U.V.S.-D.0.S.K.0. Verschueren won opnieuw het stayersnummer KOLEN Dubbele Argentijnse zege na viermaal barrage ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Militaire zwemkampioenschappen te Monte Carlo ARND KAYSER VERBETERDE NED. RECORD 1500 METER Arnd Kayser, de Robbenzwemmer, die als soldaat Kayser deelneemt aan de internationale militaire zwem kampioenschappen te Monte Carlo heeft een buitengewone fraaie pres tatie geleverd door de 1500 meter af te leggen in de tijd van 20 minuten 10,6 sec., een nieuw Nederlands re cord. Het record stond op naam van Herman Willemse (Vechtstreek), die te Utrecht op 7 Augustus van dit jaar een tijd noteerde van 20 minu ten 17,8 sec. Er werd in twee .series gezwom men en op tijd. In de tweede serie kwam Arnd Kayser, die op 7 Aug. te Utrecht als tweede was geëindigd achter Willemse met 20 min. 41,8 sec. uit tegen de Zweed Mogren, de Belg Reynders en de favoriet, de Fransman Pirolley. De laatste was na 200 meter al achter geraakt en Reynders verdween na 400 meter. Het werd een fraaie strijd tussen de Zweed en onze landgenoot, waarbij Mogren won in 20 minuten 5,2 sec., een nieuw internationaal militair re cord. Kayser noteerde 20 minuten 10,6 sec., een hartelijk toegejuichte prestatie. De Zweed Konig, die in de eerste serie deelnam, werd derde met 20 minuten 39,9 sec. en onze landgenoot, soldaat de Bruin (Ger- rit de Bruin, Neptunus Amersfoort) vierde in de voor deze zwemmer zeer goede tijd van 20 minuten 49,2 sec. De belangrijkste uitslagen van de internationale militaire zwemkam pioenschappen luiden: 4 x 200 meter estafette: 1. Frank rijk 9 min. 9,7 sec.; 2. Nederland 9 min. 11,5 sec.; 3. Zweden 9 min. 15,6 sec.; 4. België 10 min. 35,7 sec. ZONDAG 2 UUR (met Bennaars) (Advertentie) DE NEDERLANDSE JUNIOREN KAMPIOENSCHAPPEN Morgen zal de sintelbaan aan het sportpark Leidse Hout geheel in het teken staan-van jeugdathletiek. De Bataven organiseren daar de club kampioenschappen van Nederland en wanneer morgen om 1 uur het eer ste startschot zal klinken, zal tevens het sein gegeven zijn voor de span nende kamp om de punten. Het ziet er naar uit, dat Sagitta bij de meis jes zeer zeker grote kans zal heb ben om als eerste te eindigen. De Sagitta-ploeg telt verschillende zeer veelbelovende athleten in haar ge lederen. Doch ook de ploegen van GITA (Haarlem) en LDA uit den Haag hebben een sterke deelname afgevaardigd, zodat het zeer wel mogelijk is, dat ook deze ploegen alles op alles zullen zetten om de eerste plaats te bereiken. De meis- jesploeg van de Bataven is ook in staat op verschillende nummers een goede gooi te maken naar de eerste plaatsen, zodat wij mogen hopen, dat onze stadgenoten een eervolle plaats zullen gaan innemen. Bij de jongens zal de DOS-ploeg, de kam pioen 1951, alle zeilen moeten bij zetten om weer als eerste te eindi gen. De junioren-ploeg van AAC uit A'dam is zeer sterk, zodat verwacht mag worden, dat de Amsterdammers serieuze gegadigden zijn voor de eerste plaats. Maar ook de ploegen van HAV Haarlem en de Haagse verenigingen V. en L. en de Trek vogels, moeten in staat zijn vele punten te verzamelen. Ongetwijfeld is hier een zeer belangwekkende kamp te verwachten. De deelnemerslijst bevat ca. 275 namen en het is ondoenlijk op de verschillende nummers kanshebbers aan te wijzen. De loopnummers zullen pas wor den beslist, nadat enkele series zijn gelopen, waaruit tenslotte de fina listen te voorschijn komen. Recapitulerende mogen wij con stateren, dat een boeiende en afwis selende atletiekwedstrijd in het verschiet is, een wedstrijd, welke een waardig slot zal zijn van de baan wedstrijden te Leiden, maar ook een athletiekfestijn, dat ten volle de moeite van een bezoek zal lonen. 100 meter vrije slag: le serie: 1. Boulin (Fr.) 1 min. 0,5 sec.; 2. Pie- ters (Ned.) 1 min. 0,8 sec.; 3. De- combe (B.) 1 min. 2,9 sec.; 2e serie: 1. Bollen (Ned.) 59,6 sec.; 2. Laurent (B.) 1 min.; 3. Eminente (Fr.) 1 min. 0,6 sec. Bollen en Pieters heb ben zich voor de eindstrijd ge- De prestatie van het Zian-lid Rob Bollen is bijzonder fraai. De 20-ja- rige Hagenaar verbeterde zijn per soonlijk record van 1 min. 0,8 sec. op dit nummer aanzienlijk en bleef voor de eerste maal binnen de mi nuut. Ook Fred Pieters van DWR heeft zijn persoonlijk record verbe terd en van 1 min. 1,4 sec. op 1 min. 0,8 sec. teruggebracht. De tijd van de Belg Laurent betekende een nieuw Belgisch record. Het oude stond op zijn naam met 1 min. 0,4 sec., daterend van 2 Mei 1951. De waterpolo wedstrijd werd door Frankrijk met 6—3 gewonnen. DE WEDSTRIJDEN VAN DE KRING DEN HAAG. Zoals gemeld zullen morgenmiddag in de zweminrichting de Zijl de kam pioenschappen- van de zwemkring Den Haag worden gehouden. Van de Leidse verenigingen nemen hieraan deel de leden van LZC, de Zijl en Leidse Golfbrekers, van de Haagse vertegenwoordigers o.a. van ZIAN, HZ en PC en Swift. Het programma vermeldt: 300 m. wisselslag persoonlijk voor dames en heren sen., 5 x 50 m. vrije slag meis jes adsp., 100 m. vrije slag dames en heren jun., 50 m. schoolslag heren nieuwelingen, 100 m. schoolslag da mes nieuwelingen, 50 m. vrije slag heren nieuwelingen, Zweedse esta fette voor dames en heren jun. en waterpolo. AUTOMOBILISME DE 4e WESTNEDERLAND-RIT Uit de voorlopige balans van de spelen te Helsinki blijkt, dat ont- Op de Parkkade te Rotterdam vangsten en uitgaven elkaar onge- werd gisteravond om 22.01 uur de veer in evenwicht houden. De Finse eerste deelnemer aan de 4c West regering had een waarborgsom van 300 millioen mark (ruim 4 millioen gulden) gestort, en waarschijnlijk ral dit bedrag niet overschreden wordén. Bovendien hadden de regering en het gemeentebestuur van Helsinki een crediet van 4 milliard mark verleend voor de voorbereiding van de spe len, maar in dit bedrag zijn de uit gaven begrepen voor allerlei wer ken, die ten goede zullen blijven van de Finse stadhuishouding of van de Finse sport, met name het olympisch stadion, -150 nieuwe autobussen en de nieuwe haveninstallaties, aangelegd ter gelegenheid van de spelen. VOETBAL L.F.C.—WILHELMUS Morgen beginnen de Kanaries de competitie met een wedstrijd tegen het pas gepromoveerde Wilhelmus. De geelzwarten komen in de ol- gende opstelling uit: Doel: A. Missaar. Achter: J. Neuteboom Jr., B. Pijn- aker. Midden: G. Keijzer, G. v. Eijgen, C de Wit. Voor: T. Eradus, J. Neuteboom Sr., F. de Kreek, H. Bijl, B. Senteur. De wedstrijd vangt om 2.30 uur aan. SVLV. Programma voor Zondag a.s.: Alphense Boys 1SVLV 1; SV LV 2Alphense Boys 2. VVSB. Morgen speelt het 2e elftal tegen KRV 1. Het 3e gaat naar Teylingen 3 en het 4e krijgt Teylin- gen 4 op bezoek. Het 5e gaat naar SJC 5. HANDBAL SVLV. Kwiek 1—SVLV 1, 315 uur, vertrek 2 u. v.a. Papelaan; SV LV 2Wings 4, 1 uur, Elstlaan; Wings aSVLV a. 3 uur, vertrek 1.45 u. v.a. Papel. (leidster mej. Zon neveld; SVLV bQ.S., 12 uur, Elst laan (leidster mej. Lamboo). De revanches der wereldkampioenschappen Circa 35.000 toescheouwers hebben voor de tweede maal de gang naar het Olympisch Stadion te Amsterdam ge maakt, teneinde opnieuw de revan che van het wereldkampioenschap der stayers, welke wedstrijd Donder dagavond na 35 ronden wegens re gen moest worden gestaakt, bij te wo-1 nen. De renners startten in de vol gende volgorde: Lohman, Lemoine, I Diggelmann, Bakker, Schulte, Ver-1 schueren, Schorn, Pronk, Besson en als laatste de Best. Na het begin volgden enkele lich te schermutselingen, waarbij Ver- schueren, als zesde gestart, naar de l laatste plaats afzakte. Na 15 ronden kwam Gerrit Schul- te in één rush uit de achterhoede naar de tweede plaats en deed de I eerste aanval op de leider Lohmann. i Deze kwam toen op 20 meter afstand van de wereldkampioen, die blijk- i baar wakker werd geschud en in het bekende moordend hoge tempo even later langs alle renners joeg. Hij kwam zes ronden verder tot rust op de tweede plaats. Er waren toen 27 van de 200 ronden gereden. Voorlo pig -vond de Belg het weer genoeg, want zonder strijd liet hij Schorn, De Best en Diggelmann passeren. Precies na 25 km. zette Dolfke een ieuwe aanval in, werd aanvankelijk teruggewezen maar slaagde er in, na twee ronden rust te hebben genomen Lohmann van de kop te verdringen. Zijn poging om toen ook maar met een Pronk een lap te bezorgen mis lukte. Onder groot enthousiasme van de toeschouwers maakte de Ne derlander gebruik van dit gunstige moment— Verschueren had zich ge ducht moeten inspannen om de lei dersplaats over te nemen. Met Pronk of Bakker, die tot nog toe niet veel hadden laten zien, maar De Best haalde dit kunststukje uit. Even la ter was het toch weer de wereld kampioen, die onze landgenoot van de troon stootte. V.rschueren was nog niet tevreden en ging weer op Pronk af, die nog steeds achteraan reed. De aanval werd afgeslagen en met een was daar Bakker, die zich op de eerste plaats nestelde. De Best, Dig gelmann en Lohmann volgden hem. Na 50 k.m. bezetten Bakker en De Best, die zich in Parijs niet voor de finale hadden kunnen klasseren, de ereplaatsen, gevolgd door Diggel mann, Verschueren, Schulte, Besson, Lemoine, Schorn, Lohmann en Pronk. Geen van de deelnemers was gedubbeld. Schorn was even later het eerste slachtoffer, toen hij in een duel met Pronk los geraakte. Toen Verschueren na 55 km. op nieuw de sprong naar de kop waagde, ondervond hij niet de minste tegen stand. Voorlopig bleef de situatie on gewijzigd. Na 70 km. werden Schul te en Besson gedubbeld maar weer stuitte de wereldkampioen op Loh mann. 14 ronden voor het einde kreeg de gangmaker van de Best motor- pech. Wel kwam er een reservemo tor in de baan, maar de Best was uit zijn cadans en zjjn rol was uitge speeld. Evenals in Parijs nestelde Lohmann zich in de laatste 5 km. achter Verschueren voor de beslis sende laatste aar.val, maar ook nu liet de Belg het niet zover komen, verhoogde het tempo en reed onbe dreigd naar de finish. Lohmann werd tweede, Pronk derde, Diggelmann vierde en de Best, die de hele avond verrassend goed had gereden, vijfde. De overigen hadden 1 of meer ror- den achterstand. Swift-Combinatie. Uitslag 20 km. rit avond-competitie: A-klas: 1. J. Duivenvoorde, 2. J. Slingerland, 3. J. Riethoven. B-klas: 1. H. Kruider, 2. J. Plasmeijer, 3. G. Mokkenustorm. C-klas: 1. J. Riethoven, 2. A. Pran gers, 3. J. de Lange. Zondag rijden A-, B- en C-klas een voorgift-wedstrijd over 40 km. Start 9.30 uur. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr 46 Tal. 20114 (Advertentie) Nederland-rit, waarvoor een groot aantal automobilisten had ingeschre ven, gestart. Deze rit, die door de regionale automobielsportclub „R. A.C.-West" wordt georganiseerd, telt mede voor het individueel K.N. A.C. betrouwbaarheidsritkampioen- ischap 1952. Iedere equipe bestaat ,uit 2 personen, t.w. een bestuurder en een kaartlezer, die tijdens de rit niet van functie mogen verwisselen. De rit bestaat uit 3 gedeelten, n.l. een achttraject over een afstand van circa 230 km met als finish Zeist, waar de deelnemers 2 uur rust wordt gegeven. Vervolgens een oriënte- ringsrit van 145 km naar Scherpen- zeel, waar een uur wordt gerust er tenslotte wederom een kaartleesrit van 280 km met als einddoel Hille- gom. Er werd in 2 klassen gestart, t.w. i klasse 1, auto's met een cylinderin- houd tot en met 1525 cc., klasse 2, auto's met een inhoud van meer dan 1525 cc. Voor het vertrek was er flinke belangstelling. Als eerste start te de bekende rallye-rijder R. Ba- rendregt, uit Den Haag, die door ir. II. Prins als kaartlezer werd geas sisteerd. Er waren betrekkelijk wei nig rijders, die verstek lieten gaan. Van de 125 ingeschrevenen versche nen er n.l. 116 aan de start. De star ter, overste Vermeys, bediende zich van een speciaal geconstrueerde electrische signaalklok, die de rij ders met gekleurde lichtsignalen zeer nauwkeurig het tijdstip van vertrek aangaf. De weersomstandigheden waren gunstig. Het was droog en bij lichte maan stoven de deelnemers de don kere nacht in om te trachten met behulp van een vooraf ingetekende kaart over vaak zeer lastige wegen Zeist, het eindpunt van het eerste deel van de rit, te bereiken. MOTORSPORT DERDE BRITSE RENNER VERONGELUKT Tijdens de training voor de wed strijden om de Grote Prij§ van Man heeft de 25-jarige Britse renner Ken neth James het leven verloren. Dit is sinds Dinsdag j.l. de derde Britse motorrenner, die tijdens de training verongelukte. SCHERMEN MIXED-FLORET WEDSTRIJD OPENT SCHERMSEIZOEN Morgen wordt het schermseizoen geopend met een Mixed-Floretwed strijd, welke te Rijswijk zal worden gehouden. Aan deze wedstrijd zullen onder meer deelnemen de schermsters Mop de Gunst en Maus van Driel (beiden uit Rotterdam) en de florettisten Nagel, Wagemans (beiden Den Haag) Van Deudekom (Rotterdam) en Ber- lot (Rijswijk). Op Zondag 14 September zal te Amsterdam' een steden wedstrijd wor den gehouden tussen dames-equipes (bestaande uit vier schermsters) uit Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Leiden en waarschijnlijk zul len ook Delft en Voorburg met een team uitkomen. Om de Generaal Schefferbeker, 'n jaarlijkse wedstrijd voor dames-equi pes (floret), zal op 28 September worden gestreden. Vermoedelijk zal deze wedstrijd te Utrecht worden ge houden. Zaterdag 1 November vindt een internationale landenwedstrijd voor orofesseurs plaats, in het Kurhaus te Scheveningen, waaraan Nederland, België en Engeland zullen deelnemen De drie landen komen elk met één equipe uit, bestaande uit drie scher mers, van wie één florettist. één sa- breur en. één degenscheimer. SCHAKEN NEDERLAND SLAAT NOORWEGEN MET 16—4 De ontmoeting Noorwegen—Neder land is in een 164 overwinning voor onze landgenoten geëindigd. Na de eerste dag leidden zij met 8—2. Op de tweede dag wonnen zij zes partijen, terwijl er vier onbeslist bleven. De uitslagen van de tweede dag wareu: OesteraasDonner ViVi\ Storm HersethCortlever HVi\ KolflaathKarmer MYi\ Monsen Jr.Muhring MVi\ Bardavan Scheltinga 01KrogdahlPrins 01; HaaveBarendregt 01; Odd FlaterBouwmeester 01Sauren ir. van Steenis 01; Pettersondr. Stumpers 01. Eindstand: Noorwe gen 4 pnt., Nederland 16 pnt. jCied aan deze tijid ZIE DE TOEKOMST Mevr. Radix, licht U in over heden en toekomst ook op foto. Spreekuur van 410 uur. (Advert.). In een kleine achterkamer Zonder zon en zonder licht, Heeft de helderziende Radix Haar beroemd bedrijf gesticht. Zij beschouwt de loop der sterren Aan het held're firmament En vraagt dan voor een visite Zeven gulden vijftig cent. And'ren doen het ook goedkoper Voor een gulden of een riks Of voorspellen U de toekomst Voor een heitje 't is voor niks. Maar die leggen met de kaarten Heel Uw verder leven bloot, En voorspellen U de toekomst Tot de dag voor uwe dood. U bemint een schone blonde Reeds gedurende een jaar Als U beiden koppig volhoudt, Wel dan krijgt U ook elkaar. Zij is jong en lief en minzaam En bemint de slanke lijn En haar leeftijd zal zo bussen Tien en tachtig jaren zijn. U zult lieve kind'ren krijgen Ongeveer een stuk of tien, En U zult op hoge leeftijd Nog Uw achterkleinkroost zien. U zult eer en roem verwerven In uw leven, reeds heel gauw. Maar U moet voorzichtig wezen Voor een schone zwarte vrouw. Dit heeft turend op een foto Mevrouw Radix mij gezegd, Heel de onbestemde toekomst Had zij voor mij blootgelegd. Toen 't consult was afgelopen Toen vertelde ik haar pas, Dat 't een foto van mijn opa In zijn jonge jaren was. TROUBADOUR. Het int, concours hippique te Rotterdam De belangrijke en spannende num mers van de tweede dag van het in ternationaal concours hippique te Rotterdam, waren ongetwijfeld de internationale springconcoursen van de „Prijs van de Kralingse Plas" en om de „Prijs van de Haven". Een felle strijd werd geleverd in het puissance springconcours om de Prijs van de Haven waarbij niet min der dan vier maal barrage moest plaats vinden om de winnaar aan te wijzen. De Argentijnse overste Ar- gentino Molinuevo wist op buitenge woon fraaie wijze zowel de eerste als de tweede prijs in de wacht te sle pen. Met prachtige sprongen leidde de energieke ruiter zijn paarden „Santa Fe" en „Discutido" in het 4e barrage parcours over de tot twee meter opgevoerde hindemissen in 'n bewonderenswaardige stijl. De Mexi caan kol. Mariles Cortez moest ten slotte 't onderspit delven. „Barbara" wierp een hindernis af, hetgeen op 4 fouten kwam te staan. Hij bezette de derde plaats. De beste Nederlander in dit onder deel was de Hagenaar Tony Timmer, die het met „Zwarte Piet" zelfs tot de derde barrage wist te brengen. Een fraaie prestatie van de jeugdige ruiter. De Engelse majoor Gibbon had pech. Nadat hij de vierde hindernis had genomen bleek, dat het zadel los zat. Het publiek had dit eerder in de gaten dan de ruiter zelf en 't tracht te door roepen hem hierop opmerk zaam te maken. Doch de majoor reed lachend verder, waarschijnlijk be greep hij niet wat er aan de hand was. Maar bij de vijfde hindernis de spoorbomen werd hij dit ge waar toen hij met zadel en al van de de rug van „Welsh Pride" werd afge worpen. Toen hij na zijn val ontdek te, dat ook het zadel naast hem lag, greep hij kwasi wanhopig naar zijn hoofd en verliet toen lachend het strijdperk. Een alleraardigst parcours was uit gezet door de heren Jurgens en ir. van Ommen van Guylik voor de prijs van „de Kralingse Plas." De hinder nissen waren zo opgesteld, dat de ruiters snelle wendingen moesten ne men, De springbok bijv. vergde alle opmerkzaamheid van ruiter en paard. Er moest eerst bovenop gesprongen worden, en vervolgens moest de rui ter het paard direct naar rechts om trekken en snelheid minderen, omdat men er dwars moest afspringen. Winnaar in dit onderdeel werd luit. R. Vinals (Mexico) met „Sonora". Het laatste onderdeel van Vrijdag was een internationaal sprinconcours om de „Prijs van de Scheepvaart". De Nederlander J. Baron van Lynden reed als eerste een foutloos parcours van de 32 deelnemers. Hij kwam met „Romanichel" op uitstekende wijze rond. Voor hem werd een tijd van 88 3/5 sec. afgedrukt. De Mexicaanse kapitein V. Carillo, die met „Resorte n" direct na onze landgenoot startte legde eveneens het parcours zonder fouten af. Deze ruiter had echter sneller gereden en wel 8 3/5 sec,, hetgeen hem onbedreigd op de eerste plaats bracht. Geen enkele ruiter heeft het daarna nog tot een foutloos parcours kunnen brengen. Cen iwle&tipt RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 43) Vlak daarop sloot hij zijn mond weer met een klap, mompelde enkele minder nette uitdrukkingen en spuwde een muskiet uit, die tijdens zijn geeuw nieuwsgierig de wijde spelonk was binnengezeild. Toen ging de deur, enkele meters verder in de gang, open en de Mexi caan wehkte hen, binnen te treden. Ze liepen hem voorbij en betraden een klein vertrek, dat, toen de twee begeleidende douaniers zich bij hen hadden gevoegd, juist gevuld was. Crofts en Parker stonden met hun benen tegen een zware houten tafel Achter die tafel, zijn stoel achterover tegen de muur geleund, zat een zwaar gebouwd man in zijn shirt. Aan een spijker in de muur hing 'n vuile uniformjas en een revolver aan een riem. Uit een lange, bruine sigaret in zijn mondhoek, kringelde langzaam een rookspiraaltje, dat een eindje boven zijn hoofd plotseling een hel blauw wolkje werd in een felle zon- nebundel, die door een opening in de neergelaten jalouzieën naar binnen viel. Enkele tellen heerste er diepe stilte, waarin het zoemen van de vliegen duidelijk hoorbaar was; toen bewoog de man achter tafel zich om de as van zijn sigaret te kloppen en zei in vloeiend Amerikaans. „Jullie twee zijn gearresteerd, verdacht van wapensmokkel, hoe zit dat?" „Hoe dat zit?" zei Crofts in opper ste verbazing, toen hij eindelijk zijn spraakvermogens had teruggevonden, „zijn wij beschuldigd van wapen smokkel?" De man achter de tafel geeuwde. „Kijk eens hier, ik snap van de hele zaak niets. Vanmorgen in alle vroegte kreeg het kuststation bij Tampico een telegram van de City of New Orleans, dat .twee lui het schip hadden verlaten in de motor sloep, en van plan waren, ergens aan de kust, wapens aan land te smokke len. Op een onzalig vroeg uur zijn we allemaal uit bed gekropen en hebben patrouilleboten uitgestuurd Nu is inderdaad de sloep van de New Orleans aangehouden met twee man er in plus in totaal drie revolvers, i waarvan één defect. Wat is dat nu allemaal voor onzin? Zijn jullie van plan, een fortuin bijeen te smokke len door telkens een lading van drie stuks te vervoeren, of heb je de la-, ding overboord gesmeten of wat?" Hij zuchtte vermoeid, legde zijp voeten op de tafel voor hem en sloot zijn ogen, in afwachting van het ant woord. De twee douaniers hadden op een bank tegen de muur plaats geno men en rolden nu sigaretten. „Onzin," zei Crofts, „klinkklare onzin. De een of ander aan boord heeft waarschijnlijk een grap willen uithalen en dat telegram verzonden. Alle wapens, die we ooit bij ons ge had hebben, zijn die drie pistolqn, die aan boord gevonden zijn!" De man achter de tafel greep in zijn broekzak en haalde een pakje sigaretten te voorschijn. Geen bruine Mexicaanse sigaretten, doch onvèr- valste .Amerikaanse. Crqfts voelde langzamerhand ëen vermoeden, dat bij hem gerezen wai, zekerheid worden. Die man achter dd tafel was geen Mexicaan.maar 'ri Amerikaan, die in Mexico was ver zeild geraakt en blijkbaar zijn rede nen had om daar in een ambtenaars functie te blijven. De man in kwestie stak het pakje weer in zijn zak zonder acht te slaan op Crofts verlangende blik, blies een rookwolk uit en vroeg met een stem of het gehele geval hem niets inte resseerde: „Waarom gingen jullie twee mid den in de nacht met een motorboot van de New Orleans af?" Crofts had zijn antwoord op die vraag al klaar: „Omdat we een dringende, zake lijke conferentie hadden, die we zou den gemist hebben, als we met de mailboot laat in de middag waren aangekomenwe hebben de sloep van het schip genomen om eerder aan wal te zijn, en zaten juist bene den te ontbijten, toen de kogels door de kajuit vlogen. Natuurlijk hebben we teruggeschoten, dat zou iedereen doen als er in volle zee zonder gel dige reden een aanval op hem wordt gedaan." De man achter de tafel knikte langzaam en slaperig, en met het on miskenbare air van iemand, die een voorgeschreven routine volgt, vroeg hij. „Waar hadden jullie die bespreking ergens?" „In Tampico," zei Crofts opgewekt, De man deed slaperiger dan ooit. „Wat deed je dan hier? Toen jullie aangehouden werden voer je van Tampico weg inplaats van erheen." Crofts haalde de schouders op en nam snel een seconde tijd om zich zelf te verwensen, alvorens uit te leggen. „Wij wilden Tampico langs een omweg bereiken; om bepaalde rede nen hadden we liever niet, dat het bekend werd, dat wij aan die bespre king deelnamen." „Je kletst," zei de man achter ta fel, en* had hij niet gesproken, dan zou niemand er aan getwijfeld heb ben of hij was in slaap. „Zo juist vertelde je, dat je eerder van boord bent gegaan om die bespreking in de middag niet te missen, maar dat- klopt absoluut niet, want zoals jij voer, zou je veel later in Tampico zijn gekomen dan wanneer je aan boord van de mailboot was gebleven. Met wie had je die bespreking?" Bij Crofts werd nu een tweede, plotseling gerezen, vermoeden zeker heid; die kerel achter de tafel was op geen stukken na zo slaperig als hij wel deed voorkomen.... Crofts raakte een weinig in de war. „Kijk eens hier, als ik goed ge hoord heb, ben ik aangehouden, ver dacht van wapensmokkel. Dat is nu gebleken, klets te zijn, bovendien.." „Er is niets gebleken," zei de man achter de tafel dromerig, „in dat te legram werd gesproken over twee lui, die de New Orleans per motor boot verlieten, dat kan maar één paar lui zijn, want de New Orleans heeft maar één motorboot. Het is heel goed mogelijk, dat jullie inder daad een lading wapens aan boord hebben gehad en die overboord hebt gegooid toen je in de gaten had, dat het spelletje uit was.... je ziet er geen van tweeën erg betrouwbaar uit en alle redenen, die je opgeeft voor je vertrek van boord, zijn smoesjes. Heb je daar iets tegen in te brengen?" Er viel een veelzeggende stilte. Crofts w:1st daair inderdaad zeef weinig tegen in te brengen. Het was hem nu volkomen duidelijk, welk 'n poets hem gebakken was. Of Mores- cu of Perroney had dat telegram aan de kustwacht gezonden. Waarschijn lijk wel Morescu en de kans, dat hij er zich op het ogenblik nog uit zou kunnen kletsen, was miniem. Hij vervloekte in stilte zijn pech.... als hij niet dadelijk als een gek aan het schieten was geslagen, had er niets gebeurd en had hij, nadat de boot was doorzocht, zijn reis kunnen ver volgen

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9