F Egyptenaren vrezen „ijzeren dictatuur" De Westeuropese kolen- en staalgemeenschap Schadevergoeding van Duitsland aan Israël Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12685 NAGUIB gouverneur generaal Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Naguib loopt hard van stapel De eerste geestdrift, die de Egyptenaren beving, nadat generaal Naguib vrij wel alle politieke leiders achter slot en grendel had gezet en zich van de macht had verzekerd, maakte gisteren langzamerhand plaats vooi de vrees voor een mogelijke „ijzeren dictatuur", zo meldt Reuter uit Cairo. Naguib heeft zich inmiddels laten benoemen tot militair gouverneur-generaal van Egypte. Voorts heeft de nieuwe Egyptische regering een wetsontwerp goed gekeurd tot reorganisatie van de politieke partijen. Zij hechtte ook haar goedkeuring aan het plan tot herverdeling van het grondbezit, waarbij een maximaal bezit van 80 H.A. wordt toegestaan. In Londen is men nog niet al te gerust over de nieuwe stand van za ken en men vraagt zich af of Naguib geen machten heeft ontketend, die hij straks niet meer zal kunnen be dwingen. Men vreest, dat de spoed, waarmee de hervormingen doorge dreven dreigen te worden, de econo mische structuur van het land zal ondermijnen, waarbij de communisten slechts zijde zouden spinnen. Het Franse blad „Le Monde" schrijft in verband met de jongste ontwikkelingen in Egypte, dat de toe komst zal leren of, evenals in Syrië, de politieke partijen spoedig zullen worden ontbonden en slechts één partij zal voortbestaan. In tegenstel ling tot de omwenteling in Syrië, die in de eerste plaats gericht was tegen elementen zoals de Mohammedaanse Broedersohap, aldus het Franse blad, schijnt het regiem van Naguib be sloten te hebben nauw samen te gaan met de politiek-religieuze elementen van de Broederschap. „Le Monde" stelt de vraag, of de Mohammedaanse Broederschap zich inderdaad in pro gressieve en sociale zin ontwikkeld heeft of dat haar leiders een theo cratische staat willen instellen. Schacht naar Mossadeq Dr. Hjalmar Schacht, Hitler's fi nanciële tovenaar, is met een vlieg tuig uit Hamburg naar Teheran ver trokken, waarheen de Perzische re gering hem heeft uitgenodigd. Hij zal met premier Mossadeq beraadsla gen over economische en financiële vraagstukken. Hoessein Makki, de Perzische agent voor de genationaliseerde olie-indus trie, die zich onder medische behan deling heeft gesteld in Hamburg, deed de 75-jarige bankier uitgeleide. In Londen acht men Mossadeq's jongste eisen, die Zondag op een persconferentie zijn uiteengezet, on aanvaardbaar, omdat Engeland nim mer een verplichting heeft erkend om belasting te betalen op geraffi neerde olieproducten, die de geal lieerde strijdkrachten in Perzië ty- dens de oorlog verbruikt hebben. Het Braziliaanse avondblad „O Globo" heeft Maandag gemeld, dat de Braziliaanse vertegenwoordiger in Perzië, Hugo Gonthier, met Mos sadeq onderhandelt over de aankoop van Perzische olie. Ministerraad te Luxemburg geïnstalleerd De bijeenkomst van de raad van ministers van de kolen- en staalgemeen- Om het lidmaatschap schap is gistermiddag met een plechtige zitting in het Luxemburgse stad- der Ver. Naties De Russen proberen telkens op nieuw hun satellieten te doen opne men in de organisatie der Ver. Na ties, hetgeen hun niet gelukt, omdat de anderen er tegen zijn. Op hun beurt stemmen zij elk voorstel der Westelijke mogendheden af om een lid van de Westerse landengroep toe te laten. Teneinde toch hun zin te krijgen, hebben de Russen reeds herhaaldelijk voorgesteld om alle candidaten en bloc toe te laten, dus zcwel de communistische landen als de niet-communistische. De Veilig heidsraad, die de beslissing heeft over de toelating tot de V. N. wil ook daar evenwel niet aan. Gisteren heeft de Veiligheidsraad opnieuw een Russische voorstel om 14 lan den, waaronder 5 communistische, tegelijk het lidmaatschap van de V. N. te verlenen, verworpen. Vóór stemden de Sovjet-Unie en Pakistan, Turkije, Engeland, Frankrijk en Chili onthielden zich. Tegen stemden de V. S., Brazilië, Griekenland, China en Nederland. Voor aanneming van het voorstel waren zeven stemmen nodig geweest. De landen waarop het voorstel betrekking heeft zijn: Al banië, Mongolië, Bulgarije, Roeme nië, Hongarije, Finland, Italië, Por tugal, Ierland, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libye. huis geopend. Mr. Beyen, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken voor wie dit zijn eerste optreden in het buitenland was sedert zijn benoe ming, had tussen zijn coljega's uit Frankrijk, Italië, Duitsland, België en Luxemburg plaats genomen aan de groene tafel op het met witte rozen en groene palmen versierde podium de kleuren van de raad van Europa. Nadat de persfotografen en cineas. ten ruim een kwartier de gelegen heid hadden gekregen, het histori sche moment van de installatie van de raad van ministers vast te leggen, sprak de Duitse, bondskanselier dr. Adenauer, die deze eerste bijeen komst van de raad voorzit, het wel komstwoord uit. Na hem sprak de Fransman Jean Monnet. Namens de Britse minister van buitenlandse za ken Eden werd een boodschap voor gelezen met de beste wensen van zijn regering voor het welslagen van de conferentie. Vandaag zal de raad een begin maken met zijn eigenlijke werk. Besloten werd, dat de bijeenkom sten van Dinsdag het karakter van „raad van ministers van de gemeen schap" zullen hebben terwijl de mi nisters Woensdag zullen vergaderen als afgevaardigden van de zes na ties". Voorts is in bevoegde kringen ver nomen, dat Schuman en de Gasperi de „conferentie der zes" een gemeen schappelijk ontwerp tot oprichting De grootste stuwdam ter wereld Geen nationalisten op Korea Amerikaanse diplomatieke autori teiten hebben verklaard, dat zij zich zullen blijven verzetten tegen het gebruik van Chinese nationalistische troepen op Korea. Zij hadden n.l. met verwondering kennis genomen van berichten uit Taipeh (Formosa), dat de Amerikaanse militaire missie aldaar er bij Washington op zou aandringen twee nationalistische di visies vrij te maken voor de strijd op Korea. Als er al een dergelijk voorstel gedaan is, aldus de diplomatieke autoriteiten, dan heeft het departe ment van Buitenlandse Zaken er niets over gehoord. Zij achtten dit te meer onwaarschijnlijk, omdat het even tueel inzetten van Chinese nationa listische troepen op Korea de UNO „meer hoofdpijn dan militaire voor delen" zou bezorgen. Bovendien zou het vertrek van deze twee divisies naar Korea de defensie van Formosa verzwakken. Benzine-smokkelarij in Duitsland De douane van Frankfort heeft een grootscheepse smokkel in Ameri kaanse benzine ontdekt, waarvan de omvang in de afgelopen twee jaar op twee millioen liter wordt ge schat. Met behulp van op de zwarte markt gekochte papieren en van be vriende Amerikaanse relaties geleen de auto's met Amerikaanse kente kens, betrokken negen smokkelben den van Amerikaanse tankstations benzine, vrij van belasting. In de kofferruimte van deze auto's waren benzinetanks bijgebouwd, zodat per wagen tot 320 liter getankt kon wor den. Tot dusver zijn veertig van deze auto's in beslag genomen en vier opslagplaatsen, van waar de benzine werd verkocht aan Duitse benzine stations ontdekt. De smokkelaars verdienden vier mark per twintig liter benzine en de aangesloten ben van een Europees supra-nationaal Politiek Gezag zullen voorleggen Krachtens dit voorstel zal de ver gadering van de kolen- en staalge- meenschap de taak worden opgelegd zinepomphouders een zelfde bedrag, te beginnen met de uitwerking van De verbruikers betaalden voor de een federale of confederale struc- benzine het normale bedrag, op het tuur J ogenblik 64 Pfennig per liter. Gert. Marshall op weg naar Europa Generaal Marshall, zijn vrouw en een vriendin, zijn op het ogenblik op weg naar Europa aan boord van de „United States". Marshall maakt deze trip in zijn functie van voorzitter van de commissie van oorlogsmonumenten. Hij zal in Europa verscheidene Amerikaanse militaire begraafplaatsen be zoeken. Op het Amerikaanse kerkhof te Surresnes, bij Parijs, zal hij op 13 September a.s. het eerste oorlogsgedenkteken, ter herinnering aan de geval len militairen in dienst van het Amerikaanse leger in de Tweede Wereld oorlog onthullen. Buchenwald weer opgerakeld Beschuldigingen tegen Duitse arts Een rechtbank te München heeft gisteren de 46-jarige dr. Werner Kirchert, de voornaamste officier van gezondheid in het kamp Buchenwald onder de beruchte kampcommandant Karl Koch, echtgenoot van Ilse Koch, beschul digd van moord op 14 gevangenen. In de komende drie dagen komen tien getuigen hun verhalen vertellen. Dr. Kirchert zou 13 Joodse gevan genen van het leven hebben beroofd, door lucht in hun aderen te spuiten. Een veertiende slachtoffer moet hij een injectie hebben gegeven met apomorphine, een stof die in hevige mate een misselijk gevoel opwekt en doet overgeven. Verder zou hij de dood van drie Joden op zijn geweten hebben, omdat hij had geweigerd hun medische bijstand te verlenen. Ten slotte moet hij tien gevangenen voor hun leven verminkt hebben door ope ratief ingrijpen. Dr. Kirchert ontkende alle beschul digingen, al gaf hij toe op Koch's last rijkelijk gebruik te hebben gemaakt van apomorphine-injecties in geval len van beroerten. Hij ontkende ech ter injecties dwars door kledingstuk ken te hebben gegeven of lucht in gespoten te hebben. Hij had zelfs ge weigerd op last van Koch een derge lijke injectie toe te dienen om een stervende gevangene uit zijn lijden te verlossen. Zijn assistent dr. Dink Yemuler die zich in 1945 van het le- Strijd tegen de griep j Negen specialisten op het gebied van de griep, afkomstig uit zes lan- 1 den, zijn in Genève bijeengekomen cm na te gaan hoe deze over de ge hele wereld verspreide ziekte be streden kan worden. Onder hen be vindt zich ook prof. J. Mulder uit Leiden. Als de grootste griepepidemie uit de historie beschouwt men die van 191819, waarbij ongeveer 15 mil lioen mensen het leven verloren. „Doch nog altijd weet men niet", al dus dr. Andrews, directeur van het „Wereld-Griep-Centrum" te Londen, „hoe deze epidemie is ontstaan. En we kunnen nog altijd niet zeggen of dit niet weer eens gebeuren zal". Tot dusverre zijn twee virusgroe- pen onderkend: de groep „b", die minder gevaarlijk is en de groep „a", welke alle grote epidemieën veroor zaakt heeft. Deze „a"-groep is thans weer ontdekt in Zuid-Afrika, maar tot nu toe is er niets dat voor dit jaar zou duiden op een grote epide mie. De geleerden zijn het er over eens, dat er geen verband bestaat tussen de griep en een gewone ver koudheid zij zijn twee geheel ver schillende kwalen. Dr. Andrews heeft slechts één recept voor ieder een, die griep heeft: „Ga naar bed, totdat het over is". ven beroofde, had wel luchtinspui- tingen gegeven, zo beweerde hij Dr. Kirchert dient op het ogenblik tien jaar dwangarbeid uit, volgens een vonnis dat in 1948 door een zuiveringsgerecht werd gewezen. Koch is terechtgesteld en zijn echt genote zit levenslang. Het proces kon niet eerder gehou den worden, omdat het uiterst moei lijk is bewijzen en getuigen te vin den. Het kamppersoneel houdt zich om begrijpelijke redenen schuil en er zijn slechts weinig gevangenen, die de ontzettende tijd onder Koch heb ben overleefd. De ramp van de Foundation Star Tragisch einde van de kok Een vrachtschip van de Ameri kaanse marine heeft nog twee over levenden opgepikt van de tanker „Foundation Star", die Zaterdag in tweeën brak in een door een orkaan opgezweepte oceaan. Het Noorse schip „Emu", met negentien eerder geredden aan boord, heeft koers ge zet naar New York. Vijf schepen van de kustwacht cn drie vliegtuigen zoeken in steeds wijdere cirkels de zee af naar de acht leden van de be manning die nog worden vermist. Als zij aan boord waren gebleven in plaats van in de reddingboot te gaan, zouden zij nu nog in leven zijn, zei de commandant van de Ame rikaanse torpedobootjager Fraser, die meehelpt bij het zoeken. Gisteren zyn pas bijzonderheden bekend geworden over de droeve wijze waarop de kok van de Foun- De vliegtuigindustrie in Duitsland EUROPA HEEFT ONS NODIG" Professor Ernst Heinkel, de beken- Volgens professor Heinkel heeft Groot-Brittannië op het gebied van de luchtvaart de leiding. Dat is te Farnborough gebleken. Ook is daar aan de wereld duidelijk gemaakt dat het vliegtuig met de zuigermotoren de Duitse vliegtuigbouwer, heeft, te- aan het eind van zijn carrière staat De Grand Coulee Dam, gelegen in de Columbia Rivier, in de staat Washing ton, is de grootste rivier ter wereld. Haar lengte bedraagt ongeveer 1300 meter, en de hoogte 170 meter. Voor de dam bevindt zich een stuwmeer van 240 km. lengte. De Grand Coulee Dam werd gebouwd o.a. met het doel door irrigatie in het Columbiabekken een nieuw landbouwgebied te ont- olireuB aiJ> vuullAAIt: Vö sluiten. Een machtige pomp met een capaciteit van 65.000 pk. stuwt «iet de"komênde°herfst.' iTgïsteravondt. water door suizen met een doorsnee van bijna 3 A meter naar het Feeder het Franse dorp Gerardmer in de Vo- Canal de heuvel op. gKen gevallen. SNEEUW IN DE VOGEZEN. De eerste sneeuw, als voorbode van rugkerend van de luchtvaartentoon Stelling te Farnborough, een verkla ring afgelegd over de toekomst van de Duitse luchtvaart-industrie, die op het ogenblik geen vliegtuigen mag bouwen. De achterstand die Duitsland in zeven jaren heeft ge kregen, is volgens hem niet gemak kelijk in te halen. De Duitsers zul len zich daarom voorlopig moeten beperken tot het in licentie vervahr- I digen van buitenlandse typen. Vele Duitse vliegtuigfabrieken zijn nog intact, maar van verscheidene zijn de machines verouderd of weg gevoerd. Daarom moeten, zo zei Heinkel, de Duitse vliegtuigbouwers gaan samenwerken en de opdrachten die zij krijgen verdelen over alle fa brieken. Hij voorspelde, dat het niet lang meer zou duren voordat de lan den van West-Europa een beroep zullen doen op de Duitse vliegtuig industrie, omdat hun eigen fabrie ken aan de vraag niet kunnen vol doen. Het is voor de verdediging van het Westen van het grootste belang, zei hij, dat men zich niet te buiten gaat aan het bouwen van een grote verscheidenheid van toestellen. Men dient zich te concentreren op de bouw van weinig verschillende ty pes, die echter van de beste soort moeten zijn. De vliegtuigindustrieën van West-Europa moeten als een ge heel gaan werken. Concurrentie is daarbij niet op haar plaats. Er worden over een dergelijke sa mensmelting van de Westeuropese en zijn plaats moet afstaan aan de straalmotor. Alleen de hefschroef- vliegtuigen, die door zuigermotoren worden voortbewogen, zullen zich, volgens Heinkel, nog wel kunnen handhaven, omdat zij voor tal van opdrachten onvervangbaar zijn. dation Star om het leven is geko men. Hij had geweigerd, het wrak te verlaten. Een reddinglijn met een boei werd van de Fraser op 60 cen timeter binnen zijn bereik gegooid, maar de kok sloeg er geen acht op. Een half uur later liet hij zich eigener beweging in het water zak ken van een zestien meter hoge lad der. Juist toen men aan boord van de Fraser dacht, dat hij zich nu wel wilde laten oppikken, kwam er een haai van drie-en—een-halve meter in zicht, waardoor de man van schrik verlamd scheen. Matrozen stonden klaar langs de railing van de torpedobootjager om de haai neer te schieten, als hij nog eens terug zou komen. Toen de Fraser weer eens een duik van dertig graden slagzij in de woeste golven nam, leunden de ma trozen ver over de railing en slaag den er in, de kok uit het water te plukken. Maar de man was bewusteloos en na drie uur kunstmatige ademhaling gaf men de hoop op, hom nog bij te runnen brengen. Brand in Australisch immigrantenkamp In de uit houten huisjes bestaande ziekenhuisafdeling van een Immi grantenkamp te Somers, 80 K.M ten Zuiden van Melbourne, is vanoch tend vroeg brand uitgebroken, waar bij vijf kinderen, van zeven maan den tot zeven jaar oud, om het leven zijn gekomen. Het zijn drie Poolse, een Letlands en een Oekrains kind. 25 Andere kinderen, van wie er 14 aan kinderverlamming leden konden worden gered. Vandaag accoord ondertekend? De regering van Israël heeft gister avond aangekondigd, dat het kabinet heeft besloten het accoord over dc herstelbetalingen met West-Duitsland goed te keuren. Mosje Sjarett, dc minister van Buitenlandse Zaken, zal waarschijnlijk vandaag naar Luxem burg vertrekken voor de onderteke- ningsplechtigheid. tijdsverloop van 14 jaar. De Joden, die vertegenwoordigd worden door de „Joodse Conferentie", krijgen 450 millioen DM en andere Joden 50 mil lioen DM. De Westduitse minister van Finan ciën, Frits So'naffer, zou zich tegen de voorwaarden van de overeenkomst verzet hébben. Twee Arabische sta ten, Syrië en Jordanië, alsmede de Arabische Liga hebben te Bonn pro test aangetekend tegen het accoord, dat naar hun zeggen de vijandige macht van Israël, waarmee zij nog op voet van oorlog verkoren, ver groot. West-Duitsland zou o.a. hui zen, waterwerken en landbouwwerk tuigen leveren. De overeenkomst, die bondskanse lier Adenauer misschien vandaag nog zal mede-ondertekenen, bekroont een politiek met succes, die hij een jaar geleden heeft ingeluid. Met steun van het parlement gaf hij uiting aan de bereidheid van West-Duitsland om Israël en de Joden over de gehele vliegtuigfabrieken inderdaad be- wereld hulp te verlenen, omdat de sprekingen gevoerd, maar zij verke- nazi's zes millioen Joden de dood in ren nog pas in het allereerste sta- hadden gedreven. Ieder die iets goeds v/il bereiken, dium van persoonlijke onderhande- West-Duitsland zal Israël 3 milliard moet in staat zijn vele mislukkingen lingen. mark schenken aan goederen in een voor zijn rekening te nemen. 3\CaweCtje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1