RIJNSTREEK BIOSCOPEN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN TE WA TE RL ATTN G „ORANIA" VEROORZAAKTE SCHADE Tengevolge van de gisteren plaats gehad hebbende te waterlating van de „Orania" is de schoeiing aan de overkant over een afstand van pl.m. 10 meter geheel vernield. Voorts is een groot oppervlak van de zich daar bevindende volkstuintjes door de watergolven overspoeld. Dit gebeur de met zulk een kracht dat een groot deel van het zich daarop bevindend gewas werd weggespoeld. Voor wat de schoeiing betreft is men vanwege de Provincie onmid dellijk begonnen met het herstel, ter voorkoming, dat de grond ver der wordt weggespoeld. DRANK EN SPEL. De kantonrechter te Alphen aan den Rijn behandelde voor de laatste maal de zaak tegen het echtpaar v. B.-P. alhier. Het echtpaar was ten laste gelegd het voor verkoop in voorraad hebben van sterke drank, idem van zwak alcoholische dranken en voorts het geven van gelegenheid tot kaartspelen om winst, dus als be drijf uit te oefenen. In deze zaak werd een groot aantal getuigen ge hoord. De ambtenaar van het O.M. eiste tegen mevr. v. B.-P. voor elk der feiten 150.boete of 1 maand hechtenis, tegen de heer des huizes voor het le feit 2 weken hechtenis voorw. met een proeftijd van 2 jaar plus 300.boete subs. 3 weken hechtenis, voor het 2e feit 1 week hechtenis voorw. met een proeftijd van 2 jaar en 200.subs 2 maan den en 300.subs. 3 maanden hechtenis. De kantonrechter veroor deelde de heer v. B. voor de twee eerste feiten elk tot 50.of 20 da gen, terwijl hij het 3e feit niet be wezen achtte. Een zelfde veroorde ling kreeg ook mevr. v. B,-P. Aanbesteding. De boerderij naast de baan voor de afrit van de nieuwe Rijn-brug, voorheen bewoond door de heer A. de Jong, moet we gens bouwvalligheid tengevolge van de brugbouw worden afgebroken. De aanbesteding hiervoor heeft Don derdag plaats gehad door B. en W. De hoogste inschrijver is de heer C. Westdijk te Woubrugge met 777. (toebetaling aan de gem.); de laagste de heer C. A. van Vliet te Utrecht, die 1290.wil ontvangen van de gemeente. Ouderzorgen en U.V.V. Toen de vereniging Ouderzorgen was opge richt, heeft de Unie van Vrijwillige Vrouwenkorpsen haar diensten aange boden om de bejaarden met haar zorgen te omgeven door b.v. de bij eenkomsten gezellig te maken etc. O.a. heeft de U.V.V. haar zorgen uit gebreid tot het verstrekken van ver versingen en het beschikbaar stellen van een lokaliteit voor de geregelde bijeenkomsten. Nadien zijn er moei lijkheden gerezen, welke zich zo toespitsten, dat de bejaarden beslo ten zich van de UW los te maken en er werd o.a. een andere lokali teit opgezocht. De moeilijkheden werden niet beter. Er dreigde een splitsing te komen in de ver. Ouder zorgen, daar een gedeelte der leden de zijde koos van de UW. Zulks was vanzelfsprekend voor geen der ver enigingen bevorderlijk. Om in de kwestie tot een overeenstemming te geraken is een commissie van onder zoek in het leven geroepen. Hierin hebben zitting de raadsleden H. Jansen, W. S. v. d. Meent, A. F. Ruijssenaars, W. Geerlof en Ph. Ro gaar, alzo van elke partij één. Voorts hebben hierin zitting twee afgevaar digden van de UW en twee van de vereniging Ouderdomszorgen. Naar wij vernemen heeft deze commissie Vrijdagavond vergaderd in het raad huis en daar heeft men een beginsel program opgesteld waarlangs een overeenstemming kan worden be reikt. De voorstellen worden nog in de beide verenigingen besproken en men heeft goede hoop, dat ze zullen worden aanvaard, waarna de oplos sing van het geschil spoedig tegemoet kan worden gezien. Geboren: Johannes Marinus z. van Johannes G. v. d. Meer en Margje C. A. de Groot; Hendrika Wilhelmina d. van Evert W. Spreij en Ro Vermeulen; Astrid Desirée d. van Jan Both en Desirée Willemsen; Johannes z. van Johannes Flam an en Neeltje van Vierzen; Joannes Petrus Wilhelmus z. van Adrianus M- Verlaan en Jacoba Wouters; Apolonia Gerhardina d. van Kor- stiaan A. Rademaker en Theresia A. M. Haverkamp; Leentje d. van Jan van Egmond en Martina Ver- heij; Nelly d. van Arie Pols en Ant- je de Roode; Cornelia Wilhelmina Alida d. van Wilhelmus J. M. de Heij en Cornelia M. F. Broekhuizen; Antje d. van Jasper Snel en Sijgje E. van den Dool; Bart Johan z. van Simon v. d. Sluis, en Cornelia v. Lu- ling; Adriana Catharina d. van Ge- HILLEGOM Raadslid Loerakker hartelijk gehuldigd Donderdagmiddag had een buiten gewone zitting van de gemeenteraad Hillegom plaats. De feestloper in de hal was gelegd en op de tafel in de raadszaal was een schitterende bloemenversiering aangebracht. Alle raadsleden waren aanwezig; ook op de publieke tribune was belangstel ling. De heer en mevr. Loerakker, die per auto arriveerden, werden in de burgemeesterskamer ontvangen. Door de heer Wijnen, wnd. secre taris werden daarna de heer en mevr. Loerakker de raadszaal binnengeleid. De jubilaris nam plaats aan de lin kerzijde van de burgemeester en naast hem mevr. Loerakker. Nadat de koffie geserveerd was en aan de heren een rokertje nam de voorz. het woord. Namens de Raad bied ik U hartelijke gelukwensen) aan, zo zeide spr. Vandaag is het 35 jaar dat u onafgebroken lid van de raad zijt geweest. In die lange periode heeft u veel meegemaakt. De werk zaamheden zijn anders geworden, maar u heeft gehouden onverflauw de belangstelling. De sociale vraag stukken hadden heel uw leven uwe bizondere belangstelling. Wij bieden u thans een bescheiden geschenk: een boekwerk en een nieuwe vulpen aan en waar mevrouw ook heeft moe ten delen in de offers, die u voor de gemeente hebt gebracht bieden wij haar hierbij een bloemstuk aan. Namens de raad sprak de heer J. O. Vermeer een hartelijk woord. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de heer Loerakker voor de vele bewijzen van sympathie, die hij bij zijn jubileum had mogen ont vangen. INTERNATIONALE DAHLIA TENTOONSTELLING. Het grote aantal inschrijvingen voor de internationale dahliatentoon stelling, die van 12 t.m. 14 Septem ber in en om het nieuwe Beursge bouw te Hillegom zal worden ge houden, doet de organisatoren ver wachten, dat deze show van zeer bij zondere betekenis zal worden en een prachtig schouwspel za! bieden. De demonstratietuin „Treslong" voor het Beursgebouw vertoont thans reeds een weelde van kleuren, dui zenden daar opgeplante dahlia's bloeien reeds. In de grote Beurszaal, in de hal en in de keuringszaal zal men dahlia's in alle variëteiten, de charmante pompons en de decoratieve show dahlia's de anemoonkleurigen, de mignons, de cactus- en semicactus dahlia's kunnen zien. Een grote col lectieve buitenlandse inzending zal bijzondere luister aan de tentoon stelling bijzetten. Behalve met dahlia's zal ook bind werk met andere zomerbloemen wor den tentoongesteld. Op Vrijdag 12 September wordt de tentoonstelling door de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. E. N. van Nispen tot Pannerden, geopend. Najaarsfeesten. De najaarsfees ten zullen Sept. worden gehouden. De organiserende vereniging heeft grootse plannen. Naast de gebruike lijke kinder- en volksspelen staat op 't programma: betrouwbaarheidsrit en behepdigheidswedstrijd voor bromfietsers, ringsteken voor auto's, idem voor dame per rijwiel etc. Op het voormalige remise-terrein komt een Groot Lunapark, terwijl op 30 Sept. te 2 uur een grote kortebaan- draverij wordt gehouden met totali- sator. NOORD WIJK Volgende week Vrijdag krijgt het kuststation Noordwijk bezoek van het hoofdbestuur van de N.Z.H. Red dingsmij. Bij deze gelegenheid zal, als het weer zulks toelaat, de laatste oefening met de roeiredboot plaats hebben. In de naaste toekomst zal deze roeiredboot plaats moeten ma ken voor de motor-rediboot de „Kurt Carlsen", Deze week neemt dr. Kruyt de medische Zondagsdienst waar. Dr. J. v. Nes eigen praktijk. De heer P. v. Bourgondiën slaag de te Amsterdam voor het examen vakbekwaamheid detailhandel ver warmingsartikelen en kookapparaten. Geb.; Maart je, d. v. G. Pluk en C. Vlieland; Gerardus J., z. v. A. A. Caspers en M. W. Bijleveld; Henriette P. M., d. v. A. J. v. d. Drift en M. Kampman; Petrus J. C. J., z. v. J. P. Mulder en M. A. Slats; Willem, L., J. P. de Vriend en J. F. van Hoorn; Everarda A. P., d. v. E. Vliet Vlieland en M. Ruigrok; Gerardus L., z. v. G. F. v. d. Berg en M. A. Boo gaards; Johannes L. M., z. v. G. T. Hoogeveen en C. Rodenburg; Mary A., d. v. J. Cramer en J. M. Duiven voorde; Cornelis, z. v. J. Freke en W. Wassing; Machiel, z. v. J. A. Duyndam en P. A. Wijnands; Chris- tianus Tlh. D., z. v. C. Smeltink en A. Steen voorden; Maria, d. v. J. van Beelen en C. v. d. Kraan. Ondertr.: P. T. J. v. d. Eist, 29 j., en C. E. J. Waasdorp, 27 j.; J. F. v. Zuylen, 25 j., en J. A. Webber, 25 j.; A. Buchmann, 29 j., en M. v. d. Wilk, 19 j.; K. L. v. d. Wilk, 23 j., en M. Koemans, 24 j.; P. C. J. Duyndam, 27 j., en A. C .v. Rhijn, 27 j. Getr.: W. M. Kersten en M. A. H. Custers. Overl.: J. O. Vink, 64 j., geh. met M. J. v. Kesteren. NOORD WIJKERHOUT Aanbesteding rioolwerken Ten gemeen tehuize heeft de openbare aanbesteding plaats gehad voor het maken van een riool met huis- en trottoirkolkaansluitingen, vanaf de Dorpsstraat (waar de Viaduct weg be gint) via Havenstraat tot het kruis punt Schoolstraat-Havendwarsstraat De hoogste inschrijver was de firma H. Bunschoten uit Noordwijk voor de prijs van 36.787,50; de laagste, 26.900,was van de firma Lanpert uit Haarlem. ZOETERMEER 25 JAAR RAADSLID. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Lamens Pzn zijn intrede deed als lid in de gemeenteraad. Se dert een achttal jaren is de heer La- mens wethouder dezer gemeente ge weest. Het zal hem in de komende dagen zeker niet aan belangstelling ontbreken. rardus W. v. Deuren en Geertruida A. v. Gils. Ondertrouwd: Jacob Pijnse van der Aa 28 j. en Maria Doelman 25 'j.; Gerhardus E. van der Aa 33 j. en Maria Rombouts 21 j.; Gerrit C. van1: Ommering 27 j. en Gerrit je J. Kwa- kernaak 22 j.; Klaas de Vries 24! j. en Johanna Verkade 24 j.; Petrus C. Boere 23 j. en Anthonia M. Captein 25 jaar. Getrouwd: Gerardus H. Zonderop 27 j. en Johanan C. Moerings 21 j. Overleden: Magdalena van 't Woud 74 j., wed. van W. Noordenbos; Jan netje de Groot 33 j., echtg. van L. Koelewijn; Cornelis Sch avemaker 83 j.; Johannes L. Gerse 27 j. AARLANDERVEEN Muzikale uitwisseling. Terwijl Zaterdagavond het Aarlanderveens muziekcorps D.S.S. in de muziektent te Alphen aan den Rijn zal concer teren, zingt het Alphense Dubbel- mannenkwartet „Euphonie" o.l.v. de heer D. van Vliet, met medewer king van de Chr. Zangvereniging „De Lofstem" te Aarlanderveen in de muziektent voor het Dorpshuis, alhier om 8.15 uur. ALKEMADE Geboren: Theodorus J. G. zn van Th. J. van Lent en C. M. J. Nijssen; Anthonius Th. zn van A. van Veen en M. G. Akerboom; Helena C. M. dr van H. C. Hassing en H, W. v. d. Klugt; Sebastiaan A. J. zn van Th. P. A. van Velzen en A. C. Koot; Laurentia L. M, dr van P. A. van Eg- mond en C. den Haan; Reinerius L. Th. zn van N. A. J. Rietbroek en P, J. G. de Jeu; Fredericus C. M. zn van I. L. van Rhoon en A. J. P. v. d. Meer; Margaretha M. dr van A. Th. Engel en Th. v. d. Klugt; Petrus Th. zn van L. Loos en M. A. E. van Eg- mond. Ondertrouwd: J. S. Bakker en Th. M. van der Zwet. Gehuwd: P. van Emmerik en M. C. Bartels. Overleden: M, Breedijk, wed. van T. Roeloffs 71 jaar. BODEGRAVEN KAASKONINGIN GEKOZEN. Gistermorgen is tot kaaskoningin gekozen mej. L. v. d. V/erken. Deze kaaskoningin zal één dag de scepter mogen zwaaien op de Bij zondere Najaarsmarkt die op Dins dag 9 Sept. wordt gehouden. Wij twijfelen er niet aan dat het voor mej. v. d. Werken prettig rege ren zal zijn in dit kaascentrum en dat haar onderdanen haar op feeste lijke wijze zullen inhalen. BODEGRAVEN PROGRAMMA NAJAARSMARKT. Het officiële programma van de bijzondere kaasdag ziet er als volgt uit. 7 u. Mars van het Tambourscorps „Triomf"; 7.15 u. Proclamatie van de feestdag door de Borefta Ruiters; 7.45 Intocht van de kaaskoningin, die zich naar het Raadhuis zal begeven; 8 u. Byzondere zitting van de ge meenteraad, gevolgd door de instal latie van de kaaskoningin; 8.10 u. De kaasvorstin opent de feestdag door het hijsen van de gemeentevlag van het Raadhuis. Proclamatie van de inhuldiging; 8.20 u. De kaaskoningin begeeft zich met haar gevolg in fees telijke stoet per rijtuig naar de kaas tentoonstelling. Route: v. Tolstraat, Prins Hendrikstraat, Stationsweg, Burg. le Coultrestraat, Wilhelmina- straat, Brugstraat, Kerkstr., Nieuwe Markt; 8.30 u. Opening van de expo sitie door de voorzitter van de markt- commissie, waarna de kaaskoningin het lint zal doorknippen; 8.50 u. De kaaskoningin begeeft zich naar de markt en hijst de gemeentevlag; 9 u. Signalen, 't Luiden van de marktbel. Aanvang van de markt; 910 u. Mars van „Triomf" ten Zuiden van de Rijn; 10 u. Bezoek van de kaaskoningin aan de tentoonstelling, markt en kaasbeurs; 10.30 u. Officiële ontvangst ten gemeente/huize; 11.20 u. Terug keer naar de expositie, waar de prijs uitreiking plaats vindt; 1.30 u. Pak- huizenrit voor bromfietsrijders; 2.30 u. Klassementsproef voor deze deel nemers rond de Vijver; 3. u. Optocht voor de schooljeugd; 4 u. „Van koe tot kaas", vrolijk spel door de jeugd met muziek en zang o.l.v. Jan Akker mans; 5 u. Het oplaten van 3000 bal lons; 6.45 u. Muzikale ommegang. Rijtoer van de kaaskoningin; 7.30 u. In verband met de aflossing van Korea-vrij willigers, die een jaar in Korea hebben ge diend, bestaat bij het NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES opnieuw gelegenheid tot dienstneming. I eeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor on- derofficieren tot 35 jaar) Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn ge weest, komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederikkazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 19a, 's-Gravenhage. Tel. 185070. (Advertentie) Joyeuse entree van de kaaskoningin op het feestterrein aan de Nieuwe Markt. Aanvang van het avondfeest; 10.30 Sluiting. De markt zelf. De clou van de dag is wel de kaasexpositie. Alleen in de afdeling boereninzendingen zyn 67 deelnemers ingeschreven. Het gaat om het „predicaat": de beste boeren kaas en de beste handelskaas. Be halve de eer, die er in schuilt, gaat het om waardevolle prijzen, die in de show-room op de Nieuwe Markt te zien zijn. De fa. Turkenburg heeft een grote wisselbeker beschikbaar gesteld. Voorts een „KIK"-beker van de winkelierscomibinatie, terwijl voor de handelsafdeling de heer R. Over- kamp een wisselbcker beschikbaar stelde. Voor de boereninzendingen zijn bovendien nog 24 prijzen be schikbaar en voor de handelskaar nog 12. De boereninzendingen zijn verdeeld in 4 groepen naar 't gewicht. De handelaars hebben groepen naar de productietijd nl. 1951, 1952, Meikaas en jonge kaas. Circa een kwart van de deelne mers zal in de prijzen vallen. Van 9 uur tot half elf kan er op de kaas markt rustig zaken gedaan worden, terwijl dan op de goederenmarkt vele attracties voor de bezoekers zullen zijn. Ook kan men een bezoek bren gen aan de expositie. BOSKOOP WOLHAND-KRAB GEVANGEN. Het was voor de Boskoopse hen gelaar J. Kranenburg, een geweldige tegenvaller, toen hij in de Gouwe zat te vissen en dacht dat hij een flinke brasem aan de haak had ge slagen, maar bij nader inzien een groot formaat wolhand-krab op de wal sleurde. De visser prees zich ge lukkig dat zijn „tuig" het hield, en stelde zijn bijzondere .vangst ter be schikking van zijn oud-plaatsgenoot drs. P. Dullemeyer, die het zeldzaam grote exemplaar voor wetenschap pelijk onderzoek naar de Rijks-Uni versiteit te Leiden zal overbrengen. Bloemententoonstelling oud-leer lingen Tuinbouwcursus. Mede in verband met haar 10 jarig bestaan organiseert de ver. van oud-leerlin gen tuinbouwcursus een bloemen tentoonstelling, welke gehouden zal worden op 13 Sept. a.s. in het ge bouw van de „De Boskoopse Veiling" De gehele inrichting zal geschieden door leden der vereniging, en alles, wat waard is ingezonden te worden, mag door de leden worden aange boden. Hierdoor lijdt het niet de minste twijfel, of er zal een grote HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN Wisselende bewolking en en kele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Aanhoudend vrij koud weer. aangezien 't brandje door omwoners met emmers water en schuimblus- apparaten reeds in de kiem gesmoord was. De oorzaak is onbekend. Verze kering dekt de schade. Oranjefeesten. Begunstigd door vrij goed weer is de eerste dag der feesten ingezet met als hoofdschotel kinderspelen, en de ronde van Nieuwveen. Na een rondgang achter 't pittige en keurige muziekcorps uit Langeraar, trokken de kinderen in optocht naar 't feestterrein. Hier wer den in vlug tempo de kinderspelen afgewerkt. Om ongeveer half zeven was de start voor de ronde van Nieuwveen. Na felle strijd werd deze race gewonnen door Braat uit Aals meer, Twee was v. d. Weijden uit Nieuwkoop en derde v. Diemen van Uithoorn. Vandaag worden de festivi teiten voortgezet. ROELOFARENDSVEEN Jaarvergadering schaakclub „Utile Bulci" In de Pancratiuszaal kwam de schaakclub Utile Bulci voor een goed bezochte jaarvergadering bijeen Na een openingswoord door de voorz. is het woord aan de penn,, die dank zij de contributieverhoging in het afgelopen jaar een gunstig geluid kon laten horen. Door enige terug gang in het ledental zal deze winter slechts met één tiental in de com'pe- titie van de L.S.B. uitgekomen wor den. De onderlinge competitie begint 16 Sept. a.s. met als prijzen o.a. een beker en medaille. Verzocht werd om contact op te nemen met vereni gingen in dc omgeving tot het spelen van meer onderlinge wedstrijden, Met een woord van dank en opwek king tot ledenwerving, werd de ver gadering gesloten. TER AAR Arti gaat concerteren. Voor het winterseizoen aanbreekt, wil ,,Arti et Religion!" in de verschillende de len van de gemeente nog eenmaal optreden. Hiermede wordt begonnen a.s. Zondag in de grote Veilinghal aan het Papenveer, en volgende week Dinsdag in of bij de garage van Ph. Lek. Het aanvangsuur is bepaald op 8 uur 's avonds. Het programma bevat enige concertnummers en ver der een optreden van orkest en drumband samen in een taptoe. Het geheel staat onder leiding van de di recteur van „Arti" de heer Alex Muller uit Amsterdam. Vuilnisophaaldienst begon haar werk. Enige tijd geleden nam de gemeenteraad een besluit, waarbij 7 Sept.: zon op 6.02 en onder 19.14; maan op 20en onder 10.41 uur. 8 Sept: zon op 6.03 en onder 19.11 maan op 20.21 en onder 12.07 uur. Nog kans op buien Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds enkele dagen bevindt ons land zich in vrij koude polaire lucht, die met Noordwesten winden is bin nengestroomd. De luchtdrukverschil- len namen af, zodat de wind zwak werd. Tijdens opklaringen kon de temperatuur hierdoor in de afgelo pen nacht flink dalen, op sommige plaatsen tot dicht bij het vriespunt. De koude lucht is ook onstabiel, zo dat er buien in voorkwamen. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat er tijdens het weekeinde een belang rijke verandering in de weersituatie zal komen. De kans op buien blijft bestaan en de temperaturen zullen aan de lage kant blijven. Het uAfcet in £uïap.a De weerrappórten van hedenmor gen 7 uur luiden: max.-temp. gisteren. jiunsit: iWJjiei, uj. ei mi ccn giuic verscheidenheid te zien zijn, temeer werd bepaald, dat met ingang van daar er om deze tijd een overvloed 11 Sept. 1952 de tot nu toe in een zeer is van Dahlia's, Afrikanesn, Asters klein deel der gemeente werkende enz., terwijl de Chrysanten en rozen vuilnisophaaldienst vanaf die datum ook een belangrijk woord kunnen vrijwel de gehele gemeente zou gaan OSLO regenbui 16 c. STOCKHOLM zwaar bew. 18 c. HELSINKI zwaar bew. 16 c. EDINBURGH zwaar bew. 12 c. LONDEN licht bew. 16 c. KOPENHAGEN regen 15 c. AMSTERDAM half bew. 15 c. ZURICH regen 23 c. LOCARNO regen 21 c. GENèVE regenbui 24 c. PARIJS zwaar bew. 14 c. BORDEAUX zwaar bew. 18 c. NICE regenbui 26 c. BERLIJN motregen 15 c. FRANKFURT zwaar bew. 14 c. MüNCHEN regen 20 c. WENEN half bew. 20 c. LUXEMBURG mist 10 c. GRENOBILE regen 27 c. INSBRUCK regen 25 C. meespreken. Verder zijn er vele mo gelijkheden om de kleuren-combina- tie groot te maken, t.w, bloeiende potplanten, besdragende planten, de coratieve heesters en takken van di verse besdragende heesters. Naast dit alles komt het bloemwerk dat door de vakkundige leden die de vereniging heeft zal worden ver zorgd. Ondertr.: Wilhelmus Blom, 26 j., en Maria Th. Brand, 24 j.; Martinus A. van Leeuwen, 27 j., en Petronella M. van den Nieuwendijk, 22 j.; Jan Immerzeel, 27 j., en Lize Peters, 26 j. NIEUWVEEN Begin van brand. Gisteravond even voor 10 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de bakkerij van de heer v. S. Hoewel zij binnen 5 minuten ter plaatse was, behoefde ze geen dienst te doen, bestrijken. Donderdag en Vrijdag begon de dienst zijn werk. Op die dagen hebben de Gebr. de Brave, die met het ophalen van het huis vuil zijn belast, de eerste ronde ge daan. Met het instellen of liever uit breiden van deze dienst is in een behoefte voorzien. Dit bleek wel hieruit, dat men bij veel huizen, na dat men de bel van de vuilniswagen had horen luiden het verzamelde vuil klaar zette voor de ophaaldienst. Misschien was alles nog wat onwen nig, de bel luidde nog wat schuchter, en bij het klaar zetten langs de straat wachtte de een soms nog op de an der, maar spoedig zal alles gewoon zijn. Tot 1 Jan. 1953 werkt de dienst nóg gratis maar daarna zal er waar schijnlijk een heffing van rechten worden ingesteld. En mogelijk ko men er dan ook nog wel eens unifor me vuilnisemmers; het was nu nog een bont allerlei. DE LEIDSE Casino. De jeugd, zoals deze wordt voorgesteld in „Zij die verge ten worden" kennen wij, gelukkig, in Nederland niet. Misschien daardoor is het moeilijk, de juiste proporties te zien in deze soms ruwe en rauwe film, waarin een groep straatslijpers, onder leiding van een ontsnapte ge vangene, s'<iatschendefijen plegen. Er is een poging gedaan, het verhaal een sociale inslag te geven door één van de jongens in een moderne school te plaatsen, waar de gederailleerde jeugd tot gedegen leden van de maat schappij wordt opgeleid. De bedoe ling is ontegenzeggelijk goed, maar met goede bedoelingen alleen wordt nog geen film gemaakt. De acteurs, die voor het grootste deel jongens zijn, krijgen hun lesje te zichtbaar voorgekauwd, waardoor hun natuur geweld wordt aangedaan. De wreed heid, die vele scènes ontsiert, moet waarschijnlijk dienen als een poging het verhaal een schijn van realisme te gevgn. Wanneer de filmmaker ohs echter een inzicht van de ellende in sommige wereldsteden heeft vallen geven, is hij volkomen geslaagd, aan genomen, dat deze beelden overeen* stemmen met de werkelijkheid. Voor volwassenen. Lido. Alec Guinness als Denry Machin is de „Linke jongen", die deze week 'n stukje Britse humor ten beste geeft in een film, die van be gin tot einde de lachspieren in be weging houdt. Zoon van een eenvou dige weduwe, die wasvrouw is, komt Denry op 'n notariskantoor, maar hij kwijnt daar niet weg onder de stof fige acten en minuten. Hij verlangt naar vrijheid, hij wil iets zien en belast met de verzorging van de uit nodigingen voor een bal bij de gra vin van Chell nodigt hij zichzelf uit, evenals zijn kleermaker en de juffrouw, van wie hij dansles krijgt.'n Amusant geval vindt de gravin het, notaris Duncan zijn patroon is verbolgen, anderen zijn afgunstig op zijn succes en dit opent hem de weg voor geldmakerij, voor 'n carrière, die hem tenslotte voert tot het hoogste erebaantje in de ge meente, het burgemeesterschap. Do toeschouwer zal ongetwijfeld met be langstelling de dwaze grollen en grappen van Denry Machin in deze film volgen. Trianon. Gary Cooper is een sympathieke figuur aan de Ameri kaanse filmsterrenhemel; hij is juist het type voor de trouwhartige, moe dige man, die weet wat zijn plicbt is en daarna handelt, al kost het hem ook zijn leven. Deze laatste prijs be hoeft Cooper natuurlijk nooit te be talen, want anders was er geen be vredigend slot aan het verhaal. Zo is het ook met „Klokslag 12", een spannend vertelde historie uit de tijd, dat de revolvers nog een luide taal spraken in sommige wat rauwe delen van Amerika. Cooper is hier de po- litie-commandant Will Kane, die juist in het huwelijk is getreden en nu ontslag gaat nemen, omdat zijn vrouw een Quaker is en dus godsdienstige bezwaren heeft tegen alle geweld. Maar juist op dat moment wordt be kend, dat een beruchte misdadiger Frank Miller, die indertijd door Kane is gegrepen, is vrijgelaten. Hij keert terug met de trein van klokslag 12 en iedereen weet wat dat betekent; hij zal zich wreken op Kane. In het uur, dat Kane nog rest, tracht hij tevergeefs medestanders te vinden en. ten slotte treedt hij alleen de moordenaar en diens aanhang tege moet. Dan knalt het geducht en lig gen er lijken op de grond. Aan span ning geen gebrek. In het voorprogramma zien we de Nederlandse documentaire „Houen zó" van de Hertog, .waarin hij het lied zingt van de Nederlandse weder opbouw van Rotterdam, een voor treffelijk gecomponeerde film, vol bruisend leven. Toegankelijk boven 14 jaar. Rex brengt ons naar Monte Carlo met veel muziek, veel grappen en veel verwikkelingen, die zich alle verwarren en ontwarren rondom een baby, die door een kindertehuis verkeerd is bezorgd. De luchtige sfeer maakt voorbehoud voor volwassenen geboden. Luxor laat Hans Albers nog een week „'s Nachts langs de weg" rij den en ontsporen. De film onder vindt zoveel belangstelling dat tot prolongatie is overgegaan. Boven 18 jaar. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d, RIJN, i Sopt. Groente. Bloemkool I 12.00 21.00; bloemkool II f 8.00—9.00; Was- peen 8.0021.00; Bospecn 16,00 29.00; Pronkbonen 15.0019.00; Princessebonen 29.0054.00; Kom kommers 8.0019.00; Peterselie 2.1-0—2.40, Kervel 3.40—3.60, Sel derie 2.903.10, Bosprei 5.90 6.10, Andijvie 11.10—12.50, Toma ten 10.0031.00; Groene kool 4.10 6.20; Snijbonen 24.0046.00, Ro de kool 9.10—9.20, Sla 2.00—6.50, Kroten 4.10—10.00, Postelein 5.00 7.00, Uien 7.909.20, Breekpeen 9.10—10,10. R'VEEN, 5 Setp. Bloemen. Da hlia's 1026 ct. Asters 623 ct. Asp, Plumovis 3346 ct. Troschrysanthcn: Sept. Geel 12—28 ct. Corona 20—36 ct. Samaria 2133 ct. Precose 24 38 ct. Sept. wit 2031 ct. per bos; Rayonanten wit f 12.0024.00, idem lila 10.00—21.00, idem geel 11.00 22.00 Chrysanthen middelgroot 6.00—13.00, Anjers 5.10—7.00 per 100. Cyclamen 1.10 per stuk. Groente. Aardbeien 2944 ct. per doos, idem 4858 per half pond. Meloenen 12.0025.00, Kropsla I 6.60—11.90, idem II f 2.00—6.80, Andijvie 5.007.00, Bloemkool 8.00—18.00, Rode kool 10.00, Sav. kool 9.00, Uien 9.0010.00, Toma ten A 21.00—33.00, idem B 20.00 —35.00, idem C 16.00—24.00, idem CC 16.0017.00, idem bonken 16.0025.00, Kassnijbonen 51.00 60.00, Snijbonen 20.0040.00, Pronkbonen f 12.0024.00, Spekbo- nen f 20.0033.00, Stamboncn 22.00 42.00, Prinsenboncn 33.0048,00, Augurken C 54.00, idem klein D 59.00—65.00, idem D 56.00, idem E 29.00—36.00, idem CD f 35.00 per 100. TER AAR, 5 September. Gfoente. Kassnijbonen 5.606.40, snijbo nen f 2.204.30, stokprincessen f 3.50 4.40, idem B 2.70, stamprinsessen 3.504.50, idem B 2.50, spekboncn 1.702.80, witte pronkers 1,50 2.50 alles per 10 kg-., tomaten A 2538 cent, idem B 2438 cent, idem C 19 26 cent, idem CC 17 cent, Idem bon ken 2125 cent, groene kool 67 ct., postelein 45 cent, spinazie 1122 cent, andijvie 68 cent, rodekool 5 8 cent, waspeen 14 cent, uien 68 cent aardappelen 10 cent, kroten 4 cent, rabarber 4 cent alles per kg., bloemkool I 1929 cent, idem II 11 17 cent, idem III 810 cent, sla 2 8 cent, komkommers 813 cent, alles per stuk, selderij 32 cent, bospeen 1617 cent per bos, stoofsla 25 cent per kist, Augurken: fijn 98 cent, idem II 79 cent, fijn basterd 6971 cent, basterd 59 cent, grof A 63 cent. grof I 57 cent, CD 38 cent, idem wit 30 ct., E 31 cent alles per kg., Peren: Wil liams 5 cent, Diamantperen 810 ct., Burée de Merode 10 cent. Wijnperen 5 cent, Diamantperen 810 cent, Ap pelen; Bloemzoet 8 cent, Zigeunerin nen 11 cent per kg., Pruimen: Reine Victoria 10 cent pe* kg., Druiven 31 140 cent per half kg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 11