Wanneer het weer meewerkt, belooft Wat voor NUT heeft de Braderie een succes te wordendie hoge snelheid Middenstand overwon aarzeling BRADERIJ WEER EEN R IN DE MAAND ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 4B LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 „LEIDEN LEEFT" Betrekkelijkheid in de vliegerij JUOG SLECHTS VIER DAGEN SCHEIDEN ONS van het grote evenement, dat in eendrachtig samenwerken wordt voorbereid en dat men met een vreemd Tnaar reeds vertrouwd klinkend woord genoemd heeft: Braderie. Onder energieke leiding van wethouder D. van der Kwaak legt •het comit4 „Leiden Leeft", dat samengesteld is uit vertegenwoordigers van "Vreemdelingenverkeer, Vebo, Leidse Middenstandscentrale en 3 October- verenigiiag, de laatste hand aan de voorbereidingen; in menig reclame-ate- iier woodt onder hoogspanning ook 's nachts gewerkt en 150 deelne mende zakenlieden zijn druk bezig de beste artikelen in te slaan, die zij maar kunnen vinden, want het publiek verlangt op de Braderie koopjes en bijzon/iere artikelen te vinden. Nog slechts vier dagen en Leiden zal gonzen van de drukte, loudspeakers zullen schallen, muziekcorpsen zullen concerte ren en duizenden mensen zullen zich in dichte rijen verdringen tussen de kraampjes, waar veel te zien ente koop zal zijn! Het lag aanvankelijk in de bedoe ling een zeer grote route te kiezen, zelfs over de Steenschuur naar de Doezastraat. Maar de aanvankelijke aarzeling van vele middenstanders, die eerst de kat eens uit de boom wil den kijken, heef het comité doen be sluiten, deze eerste Braderie iets kleiner te maken dan oorspronkelijk gedacht was. Hetgeen wij een winst punt willen noemen want werkelijk gezellig kan de Braderie slechts zijn, wanneer zij op een betrekkelijk klei. ne plaats geconcentreerd wordt. De Braderie zal thans gehouden worden op Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Stadhuisplein, Aalmarkt, Hoogstraat en Nieuwe Rijn tot aan de Karnemelksbrug. Langs deze straten zullen 150 kleine en grote tenten ge plaatst worden. Toen het zich een maal liet aanzien, dat deze eerste Bra derie een succes zou worden, kwa men ook da aanvankelijk aarzelende middenstanders naderbij. De inschrij ving moest echter op tijd gesloten worden, zodat het comité in de afge lopen dagen nog tientallen liefheb bers heeft moeten afwijzen. Wanneer deze proef slaagt, kunnen we het volgend jaar op een grotere herhaling rekenen! Het welslagen hangt slechts af van het weer! Licht en muziek. Langs de gehele route wordt een feestverlichting aangebracht van kleurige gloeilampjes, enige duizen den in aantal, die alle kraampjes in een feestelijke gloed zullen zetten. Het Stadhuis zal aan de voor- en ach terzijde baden in een zee van felle lichtbundels uit enige batterijen van schijnwerpers, die in de afgelopen dagen reeds werden aangebracht. Bovendien zal zowel boven de ingang van het Gangetje als boven de Ko- renbeurssteeg een feërieke gasver lichting aangebracht worden in de vorm van het woord „Braderie." Om te voorkomen, dat de Braderie een oorverdovende cacaphonie van klanken zal. produceren, heeft het comité bepaald, dat de standhouders geen eigen muziek-installaties, mi crofoons of loudspeakers mogen aan brengen. Er komen langs de hele route 16 loudspeakers, die vanuit de centrale post, in het Waaggebouw, bediend worden. Indien wenselijk wordt er muziek gegeven. Medede lingen zullen het publiek langs deze weg bereiken en deelnemers kunnen tegen vergoeding reclamezinnen la ten omroepen. Voor de muziek zal ook gezorgd worden door zes Leidse muziekcorp sen (alleen het politie-muziekcorps kan uiteraard niet meedoen) die om beurten zullen spelen. Iedere avond zullen er drie corpsen tegelijk in de weer zijn, een op het Gangetje, een op het Stadhuisbalcon aan de Vis markt en een op het Waaghoofd. Om beurten zullen zij een kwartier spe len, zodat de muzikanten telkens een half uur nauze hebben en het publiek de muziek steeds dichtbij hoort. Bo vendien zal iedere avond v. 7 tot 8 urn- een concert gegeven worden op het Stadhuis-carillon. Het Leidse Glippertje wordt om getoverd in een Braderie-trein, die beginnend op de Karnemelksbrug rondritten maakt over Gangetje, Breestraat, Kort Rapenburg. Prinses- sekade, Haarlemmeistraat, Hooi gracht, Nieuwe Rijn, Karnemelksbrug dus niet langs de Braderie-route. De Braderie wordt a.s. Woensdag avond om zeven uur geopend door mevr. J. M. van KinschotDorhout Mees op het Stadhuisbalcon aan de Vismarkt. Meer dan 100 genodigden zullen om kwart voor zeven in het Gulden Vlies bijeenkomen. De Bra derie blijft die eerste avond geopend tot 11 uur. Donderdag en Vrijdag zal WAARDEBONNEN Voor een bijzondere attractie zorgt het comité „Lelden Leeft", waarvan enige leden gedurende alle Braderie-uren op willekeu rige plaatsen iedere tien minuten vijf waardebonnen van een gul den uitreiken aan 'n willekeurige bezoeker, die juist op dat mo- men bezig is of van plan is iets te kopen. Wie dus een lapje stof in z'n hanc neemt, loopt de kans, dat er iemand op hem af komt om zomaar vijf gulden ca deau te doen! de Braderie onafgebroken geopend zijn van 2 tot 11 uur. Om zoveel mogelijk publiek naar de Braderie te trekken, zullen de muziekkorpsen, die op de afgespro ken avonden concerteren, eerst een mars door de stad maken ieder in een andere wijk beginnend. Bovendien is het Glippertje veran derd in een rijdende Braderie-tent, die in de omliggende plaatsen hon derd-duizend strooibiljetten uitdeelt. Donderdagmorgen is men reeds be gonnen met de rondritten, drie da gen in Den Haag en drie dagen in de Het woord ,3raderie" is ver moedelijk de verfransing van het woord „Braderij", zoals oor spronkelijk de plaats genoemd werd, waar spijzen gebraden en verkocht werden. Eerst in Brus sel en later in andere steden heeft men dit woord ook ge bruikt voor bijzondere verkoop dagen in bepaalde straten, waarbij reclame-artikelen buiten de winkels werden uitgestald en met speciale attracties aan de man gebracht. Dergelijke ver- koopdagen gingen meestal samen met spelen, drink-, smul- en ver kleedpartijen. Rijnstreek, Duinstreek en Bollen streek. De Leidse Middenstandscentrale heeft een prijs van zestig gulden uit geloofd voor de origineelste stand. Naar hetgeen ons reeds ter ore is ge komen, maken de meeste deelnemers zeer veel werk van hun tent of kraampje. Er zijr. zelfs winkeliers, die er niet minder dan 700 gulden „te genaan gooien"! LEIDSE KUNST OP DZ BRADERIE Hoewel het comité besloten heeft alleen middenstandszaken en andere bedrijven tot de Braderie toe te la ten, wordt er een uitzondering ge maakt voor het Leidse Kunstcen trum, dat samen met het Leidse Schildersgenootschap „Ars Aemula Naturae'' een stand zal inrichten, on der auspiciën van de Stichting Kunst en Gezin, onder het stadhuisbalcon aan de Vismarkt. Hier zal tijdens de Braderie iedere dag een andere collectie kunstwerk ken, voornamelijk schilderijen, ten toongesteld worden, terwijl een pot tenbakker aan de draaischijf en een weefster aan het weefgetouw demon straties zullen geven. Enige Leidse kunstschilders zullen optreden als sneltekenaars en voor een klein be- Leidse werkloosheid bleef vrijwel gelijk Op 6 September stonden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschreven 1619 werkloze mannen, waarvan 191 op D.U.W.-objecten waren tewerk gesteld. Het totale aantal werklozen bleef vrijwel gelijk. In de bedrijf skiassen afzonderlijk bezien, deden zich ech ter wel enige wijzigingen voor. Zo daalde bijv. het aanbod in de bouw vakken enigszins, waarbij opmerke lijk is, dat terwijl middenzomer steeds stucadoors stonden ingeschreven, thans deze groep geheel is geplaatst. Een gevolg van het dit jaar eerst laat op gang komen van de woning bouw. Daarentegen steeg het aanbod van conservenfabrieksarbeiders drag de bezoekers portretteren. Men zal er enige ceramische producten kunnen kopen en in.de gelegenheid gesteld worden deel te nemen aan 'n loterij. Wie een kwartje betaald, mag raden hoeveel penselen er in een pot staan. De winnaars krijgen een schil derij als prijs, dat zij van te voren zelf hebben uitgezocht op de ten toonstelling. De opbrengst is voor 't Mr. J. H. van Royenfonds, dat zich ten doel stelt, een sanatorium en rusthuis voor kunstenaars op te rich ten. De uiteindelijke bedoeling van deze kunstenaarsstand is, het Leidse pu bliek, dat er niet zo gemakkelijk toe komt een tentoonstelling in de La kenhal of de Boerhavezalen te be zoeken, in contact te brengen met de moderne kunst, zoals die door de Leidse kunstenaars bedreven wordt. Wethouder J. C. van Schaik, die als voorzitter van het Leids Kunstcen trum dit plan heeft opgevat, ver wacht hiervan goede resultaten en gezien de medewerking, die vele kunstenaars reeds hebben toegezegd, zien zjj er ook wel iets in. (Door onze luchtvaartredacteur). Snelheid is alleszins nog een be grip met een uitermate relatieve waarde. Dat heeft uw redacteur weer kunnen ervaren op de grote Farn- borough-parade, waar de gehele West-Europese luchtvaartwereld zijn jaarlijks, traditioneel rendez-vous hield. De show van dit jaar stond goed deels in het teken van de hoge en zeer hoge snelheden: er zou voor het eerst aan het publiek een vlucht door de geluidsbarrière vertoond worden: een sensatie, welke duizen den getrokken heeft naar deze an ders niet zo levendige vliegwei, doch die gespannen verwachtingen niet heeft kunnen bevredigen. De knal is immers uitgebleven en dat ver schijnsel is verklaard doordat het vliegtuig juist even onder de ge luidssnelheid moet zijn gebleven. De vliegende driehoeken die luiste ren naar de soortnaam van „Delta"- vliegtuigen, naar de Griekse letter D, welke de driehoeksvorm heeft - hebben ons een beeld in de toekomst gegeven. Zo zal inderdaad het vlieg tuig er over een jaar of twintig uit zien. De snelheden, welke deze toe stellen bereiken, zijn indrukwek kend. De geluidsbarrière is echter allang geen obstakel meer, men is thans ge confronteerd met geheel nieuwe moeilijkheden. Nu men al zover bo ven die eens critisch geachte snel- heidsgrens is uitgekomen, krijgen wij het probleem van het smelten van het metaal door de uitzonder lijk hoge wrijvingscoëfficient. Om dit nieuwe euvel op te vangen is een koelinstallatie in het toch al zo mi nuscule vliegtuigje nodig, welke practisch geen ruimte meer toestaat aan de bestuurder. Hoe houdt hij het uil? Wil men nog sneller dan wordt het vraagstuk van de bescherming van de mens werkelijk acuut. Tot nog toe heeft hij het juist kunnen uithouden, dank zij vernuftige har nassen en veiligheidsinstrumenten, die de taak van een bewusteloze be stuurder kunnen overnemen. Doch voor een ieder is het duidelijk, dat deze fantastische snelheden geens zins een practische waarde hebben. Ook voor de mens is een langzaam ontwikkelingsproces nodig om hem te doen aanpassen in de nieuwe we reld van de hoge snelheid. Het zal vele jaren duren alvorens men deze nieuwe snelheden eeïi bruikbare toe passing zal kunnen geven. De straal motor heeft reeds een zeker gewoon terecht verworven, doch voor het normale luchtverkeer is zij nog te duur, al vliegen thans de Britten er mede (de Cornet) op enkele van hun snelle, intercontinentale verbin dingen. Hiermede is de mens als reiziger op een snelheid van circa 900 kilo meter per uur gekomen. Dat is al een heel ding, doch men kan gerust zijn, de eerste reeks van jaren zal het werkelijk niet sneller gaan en die „laboratorium-snelheden", welke thans op 13 kilometer hoogte bereikt worden zijn voor onze generatie niet meer bestemd. Daaraan moet nog zeker een kwart eeuw gedokterd worden. Weg met verkouden Klaasjes weer; (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND DROOG. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist, overigens wis selende bewolking en overwe gend droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dus: levertraan IN HET Nederlandse huisgezin speelt de levertraan vanouds een hoogst belangrijke rol. De meesten van ons zijn grootgebracht met iedere avond één eetlepel van September tot en met April en ook onze kinderen trekken trouw weer diezelfde vieze hotelpersoneel in verband met het gezichten in al die herfst- en winter. „,i,npn maanden die een „r seizoen. Het aantal werkloze vrouwen on derging weinig verandering en be droeg op 6 September 192. De vraag naar jeugdige ongeschoolde vrouwe lijke krachten nam toe. die naar ste no-typistes bleef constant. De plaatsingsmogelijkheid bij de spoorwegen in Rhodesia, die tot nu toe vrijwel uitsluitend voor onge- huwden en gehuwden zonder kinde ren openstond, is thans uitgebreid tol gehuwden met maximaal drie kinderen. De eerw. zuster Beninga van de Franciscanessen van Breda (moeder huis Menno van Coehoornstraat 1 Breda) hoopt op 17 September haar zilveren professiefeest te herdenken. Zr. Benig na heeft als wijkzuster en daarna als verpleegzuster in de St. Margarita van Cortona Stichting Haagweg 47, een werkzaam en heel verdienstelijk 25-jarig kloosterleven achter de rug. In de loop van de volgende week gaat de jubilaresse naar Breda, waar het feest in het moederhuis gevierd wordt, tezamen met dat van de eerw. zusters Genovera (wijkzuster te Bre da) en Dominica (ziekenverpleegster aan huis). Zaterdag 20 September wordt zr. Benigna in Leiden terugverwacht. Op Zondag 21 September zal er des middags van 33.30 uur gelegenheid tot feliciteren zijn in Huize Elisabeth Haagweg 49. Burgerlijke Stand Géboren: Agnes Maria, d. v. G. H. van Brussel en A. J. van Wijk; Eduard Cornelis Charles, z. v. M. A. J. Jeekel en J. van Winkel; Catha- rina Maria, d. v. J. L. van den Broek en H. M. de Bruijn; Jannetje Catha rine, d. v. J. C. van der Wal en M. A. Snik; Dirk Jan, z. -v. U. Schol ten en A. C. ter Bruggen; Petronella Julia Agnes, d. v. W. de Meij en J. J. Spierenburg; Susanna Catharina, d. v. J. L. de Vries en S. C. Petiet. Overleden: M. Tukker, huisvr. v. Van der Meer, 75 j.; T. de Boer, huisvr. v. Van der Zwaan, 32 j.; A. J. Tit, huisvr. van Verrijk, 44 j.; J. F. H. Neuteboom, man, 61 j.; W. F. Mieremet, man, 76 j. in hun naam hebben. Tegenwoordig worden alle ouders echter voor de vraag gesteld, wat voor levertraan zij eigenlijk aan hun kinderen moeten voorzetten. Er wordt veel reclame gemaakt voor mengsels en emulsies met schoon klinkende fantasienamen en op de verpakkingen kan men lezen over de „betere smaak", de „lichtere verteer baarheid" en het „hogere vitamine gehalte". Ook zijn er thans talrijke geconcen treerde levertraanpraeparaten in de handel als poeder, druppels, pastil le's, bonbons en capsule's. In deze doolhof, waarin het ene nog beter lijkt dan het andere, moeten de zorg zame ouders en opvoeders nu hun weg trachten te vinden. Kabeljauwlever. HET IS echter nog stqeds niet mo gelijk „natuurlijke" stoffen (zoals moedermelk en zeewater) kunstma tig samen te stellen. Evenmin is de industrie in staat de natuurlijke le vertraan zelf te maken. In al deze natuurlijke producten komen moge lijk stoffen voor, die wij nog steeds niet kennen of het gaat om een even eens onbekende bijzondere verhou ding van stoffen in zeer kleine hoe veelheden», die voor de biologische werking onontbeerlijk' is. De traan wordt bereid uit de olie houdende organen van kabeljauwach tige vissen, voornamelijk uit de le ver van deze dieren. Vooral de klei ne dorskabeljauw, die bij de Bank van New Foundland en bij de Lofoten wordt gevangen, is steeds een belang rijke levertraanleverancier geweest. De onzuivere bruine levertraan is in gebruik om leer zacht te maken en zacht te houden, de medicinale le vertraan wordt op bijzondere wijze verkregen. Absoluut verse kabel jauwlevers worden daarvoor in dub belwandige ketels verhit; het vloei bare vet dat eraf druipt wordt ver zameld. Door sterke afkoeling laat men vervolgens uit deze oliemassa zich het stearine afscheiden. Zo wordt de gezuiverde gele stoom- levettraan verkregen, het bekende product, dat des winters in zo me nige Nederlandse provisiekast te vin den is. Gure winters. OORSPRONKELIJK was de Lever traan in hoofdzaak geneesmiddel. Bij de behandeling van Engelse ziekte, tuberculose, rheumatische aandoenin gen en afwijking aan het beendcrstel- sel worden» door toediening van traan goede resultaten bereikt. Daarna is men ook de betekenis van levertraan als propylacticum, als voorbehoedmiddel tegen het ziek worden, gaan inzien, levertraan ver betert de voedingstoestand, verhoogt ook bij gezonde personen de weer stand van het lichaam en in ons kli maat met zijn vochtige, koude en gure winters is dat niet zonder be lang. Het behoeft dan ook geen verwon dering te wekken, dat er in verschil lende boeken over voedingsmiddelen tegenwoordig ook een plaats voor de levertraan is ingeruimd. In medische kringen geeft men over het algemeen nog steeds de voorkeur aan de ouderwetse gele stoomtraan boven alle moderne prae- paraten. Krijgt men echter de indruk dat het vet nadelig werkt op een toch al niet te grote eetlust, geeft de onaangename smaak, aanleiding tot al te grote huiselijke conflicten, wordt de levertraan telkens weer uit gespuugd omdat de maag het niet ver draagt, dan overlegge men met de dokter tot welk speciaal levertraan- praeparaat men in zo'ni geval zijn toe vlucht zal nemen. HET LICHAAM leert zich betrek kelijk snel aanpassen aan de wisse lende temperatuur van de buiten lucht. Kinderen die geregeld buiten zijn, zijn „gehard" en kunnen een veertje wegblazen. Ze worden niet langer van elk tochtje ziek en bij ieder windje weer opnieuw verkou den. Met zulke dingen moet men na tuurlijk niet in het hartje van de winter beginnen. Maar het is nu September en de kinderen zijn allen nog buiten! Nu is het mogelijk om ze ook verder buiten te laten spelen. Dit geldt niet alleen voor grote kin deren». Ook zuigelingen behoren ge regeld buiten te zijn. Daarvoor wor den er geen speciale zachte dagen uitgezocht, want het buitenzijn is re gel. Daar worden maar weinig uit zonderingen gemaakt. Ze blijven al leen binnen wanneer het de hele dag stortregent, wanneer het werkelijk stormt, of wanneer het stenendik vriest. Er moet bij dit alles zekere angst worden overwonnen, maar wanneer de allerkleinsten voldoende zijn toe gedekt, wanneer de kleuters doelma tig zijn aangekleed, kan het buiten zijn geen kwaad. Integendeel juist dan groeien ze op zoals we dat zo vu rig wensen: levenslustig, gezond en sterk. Licht en zuurstof. GELUKKIG zijn er op het gebied vani de volksgezondheid al heel wat misstanden uit de weg geruimd en talrijke vooroordelen» overwonnen. In het tijdperk waarin wij thans leven is een krachtige propaganda voor de buitenlucht aan de orde. De weten schap is er al geruime tijd achter hoe nodig het voor een kind is voldoende buiten te zijn, maar de moeders la ten het er op dit punt nog steeds le lijk bij zitten. De lucht buiten bevat meer zuur stof dan binnenshuis, vooral daar waar enig groen aanwezig is. De longen» van het kind ademen deze zuurstofrijke lucht in: het bloed in de longen wordt beter van zuurstof voorzien, door alle organen van het lichaam stroomt dit zuurstofrijke bloed. Voor de groei cn de ontwik keling van het kind is dit van grote betekenis. Voorts krijgen de kinderen buiten meer licht en dat licht is al een even belangrijk iets als de zuurstof. Als is het buiten ook een donkere dag, bui tenshuis is er altijd meer licht dan binnenskamers. De meeste kinderen komen veel licht te kort. Het licht werkt prikkelend op de bloedvaten van de huid, de gehele bloedsomloop ondervindt dfrarvan een gustige invloed. Het bloed gaat sneller stromen, alle organen is dit ten voordeel. Geen Engelse ziekte. BUITEN ondergaat het kind tevens de gunstige invloed van de voor een normale ontwikkeling noodzake lijke ultraviolette stralen. Door de vensters van onze huizen gaan deze stralen niet heen en het is juist on der invloed van het ultraviolette licht, dat zich in de huid vitamine D vormt, het vitamine, dat het optre den van Engelse ziekte bij onze kin deren voorkomt. Scheepsberichten ALDABI B. Aires—R'dam 15/9 Victoria Verw.; ALHENA R'damB. Aires 15/9 Rio de Janeiro verw.; ALNATI verm. 20/9 v. R'dam nr B. Aires; FAIRSEA R'damSydney 17/9 Aden verw.; GROTE BEER vertr. 15/9 v. New York nr R'dam; INDRAPOERA R'dam—Tj. Priok 16/9 Marseilel verw.; JOH. v. OL- DENBARNEVELT A'dam—Sydney 16/9 Melbourne verw.; MAASDAM vertr. 10/9 14.00 v. R'dam nr New York; NIEUW AMSTERDAM R'dam- New York 20/9 New York verw.; NOORDAM vertr. 13/9 14.00 v. Rot terdam nr New York, alwaar 22/9 verw.; ORANJE A'damTj. Priok 14/9 belawan verw., 15/9 Singapore verw.! ORANJESTAD Christobal— A'dam 23/9 Plymouth verw.; RIJN DAM R'damNew York alwaar 15/9 verw.; SIBAJAK vertr. 26/9 v. Rot terdam nr Wellington via Panama kan.; VEENDAM R'damNew York alwaar 16/9 verw.; WATERMAN vertr. 15/9 v. New York nr R'dam; WESTERDAM vertr. 13/9 12.00 v. New York nr R'dam alwaar 22 verw.; WILLEM RUYS Tj. Priok—R'dam 17/9 te Southampton verw.; ZUI DERKRUIS New York—R'dam al waar 15/9 verw. 14 Sept.: zon op 6.13 en onder 18.57; maan op 0.33 en onder 17.23 uur. 15 Sept.: zon op 6.14 en onder 18.55; maan op 1.46 en onder 17.41 uur. Nog geen nazomer Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land wordt nog steeds beheerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich reeds meer dan een week ten Westen van Schotland bevindt. Langs de Oostflank van dit hogedrukgebied stroomt voortdurend koude lucht over Scandinavië naar 't Zuiden, waardoor in een groot ge deelte van Europa de temperaturen beneden normaal blijven. Naar het Zuiden dringen de koude luchtrrfassa's door tot Midden-Italie, naar het Oos ten tot in Joegoslavië en Oost-Rus land. Hier kwamen zij in conflict met zeer warme luchtmassa's, waar in nog middagtemperaturen van 30 graden of meer voorkomen. De strijd tussen de koude en warme lucht had tot gevolg, dat verscheidene storin gen tot ontwikkeling kwamen, die via de Povlakte en het Alpengebied naar Polen cn vervolgens naar Noord Rusland trokken. Deze storingen ver oorzaakte langs hun baan zware re genval. terwijl in de Alpen de neer slag boven een hoogte van 1500 a 2000 m. in de vorm van sneeuw om- laug kwam. Aangezien er nog geen tekenen zijn. die op een spoedige weersver andering wijzen, moet men erop re kenen, dat het vrij koude weer de eerstkomende dagen blijft aanhou den. Daarbij blijven de neerslagkan sen aanvankelijk nog klein, zodat voor morgen op de meeste plaatsen droog weer verwacht mag worden. Het w~ee.fi. in SuAafia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. temp. ■wbtf ■■Ml OSLO onbewolkt 16 C. STOCKHOLM onbewolkt 15 HELSINKI licht bew. EDINBURGH zwaar bew. 14 LONDEN mist 18 KOPENHAGEN onbewolkt 15 AMSTERDAM zwaar bew. 16 ZURICH zwaar bow. 16 LOCARNO onbewolkt 17 GENèVE onbewolkt 16 PARIJS onbewolkt 17 BORDEAUX zwaar bew. 18 NICK half bew. 25 BERLIJN regen 16 FRANKFURT regen 12 MüNCHEN regenbui 10 WENEN licht bew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 10 GRENOBLE zwaar bew. 16 i. INNSBRUCK geheel bew. 10 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Sept. Groente. per 100 kg.: Rodekool 5.5014, gelekool 7.200.20, groenekool f 66.0, prei ft 10, kroten 5.107.2ü, kroten, ge kookt 1116, peen 1015, andij- vics 6.60, druiven 40126, snfcbo- nen f 4686, stokbonen 47, pronk- bonen f 2034. stambonen 2746, postelein 12.appelen 8—40, spi nazie 1320, tomaten A 1633, augurken 1489. Per 100 stuks: komkommers 1017, bloemkool 8 37, meloenen 30, salade f 25, perziken 3.4022, per 100 bos: pieterselie 1 80, selderie 2.605.10 cn peen 919. KATWIJK a. d. Rijn, 12 Sept. Groente. Bloemkool I 1832 id. II 916, bospeen 1118, was- peen 815, sla 2.504.50, kom kommers 819, princessebonen 2731, uien 10.1010.40, selderie 2.40—2.90, kervel 2.60—3.20, to maten 1733, groenekool 7.90— 8.60, snijbonen 2753, pronkbonen 1828, spinazie f 10—21rodekool f 1013. Augurken 5556, andij vie 7.30—11.50, kroten 5.10—7.10, postelein f 8.109.20. ROELOFARENDSVEEN, 12 Sept Groente. Aardbeien 2638 cent, idem II 2 ons doos 4053 cent, bra men 2628 cent, meloenen 1233, kropsla I 3.80—10.20, idem II 2.00 5.40, Andijvie f 89, bloemkool 8 9, uien 1011, rodekool 7. to maten A 20- -31. idem B 23—36. idem C 16—21, idem CC 16—17, idem bonken 18—21, kasanijbonen 7597, snijbonen 2059, stam bonen 2242, pronkbonen 1225 per 100. TER AAR, 12 Sept. Groente. Kassnijbonen 7.90—9.90, idem stek 3.10, snijbonen f 3.706.90, idem B 2.002.60, stokprincessen 2.80 *.50. stamprlncessen 2.703.90, ld. B 2.10, spokbonen 2.72.90, idem B f 1.401.70, witte pronkers f 2 2.90. peulen f 5.40, alles per 10 kg.; Tomaten A 2537 cent, idem B 30 40 cent, idem C 1829 cent, idem CC 916 cent, idem bonken 2024 cent, andijvie 5—6 ccr.t, kroten 46 cent, postelein 5—8 cent, uien 411 cent, waspeen 919 cent, aardappelen 9 10 cent, sjalotten 10 cent, groenekool 07 cent, spinazie 824 cent, sprui ten 27 cent, idem stek 0 cent, rodekool 58 cent, prei 8—12 cent, rabarber 4 cent alles per kg.; bloemkool I 18 27 cent, idem II 1-3—19 cent, Idem III 812 cent, sla 2—6 cent, komkom mers 8lOcent alles per stuk; Selde rij 2 cent per bos; Appelen: Zoete Eloemé 11 cent, Bellefleur 8 cent, Transparant de Cronscl 16 cent, Pip peling 8 cent. Peren: Williams 8 cent Maagdeperen 8 cent, Beurré Hardy 14 - 17 cent alles per kg., druiven 20 35 cent per half kg, meloenen 2735 cent por stuk. LISSE, 11 September. Bloembollen. Enkele vroege tulpen, z-12, z-11: Brillant Star f 11.—. 9.90; Couleur Cardinal 7.05, f 6.35: Cramoisi Bril lant 4.15, 4.75; Flamingo a4.— 0.Fred Moore 3.90, 3.50; Gele Prins 4.95, 4.75; Gen. de Wet f 4.25 4 75; Grand Due 12.50. 12.50; Herman Svhlegel Max. 4.50, f 3.75; Ibis f 4.65, 3.05; Mon Tresor 11.75, f 11.30; Olympiade f 4.15, 4.45; Prins Carnaval 12.25, 11.30; Prins van Oostenrijk f 4.05, 4.30; Proser pine 5.—, 4.15; Or. Favorite f 4.85, 3,65. Mad. Lefeber 0.0. z-10 15.80; Rose Precoso 5.60, 0.— Sunburst 9.20, 9.40; Verm. Brillant f 0— 7.40; Witte Valk f 3.90. f 3.55. Dubbele vroege Tulpen: Bonanza o 6.95; Dante f 11.90, f 11.60; Electra 8.20. 7.55; Marechal Niel 8.20, 7.60: Mr. v. d. Höeffc 5.85, 4.95; Murillo f 5.70, 4.85; Murillo Max f 5.85. 4.90. Oranje Nassau 8.30, f 8 20; Peach Blossom 6.75, 5.95; Schoonoord 0.4.50; Theeroos f 4.95, 4 50; Trlumphator 8.80, 7.—; Willemsoord 14.30, 15.90. Parkiettulpen: Blue Parrot 4.55, 4.95; Fantasy 3.80, 4 40; Red Champion 0.f 8.Sunshine 6.90, 5.60; Violet Queen 6.60, 0.Thérèsia 4.70, 4.05.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3