Koningin Lien zet na één dag reeds het „ex" voor haar titel „Blauwen", „Groenen" en „Oranjen* vormen grootste parate macht Amersfoort en Leger kibbelen samen over publieke openstelling Stichtte Groningse fabrikant brand in eigen bedrijf? DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 WEST-EUROPA IN HET HARNAS i Land' zee- en luchtmacht gaan volgende week manoeuvres houden Dank zij de grote intergeallicerde oefeningen, welke deze maand te land ter zee en in de lucht worden gehou den, beschikt West-Europa op het ogenblik over de grootste parate strijdmacht sinds 1945. In de oefening „Hold Fast", welke duurt van 15 tot 22 Sept., grendelt de Northern Army van de N.A. T.O. de Westduitse laagvlakte af, van oudsher de uitvalspoort van het Oos ten naar het Westen. Dit leger en het achterland worden beschermd door aanzienlijke luchtstrijdkrachten, die op dezelfde datum de oefening „Blue Alliance" uitvoeren. Tenslotte wordt van 13 tot 26 September voor de kust van Noorwegen en de toe gangswegen tot de Oostzee de vloot- oefêning „Main Brace" gehouden. Blauwen zullen terugtrekken. Aan de onder Brits bevel staande legeroefening „Hold Fast" wordt deelgenomen door een Engels en een Belgisch legerkorps, waaronder en kele pantserdivisies. Nederland is vertegenwoordigd door een onvolle dig legerkorps bestaande uit de der de divisie, legerkorpstroepen en de staven van de tweede divisie, in to taal ruim 30.000 man. Deze drie le gerkorpsen vormen tezamen de Northern Army van de N.A.T.O. In „Hold Fast" vormt dit leger de strijdmacht van het „Vredelievende Blauwland". De aanvaller „Groen land", bestaat uit andere eenheden j van het Britse Rijnleger. De oefening i zal in grote trekken hetzelfde verloop I hebben als de oefening „Counter- j thrust" van het vorige jaar: een lang- i zame terugtocht van Blauwland ge- volgd door een tegenaanval. Amerikaanse landing op Jutland. 1 In militaire kringen wordt grote betekenis gehecht aan het feit, dat de vlootoefening „Main Brace" zich i afspeelt voor de toegangswegen tot de Oostzee en de kust van Noorwe- gen. In het onverhoopte geval van een gewapend conflict tussen Oost en West zullen immers van die kan- ten de Russische onderzeeboten naar j buiten komen om de geallieerde aan- voerlijnen aan te vallen, i „Main Brace", waaraan wordt I deelgenomen door België, Canada, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwe gen en de Verenigde Staten, is on derverdeeld in een convooi-kustver- dedigings- en mijnenveegoefening. Een „Sriking Force" zal het opne men tegen „vijandelijke" bovenwa terschepen en onderzeeboten. Een interessant onderdeel van de oefe ning bestaat uit de landing van onge veer 1500 Amerikaanse mariniers op Jutland. Nederland is met de torpe doboot jagers Hr. Ms. „Van Galen" en Hr. Ms. „Backer!", de fregatten Hr-. Ms. „De Zeeuw" en Hr. Ms. „Van Zij 11" en acht mijnenvegers ingedeeld bij de „blauwe" partij. Ook een squa dron Fireflies, Seafuries en Harpoons behoort daartoe. Tot de „oranje"-par tij behoren de onderzeeboten „Zwaardvis" en „Zeehond". Twee slagschepen, vijf kruisers en 34 torpedobootjagers zullen de slag- vloot vormen, die de landstrijdkrach ten zal steunen bij de strijd tegen de invaller op de Noordeufopese kusten. Vliegtuig-ondersteuning. De luchtmachtoefening „Blue Al- lance" valt in twee delen uiteen: Een deel van de „Nato-luchtstrijdkrach- ten in West-Europa, namelijk Belgi sche (Meteors en Thunderjets), En gelse (Vampires en Meteors) en Ne derlandse (Meteors en Thunderjets) squadrons ondersteunen de operaties van de Northern Army in „Hold Fast". Een ander gedeelte, waaronder Amerikaanse, Canadese en Franse luchtstrijdkrachten, oefent zich in de verdediging van het achterland te gen „vijandelijke" luchtaanvallen. Behalve een aantal Thunderjets en Meteors doen van Nederlandse zijde ook nog enkele Dakota's en Austers aan deze oefening mee. Alle Neder landse straaljagers hebben Neder landse vliegvelden als bases. Tegenwerkende factoren. Wanneer men de N.A.T.O.-strijd- krachten, die het vorige jaar voor manoeuvres beschikbaar waren, vergelijkt met de strijdkrachten van dit ogenblik, dan blijkt, zo conclu deert men in militaire kringen, dat er in het afgelopen jaar belangrijke vooruitgang is geboekt bij het op voeren van het aantal parate eenhe den en de geoefendheid van staven en manschappen. Ook ten aanzien van de uitrustingen is enige verbete ring te constateren. De voldoening over de toenemende kracht van de Westerse verdediging wordt echter enigszins getemperd door de geruchten over onenigheid in het N.A.T.O.-kamp inzake de ver dedigingslijn in het Westen en over de duur van de militaire diensttijd. Bovendien schijnt het nog steeds geen uitgemaakte zaak te zijn al is de wil er wel dat de in Lissa bon ontworpen doelstellingen voor 1952 (50 gevechtklare divisies en 3.000 vliegtuigen) verwezenlijkt kunnen worden. Indien dit mogelijk zou blijken, dan blijft toch nog de zorg over de vraag, of de doelstel lingen voor 1953 (75 divisies) en 1954 (97 divisies) bereikt zullen worden, nu o.m. door de recente stakinig in de Amerikaanse staalindustrie rekening moet worden gehouden met een aan zienlijke vertraging in de Amerikaan se militaire leveranties. Deze problemen liggen evenwel voor een groot deel op het politieke vlak. In afwachting van een door po litici te vinden oplossing zullen de militairen verder moeten gaant met de versterking van de defensie door de geoefendheid van de beschikbare krachten zo hoog mogelijk op te voe ren. In dit licht bezien zij de komen de oefeningen. RODE BALLEN OP LEUSDERHEIDE Binnenkort weer recreatie-terrein? De militaire autoriteiten zijn be reid onder bepaalde voorwaarden de Leusderheide bij Amersfoort weer als recreatieruimte voor het publiek open te stellen op tijden, dat er niet op de heide wordt geoefend. Het gemeentebestuur van Amers foort heeft evenwel enkele voor waarden van de hand gewezen. Het is nog niet bekend of de militairen thans soepeler voorwaarden zullen indienen. De Leusderheide is sinds 1940 niet meer toegankelijk voor het publiek. Onder meer werden op de heide gro te schietbanen aangelegd. Sinds en kele jaren blijven echter de „rode ballen" (ten teken van gevaar) rondom de heide dag en nacht gehe sen. Oók op tijden dat er geen oefe ningen worden gehouden. Vorig jaar October heeft de Mi nister van Oorlog, ir C. Staf, mede dat er geen oefeningen worden ge houden. De bewindsman beloofde de nodige maatregelen te zullen ne men. Ongeveer veertien dagen geleden heeft het gemeentebestuur van Amersfoort een brief ontvangen, waarin - voorwaarden zijn gesteld, die door het Ministerie van Oorlog zijn verbonden aan de bereidheid tot wederopenstelling van de heide, o.m. het verstrekken van dagkaarten ten behoeve van degenen, die de heide wensen te betreden. Deze voorwaarde, benevens enke le andere, achten B. en W. zeer moeilijk te verwezenlijken. Inmid dels is de gemeente en het Min. van Oorlog aan het kibbelen over een verzonden toch niet ontvangen, schrijven, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men eenmaal door de rijstebreiberg van formalis me heen gegeten het samen eens gedeeld, er geen bezwaar tegen te I zal kunnen worden, over de open hebben als_ het publiek de heide als stelling voor het publiek van dit recreatieruimte gebruikt op tijden, uitgestrekte recreatie-terrein. Op 37 September zal in de Abdij Heeswijk te Berne de diocesane ka- derschool van de Katholieke Mid denstand in het bisdom Den Bosch worden geopend. Deze kaderschool beoogt de vor ming en ontwikkeling van de Ka tholieke middenstand te bevorderen. Naast de dr J. van Beurdenclubs zal de nieuwe instelling de all-round vorming in een tweejarige cursus nastreven. Het eerste cursusjaar, dat uitsluitend tijdens de Zaterdagen en Zondagen wordt gegeven, omvat 15 weekends. De te behandelen stof om vat godsdienstleer, algemene econo mie, maatschappijleer, belastingwet geving en andere onderwerpen, die met algemene ontwikkeling verband houden. Industrieën gevraagd Te weinig werkgelegenheid in Brabant Blijkens het jaarverslag 1951 van het Economisch Technologisch Insti tuut te Tilburg, dat een expose bevat van de economische ontwikkeling van Noord-Brabant in 1951, wordt o.m. het,oog gericht op de werkgele genheid, die geschapen moet worden in verhouding tot de groei van de in dustriële beroepsbevolking. Uiteen gezet wordt, dat het huidige indu strie-apparaat, in de bestaande vorm, de bevolkingsgroei niet zal kunnen opvangen. In het rapport komt'men tot de conclusie, dat betere omstan digheden nodig zijn om andersoortige industriën tot vestiging te bewegen. De economische ontwikkeling van Noord Brabant zal ten nauwste af hankelijk zijn van de gang van za ken in de industrie. WEKKER GAF AANWIJZINGEN Fabriek rendeerde niet Den Bosch geeft voorbeeld Koper na sluitingstijd is ook strafbaar De gemeenteraad van 's Hertogen bosch heeft gisteravond met grote meerderheid van stemmen bepaald, dat ook de koper wanneer deze na sluitingstijd goederen van een win kelier betrekt, strafbaar zal worden gesteld. Het voorstel tot strafbaarstelling van de koper bij overtreding van de bepalingen der winkelsluitingswet, werd ingediend doör de voorzitter der KVP-fractie in de Bossche ge meenteraad, mr. dr. N. H. L. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer en lid van de vaste commissie voor de middenstand. 's Hertogenbosch is thans de enige gemeente in Neder land die een dergelijke verordening heeft .ingesteld. De onderhavige ver ordening zal niet voor 1 October aan staande in werking treden. In November 1951 brandde in het Friese plaatsje Achlum een dakpan- nenfabriek tot de grond toe af, waar bij ook de gehele inventaris een prooi der vlammen werd. Het ge heel was verzekerd tegen een bedrag van ƒ308.000. De rijkspolitie had aanwijzingen gevonden, die wezen op brandstichting. Hierna werden de eigenaar van de fabriek, de 42-jarige 'J. R., fabrikant te Groningen en zijn werkbaas, P. van der G. gearresteerd. De laatste werd evenwel na een maand weer op vrije voeten gesteld. Deze zaak werd gisteren uitvoerig voor de Leeuwarder Rechtbank be handeld. De rechters hielden zich langdurig bezig met de vraag, op welke wijze de brand kon zijn ge sticht. Op het fabrieksterrein had men een wekker gevonden, waarvan de wijzers het uuraanwezen, waar op de brand was uitgebroken, name lijk kwart voor elf. Ook de wekker zelf was op dat uur afgesteld. Het ver moeden bestaat, dat de wekker ver bonden is geweest met bijv. een brandende kaars, die door het aflo pen van de wekker, zou zijn omge vallen. Hierdoor zou de brand zijn ontstaan. In de fabriek werden ook aangetroffen een vat olie en een bus om de olie te verspreiden. De politie heeft vastgesteld, dat verdachte in de avond van 19 Nov. 1951, toen de fabriek afbrandde, in Leeuwarden een bezoek heeft ge bracht aan een bioscoop. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de machines in de fabriek groten deels versleten waren en dat er van OPINIE-ONDERZOEK BLOEMENCORSO AALSMEER. Aan het opinie-onderzoek, dat ver bonden was aan het Aalsmeerse bloe men corso, hebben 2200 personen deelgenomen. In de groep „praalwagens" werden de meeste stemmen uitgebracht op de „Drie Koningenwagens". De hier aan verbonden eerste prijs een jaar lang gratis bloemen tot een waarde van 2.50 per week werd gewonnen door de heer Jongkind uit Badhoevedorp. In de groep „luxe auto's" verwierf de wagen van de heer J. Versluis de meeste stemmen. De hiervoor be schikbaar zijnde tweede prijs men moet nog uitmaken waaruit deze prijs zal bestaan werd gewonnen door de heer van Drunen uit Aals- i meer. Een gemoedelijk praatje na de geslaagde feesten in Bodegraven Militaire auto sloeg over de kop Tien mariniers licht gewond Tien militairen van het corps ma riniers zijn gisteravond gewond enkelen ernstig toen de auto, waarmee zij vervoerd werden over de kop sloeg. Het ongeluk gebeurde om half zes nabij Den Bprg op Texel. Dc chauf feur van de militaire auto, die met grote snelheid op weg was van Oude- schild naar het amphibie-oefenkamp „De Mok" raakte in een bocht de macht over zijn stuur kwijt, waar na de auto over de kop sloeg. Met de wagen werden 17 militairen ver voerd, die deelgenomen hadden aan een oefening bij Oudeschild. Enkelen hunner werden uit de wagen, op het wegdek geslingerd. Volgens d:i eerste berichten ver keert geen van de gewonden in le vensgevaar. Nadat ,\vee Texelse artsen de eer ste huip hadden veneend, werden vijf gewonden via „De Mok' door marine vaartuigen naar het marine- hospitaal vervoerd. Vier werden op genomen in de ziekenboeg te Den Helder en een kon in het eigen kamp behandeld worden. Toen we gisterochtend in Bode graven kwamen, tuimelden we mid den in de enigszins trieste sfeer van „de dag na de feesten". Mannen, wier levensindeaal het is om de stra ten schoon te houden, verzamelden palingvellen en vette patates frites- zakjes en degenen, die na onderbre king van één dag hun werkzaamhe den hadden vervat, dachten: „Was het nog maar gisteren". In De Meije lag een zelfkazende boer kreunend en steunend zijn tijd te verdoen op bed, In een café had den we hem de vorige avond nog ho ren zingen van „Die lieve kleine Greet", maar zijn luidruchtigheid was nu verstomd, Zijn toegewijde vrouw, die ook lief en klein is, maar geen Greet heet, legde af en toe met veel omzichtigheid een natte doek op zijn hoofd, waarin veralcoholi- seerd bloed naar het gevoel van de patiënt een opslagplaats voor stenen had ingericht. Dat is nu de kater van een zeer geslaagde kaasdag! Tenslotte moet je er iets voor over hebben om de bloemetjes buiten te kunnen zetten. Onder het regiem van Koningin Lien I, vorstin bij de gratie van de volvette boerenkazen, was alles even zonnig en vrolijk, maar nauwelijks had zij haar scep ter weer bij het gemeentehuis inge leverd, of het leven van alle dag was teruggekeerd plus een behoorlijk portie hoofdpijn. Hare Majesteit deed zelf open. Bij zulke na-feestelijke overpein zingen, die verre van feestelijk zijn, kom je eigenlijk vanzelf op het idee, om eens even te gaan zien, hoe de Kaaskoningin zelf zich voelt na haar zeer korte regering. Tingeling deed de bel en even later werd de deur geopend door de koningin in hoogst eigen persoon. „Goede morgen, Majesteit En zie welk een realisme! „Juffrouw is mooi genoeg; ik heb afstand gedaan". In de voormalige koninklijke ser re hebben we, ondanks de afstand, een vorstelijk kopje koffie gedron ken. Ex-koningin Lien I was met de af wikkeling van haar korte regerings periode bezig. De tafel lag bezaaid met kranten, waarin zij naai'stig zocht naar opmerkingen over haar optreden als koningin, en nog meer aandacht besteedde een vrouw is tenslotte een vrouw aan de ver schillende foto's, die gepubliceerd zijn. „Kijk eens", zegt juffrouw v. Wer ken vrolijk lachend, „het lijkt wel of ik een baarden een snor heb". En meteen krijgen we een krant on der de neus gedrukt, waarin een goede foto wat ongelukkig is afge drukt. Maar op de tafel liggen nog vele andere kranten, die Hare Ma jesteit gelukkig alle eer doen. De wekker liep niet af. En dan krijgen we de belevenissen van de Kaasdag te horen, In het ge wone doen heeft mej. v. Werken enige wekkers nodig om des och tends tot het leven te worden terug geroepen. Maar op de Kaasdag be hoefde de wekkers geen dienst te doen. Midden in de nacht betrapte de aanstaande kaaskoningin zich er toen op, dat ze herhaaldelijk wak ker werd en zachtjee voor zich heen lispelde: Ja, die redevoeringen was heel wat De perschef had ze pas laat af geleverd en toen het reeds Zaterdag avond was, moest de kroonprinses ze nog allemaal van buiten leren. Achteraf viel het erg mee. „Ik had gedacht, dat ik wel ze nuwachtig zou zijn", vertrouwde juffrouw v. Werken ons toe, „maar toen ik er eenmaal voorstond, ging alles vanzelf. Ik kende alle toespra ken van voor naar achter, van ach ter naar voor, van het midden naar boven, enfin in alle denkbafe com binaties. Alleen bij de kinderfeesten heeft Hare Majesteit enen enkele char mante zweetdruppeltjes op haar voorhoofd voelen parelen. „Ik moest een toespraakje op rijm houden en kon me plotseling de eerste regèl niet meer herinneren. Ik weet het begin niet meer, zei ik tegen mijn hofdame, maar die antwoordde heel beleefd: „Ik ook niet Majesteit". Precies op het moment echter, dat de koningin het woord kreeg, schoot haar de zin: „Steekt nu de trompet tente binnen. Stukje historie. „En wat vond U het gewichtigste moment? Het overhandigen van de scepter?" Ex-koningin Lien I twijfelt geen „Het is voor mij een buitengewoon moment, groot geno_egen;,Neen, het hijsen van de gemeen - Op het plaatje is Hare Majesteit nog in functie. tevlag aan het raadhuis. We hebben hier in Bodegraven namelijk pas een eigen gemeentevlag en ik vond het bijna ontroerend om deze als eerste te mogen hijsen". „Het leukste moment was gister ochtend, toen drie kleuters uit de buurt, die ik heel goed ken, mij bloemen kwamen aanbieden!" „Wat moet ik nu zeggen?", vroe gen ze aan hun moeder. „Asjeblieft, Majesteit", antwoord de deze. „Toen ik hun vroeg ,hoe hun na men waren, keken ze me aan met een blik van: „Die is gek geworden". Maar toen ik mijn adres opgaf en zei, dat ze daar morgen bij juffrouw v. Werken een snoepje mochten ha len begonnen ze geloof ik echt te twijfelen, of ik het wel was". „Ik heb ontzettend veel plezier ge had", vervolgt de ex-koningin even later. „Alle mensen, die ik goed ken, vielen nooit uit hun rol. Het was steeds Majesteit voor en Majesteit na en als ik me weer ergens naartoe moest begeven, zei de burgemeester telkens heel plechtig: „Majesteit, zoudt U zo goed willen zijn, om „Toen het feest een hoogtepunt had bereikt, heeft iemand de lof trompet gestoken over mijn hofda mes. ,„Kijk", zei hij, „een koningin is door haar afkomst reeds hoog geze ten, maar hofdames moeten zich zo gezegd opwerken." Toen hij even la ter kwam zeggen, dat hij iets goed te maken had, heeft de koningin hem geantwoord: „Inderdaad, U had ge lijk. Ik ben een prinsenkind!" Alles voorbij. Uit dit alles blijkt wel, dat de kaaskoningin haar rol goed gespeeld heeft. Het regeren valt best mee, volgens haar, maar dan moet het ook niet te lang duren. „En wat dennet U van volgend '„aar". „Alles is voorbij", is het antwoord. „,Het ligt in de bedoeling om ieder jaar een andere Kaaskoningin aan te wijzen. Alleen moeten ze iemand .vinden van mijn lengte en omvang, want anders moet de vorstelijke ja pon helemaal uit elkaar. Wij hebben daar zelf nog eens over nagedacht. Eigenlijk is het toch zó, dat de afgetreden koningin over een grote ervaring beschikt en er een middel te vinden moet zijn, dat xij die ervaring in dienst stelt van haar opvolgster. Maar hoe? We kunnen toch niet verwachten, dat iemand, die het ene jaar konin gin is, het andere jaar als hofdame fungeert? Maar toch hopen we de afgetre den koningin volgend jaar op de Kaasdag terug te zien en daarom zouden we het gemeentebestuur en de marktcommissie in ernstige over weging willen geven, om ex-konin gin Lien I, zodra de nieuwe Kaas koningin is uitgeroepen, te bevorde ren tot koningin-moeder. enige bedrijfswinst geen sprake is geweest. Ondanks een erfenis van 20.000 was volgens het rapport vaa de rijksaceoui^tant, de heer J. Koen- ders, het vermogen van R. niet ge stegen. In de avondzitting hield de Offi cier van Justitie bij de rechtbank, mr. J. van IJsendoorn, zijn requisi toir. Hij achtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd. Hij conclu deerde tot 1 jaar en vier maanden gevangenisstraf zonder aftrek van preventief. De verdediger, mr. J. van Zaaijien uit Groningen, achtte het wettige bewijs niet geleverd en verzocht de rechtbank zijn cliënt vrij te spreken. Uitspraak over veertien dagen. TELEVISIE-REPORTAGE OPENING STATEN-GENERAAL. De Nederlandse Televisie Stich ting zal op Dinsdag 16 September van 12.25 tot pl.m. 13.40 uur als natio naal programma een rechtstreekse televisie-reportage geven van de ope ning der Staten-Generaal en het daarmede gepaard gaande ceremo nieel. Voor het eerst in onze parle mentaire geschiedenis zal dus een groot aantal Nederlanders in de huiskamer ooggetuige kunnen zijn van het uitspreken van de Troonre de en de daarmede verband houden de gebeurtenissen in en om de Rid derzaal, op het moment van deze ge beurtenis zelve. In de avonduren van deze Prinsjes dag zullen de televisie-kijkers on voorziene omstandigheden voorbe houden met een tweede primeur vóór Nederland kennismaken. Eveneens als nationaal progrr/ima hoopt de N.T.S. dan namelijk van 20.15 tot pl.m. 21.45 uur een herhaling te ge ven van de complete 's middags uit gezonden reportage, die vanaf het beeldscherm gefilmd zal worden. Tot durver was de daartoe benodigde apparatuur in Nederland niet aanwe zig. Na lang experimenteren is de .N.V. Multifilm in Haarlem er thans in samenwerking met Philips-N.S.F. en de N.T.S. in geslaagd een installa tie voor het opnemen van de zgn. kinescope-films te vervaardigen. In verband met het experimentele ka rakter van deze installatie moet be grijpelijkerwijs enig voorbehoud ge maakt worden met betrekking tot het uitzenden van het op te nemen film-materiaal. Mochten zich tegen slagen voordoen, dan zal 's avonds een ander film-programma worden uitgezonden. De VARA, die de avonid- uittzending van 16 September zou verzorgen, heeft haar zendtijd voor dit nationale programma afgestaan. Een andere oplossing zien we niet. dood. K.L.M.-GESCHENK VOOR PRESIDENT VAN MEXICO. Het ligt in de bedoeling van de di rectie der K.L.M. om ter gelegen heid van de opening van de nieuwe luchtdienst tussen Amsterdam en Mexico-City, op 27 October a.s. aan de president van Mexico een bijzon der geschenk aan te bieden. Dit ge schenk zal bestaan uit een grote door Nederlandse kunstenaars vervaardig de zilveren doos, waarin op donker blauw fluweel 61 representatieve zil veren munten zullen worden gelegd afkomstig uit alle landen, welke in het K.L.M.-net zijn opgenomen. Dit geschenk beoogt te zijn een symbool van de handel, welke zich, mede dank zij de burgerluchtvaart tussen al de- landen heeft ontwikkeld. Bioscopen in Koevoorden draaien weer Gemeente herzag belastign De moeilijkheden, die in Koevor- den waren ontstaan als gevolg van het feit, dat de raad de vermakelijk heidsbelasting op bioscoopvoorstel lingen na deze aanvankelijk te hebben verlaagd wederom had verhoogd tot 35 pet. zijn thans op gelost, De raad heeft zijn besluit her zien, in dier voege, dat de belasting is teruggebracht op 25 pet., terwijl de vertoning van films, gekeurd als bedoeld in artikel 1 lid 2, ten twee de der bioscoopwet, van vermake lijkheidsbelasting zijn vrijgesteld. De twee plaatselijke bioscopen, die ge durende drie maanden gesloten zijn geweest, hebben Dinsdagavond be sloten hun zalen onmiddellijk te heropenen. Auto reed achteruit Meisje op speelplaats doodgereden Gistermorgen omstreeks elf uur is het 14-jarige meisje Maria Stejlinga wonende in de Kardinaal van Encke- voirtstraat te Tilburg tijdens het speelkwartiertje door een vracht auto overreden^en gedood. Even voor speeltijd had een han delaar op de speelplaats ten behoe ve van de zusters, die de school be sturen, een lading aardappelen af geleverd. Terwijl een groepje meis jes een rondedans maakte op het speelterrein reed de auto achter waarts in de richting van de straat. Toen de spelende kinderen opzij sto ven, kwam bovengenoemd meisje ten val. Een der wielen ging haar over het hoofd. Het kind was op slag

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6