De wenteling der aarde door de eeuwen RUSTELOOS VOLGEN OPBOUW EN AFBRAAK ELKAAR OP Gebergten die ten onder gang zijn gedoemd De oorlog op Korea verfilmd ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 staan allerlei soorten steen, die bij tijd en wijle aan de oppervlakte ko men door het dalen van het zeewa- I terniveau of het rijzen van de zeebo- dein (wat op hetzelfde neerkomt), door langzame verschuivingen en op stuwingen in de aardkorst of door plotseline erupties en aardbevingen. Men kan in de bergen deze steenla gen overal zien, vaak zeer duidelijk, zoals op bijgaande foto bijvoorbeeld, waar men de dekbladen van de opge stuwde steenmassa als het ware in zijn verbeelding kan zien opstuwen tot de gigantische massa van de Blümlisalphorn. Ongetwijfeld zal de oorspronkelijke formatie nog duide lijker geweest zijn, want in de loop der eeuwen heeft de verwering haar slopingswerk gedaan en vele sporen van het vormingsproces uitgewist en vervaagd. En dat deze gesteenten inderdaad uit zee afkomstig zijn, bewijzen de nog zichtbare resten van schelpdie ren, welke in deze steen werden ge vonden. Men kan moeilijk aannemen, dat deze schelpdieren vroeger land dieren geweest zijn en bergbeklim mersneigingen hebben gehad; en dat de zee in vroeger tijden zo hoog zou zijn gestegen is al even onaanneme lijk. LIGT DE OPMERKING voor de *^hand, dat een.dergelijke opbouw van nieuwe gebergter en gesteenten misschien mogelijk is geweest overoude tijden, toen de aarde nog in wording was en de sidderingen van een wereld in barensnood over de aardkorst kropen; maar dat iets der gelijks in onze tijden van betrekke lijke stabiliteit niet meer voorkomt. Maar dan moeten wij u eens even meenemen naar de bergen en u laten zien hoe het gesteente, dit harde en durzame gesteente, verweert en ver gaat. Telkens en telkens hullen de toppen der bergen zich in nevelen en wolken, welke zich ontlasten van hun water, dat langs de hellingen naar beneden stroomt of in sneeuw vlokken de flanken der hoogste ber gen bestuift. Als de duisternis valt bevriest het water, dat in allerlei spleten en holten is doorgedrongen; in het hooggebergte vriest het s nachts ook midden in de zomer. Nu weet ieder, dat ijs uitzet en wel met een kracht, waartegen weinig be stand is. Stenen z"llen splijten en in de splijtschcuren zullen wind en re gen vrij spel hebben. Ook de zon zal er op branden en de steen doen uit zetten, waarbij tussen de verschil lende samenstellende mineralen, die niet altijd op gelijke wijze uitzetten en krimpen, spanningen optreden, die de steen doen barsten in ontel bare stukken. Geholpen door regen en wind vallen die stukken naar omlaag, waar zij door het gletscher- ijs of door de kracht der oude be ken worden afgevoerd, in grote brok ken of wel tot kiezel afgeslepen, dwars door de lage landen van de zee. En hiermee is de kringloop vol tooid. Dezelfde kringloop, welke er bestaat met het water; het water verdampt uit de zee door de straling -- van de zon, verdicht zich tot wol- Tauern, kwamen wij in een berghut,ken, die landinwaarts worden gedre- waar een foto hing van de spits van ven, zich daar ontladen in regen, nog. Waar wij op leven is een grote de Ankogel. Deze spits was er toen I sneeuw of hagel, dat door de beken hete steenbrei, .met een hardgebak- j niet meer; zij wa even te voren af- en rivieren weer terugvloeit in de ken korstje er op en een zv/are kern gebroken en met donderend geraas j zee. van nikkel-ijzer er midden in. Dat j naar beneden komen vallen. Deze Een in wezen gelijksoortige kring kostje is niet eens zo heel erg dik in j berg was bezig te sterven Dat wil i loop valt waar te nemen in de af- vergelijking met de doorsnee van de i zeggen: hij was zichtbaar bezig te j braak der oude en de wederopbouw aardbol, maar 't is stevig genoeg voor I sterven, want alle bergen an het i der nieuwe gesteenten, een kring ons om er niet door te zakken. De rond zijn onderhevig aan hetzelfde mensheid heeft het er al een dikke proces van afbrokkeling en verval, millioen jaren naar schatting op uit- I Wat wij nog nog aanschouwen van de Ons woonoord, de Aarde, zoals zij zweeft in de oneindige ruimte, welke, zijnde oneindig, geen ruimte meer is. Op de rechter-bovenhoek Nederland. zien naar de majesteit der bergen, kan begrijpen, dat men aan deze reu zen de naam heeft gegeven van de Eeuwige Bergen. Wat er ook veran deren moge en vergaan, de bergen staan daar In hun koude en trotse ongenaakbaarheid en trotseren de eeuwen. Zij zijn he* symbool van de onvergankelijkheid. Nu mogen zij, wat ons betreft, best OTEL U VOOR, dat wij in de ruimte konden zwieren, in de onmetelijke ruimte van het Heelal, dan zouden wij onze goede, oude Moeder Aarde i zien, zoals wij haar hierboven kunnen aanschouwen, te midden van de j donzige wolkenformaties in haar atmosfeer, maar zonder opschriften, j Toen God met een machtwoord de Aarde schiep, was zij woest en ledig,. de namen van de Oceanen en de continenten zijn er heus later bij gekomen. J Maar of wij die goede oude aardbol zien op een afstand dan wel van) dichtbij, zij ziet er altijd uit alsof zij al duizenden eeuwen rustig haar baantje is bï.ijven draaien en dat tot in lengte van tijden wel zal volhou- het symbool zijn van eeuwigheid, den. Zij is zo hecht en stevig, zo echt Hollands rond en zo onweerstaan- rotsvastheid en onvergankelijkheid, A maar in werkelijkheid zijn ze aller- Laar regelmatig, dat wij er nauwelijks aan kunnen denken, dat z,j ooit. mimt onvergarkeiyk. EnJ bovendien anders is geweest of anders worden kan. zjjn zij ook niet eeuwig in die zin, En toch is zij rusteloos, voortdurend in beweging, steeds in afbraak en als zouden zij er altijd geweest zijn. tevens in opbouw, de eeuwige Unvollendete, een levend raadsel vanaf het Ook bergen zijn gegroeid en klein begin van haar bestaan af. De als zo welbekende verdeling van land en j ^^"e^..en Z1J zullen eens sterven water, de plaatsing der vijf werelddelen over de globe, de aftekening der Toen wi|' jar,n geleden eens bruine gebergten, het groen der vlakten en het geel der woestijnen dat j in Oostenrijk waren en rondklauter- alles is ons zo vertrouwd; is het ooit anders geweest? i den in de bergwereld van de Hohe Het is inderdaad anders geweest. Klein begonnen als een gasballejte IN DEN BEGINNE.Ja, hoe is het begin van onze Aarde eigenlijk ge weest? Wij weten het riiet, maar wij kunnen er wel naar raden en ?ls wij er naar raden, geloven wij bovendien, dat wij niet eens zo heel ver verwij derd zullen zijn van de werkelijk heid. Waarschijnlijk is de aarde haar car rière begonnen als een gewoon gas- weten wij bijv. dat de Scandinavi sche fjorden een. begaanbare berg- dalen zyn geweest, terwijl zij thans inhammen zijn /an de Noordelijke Atlantische Oceaan. Deze daling de aardbodem in Noorwegen heeft zich blijkbaar niet voortgezet, want uit nauwkeurige metingen is geble ken dat de bodem er thans weer aan het rijzen is met 50 cm. per eeuw. De kusten van Normandië, Bretagne en Vlaanderen aaien geleidelijk, welk geologisch feit zich weerspiegelt in de legende van verdronken dorpen, waarvan men niet alleen bij Jielder water op de puinhopen kan zien, maar welker toren nog de klokken laten luiden, als men goed luistert. Aan de Middellandse Zee danst de bodem op en neer, zoals blijkt uit het opduiken van de zuilen van de tem pel van Jupiter te Pozzuoli bij Na pels, welke tempel oorspronkelijk na tuurlijk door de Romeinen op het land was gebouwd, daarna is verzon ken' en sinds de 16e eeuw weer bo ven water is gekomen. In elk geval zijn er genoeg voor beelden om te bewijzen, dat de aard kost geenszins in rust is. Eén van de meest interessante theo rieën over de beweging der aard korst is die van Wegener, de geniale natuuronderzoeker, die in 1929 op het grimmige Groenland om het le ven is gekomen. Van hbm is de theo rie van de drijvende continenten. Hij stelt zich voor, dat het eerste vaste land één groot geheel heeft gevormd en dat de vijf werelddelen zich ge leidelijk van elkaar verwijderd heb ben. Bij het uit elkaar drijven der werelddelen zouden aan de fronten de aard- en steenmassa's zijn opge stuwd tot gebergten. Het aanlokke lijke van deze theorie is, dat daar door niet alleen het ontstaan van de gebergten wordt verklaard, maar dat nemelijk wordt gemaakt. Schuift men tevens de ligging der bergketens aan de uiteengedreven continenten op de globe weer netjes terug, dan blijken ze wonderwel in elkaar te passen. Ook thans nog zou volgens Wegener die verschuiving voortgang vinden. Men is gaan meten, maar tot 1UJAAR HOE HET OOK GEWEEST mag zijn, sinds de inzet van de verschuiving is in elk geval een on menselijk lange tijd verlopen. Wij hebben reeds een paar toespelingen gemaakt op enige millioenen eeuwen, maar als het boven de duizend jaren gaat, zeggen die getallen ons zo wei nig, ze gaan boven ons bevattings vermogen. Daarom zullen wij beslui ten met een vergelijking, welke vaak gebruikt wordt om enig inzicht te geven in de ouderdom van de aarde en haar bewoners. Laten wij ons voorstellen, dat wij de hele wordingsgeschiedenis van de aarde nog eens konden laten afrollen door middel van een film, welke pre cies 24 uur duurt. Wij zouden dan de aarde zich zien losmaken van de zon en we konden het stollingsproces „bewonderen". Dat zou een langdradige historie wor den, want de film had er minstens 12 uur voor nodig. Dan zou het eerste leven op aarde verschijnen in z'n al- lerprimitiefste vorm en de ontwik kelingsgeschiedenis vai. die een-cel- lige diertjes en schelpwezentjes zou niet minder dan 8 uur in beslag ne men. Langzaam aan zouden andere dieren en planten op het witte doek komen en het zou reeds elf uur zijn geworden voordat de bekende grote voor-historische dieren hun entréc zouden maken. Wij zouden ongedul- toe dig op ons horloge kijken, want het schijnt men nog geen overtuigend be- I liep al tegen 12 uur en nog geen wijs te hebben kunnen aantonen, mens te zien. Vijf seconden vóór hetgeen ook begrijpelijk is, gezien middernacht.... daar is de eerste de betrekkelijk korte tijd, welke sinds mens! En in vijf seconden doorloopt de publicatie van Wegeners theorie j de film dan een tijdperk van tiendui- is verlopen. zend eeuwen. gehouden en de zware bergen nog heel wat langer, zodat wij niet be vreesd behoeven te lijn, dat de aard korst eens goeden daags het begeven zal. Maar toch is zij ook weer niet gebracht heeft dan een gloeiende gas- te dalen en te rijzen, met een onge- baUM¥fET STOLLINGSPROCES van de *^steenbrei der aarde mpet begon- van de ken wij er niet veel van, omdat het nen zjjn rondom een paar enorme proces zich naar onze begrippen over j verharde klompen graniet, die aan de langdurige perioden uitstrekt, zodat oppervlakte van de brei-massa kwa- majestueuze pracht der Alpen, van de Andes en Himalaya, is maar een schamel restantje van wat ze eertijds moeten zijn geweest. En als wij zeg gen: „eertijds" dan bedoelen wij daarmee een tijdperk, dat enige slor dige millioenen eeuwen achter ons moet liggen, lang en lang voordat er mensen leefden op de aarde. loop, welke veel en veel langer duurt dan de kringloop van het vlugge water en zich daarom zo ge makkelijk onttrekt aan do waarne ming. Maar deze kringloop is er en ergens zal het verweerde en verwe rende gesteente van de thans nog bestaande gebergten moeten worden heengevoerd en opnieuw worden op gebouwd. En het lijdt geen twijfel dat dit het aanschijn van de aarde op de duur zal veranderen, zoals het aanschijn van de aarde in vroeger tij den is veranderd. r\IE VERANDERINGEN voltrekken zich gewoonlijk uiterst langzaam, naar menselijke maatstaven geme- wij heel nauwkeurig moeten weten men drijven en de kernen hebben ten. Maar soms zijn wij in staat, die balletje, zoals er nog zovele rond> zó stevig, dat er geen wrikken of be- scharelen in dit uitdijend Heelal. Dat wegen aan is; integendeel zij schijnt balletje gas was gesplitst van de zon volgens de jongste hypothesen te die het nog steeds niet verder schuiven als een glibberig vlotje :ht heeft dan een gloeiende gas- te dalen en te rijzen, met een on bal en de wereldruimte in geslin- durigheid, welke men bij haar niet gerd. Daar bleet het door de wer- verwacht zou hebben. Gelukkig mer king van de zwaartekracht zon draaien om het moederlichaam, maar koelde al tollende geleidelijk af. Zoals men weet, worden alle gassen bij afkoeling eerst vloeibaar en daar- om de veranderingen te kunnen aan- gevormd van de tegenwoordige we- veranderingen te constateren, na bij nog verder gaande afkoeling v/ijzen. Maar toch.... vast en onver- relddelen. Rondom deze kernen heeft vast; zoals ook alle vaste stoffen bij anderlijk is anders. het vasteland zich gevormd. Door verhitting in vloeibare toestand over- het schuiven van de aardbodem wer- gaan en daarna g svormig worden. I *I7IE MET VACANTIE wel eens in den de steenlagen, welke zich groten- Zo stolde de aarde langzamerhand het buitenland is geweest en daar deels in de zee hadden gevormd om- tot een brei en dat is ze grotendeelsmet eerbied en ontzag heeft opge- hoog .gestuwd tegen de harde massa 1 van het graniet en zo ontstonden er plooien, welke zich opstapelden, bra ken en over elkaar rolden tot gril lige bergformaties. Wij zeiden: „ev/lke zich grotendeels in zee hadden gevormd", want hoe gek het ook moge klinken, maar de zee is de moeder der bergen. Er zijn gesteenten, welke uit de diepte van de steenbrei worden opge stoten en aan de oppervlakte stollen. Zulk stollingsgesteente is bijv. het graniet, zoals wij gezien hebben, en ook het basalt. Maar er zijn ook ge steenten, welke aa». de oppervlakte worden gevormd, laag na laag. De meeste van zulke gesteenten worden in zee gevormd. De zee knabbelt nl. aan de kusten en de golven voerden allerlei puin met zich mee naar de diepte, De rivieren voeren slik en zand en allerlei steenneerslag aan van de bergen. Dat alles bezinkt '^r over heeh en tussendoor dalen ge stadig de skeletten en schelpjes van millioenen en millioenen zeediertjes naar de bodem. De massa wordt sa- De dekbladenbouw van de Blümlisalphorn in Zwitserland. I mengekit en plat gedrukt totdat het (Foto's uit ..De rusteloze aarde"). I één versteende laag wordt. Zo ont- De Edmundsklamm in Bohemen, een voorbeeld hoe zulke rotsen in lagen zijn opgebouwd en thans door verwering weer worden afgebroken. Binnenkort zal in de Nederlandse bioscopen worden vertoond een filmisch beeld van de oor log in Korea, een spannend relaas van zeven kwartier, uitgebracht door de 20th Century-Fox onder de titel „Fixed Bayonets". Het gaat om een Amerikaans legeronderdeel, dat door de vijand dreigt te worden ingesloten en dat zich slechts kan redden door een aflei dingsmanoeuvre. De achterhoede namelijk zal de vijand moeten opzoeken en de suggestie wek ken, alsof nog vele troepen in aantocht zijn. Erg aantrekkelijk is die taak niet; maar een groep dappere soldaten trekt er op uit. voert krijgs listen uit, laat staaltjes van moderne oorlogvoe ring zien en stelt tenslotte een gevecht van man tegen man voor, adembenemend, zonder de ge bruikelijke Amerikaanse overdrijving. Het eind van de story is, dat de manoeuvre gelukt, zij het dan met verlies van enkele van de beste man nen. Ofschoon we hier te doen hebben met het zoveelste oorlogsverhaal, maakt de actualiteit van het onderwerp deze film toch wel aantrek kelijk, mede door het ingeleefde spel van Richard Basehart, Gene Evans, Michael O'shea en anderen. Samuel Fuller heeft op o.i. geslaag de wijze het geheel geregisseerd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7