeel van de Provinciale Waterstaat en van de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland in eigen kring afscheid genomen van hun directeur-hoofdin genieur ir. L. T. van der Wal. Een winkelierster te Maastricht werd dezer dagen door een onbe kende persoon aan de telefoon van buurtbewoners geroepen. Zij werd enige tijd door de man aan de praat gehouden en toen zij weer in haar winkel terugkwam, bleek een be drag van 1000 gulden uit de lade te zijn verdwenen. Vermoedelijk is hier een complot aan het werk geweest. CADEAUX VAN MUSSEN. Op Prinsjesdag hebben enige per sonen bij de politie aangifte gedaan, dat him jassen met inkt besmeurd waren. Aanvankelijk meende men, dat er weer een inktspuiter aan het werk was geweest. Een nader onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat hiervan geen sprake is. Het is name lijk gebleken, dat mussen zich in deze tijd van het jaar o.a. voeden met een bepaald soort bessen. Hun uit werpselen geven, op textiel terecht gekomen, hetzelfde resultaat als inkt zou doen. Op het laboratorium van de gemeentelijke plantsoenen dienst heeft men dit vastgesteld. Hier grenzen het oude en nieuwe ge deelte van het Missiecollege St. Wil llbrord aan elkaar. De nieuwe gevel op de voorgrond is geheel in de stijl van de voorgevel aan de O verrijn. Tevens heeft men een aardig gezicht op de kapel. Foto: v. d. Horst. Herbouwd studiehuis te Katwijk De herbouw van het Missiecollege St. Willibrord te Katwijk aan den Rijn is een kwestie geweest, waar over heel wat mensen zich het hoofd hebben gebroken. Een warwinkel van problemen moest op orde ge bracht worden, eer het grote werk kon worden aangevat. En ook toen deden zich nog dagelijks' allerlei moeilijkheden voor. Maar gelijk na regen de zonneschijn komt, zó is na alle zorgen en inspanning een missie college aan de Rijn verrezen, dat de verwachtingen van ieder, die de na oorlogse puinhopen ter plaatse ge zien heeft, verre zal overtreffen. Toen de paters Franciscanen na de oorlog naar Katwijk terugkeerden, troffen zij een huis aan, dat door bominslag voor de helft was ver nield, terwijl de andere helft, welke lange tijd onderdak aan Duitse leger eenheden had geboden, op de bekéfi- de wijze was uitgewoond en leegge roofd'. Zelfs de deurknoppen waren gestolen! De meest voor de hand liggende oplossing was eigenlijk het huis ge heel te slopen en een nieuw college te laten bouwen. Maar zo gemakke lijk ging dat niet. De bouwkosten waren met sprongen- omhoog gegaan en daarom moest er naar gestreefd worden, om het college zo goedkoop mogelijk in een ordentelijke staat te brengen. Plan op plan. Dank zjj de bescheiden blik, die we in het archief van de pater econoom hebben mogen werpen, is het ons wel duidelijk geworden, dat er veel ge wikt en gewogen is voor het defini tieve plan was opgesteld. Er bestaat een goed gevulde map met plannen. Het voorlopige plan werd in 1946 opgesteld en daarna is men aan het herzien en wijzigen geslagen tot men via een heleboea andere plannen tot het meest voor delige en meest doeltreffende her bouwplan is gekomen. De architecten C. J. F. v. d. Lubbe en ir. Hermans zager, zich geplaatst tegenover de moeilijkheid, om de nieuwbouw op passende wijze' te la ten aansluiten op het oude gedeelte van het huis, dat reeds een paar ge neraties Katwijker langs zijn poor ten zag gaan. Medeplichtige gaf politie een seintje POLITIE WACHTTE HEM OP In het begin van de maand Maart van dit jaar maakten twee mannen, die elkaar in het gebouw van So ciale Zaken te Haarlem ontmoet hadden, de afspraak om in de avond van 4 April een alleenievende boer, wonende aan de Aalsmeerderweg in diens huis te overvallen en te bero ven. Op de bewuste avond werd de eenzame boer echter gezelschap ge houden door drie leden van de rijks politie uit Amsterdam, daar een van de samenzweerders de politie een seintje gegeven had. De tweede rover, de - 62-jarige transportarbeider T. C., moest zich gisteren voor de Haarlemse recht bank verantwoorden. Tegen hem werd een gevangenisstraf geëist van tien jaar en acht maanden. De verdedigster, mej. mr. S. Boekman, zag in het optreden van de seintjesgever aanleiding om de aanklacht te betwisten. De aanklacht sprak van een poging tot diefstal in vereniging en poging tot geweld pleging. Volgens pleiter was er van „vereniging" geen sprake, daar de enige mededader in dienst van de politie stond. De verdachte, die een vrij zwart strafregister heeft en reeds 14 jaar in de gevangenis gezeten heeft voor soortgelijke misdaden, als waarvoor hij terecht stond, gaf een andere le zing van het gcbeurde.Volgens hem was degenen, die de politie gewaar schuwd had, de ontwerper van de overval. De verdedigster meende nog het inschakelen van de „tip-gever" door de politie te moeten critiseren. De officier van justitie was echter van mening, dat het optreden van de rijkspolitie volkomen correct is ge weest en dat de mogelijkheid aan wezig moet worden geacht, dat ver dachte indien de tip-gever" zich teruggetrokken had met een an der de overval toch bedreven zou hebben. Wegens de juridische aanvecht baarheid van de aanklacht eiste de verdedigster vrijspraak. Uitspraak op 3 October a.s. Het feit, dat zij in deze opzet voor zover redelijkerwijs mogelijk is zijn geslaagd,, is naast een bijzon dere prestatie, een geweldige opluch ting voor de paters, die nu weer over een college beschikken, dat gezien mag worden. Als men in de nieuwe gang staat bij de kapel en een blik werpt in het aansluitende oude gedeelte, is de overgang nauwelijks merkbnar. In een ander gedeelte van het gebouw, waar de oude, oorspronkelijk open galerei aansluit op.het nieuwe gedeel te, kan men genieten van een grap pig schouwspel, dat men zou kunnen noemen: De ontmoeting van twee eeuwen. Sober en mooi. De nieuwe kapel is wel het sterk ste voorbeeld van de gedachte, die bij de herbouw van het missiecolle ge op de voorgrond heeft gestaan nl. soberheid betrachten en dit zo min mogelijk doen ten koste van de schoonheid. Vier muren en een dak, dat op zware balken rust. De kapel is erg eenvoudig, maar de verhoudingen zijn bijzonder mooi. Met enkele ge glazuurde stenen in het metselwerk heeft men juist voldoende variatie gebracht ira de muren, die voorlopig nog geen kruiswegstaties zullen heb ben. Voor de absis staat het houten altaar van de oude kapel en daar boven ziet men het kruis, dat na het verwoestende bombardement prac- tisch ongeschonden in de ruïne werd aangetroffen. De vloer bestaat uit Duitse tegels in verschillende kleurnuances. Deze tegels worden niet volgens een be paald systeem gelegd. Soms liggeru er drie van dezelfde kleur tegen elkaar soms twee, maar juist hierdoor men moet het misschien zien om het te geloven wordt een bijna speels en toch stemmig geheel bereikt. Van het ruime koor af gezien, biedt de kapel een ongewone en toch zeer sfeervolle aanblik. Men moet soms even turen, om het geheim hiervan te achterhalen. Er is namelijk geen communiebank. Het priesterkoor lijkt hierdoor groter en wij hebben eigenlijk de indruk, dat men door het ontbreken vara deze gebruike lijke scheiding tussen kerk en pries terkoor het gevoel moet hebben om intiemer bij het H. Offer betrokken te zijn. De kapel heeft 210 zitplaatsen, maar aangezien de oude banken nog gebruikt worden, zou dit aantal nog aanmerkelijk uitgebreid kunnen wor den. De overige altaren zijn in een gang naast de kapel, welke geheel is afge sloten, maar niettemin één geheel vormt met de kapel. Bij het hoofd altaar is de bij-sacristie en bij de in gang van de kapel de sacristie. Door deze inrichting zullen de diensten in de kapel niet gestoord worden. Prachtige studiezaal. Een andere trots, in dit geval spe ciaal van de studenten, is de nieuwe studiezaal. De banken hebben plaats gemaakt voor stalen meubelstukken, die het meeste weg hebben van bu reaux. Er zijn steuntjes om de stu dieboeken tussen te zetten en voor degenen, die de zaal binnenkomen, is het geen vraag, waar de hoogste klassen hun plaats hebben. Op de achterste rijen zijn de bureaux bijna te klein om de boeken te bevatten, terwijl vooraan de magere uitzetjes vara de eerste-jaars staan uitgestald. De leraren genieten in deze nieuwe omgeving van de geneugten, die sa menhangen met het ontbreken van lessenaars met kleppen. Een kleine 140 jongens studeren momenteel in deze zaal, maar er is plaats voor 160. De verlichting is ultra-modern en bestaat uit T.L.-buizera. De studenten van de twee hoogste klassen hebben nog een buitenkansje bij de herbouw gekregen. Boven de nieuwe gang was een ruimte, die be nut moest worden en aangezien er gebrek aan slaapruimte was, kregen ze daar ieder een eigen slaapka mertje. Langs de benedengang, waarover wij juist spraken, zijn een twaalftal kleirae kamertjes ingericht, waar ge legenheid is om liefhebberijen te be oefenen. Radio-knutselaars, zweef- vliegtuigbouwèrs en muziekbeoefe naars kunnen hier in hun vrije tijd terecht. De plafonds zakten. Wie de oude slaapzalen in ver waarloosde toestand gekend heeft, staat verbaasd over hetgeen hier door schilders en stucadoors is ver richt. De plafonds heeft men aanmer kelijk laten zakken, waardoor de luchtcirculatie thans beter is en de zalen tevens een moderner aanzien hebben gekregen. Ook de recreatie zalen zyn opgeknapt en men is er in geslaagd hierin een echt huiselijke sfeer te brengen. De badinrichtingen zijn practisch geheel nieuw. Er kunnen thans dou- ehebaden worden genomen in groe pen van 38 personen, terwijl voor de kleinere baden een groot aantal han dige sproeiers zijn aangeschaft. Kleinigheden zijn dit echter bij de prachtige, ruime aula, die een benij denswaardige toneelaccomodotie heeft Onder het toneel is een zeer ruime kelder ingericht voor kleedgelegen heid en op het gebied van afschmin- ken is men er van alle gemakken voorzien. In de gangen treft men in het nieuwe college aardige wandversie ringen aan. De paters hebben beslag weten te leggen op een verzameling antiquarische prenten betreffende het huis, dat zij bewonen. Voorts ziet men er merkwaardige staaltjes van Chinese kunst, welke zijn medege bracht door priesters, die in de mis sie gewerjit hebben. De economische afdeling. Bij een rondgang door het her bouwde college wordt men overvallen door indrukken en het zou te ver voe len, om daarvan een beeld te geven. Het oude gedeelte van het huis ziet er weer behoorlijk uit, waaraan de verfkwast van de heer H. P. Jansen niet vreemd is. Ook Langezaal en In niger verrichten voorstreffelijk werk. Ir. Caminada uit Den Haag legde een mooie centrale verwarming aan. Hiervoor moest een kelder worden gemaakt, die op een viertal meters van de Rijn ongeveer drie en een hal. ve meter diep in de grond ligt. De refter voor de paters is ook wat geriefelijker geworden en tenslotte is er een economische afdeling, die aan de modernste eisen voldoet. De slagerij is gloednieuw en voorzien van de nieuwste snufjes. Er is een prachtige rookkast en een koelkast met een bacteriën-dodende lamp. Voor het keukenpcrsoneel is er een apart kamertje, zodat zij niet meer zoals vroeger in 'n keuken-vol-lucht- jes behoeven te eten. De bakkerij, groentekeuken en al les wat met het bewaren en bereiden van eten te maken heeft, is verge leken bij de toestand van voor de oorlog in een eldorado herschapen, De keukens staan thans ook niet meer tegen een blinde muur aan, zodat er van weerskanten licht kan binnenkomen. Naast de architecten, die de her bouw hebben ontworpen, is een van de hoofdfiguren bij deze werkzaam heden geweest de heer W. Thunissen uit Heemstede, die de bouw heeft ge leid en tot een goed einde gebracht. Als Zondag de officiële opening plaats heeft, zullen velen de paters met hun nieuwe college geluk willen wensen. De gelegenheid daartoe zal worden geboden van 12 tot 1 uur. En tijdens deze receptie zal men dan gelijk een blik kunnen werpen in deze voortreffelijke herbouw, die ondanks de vele toegepaste bezuini gingen nog een bedrag van onge veer 1 millioen vergde. Een blik in de eenvoudige, doch stemmige kapel. Foto: v. d. Horst. KRUVHNALCHEF WILLY LAGES Op 12 Juli 1950 heeft de Bijzondere Raad van cassatie de voormalige chef der Duitse S.D. en Sipo te Am sterdam, de toenmaals 48-jarige Wil ly F. P. Lages, ter dood veroordeeld. Hierop is een gratieverzoek gevolgd. Men heeft zich nu afgevraagd waar- om de beslissing op dit verzoek zo lang op zich laat wachten. j Naar wij vernemen is de oorzaak hiervan gelegen in de indiening bij de Hoge Raad van een verzoek tot j revisie van de uitspraak van de Bij- zondere Raad van Cassatie. Dit ver- zoek heeft de Hoge Raad in raadka- mer behandeld en niet ontvankelijk verklaard. Nu deze beslissing gevallen is, zal een beschikking op het verzoek om gratie niet lang meer op zich doen i wachten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7