ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Ned. Kolonie in Brazilië Elf gezinnen als kwartiermakers van grote groep vertrokken Kaasmakerij en leesplankjes meegenomen Dezer dagen zijn op de Rotterdam se havencomplexen 17 wagons over geladen in het emigratieschip s.s. „Alioth" en deze 17 spoorwagons wa ren de bagage, die bij elf gezinnen behoorde, welke gisteren naar Brazi lië vertrokken zijn. Met het vertrek van deze elf ge zinnen is een begin gemaakt met een groot emigratieplan van de Brazi liaanse regering, die in de komende jaren enige millioenen Europeanen naar haar land hoopt te halen. Het Nederlandse contingent, dat gister vertrokken is, bestaat uit een groep welvarende boeren uit het Noorden en Oosten van ons land, die de voor lopers zijn van een groep van veer tig gezinnen. De groep is van plan een kolonie te stichten en heeft zich voorzien van alle materiaal en alle vaklieden, die voor het stichten van- een eigen we reldje nodig zijra. Er bevinden zich timmerlieden, smeden en metselaars deel uit van de bagage en zelfs de aan boord. Men heeft een betonmo- leesplankjes en de schoolboeken voor len en een kudde van 59 stuks vee de jonge emigrantjes zijn niet ver- meegenomen, een kaasmakerij, trac- geten. tors en landbouwmachines maken De Nederlandse regering is deze groep emigranten ter wille geweest, door hun toestemming te geven voor 30.0P0.per gezin uit te voeren, waardoor deze kleine groep in staat zal zijn een klein Nederlandje te stichten in de grote vlakten rondom Castro, waar zij van de Braziliaanse regering een gebied van 6.000 ha. bouwland toegewezen hebben gekre gen. Twee baldadige Polen uit cel ontsnapt Twee Polen, die door de vreemde lingendienst van de Rotterdamse po litie waren gearresteerd, hebben kans gezien uit hun cellen te ontsnappen. Zij waren aangehouden wegens een overtreding in de haven. Een van hen voelde niets voor opsluiting in een cel en begon al dadelijk met het maken van oproer en het vernielen van de aanwezige voorwerpen in de cel. Ondanks herhaalde waarschuwin gen was de Pool toch doorgegaan met het aanbrengen van Schade en hem was reeds aangezegd, dat hij een dik ke rekendng aangeboden zou krijgen. Maar Zondagnacht ondernam de Pool nog een poging. Tot zijn grote verbazing vond hij de deur van zijn cel niet gesloten. Hij wandelde voor zichtig de gang op. Natuurlijk met de wetenschap, dat de bewaker hem in de kraag zou pakken en hem weer snel zou dirigeren naar de ruimte tussen de muren. Maar er was geen bewaker. Snel ging de Pool nu te werk. Hij liep naar het sleutelbord, probeerde en kele exemplaren in het slot van de deur van de cel, waar zijn vriend zat en na enkele minuten stond ook hij in de gang. Hier waanden de ontvluchte vreemdelingen zich niet veilig. Zij ontdekten een lufchtkoker, wrongen zich4aar door in de richting van het dak, belandden ten slotte bij een brandtrap, die achter langs het ge bouw loopt en kwamen zodoende op straat terecht. Toen de bewaker, die verklaarde even koffie te hebben gedronken op een lager gelegen etage terugkeerde, waren de Polen reeds lang op weg naar de vrijheid. Tot nu toe is het niet gelukt de manmen op te sporen. (Trouw). De werkloosheid in Augustus Het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde mannelijke daalde in de afgelopen maand van 110.560 tot 110.220. Hieronder bevonden zich 28.012 DUW-arbeiders (vorige maand 28.503). Het werkloosheidscijfer werd ener zijds beïnvloed door een stijging van het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar, van 5999 tot 8474, in verband met de afloop van het schooljaar en anderijds door een ruimere werkgele genheid in de landbouw en in de bouwbedrijven. De werkloosheid daalde onder de bouwvakarbeiders van 18.480 tot 17.651, de textielarbeiders van 2672 tot 2422, de landarbeiders van 12.200 tot 10.563 en onder de losse arbei ders van 19.669 tot 19.340. De werkloosheid steeg onder de metaalarbeiders van 11.342 tot 12.436 en het transportpersomeel van 6939 tot 7072. Het aantal aanvragen voor man nelijk personeel nam in de verslag- maand toe van 13.363 tot 13.443. Op de Rijkswerkplaatsen voor vak ontwikkeling volgden eind Augustus 2770 personen een cursus (v. m. 2842) en wel 940 in de bouwvakken en 1830 in de metaalvakken. De relatieve werkloosheid was eind Augustus het hoogst ini Noord-Bia- bant met 53, het laagst in Zeeland en Limburg met 19 werklozen per 10000 mannelijke beroepsbeoefena ren, terwijl het rijksgemiddelde 36 bedroeg evenals op 31 Juli. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen steeg van 6597 tot 8314. De vraag naar vrouwelijk per soneel nam af van 12.514 tot 12.423. BRUINE FRUITPLUKKERS IN DE BOMMELERWAARD. Zoals wij reeds meldden, helpen op het ogenblik vele Ambonezen bij het fruitplukken in de Bommeler- waard. De Ambonezen die zich eige ner beweging voor de pluk komen melden werken doorgaans beneden de gebruikelijke tarieven. Omdat ver schillende soorten fruit dermate wei nig opleveren, dat tengevolge van het vastgestelde plukloon de telers wei nig of geen winsten maken, wordt door verscheidene fruittelers gaarne van deze goedkope arbeidskrachten gebruik gemaakt. EX-BURGEMEESTER VAN RODEN VEROORDEELD. De arrondissementsrechtbank te As sen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 55-jarige H. H., ex- burgemeester van Roden. H. zou, na dat hij zonder vergunning een loods had laten bouwen, zich schuldig ge maakt hebben aan oplichting van de gemeentesecretaris en de gemeente architect. Voor de overtreding van de wederopbouwwet werd H. destijds een boete opgelegd van 1000, doch aangezien de ex-burgemeester toen reeds in financiële moeilijkheden ver keerde, deelde hij de gemeente-secre taris mede, dat de boete 2500 be droeg. Dit bedrag werd geleend uit de kas van het Groene Kruis. De ge meente-secretaris en de architect stel den toen voor de boete gezamenlijk te betalen. Iedere maand werden be dragen van hun salarissen ingehou den. Totdat de secretaris toevalliger wijze hoorde, dat de boete niet 2500 was, doch slechts 1000, welk bedrag later weer was verlaagd tot 250. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld tot acht maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie jaren. K.VJP. EN DE KATHOLIEKE EENHEID ONDER KATHOLIEKEN. Het Dagelijks Bestuur der K.V.P. heeft zich gewend tot het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cul tureel Overleg met de suggestie, dat dit Bureau het initiatief zou nemen voor de bestudering van het vraag stuk der sociale en politieke eenheid onder de Katholieken in Nederland met het oog op de huidige situatie. Tevens werd gevraagd te bestude ren in hoeverre de resultaten/ van het onderzoek dienstbaar kun nen worden gemaakt aan de voorlichting en de staatkundige op voeding in het bijzonder bij het Ka tholieke volksdeel. Het Katholiek Bureau heeft dit verzoek in beraad. OUDE MAN ONDER TRAM. Gisteravond is de 75-jarige N. D. de Grote Markstraat te Den Haag on der een tram geraakt. Hij kreeg een op de hoek van de Grote Markt en zware schedelbasisfractuur. In zorg wekkende toestand is hij naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. De politie vermoedt, dat de man ten ge- j volge van de hevige regenval de 'tram niet tijdig heeft gezien. De brand in het bejaardenhuis Samenwerking tussen brandweercorpsen voorkwam in Februari ramp te Alkmaar Te veel inwoners en te weinig voorzorgsmaatregelen KIEVITEN IN WONINGNOOD Door het vroege maaien Het broedseizoen 1952 is niet gun stig geweest voor de weidevogels, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag 1951-1952 van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels. Door de winterse dagen in Maart zijn bijna alle vroege legsels verlo ren gegaan. Bovendien gingen veel legsels verloren, doordat reeds in de eerste week van Mei met het maaien kon worden begonnen. Speciaal voor de slobeenden en ta lingen dreigt dit catastrophaal te wor den. De vereniging meent dan ook, dat overwogen moet worden, de raaptijd in te krimpen. Dit zal zeker geen groot economisch nadeel bete kenen, aldus het verslag, aangezien de laatste jaren zelfs de kievitseieren nagenoeg onverkoopbaar worden te gen het einde van de raaptijd. In samenwerking met een aantal grondgebruikers heeft de vereniging dit jaar een proef genomen in een gebied in de Zaanstreek, ter grootte van ongeveer 500 ha., de raaptijd te doen eindigen op 10 April in plaats van op 19 April. Ook de verzamelaars van eieren vormen een bedreiging van de zeld zame vogels. Bij een in 1951 gehouden huiszoeking werden 336 uitgeblazen eieren van beschermde vogels gevon den. Hieronder bevonden zich 8 grie teneieren, een onrustbarend hoog aantal, wanneer men bedenkt, dat de griet een van de zeldzaamste broed- vogels in ons lanc. is. Men schat zijn aantal op zeker niet meer dan vijf broedparen. REORGANISATIE KATH. BUREAU VOOR MAATSCHAPPELIJK EN CULTUREEL OVERLEG. De reorganisatie van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cul tureel Overleg, in de boezem van dit Bureau reeds aanhangig gemaakt in zijn vergadering van 21 September 1951, verkeert in een vergevorderd stadium. Het Katholiek Buerau wordt gevormd door de volgende Katholie ke landelijke organisaties: de Katho lieke Actie, de St. Adelbertsvereni- ging, de Algemene Katholieke Werk geversvereniging, de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond, de Katholieke Arbeidersbeweging, de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, de Werknemende Mid denstand, terwijl als toehoorders aan het overleg deelnemen: de Katholie ke Vrouwenbeweging, de Katholieke Jeugdraad en de Katholieke Volks partij. Blijkens de Stichtingsacte heeft het Katholiek Bureau o.m. ten doel de homogeniteit van het maatschappe lijk en cultureel beleid te bevorde ren door permanent overleg. Naar het oordeel van velen heeft het Katholiek Bureau, dat de functie heeft de eenheid en onderlinge sa menwerking der Katholieken in Ne derland tot vestiging van een chris telijk sociale orde te bevorderen, in het verleden onvoldoende gewerkt. Ter voorziening in de bestaande va cature overweegt men de aantrekking van een voorzitter buiten de kring der bestuursleden van de centrale organisaties. Tot secretaris van het Katholiek Bureau is benoemd dr. J. C. M. Onge ring te Den Haag. Bureau en Secretariaat zijn met ingang van/ heden gevestigd aan het adres: Bezuidenhoutseweg 68, Den Haag. JONGETJE IN KALKPUT VERDRONKEN. Te Tegelen is liet 5-jarig zoontje van de familie P. aldaar in een vol water staande kalkput gevallen en verdronken. Het jongetje was met zijn vader meegegaan, die in de na bijheid enige boodschappen had te doen. Zoals bekend brak in een bejaar denhuis gelegen aan de Julianalaan, te Alkmaar op 28 Febr. j.l. brand uit. In 't gebouw bevonden zich op 't mo ment van de brand 254 gasten en c.a. 50 personeelsleden. Door de slechte woningtoestand na de oorlog waren in het gebouw meer gasten onderge bracht dan in de oorspronkelijke be stemming was opgenomen; o.a. had men daartoe op enige plaatsen op de zolderverdieping, waar zich dank- kapellen bevinden, houten kamer tjes afgescheiden. Naar aanleiding van deze brand is door enige brandweerautoriteiten een rapport samengesteld, waaraan wij het volgende ontlenen. De centrale meldingspost van de brandweer, gevestigd op het politie bureau, werd om 1.15 uur opgebeld voor de uitslaande brand. Te 1.24 uur arriveerde de eerste autospuit. Aangezien de brandweer in de eerste plaats aandacht moest schen ken aan het verwijderen van de be woners van het tehuis, waarvan een deel in gevaar verkeerde, had men voor wat de blussing betreft in eer ste instantie met ernstige moeilijk heden te kampen. Men werd sterk gehinderd door in het trappenhuis aanwezige en over de gangen vluch tende bewoners. Veel verwarring, doch geen paniek. Kort daarop sloeg plotseling een steekvlam uit de toren van 't hoofd gebouw. Het was toen duidelijk dat met het aanwezige materieel de brand niet kon worden bedwongen. Terstond werden maatregelen ge troffen voor het inroepen van hulp van de brandweercorpsen uit Ber gen, Heiloo, Langedijk, Koedijk en Oudorp, Ter versterking van het ge motoriseerde laddermaterieel werd de hulp van de brandweer van Be verwijk ingeroepen, die tevens een autospuit meezond. De samenwerking van al deze corpsen was voortreffelijk en er is zeer hard gewerkt en strijd gevoerd. Dit had tengevolge dat nergens kost bare minuten verloren gingen en ieder terstond zijn plaats en taak toe gewezen kreeg. In totaal werden 31 stralen uitgelegd. Deze samenwer king en een wel overwogen aanvals plan hadden tot resultaat dat met uitzondering van de biljartzaal en de directeurswoning, de gehele eer ste verdieping voor vernieling ge spaard bleef. Omtrent de redding en de evacua tie wordt o.m. opgemerkt, dat de meeste bewoners, zo zij niet behulp- behoevend waren, zo verdwaasd wa ren, dat zij stuk voor stuk naar be neden gebracht moesten worden, Verwarrend werkte o.a. dat bewo ners die hun kamers verlieten, deze weer op slot deden, waardoor men weer genoodzaakt was de deuren met lopers ter controle te openen, De brandweerlieden die opdracht kregen om alle ramen te sluiten, stonden voor de verschillende ge sloten deuren. Oorzaak en gevolg. De oorzaak van de brand staat niet met zekerheid vast. Gezien de felheid van de brand in de kamer van de heer K. wordt het zeer waar schijnlijk geacht, dat deze 'n ongeluk heeft gehad met een brandend pe troleumstel, waarop hij een bord met pap verwarmde. Volgens van bevoegde instanties verkregen inlichtingen moet de schade aan het gebouw op tenminste 3 ton worden geraamd. Op grond van de overweging dat 78 inwonen- den, waaronder de directeur, het merendeel van hun bezittingen heb ben verloren en enige der gasten kostbare verzamelingen bezaten en vele antiek in hun bezit hadden, moet de schade aan de inboedels worden geraamd op 100.000. De totale schade kan derhalve worden geraamd op 400.000. Een van de belangrijkste factoren die de catastrophale ontwikkeling van de brand in de hand heeft ge werkt, aldus besluit het rappert, was het ontbreken van brandmuren en andere brandwerende afscheidingen, Tengevolge van de over het groot ste deel van het gebouw doorlopen de open zolder, welke ruimte vol be zet was met overtollig meubilair van de gasten, alles kurkdroog door de centrale verwarming, kon de brand zich met grote snelheid uitbreiden. Ned, uitvinders' naar Parijs Verende handschoenen en rolschaatsen op één wieltje vragen de aandacht In donkere schuurtjes en op kleine zolderkamertje werken in Neder land dagelijks de navolgers van Co lumbus, die menen een vinding te hebben gedaan, welke de mensheid zal verbazen en van nut kan zijn. Wanneer zij dan na veel experimen teren hun vondst eindelijk voor ge bruik gereed hebben, komt de zware weg naar octrooi verkrijging en naar een fabrikant die de uitvinding op de markt wil brengen. Twee maal per jaar, tijdens de Utrechtse Jaarbeurs, komen vele nieuwe vindingen aani het licht en sinds enkele jaren heeft Parijs een jaarlijkse tentoonstelling, waar de geniale invallen gedemonstreerd wor den. Dit jaar zullen 8 Nederlandse uit vinders naar Parijs vertrekken, om daar hun geesteskinderen te demon streren in de hoop, dat een fabrikant zó door hun vindingrijkheid getrof fen wordt, dat hij de productie op zich wil nemen. Kapers op de kust. In Haarlem is enige tijd terug een vereniging opgericht, die ten doel heeft de uitvinder bij te staan op zijn tocht door het warnet van technische en juridische draden, dat het gevolg is van zijn uitvinding. Want een uit vinder, die werkelijk iets unieks be dacht heeft, vindt altijd veel ka pers op de kust en een voortijdige publicatie van zijn idee, kan oorzaak zijn, dat een ander met de winst van het nieuwe product gaat lopen. De jonge Haarlemse vereniging ver strekt nu adviezen en geeft raad. Niet altijd is die raad even prettig om te horen. Dikwijls moet men de uitvinders vertellen, dat hun vinding een kwart eeuw geleden al uitgevon. den is, of dat er al een meer perfecte vorm van het product bestaat. Ook In de week van 24 tot en met Augustus werden in Nederland 119 gevallen van kinderverlamming ge registreerd. In de provincie Groningen werden in deze periode zeven gevallen aan gegeven,. in Friesland negen, in Drente vier, in Overijsel tien, in Gel derland elf, in Utrecht één, in Noord- Brabant veertien, in Zuid-Holland drie-en-twintig, in Zeeland twee, in Noord-Brabant dertig en in Limburg acht gevallen. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek had Nederland op 1 Augustus j.l. 10.386.723 inwoners. In het eerste halfjaar van 1952 bedroeg het aantal geboorten 138.547 en het aantal sterf gevallen 45.051. In het eerste halfjaar van/ 1951 waren deze aantallen resp. 135.672 en 47.985. In de eerste zes maanden van 1952 werden 50.573 hu welijken gesloten, tegen 51.868 in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. Zilveren kloosterfeest van Provinciaal der Minderbroeders Zondag 7 September herdenkt de hoogeerw. P. Castulus van den Eijn- den, Provinciaal der Minderbroeders de dag, waarop hij voor 25 jaar in gekleed werd in de Orde van St. Franciscus. Pater van den Eijnden werd 30 November 1909 te Groenlo geboren. Reeds tijdens de eerste jaren van zijn leven vertrokken zijn ouders naar Heerlen, zodat hij practisch zijn ge hele jeugd in de mijnstad door bracht. Na zijn gymnasiale studies te Venray trad hij in 1927 in bij de Minderbroeders. Tijdens de philoso- phische en theologische studies bleek reeds zijn bijzondere verstandelijke aanleg, zodat hij na zijn priesterwij ding in 1934 werd aangewezen om de studies aan de universiteit van Lei den voort té zetten. Hij moest deze studie ontijdig onderbreken en werd benoemd tot lector in de pihilosophie in het studieklooster te Venray. Hier doceerde hij voornamelijk de logica, critica en aesthetica. In 1940 volgde hij Pater Humibertus Randag op als magister van de fraters; in dezelfde functie werd hij in 1951 verplaatst naar Weert. Hier werd hij tevens be noemd tot. lector in de mystieke theologie. Op het Kapittel van 1946 werd Pater van den Eijnden door de Provinciaal P. Apollinarus van Leeu wen, benoemd tot secretaris van de Provincie. In Augustus 1952 werd hij door het Kapittel gekozen tot Provin ciaal der Nederlandse Provincie. De werkzaamheden van Pater v<yi den Eijnden hebben tot nu toe hoofd zakelijk gelegen binnen de muren van het klooster. Zijn Provincialaat strekt zich echter veel verder uit. In Nederland zijn de Paters Francisca nen werkzaam op alle gebied vanaf de Staten Generaal tot de verwaar loosde jeugd. In ons land telt de Provincie 67 huizen, waaronder 42 pastorieën c.q. rectoraten. Buiten het vaderland zijn 7 missiegebieden aan haar zorgen toevertrouwd. We bid den dan ook op dit feest, dat God aan de Hoogeerw. P. van den Eijnden het licht en de kracht moge geven om de Minderbroedersprovincie naar Zijn bedoeling te besturen in de ja ren, die komen gaan. Moge ook het Nederlandse Katholieke volk van dit bestuur de heilzame gevolgen onder vinden. H. L. JANSEN GEEN STAATSSECRETARIS. De heer H. L. Jansen (K.V.P.), nu algemeen secretaris van de Sociaal Economische Raad, heeft, naar de Volkskr. verneemt, een verzoek om staatssecretaris voor middenstands aangelegenheden aan het ministerie van Economische Zakeni te worden, van de hand gewezen. VRIJGESPROKEN Jachtopziener doodde per abuis De jachtopziener W. B. uit Her wijnen moest voor de rechtbank te Dordrecht verschijnen omdat hij op 29 December van het vorig jaar de landbouwer L. van Z. met een schot hagel uit zijn geweer zou hebben ge dood. B. verklaarde, dat hij een broer van het slachtoffer een fiets had zien neerleggen, voor hij zich met een hond op verboden terrein begaf. Daarom had hij de fiets in be slag willen nemen, waarna L. van Z., die toen verscheen, geen genoegen mee nam. Van Z. had gedreigd met een mes, waarna B. hem met de fiets had afgeweerd en vervolgens met het geweer had geslagen. Dit was op on verklaarbare wijze afgegaan, met het gevolg, dat Van Z. door een schot in de hersenen werd gedood. Dr. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium in den Haag, werd als getuige-deskundige gehoord. Hij verklaarde met het ge weer „slagproeven" te hebben geno men, die inderdaad hadden uitgewe zen, -dat door slaan het geweer kon afgaan. Ook de officier van justitie, mr. J. P. van der Meulen had dit ge constateerd, zodat hij tot vrijspraak van het opzettelijke concludeerde en tot ontslag van rechtsvervolging in zake het subsidiair ten laste gelegde. Mr. K. R. C. Sassen uit Nijmegen was het vanzelfsprekend met het re quisitoir eens. Over 14 dagen doet de rechtbank uitspraak. komt het wel eens voor, dat men werkelijk iets geniaals gevonden heeft, doch dat een zo gering deel der mensheid waarde aan de vinding hecht, dat de opbrengst van het product de hoge octrooi-kosten niet zal dekken. Ball-point-lippenstift. Trots al deze moeilijkheden is er een respectabel aantal Nederlanders, dat peinzend zoekt naar „het" idee en niet zelden vinden zij ook iets. Zo vertrekken 8 Nederlanders naar Parijs, terwijl het vorig jaar slechts één uitvinder Nederland vertegen woordigde op deze beurs. De Nederlanders zullen in de licht stad laten zien, hoe de handschoen werkt, die met een eenvoudige be weging de vingertoppen vrijmaakt, zonder dat men haar behoeft uit te trekken; iets, dat zo op het eerste gezicht een hele uitkomst lijkt voor politie-agenten, postboden en andere mensen, die 's winters hun werk lan/gs de weg vinden en daar gebruik moeten maken van papiertjes en pot lood. Een tweede heeft een ball point-lippenstift bij zich, waarmede hij de Parijse dames in verrukking hoopt te brengen. Zo zal de Parijse beurs weer keur van artikelen bevatten, die de mens heid het leven weer gemakkelijker zullen kunnen maken, alhoewel mis schien niet minder gecompliceerd. Want wat nu te denken van die rol schaats, die een Nederlander mee brengt, die maar een wieltje heeft. Goed, die schaats heeft op dat ene wieltje een rem zitten, maar ziet U kans op een wieltje te rolschaatsen? TERUG IN HET VADERLAND. Na V/ jaar gevangenschap is gis terochtend de heer Haasjes (32) met de „Sibajak" in het vaderland terug gekeerd. Hij is een van de Nederlan ders, die in Februari 1950 onder de verdenking betrokken te zijn geweest bij de actie van kapitein Westerling te Bandoeng, werden gearresteerd en die vorige maand zijn vrijgelaten. Zijn behandeling in de verschillen de gevangenissen in Indonesië is goed geweest. Hij is niet misandèld en hoewel nog zwak, voelt hij zich fit. Hij verklaarde, dat zijn arrestatie geen crimineel maar een politiek feit betrof. Ini Staatsmijn Emma is gisteren de 21-jarige sleper J. H. Teeuwen uit Helden aan de voet van een pijler op de 546-meter-verdieping bekneld ge raakt tussen het dakgesteente en een stuk hout, dat door de transporteur werd vooruit geduwd. Sleper Teeu wen is aan de hierbij opgelopen ver wondingen vrijwel onmiddellijk over leden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. HYPOTHEKEN en roor alle andore zaken op het gebied Tan on roerende goederen Bouw- en Makelaarsbwdrljf v. d. Drift Oud» Vest 29 Lelden Telof. 20513 (Advertentie) Piccard wil de lucht weer in De 65-jarige Belgische professor Piccard loopt weer met vermetele planmen rond. Hij zou nl. althans vol gens de „Daily Herald" een ballon- tocht willen organiseren teneinde er achter te komen of er leven op Mars is. Niet, dat hij voornemens is met een ballon naar Mars te gaan: hij wil met behulp van een 80-tal grote plastic ballons,, elke met een door snee van 80 meter, pogen tot een hoogte van circa 30.000 meter te ko men. Op die hoogte zou hij naar zijn mening in staat zijn vast te stellen of er zuurstof op de planeet aanwe zig is. En zuurstof zou de veronder stelling wettigen, dat op Mars leven zou kunnen zijn, zoals op de aarde. Naar de professor dezer dagen ver klaarde, ligt het in zijn bedoeling zijn vrouw Jeanette als pilote mede te ne men. Maar starten kan hij voorlo pig nog niet. Hij zal nl. nog een klein millioen moeten vinden om de trip te financiéren. Leden Krijgsraad Luchtmacht beëedigd Op de vliegbasis Soesterberg zijn Vrijdagmiddag zestig functionarissen bij de drie benoemde raden van de krijgsmacht te velde voor de luchtmacht beëdigd. De president van het Hoog Militair Gerechtshof, mr. D. W. U. Doornbos, de advicaat-fiscaal van de zee- en luchtmacht, mr. D. J. van Gil- se en chef van het kabinet van het Ministerie van Oorlog, generaal majoor W. J. van Dijk, woonden de plechtigheid bij. Het afnemen van de eed aan de benoemden door luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmacht- stat (links op de foto).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8