S)e &2idóe(2oti/fca/iit Amerika's atoomwapen arsenaal Kolen- en staalgemeenschap als Sneeuwwitje Eden gast van maarschalk Tito „Geleide" raketten op Korea Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12693 Sneeuwwitje van kolen en staal Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Binnenkort voldoende voorraad Gordon Dean, voorzitter der Ame rikaanse congressionele commissie voor de atoomkracht, heeft Woens dag in een toespraak tot de Ameri kaanse vereniging van rechtskundi gen te San Francisco verklaard, dat de dag zal aanbreken, waarop de Verenigde Staten de vervaardiging van atoomwapens kunnen stop zet ten, „omdat het Amerikaanse atoom wapenarsenaal dan groot genoeg zal zijn om in een oorlog het oorlogspo tentieel van welke mogendheid of combinatie van staten ter wereld ook volledig te kunnen vernietigen". Hij voorspelde, dat deze fase „in de voorzienbare toekomst" zal wor den bereikt, hieraan toevoegend dat Eisenhower's verkiezingsperikelen Bijna achthonderd afgevaardigden, die acht millioen Amerikaanse arbei ders vertegenwoordigen, luisterden in ijzige stilte, toen generaal Eisen hower hun gisteren te New York meedeelde, dat hij tegen de intrek king van de arbeidswet van Taft en Hartley is, maar wel voor herzie ning van deze wet voelt. De Taft-Hartley-wet verbiedt ge sloten bedrijven en machtigt de pre sident der Verenigde Staten, een sta king gedurende zestig dagen uit te stellen. De vijandigheid van de arbeiders tegen de wet en zijn aanhangers was een factor in de overwinning van Truman bij de presidentsverkiezin gen in 1948, die beloofde de wet af te zullen schaffen. Maar het Huis van Afgevaardigden verwierp, ondanks een democratische meerderheid, de afschaffing van de wet met 275 tegen 37 stemmen in 1949. In zijn langverwachte rede voor het jaarlijkse congres van de Ame rican Federation of Labor, zei Eisen hower: Ik wil het u eenvoudig en duide lijk zeggen. Ik ben niet voor intrek king, maar wel voor amendering van de wet. Zijn toehoorders reageerden op deze woorden met een doodse stilte. Spionnen onder O. Duitse vluchtelingen Westberlijnse stadsfunctionarissen hebben Woensdag bekend gemaakt, dat de Oostduitse autoriteiten zich als vluchtelingen voordoende spion nen naar de Westelijke sectoren zen den. Heinrich Keul, een ambtenaar be last met vluchtelingenkwesties, heeft verklaard, dat onlangs 15 leden van de Volkspolitie, alle jonger dan 24 jaar, die asyl hadden gevraagd, zijn ontmaskerd als agenten. „Hun werke lijke opdracht was om verslag uit te brengen over de Westberlijnse vluch telingenorganisatie en over regelin gen, dit getroffen worden voor vluch telingen om naar West-Duitsland uit te wij kern. Ook melden zij, op welke wijze wij spionnen schaduwen". Van Februari tot Augustus zijn 10.680 Oostduitse jongelieden onder 24 jaar naar West-Berlijn gevlucht. het evenwel nog wel enige jaren zou duren, voordat het zover zou zijn. Dean verklaarde verder, dat de ge leerden, die zich met.de kernsplitsing en haar aanwendingsmogelijkheden bezig houden, van meniing zijn, dat de kosten, verbonden aan gebruiken van atoomkracht voor vreedzame doeleinden, sterk verlaagd kunnen worden. Hij wees op de resultaten, die thans reeds in dit opzicht wor den bereikt (o.a. bij landbouw en oliewinning). Dean besloot met te zeggen, dat het z.i. mogelijk zou zijn, dat de Ver enigde Staten, wanneer zij over vol doende atoomwapens zouden beschik ken, althans enige van de daarvoor gebruikte vervaardigingsmiddelen zouden aanwenden voor het toepas sen van atoomkracht voor vredesge- bruik. PRESIDENT VAN LIBANON AFGETREDEN. De president van Libanon, de 77- jarige Betsjari el Khoery, is afgetre den. Hij heeft het behartigen der staatszaken tot de verkiezing van een nieuwe president door het parle ment opgedragen aan de bevelheb ber van het leger, generaal Sjehab. De „tijdelijke premier", Sheb Sa- lam, is Woensdagavond afgetreden na vergeefs gepoogd te hebben een kabinet te vormen. FAROEK'S KAPPER IN DE CEL. De kapper van ex-koning Faroek is gisteren te Cairo door de militaire politie gearresteerd. In zijn winkel werd een grote hoeveelhed hasjisch (een verdovend middel) aangetrof fen, die zo voerde de kapper tot zijn verdediging aan aan de ex- koning toebehoorde. Een wet wordt voorbereid, waar door smokkelaars van dit verdoven de middel met de doodstraf worden bedreigd. WAARSCHUWING TEGEN VERWIJDERING De Britse vertegenwoordigers in Straateburg zijn gisteren in het geweer gekomen tegen de dreigende scheiding van de organisatie van het pLan- Schuman en de Raad van Eui i. Zowel de conservatieve als de Labour- vertegenwoordigers in de Europese Raadgevende Vergadering hebben de Assemblée gewaarschuwd voor een breuk tussen een continentale federatie en de andere vrije landen van West-Europa. De Britse conservatief Robert Boothy en andere Labour-afgevaardigden drongen er op aan, dat de West- Europese gemeenschappen zouden werken binnen het kader van de raad, zoals het plan-Eden beoogt. BRITSE BEZORGDHEID. Uit hun redevoeringen bleek de toenemende bezorgdheid der Britten en Scandinaviërs, dat de groep van het plan-Schuman door middel van de oprichting van een onafhankelijk secretariaat ten slotte de band met de Europese raad zou verbreken. De Nederlandse afgevaardigde, dr. Bruins Slot riposteerde hierop, dat de redevoering, welke gisteren de Britse Labour-afgevaardigde Gor don Walker gehouden heeft, een po ging was om de continentale landen te „ontmoedigen" bij hun pogingen hun eigen federatie te bouwen. De kolen- en staalgemeenschap overschaduwt thans de Raad van Europa, omdat zij een werkelijk par lement heeft en de nationale sfeer radicaal heeft verlaten, zo zeide hij. De heer Bruins Slot vergeleek de nieuwe gemeenschap aldus met Sneeuwwitje: „Gij zijt schoon Raad van Europa maar de (Steenkolen- en Staal-) gemeenschap Sneeuwwitje in de bergen bij de zes dwergen (niet zeven want Engeland is er niet bij) is zevenmaal schoner dan gij". Het was volgens hem een onder schatting van de K.S.G. wanneer men haar het federale karakter ont zegde. „De gemeenschap is werkelijk an ders dan de Britten haar graag zou den zien",' zo zeide Bruins Slot. Hij keerde zich ook tegen de opvatting als zou een continentale federatie een onmogelijkheid zijn. Indien dit waar was dan zouden de Britten de pogingen tot vereniging van Europa in het verleden (Lodewijk XIV en Napoleon) niet zozeer hebben ge blokkeerd, zo meende hij. Wij willen, besloot Bruins Slot, Groot-Brittannië er bij hebben, maar indien Groot-Brittannië zich niet bij oris wil aansluiten, dan kan het niet verwachten, dat wij niets doen". De leider van de Continentale Fe- Generaal Opsomer op inspectie deralisten, de Belg Spaak, drong aan op samenwerking met Engeland en de andere landen van de Raad- van Europa, die niet in het Schumanplan zijn opgenomen. De president van de Schumanplan Assemblée en van Europa's consti tuerende conventie zegde zijn volle dige steun toe aan het Edenplan, dat de gemeenschappen wil onderbren gen binnen het kader van de Raad van Europa en verzocht het conti nent de deur voor eenheid met En geland open te houden, door nu zo nauw mogelijk met dit land samen te werken. Aanmoediging van Acheson. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft op zijn persconferentie te Washington aanmoediging en steun beloofd voor de inspanningen van de Europese regeringen om tot nauwer eenheid te geraken. Acheson noemde de eerste bijeen komst van de Assemblée der Kolen- en Staalgemeenschap en haar besluit onmiddellijk ie vorming van een Europese politieke autoriteit te be de K.S.G. wanneer studeren een bewijs van de kracht en het belang van de beweging voor eenheid van Europa. Permanente banden met de raad van Europa. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen en de Inter nationale Bond van Christelijke Vakverenigingen, waarbij vele mil lioen niet-communistische arbeiders zijn aangesloten, hebben het minis terscomité van de raad van Europa verzocht permanente banden tussen hun organisaties en de Raad tot stand te brengen in die zin dat waarnemers van de Raad en der Vakverenigingsfederaties elkanders vergaderingen zouden kunnen bij wonen en elkander volledig op de hoogte zouden stellen van de we derzijdse werkzaamheden en beslui ten. Het ministerscomité heeft 't voor stel van de Internationale Vakver enigingsfederaties aan de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa voorgelegd, met het verzoek om een oordeel der vergadering hierover. De Katholiekendag te Wenen Tijdens de Katholiekendag te Wenen, die daar voor het eerst sinds 19 jaar weer wordt gehouden, werd in de openlucht, op de Heldenplatz een ponti ficale mis opgedragen door de Pauselijke legaat, Kardinaal-Aartsbisschop Innitzer. Duizenden namen deel aan deze mis, die een van de hoogtepunten betekende van de Katholiekendag; de dag had als motto: „De Vrijheid en de Waardigheid van de Mens." De Gasperie is bang voor Triëst Met groot eerbetoon is de Britse minister Anthony Eden (Buitenlandse Za ken) op een vliegveld nabij Belgrado ontvangen, toen hij daar gisteren arri veerde voor een officieel bezoek van zes dagen aan Joegoslavië, waarbij hij de gast van Tito zal zijn. Met maarschalk Tito en diens adviseurs zal Eden beraadslagen over problemen rond de wereld-vrede, de toestand in Zuid- Qost-Europa in het bijzonder en dan met name over de twistappel Triëst, de strategische haven aan de Adriatischc Zee, die reeds lange tijd ernstige wrijving veroorzaakt tussen Joegoslavië en Italië. Een kapel van de Joegoslavische luchtmacht speelde de Britse en Joe goslavische volksliederen, toen Eden uit het RAF-toestel stapte, dat hem van Straatsburg naar Belgrado had gebracht. Hij werd hartelijk begroet door de Joegoslavische ministers vam Binnen- en Buitenlandse Zaken, Ran. kovic en Kardelj, en andere hoog waardigheidsbekleders, o.w. ook ae Britse ambassadeur sir Ivo Mallet. Na het inspecteren van de ere wacht hield Eden een korte toespraak voor de radio, waarin hij er aan her innerde, hoe Joegoslavië en Engeland in oor logs- en vredestijd steeds nauw hadden samengewerkt. De Gaspcri's vrees. Ofschoon over de aard van de ko mende besprekingen officieel niets Russen in Amerikaans leger Een Rus, die indertijd is gedeser teerd uit het Russische leger in Oost- Duitsland, is gisteren opgenomen in het Amerikaanse leger, zo heeft het Amerikaanse hoofdkwartier in Euro pa bekend gemaakt. Men verwacht, dat er binnenkort meer Russische deserteurs in Ameri kaans dienstverband zullen worden opgenomen. Buitenlanders kunnen volgens een speciale wet opgenomen worden in het Amerikaanse leger. In totaal mo gen in het buitenland 12.500 niet- Amerikanen dienst nemen bij Ame rikaanse legeronderdelen. Tot nu toe hebben- echter pas 386 buitenlanders verzocht toe te mogen treden tot het Amerikaanse leger. Men twijfelt eraan, of het vastge stelde maximum ooit zal worden be reikt. De eerste Russische deserteur werd al in het Amerikaanse leger opgeno men op 18 Maart van dit jaar, maar het werd nimmer bekend gemaakt. WAPEN VAN AMERIKAANSE MARINE De Amerikaanse maïineleiding heeft Woensdagavond te Washington mee gedeeld, dat „een aantal raketten met succes van het 27.000 ton metende vliegdekschip „Boxer", is afgevuurd op zwaar verschanste doelen der com munisten". Eén dezer doelen bevond zich in Noord-Korea op 240 km. afstand. Dit laatste is een niet van de Amerikaanse marineleiding afkomstig bericht van niet-Amerikaanse zijde, waarin het afvuren van de raket werd beschreven. De daarop gevolgde officiële mededeling der Marineleiding be vestigde het evenwel. De Amerikaanse marineleiding deelt verder nog mee, dat de baari vani de raket op instrumenten, die nog op de geheime lijst staan, van het ogenblik van opstijgen af tot het treffen van het doel werd gevolgd. Bij het lanceren van de raket is gebruik gemaakt van een zg. „ge- Aan de legeroefening „Hold fast", die ten doel heeft na te gaan, in hoeverre leidevliegtuig", dat zich ook aan de Noordelijke strijdkrachten in staat zijn zich in een defensieve strijd te boord van het vliegdekschip bevond, weren tegen een veel sterkere tegenstander, nemen Belgen, Canadezen, En- Het geleidevliegtuig veroorzaakt, eisen en Nederlanders deel, in totaal 150.000 man. De Nederlandse troepen, langs electronische weg, het afvuren t totaal 35.000 man, liggen op de linkerflank van het „blauwe" leger in de i van de raket. Wanneer het raket be- rt van het stadje Oelde. Generaal S. Opsomer, de commandant van de paalde hoogte heeft bereikt, wordt "erlandse troepen, inspecteert hier een verdekt opgesteld Nederlandse het projectiel verder naar zijn railleurpost, TELEFOTO. I doel „geleid" door het geleide- vliegtuig. Op het ogenblik, dat de raket op het punt staat naar beneden, op het doel, te duiken, bevindt het geleidevliegtuig zich op kilometers afstand, zodat het niet door de luchtdoelartillerie van de te genstander kan worden getroffen. Het afvuren van de raket werd bewerkstelligd door twaalf marine mannen, waaronder vijf officieren). De Amerikaanse marineleiding heeft niet bekendgemaakt, wanneer de raketten werden afgevuurd en wat precies de doelen waren; zij vol stond met te zeggen dat de laatste „zwaar verschanst" waren. bekend is gemaakt, staat het, zoals gezegd, toch wel vast dat deze zich voor een belangrijk deel zullen be wegen rond het geschil over Triëst, dat in diverse opzichten doet denken aan de Saar-kwestie. Noch van Joe goslavische noch van Italiaanse zij de is enige concessie te wachten, meent de „Daily Tel.". Wat Italië betreft moet de Ita liaanse premier De Gasperi bij zijn besprekingen met Eden in Straats burg nadrukkelijk betoogd hebben, dat, wanneer zijn regering met min der genoegen zou nemen dan met de volledige inwilliging der Italiaanse aanspraken, dit door de communis ten bij de komende verkiezingen prompt zou worden uitgebuit. Bovendien is de Chr. democrati sche regeringsmeerderheid zo ge ring, dat Italië op dit punt niets kan riskeren. Tito daarentegen „kent zijn prijs", omdat hij van mening is, dat Joego slavië voor de defensie van de Mid dellandse Zee onmisbaar is voor de NATO. Vliegers zitten op het ijs Een viermotorig Brits transport vliegtuig van» het type „Hastings" heeft Dinsdag een noodlanding moe ten maken op een onherbergzame ijsvlakte in het Noorden van Groen land, nadat het een Britse weten schappelijke expeditie, die in dat ge bied onderzoekingen verricht, van voorraden had voorzien, aldus een bericht van het ministerie van lucht vaart te Londen. De machine kreeg motorstoring kort nadat de voorraden waren uit geworpen. De noodlanding werd uit gevoerd op twee km. van het voor uitgeschoven kamp van de expeditie. Geen van de twaalf inzittenden liep enig letsel op. Indien reddingsvliegtuigen niet in staat zullen blijken de mannen op te njemen, zullen de vliegers mis schien zelf het kamp van de expedi tie kunnen bereiken. De Amerikaan se luchtmacht heeft haar assistentie aangeboden. Over het lot van de mannen be hoeft men zich niet ongerust te ma ken, aldus het Britse ministerie: zij hebben voorraden voor tien dagen en de romp van het vliegtuig is ndet be schadigd en biedt voldoende bescher ming tegen ongunstige weersomstan digheden. AANHANGWAGEN VAN TRUCK GESTOLEN. Op klaarlichte dag is van een sta tion te Keulen de aanhangwagen van een vrachtauto van de fa. gebr. J. te Venlo gestolen, terwijl.de chauf feur zich met de motorwagen 40 km. verder bevond om goederen af te la den. De aanhangwagen was beladen met 750 lege groentenkisten, waar van er 350 langs een bosweg zijn teruggevonden. De aanhangwagen is door een chauffeur van de fa. H. uit Tegelen gezien. Hij werd voortge trokken door een Duitse motorwa gen, op de weg van Keulen naar Frankfort. H. heeft er verder geen aandacht aan besteed in de veronder stelling, dat zijn Venlose collega met motorpech te kampen had. RIDGWAY NAAR NEDERLAND Generaal Ridgway zal volgende week een bezoek aan Nederland brengen. Op 24 September zal hij 's avonds laat in ons land arriveren. De volgende dag zal hij een ontmoe ting met enige ministers en de staf chefs van leger, vloot en luchtmacht hebben. Alvorens naar Parijs terug te keren zal hij op paleis Soestdijk de lunch gebruiken. Bus met kinderen verongelukt Gisteren is in de buurt van Mo- nesen (V.S.) een schoolbus op een onbewaakte overweg door een goe derentrein gegrepen. Vier kinderen werden gedood en 44 jeugdige scho lieren liepen verwondingen op. Der tien van hen bevinden zich in kritie ke toestand. Een ooggetuige verklaarde dat de bus, die ongeveer dertig meter werd meegesleurd, volkomen versplinterd was. Een vrouw die het ongeluk zag gebeuren zei: Het was een afschu welijk gezicht. Overal lagen gewonde en verongelukte kinderen. De mees ten van hen waren bewusteloos. Alle kinderen liepen ernstige snij- wonden op en tientallen) meters in de omtrek lagen kleren, schoenen en schoolboeken verspreid. Trein bij Seoel verongelukt In de buurt van Intsjon (bij Seoel) is gisteren een trein ontspoord, ten gevolge van de ontploffing van de locomotief. Een vijftiental personen is om het leven gekomen. Er zyn ongeveer 200 gewonden. Drie rijtuigen waarin zich vele schoolkinderen en arbeiders bevon den, zijn ontspoord. De treini botste tegen de Noorde lijke pijler van een brug op de lijn SeoelIntsjon. Volgens de eerste berichten wer den door medische eenheden van de Verenigde Naties tien nood-amputa ties uitgevoerd. In de trein bevon den zich ongeveer 500 rezigers. TREINONGELUK IN DUITSLAND. Tussen de stations van Landwehr en Berliner Tor is hedenochtend acht uur een trein ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn vele wagons gekanteld; er zijn een aantal doden te betreuren en vele reizigers liepen verwondingen, op. De politie deelde mede, dat het eer ste rijtuig achter de locomotief ont spoorde en tegen een der pijlers van een viaduct bij het station Berliner Tor van de ondergrondse botste. De kracht van de botsing was zo groot, dat de einden van de wagen om de pijler gebogen werden. Volgens nadere berichten zijn acht personen om het leven gekomen en dertig reizigers gewond. Huisvrouw weet op alles raad In het vervolg zullen zelfs vrouwen met kinderen, die nog in kinderwa gens met mammie meegaan, gebruik kunnen maken van de bus. Het enige wat de moeder met kinderwagen, behoeft te doen is de wagen op te hangen aan twee van een aantal ha ken, dat voorop de bus is bevestigd (zie foto). Zij kan dan met baby op haar arm naar binnenstappen, en de wagen wordt vervoerd, zonder dat zij er zich zorg om hoeft te maken. Het is een uitvinding van Margaret Kerby (links) en Winifred Buclriand. De bus is bestemd voor Nieuw Zee land. 3ie.tH.eUje Een leven zonder feest is een lange reis zonder pleisterplaats.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1