groene tale RIJNSTREEK Schooljeugd schreef opstellen over het Rode Kruis-werk Behandeling van kleine verwondingen De koopavond en winkelsluiting werden uitvoerig besproken VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Alphen a. d» Rijn In Hotel „Centraal" werden gis teravond bekroond de ingezonden opstellen over het doel en werken van het Ned. Roodo Kruis. Hiervoor was een wedstrijd uitgeschreven voor de 6e klassen van de scholen. Er werd deelgenomen door de R.K. Jongens- en Meisjesscholen, de openb. school Oudshoorn en de Chr. school met de Bijbel, afd. l.o. aan het St. Jorisplein. Er werden in to taal 94 werken ingezonden, waar onder diverse verlucht met eigen te keningen en uitgeknipte plaatjes, welke op het Rode Kruis betrekking hebben. Door de genoemde scholen werden respectievelijk 24, 14, 22 en 34 werken ingeleverd, zodat de jury, bestaande uit mevr. Winninghoff Scheerder en de heren L. Spreij en H. L. Jansen geen gemakkelijke taak had. Het zwaartepunt van de beoordeling viel vanzelfsprekend op de inhoud van de opstellen. Niette min heeft de jury gemeend ook een eervolle vermelding te moeten ver lenen aan die klas, welke aan het uiterlijk van de opstellen de meeste zorg had besteed. Hiervoor kwam de R.K. Meisjesschool in aanmerking, waarvan het hoofd, de heer Chr. A. v. d. Mark, de lof van de ^ury in entvangst mocht nemen. De prijzen, bestaande uit boeken, werden als volgt behaald: R.K. Meis jesschool le pr. Miep Knapen, 2e pr. Ria Huijgens en 3e pr. Jopie v. d. Meer. Aan de R.K. jongensschool waren de gelukkigen: 'le pr. George van den Heuvel, 2e pr. Koen L'Amie. Van de openb. school leverden het beste werk: le pr. Aart de Jong, 2e pr. Ada Hooijer en 3e pr. Leen Schou ten. Do Chr. school leverde de volgen de prijswinnaars: le pr. Pia Kooy, 2e pr. Marry v. Leeuwen. De voorz. van de pl. afd. van het Roode Kruis, de heer Oh. Bannier, sprak de kinderen toe, reikte de prijzen uit en liet ze onthalen op een tractatie. Na deze korte plechtigheid bood de voorz. van het pl. actie-comité van het Roode Kruis, de heer L. Spreij, in de vorm van een chequé, ad 1625.63, de opbrengst van de in de laatste week van Mei gehouden straat en huis-aan-huis collecte aan aan de heer Bannier. Damclub H.D.C. De volgende week begint de damcompetitie weer. De Hoornse Damclub (H.D.C.) te Alpihen a. d. Rijn zal hieraan met twee tientallen deelnemen. Het eer ste tiental, dat vorig jaar kampioen van de eerste klasse werd, zal nu in de hoofdklasse uitkomen. De Alphe- naren zullen zware wedstrijden te verwerken krijgen, vooral doordat de heer J. Zaad, die het v'orig jaar zulke prachtige resultaten behaalde, door vertrek naar De Kaag, niet meer voor de HDC kan uitkomen. Het le tiental is als volgt samenge steld: C. Verboom, C. Looijestein, M. de Groot, Hk. de Vos, A. v. d. End, W. Verboom, J. Dissel, Hb. de Vos, R. v. Klaveren, G. v. Winkel. Res.: T. Lagerweij. Het tweede tiental speelt in de 2e klasse en is als volgt samengesteld: A. de Groot, W. Baart, W. Ravens- AARLANDERVEEN L.T.B. In de zaal van de heer W. v. d. Berg vergaderde gisteravond de pl. afd. van de L.T.B. onder voor zitterschap van de heer C. van Veen. Voor emigratie aangelegenheden kan men zich vervoegen bij de heer Th van Zon, tuimbouwonderwijzer te Langeraar, zo wordt door de voorz. medegedeeld. Voor de a.s. Kringvergadering te Haarlem werden de volgende voor stellen naar voren gebracht: 1. Men wil komen tot een premieverlaging voor werkloosheidsverzekering voor los personeel; 2. Gaarne zag men dat de premie voor alle sociale verzeke ringen kon worden voldaan met één zeeel: 3. Men wenst verlaging van de heffing op de kaas. Hierna werden twee bestuursleden benoemd tot afgevaardigde naar de Kringvergaderin te Haarlem. Voorts werd nog bekend gemaakt, dat onder ausoiciën van de L.T.B. dit jaar een snreekcursus zal worden gehouden, waartoe men zich bij het beduur kan oogeven. Bij de rondvraag informeerde de heer C. van F<?mond naar een te plaatsen weegbrug; het bestuur zal dit geval eens nader onder de loup nemen. BOSKOOP Voor het examen Frans M. O.a de heer A. J Oortgiesen. HAZERSWOUDE In de plaats van de heer H. Zwart die benoemd is tot burgemeester te Oud-Alblas, is met ingang van 1 Oc tober a.s. benoemd tot commies ter secretarie alhier, de heer C. H. Drost, adjunct commies ter secretarie te Montfcort. Geb.: Hannie, d. v. A. Duiker en H. J. van der Kraan; Theodorus Q. M., z. v. M. Koeleman en K. Louwers Ate. z. v. J. JeenJngen en W. Stui- venberg; Apolonia M., d. v. C. van Dam en C. J. Westgeest: Paul Chr., z. v. G. Windhorst en P. Filippo; Pie- ter, z. v. P. den Hooglander en A. Hoogeveen, Ondertr.: Pieter Boer, 27 jaar en Dirkje Aalst, 31 jaar. Getr.: Jan Gelderman. 35 jaar en "'-banna van der Toorn, 31 jaar; Dirk "balm, 65 jaar en Jacoba Wuffele, jaar; Nicolaas C. van der Bos, 24 jaar en Hendrika J. Groen, 24 jaar. berg, E. Megchelse,' E. Masmeijer, R. de Leeuw, P. H. Spek, K. Postmus, J. Pont, L. Verdegaal. Reserves: A. Bijl, G. Bouwman, F. v. Doorn, A. v. d. Vliet, A. Verboom, T. Vergunst en D. Verhorst. Vrijdag 26 Sept. speelt HDC I thuis tegen de sterke ploeg van WDG uit Wassenaar. De gastheren zullen alle krachten aan moeten wenden om een eervol resultaat te behalen. HDC II speelt tegen WDG II. Obk hier is een zware strijd te verwach ten. B, en W. van Alphen a. d. Rijn zijn van mening, dat er aanleiding is, om ook de scholen in deze gemeen te in de gelegenheid te stellen ra- diolessen te volgen. De inspecteur van het onderwijs in deze inspectie geeft als zijn mening te kennen dat hij aansluiting aan de schoolradio in het algemeen wel kan aanbevelen, doch dat bij het gebruik daarvan op verantwoorde wijze het werk dient te worden gegaan. Ook de Minister van O. K. en W. hecht grote waarde aan de schoolradio als hulpmiddel bij het onderwijs. In principe moet echter aan de scholen worden overgelaten op welke wijze men de hiervoor te verlenen vergoedingen wenst te be steden. Alle instanties zijn van me ning, dat hiervoor zowel de open bare als de bijzondere scholen in aanmerking dienen te komen. De kosten van aansluiting bedra gen per school f 10.eenmaal. De regelmatig terugkomende abonne mentskosten bedragen, na aftrek van f 1.voor de luistervergunning 2.40 per maand of 28.89 per school per jaar. Er zijn in deze ge meente 3 openb. en 14 bijz. scholen. Eu zou dus een bedrag van f 170. nodig zijn, voor de aansluiting en jaarlijks 86.40 voor de openb. en 403.20 voor de bijz. scholen. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te besluiten. Het lekt in het raadhuis. In de waterleiding, welke zich in het sous- terrain van het raadhuis bevindt, treden herhaaldelijk lekkages op. Bij onderzoek is gebleken, dat de uit ijzeren buizen bestaande leiding na genoeg verteerd is. Reparatie van de buizen kan niet tot een afdoend re sultaat leiden. De kosten van ver nieuwing van de leiding, met inbe grip van het plaatsen van een af sluiter, worden bij gebruik van ko peren buizen geraamd op 3950. Het leggen van een koperen leiding verdient, ondanks de hogere uitgave, verreweg de voorkeur, wegens het aanmerkelijk gunstiger verschil in houdbaarheid. B. en W. vragen de raad hiertoe te besluiten. De heren J. Radder, Alphen a. d. Rijn en G. v. d. Werken, Aarlan- derveen zijn geslaagd voor het exa men adjunctcommies-titulair van 's Rijks belastingdienst. NIEUWVEEN K.A.B. vergaderde De afd. van de KJLB. hield gisteravond een spoedeisende vergadering in zaal Le lieveld, i.v.irf. het vertrek van de voorz., de heer A. P. v. d. Berg, naar de gemeentepolitie in Schiedam. In zijn openingswoord dankte de scheidende voorzitter het bestuur en de leden voor de prettige samenwer king, welke hij gedurende drie jaar als voorz. heeft ondervonden. Vervolgens kwam het voornaamste punt der vergadering; de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Aange zien er geen candidaten waren bin nen gekomen stelde het bestuur als candidaat voor, de heer A. van Buu- ren, welke met een grote meerder heid van stemmen werd gekozen. De her Van Buuren nam zijn benoeming aan en dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. Bij de rondvraag spoorde de g.a. alle leden aan om zoveel mogelijk vrienden en bekenden',, welke in de K.A.B. thuis horen, er op te wijzen van welk groot belang 'het is, Katho liek georganiseerd te zijn. Nic. Boys Zondagmiddag half 3 speelt ons eerste elftal op eigen ter rein tegen Groeneweg. Het is lang geen gemakkelijke op gaaf, maar als ieder zich voor de vol le honderd procent geeft, van begin tot einde, mogen we toch wel op een resultaat rekenen. Het tweede gaat naar Nieuwkoop om daar het derde elftal te bekam pen .Ze zullen heel hard moeten vechten om een gunstig resultaat te bereiken. Een gelijk spel zou al mooi zijn ZWAMMERDAM Bevolkingsonderzoek op TBC. De voorbereidingen voor het Gou- tudo onderzoek zijn thans zover ge vorderd, dat de huisbezoeksters de komende dagen de ingezetenen zullen bezoeken. Een opwekking, om aan dit, voor de volksgezondheid zo be langrijk onderzoek toch vooral deel te nemen, is op haar plaats. Het is in het belang van allen. ZOETERWOUDE Gemeenteraad De raad van Zoe ter woud e is voor Zaterdag te 10 uur in spoedeisende vergadering bijeen geroepen. Op de agenda staat o.a.: voorstel van B en W tot het aangaan ener geldlening groot 6000,tegen 4 pet. met de N.V. Bank van Neder landse Gemeenten; als voren tot ver hoging der verzekering van gemeen tegelden; subsidie van 200 aan de Sint Jansfanfax-e; subsidie van 250 aan de drooggemaakte Geer- en Klei ne BlankaartDolder; beschikbaar stel len van 'n wisselbeker voor de Jong veedag; definitief besluit inzake ont eigening laan van Van Leeuwen; crediet voor verbouw van het arre- stantenlokaal op het dorp; verzoek van het R.K. schoolbestuur parochie H. Onbevlekte ontvangenis, inzake uitbreiding schoolgebouw. Successen voor gelten'okvereniging „Eensezindheid" Op de in Leiden gehouden grote fokveedag de Vebo, behaalde de geitenfokver „Eensge zindheid" de volgende prijzen: Klasse Bokken: 2e prijs. Klasse Lammeren: le prijs H. van Turk; 2a prijs P. Roseboom. Klasse 2-jarige: la prijs C. P. Solinter. Hoogervorst; 2a prijs .eniinl. Klasse 3-jarige: la-, lb- en 2a prijs W. Hoogervorst; 3a prijs D. van Laar Klasse oudere geiten: 2a prijs H. W .lurk. Productie klasse: 2e prijs H. W. Turk. En tot slot van dit aardige resul taat een la prijs voor de groep gei ten van de afdeling. Wat lezers schrijven GEEN VRIEND MEER IN DE „VRIENDENKRING" Leimuiden, Sept. 1952. Als werkman heb ik een jaar lang gespaard om met de Reisvereniging „De Vriendenkring" gezellig een dag uit te gaan en dat is gebeurd ook. Nu vraag ik me af: moeten we als houten Klazen in de bus zitten? Dat hebben we zeker niet gedaan. De een had wat meer pret dan de an der; zo ook wij. Nu heeft het bestuur vanwege de roddelpraatjes zich ver plicht gezien ons te bedanken als lid. Het is geen kunst om iemand de kroon van het hoofd te rukken, maar gaarne zou ik in de gelegenheid ge steld worden om mij te verdedigen Daar ik niet meer in de vergadering word toegelaten voel ik mij genood zaakt het op deze manier te doen. Een gewezen lid van de „Vriendenkring". NIEUWE UITGAVEN „Beknopt Handboek van de Raad van Europa. Voor lichtingsdienst van de Raad v. Europa. Straatsburg. In deze tijd nu de Raad van Euro pa vergadert te Straatsburg tegelijk met het parlement van de Kolen- en Staal Gemeenschap, terwijl het par lement van de Europese Defensie Ge meenschap in de maak is, begint het de niet-expert op het gebied van de buitenlandse politiek wel eens te dui zelen. Hij kan alle hoge autoriteiten, internationale gezagsorganen, minis- ter-comité's, assemblée's en commis sies niet meer uit elkaar houden. Daarom is een boekje, dat althans de structuur van de Raad van Euro pa verklaart en het doel en de werk zaamheden van de diverse organen van deze Raad bevattelijk uiteenzet, uitermate welkom. Wie ambtshalve of om particuliere redenen belang stelt in deze materie, zal er een zeer gewaardeerde geheugensteun en gids in vinden. Het boekje, dat „Beknopt Hand boek van de Raad van Europa" heet, is uitgegeven door de Voorlichtings dienst van de Raad. Het werd reeds verleden jaar geschreven, doch is thans ook in het Nederlands uitgege ven. Sigarenbandjes-Album. Uitg. N.V. G. Kolff en Co, Amsterdam. Wat de ring is aan de vinger van een mens, is het bandje aan een si gaar: 'n sieraad. Zo staat het in de inleiding voor het eerste Sigaren bandjesalbum, dat de N.V. G. Kolff en Co. te A'dam het licht deed zien. De eenvoudige, dikwijls prutseri- ge bandjesplakker ij in een schrift, soms zelfs op losse vellen, komt daardoor in een meer geordende, deftiger samenleving. Men zal zeggen waartoe dit alles? Och, als men nu toch eenmaal ver zamelt, laat men het dan ook geor dend doen. De «jeugd want tot de jeugdige personen zal déze verza meling zich wel voornamelijk bepa len zal door het aanleggen van een sigarenbandjesverzameling op een dergelijke manier, in ieder ge val orde en netheid leren. Daarnaast kan men veel leren over hetgeen er over de sigaar en de belasting, die erop- geheven wordt, over de tabaksplant en de bewer king ervan tot product, beschreven staat. Het is een uitgave, die ook oude ren met genoegen zullen inzien. fonH de. HAAGSE POLITIERECHTER. Onder invloed. In de nacht van 23 op 24 Mei had een koopman uit Voorhout te Oegstgeest gefietst, ter wijl hij onder drankinvloed verkeer de. Hij kreeg hiervoor vanvde Haagse Politierechter 25.boete subs 15 dagen en een week voorwaardelijk. 30.boete en een week voor waardelijk werd opgelegd aan een veehouder uit Hillegom, die op 16 Mei jl. na alcoholmisbruik op zijn bromfiets was geklommen. Een Leidse magazijnbediende kreeg een zelfde straf omdat hij, acht a negen borrels te hebben gedronken, had gefietst. Wilt U iets weten Vraag: Ik heb iemand in de kost gehad. Deze is drie weken op vacan- tie geweest. Moet hij daarover kost geld betalen. Antwoord: Gedurende vacanties gaat de huur van de kamer door, doch verminderd met een bedrag, dat anders voor de maaltijden be taald wordt. Dit laatste bedrag dient geschat te" worden, indien niet van te voren vastgesteld. Vraag inzaken vacantie van een particulier muziekleraar. Antwoord: Dergelijke dingen be horen van te voren geregeld te wor den. Wordt de leraar niet per les betaald, dan is een vacantie inbegre pen; een vacantie van 3 weken is o.i. niet buitensporig lang. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD. Vannacht in het binnenland hier en daar mistbanken en plaatselijk naohtvorst, overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. 20 Sept.: zon op 6.22 en onder 18.43; maan op 7.44 en onder 18.37 uur. Het [ju-zeA in EuAojia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max, temp. weer gisteren OSLO zwaar bew. 13 C. STOCKHOLM zwaar bew. 15 HELSINKI zwaar bew. 13 EDINBURGH zwaar bew. 10 LONDEN zwaar bew. 13 KOPENHAGEN onbew. 14 AMSTERDAM regenbui 12 ZURICH regen 16 LOCARNO zwaar bew. 19 GENEVE regenbui 18 PARIJS zwaar bew. 15 BORDEAUX regenbui 19 NICE zwaar bew. 24 BERLIJN regen 14 FRANKFURT licht bew. 14 MUNCHEN regen 16 WENEN regen 22 LUXEMBURG regen 11 GRENOBLE regenbui 20 INNSBRUCK regen 18 Ook op dit gebied is enige kennis onontbeerlijk BIJ EEN WOND bestaat er een verbreking van het lichaams-opper- vlak. Het optreden van zulk een de fect houdt tweeërlei gevaren in: bloeding en kans op infectie. Na enige overdenking moet het ieder duidelijk zijn hoe het komt dat een snede, veroorzaakt door een scherp voorwerp, meer kans op bloe ding en minder kans op infectie geeft, dan een ongeval waarbij een wond met een groot oppervlak en onregelmatige randen ontstaat. In het laatste geval zullen de ra fels van het beschadigde lichaams weefsel de geopende bloedvaten spoe dig afsluiten zodat de bloeding tot staan komt; tegelijk echter bieden Gemeenteraad Nieuwkoop De raad van Nieuwkoop vergader- gen aan een school voor buitenge woon lager onderwijs. De vader wenst zijn kind te zenden naar de Dr. van Voorthuijsenschool te Leiden, waar voor echter de reiskosten ƒ21.— per maand zullen bedragen. In principe ging de raad wel accoord met het toe kennen van deze vergoeding, maar wel wil men eerst eens nagaan, waar om nu juist het kind naar Leiden moet en niet b.v. naar Alphen aan den Rijn. De rekening van baten en lasten van het ontginningsbedrijf wijst aan een batig saldo van 1610,41. Hier uit moge blijken, dat het herstel van het bedrijf na de zware verliezen over 1948 /8543,27 en over 1949 ƒ3708,73 en dat is ingezet met een winst van 2726,97 over 1950, zich, zij het nog slechts langzaam, toch voortzet. De kwaliteit der gewassen was in 1951 zeer behoorlijk. Het grondbezit is wel de voornaam ste actiefpost van het ontginningsbe drijf en kwam op de balans per 31 Dec. 1950 voor met een boekwaarde van ƒ3426,56. Hier is bijgekomen de kosten van aankoop van het voor lopig kampeerterrein bestemde land in het Zuideinde en afschrijving aan deel kosten oeververbetering gemeen tevaart ad ƒ191.78. De boekwaarde per 31 Dec. 1951 is dan tenslotte 38397.78. De reserve van genoemd bedrijf was per 31 Dec. 1951 ƒ29.455,45. De explotatierekening van het wo ningbedrijf gaf een nadelig slot te zien van 336,06 dit als gevolg van het feit, dat ten laste van 1951 nog moesten worden gebracht de grond-, dijk- en polderlasten over 1949 Het saldo van de risicoreserve bedroeg per 31 Dec. 1951 1127,32. Van de gewone dienst hebben de uitgaven bedragen 280470,07 over het jaar 1951 de werkelijke inkom sten 275296,86, alzo een nadelig slot van 5173,21. Na verrekening van nog enige te verhalen en nog verschuldigde posten resulteert de dienst 1951 tenslotte met een netto batig saldo van 9565,65. Ook dit laatste mag echter weer niet tot al te groot optimisme leiden, omdat enige toevallig alle zeer gunstige omstandigheden tot de onder voorzitterschap van de loco burgemeester, de heer S. Splinter. Alle leden van de raad waren aanwe zig. Mej. P. van Soest en mej. C. E. M. Heeman worden in vaste, d.w.z. in pensioengerechtigde dienst als schoon maakster resp. van de O.L. School en gymnastieklokaal en van het ge meentehuis; een en ander met ingang van 1 Januari 1953. In het kader van de Bescher ming Bevolking zal het brandweer- en het politiepersoneel in de a.s. win ter een E.H.B.O.-cursus moeten vol gen. Goedgekeurd werd om voor dit doel het gymnastieklokaal beschik baar te stellen. Van diverse gemeentenaren, in to taal zeven, waren bezwaren binnen gekomen inzake de aan hen opge legde aanslag reinigingsrechten 1951. B en W. stellen voor om al deze be roepschriften af te wijzen en voor enkele daarvoor in aanmerking ko- mpnde personen een oplossing te zoe ken langs de weg der armenzorg. Voorgesteld werd verder om de kosten van aansluiting op het tele foonnet van de brandmeester in de Mije, de heer B. Kemp, ten bedrage van 105,voor rekening van de gemeente te nemen. Genoemde brandmeester zal dan zelf de kosten van abonnement en gesprekken voor zijn rekening nemen. Dit verzoek werd ingewilligd. Met betrekking tot de zwemgelegen- heid aan het Molenpad zal binnen kort door B. en W. overleg worden gepleegd met het bestuur van de zwemvereniging „De Plas". Dansen kost geld. Wed. A. de Leeuw te Noorden or ganiseert een danscursus op Zon dagmiddagen van 5 tot 7 uur. Zij verzocht om vrijstelling van leges- gelden. Overeenkomstig het advies van B. en W. werd afwijzend be slist. Voor de L.T.J.-Kaasdag stelde de Raad een prijs van 10.beschik baar. Een kind moet onderwijs gaan vol- dit mooie resultaat hebben bijgedra gen. De voorlopige uitgaven voor het Openbaar Lager Onderwijs werden vastgesteld op 2879,66. Besloten werd voorts om toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling betr.effende de behandeling van personeelsaangelegenheden. Op 12 Mei van dit jaar werd door de raad besloten om medewerking te verlenen voor aanschaffing van leermiddelen voor het onderwijs in koken aan de R.K. Meisjesschool al hier. Aangevraagd werd het geraam de bedrag af 1032 99. Nu is echter gebleken dat de ramingen op die be groting tot een bedrag van 686.80 te laag waren gesteld, waarom men nu zich tot de raad wendt om be schikbaarstelling van dit bedrag. Te vens vraagt men medewerking voor de aanschaffing van de leermidde len voor de onderdelen huishoude lijk werk, strijken en wassen. Bo vendien voor de aankoop van twee trapnaaimachines en 14 eenvoudige keukenstoeltjes, verzocht men mede werking. Inwilliging van het verzoek van genoemd schoolbestuur komt de gemeente op 'n uitgave van 2833,40, waarna de v.g.lo. afdeling /an de meisjesschool inderdaad volledig ge outilleerd zal zijn. De raad besloot de gevraagde me dewerking te verlenen. Hierna voteerde de raad voor en kele kleinere voorzieningen ^n be hoeve van de O.L. School een oedrag van 1000, Winkelsluiting. Het volgende agendapunt handel de over de op 1 October a.s. in wer kingtredende Winkelsluitingswet. Het advies van de plaatselijke mid denstandsverenigingen omvat een vrij ingewikkeld rooster van slui tingstijden van de winkels door het jaar, terwijl men voor verschillende dagen in de week nog weer aparte uren wil vastgesteld zien. De Kamer van Koophandel raadt echter aan een eenvoudiger regeling te treffen, B. en W. staan enerzijds aan de zij de van de K. v. K., maar van de an dere kant kan men de wensen van de Middenstand goed begrijpen. De heer E. H. van Dam vond het wel jammer dat ook van de pl ar beiders-organisaties niet advies is in gewonnen. Hij stelde zich geheel aan de zijde van de Kamer van Koop handel en merkte tevens op, dat hij zich niet kan verenigen met het in stellen van een koopavond. De heer A. van Dam vroeg, of het misschien van heel groot belang is voor het pu bliek een koopavond in te stellen. De heer Klein vond dat het enige verlichting kon geven voor de Za terdagavond, maar overigens is hij van mening dat het slechts een ver schuiving is van weinig betekenis. Spr. wilde besluiten tot het vaststel len van de sluitingstijd volgens het advies van de Kamer van Koophan del, d.w.z. tot 18 uur en op Zaterdag tot 19 uur. In het vacantieseizoen zag de heer Klein graag een afwijkende regeling. Overeenkomstig het voor stel van de heer JClein besluit de raad. Vervolgens besprak de heer Klein nog de mogelijkheid van een ver plichte sluitingsmiddag. De heer Zwart wilde hierover gaarne de me ning horen van de betrokkenen. Be sloten werd dan ook aan de.alle ne ringdoenden een circulaire te doen uitgaan, waarin om de mening om trent deze kwestie zal worden ver zocht. Bij de rondvraag gaf de heer Dom. Pieterse te kennen, dat hij wilde overgaan tot verdere aankoop van bouwgrond in Noorden. De voorzit ter deelde mede dat een c-.i ander ook het plan is van B. en W. Naar aanleiding hiervan machtigde de raad B. en W. om zo mogelijk een geld lening aan te gaan. De heer E. van Dam dringt aan op een spoedig ontslag van gepensioe- neerden, die nog werkzaam zijn in gemeentelijke diensten. De raad steunde deze zienswijze en men ver zocht betrokkenen de gevoelens van de raad over te brengen. Men ba seerde deze wensen op het feit, dat zoveel jongere krachten op aanstel lingen zitten te wachten. Uitslag aanbesteding. A. Ver bouwing schuur achter gymnastiek lokaal en het maken van een rijwiel stalling; B. Bouwen van een brand- stoffehbergplaats achter O.L. School. B. H. Bodegraven A f 2.105,B f 1.788,—, Totaal ƒ3.893,—; G. Bode graven resp. 2.100,28, f 1.775, f 3.875,28; Fa. S. H. van de Loo resp. 1.692,—, ƒ1.887,—, 3.579,—; J. van Koert resp. f 1.577,—, 1.845,—, 73.422,D. van der Helm resp. ƒ1.527,50, ƒ1.854,—, 3.381,50; Fa. Stam en Visser, resp. f 1.438. /1.743,ƒ3.181,G. Leliveld resp. ƒ1.371,—, ƒ1.658,—, ƒ3.029,—; Gebr. Vink resp. ƒ1.319,—, ƒ1.405,—, 2.722,—. Begroting resp. 1.153, ƒ1.460,—, ƒ2.613,—. Geb: Cornelia, z. v. J. A. v. d. Lek en C. A. Meijer; Gijsbeta Jacoba Leo nards, d. v. Th. v. Dam en E. C. Aartman; Nicolaas Hermanns Maria, z. v. C. A. Leliveld en Th. M. Vink; Cornelis Johannes, z. v. A. v. Leeu wen en A. Versteegt. Geh.: P. J. de Rooij, 29 j., en J. den Hertog, 28 j. de rafels juist schuilhoeken aan bin nendringende bacteriën en de kans op slechte genezing, tengevolgé van optredende infectie wordt doordoor vergroot. Het is dus van belang hoe het op pervlak van de wond eruit ziet en daar zal het dan ook van afhangen hoe er dient te worden gehandeld. Snelverband. DE ENIGE EERSTE hulp die de leek kan verlenen, bestaat in het doen ophouden van de bloeding en het nemen van maatregelen om in fectie te voorkomen. Beide dingen worden bereikt door het goed afslui ten van de wond. Er wordt een ste vig verband aangebracht, dat steriel moet zijn, dat wil zeggen vrij van bacteriën. Het zogenaamde snelverband, dat in kleine pakjes in de handel is, is hiervoor zeer practisch. Het is dan ooi. gewenst, dat er in ieder huis gezin, op ieder kantoor en in iedere werkplaats zulk steriel snelverband aanwezig is. Is de bloeding zeer heftig, dan is een krachtig drukkend verband meestal het beste middel. De behan deling van bloedingen uit een groot bloedvat kan hier niet worden be sproken, dat is een onderwerp voor een E.H.B.O.-cursus. Reiniging. HET IS MOGELIJK, dat er vuil in de wond is gekomen; het verwij deren hiervan vereist zorg en overleg. Wanneer dat ondoordacht en onoor deelkundig gebeurt, dan kan de scha de zeer groot zijn. Heel geschikt voor dit doel is het druppelen van waterstofsuperoxyde in de wond. Deze vloeistof vormt bij aanraking met het wondvocht zuur stofbelletjes. Bij dit ..uitbruisen" van de wond nemen de stijgende belletjes allerlei vuildeeltjes mee, die op deze wijze zonder schade worden verwij derd. Zitten er grovere deeltjes in de wond, zoals steentjes en stukjes aar de, dan moeten deze er voorzichtig met een pincet worden uitgehaald. In geen geval mag het reinigen op ruwe wijze gebeuren, omdat het vuil dan juist in de weefselspleten kan worden gedrukt. Roestige spijkers. IS ER REDEN om bij verontreini ging met straatvuil te vrezen voor tetanus „kern"), bijvoorbeeld in die gevallen, waar een roestige spij ker diep in de voet i. gedrongen, dam vrage men de dokter of hij het raad zaam acht anti-tetanusserum in te spuiten. Het blijft overigens bij kleine ver wondingen altijd moeilijk om te we ten of men dokters hulp moet inroe pen. Het is nauwelijks mogelijk daar richtlijnen voor op te stellen, omdat ieder wondje zijn eigen bijzonderhe den heeft. Soms moeten rarelige wonden wor den bijgeknipt. Dit „wondtoilet" be hoort door een dokter te worden ge maakt. In weer andere gevallen kan het nuttig zijn perubalsem in de wond te laten lopen of deze te besme ren met jodium tinctuur of mercu- rochroom. Wonden van enige afme ting kunnen soms het beste worden gehecht. Daarom in ieder geval van twijfel deskundige hulp inroepen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2