k DUINSTREEK De geneeskunde moet blijven steunen op huisartsen unstleven in Leióen De actie voor speeltuinen in Lisse begint vaste vorm te krijgen VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD PAGINA 3 Congres in Leiden geopend Op het jaarlijks ledencongres van de Kon. Ned. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, dat gis termiddag in de Stadsgehoorzaal te Leiden werd geopend door de heer K. Ittmann, voorzitter der Maat schappij, heeft dr. L. A. Hulst, oud- voorzitter, een overzicht gegeven van het afgelopen jaar en daarin speciale aandacht geschonken aan de Zieken fondsen, die aldus spr. een zo danige omvang, zwaarie en kostbaar heid hebben aangenomen, dat ze haast een staat in de staat zouden kunnen vormen. Er zijn echter thans 135 ziekenfondsen, die door versplin- terig tot machteloosheid zijn ge doemd. Spr. wilde zijn gehoor niet ver moeien met het voorleggen van de ganse catalogus van conflicten, die er met de Ziekenfondsen bestaan. Doordat vele onderhandelingen in een critiek stadium waren gekomen, werden langs informele weg pogin gen tot bemiddeling ondernomen. Van beide zijden werd begrip ge toond, doch bij het „non possumus" van weerszijden daalde stilte over de conferentietafel. Huisarts als Irontpijlfer. Spr. herinnerde er aan, dat de Maatschappij ernstig bezwaar heeft gemaakt tegen het maken van een scheiding tussen huisartsen en spe cialisten /óór het artsexamen, zoals in het rapport over de reorganisa tie van het hoger onderwijs wordt voorgesteld. De Maatschappij staat op het standpunt, dat de genees kunde, uitgeoefend door de huisarts, als frontpijler voor de volksgezond heid moet worden beschouwd. Er hebben diepgaande besprekin gen plaats gehad over de te stellen eisen aan de bijzondere opleiding voor de bevoegdheid tot massadoor lichting. Het hoofdbestuur heeft zijn bezwaren geuit aan de Tweede Ka mer tegen het strafbaar stellen van artsen, die dit onderzoek zouden verrichten zonder aan deze nieuwe eisen te voldoen. Want voor het eerst wordt daarmede een maatregel genomen, die de volledige uitoefe ning der genees-, heel- en verlQs- lcunde van de arts beperkt. In verband hiermede wees dr. Hulst ook op de consultatiebu- reaux. De talrijke bureaux, waar adviezen gehaald kunnen worden, doen de patiënten de weg naar de huisarts vergeten, of wel de huis arts gaat menen, dat de zorg van tuberculose, rheuma, carcinoom, huwelijksproblemen hardhorend heid, epilepsie enz. niet op hem rust, doch op die bureaux. En dat is mis. De huisarts, die de zieken be handelt, zal in zijn verantwoorde lijkheid voor de bestrijding der tu berculose niet ondermijnd moeten worden en als zij niet „tuberculo- sisminded" zijn, moet men daar het vraagstuk aanpakken. Daarom is voortgezet onderwijs juist voor de huisartsen nodig. De Maatschappij heeft hiertoe in 1951 de stoot ge geven. De plaats van de huisarts in de preventie wordt bedreigd. Krijgen we straks ook een ouderdomsarts en een arts voor de huwbare leeftijd? We wille^ zo gaarne de gave status van de huisarts ook aan ons nage slacht overgeven, aldus spr., want de zorg voor de volgende generatie ligt ons nader aan het hart dan die voor de volgende verkiezingen. Eenheid is nodig. Dr. K. Ittmann hield vervolgens een rede over: „Wat ons vereent", waarin hij enige opmerkingen maak te over het belang van het bestaan van een goed func-ionnerende Maat schappij, zowel voor de artsen als voor het gehele Nederlandse volk. Vele artsen zien dit niet voldoende in; zij beschouwen de Maatschappij slechts als een vakvereniging, die niet in staat is zich te verheffen bo- ven het groepsbelang en daardoor het belang van de volksgezondheid niet objectief ei. zuiver kan zien. Spr. weidde uit ovei de geschiedenis van de Maatschappij en over de toene mende differentiatie, die de oprichting van landelijke verenigingen noodza kelijk maakte voor de behartiging van de maatschappelijke belangen der leden, zodat het hoofdbestuur zich kon beperken tot de ideële be langen. Met het aanvatten van het vraag stuk der specialisten-registratie heeft de Maatschappij getoond een open oog te hebben voor de leemten ten gevolge van de differentiatie. Een duidelijke afbakening van het werk terrein der specialisten was nodig. Daardoor is er een sluitend geheel ontstaan. Voor het nastreven van alle doel einden heeft de Maatschappij een heid onder de artsen nodig. Thans is 30 pet. van de artsen lid, een bevre digend aantal. Het kan echter nog beter. Spr. bestreed de houding der artsen, die uit de Maaaschppij tra den omdat zij zich niet neer konden leggen bij genomen meerderheidsbe sluiten en deed een dringende op roep de eenheid in de Maatschappij te bewaren. De eerste dag van het congres werd besloten met een gala-concert door het Concertgebouw-orkest. Vrijdag en Zaterdag worden er enige wetenschappelijke bijeenkom sten gehouden in de collegezalen van het Acad. Ziekenhuis, afgewisseld met een ontvangst op het Leidse stadhuis, een bezoek aan Avifauna en een puzzlerit. Zaterdagavond wordt het congres, waaraan 500 art sen deelnemen, besloten met een grote feestavond in Huis ter Duin te Noordwijk. CONCERTGEBOUW-ORKEST SPEELDE VOOR MEDICI. De eerste avond van het Leden congres 1952 van de Kon. Maat schappij tot bevordering der Genees kunst werd besloten met een gala concert door het Concertgebouwor kest. Eduard van Beinum oogstten als dirigent een geweldig succes en de talloze toehoorders hebben ruim schoots genoten. Van Beinum gaf een programma waaraan een diri gent het hart kan ophalen en waar mede hij dan ook grote indruk ge maakt heeft. Van Beethoven's ouver ture Coriolan, via Mozart naar Bruckner. Met brillante eigenschap pen als muzikant begaafd voert aan de dirigent 't Concertgebouworkest tot een volmaakt musiceren. Beet hoven bouwde zyn ouverture op twee sterk contrasterende thema's, en de uitvoering van 't werk ken merkte zich door vaart en zelfbe wustheid. Van Beinum weet wat hij wil; heeft veel kleuren op zijn palet. Met suggestief gebaar maakt hij zijn verlangens kenbaar, welke door het orkest algeheel worden ingewilligd. Dan werden wij aangenaam verrast door de Mozart interpretatie van Hans Henkemans. Het minder ge speelde concert T gr. t. K.V. 459, dat de pianist vertolkte is een oorspron kelijk, interessant en feestelijk ge tint werk; bovendien is Mozart een van Henkeman's specialité's. Hij speelde dan ook in zuivere Mozart- geest, fraaie genuanceerd en tech nisch perfect; een meester van het precieuse détail en rhythmische af werking. Het orkest in kleine bezet ting secundeerde ongelooflijk mooi. Solist en dirigent met orkest deelden een spontaan applaus. Dirigent van Beinum heeft een goede daad ver richt door de 4e Symphonie in Es gr. t. de Romantische van Bruckner uit te voeren. Een rustige, weidse en pa triarchale sfeer van het Opper-Oos- tenrijkse landschap leeft in iedere symphnische Conceptie van Bruck ner, doch met het volledigst in zijn Vrijdag 19 September, grijpen, dat de Leidenaars die stank Vierde Symphonie, zo schrijft te- verdragen kunr.cn. 't Is dat ik geen recht Wouter Paap. De interpretatie Leidenaar ben, maar anders zou ik was bewonderenswaard warm van een actie ontplooien in de stad en hettoon, hecht en gezond van opvatting, gemeentebestuur met verzoekschrif- de ensembleklank, ook wat het ko ten bombarderen, net zolang totdat per betreft voortreffelijk in even- het laatste stukje Levendaal gedempt werd." Om de goede man niet nog Modeflitsen 1952 bij V D De herfst is niet ver meer en de winter nadert. Ook in de mode. De firma V. en D. heeft daarin een aan leiding gezien om verder te gaan met een experiment, dat het vorig jaar buitengewoon slaagde: het organise ren n.l. van korte mode shows, die een indruk willen geven van datge ne, wat op een bepaald moment het best gedragen kan worden en wat dan ook in de voorraadkasten van de betreffende afdeling aanwezig is. Die shows waren te gering van om vang om de naam „moae-show" met recht te dragen; daarom werden het „flitsen". En mei organiseerde ze in verband met een lunch of thee. Gistermiddag werden in de lunch room de eerste twee thee-uurtjes van dat soort in dit seizoen gehouden. Er volgen er nog vijf, waaronder een speciale kinder-show. De getoonde collectie was ongeveer 50 stuks groot, waarvan er telkens 25 getoond wer den door drie vlotte mannequins. Men heeft er bij V. en D. naar ge streefd draagbaar en niet al te duur goed te brengen. De gematigde ten- denz van de Nederlandse confectie- industrie heeft het overigens dit jaar niet al te moeilijk gehad, omdat er betrekkelijk weinig nieuws van de grote moaecentra tot ons is geko men. Dior heeft in het mierensilhouet een gematigde n°w look gebracht, Fath toont nog wat voorliefde voor het losse en laag getailleerde van de vijfentwintiger jaren. En Givenchy creëerde de poefi iouw, een herinne ring aan gootmoederstijd. Een enkel toiletje was duidelijk oï deze groot meesters geïnspireerd. Maar - het merendeel was slechts in zoverre mo dern, dat er ronde schouders werden getoond, langere rokken en een voorliefde vooi anth aciet- en muis grijs, zwart, rood, en alle variaties van beige tot bruin. In hoofdzaak heeft men he\ dit sei zoen gezocht in mooie stoffen en een correcte, gedistingeerde snit. Voor de mantels bleek mohair dit jaar zeer geliefd. En in de deux-pièces was al les jersey wat de kloek sloeg In navolging van Parijs is men de cocktailjaponnen gaan betitelen als dinner-dance-jurkjes, iets wat eigen lijk beter bij de werLelijkheid komt. Die toiletjes waren zeer aantrekke lijk. De enkele avordjurken waren beschaafd. Mantelpakken werden de keer niet getoond. De belangstelling was groot, de organisatie af. U zult gisteren de Hutspot niet gemist hebben, want tenslotte is de hele Braderie één grote Hutspot, waarin de Vebo voor het vlees zorgt. Daarom zullen we vandaag zeer be scheiden zijn. Maar helemaal geen j Hutspot koken, willen we toch ook j niet doen, want de leden van de R.K. Vrouwengilde moeten weten, dat zy de strookjes van de uitnodiging voor de Recollectiedag -/óór 25 Sept. moe ten inleveren bij mevr. Van Zijp, Haarlemmerstraat, o'. mevr. Ba rendje, Jan van Houtkade 39. De leden van de R.K. Korfbalver eniging „Crescendo" dienen te weten, dat hedenavond det indoortraning be gint in de gym.zaal Potgieterlaan. De adspiranten worden om 7 uur ver wacht, de senioren om 8 uur. En de leden van de R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders" mogen Zondagmor gen een uurtje langer slapen, want de H. Mis ter gelegenheid van het eer ste lustrum wordt niet om 8 uur, doch pas om negen uur opgedragen in de kapel van de Voorzienigheid. In het artikel van gisteren stond een zetfoutje, hetgeen zelfs bij de Leidse Courant we) eens een enkele keer kan voorkomen Volgende w~ek Vrijdagavond om 8 uur gaan wij naar Den Burcht om de receptie mee te maken, die het bestuur van de speeltuinvereniging „Noorderkwartier" er houdt tergele genheid van h t 25-jarig bestaan. Gistermiddag om 5 uur is een 23- jarige inwoonster uit Oude-Wetering op de Rijnzichtbrug van haar fiets gevallen. Zij brak haar rechter on derbeen en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. U heeft vermoedelijk wel gelezen, dat er in Leiden momenteel een con gres wordt gehouden door de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Genees kunst en dat er deswege meer dan 500 artsen in de Sleutelstad vertoe ven. Welnu, we ontmoetten er gis teravond een in de Turk ,die niet naar het gala-concert geweest was, omdat hij de Braderie wilde bezoeken. Als oud-student kende hij Leiden heel goed en hei had hem veel genoegen gedaan nog eens door de bekende .-'en te /-^ndeier:, ook waar het niet zo druk was. „Maar één ding is me tegengevallen' vertelde de arts. „Dat jullie nog steeds niet dat laat ste stukje Levendaal gedempt heb ben, dat stukje open riool, die vergeef met het woord vieze mest put. Ik liep er langs en kon niet be- TOLK-VERTALER DUITS. Voor het examen tolk-vertaler Duits slaagde te Amsterdam mevr. W. E. Gritters-Doublet uit Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Inge Georginia, d. van G. R. Tiemstra en Th. M. de Wolf Jozef Adrianus, z. van J. Karremarj cn G. van Nierop; Alida Hendrika, d. van P. M. Heijmans A. H. Prins; Gijsbertus, z. van F. J. G. Jansen en A. W. Laterveer. Ondertrouwd: H. A. van Walen en A. E. Eijkman; E. J. de Jongh en S. A. van den Akker; W. F. Neuteboom en E. J. Meijers; J. Braak en J. C. Azier; E. de Ruiter en M. C. Blik- man; W. F. Sommeling en M. Hen- sen; K. Meester en C. M. Gordijn»; W. van der Zwart en A. Ouwetsloot; H. P. Stuifzand en P. M. de Jong; C. W. A. Warnecke en M. K. Theelen; H. P. B. Nieuwenhoven en J. J. Phi lippo; J. G. Boutier en J. M. Arnol dus; P. Walter en J. C. de Munnik; N. Lotte en G. van Vegten. Overleden: H. van Strater man 41 j.; P. J. Vermond wedn. 76 j. nijdiger te maken, hebben we toen KLEUTERSCHOOL maar niet verteld, dat Gemeentewer- j X LIVOOUOOL ken vorig jaar notabene de stenen walA A "NJRESXEED kant weer helemaal gerestaureerd heeft. STADSKOK. „VERTROUWD BEZIT VAN VREEMDE HERKOMST". Tentoonstelling verlengd. De zomertentoostelling „Vertrouwd Bezit van Vreemde Herkomst", in het Rijksmusum voor Volkenkunde te Leiden, die oorspronkelijk tot 1 Oc tober zou duren, is in verband met de daarvoor bestaande belangstelling tot en met Zondag 12 October ver lengd. Sinds de opening heeft het museum de beschikking gekregen over een model van een Perzische windmolen en over enige goede foto's daarvan. Goede illustraties van dit soort mo lens in zekere zin de voorlopers van onze wereldvermaarde Holland se windmolens zijn vrijwel onbe kend. Het is aan de onvermoeide en enthousiaste medewerking van het Nederlandse Gezantschap te Teheran te danken, dat thans deze interes sante aanvullingen op de tentoon stelling te bezichtigen zijn. Hedenmorgen vond de aanbesteding plaats van het bouweif van een kleu terschool c.a. op een terrein aan de Damlaan. Er waren 16 inschrijvers, van hoog ste tot laagste: J. v. d. Eijkel en Co., Den Haag, 88585 (minderprijs ƒ300), Fa. G. Gruson, Amsterdam, ƒ88500 (ƒ300), N.V. Bouw- en Aan- nemings-Mij. v. h. H. Munsterman, Amsterdam, ƒ83500 (ƒ300), Fa. L. P. v. d. Gaag en Zn., Delft, 81500, (ƒ300), Fa. v. d. Bron en Visser, Voorburg ƒ80873 (ƒ275), Fa. Gebrs. Bosch, Delft, ƒ80714 (ƒ350), Gebrs. G en P. Niersman, Voorschoten, ƒ75874 (ƒ220), S. Tromp, Alphen aan den Rijn ƒ75000 (ƒ300), Aann. bedrijf Joh. Seijsener, Hillegom f73800 (ƒ200), C. A. D. Schaap, Den Haag, ƒ73490 (ƒ300), M. Kool, War mond ƒ73000 (ƒ400), Fa. B. J. Huur man en Zn. Leiden 72987 (ƒ357.50), Fa. Jac. van Riet, Leiden 72000 (ƒ350), Fa. de Lange en v. d. Plas Oegstgeest, ƒ71860 (ƒ280), Gebrs. Strijk, Leiden, ƒ71460 (ƒ240), K. Burgy, Leiden, ƒ70529 (ƒ333). wicht en zuiver muzikaal. De stem ming in de smaakvol met bloemen versierde zaal was hoogst dankbaar voor het vele dat de meesterlijke di rigent heeft geschonken. Immers hij kent 't geheim ervan: zijn musiceer- vreugde op het orkest over te bren gen. En 't orkest was al even gedis poneerd als van Beinum, want di rectie en vertolking werden tot een zeldzaam geheel. Bloemen en krans in de Leidse kleuren voor de solist, de dirigent en (in de persoon van de concert meester) voor het orkest. Een bui tengewone avond! J. KORTMANN. Het comité tot oprichting van een Speeltuinvereniging te Lisse had gis teravond een vergadering voor be langstellenden belegd, waarop de heer Vijlbrief uit Leiden, een deskundige op het gebied van speeltuinen, als spreker optrad. De heer Vylbrief 'hield een cause rie over het onderwerp: „Waarom 'n speeltuin?" Er moet een speeltuin zijn, omdat de kinderen spelen moeten. Dit uit zich al bij de baby en de kleuter. Zonder spel kan een kind niet tot 'n goede ontwikkeling komen. In ver band met het spel van de kinderen op straat, behandelde spreker o.m. de baldadigheid. Wat is hier tegen te doen en hoe moeten we deze balda digheid wegwerken. Men moet recre atieoorden stichten voor de jeugd, o. a. in de vorm van speeltuinen. Door de zelfwerkzaamheid van de ouders is de eerste speeltuinvereniging ge sticht. Spr. ging na, wat het doel van een speeltuin is. De bedoeling is een mede-opvoedende taak, welke gege ven wordt onder goed toezicht en de juiste leiding. Behalve de sneeltuln- attracties nvoet de leider de kinderen ook weten bezig te houden met open luchtspelletjes enz. Hierdoor wordt gekweekt: gemeenschapsgevoel, soli dariteit en geduld. Bij dit werk is 'n eerste vereiste dc liefde voor het kind en de jeugd in het algemeen. Uit de besprekingen volgde, dat het nodig was om een speeltuinver eniging op te richten, door de bevol king. Derhalvp een groep mensen, die beginnen wil en zo mogelijk in wijken. Een 13-tal personen gaven zich op voor een te stichten Speeltuinvereni ging. Deze leden zullen zich nader met elkaar verstaan en verdere stap pen ondernemen. HARDDRAVERIJ OM KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. Op Donderdag 25 Sept. vindt de reeds eerder door ons aangekondig de jubileumharddraverij te Lisse plaats. De inzet van deze wedstrij den is het kampioenschap van Ne derland. KATWIJK AAN DEN RIJN Officiële ingebruikneming van St. Willibrorduscollege. Zoals reeds in het kort bericht, zal de officiële in gebruikneming van het Missiecollege der paters Franciscanen Zondag a.s. 21 September plaats hebben. Onge twijfeld zullen er velen zijn, die bij die gelegenheid van hun belangstel ling willen blijk geven en nog niet weten, of die gelegenheid er zal zijn en zo ja hoe laat. Wij kunnen thans mededelen dat er receptie zal zijn Zondagmorgen van 12 tot 1 uur. In gang de hoofddeur. NOORDWIJK JEUGDIGE DIEF GEPAKT. Door de politie alhier is een 15- jarige jongen aangehouden, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een bankbiljet van f 100,—. Bij de aanhouding had hij hiervan nog slechts enkele centen over. Van het geld had hij zich een luxe electrische rywiellamp aangeschaft, waarna hij op de kermis te Noord wij kerhout van het restant goede sier heeft ge maakt. Daar hij zich reeds eerder aan diefstallen had schuldig gemaakt is hij op last van de justitie in een jeugdkamp geplaatst. Reservisten gemeentepolitic naar Rotterdam. Morgen om 8.30 uur vertrekken 35 reservisten van de ge meentepolitie naar Rotterdam, voor van het district Zuid Holland. Ruim 7000 van alle reservediensten zullen aldaar in de Ahoy-hallen bijeen komen. Door zes reservisten zal deel genomen worden aan de schietwed strijden, en 's middags door meerde ren aan verschillende sportwedstrij den. NOORD WIJRERHOUT Toneelseizoen in kannen en kruiken In Noord wij kerhout zal een toneel cursus worden gegeven door de he ren Rok van Reijn er J. Grefe. Dit is een resultaat van de toneel-contact commissie, na een aantal bespre kingen onderling. De stof der cursus zal gegeven worden volgens de richtlijnen van het W.K.A. :n de NATU. De cursus zal 10 lessen omvatten en op 10 Oc tober a.s. zal de eerste les zijn in ho tel Van der Geest. De toneel-contactcommissie Noord- wijkerhout, kortweg genaamd TCCN, heeft een zeer belangrijk resultaat geboekt n.l. dat er eindelijk ordening is gekomen in de diverse toneeluit voeringen, althans wat betreft de aan gesloten verenigingen. Namens de TCCN worden andere verenigingen verzocht bij he vaststellen van hun uivoeringen met de hier volgende data rekening te houden. Voor uit voeringen- in i943 wordt men ver zocht voor de goede gang van zaken inlichtingen te viagen bij de secre taris de heer N. Duyn, Langevelder weg 3. Een unicum voor onze plaats is, dat er in principe is besloten het toneel seizoen te sluiten met een avond, waarop alle aangesloten verenigingen met een éénacter op de planken zul- lgn komen. Het programma der uitvoeringen tot 1 Januari a.s. luidt als volgt: 30 September en 1 October: toneelver eniging „Meer vreugde" met „De laat ste misdaad" van Jaap de Lange. De tective-spel in 4 bedrijven. 5 en 6 October: toneelvereniging ODI met „En de bossen zingen hun lied" van Rosita Peters Toneelspel in 3 bedrij ven. 26 en 27 October toneelvereni ging JAJA donateursuitvoeringen met „Pinky, 't blanke nergemeisje", toneelspel in bedrijven. 24 en 25 November toneelver. „Meer Vreugde", (besloten uitvoeringen) „4 Mannen en een meisje", blijspel in 3 bedrijven. 26 November Folitietoneelvereniging (besloten uitvoering) „De Zondaar" van J. Pennings, toneelspel in 3 be drijven. SASSENHEIM Oorkonden voor gesneuvelden Burgemeester Sandberg van Boelens heeft ten gemeentehuize op plechtige wyze aan de nabestaanden de oor konde uitgereikt, die de minister van oorlog heeft toegekend aan hen, die in de wereldoorlog 19401945 het le ven lieten. Het betreft de hieronder volgende overleden militairen: G. van Breuke- len; J. W. van Ginhoven; L. Noort; B. Plagmeijer, H. F. van Zelm, C. J. P. v. d. Zon. De oorkonde toegekend aan de overleden militair J. v. d. Voet, was reeds vóór het vertrek van de na bestaanden naar Amerika door de burgemeester uitgereikt. VOORHOUT Feestgangers in de sloot De tweede feestdag te Voorhout waren er ook een paar jongelui uit Lisse aanwezig.. Zij hadden des avonds tè diep in het glaasje geke ken, want zo om een uur of één des nachts met h$t sluitingsuur, waren meerdere omstanders van harte be reid om te verklaren, dat zij zó geen auto konden besturen en naar huis gaan. De jongelui hadden voor deze gelegenheid maar zo'n ding gehuurd. Goede raad was duur. De eigenlijke chauffeur ging maar naast het stuur rad zitten cn een kameraad zou rij den. Des morgens merkten bewoners aan de v. d. Berch van Heemstede- weg langs de Zandsloot, dat er een auto op dc kop in de. zysloot stond. Er bleken echter geen mensen meer in te zitten. Met het achterwiel was de wagen gelukkig achter een sterke struik blijven steken, anders was de wagen geheel in de sloot gekomen en hadden de heren mogelijk de por tieren niet meer open kunnen krij gen. Zij hadden de huurauto maar verlaten en tot 's morgens laten zit ten. Een kraanwagen bracht de ge hele zaak weer thuis. Wat zal dat borreltje duur worden AUTO SCHEPTE BROMFIETSER. De arbeider H. W. reed gisteren middag op zijn bromfiets naar zijn werk en maakte gebruik van de over steekplaats aan de Provinciale weg bestuurd door de heer P. uit Noord- wijk, naderde vanuit die richting en schepte als het ware dc heer W. op. Diens brommer werd geheel vernield cn de berijder kwam gelukkig op de kap, van de auto terecht. Door deze aanrijding werd de auto ook onklaar en moest worden weggesleept. De heer W. bracht het er betrekkelijk nog goed af. De automobilist was niet verzekerd. De bromfiets ook niet, dus voor beiden een schadeposct. VOORSCHOTEN Een sigarencentje. Begin Sep tember ontdekte de heer A. J. v. d. Meer uit Voorschoten nabij het sta tionsemplacement te Voorschoten een gebroken spoorstaaf (een breuk van ongeveer 30 cM. grootte). Direct maakte hij van dit feit melding bij de plaatselijke spoorweginstantie, die daarop snel alle veiligheidsmaatrege len trof, die genomen moesten wor den. Binnen de kortst mogelijke tijd werd de gebroken spoorstaaf ver wisseld voor een nieuwe. Nu stelt de Directie van de Nederlandse Spoor wegen voor een ieder, die medewerkt om een treinongeluk te voorkomen een beloning beschikbaar. Dezer da gen ontving de heer van der Meer voor zijn melding een chèque ter waarde van» 5. Voor het examen Frans M. O.a slaagde de heer J. M. van Amels- voort. Geb.: Augustinus Chr. M., z. v. Chr. C. I. van den Bos en J. M. Soholtes; Henricus G., z. v. H. Mul- ligen en A. P. M. den Hollander; Ja cobus J. M., z. v. W. Duindam en A. M. Vink; Petronella M. Th., d. v. J. C. de Koning en C. W. van Diemen. Geboren te Leiden: Job J., z. v. L. den Outer cn A. Nagtegaal. Geh.: Hendrik Bloot en Joihanna Bregman; Floris K. J. Spijk en Ju dith D. W. Krikke. het bijwonen van de grote Landdag nabij het „Soldaatje". Een luxe auto, Laatste Berichten BRAND IN GRONINGER OLIE- FABRIEK. Een zware brand is vanmiddag uit gebroken in de oliefabrieken van de N.V. P. R. Roelfsema te Hoogkerk bij Groningen. De Groninger brandweer is uitge rukt om assistentie te verlenen aan de bedrijfsbrandweer. De brand woedt op de vierde en vijfde verdie ping van het fabriekscomplex, waar de zg. schilferafdeling is gevestigd. Men hoopt de brand tot deze afdeling te beperken. Door dc enorme hitte van binnen uit en de grote druk van het bluswater scheuren echter de muren. Roelfsema's oliefabrieken vervaar digen olie uit lijnzaad en zg. schil fers, een oliehoudend veevoederpro duct. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Sept.: Vee. Aan voer: 20 stieren. 80 melkkoeien, 210 vettt koeien, 300 varekoeien, 31 gras- kalveren, 59 vette kalveren, 42 nuch tere kalveren, 400 vette schapen, 200 weideschapcn. 1048 vette lammeren, 22 varkens (zeugen); 73 schrammen; 78 biggen( 4 paarden 10 veulens en 28 geiten. Totaal 2605 stuks Prijzen: Stieren (fok-) f 300—600 per stuk, stieren (slacht-) 800 1050 per stuk schoon gewicht per kg. 2.60—2 70; melkkoeien 850—1100 per stuk. vette koeien 8501125, f 2.402.90 schoon gewicht; vare koeien 500825, vaarzen 650—900, pinken 375—680, graskalveren ƒ200 350 per stuk, vette kalveren 280 450 per stuk 2.102.60 per kg. levend gewicht; nuchtere kalveren (sl.-) 60—75, 1 40—1.60 per kg. levend gewicht; vette schapen 100 —125 weideschapen f 70100. vette lammeren 7095 zeugen (drachti ge) 250450, schrammen 60105, biggen 40—60. paarden f 700—1150 veulens f 250520 en geiten 1540 per stuk. Handel: stieren, meikoeien, vette koeien, vaarkoeien, vaarzen, pinken vrij goed; graskalveren, vette kalve ren. nuchtere kalveren willig; scha pen en lammeren kalm; zeugen, big gen en schrammen traag; paarden, veulens en geiten matig. Kaas. Aanvoer 64 partijen Goud se en 8 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse* extra kwaliteit 2.60. 1ste soort 2.462 50, 2e soort 2.40— 2.45 en Leidse le soort 2.52 per kg. Handel goed. LISSE, 18 Sept. Bloembollen. Narcissen: I, II, III: Dawson City 9.80, 0.—, 0.Glorie of Sassen- heim 13.—, f 0.—, 5.10; King al- Ired f 10.50, 7.40, 5.10; O iver Cromwell 15.—, 12.—, 0.—; Rembrandt 3.40. 6.30, 0.Calt- ton 6.45, 5.10, 3.—; Fortune J 7.75. 5.20, 0.—; Helios f 5.75, J 5.25, 2.80; John Evelyn 0.—, 0.2.35 Sc. Elegance 5.10, 3.50, 0.Sempre Avanti 7. f 4.75, 0.— Halvose 0.—, 4.35, 3.60; Geranium 10.—, 7.60, 0. Laurens Koster f 7.25, 6.30, 0. Orange Cup 4.0.f 0. Scarlet Gem. 7.6.35, 3.ë0; St. Agnes 0.0.3.80; Oran ge Glow 0.—, f 5.75. 3.65; Actea 4 90 3.05, 2.25; Mrs. R O. Back house 0.9.30, f 0.L. Diana Manners 5.15, 0.—, 0.—. Ingles- combe 7.05, 5.3.15Sir Wat- kin 0—, 0.—. 2.10; Texas 13.35, 11.75, f 8.10; Twink 11.80, 9.—, 0.—- Von Sion 12.90, 9.60, f 3.50. Tulpen, plantgoed per HI.: Belle „aune zaad 53.Cherbourg zaad 70.—; G. W. Leak zaad 66.—; Eunice zaad 40.Glacier zaad I 60.— Golden Measure zaad 65. Marsh. Haig zaad f 65.Margeaux zaad 55.Peach Blosson zaad 40.—; Pontiac zaad 60.—; Scotch Lassie zaad f 50.Stanislaus zaad 70.Sunkist zaad 30.The Eishop zaad 120.Venus zaad 45.-.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3