pallBM Een „vredes-oplossing" voor Korea Neo-nazi's ontbinden zichzelf Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1953 43ste JAARGANG No. 12689 HUPT oe BISSCHOP 1 rT BOUW5H.' 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WAAR HET OM GAAT IN de beide voorafgaande dagen is gepoogd het hart van de Katho lieken murw te maken voor de ont zaglijke nood aan kerken, welke er in het bisdom heerst. De lezers zijn bekogeld met cijfers van de woning- bouw-bij-duizenden; zij zijn volgens de griezelige methoden van de stra tegie ondermijnd door even griezeli ge uiteenzettingen over hele nieuwe steden zonder kerken. Het is nu onze beurt, nog even een paar verken- nin^s-vliegtuigen de lucht in te zen den; alvorens morgen de bisschop zelve de stormloop op de harten van de hem toevertrouwden inzet. Moge aller hart bezwijken en aller verstand zijn borstwering van kille zelfgenoeg zaamheid slopen, wanneer de bisschop morgen- in ieder kerk het woord zal nemen. Ronduit en zonder omwegen ge zegd: de collectes, iedere Zondag, eerste schaal, voor de nieuwbouw van kerken gehouden, hebben bevre digd en toch niet helemaal of hele maal niet voldaan. Wanneer de Ka tholieken op deze wijze blijven ge ven, zullen dit jaar slechts twee, hoogstens drie nieuwe kerken kun nen worden gebouwd en dat, ter wijl ten laste van het bisschoppelijk fonds 7 spoed-gevallen op de lijst staan, behalve de 3 wederopbouw- kerken, waarvan de kosten gedeelte lijk op het fonds komen te rusten. En behalve de 35 andere nieuwe kerken, die op het programma staan om de uitdijing en verhuizing der bevolking bij te kunnen houden. „Ieder zal zijn eigen last dragen" zal met St. Paulus opgemerkt wor den, doch dan wordt vergeten, dat de apostel vlak aan deze snedigheid een andere snedigheid laat vooraf gaan: „Draagt elkanders lasten". Hoe Paulus deze ogenschijnlijke tegen strijdigheden met elkaar verzoekt, kan voor 't ogenblik in het midden worden gelaten. Wat ons hier meer interesseert, is de normale doodge wone plicht, welke ieder doodge woon Katholiek heeft, te zorgen voor de instandhouding van zijn eigen kerk, met bovendien een iflinke schep erboven-op voor de stichting van nieuwe kerken. Zondag 14 September a.s. zal op verzoek van de Bis schop in alle kerken van het Bisdom Haarlem de collecte voor Bisschoppelijke Noden bij uitzondering gehouden worden onmiddellijk na het voorlezen van het herder- - lijk schrijven. PR zijn namelijk enige omstandig- *-i heden, welke de bouw van nieu we kerken zo moeilijk maken, dat de eigen parochianen het met geen mo gelijkheid klaar spelen. Daar zijn als eerste handicap de gestegen bouw kosten, welke 3 tot 3% maal zo hoog zijn als voor de oorlog. Een nieuwe kerk, in de bescheiden, toren-loze trant zoals men die kent aan de Haagse Schouw, Noordwijk-aan-Zee, Roelofarendsveen en Lisse, komt in de grote steden op een bedrag van on-geveer 700.000 gulden-. Men zou misschien minder architectonisch- verantwoord kunnen bouwen en het bisdom kunnen volzetten mét schuur-kerken, maar dat is de tweede handicap daar nemen de stedebouwkundige diensten geen ge noegen mee. De uitbreidingsplannen wordep tegenwoordig volgens strenge eisen opgezet en uitgevoerd en de kerken, welke ini dat plan meestal op pleinen en kruispunten zijn gepro jecteerd, ontkomen daar niet aan. Ook gaat het niet meer zo, dat langzamerhand een nieuwe wijk groeit, waarin zich een reeds geves tigde kern van nieuwe parochianen vormt. De nieuwe steden van» 4000 h 5000 (soms meer) woningen tegelijk worden uit de grond gestampt en vliegen vol met gezinnen, welke op zolderkamers en door inwoningen el ders tijdelijk een dak boven hun hoofd hadden. Ieder sociaal verband in de moderne woonwijken- is aanvankelijk zoek dat is de derde handicap en de vierde volgt op de voet: de uit breiding is zo snel en zo fors, dat er de grootste haast bij is een kerk klaar te hebben. Men kan niet be ginnen met liefdadigheids-kermissen en andere gezellige middelen om geld voor een nieuwe kerk bijeen te zame len, want dan duur. het jaren en al die tijd staat daar een stad van 40.000 in woonblokken opgestapelde mensen zonder kerk. Want nood-kerkjes wor den in de tegenwoordige massa woonwijken niet meer geduld. WANNEER de nieuwe kerk er staat, betaald uit het fonds dat door bijdragen van alle Katholieken in dit bisdom wordt gevoed, komt als vijfde moeilijkheid, dat, gelijk be kend, de huishuren in die moderne reuzen-wijken zeer hoog zijn, terwijl, gelijk ook bekend, de meer kapitaal krachtigen- bij voorkeur niet hun in trek nemen in huizen met vier, vijf woonlagen. Niettemin staan de pa rochianen van de nieuwe kerken voor de last, de renteloze lening, ver- strekt van uw geld, aan de bisschop In een bepaalde periode af te lossen, lijdelijk, gedurende enige tientallen Russisch-Chinees aanbod verwacht Kringen, die in nauw contact staan met de Russische diplomaten bij de UNO, verwachten, dat Rusland en zijn communistische bondgenoten in het Verre Oosten vóór het eind van deze maand aan het Westen een volledige „vredes- oplossing" voor Korea en andere delen van Azië zullen aanbieden. Waar schijnlijk zal dit voorstel worden gedaan tijdens de „vredes-conferentie voor het Verre Oosten", die voor de laatste week van September in Peking, hoofdstad van communistisch China, is bijeengeroepen. 3. Opneming op de agenda der conferentie van een algemene be spreking van de hangende politieke problemen in het Verre Oosten, w.o. de toekomst van het Chinees-natio nalistische bolwerk op Formosa en de toelating van communistisch Chi na tot de UNO. Dit aanbod zou een der voornaam ste punten van bespreking zijn ge weest tijdens de recente ontmoeting tussen Stalin en de Chinese premier Tsjou En-Lai te Moskou. Het zou de volgende punten behelzen: 1. Bijeenroeping van een speciale Oost-West-conferentie in October. 2. Wapenstilstand op Korea, met dien verstande, dat alle nog niet op geloste kwesties, zoals die van de uitwisseling der krijgsgevangenen, op deze conferentie zullen worden besproken. Prinses Elisabeth van Luxemburg Prinses Elisabeth van Luxemburg, van wie gezegd werd, dat Konin< Boudewijn zich met haar zou ver loven. jaren-, dragen wij dus elkanders las ten, maar ten slotte zal toch iedere parochie zijn eigen last moeten dra gen, naar vermogen, want er blijven natuurlijk parochies over en dat juist op de meest bedreigde punten waarbij wij altijd de hand over ons hart zullen moeten blijven strijken. Lepe lieden zullen onmiddellijk in zien, dat na verloop van enige tien tallen jaren- door de binnen vloeiende aflossingen het bisschoppelijk fonds aanmerkelijk zal worden versterkt, maar laten we ons maar geen zorgen maken over de over twintig jaar bin- nenvloeiende gelden, terwijl er de eerste tien jaren alleen maar gelden zullen uitvloeien. Wie weet, wat er dan weer voor zorgen zijn. De bisschop en zijn staf van des kundigen hebben op 't ogenblik wel andere zorgen dan het probleem, hoe zij over twintig jaar de gelden van het fonds zullen moeten besteden! IN een onderhoud, dat wij dezer da- gen met de bisschop mochten heb ben, noemde mgr. de toestand „cri- tiek". Ofschoon de bisschop het ze ker niet zo bedoelde, houdt deze cri- tieke toestand ook crjtiek in op de beminde en dierbare „gelovigen" of „de broeders en zusters in» Chris tus", gelijk men soms pleegt te zeg gen. Het is ondoenlijk, dat de bisschop voor al zijn toevertrouwden excursies laat houden naar de reusachtige woonwijken in de grote steden en in dustrie-gebieden. Dan zou ieder, die Zondags zo vergenoegd naar zijn ver trouwde parochiekerk gaat, plotseling beseffen, dat de Kerk van Christus in die massa-uitbreidingen een ge vecht moet leveren, een gevecht op leven en dood, om de zielen te red den. Deze snelle uitbreidingen, deze bijenkorven vol mensen, roepen pro blemen van zielzorg op, duizeling wekkend. Er moeten daar kerken ko men, en als niet ieder de bisschop daarbij een hand toesteekt, zou iede re nalatige te ongelegener tijd het het bittere verwijt kunnen horen: „Ik was zonder dak en ge hebt Mij niet gehuisvest". IJET gaat namelyk hierom: Chris- tus een huis te bezorgen in de moderne industrie-wijken en de nieu we steden, en wie, die de naam van Christus op zijn» lippen heeft, zal Hem niet volgaarne en zonder bedenkin gen een dak boven het hoofd geven? Met deze stap zou de Sovjet-Unie de bedoeling van de V. S. en de Westelijke geallieerden om de kwes- tie-Korea in de komende UNO-As- semblée ter sprake te brengen, wil len doorkruisen en bovendien zou zij daarmee aan het Westen het ini tiatief ontnemen en een eventuele actie van de UNO omzeilen. In Moskou en Peking speculeert men er op, dat dit plan in de Azia tische landen veel weerklank zal wekken, met name in India, zodat het Westen het niet gemakkelijk zou kunnen verwerpen. Koelbloedige piloot Rustig bleef een Engelse piloot gis teren 13 minuten lang zitten in zijn onbestuurbaar geworden vliegende driehoek, terwijl hij via zijn radio aan de technici van de fabriek in lichtingen gaf over het vreemde ge drag van zijn toestel. De storing trad op toen de machine vloog op een hoogte van 3500 meter. Toen het toestel de zeshonderd me ter naderde, vond de piloot, dat de toestand te gevaarlijk werd en hij sprong er met zijn parachute uit. Be houden bereikte hij de grond; een paar tellen later stortte het vlieg tuig neer en vloog in brand. Marokko-kwestie Op initiatief van de Indonesische delegaties bij de Ver. Naties heeft de groep van dertien Aziatische en Arabische landen gisteren besloten, de secretaris-generaal der Verenigde Naties te verzoeken, de Marokkaan se kwestie op de agend van de ko mende najaarszitting te plaatsen. Hetzelfde verzoek zal waarschijn lijk binnenkort worden gedaan met betrekking tot de Palestijnse kwestie en de rassenpolitiek van de regering van de Zuid-Afrikaanse Unie. Reuter meldt uit Port Elizabeth, dat daar gisteren weer 160 inheemsen zijn veroordeeld tot 'n boete van 150 gulden of negentig dagen hechtenis wegens overtreding van de apart- heidswetten. Camouflage of onenigheid De Socialistische Rijkspartij heeft besloten, zichzelf te ontbinden. De leden van deze neo-nazistische partij zuMen hun zetel in de Bondsdag en in de par lementen van de Duitse deelstaten behouden. Dit besluit van het partijbe stuur komt enkele weken vóór het vonnis van het constitutionele hof, dat op verzoek van de West-Duitse regering moest beslissen over de al dan niet ongrondwettigheid van de S. R. P. Deze partij heeft haar bolwerk in Ncder- Saksen, waar zij verleden jaar bij de verkiezingen elf procent van het totaal der stemmen behaalde. Verleden week ontstond een ern stige breuk in de partijleiding tus sen de twee voornaamste figuren: Graaf Von Westarp werd toen ge-i royeerd na zijn medebestuursleden te hebben beschuldigd van verstand houding met Oost-Duitsland en plan nen om ondergronds te gaan werken als de partij zou worden verboden. Over de vraag, of het besluit van gisteren een camouflage-maatregel is lopen de meningen uiteen. Vol gens de Westduitsc socialisten hoeft de ontbinding van de partij nog niet het eind van haar extremistische ac tiviteiten te betekenen. Op het ministerie van justitie te Vaticaan toont belangstelling Bonn staat men voor de moeilijk heid, hoe een partij die zichzelf ont bonden heeft voor de rechtbank te krijgen. De rechter zou kunnen be slissen, dat de S.R.P. in staat van li quidatie blijft voortbestaan; ook zou hij in elk geval een principieel von nis kunnen wijzen, omdat de verdwe nen partij in de eén of andere vorm wel een opvolger zal krijgen. Het partijbestuur zelf geeft als re den voor zijn besluit op, dat beoogd wordt hiermee de leden veiligheid van lijf en goed te waarborgen. De ledenlijsten waren op de een of an dere duistere wijze in handen van Oostduitse communisten gevallen, en figureerden thans onder de zwarte lijst van vijanden van de arbeiders klasse van de Oostduitse geheime dienst. De partij had vrijwel geen fondsen en niet veel meer dan tussen de 30 en de 40.000 leden, maar over de 370.000 aanhangers, die 'droomden van het herstel van een autoritaire regeringsvorm. Het besluit tot zelf opheffing zou al maanden geleden zijn genomen, doch om redenen van opportuniteit eerst nu bekend zijn gemaakt. Churchill aan de pijp Volgens een bijzondere correspon dent van „I.e Monde" wordt van de zijde van het Vaticaan op bijzondere wijze belangstelling voor de Europe se instellingen tot uiting gebracht door een bezoek, cat kardinaal Tisse- rant in de komende dagen aan Straatsburg zal brengen. De kardi naal wordt daar a.s. Zondag, 14 Sep tember, verwacht na bezoeken aan een zusterhuis te Ribeauville en aan in Londen heeft een bericht uit dr. Albert Schweitzer, die in Guns- Zuid-Frankrijk groot opzien gebaard bach vertoeft. j Churchill zou een pijp gerookt De kardinaal zal in contact treden hebben. Churchill brengt daar zijn met persoonlijkheden van de Kolen- vacantie door. en Staalgemeenschap en de Raad van De Londense „Star" sprak van Europa en men verwacht, dat hij ook „wereldschokkend nieuws". Nie- de openingsbijeenkomst van de mand in Downing Street heeft Chur- herfstzitting van de Raad van Euro- chili ooit met een pijp gezien. Zelfs pa zal bijwonen evenals de vergade- zijn dochter, mevrouw Anthony ring waarop Eden, de Britse minister Beauchamp, verklaarde, dat zij haar van buitenlandse zaken, het woord i vader nooit anders dan sigaren had zal voeren. zien roken. Verdrag Israël-West-Duitsland Door Bondskanselier Dr. Adenauer voor West-Duitsland en door Moshe Sharett, de minister van Buitenlandse Zaken van Israël, werd het verdrag IsraëlWest-Duitsland, waarvoor o.a. besprekingen werden gevoerd in Den Haag, te Luxemburg ondertekend. Hierdoor heeft de Duitse Bondsrepubliek zich verbonden tot het betalen van een aanzienlijke som schadevergoeding, een tegemoetkoming in de verliezen en de schade, die Joden, door toedoen van Duitsland hebben geleden. De foto toont het moment, waarop de beide vertegenwoordigers zullen gaan tekenen. Links minister Moshe Sharett, rechts Dr. Adenauer. HOE HET GROEIDE macht vormen, waarmede niet te spotten zou vallen. IIET BEGON IN 1948 met een Congres te Den Haag, waarin 800 gedelegeerden uit verschillende landen van Europa zich achter de verklaring plaatsen „dat de tijd ge komen was voor de Europese landen om bepaalde souvereine bevoegdhe den gezamenlijk te gaan uitoefenen". Als eerste stap in die richting vroe gen zij om de oprichting van een Europese Raadgevende Vergadering. Die kwam er in 1949. Het was een lichaam, dat kon dienen als een fo rum, waarop de publieke opinie van de diverse landen zich kan uitspre ken, maar een werkelijke macht be zet het niet. Het mocht en mag dat nog adviezen geven aan het comité van ministers (van buiten landse zaken) der desbetreffende landen, maar meer ook niet. Teza men raadgevende vergadering en ministerscomité vormden zij de Raad van Europa, welke Raad zich zelf reeds zag als het toekomstige parlement van Europa. De ontwikkeling ging echter niet in die richting. Te Straatsburg, waar de Raad byeen kwam, bleek al spoe dig, dat men de verwezenlijking van de politieke eenheid van West-Euro pa een te grote greep ineens vond; men besloot deze eenheid geleidelijk tot stand te brengen door het bevor deren van z.g. functionele gemeen schappen, of wel gemeenschappen op beperkte schaal. Daar ging het toen op af en de eerste gemeenschap, welke ontstond, was de Kolen- en 0Staal Gemeenschap (het z.g. plan- te staan en geïsoleerd verslagen te Schuman). De tweede, welke nog in worden. Wat gisteren gebeurd was, j wording is, is de Europese Defensie kon morgen opnieuw gebeuren en Gemeenschap. Twee vormen van sa- derhalve kropen de staten bij elkaar, menwerking dus op economisch en Aanvankelijk dacht men uitslui-1 h k tend of althans op de voornaamste I j: p f,lnr*;nnApewpp i?0 plaats aan een economische samen-I ?po.edl/? werking, van welk streven bijv. de "l0nestpP7^?^"' ZT ?PC°laal b'J Benelux een der eerste vruchten j ff" defefs e moe* was. Maar weldra begon men zich I f*3™"1l«k® zmen ver- ook bewust te worden van een nieu-rnpnn;ifq jA j ook iets geza- we oorlogsdreiging en besefte men I ]t J wpll.p 'jnnr lAf «f ruf" de noodzaak van een gezamenlijke u»apr'ppo«„liriri «Juf, ^ZaifZ defensie. En bovendien waren er ^er gestand en gehandhaafd moest worden. Men kan maar niet door blijven gaan met het maken van HET STOLLINGSPROCES van de eenwording van Europa verloopt op een weinig spectaculaire wijze; de massa kan er moeilijk warm voor lopen. De massa begrijpt het ook niet allemaal, want met al die ra den en assemblées is het langzamer hand een vry onoverzichtelijke ge schiedenis geworden. Er zou heel wat meer enthousiasme losgeslagen zijn, wanneer men het eenvoudiger had kunnen doen; wanneer men bijv. een grote vergadering bijeen had ge roepen, die als óén man was opge staan een stante pede de Verenigde Staten van Europa had uitgeroepen en vlak daar bovenop een president had gekozen. Dat zou inderdaad een groots ge baar geweest zijn, maar zo simpel weg gaat dat tegenwoordig niet meer. Er is toch al een wereldoorlog 0 voor nodig geweest om de de mocratische volken van het Westen het besef bij te brengen, dat zij op elkaar zijn aangewezen. Want vóór de oorlog kende men reeds de eenheidsbeweging van graaf Cou- denhove-Calerghi, welke bezig was in het zand van de apathie dood te lopen. Pas door de oorlog, die ons in West-Europa als een stelletje uit geschudde en gehavende paupers achterliet, begreep men, dat de eni ge hoop op herstel samenwerking was. Ook had men aan den lijve ge voeld wat het zeggen wil, geïsoleerd mensen, die met schrik zagen, hoe de kleine staten van West-Europa als een school haringen kwamen te zwemmen tussen twee grote haaien, de Amerikaanse en de Russische sta tenblokken. Al zouden ze geen van tweeën honger hebben in haring, dan nog dreigden de kleine visjes ver pletterd te worden tussen de twee kolossen, zodra die twee op elkan der zouden stoten. En zo herleefde de idee van een federale statenbond, de Verenigde Staten van Europa. Bij elkaar zou den de kleine staten een geduchte Verzamelen: voor oefening Main Brace In de Blitse zeemonden de Forth en de Clyde verzamelden zich de deelnemers aan de oefening Main Brace. Op de voorgrond ziet U het Engelse Slagschip „Vanguard", de overige schepen behoren aan de acht landen, die deel uitmaken van het Atlantisch Pact, en die gezamenlijk deelnemen aan de 13-daagse oefeningen. Ruim 160 schepen, waaronder acht vLiegkampschepen, zullen meedoen. Sinds jaren zijn er niet zoveel oorlogsschepen in de Britse wateren geweest. kleine aparte bouwseltjes in de hoop, dat deze alle tezamen op een goede dag een groot gebouw zullen vor men. Daarvoor is een planmatige bouw noodzakelijk. Zo kwam men er toe te erkennen, dat er een Europese Grondwet moet komen en één of andere vorm van een Europese regering, hoge autori teit of hoe men het noemen wil. En deze week is aan het parlement van de Kolen- en Staal Gemeenschap de taak opgedragen om zo'n Grondwet op te stellen. Men koos dit parle ment en niet de bovengenoemde raadgevende vergadering van de Raad van Europa, omdat het parle ment van de Kolen- en Staal Ge meenschap een kleiner lichaam is van mensen met groter bevoegdheid en dus met groter autoriteit. Er was ook gedacht aan het parlement van de Defensie Gemeenschap, maar dat is er nog niet en als het er zijn zal, zal het waarschijnlijk toch wel uit dezelfde personen bestaan als de Ko len- en Staalmensen. Zodoende werd deze taak opgedragen aan het Ko- lenparlemcnt. De eerste fout heeft dit parlement al achter de rug n.l. door te laten merken, dat de natio nale sentimenten toch nog een gro tere rol spelen dan wenselijk is. Men koos nl. de Belg Spaak als voorzit ter boven de Duitser Brentano, of schoon Duitsland de grootste partner is en dus op zuiver zakelijke gron den het meeste recht had op de voorzittersplaats. Deze mentaliteit zal het kolenpar- lement snel moeten afleren, anders strandt het zo goed begonnen werk op gemis aan een Europese geest, welke geest onmisbaar is om het be lang van de hele gemeenschap te dienen. JCaweCtje De beste dingen zijn ons in deze wereld door tranen en verdriet ge worden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1