Een uitstekend Concours Hippique bekroonde de VEBO-tentoonstelling Ook de tweede Braderie-dag genoot zeer veel publieke belangstelling Uitslagen van de keuring VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Landelijke rijverenigingen toonden haar kunnen Het grote Concours Hippique en de wedstrijden der Landelijke Rui ters mogen ongetwijfeld als een be langrijk onderdeel der feestelijk heden rond de VEBO-tentoonstelling beschouwd worden. Alles werkte er toe mee dit hippisch festijn te doen slagen, behalve dan het weer, dat juist zulk een belangrijke factor voor het welslagen is. Verschillende num mers, vooral het springconcours, hadden te lijden van de regenvlagen, wat niet wegneemt, dat niet alleen de deelnemers^ maar ook het publiek op de tribunes de regenen de koude trotseerden. Een bewijs, dat het gebodene ten zeerste op prijs werd gesteld. Alleen: dergelijke pro gramma's zijn altijd te overladen, omdat men iedereen een kans wil geven. Gevolg: veel te lang wordt het publiek vastgehouden en men krijgt er öf genoeg van öf men moet om andere redenen het terrein ver laten. Vele toeschouwers hebben al tijd nog één of twee uur nodig om thuis te komenBekrimping van het programma lijkt ons in het ver volg wel zeer gewenst. Overigens, er is op deze lange dag goede paardensport te zien gegeven. Des morgens reeds waren de ver schillende dressuurproeven gehou den, terwijl vanwege de grote deel name aan het springconcours reeds voorwedstrijden waren gehouden voor het grote concours, dat de Lan delijke Ruiters des middags ten beste zouden geven. Alleen wie foutloos het parcours reden, werden voor de middag geplaatst. De uitslagen luiden: Dressuurproef voor adhttallen. Ge vraagd: dressuurproef 1952 (licht): 1. Venneperruiters", Nieuw Vennep 85 K- P-. 2. Idem 78H P-, 3. „Kapitein van der Wal", Hoofddorp, 4. „De Amstelruiters", Bovenkerk. Dressuurproef voor viertallen. Ge vraagd: dressuurproef 1952 (licht), uitsluitend voor paarden en ruiters, die niet in een achttal uitkomen, pér L.R. niet meer dan één viertal: 1. „Dubbeldam en Omstreken" 85 p., 2. „Gouweruiters", Waddi'nxveen, 3. „Nassau-Ouwerkerk", Ouderkerk a. d. IJssel, 4. Venneperruiters, 5. „Alphense Ruiters", 6. „Ritmeester de Kruijff", Halfweg, 7. „De Boreftse- ruiters", Bodegraven, E.V. „Gijs- brecht van Amstel", Ouderkerk a. d. Amstel. Handicap dressuurproef, klasse L.M. en Z.: 1. J. v. Leeuwen „Kapi tein van der Wal", 2. J. Knoop, „Venneperruiters", 3. mej. L. van der Graaf, „Boreftse Ruiters", 4. Ph. Koetsier, „De Gouweruiters", 5. W van Nugteren, „Venneperruiters' E.V. Ant. van Wijk, „Kapitein van der Wal". Dressuurrpoef uitsluitend voor kl. B, deelname open voor. 4 ruiters uit een achttal en 2 uit een viertal: le Ring: 1. J. v. Nieuwenhuijzen, „Ka pitein v. d. Wal", 2. W. van der Wees, „De Amstelruiters", 3. C. Bruijnis, „Venneperruiters", 4. mej. R. Kem penaar, „Venneperruiters". 2e Ring: 1. J. Veldwisch, „Palestijnse Ruiters" (Zoetermeer), 2. mej. M. Bakker, „Boreftse ruiters", 3. D. Schreuder, „Amstelruiters", 4. W. v. Nugteren, „Venneperruiters". Mej. R. Kempenaar verwierf tevens het kampioenschap der dames. Het middagfeest. Het hippisch feest werd des mid dags begonnen met een nummer Klavertje-Drie, waarna de eerste éénspannen in de ring kwamen. Grote belangstelling bestond er voor het springconcours der Lande lijke Ruiters, waarvoor elf ruiters (w.o. één dame)' geplaatst waren. De sintelbaan, waarop het hele hip pisch gebeuren plaats vond om het voetbalveld zoveel mogelijk te spa ren, werd er door de regen niet beter op, want er zijn deze middag heel wat viervoeters overheen gegaan. De eerste deelnemer reeds, A. Valk, uit Dubbeldam, reed een foutloos parcours, de twee volgenden maak ten 4 fouten, maar de volgende, W. Nugteren, van de Venneperruiters, kwam eveneens foutloos rond en 8^ sec. sneller dan Valk. Geen enkele deelnemer verbeterde deze prestatie, maar vanzelfsprekend bleef de span ning er tot de laatste deelnemer in. Het resultaat werd tenslotte: 1. W. Nugteren met „Max" van de Venne perruiters met 0 ft. in 51^ sec., 2. J. J. van Blokland met Jupiter" van „De Slotruiters" uit Abcoude" 0 ft. 53 sec., 3. J. v. Leeuwen met „Has san" van „Kapitein van der Wal", 0 ft. 53 sec., 4. J. Schreuder met „Ar nold" van „Gijsbrecht van Amstel", van drie ruiters het hindernispar- cours moesten afleggen. Weigerde een paard, dan moest de volgende ruiter het parcours vervolgen en daarna zijn eigen hindernis>baan ma ken. Zo kon het gebeuren, dat een laatste ruiter van een groep bijna driemaal het parcours moest afleggen. Het resultaat van dit nummer was tenslotte: 1. „Venneperruiters" I alle 24 hindernissen, 2. Idem II en „Rit meester de Kruijff", beide equipes 22, 4 „Kapitein van der Wal" II 20 hin demissen. Tot slot volgde een jachtrit met eindloop, waaraan iedere ruiter kon deelnemen. Jagermeester was de heer M. Immink uit Nieuw Vennep. Zolang hij aan de kop van de stoet reed, moesten de ruiters achter hem blijven. Toen hij de stoet echter had losgelaten, stoven de deelnemers over de baan, om daarna nog een ronde af te leggen. Winnaar werd tenslotte: J. A. de Breuk uit Nieuw Vennep met „Eureka", gevolgd door Roodenlburg uit Halfweg met „Horma". Te kwart voor zeven het begon al duister te worden kwam het einde. De uitslagen der verdere concours- nummers luiden: Klavertje-Drie: 1. .Ritmeester de Kruijff", 2., 3. en 4. „Venneperrui ters", E.V. „De Gouweruiters". Concours van éénspannen, stam boekmerries. Vanwege de grote deel name gesplitst in Gronings en Gel ders type. Gronings type: 1. G. W. Bulk, Nieuw Vennep met Nutama, 2. Joh. A. Paul Azn., Oudenhoorn, met Silfia, 3. M. P. Vrij, Nootdorp, met Klarette, 4. Joh. A. Paul A.zn. met Thilda, 5. J. M. Vrij, Leidsobendam, met Hil- cora, E.V. H. Angenent, Wouibrugge, met Idora. Gelders type: 1. C. Damen, Lang broek, met Melia, 2. B. Bruynis, Nieuw Vennep, met Gré, 3. P. Bon- gers, Lekkerkerk, met Efia, 4. J. P. Rotteveel, Lisse, met Ina Rota. Het kampioenschap tussen beide typen werd veroverd door Melia van C. Damen. Concours éénspannen tuigpaarden (limiet-klasse): 1. B. Seldenrijk, Soestdijk met Marijke, 2. P. C. C. van der Touw, Oen Haag, met Willem B. 3. Th. Erberveld, Gouda, met Ro meo, 4. B. Bruynis, Nieuw Vennep, met Gré, 5. P. Bongers,, Lekkerkerk, met Efia. Concours van éénspannen tuig paarden (open-klasse): 1. A. Ste- houwer Sr., Dubbeldam, met Zampa, 2. Th. Erberveld met Pedro, 3. P. C. C. v. d. Touw met Janko, 4. B. Sel denrijk met Marijke. Concours tweespannen landbouw- tuigpaarden voor oogstwagens, land- bouwaanspanning: 1. B. Bruynis met Gré en Helena, 2. J. M. Vrij, Leid- schendam, met Dilbora en Hilkora, M. P. Vrij, Nootdorp, 4. Joh. A. Paul Azn., 5. H. Angenent, E.V. A. Ph. v. d. Bruggen. Concours van tweespannen tuig paarden (open-klasse): 1. A. Stehou- wer Sr., met Zampa en Bayard, 2. Th. Erberveld met Romeo en Pedro, 3. Joh. A. Paul, 4. P. C. C. v. d. Touw, 5. mevr. de wed. M. Roden burg, Overschie, E.V. P. C. C. v. d. Touw. Wat de tentoonstelling bood (Van een deskundige medewerker) Elk jaar opnieuw zien we met spanning de grote tentoonstelling van de Vebo, welke gisteren is gehouden, tegemoet. Kunnen de kwaliteiten nog beter worden of zijn we aan de top gekomen? De Vebo van 1952 heeft ons doen genieten van eerste klas kwaliteiten en we zouden moe ten zeggen: „het kan haast niet be ter meer". De jury heeft voor een zeer moei lijke taak gestaan en werd gedwon gen om in de meeste rubrieken meerdere eerste en tweede prijzen toe te kennen. De zwartblaarkopfokkerij is, naar wat we hier hebben gezien in de verste verte niet gedoemd om te verdwijnen. Integendeel, in elke ru briek van de stieren hebben we kop- nummers gezien, die menselijker wijze gesproken niet beter kunnen. De bloedlijn van Dirk en Martinus zijn voor de Zuid-Hollandse blaar kopfokkerij van enorme betekenis geweest. In bijna elke rubriek sle pen de afstammelingen van deze vaders de eerste prijzen weg. Bij het vrouwelijke blaarkopvee, was de kwaliteit gemiddeld wat min der dan bij het mannelijke, maar toch ook hier dieren van goede kwa liteit. Over het algemeen zouden de uiers wat beter kunnen. Bij de afdeling van de zwartbont- fokkerij was de kwaliteit gemiddeld genomen by de stieren iets minder Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor (Advertentie). houding tot de andere groepen be langrijk groter. Dit stemt ons tot grote voldoening, omdat juist uit deze fokkerskringen onze beste land arbeiders vandaan komen, die liefde hebben voor het vee. Deze kleine melkgeefsters waren het bekijken ten volle waard. De collectie paarden zowel van het Gelders als van het Gronings type overtrof ieders verwachtingen. Deze tentoonstelling heeft bewezen, dat het paard nog steeds in hoog aanzien staat. Over het geheel geno men beste moderne fokpaarden met prima kwaliteiten. Het bezien van deze grote groep paarden heeft onze mening versterkt, dat nooit een trac tor in staat zal zijn deze edele die ren op de bedrijven geheel te ver dringen. De varkens en schapen waren ma tig vertegenwoordigd. Wat de varkens betreft, was het j eigenlijk onverantwoordelijk om met een prima fokdier i.v.m. pest op een j markt te verschijnen, terwijl voor de schapen deze tentoonstelling te laat wordt gehouden. (Foto: „De Leidse Courant"). DEELNEMERS OVER HET ALGEMEEN TEVREDEN De regenbuien traden wederom tevergeefs als spelbreker op „Ik hoop maar, dat het morgen bakken water regent", zei ons Woensdagavond een Braderie-win kelier, die een regenverzekering dan bij de "blaarkoppen. Rekening I hee(t „floten en bü een bepaalde houdende met het feit dat deae lok-1 «n be. kery in dit gebied nog maar net de r. kinderschoenen ontgroeid is, kun nen we zeggen, dat deze fokkerij met sprongen vooruit gaat. Met de aangekochte stieren van de K.I. uit Friesland hebben we een drag van 500 gulden krijgt uitbe taald, zodat zijn dag in ieder geval goed is. Nu meende die winkelier dat natuurlijk* niet zo; hij gunde toch x\..i. uil rnesiana neDDcn we een - brede basis gekregen om deze fok- de andere deelnemers dat onheil kery sterk op te voeren. Over het geheel genomen zijn de uiers bij het vrouwelijk vee iets be ter dan bij het zwartblaar veeslag en aangezien de boer hierdoor twee maal per dag moet tochten, is dit toch wel erg belangrijk. De geiten ofwel de „koe der ar men" nemen op de Vebo nog steeds een goede plaats in. De belangstel ling voor deze fokkerij was in ver niet. Maar we geloven, dat zijn niet- gemeende wens in vervulling is ge gaan, want er is gisteren weer heel wat water over de Braderie uitge stort. 's Ochtends had het weer zich goed gehouden, maar nauwelijks was de Braderie om twee Uur geopend, of ook de hemelsluizen openden zich. Doch evenals Woensdagavond liet delstaart), Matador van Alma (v. d. Horst, Zoeterwoude). Stieren (31-8- '50/16-3-'51) 1. Jonker (Zwanen burg, Bodegraven), Abel (Van Os, Rijnsaterwoude) 2. Peter (Verhaar, Ter Aar) 3. Krijn (Vita Nova), Al fred van Schultinga (Los, Alphen) Peter (Verhaar, Ter Aar). Stieren (16-3-'51/l-9-'51) 1. Wietske G's Dirk (Straathof, Rijpwetering). 2. Adriaan (Van Santen, Wassenaar), Karlos van Groeve (Vita Nova). 3. Macarius (Onderwater, Zoeterwou de). Stierkalveren (31-8-'51/15-2-'52) 1. Riekus (Mooren, Leimuiden). 2. Olga's Alfred (Van Santen, Wasse naar), Baron (Heemskerk, De Kwa- kel), Court 2 (Verdegaal). 3. Roos- je's Ando (Verboom, Voorschoten), Teun (Van der Weyden, Langeraar). 4. Frans (Hoogeveen, Noordwijk). Stierkalveren (15-2-'52/15-5-'52) 1. Gert (Heemskerk, De Kwakel). 2. Marinus (v. cL Weyden, Langeraar), Wouter (v. d. Weyden), Ada's Court (v. d. Stoel, Leiderdorp), Wilhelm (v. d. Weyden). 3. Barend (Heems- nhiT?,! 5" kerk)' Anco (Rotteveel), Leendert De uitslagen van de gisteren ge-burg, Bodegraven), Victoria (Ver houden keuringen luiden: J burg), Klaro 2 (Belt Zoeterwoude). Zwartblaar-veeslag. Stieren (3 jaar Idem (na 15-3-'51) Beryha 4 (Belt), en ouder) 1. Gustaaf (Vita Nova, Al- Nelly 4 Weststeyn, Oude Wetering), bert (Eikelenboom, Rijnsaterwoude), Koekalveren (31-8-'51/l-3-'52) Trien- Dorus (Rotteveel, Oude Wetering), tje 2 (v. d. Stoel), Minke 3 (Mooren, Albert (v. d. Weyden, Langeraar). Leimuiden), Martina 3 (Zwanen- 2. Victor van Castor (Vita Nova). 3. burg), Mizza 2 (v. Dorp, Hazerswou- Casper (Roest, Leiderdorp) Stieren de). Idem (na 29-2'52) Janke 2 (31-8-'49/l-9-'50). 1. Julius (Rosen- (Paardekooper, Zoeterwoude). Vyf boom, Rijnsaterwoude), Gregor directe nalc. van één stier: v. d. Stoel, (Hoogeveen, Noordwijk), Maarten 2 Rotteveel, Van Zwieten. Idem: Van van Alma (van Leeuwen, Zevenho- Santen, Paardekooper, Zwanenburg, ven). 2. Marcel van Schultinga (van Idem: Vita Nova Nooit Gedacht- Niekerk, Alphen), Frits (v. d. Geest, j Sassenheim, Heemskerk en De Jong Oud Ade) 3. Marehines 2 (Bunnik, Uithoorn, Straat-Rijpwetering. Col- Bodegraven), Bert (Blijleven,lecties van één eigenaar: Van Zwie- Nieuwkoop), Flipje (De Kuyer, Ku- ten, Van Santen, Rotteveel Idem van Dubbeldam en Omstreken", 0 ft. 60 sec. De hierna volgende parade en uit reiking van de prijzen, behaald in de dressuurproeven, waaraan door alle deelnemers met hun standaar den werd deelgenomen, bood 'n fees telijk gezicht, een treffende weerspie geling van al wat er leeft onder de vele landelijke rijverenigingen, welke onze omgeving telt. De parade werd afgenomen door de Commissaris der Koningin in Zuid Holland, mr. L. A. Kesper, ver gezeld van zijn echtgenote en de echtgenote van de burgemeester van Leiden, mevr. Van KinschotDorhout Mees. Het nummer vrijheidsdressuur van de heer J. de Wit van „Mossekwiel" te 't Zand, die ook op het concours hippique te Stompwijk groot succes --stte, kreeg ook hier dankbare al. Zowel met zijn bruin als met schimmel bereikte de heer De weer prachtige resultaten, arna volgde nog een nummer ipe-springen, waarbij groepen (Heemskerk) Alleen eerste prijzen: Melkgeven de koeien (voor 31-8-'46) Reina (v. d. Stoel), Molly (Eikelenboom), Lot je (v. Santen). Idem (geb. in '47) Dora 5 (v. Santen) Liesje 10 (v. Zwieten, Alphen). Idem (20-3-'48/l- 9-'48) Adriana 3 (Eikelenboom) Liesje 14 (v. Zwieten) Prod, klasse. Leentje 17 (v. Zwieten), Fenna (Ho- gewoning, Leiderdorp), Olga (van Santen). Schotten (31-8-'48/16-3-'49) Beatrix 3 (Eikelenboom), Rieka 14 (v. d. Stoel), Ada (Rijlaarsdam, Al phen). Idem (15-3-'49/l-9-'49) Pietje 14 (v. d. Weyden), Adrie 4 (Rotte veel). Melkvaarzen (3V8-'49/5-3- '50) Mopje 12 (v. Santen), Gerrie (Hoogendoorn, Zoeterwoude), Nora 2 (v. Os), Mollina (v. Santen). Idem (na 5-3-'50) Flora (Blijleven, Nieuw koop), Betsie (v. Os) Leentje 28 (v. Zwieten). Drachtige dr. koeien, Truus 13 (Roest, Zoeterwoude) Drachtige vaarzen (l-9-'49/l-9-'50) Eikelenboom. Kampioen stier: Julius (Rosen- boom, Rijnsaterwoude). Reserve: Al- bert( Eikelenboom). Kampioen koe: Leentje 17 (v. Zwieten). Reserve: Molly (Eikelenboom). Zwartbont-veeslag: Stieren (3 jaar en ouder). 1. Aaltjes Adema (Vita Nova) Jan Adema (Verburg, Bode graven). Idem (31-8-'49/l-9 '50). 1. Stienser Rudolf Fetse (Vita Nova), 2. Friso Eduard (Vita Nova), Louwers (Kroft Alphen). Idem (31-8-'50)/l-9- '51) 1. Tietsjes Itse (Vonk, Leimui den). Stierkalveren Bonda Wassenaar) Alleen eerste prijzen: Melkgeven de koeien (voor 31-12-'46) Leentje 4 (Vonk), Eppie 15 (v. d. Schans, Bo venkerk) Johannan 39 (Treur, Lei muiden), id. (in 1947) Cilia 2 (Van Wees, Aalsmeer), Zijlstra Grietje (Treur), Anna 9 (Bonda). Idem 31-! 8-'47)/l-9- 48) Coory's Adema veen;' derdorp en Katwijk aan Zee. Prod, klasse: Hus. Paarden: Alleen eerste prijzen. Gelders type Merrieveulens: Rodina (Jongebreur, Nieuwerbrug), Runa (Vis, Alphen). Een-jarige merries: (v. d Breggen, Waddinx- Twee-jarige merries: Outy /vtr v k 0°ry S A-UI (Op 't Land. Bodegraven), Oda-Ida (Wesselingh, Zoeterwoude). Mane (R£ Nieuwveen) Driejarige mer- 48 (v. Zijverden Hillegom). Prod- rjes; Nutama (BuW) N v klasse: Maryke 20 (Sandberg, Was-1 stamb merries. Kloosterbloem (v. Tilburg, Rijnsburg), Iliena (Bruy- ook gisteren het publiek zich niet van de straat spoelen, al was het 's middags uiteraard niet zo bijzon der druk. De mensen, die de rustige uren hadden uitgezocht, hebben wel licht het meeste plezier beleefd van de Braderie, want niet alleen koq- den zij langs de stands lopen zonder gevaar van in elkaar geperst te wor den, maar bovendien hadden zij ge legenheid rustig met de winkeliers te praten en dan al of niet tot een koop te besluiten. De deelnemers vonden dit wel zo prettig als de overgrote drukte van Woensdag avond. Nu is de Braderie 's avonds onte genzeggelijk veel gezelliger, wan neer de lichtjes branden en een ro mantische waas over het drukke stadscentrum hangt. Gisteravond waren de muziekcorpsen present om de Braderie muzikale luister bij te zetten. We hoorden de R.K. Leidse Harmonie concerteren op het Stad- huisbalcon, waaronder de Leidse kunstenaars nog steeds goede zaken doen. Reeds de eerste avond hadden meer dan 500 mensen een kwartje betaald om te mogen raden hoeveel penselen er in de grote pot staken en ook Donderdag was hiervoor gro te belangstelling. Voor anderhalve gulden kon men zich er bovendien laten portretteren door een snelte kenaarfes), die handen tekort kwam om aan de grote vraag te voldoen. Ondertussen snorde het Glippertje als „Braderie-expres" door de stad. Woensdagavond hadden niet minder dan 1.200 mensen een kwartier-ritje gemaakt over Haarlemmerstraat en Breestraat, waarbij zij de geweldigde drukte in de stad eens goed konden waarnemen. De commissaris op bezoek. Gisteravond kreeg de Braderie hoog bezoek van de Commissaris der Koningin in Zuid Holland, mr. L. A- Kesper, met zijn echtgenote. De ho ge gasten werden om kwart voor acht in Het Gulden Vlies ontvangen door het actiecomité „Leiden Leeft" en toegesproken door de voorzitter, wethouder D. van der Kwaak. Daar na maakten zij onopvallend voor het publiek een rondgang over de Bra derie. De Commissaris stelde veel belang in verschillende stands en liet zich door de winkeliers over het een en ander voorlichten. De deelnemers, die de hoge gast Van Tol (Lisse). Ver. groepen: Lei- herkenden, boden kleine gcschen- derdom en Katwijk aan Zee. Prod.- ken aan> Aanvankelijk wilde de Commissaris om half tien vertrek- Kampioen stier: Aaltje's Adema (Vita Nova) Reserve: Stienser Ru- dolf Fetse (Vita Nova). Kampioen koe: Boukje 35 (Sandberg). Reserve: Vrijke 4 (Olsthoorn). Vakens: Alleen eerste prijzen. Be ren: (eigenaars) Van Leeuwen (Leid- schendam), Buitelaar (Leidschen- dam), Stigter, (Aarlandervcen), v. d. Akker (Alphen) 2 x. Zeugen: Onder water (Stompwijk). Zeugen met big gen: Van Haastert (Leidschendam), Onderwater. Twee afst. van één zeug: Buitelaar (Leidschendam). Kampioen zeug: Van Haastert. Re serve: Onderwater. Kampioen beer: Van Leeuwen. Resevre: Buitelaar. Schapen: Alleen eerste prijzen. Rammen (eigenaars) Kroon (Abbe- nes) res. kamp., Splinter (Zevenho ven) kamp. Bonda. Ooi met 2 lamme ren: Kroon. Drie ooilammeren van één vader: Bonda. Ooien: Olieman (Leidschendam) Groenewegen (Rijs wijk) kamp., Groenewegen res. kamp. Drie ooien van één vader: Olieman. Vier ooien van één eig. Olieman. Geiten: Alleen eerste prijzen. Bok ken (eigenaars) afd. Wassenaar, kamp Geiten: Hus (Katwijk), kamp, Hoogervorst (Zoeterwoude) afd. Was senaar, Splinter, Wijnhout ,N.-Ven nep). Lammeren Bruyne (N.-Ven nep), Turk (Zoeterwoude). Moeder Adiudantmet 2 afst-: Van lJap' (Loosduinén) AQjuaani T Braderie-prijsvraag Iedere post-bezorging brengt ons een groot aantal oplossingen van de Braderie-prijsvraag. Woensdagmor gen kwam reeds de eerste gekleurde tekening binnen en gistermiddag bereikten ons de eerste oplossingen met de gevraagde slagzin. Hier en daar blijkt een letter moei ijk te vin den te zijn, maar wie goed zoekt, komt er toch wel achter, temeer om dat men geryst enige letters kan mis sen om de gevraagde zin te vinden. Over het aantal poppetjes doen de wildste geruchten de ronde. We mo gen in ieder geval wel verklappen, dat het aantal beneden de 400 blijft. De binnengekomen antwoorden wij ken vaak sterk van elkaar af. Goed kijken dus en goed tellen! Oplossin gen worden tot en met Woensdag 24 September op ons bureau verwacht. Per briefkaart niet meer dan één oplossing inzenden, dus slagzin en poppetjesgetal niet bij elkaar. sentar), Boukje 35 (Sandberg), Marie I 47 (Bonda), Wietske 5 (Olsthoorn, Leidschendam). Melgevende koeien (31-8-48/l-9-'49) Elisabeth (Sand berg), Jantje 160 (Vonk). Melkg. vaarzen (na 31-8-'49) Juliana 2 (v. d. Grift, Woerden), Trijntje 7 (Lam- mers, De Kwakei), Arina 2 (Op 't Landt, Bodegraven). Drachtige dr. koeien: Vrijke 4 (Olsthoorn), Irene 3 (Reyneveld, Koudekerk), Siem 4 (Onderwater, Lisse). Drachtige vaarzen: Trijntje 1 (Bon nis, N.-Vennep), Lilia (Lamens, Wad- dinxveen) Jarisia (v. Kuieren, Leid schendam). Gronings type: Merrie- veulens: Ridora (Angenent, Wou- brugge), Rozita (Oudijk, Zevenhui zen), Roza i Oud ijk), Ricola (Jonge breur, Nieuwerbrug) Eén-jarige merries: Pollina (v. d. Breggen, Waddinxveen), Pomila (Harteveld, Honselaarsdijk), Passina (Barn- hoorn, Noordwijk). Tvee-jarige mer ries: Odukt.a (Parlevliet), N—Ven nep), Odinda (Parlevliet) Operla da), Gerarda 6 (Bonda), Pinken (21 8-'50/l-2-'5I) Henriëtte 4 (Sand- (j)e Vrij, Nootdorp). Driejarige mer- berg). Idem (na 31 1-'51) Carolina 4 rieS: Nanny (v. d. Breggen Wad- Vonk). Folkertje 31 (Vonk) Koekal- dinxveen), Nutama (Buhl) Vierjari- veren (31-8-'51/31-2-'52) Toos 6 (Wes ge merries: Gelara (Vonk), Mona selingh), Esther 31 (Wesselingh) j (Oudijk), Iceli.ie (Vonk). Stermer- Klaske 36 (Van Wees, Aalsmeer), j ries: Lanette (OudyU), Juffertje (v. Idem (na 31-l-'52) Roza (Vonk), Ur-^j d Mey, Leiderdorp Krconmerries: sula 5 (van Wees), Pietje 5 (van Larette (Vry), Julia-Dina (v. d. Wees). Directe vr. afst. van één stier: Breggen), Inova (Vry), Hilkora Mennie (Roest), Jansje 4 (Eikelen-1 Wesselingh. Idem: Splinter. Collecties (Vrij). boom). Pinken (31-8'50/16-3-'51) van één eigenaar: Wesselingh. Idem: Kampioen Gronings type: Larette Maartje 2 (v. Santen) Elly (Ver-| Sandberg, Treur, Vonk. I (Vrij) Reserve: Lanette (Oudijk). ken, maar hij vond de Braderie zó gezellig, dat het half elf werd alvo rens de auto vanaf Het Gulden Vlies vertrok. Het publiek, dat op de auto een standaard had gezien, meende, dat Leiden koninklijk bezoek ont vangen had en begon luid te juichen. Tweede Vebo-dag De tweede dag van de Vebo-ten- toonstelling was speciaal gewijd aan het vetvee en handclsvee. Ook hier voor was een groot aantal dieren in geschreven: 160 vette koeien en 40 kalveren. Helaas was het weer van morgen nog slechter dan gisteren, hetgeen een bezoek aan de tentoon stelling niet stimuleerde Jammer, want de belangstellende bezoeker kon er genieten van een prachtige collectie, w.o. de kampioen van Purmerend van de heer West geest uit Wassenaar. Opvallend sterk was het rood-bonte vee vertegen woordigd, hetgeen overigens begrij-1 pelijk is, omdat het zwartbont en vooral het zwartblaar steeds meer in de melk-richting gefokt worden, waarbij men te weinig aandacht be steedt aan het vlees. Het rode Maas, Rijn en IJssel-vee leent zicht uitste kend voor de mesterij, waarvan een keur-collectie dikbillen getuigenis aflegde. Zwaaiend naar alle kanten vertrok ken de heer en mevr. Kesper weer naar Den Haag. Bevredigende resultaten. Nu er twee van de drie Braderie- dagen verstreken zijn, hebben de meeste deelnemers wel enig idee van de resultaten. Waar wij ons oor te luisteren hebben gelegd, hoorden we meest gunstige commentaren, vooral zoals op de eerste avond reeds geconstateerd werd bij de „eet-tentjes". We spraken een sla ger, die met vijf man de klandizie nauwelijks verwerken kon! Ook de oliebollenkraam op de Korenbeurs stond weer in het centrum der be langstelling. Reeds van verre rook men de geuren en vele Braderie-be zoekers hadden er een poosje drin gen voor over om de lekkernijen te kunnen bemachtigen. Maar ook andere standhouders wa ren over het algemeen tevreden. Het klinkt ongelofelijk, maar er worden op de Braderie zelfs motorfietsen verkocht, om maar te zwijgen over karpetten, haarden en andere grote artikelen. Bij nader inzien laat dit zich wel verklaren. Vele echtparen zijn slechts zelden in de gelegenheid samen te gaan winkelen, maar nu er een Bra derie is, maken zij er een uitstapje van. Dan komen zij plotseling iets tegen, dat eigenlijk al lang geleden gekocht had moeten worden, maar waarvan nooit iets gekomen is. Nu is de gelegenheid er! De Braderie biedt bovendien het voordeel, dat men geheel vrijblijvend kan over leggen met de winkelier, iets wat in de winkels ook wel mogelijk is, maar waar men toch niet zo spoedig toe komt. Alleen bij de textiel-winkeliers blijkt het succes niet zo bijzonder groot te zyn. De kleine artikelen gaan weliswaar tamelijk vlot van de hand, maar grote stukken vliegen niet zo hard weg. Dit laat zich ge deeltelijk verklaren door het feit dat de textiel-winkelstand wel bij zonder rdyaal vertegenwoordigd is. Men troost zich echter met de ge dachte, dat de Braderie niet alleen een verkoop-gelegenheid is, ntaar ook een reclame-stunt. Vele bezoe kers zullen zich de uitgestalde arti kelen herinneren en wellicht komen zij straks in de winkels zoeken of zij dat aardige jumpertje en dat mooie overhemd nog kunnen vinden. Vandaag is het de laatste dag. Vanavond om elf uur zal de eerste Leidse Braderie gesloten worden, nadat 't comité bekend gemaakt zal hebben welke stand de prijs gewon nen heeft voor de grootste origina liteit (60 gulden, uitgeloofd door de Leidse Middenstandscentrale). Het is nog te vroeg om een balans op te maken, maar zoals de zaken er thans voor staan, mag verwacht worden, dat dit initiatief van „Leiden Leeft" aan vele verwachtingen voldaan heeft. Om maar niet te spreken van de verwachtingen, die verre over troffen zijn!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5