Geestdriftige ontvangst van de koningin in Limburg Tweede Kamer leest redevoeringen te veel van papier Storm en regen stoppen zee-actie en veroorzaken te land saaie dagen Manus Oly voor de Rechtbank De Kamer weert communisten uit commissie voor de industrie VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 DE LEID SE COUKAirr TWEEDE BLAD PAGINA 2 Gemeenschappelijke koffietafel met boerinnenbond Woonde emigratie- les bij H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan Limburg. In de morgenuren arriveerde H.M. in een door majoor Sonderman bestuurd vliegtuig op het vliegveld Beek. Te Posterholt bezocht H.M., die vergezeld werd door dr. F. Houben, commissaris der Koningin in Lim burg, de middelbare landbouw-huis- houdschool. De leerlingen brachten haar een zanghulde, waarna H.M. ge legenheid had de producten van de school en van de daarbij behorende boerderij te beoordelen. Bij de kof fie werden eigengemaakte Limburgse vlaaien aangeboden. Na het bezoek nam de Koningin een korte hulde van schoolkinderen en plaatselijke vereni gingen in ontvangst. Om haar auto weer te bereiken, ging de Koningin 150 meter te voet, luid toegejuicht door de langs de weg staande inwoners. Verder maak te zij een korte rijtoer door een deel der gemeente. Te Roermond. Te Roermond arriveerde H.M. de Koningin even na 12 uur. Door dich te hagen van juichende mensen, waarbij duizenden kinderen met oranje getooid, reed zij naar het Har monietheater. Bij haar intrede in de stad begon nen plechtig de klokken van het On ze Lieve Vrouwen-munster te lui den. In het Harmonietheater hielden de Limburgse boerinnen gisteren haar gewestelijke dag. Deze bijeenkomst werd door H.M. de Koningin met een bezoek vereerd. In de hal werd de Koningin verwelkomd door de bur gemeester van Roermond, mr. R. Geuljans met de wethouders. Ook was daar ter begroeting aanwezig mgr. dr. G. Lemmens, vergezeld door drs. P. J. van Odijk, secretaris van het Bisdom, het hoofdbestuur van de boerinnenbond en andere vooraan staande personen uit deze organi satie. KONINGIN KREEG LIMBURGSE VLAAI. In de rijk met vaandels en bloe men versierde zaal nam de Konin gin op het podium plaats. Naast haar waren gezeten de bisschop van Roer mond, de commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, de ken ir. H. Beraelmans, geestelijk ad viseur van de bond en deken van Heerlen en leden van haar gevolg. Mej. B. Kleuters, consulente van de boerinnenbond, gaf in een jaarver slag een overzicht van het bondsle- ven en van doel en strekking van de bond. Rector Th. Joosten, adviseur, gaf een exposé over het godsdienstig jaarprogramma van de boerinnenor- ga."»ds_atie, waarna mevrouw Gijbeis, afdelingsvoorzitster van Stramproy een en ander vertelde over de acti viteiten ener plaatselijke afdeling. Vervolgens zat H.M. met gasten en leden van haar gevolg aan aan een gemeenschappelijke koffietafel, waar bij zij zich met verschillende leden van de bond onderhield. Buiten stonden na afloop tiendui zenden mensen te wachten om nog een glimp van de Koningin op te van gen. De Koninklijke Harmonie stond bij de uitgang opgesteld en speelde verschillende nationale liederen. Bij het vertrek van H.M. werd het bonds- bestuur en bloc aan haar voorgesteld. Daarna stapte de Koningin in de wa gen om haar reis voort te zetten. Bij de uitgang van de stad, nabij de brug over de Maas bij het Ambonezen kamp, stond een deputatie van de kampbewoners in nationaal costuum opgesteld. Een der kinderen bood H.M. bloemen aan. Om half drie trok de stoet de brug over de Maas over om via de dor pen Horn, Haelen, Neer en Kessel haar tocht naar Venray voort te zet ten. Overal in de dorpen waar de stoet passeerde stonden de mensen in rfjen langs de wegen om haar toe te juichen. Te Venray. In een warm najaarszonnetje reed om 15 uur 35 Koningin Juliana door bevlagde straten Venray binnen om in de lanidbouwhuishoudschool de sluitings-emigratiecursus van de ves tigingscommissie L.L.T.B. (Limburg se Land- en Tuinbouwbond) bij te wonen. H.M. was in gezelschap van enige hofdames en mr. dr. Houben, commissaris van de Koningin in Lim burg en werd verwelkomd door mr. A. H. Janssen, burgemeester van Venray, en deken W. Berden. De heer W. Niesten, voorzitter van de vestigingscommissie, opende de cursus en wees op het belang van een goede voorlichting aan de ad- spirant-emigranten. Hierna gaven twee a.s. emigranten een toelichting op de motieven van hun voorgeno men emigratie. Pater Rietjens O.F.M. gaf hierna de laatste godsdienstles en de arts H. van de Hombergh nog enige wenken bij zijn gezondheidsleer. De heer H. J. Revis interviewde daarna de leerlingen in de Engelse taal. H.M. onderhield zich vervolgens met de aspirant-emigranten en sprak met hen over haar bevindingen bij haar bezoek aan de emigranten in Canada. Tevens stelde zij zich op de hoogte van persoonlijke aangelegen heden van de emigranten. Bij het verlaten van de landbouwhuishoud- j bezoek aan Limburg? school werden H.M. enige raten ho ning aangeboden. Te Gennep. Om half zes arriveerde de konink lijke stoet in Gennep, waar een be zoek werd gebracht aan het sanato rium „Zon, Licht, Heide". De Konin gin werd in het sanatorium rondge leid door de burgemeester vani Gen nep, dr. J. H. Gilissen, en mej. Ter Ellen, directrice van „Zon, Licht, Heide". In de hal begroette Hare Majesteit de heer en mevrouw Slieman en het bestuur van de stichting „Zon, Licht, Heide". De jongste patiënte, Wilke Veenstra, bood bloemen aan, terwijl de patiënten als geschenk aan Hare Ma jesteit een handwerktas aanboden». Bovendien hadden de patiënten voor de drie oudste prinsesjes tasjes in verschillende tinten gemaakt, terwijl voor Prinses Marijke een geborduurd schortje werd aangeboden. Na het bezoek aan „Zon, Licht, Hei de" werd langs het tehuis voor be jaarden gereden, waar Hare Maje steit van de 94-jarige mevrouw Van de Werff, uit Gennep, een rose an jer in ontvangst nam. Mevr. v. d. Werff vertelde H.M., dat zij de ouders en grootouders van de Koningin nog gekend had. Hier werd de Koningin ook be groet door de schoolkinderen en deze hulde was het slot van het koninklijk Uitwisseling van bus-chauffeurs AMERSFOORTER GAAT IN NEW YORK RIJDEN Zes collega's in uniform hebben Woensdag op Schiphol de Amers- foortse chauffeur J. v. Gent uitgelei de gedaan, die met het lijntoestel van de K.L.M. naar Amerika is ver trokken. Deze 35-jarige chauffeur van de Amersfoortse stadsbus gaat een maand lang rijden op een der stads bussen van de Third American Tran sit Cy, in het New Yorkse stadsdeel Bronx. J. vani Gent, die afscheid moest ne men van liefst 30 belangstellenden, is uitverkoren omdat hij Engels spreekt. Zijn New Yorkse collega, die zijn plaats op de stadsbus in Amers. foort gaat innemen, wordt Zaterdag in Nederland verwacht. Chauffeur Van Gent nam als sou venir o.a. een Marker pop en tal van goodwill-geschenken van Amersfoort se winkeliers mede. Men verwacht, dat hy op het vliegveld Idle Wild met veel vertoon zal worden ontvan gen. De Amersfoorter was vol goede moed en maakte zich niet ongerust over de verkeersdrukte in zijn New Yorkse buswijk. (Trouw). JONGEN HING ACHTER AUTO GEDOOD. De 15-jarige Oosterbeekse jonger? v. d. B. is Donderdagmiddag van' zijn fiets gevallen en op slag gedood. De jongen liet zich door een vrachtauto meetrekken. Op een ge deelte van de Utrechtseweg, dat in verband met herstelwerkzaamheden» versmald is, raakte het pedaal van zijn rijwiel een stapel klinkers. Daar door verloor de jongen de mach? over het stuur en werd tegen de grond geslingerd. „Gemakkelijkste en niet de beste methode" zegt.de voorzitter EUROPA IN HET HARNAS „RUSSEN HEBBEN GEEN SNORREN" Het hoofdkwartier van admiraal Sir Patrick Brind te Oslo, opperbe velhebber van de oefening Main- brace, heeft officieel de oefening- Mainbrace, voor zover die op Noors gebied gehouden zou worden, afge last. Vliegende storm en hoge zee gang hadden de vloot genoodzaakt naar het Zuiden te koersen, aldus de Reuter-correspondent Hawkins, die zich aan boord van het vliegkamp schip „Eagle" bevindt. Ook werd een beraamde aanval van 70 vliegtuigen van een Ameri kaans vliegkampschip op een door do ,,Oranje"-partij bezette haven door dit besluit afgelast. Russen blijven nieuwsgierig In het 5.000 vierkante kilometer grote gebied, waarin zich de leger oef ening „Hold Fast" afspeelt, zijn al enkele malen Russische officieren gesignaleerd. De eerste maal gebeur de dat Maandag jongstleden bij het Nederlandse legercorps. De ver schijning van Russen kwam niet on verwacht. Reeds bij vroegere Geal lieerde oefeningen in West-Duits- land hadden de Russen van hun be langstelling blijk gegeven. Aange zien zij echter niet waren uitgeno digd om de oefening bij te wonen, werden zij steeds als ongenode gas ten behandeld. Deze behandeling, die reeds voor de oefenig „Hold Fast" was omschreven in een ge heime instructie, voorzag in een hof felijke maar onverbiddelijke uitwij zing van de Russen uit het oefen- gebied. Dat heeft de Nederlandse militaire politie dan ook gedaan. Russen hebben alles gedaan Deze affaire, gecombineerd met met optreden van „Groenlandse" sa boteurs achter de linies van Blauw- land, doet het oefengebied op het ogenblik gonzen van geruchten. Als er maar iets lijkt op sabotage dan is de eerste roep: „Dat hebben de Rus sen gedaan". Het is vanzelfsprekend onaanne melijk, dat Russische officieren de Groenlandse saboteurs een handje zouden helpen bij het plegen van sabotagedaden, maar toch heeft 'hun optreden tot gevolg, dat de spionna- ge en beveiligingsoefening, die in ,,Hold Fast" verwerkt is, aanmerke lijk aan spanning heeft gewonnen. Vooral de Nederlanders nemen de veiligheidsvoorschriften zeer streng in acht. Russen als journalisten Sinds het gerucht ging dat de Rus-' sische officieren na hun uitwijzing als journalisten vermomd in het oefengebied zouden zijn terugge keerd, staan onze soldaten zeer wan trouwig tegenover buitenlandse pers vertegenwoordigers. Gisteren kreeg een vertegenwoordiger van het En gelse soldatenblad „Soldier", hoewel hij in militair uniform was, geen toe gang tot een Nederlands stafkwar tier. Ook de vertegenwoordiger van een Engels dagblad werd eerst de toegang tot het Nederlands kamp ge weigerd ondanks de pas die hem door de leiding van „Hold Fast" was verstrekt. Tenslotte liet men hem door öm zijn grote ruige snor. „Ik heb nog nooit een foto gezien van een Rus met zo'n snor", was de commentaar van de Nederlandse schildwacht. „Russen, bedankt" Deze spionnenkoorts heeft de Bel gen het minst geïnfecteerd. Iedereen en vooral de Nederlandse journalis ten worden door hen vriendelijk ont vangen en zij beantwoorden alle vra gen zonder zelfs naar een legitimatie te vragen. De Engelsen en met name degenen die bij de Royal Air Force dienen zijn voorzichtiger. Zij ver langen thans naast de perskaart voor de oefening overlegging van het pas poort. Zelfs Nederlandse officieren moeten zich aan deze controle on derwerpen. De leiding van de oefe- nipg is de Russen zeer dankbaar, dat het belangrijke onderdeel bevei liging thans zo goed verloopt. Bij vroegere gelegenheden nam men dat niet altijd zo serieus. Ove rigens is het voor het goede verloop van de oefening in zijn geheel wel licht goed, dat de spionnen jacht de spanning er op het ogenblik inhoudt. Want ook Donderdag zijn er geen grote acties geweest. Het was mede door de regen die soms in stromen viel een „buitengewoon saaie dag" zoals een woordvoerder van Groen land het Donderdagavond uitdrukte. H. M. Koningin Juliana bracht een bezoek aan Zuid-Limburg. Zij werd o a ontvangen in de Middelbare Landbouwhuislioudschool te Posterholt. De leerlingen van de school brachten Haar een zanghulde, en daarna kreeg H. M. de gelegenheid de producten van de school en van de daarbij beho rende boerderij te beoordelen. Ook stelde Zij zich op de hoogte van het onderwijs, dat aan deze school wordt gegeven. Tijdens Haar bezoek werden II. H. enige geschenken aangeboden. Aanbieding van de cadeaux door leer lingen van de Middelbare Lanbouwhuishoudschool. Verminderd toerekeningsvatbaar, maar verantwoordelijk voor zijn misdaden misdadiger kan worden beschouwd. Sinds 1941 heeft hg contacten»'met de onderwereld en steeds kwam hij in aanraking met de justitie. Hij is wel iswaar verminderd toerekeningsvat baar, aldus mr. Hoekstra, doch spr. zag hierin geen aanleiding voor ver mindering van de straf, waartoe O. ioor de rechtbank is veroordeel^ Deze vier jaar gevangenisstraf komt hem toe. Hij pleegde een groot aan tal diefstallen en maakte auto's nut teloos kapot. Dit kan niet met een kortere straf worden beboet. Gezien de conclusies van de drie psychiaters eiste de procureur-gene raal bij de straf ter beschikking stel ling van de regering. Tegenstrijdige eisen. Mr. Schaepman achtte de terbe schikkingstelling niet aanvechtbaar, maar wenste in zijn pleidooi de straf hiervan te scheiden. Pleiter zag in beide maatregelen tegenstrijdige be grippen: straf krijgt iemand voor hetgeen hem wórdt toegerekend, t< beschikking stelling voor hetgeen niet wordt toegerekend. Verdachte heeft getracht zijn leven te beteren, maar hij slaagde daarin niet door zijn zie kelijke aanleg. Nu was de opdracht aan de psychiaters, na te gaan of hij de feiten heeft gepleegd onder in vloed van een ziekelijke storing en indien dit zou worden bevestigd, dan zou de straf naar evenredigheid zijn. Maar de eis is niet in overeenstem ming met de conclusies van de psy chiaters. Tot dusverre werd ver dachte veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf ten hoogste, ofschoon hij toen ook terecht stond voor 48 gepleegde feiten, wat meer is dan thans. Nu hg niet toerekeningsvat baar wordt verklaard komt er een sprong maar vier jaar. Pleiter achtte tenslotte zijn cliënt niet gevaarlijk. De president: „Dus uw opvatting is: als hij een normaal mens zou zijn ge weest, zou deze verdubbeling van gevangenisstraf gewettigd zijn, maar nu hij niet toerekningsvatbaar is ver klaard, moet dezelfde straf van voor heen worden toegepast?" Mr. Schaepman bevestigde dit. Uitspraak over 14 dagen. Voor het Arnhemse Gerechtshof stond gisteren voor de tweede maal terecht de 40~jarige monteur Manus Oly, de bekende in- en uitbreker, die door de Zutphense Rechtbank in Oc tober 1951 werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regering. Op 7 December kwam O. voor de eerste maal in hoger beroep voor het Arnhemse Hof. De procureur-gene raal eiste toen aanhouding van de zaak voor nader psychiatrisch onder zoek, subsidiair bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het hof stelde daarna de zaak opnieuw in handen van de rechter-commissaris voor een psychiatrisch onderzoek, doordat de samenstelling van het ge rechtshof intussen is veranderd, be val de president, jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, hernieuwde behandeling vam de zaak. Ziekelijke stoornissen. De president deelde een en ander ede over de inmiddels uitgebrach- rapporten van prof. Baan. Deze as het in grote trekken eens met dr. )ubois, die verdachte in het eerste apport iemand met morele defecten ïad genoemd, die onder meer leu- Tenachtig en onbetrouwbaar is, doch /erminderd toerekeningsvatbaar, /olgens de mening van prof. Baan ~ed hij ten tijde van het gepleegde eit aan ziekelijke stoornissen. Om ijn onvoldoendheidgevoelens in ivenwicht te brengen ried prof. Baan aan, hem een vak te laten le ren; met knutselen had verdachte te Utrecht verdienstelijk werk gedaan. Een doodgewone misdadiger. Dr. Hartsuyker, de derde psychia- ir in deze zaak, concludeerde tot gevangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling uit een oog punt van algemene orde en uit me dische overwegingen. De procureur-generaal, mr. Hoek stra, zeide in zijn requisitoir, dat de schuld van verdacht vaststaat. Er zijn nog een 25-tal feiten te noemen. On danks de conclusies van prof. Baan blijft mr. Hoekstra bg zijn mening, dat verdachte als een doodgewone In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is voorlezing gegeven van het Kon. Besluit, waarbij mr. L. G. Korten- horst is benoemd tot voorzitter voor het tijdvak der huidige zitting. Dit besluit wordt voor kennis geving aangenomen. De voorzitter heeft daarna een rede gehouden, waarin hij zijn bezorgd heid uitte over de vervulling van buitenlandse functies door leden der Tweede Kamer, nu de Eerste Kamer de uitbreiding van het ledental heeft verworpen. Sprekende over de a.s. behande ling der begrotingsontwerpen, deed spr. reeds nu een beroep op. de le den het daarheen te willen leiden, dat de begrotingsverslagen gemid deld half zo uitgebreid worden als verleden jaar het geval was. Wan neer dit resultaat zou worden be reikt, zou het zwaartepunt van de gedachtenwisseling verlegd kunnen worden naar het mondelinge debat. Mocht de Kamer onverhoopt er niet in slagen de begrotingsbehan deling op uiterlijk 19 December te beëindigen, dan stel ik mij voor daarmede door te gaan op Dinsdag 13 Januari 1953. Spr. achtte het in verband met het optreden van een nieuw kabinet niet waarschijnlijk dat de Kamer gedu rende de komende maanden nog be langrijke wetsontwerpen van prin cipiële aard in het openbaar zal kunnen behandelen, voordat de al gemene beschouwingen over de Rijks begroting tot een goed einde zijn gebracht. Tenslotte deelde spr. mede, dat met de minister van binnenlandse zaken in het vorig kabinet overleg is gepleegd over de verouderde pen sioenregeling van de kamerleden en een eventuele wijziging van de re geling van het pensioen hunner we duwe. Het ligt in mijn voornemen dit overleg samen met de fractie voorzitters binnenkort te hervatten. Na de periodieke verkiezingen heeft het aanschijn der Kamer wederom een vernieuwing en verjonging on dergaan. Hetzelfde kan gezegd wor den van het onlangs opgetreden ministerie. Op zichzelf is nieuwheid een neutraal begrip, dat zich zowel verstaat met behoud van het goede uit het verleden als met het prijs geven van wat op eerbiedwaardige tradities aanspraak maken mag. Mij is elke neiging vreemd om alles wat nieuw is zonder meer goed te noemen, maar in het parlementaire leven is het gevaar groter, dat in geslopen misbruiken alleen worden gehandhaafd omdat zij nu eenmaal geruime tijd hebben bestaan, dan dat een boze geest van omwenteling zich van ons zou meester maken om goede gebruiken met voeten te treden. De toon van het debat is over het algemeen hoffelijk en zakelijk gelijk het behoort, de leden maken gede gen studie van de hier aan de orde komende onderwerpen, de vergade ringen worden alle omstandig heden in aanmerking genomen trouw bezocht, het handhaven van de orde kost de voorzitter weinig moeite, van de vrijheid tot het plaat sen van zinvölle interrupties wordt een gepast gebruik gemaakt. Ik moge de wijze van optreden der oudere leden in deze opzichten aan onze jonge collega's als navolgens waardig voorbeeld aanbevelen. Maar daarnaast meen ik te mogen zeggen, dat zelfs in ons college hard nekkige misbruiken zijn binnenge slopen en worden gehandhaafd, op welk voortbestaan geen prijs kan worden gesteld. Ik noemde u reeds de dikwijls te omslachtige verslagen. Er is echter meer: het voorlezen van geschreven redevoeringen, ook wanneer dat niet strikt noodzakelijk is, het repeteren van beschouwingen en argumenten, die door voorafgaande sprekers reeds ten beste zijn gegeven, waardoor het karakter van parlementair debat verloren dreigt te gaan, en het te spaarzaam gebruik maken van de gelegenheid om de regering monde linge vragen te stellen. De jonge leden zullen begrijpen, dat de Kamer het niet als een deugd zal beschouwen, wanneer zij met hun frisse kijk op het parlementaire werk en hun jeugdig idealisme in dienst gesteld van de verheven kunst der politiek, de gemakkelijkste en niet de beste methode zich eigen zouden maiken om hun ongetwijfeld moei lijk werk in 's lands belang te ver richten. Ons streven zal er steeds op ge richt dienen te zijn nieuwe inhoud, nieuwe bezieling en nieuwe glans te geven aan het oude patrimonium van onze vertrouwde democratische staats-instelling.en. Geachte medeleden, danbaar voor het herhaald vertrouwen, dat H.M. de Koningin, daarbij gesteund door uw door mij zo hogelijk gewaardeer de voordracht, in mij heeft gesteld, verklaar ik, onder aanroeping van Gods onmisbare zegen, het voorzit terschap van de Tweede Kamer der •Staten-Generaal te aanvaarden. De rede werd met applaus begroet. Een lach en een traan. Van de commies griffier mr. de Nerée tot Baibberich, die tot een in ternationale functie is geroepen, is een schrijven ontvangen, waarin hij ontslag verzoekt. De VOORZITTER verklaart, dat het bericht niet onverwacht komt, het wordt ontvangen met een lach in het ene en een traan in het andere oog. In een hartelijke toespraak ver klaart spr., dat er veel reden tot dankbaarheid is jegens de heer De Nerée. Hij stelt voor het gevraagd ontslag o»p de meest eervolle wijze te ver lenen. Daartoe wordt 'besloten. De communisten zullen geen deel meer uitmaken van de vaste commis sie voor de industrie uit de Tweede Kamer. Dit is het gevolg van een be sluit dat de Kamer gistermiddag in haar tweede vergadering in de nieu we zittingsperiode heeft genomen. Het was de heer Van den Born (P. v. d. A.) die tijdens de samenstel ling van de commissies een motie in diende, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt dat het lidmaat schap van de vaste commissie voor de industrie niet opnieuw behoort te worden toegekend aan leden der C.P. N. Gebleken zou zgn, dat een ver trouwelijk gesprek met industriëlen De verkiezing en de Kath. Jongeren DEBAT IN AMSTERDAM Op verzoek van de redactie van het jongerenblad „Karakter" zal een politiek gesprek van de Katholieke jongeren van K.V.P., K.N.P. en P. v. d. A. naar aanleiding van de ver kiezingsuitslag gehouden worden op Zondagavond 21 September te half acht. uur in Krasnapolsky te Am sterdam. Zoals bekend is, is het initiatief tot dit gesprek genomen naar aanleiding van een artikel in Karakter", waar in de schuld van de nederlaag der K.V.P. voor een deel wordt gewe ten aan het gebrek aan politieke be langstelling van de Katholieke jon geren. Jeugdige aanhangers van drie partijen zullen Zondag in aan wezigheid van Katholieke Kamerle den hun standpunten bepalen en een antwoord trachten te vinden op de vraag: „Hebben de Katholieke jon geren belangstelling voor politiek? Zo neen, waar ligt dan de oorzaak van dit tekort?" Nadere inlichtingen te krijgen bij de redactie van „Karakter" Laan van Meerdervoort 193, Den Haag, tel. 322872. GEEN KOOPAVOND. TE HAARLEM. Alle fracties in de Haarlemse ge meenteraad hebben» zich. uitgespro ken tegen een wekelijkse koopavond. B. en W. zegden toe de regeling van de sluiting van fruitzaken bij ziekenhuizen nader onder de ogen te zullen zien. niet mogelijk is zolangcommunsiten bij dat gesprek aanwezig zijn. De heer Gortzak (C.P.N.) was het helemaal niet eens met de heer Van den Born en zei, dat de noodzaak van uitsluiting niet is gebleken. De motie werd aangenomen met 56 stemmen tegen één, die van de heer Gortzak. Tijdens een dezer dagen gehouden gala-diner van de Royal Horticultu ral Society te Londen heeft de voor zitter, Lord Aberconway, dr. J. D. Ruys uit Dedemsvaart het ere-lid- maatschap van» de R. H. S. aangebo den. In zijn toespraak wees de voor zitter erop, dat deze eervolle benoe ming „niet alleen werd aangeboden omdat dr. Ruys 20 jaren de functie heeft waargenomen van secretaris van de uit regeringsgedelegeerden be staande internationale commissie voor tuinbouwconigressen, maar ook wegens zijn verdiensten als directeur van de Kon. Kwekerij Moerheim te Dedemsvaart, vooral gelet op de vele nieuwe variëteiten van vaste planten die op deze kwekerij, met grote fi nanciële opofferingen, gevonden zijn en die ook zo vele Engelse tuinen versieren". De commissaris voor de Emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, zal heden avond over Hilversum 2, golflengte 298 meter, spreken over de stand van zaken bij de Nederlandse emigratie naar Australië. Zijn» uiteenzetting zal worden ge geven in de rubriek „verklaring en toelichting" van de regering-voor lichtingsdienst, van'19.10 tot 19.30. JEUGDIGE ROOFOVERVALLER GEARRESTEERD. De Amsterdamse politie heeft te j Enkhuizera aangehouden de 19-jarige Amsterdammer W., die ervan van- dacht werd in de nacht van 8 op 9 September j.l. de overval te hebben gepleegd op een man, wonende aan de Westerkade te Amsterdam. De man is bij deze overval met een schuimspaan op het hoofd geslagen, waarna hij bewusteloos in het zieken huis moest worden opgenomen. De jeugdige dader verdween met mede- nemen van» een costuum. Toen de jongeman werd aangehouden, had hij het geroofde costuum nog aan. Naar wij van de politie vernemen, heeft hg een volledige bekentenis afgelegd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6