TALEN Maatschappij houdt op 18-20 September congres in Leiden Grafische diploma's voor de jonge zetters en drukkers K. enO. brengt deze winter weer gevarieerd programma Groenoords jeugdwerk werd op receptie luide geprezen ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Bevordering der Geneeskunst Op 18, 19 en 20 September a.s. zal de Kon. Ned. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst in Leiden haar vierde jaarlijkse congres hou den. Het wordt verzorgd door de sa menwerkende afdelingen, Leiden, Alphen, Delft en Gouda. Dit congres, de specialisten en huis artsen uit het gehele land ten getale van vele honderden naar de Sleutel stad voert, zal Donderdagmiddag 18 September om 3 uur worden geopend in de Grote Stadsgehoorzaal door de voorzitter der Maatschappij, de heer K. Ittmann, die, nadat de oyd-voorzit ter, dr. L. A. Hulst, een overzicht van het afgelopen jaar zal hebben gegeven, een rede zal houden over „Wat ons vereent". Na afloop zal de afdeling Leiden en omstreken in de foyer een thee aanbieden, 's Avonds zal in hetzelfde gebouw het Concertgebouworkest on der leiding van Eduard van Beinum een gala-avond geven met solistische medewerking van de pianist Hans Henkemans. De Vrijdag en Zaterdag worden voor het grootste deel in beslag ge nomen door een groot aantal weten schappelijke voordrachten en demon straties, Vrijdag besloten door een of ficiële ontvangst ten Stadhuize door het Leidse Gemeentebestuur en een diner met cabaretvoorstelling in Avi fauna te Alphen a. d. Rijn. Na de sluiting van het officiële ge- GEEN RECEPTIE OP FEEST VAN PATER S. DUYNSTEE, O.F.M. Ter onderstreping van ons artikel in de courant van gisteren, verzoekt pater S. Duynsfee, O.F.M., ons er op te wijzen, dat hij zijn zilveren kloos- terfeest morgen in strikt intieme kring zal vieren, zoals dat bij kloos terjubilea gebruikelijk is. Er zal dan ook geen receptie zijn. In „Sursum Corda" van deze week heeft pater Duynstee een dankwoord geschreven voor de steun, die men hem bij zijn werk op de kapelwagens van de Oostpriesterhulp heeft ver leend. Ongelukkigerwijze is echter de ondertekening van dit dankwoord weggevallen, zodat het niet recht duidelijk is wie dit heeft geschreven. TWINTIG JARIG BESTAAN „ST. ANTONIUS" Feestviering met excursie Op Woensdag 24 Sept. zal de afd. Negen-en-twintig jonggezel zet ters- en -drukkers, die vier jaar lang met verblijdend resultaat een cursus in het Grafisch Bedrijf hebben ge volgd, ontvingen gisteravond in „Het Gulden Vlies" uit handen van de Districts Opleidingscommissie voor het Boekdrukkers- en Rasterdiep- drukbedrijf een diploma. De voorzitter van deze commissie, de heer P. Merkelijn, sprak een in leidend woord, waarin hij er op wees, dat. over het gehele land 756 examencandidaten (449 handzetters en 309 boekdrukkers) zich dit jaar hadden aangemeld. In totaal konden 117 candidaten de eindstreep niet ha- len. In het district Leiden namen in Leiden van de Ned. Kath. Bond van j totaal 32 candidaten aan de examens Hotel-, Café- en .Restaurantgeëm- j deel; aan 29 kon deze avond het di- ployeerden „St. Antonius" haar 25- j ploma worden uitgereikt. Een per- deelte van het congres op Zaterdag, zal er gelegenheid bestaan deel te nemen aan excursies naar Delft en Gouda of een Puzzlerit. In beide ste den zullen de voornaamste beziens waardigheden worden bezocht, be sloten door een ontvangst ten Stad huize. In Delft zal prof. dr. H. B. Dorgelo een demonstratie met het electronenmicroscoop geven. Tot be sluit van het congres is er een grote feestavond in Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee. Rondom al deze activiteiten zal een aantal tentoonstellingen worden ingericht, o.a. de traditionele exposi tie „Pincet en Penseel" in het admi nistratiegebouw van het Leids Aca demisch Ziekenhuis, een van oude instrumenten en praeparaten, een van moderne praktijkinrichting en prak tijkkamer en een van moderne in strumenten voor de huisarts. Voor de dames zijn ten dele aparte attracties georganiseerd o.a. een rondvaart of rondrit door Oud-Lei den en een modeshow in de Stads gehoorzaal. CORRESP. CONVERS. Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans). Opi. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 (Advertentie). GEWESTELIJKE SOCIAAL- ECONOMISCHE SCHOOL GAAT WEER BEGINNEN. Kader-vorming in de K.A.B. Met zovele andere scholen, waar over we in de afgelopen weken reeds schreven, gaat ook de Gewestelijke Sociaal-Economische School van de K.A.B., gewest Leiden, weer begin nen. A.s. Maandag wordt ter opening een openbare les gegeven in de Har monie, Breestraat, waarop niet de leraren, maar de leerlingen zelf enige onderwerpen zullen bespreken. Nieuwe cursisten, leden van de K.A.B. uit Leiden en omgeving, kun nen dan kennis maken met deze school, die les geeft in godsdienst, economie, sociologie, geschiedenis, boekhouden, sociale wetskennis, ar beidsrecht en Nederlandse taal. Het doel van deze school is de vorming van een goed K.A.B.-kader, waaraan, zoals herhaaldelijk blijkt, grote be hoefte bestaat. Vooral jongere KAB- leden kunnen op deze school veel leren, dat hen later uitstekend van pas komt, wanneer zij. geroepen worden een plaats in te nemen in de rijen der bestuurderen van vak- en standsorganisaties. Burgerlijke Stand Geboren: Gerard, z, v. A. C. Pola- ne en J. Hoving; Elisabeth Cornelia Maria, d. v. C. Montagne en R. S. M. Walter; Bemardus, z. v. A. Wijnands en B. Lotte; Maria Hendrika, d. v. B. Broers en M. J. G. Blijleven; Ma ria Elisabeth Jannetje, d. v. F. J. L. Smit en M. E. van Went; Marianne, d. v. J. B. Proper en J. van de Pol der; Maria Cornelia Lambertha Alida Hortensia, d. v. Th. H. de Wilde en A. H. M. den Boer; Theodora, d. v. B. Boon en F Frank. Overleden: P. C. Cossee, huisvr. van Van Tongeren, 76 jaar; C. C. M. van Leeuwen, dochter, 5 dagen; J. B, Cats, man, 53 jaar; A. S. Netten, dochter, 1 jaar: M. Bakker, huisvr. van Van Tol, 39 jaar. jarig bestaan herdenken. De dag begint met een H. Mis, waarna ontbijt, en vervolgens excur sie naar Rotterdam, waar de Heine- ken's Bierbrouwerij zal worden be zichtigd. In de middag volgt nog een bezoek aan de distilleerderij „De Oli fant" te Schiedam. De kosten hiervan inbegrepen lunch, koffie, diner en autobus bedragen 10,per per soon. Leden en collega's, werkzaam in de Horeca bedrijven, die interesse hebben voor deze excursie, kunnen zich alsnog opgeven aan het secreta riaat, Maresingel 48, Leiden. Bij aan melding is storting van een garantie bedrag van 5,verplicht. Reeds hebben verschillende leden zich voor deelname aangemeld, zodat i het verder te brengen. Tenslotte er nog slechts enkele plaatsen over dankte de heer Merkelijn alle lera- zijn. Men 'haaste zich dus, als men ren en leermeesters, die tot dit re- mee wil. gen, Vervolgens werd tot de uitreiking van de diploma's overgegaan. Het werd uitgereikt aan de volgende cur sisten: zetters L. de Boer, J. Braxs- hoven, A. Brouwer, J. de Cler, P. J. Glijn, P. Gijsman, G. J. Kasteelen, A. Laterveer, S. Lauwrier, G. v. d. Linden, J. Raar, H. C. Saveur, A, H. Slewe, allen te Leiden, M. W. Zand vliet, Oegstgeest, J. W. Luijnenburg Voorschoten, W. Noort Rijnsburg, A. A. Weterings Noordwijk Binnen, J. N. van Leeuwen WarmoncJ. C. Geerling Lisse, H. M.Akerboom Ha- zepswoude, C. W. J. Zirkzee en J. Le- poeter te Alphen a. d. Rijn; druk kers: H. Arnoldus, A. C. Knijnen- burg en H. P. Oldriks te Leiden; fo to-diepdruk: F. van Duyl, J. P. M. de Keuning, J. de Looze en M. Vermond te Leiden. Vertegenwoordigers van de afde ling Leiden van de Alg. Ned. Graf. Bond, de Ned. Chr. Graf. Bond en van de R.K. Graf. Bond boden ver volgens hun gelukwensen aan, waar bij tevens werd gewezen op de nood zaak om zich verder te bekwamen. Nadat de heer Merkelijn in het bij zonder nog de secretaris van Je com- ven vakkennis te ontwikkelen en i missie, de heer J. J. Sjardijn, had be- zo mogelijk te verdubbelen. Dat het' dankt voor het vele werk, dat hij grafisch bedrijf een levend beroep is, achtte spr. een gelukkige eigenschap. Bovendien heeft het vele aspecten, zodat men zich niet op één punt be hoeft blind te staren. Het thans be haalde diploma kan volgens spr. als i een springplank worden gebruikt om centage, dat gunstig boven het lan delijk gemiddelde afsteekt. Spr., die de cursisten met het behaalde suc ces gelukwenste, wees er op, dat het behalen van het diploma geen eind streep betekent. Slechts de grond slagen zijn gelegd om een allround zetter of drukker te werden. In dit verband wekte de heer Merkelijn de gediplomeerden op de thans verwor- Uitgaan in Leiden ST. ANTONIUS CLUBHUIS INGESCHAKELD Nu het winterseizoen voor de deur staat, laat K. en O. weer van zich horen. In de afgelopen rustige zo mermaanden is er achter de schermen hard gewerkt en het resultaat hier van is, dat de Stichting voor Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning haar leden in de komende vinter weer een gevarieerd programma kan voorzet ten. Als hoogtepunten van het nieuwe programma mogen genoemd worden de grote balletavond op 10 Nov. a.s. door de Grand Ballets de Paris en het optreden van een Joego-Slavisch Danstheater, samengesteld uit stu denten, dat op 24 October in Leiden komt. Deze avond is op de eerste plaats bestemd voor de groene kaart houders, dus voor het personeel van de aangesloten bedrijven. Of K. en O. ook dit jaar weer een opera kan brengen, staat nog niet vast. Zoals bekend zijn hieraan steeds vele-moeilijkheden verbonden, omdat men hiervoor het Haagse ge bouw van K. en W. nodig heeft. K. en O. wil deze moeiten alleen ne men, wanneer men er zeker van is dat de avond aan de hoogste eisen vol doet. Een zodanig contract kon ech ter nog niet worden afgesloten. Wel zal er in Leiden een opera-concert gegeven worden. Op het gebied van toneel staan er vier serie-voorstellingen op het pro gramma, te geven door het Rotter dams Toneel, de Nederlandse Come- die, de Haagse Comedie en het Vrije Toneel van Cor Ruys. Begonnen aan deze opleiding had ten k :te had gelegd, vertoonde de heer J. Rutgers enkele films. Bouwvakarbeiders nog zeer gewild Op 30 Augustus stonden bij het sultaat het hunne hebben bijgedra- Arbeidsbureau Leiden ingeschreven: 1600 werkloze mannen, waarvan 189 op D.U.W.-objecten waren tewerkge steld. Een daling van 78 in vergelij king met de vorige week, welke ook thans weer in hoofdzaak een gevolg was van een stijging van de vraag naar bouwvakarbeiders. Het verloop van de werkloosheid in de maand Augustus is vrij guns tig. Terwijl in andere jaren het laag ste werkloosheidspeil vrijwel steeds einde Juli bereikt werd, en de maand Augustus het begin van de. seizoen stijging te zien gaf, zette dit jaar de daling ook in deze m'aand nog door. Het verschil met het vorig jaar, dat einde Januari plm. 800 bedroeg, be draagt thans nog slechts plm. 200. Het aantal werkloze vrouwen bleef constant en bedroeg op 30 Augustus Vijftien-jarig bestaan Het moet het bestuur van de jubi lerende Buurt- en Speeltuinvereni ging „Groenoord" gisteravond een grote voldoening geschonken hebben te vernemen, dat Groenoord in haar lustrumjaar aan de top staat van de lange rij van verenigingen, welke dit jaar hebben deelgenomen aan de vacantie-bezigheden. De voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer P. Flippo, die dit mededeelde op de die avond in „De Kleine Burcht" ge houden receptie ter gelegenheid van 'Groenoord's derde lustrumfeest, ver bond daaraan een hartelijk woord van gelukwens, in aansluiting waar op hij bestuur en damescomité hulde bracht voor de steeds betoonde ac tiviteit, welke voortspruit uit liefde tot de jeugd. Zijn felicitatie deed spr. vergezeld gaan van de aanbieding van een enveloppe met inhoud. Wethouder J. C. van Schaik, die de gelukwensen van het Gemeentebe stuur overbracht, prees de toewijding van de ouderen in Groenoord, waar door in het leven der kinderen bij zondere vreugde wordt geschapen. Ook spr. stelde het onbaatzuchtige werk van Groenoord tot een voor beeld en prikkel der andere speel tuinverenigingen. Inspecteur H. Oud- man, die de Commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, vertegenwoor digde, zeide, dat ook de politie het werk der buurt- en speeltuinvereni gingen zeer hoog aanslaat en een grote waarde toekent. De heer D. Vijlbrief, hoofdbestuurslid van de Nuso, merkte op, dat er een tijd is geweest, dat de Nuso enigszins hui verig stond tegen de opname van buurtverenigingen in haar organisa tie, omdat mèn van mening was, dat deze verenigingen in de eerste plaats het buurtbelang zonden behartigen en het speeltuinwerk eerst op de tweede plaats zouden stellen. Het tegen deel is waar geweest; ook bij de buurtverenigingen gaat het in de al lereerste plaats om het belang van het kind. Volgens spr. heeft de jubi lerende vereniging tot deze veran derde houding zeer veel bijgedragen. De heer Vijlbrief die de zelfwerk zaamheid der Groenoordouders tot voorbeeld stelde, bracht in het bij zonder hulde aan Groenoord's secre taris, de heer W. H. v. d. Linden, die „steeds boordevol met ideeën zit". Vele gelukwensen. Achtereenvolgens boden hun ge lukwensen aan vertegenwoordigers van Ons Eiland, De Demping, Om de Doorbraak, Westerkwartier, De Pro- fessorenwijk, de heer L. Veerman, voorzitter van de Feestcommissie, mevr. Rijnardus, president van het Damescomité, mevr. De Groot na- wordt met „Bonaventura", dat het Rotterdams Toneel brengen zal. De muziekliefhebbers zullen weer kunnen genieten van drie populaire concerten, een door het Residentie orkest en twee door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat op 4 Maart de beroemde pianiste Marie- Thérèse Fourneau als soliste in Lei den brengt. Voor de groene kaart houders wordt er reductie gegeven op de abonnementsconcerten van het Residentie-orkest en Rott. Philh. Or- k0St' I waargenomen door de Apotheek van Nog niet alles is in kannen en krui- Driesum, Mare 110, tel. 20406; de ken. Er kan wel gezegd worden, dat Zuider-apotheek, Lammenschansweg K. en O. weer twee cabaret-avonden j 4( tel. 23553. zal organiseren, maar nu eens iets Te Oegstgeest: dooor de Oegstgees- Doktersdienst. A.s. Zondag 7 Sep tember 1952 zal de dienst worden waargenomen door dr. Hartman, Kors, Langezaal, Mastenbroek. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van 6 September tot 13 September anders als dat van Roland Wagter. Het is nog niet zeker, dat er weer een bonte avond voor en door de bedrijven gehouden zal worden; de mogelijkheden hiervoor moeten nog onderzocht worden. Daarnaast verdienen de filmvoor stellingen van K. en O. de aandacht, evenals de cursussen en lezingen. Iiets nieuws is de abonnementsse rie, die tot stand gekomen is in sa menwerking met het bestuur van het St. Antonius Clubhuis. Voor ƒ4.50 in totaal kan men in deze voor dit doel zeer geschikte zaal het Cabaret Ara besk van Cruys Voorbergh bewonde ren, een voordrachtsavond van Jan Musch meemaken en het marionet ten-theater van Henk Zoutendijk zien. Weer eens iets anders, dat onge twijfeld in de smaak zal vallen bij de K. en O.-leder, ter-Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. VAN ONZE ADVERTEERDERS. OPENING MEYER'S LEDERPALEIS Het was vanmorgen een ware run op het nieuwe Lederpaleis, dat he denmorgen in het pand Haarlemmer straat 159161 werd geopend. De zaak, waarin vroeger de heer Van Wijk zijn leerhandel had gevestigd, heeft een uitstekende interieur-ver andering ondergaan, in de vorm van een fraaie betimmering en verschil lende virtines, waarin een uitgebreide collectie in lederwaren in allerlei soort en vorm, met en zonder linnen. De firma Meyer, die in Amsterdam reeds zeven zaken heeft, gaf aan de Haarlemmerstraat door de opening van deze gerestaureerde zaak nieuw leven en aanzien. „G'schichten aus dem Wiener-Wald" Is het een vluchten uit de werke lijkheid, een avond romantische ver getelheid, een heimwee naar wat voorbij is en nooit zal terugkeren? Hoe het zij, de Leidse Schouwburg was gisteravond afgestampt vol, toen Meyer Hamel met z'n Hoofdstad-ope rette, die nog de glansrijke herinne ring aan Fritz Hirsch bewaart, het seizoen uitstekend inzette met ,,G' schichten aus dem Wiener Wald", waarvan de muziek door Fritz Kreis- ler en Johann Strauss geschreven werd. De intrige liet zich niet moeilijk raden. Keizer Franz Joseph zoekt een vrouw, althans zijn moeder doet dat voor hem. Haar zuster heeft twee dochters en een van hen wordt voor bestemd keizerin te worden. Met grote zorg beraden de beide moe ders plannen de jongelui gelegen heid te geven voor elkaar in liefde te geraken, maar het andere zusje en haar pa, hertog Max van Beie ren, schieten het meisje, dat reeds een prins bemint, te hulp, met het onwaarschijnlijke gevolg, dat de keizer het andere zusje uitverkiest. Zodat er uiteindelijk twee gelukkige paren zijn en tevreden ouders. Meyer Hamel had zich voor deze operette verzekerd van de mede werking van twee Weense gasten Erich Scholz en Maria Waldner, die als jonge keizer en diens moeder een deel van de eer opeisten, welke anders uitsluitend aan Fritz Stei- ner, de dolle komiek, Ruth Rhoden, de meer dan charmante uitverkorene van Franz Joseph, Herman Valsner, de heerlijk-goedmoedige hertog, Claire Clairy, de eeuwig-jeugdige danseres, en Otto Aurich, de ko miek-deftige ceremoniemeester, toe valt. In Marga Graf bewonderen we een voortreffelijke moeder van twee dochters. Het was weer als vanouds, een avond van bruisende champagne met zoetelijke Weense melodieën en ro mantiek, afgewisseld met de dwaze invallen van Fritz Steiner. Solistische hoogtepunten troffen we er niet in aan; ook Ruth Rhoden voldeed in dit opzicht niet helemaal, maar de koorzang mocht er zijn. Het orkest van Freddy Salten begeleidde met meer toewijding dan virtuositeit; we hebben bij Meyer Hamel wel eens een betere en sterker bezette bege leiding gehoord, ook nadat Susan verdwenen was. De dirigent ver dient echter een pluim voor zijn ge voelig spel op de celesta. Het décor van Doesburg was so ber, maar stijlvol, de Weense cos- tuums van Lambert Hofer boven alle lof verheven, de regie van Otto Aurich deze uitstekende operette waardig. Het publick was terecht zeer enthousiast en dwong herhaal delijk tot bisseren. mens de Commissie Zomer-vacantie bezigheden en de heer H. Pijnakker van de Kaartclub van Groenoord. Groenoord's voorzitter, de heer J. P. v. d. Holst, dankte alle sprekers afzonderlijk en had een bijzonder woord van hulde voor de ere-voor- zitter, dr.^K. Reitsma, die de vereni ging op alle mogelijke wijzen steeds terzijde staat. Een aardig en zeer op prijs gesteld intermezzo was deze avond de sere nade, welke het bestuur gebracht werd door de Arbeidersmuziekver eniging „Nieuw Leven". Vele bloem stukken vertolkten deze avond te vens de dank, welke in zoveler hart leeft voor het prachtige werk, dat Groenoord nu al 15 jaar in het be lang van het kind doet. Van bestuurszijde verzocht men ons nog mede te delen, dat de muzi kale rondgang, welke hedenmiddag om 5 uur door de wijk zou worden gehouden, niet door kan gaan in ver band met de luchtBeschermings- oefening. GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING TER UITVOERING WEDEROPBOUWPLAN LEIDEN—STATIONSPLEIN EN OMGEVING. De Burgemeester van Leiden brengt ter voldoening aan het be paalde by artikel 10, lid 8, der We- deropbouwwet ter openbare ken nis, uat een besluit van de raad de zer gemeente d.d. 1 September 1952, tot onteigening van onroerende goe deren gelegen aan de Morssingel, tus sen de Heynsiusstraat en de Pesthuis laan, en aan de Stationsweg, voor- zoveel deel uitmakende van de per celen, kadtsraal bekend gemeente Leiden, sectie L Nos. 1507 en 1508, met de daarbijbehorende stukken, met ingang van 10 September 1952 ge durende één week op de secretarie dier gemeente (afdeling Openbare Werken, kamer no. Ill), voor een ieder ter inzage zal liggen. 3474 Leiden, 5 September 1952. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, VERZETTING VEEMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de veemarkt, welke gehou den zou moeten worden op Vrijdag, 3 October 1952, zal worden gehou den op Woensdag, 1 October 1952. Zaterdag 6 September. Wanneer we het eerder geweten hadden maar zelfs een Stadskok kan niet alles wetenhadden we wis en zeker daar kunt U van op aan! al veel eerder verteld, dat de leden van de Ned. R.K. Invaliden- bond „St. Liduina", afd. Leiden en Omstreken, Woensdag hun jaarlijks uitstapje gemaakt hebben, 's Morgens om zeven uur werden de leden al van huis gehaald en om acht uur ver trokken zij vanaf de St. Petruskerk. Nadat in Oegstgeest en Rijnsburg nog enige leden opgehaald waren, zetten twee touringcars en een luxe wagen koers naar de Duinstreek, om via Noordwijkerhout, De Zilk, Voge lenzang en Aerdenhout naar Velzen te gaan. Op het Kopje van Bloemen- daal werd koffie gedronken. Jammer dat het begon te regenen, zodat de leden binnen moesten blijven. De krentenbollen smaakten er echter niet minder om. Ook in de bus bleef de stemming ondanks de regen op perbest. In Bergen aangekomen had den de verzorgers en verzorgsters hun handen vol om alle invaliden zo spoedig mogelijk binnen te bren gen; de regen viel bij stromen neer Wilt U iets weten? Vraag: Spelregels klaverjassen. Antwoord: Men neemt een volle dig spel kaarten (52 stuks) en splitst dit in de kaarten beneden de 7 (dus 2 t/m aas. De lage kaarten worden op een stapeltje gelegd en de hoge worden verdeeld onder de 4 spelers, die in twee partijen (partners tegen over elkaar) spelen. Het eerste potje is klaver troef, de volgende potjes beslist het stapeltje kaarten, waar van er telkens eentje omgedraaid wordt. Wanneer de kaarten gedeeld zijn, mag degenen, die het eerste de kaarten ontvangen heeft (dus dege nen, die links naast de deler zit) melden, of hij het spelletje wenst te spelen. Speelt hij het potje, dan moet hij te zamen met z'h partner, meer punten halen, dan de tegenpartij. Het spel loopt, zoals ieder kaartspel: Degenen, die de hoogste kaart op ta fel legt, wint de zet. Troef is altijd hoger, dan een andere kaart. Wan neer troef gevraagd wordt, moet al tijd zo dit ten minste mogelijk is overtroefd worden. Wanneer men bij een niet-troefzet niet kan beken nen en men heeft nog troef in han den, is men verplicht te troeven, be halve, wanneer de partner reeds een kaart opgespeeld heeft, die op het mojnent van spelen de winnende kaart is. Wanneer de partner aan de a^hterhand zit en men kan niet be kennen, is men verplicht te troeven, ook al is men er zeker van, dat de partner de winnende kaart in han den heeft. De puntentelling is als volgt: Troefboer 20; troefnegen 14; alle azen 11; alle tienen 10; alle heren 4; alle vrouwen 3; alle boeren behalve troefboer 2. Hierdoor komt men dus in totaal aan een puntentelling van 152 punten. De partij, die de laatste slag haalt krijgt 10 punten extra. Uit het voorgaande blijkt dus het volgeride: Bij de troefkaart is de boer het hoogste, dan volgt negen, aas, tien, heer enz. Bij de gewone kaarten is de aas het hoogste, dan volgt de 10, de heer, de vrouw enz. De winnende partij moet minstens 82 punten hebben. Wanneer de par tij, die het spel gevraagd heeft, de twee en tachtig punten niet haalt, komen alle punten t.w. 162 op naam van de tegenpartij te staan. Haalt de partij, die het spel gevraagd heeft de vereiste punten wel, dan krijgt de tegenpartij en hijzelf de behaalde punten opgeschreven. Men speelt meestal tot 1500 punten. Een apart hoofdstuk in het klaverjasspel vormt de roem. Wanneer men echter het spel nog geheel moet leren, kan dit beter eens een volgende keer behan deld worden en kan men zich beter eerst, zonder rekening te houden met de roem, oefenen. en iedereen liep een nat pak op. Maar toen de lunchpakketten waren uitgedeeld, was alle leed weer ver geten, vooral toen er ook nog fruit en ijs te voorschijn kwam. Enige jon gere leden zorgden met guitaar en mondaccordeon voor de vrolijke noot en zowaar liepen enige anderen zelfs een polonaise! Toen om drie uur de reis vervolgd werd, kwam de zon weer om een hoekje kijken. Nu ging de reis in de richting Den Helder. Terug werd nog even aangelegd in Alkmaar, waar de Kaasmarkt werd bezichtigd. Onderweg werd er nog flink getracteerd en toen de reizi gers om negen uur weer in Leiden terugkwamen, konden zij terugzien op een uitstekend geslaagde dag. De ze invaliden, die zo vaak thuis moe ten blijven en zoveel moeten missen, hebben volop genoten. Langs deze weg willen zij daarom hun hartelijke dank betuigen aan allen, die tot het welslagen van deze dag hebben bij gedragen. De K.R.O.-leden uit Leiden en om geving kunnen op 19 Sept. a.s. deel nemen aan een excursie naar de K.R.O.-studio in Hilversum, waar zij het programma van „Negen heit de klok" kunnen horen en zien. Aan de ze excursie is ook een rondvaart door de Amsterdamse grachten verbonden. STADSKOK. De vluchtelingenstroom De Russen hebben dezer dagen drastische maatregelen genomen om de stroom vluchtelingen uit Oost- Duitsland en Oost-Berlijn naar West- Berlijn tot staan te brengen. Sinds 1 September zijn al weer meer dan vierduizend vluchtelingen in het Westelijk deel van de stad aangeko men. De Russen hebben vijf wegen die uit de Russische zóne naar de Britse Franse en Amerikaanse sectoren lei den, afgesloten. Op de sectorgrenzen staan nu gewapende Russische sol daten. De wegen waren al vrij lang geleden gesloten voor verkeer met voertuigen. Maar vluchtelingen ge bruikten hen bij voorkeur om West- Berlijn te bereiken. Voortaan zullen zij grotere risico's moeten nemen en zich een weg moeten zoeken door het gebied dat wordt bewaakt door de gevreesde volkspolitie. Volgens de Westduitse grenspolitie krijgen hun Oostduitse collega's een premie van vijf Oostmarken voor iedere Westduitser, die zij op de in terzonale grens gevangen nemen. Scheepsberichten ALDABI, B. Aires—R'dam 9 Sept. Santos verw.; ALHENA R'damB. Aires 15 Sept. te Rio de Janeiro ver wacht; ALNATI verm. 20 Sept v. R'dam naar B. Aires; FAIRSEA R'damSydney 12 Sept. te Port Said verw.; Groote Beer R'damNew Yrk, alwaar 12 Sept. verw.; INDRA- POERA vertr. 9 Sept. v. R'dam naar Tj. Priok; JOH. v. OLDENBARNE- VELT A'dam—Sydney 10 Sept. Fre- mantle verw.; MAASDAM New York—R'dam 7 Sept. Southampton verw.; NIEUW AMSTERDAM, New York—R'dam, 9 Sept. Southampton 10 Sept. R'dam verw.; NOORD AM, New YorkR'dam, alwaar 8 Sept. verw.; ORANJE, A'dam—Tj. Priok, 11 Sept. Colomo verw.; ORANJE STAD, Cristobal—A'dam 8 Sept. Port of Spain verw.; RIJNDAM vert. 6 Sept. R'dam—New York via Le Havre en Southampton; SIBA- JAK verm. 26 Sept. v. R'dam nr. Wellington via Panama-kanaal; VEENDAM, R'dam—NewYork al waar 16 Sept. verw. via Havre en Southamtpon; WATERMAN R'dam New York alwaar 13 Sept. verw. WESTERDAM, R'dam—New York alwaar 8 Sept. verw.; WILLEM RUYS, Tj. Priok—R'dam 10 Sept. Port Said verw. ZUIDERKRUIS vertr. 6 Sept. v. New York nr Rot terdam, alwaar 16 Sept. verw.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2