BOEKHOUDEN DUINSTREEK Directeur v. d. Brink verklaarde de moeilijkheden rond Avifauna Montessori lagere school Wassenaar DONDERDAG 4 SEPTEMBER 19o* DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD PAGINA 3 Het begin is erl Leidse R.K. Technische School vanmorgen officiéél geopend Tijdelijke ruimte maakt uitstekende indruk Het begin van alle succes is: be ginnen. Indachtig dit devies heeft het bestuur van de R.K. Technische School „Don Bosco" te Leiden niet willen wachten totdat het nieuwe schoolgebouw, dat aan de Van Zwie- tenstraat verrijzen zal, eenmaal klaar is. Reeds te lang hadden de voorbe reidingen geduurd; er moest nu maar eens begonnen worden. En zo stond dan vanmorgen de voorzitter van het schoolbestuur, rector L. P. M. Vester, voor een klein gezelschap genodig den met een zekere schroom, ge rechtvaardigde trots en grote dank baarheid om het officiële startschot te geven. In alle bescheidenheid ove rigens, want werkelijk groot zal pas de vreugde zijn wanneer een monu mentaal eigen gebouw het zichtbaar resultaat is van vele jaren onver moeibaar zwoegen. Nu de R.K. Technische School be gonnen is in een tijdelijke practijk- ruimte aan de Vestestraat en voor de theorie in de school Paul Kru- gerstraat, moest er toch een officieel tintje aan gegeven worden. Vandaar dat er hedenmorgen een aantal ge nodigden bijeen was, waaronder pas toor Th. Beukers, pastoor N. Lohuis, O.F.M., pastoor W. Schmitz, O.F.M., de wethouders J. C. van Schaik en St. Menken, de heer J. P. v. d. Bergh, insp. van het nijverheidsonderwijs, de heer H. Nolet, namens het min. van Sociale Zaken, ir. Wilmink, na mens de Rijksgebouwendienst, de heer Peeters, namens het R.K. school bestuur van Leiden, het bestuur van de R.K. Technische School en haar directeur, de heer J. B. L. Bayens. Veel belangstelling voor ambacht. Rector Vester wees er op, dat er reeds jarenlang het streven bestond te komen tot een kath. ambachts school in Leiden, welk moeizaam streven thans beloond is. De overbe volking rond Leiden is er oorzaak van, dat vele jongens geen bestaan meer kunnen vinden in de land- of tuinbouw. Er bleven twee mogelijk heden open: emigratie en industriali satie. Met de oprichting van een katb. emigratie-cursus werd reeds begon nen aan de oplossing van dit pro bleem. Grotere moeilijkheden leverde echter de industrialisatie op. Een enquête wees uit, dat vele jongeren in deze streek grote stelling hadden voor het ambacht gezien het grote percentage katholie ken (65%) was het redelijk te vol doen aan de wens der ouders om een am'bachtssohool te stichten waarvan het milieu zich zou aanpassen bij de godsdienstige overtuiging in de ge zinnen, dus een kath. ambachtsschool. Steun van vele zijden. Met grote dankbaarheid gewaag de de rector van de vele steun, die het bestuur van de gemeente Leiden had mogen ondervinden, speciaal van de heer Van Schaik, wethouder van onderwijs, die eerlijk en open hartig met moed en doorzettingsver mogen zijn beste steun verleend heeft voor het verkrijgen van de of ficiële toestemming. Ook weth. St. Menken is voor het bestuur een gro te steun geweest. Daarnaast memoreerde rector Ves ter ook de medewerking van de hui dige inspecteur, de heer Van der Bergh, en van diens voorganger, ir Van Hoek. De geestelijkheid van de stad heeft het bestuur steeds aange moedigd en belangstellend gevolgd, hetgeen een grote stimulans geweest Onderwijs en vorming. Toen op 14 Juni 1.1. de officiële vergunning afkwam, moesten in al- lerhaast nog vele voorbereidingen getroffen worden: benoeming van leraren, aanschaffing van machines enz. enz. Gelukkig is alles op tijd klaar ge komen, waarvoor dank toekomt aan de directeur. Het streven van de school zal op de eerste plaats zijn goed vakonderwijs te geven op Kath. grondslag. Daarnaast zal er alle aandacht be steed worden aan het algemeen vor mend onderwijs, om de jongens de zo noodzakelijke algemene ontwikkeling bij te brengen. Er zal echter niet alleen onder wijs gegeven worden, maar ook vorming. Uit de leerlingen moe- Burgerlijke Stand Geboren: Agnes Angelica, d. v. P. J. Huisman en A. A. Heldt; Johannes Comelis Maria, z. v, C. J. G. de Vries en C. S. van der Holst; Piete, z. v. P. van Dam en P. Kluiver; Ro- bertus Theodorus Johannes, z. v. F. Zwagerman en C. M. Griffioen; Hugo Adriaan, z. v. M. van der Laaken en D. E. Smit; Petronella Theodora, d. v. H. J. Keiler en E. F. van Kessel; Yvonne, d. v. J. Poot en P. M. Droop Dirkje, d. v. C. de Mol en M. van Oossanen; Cornelia, d. v. A. Ouwer- kerk en M. van 't Wout; Geertruida Esther Sebastiana Maria, d. v. A. J. N .van der Stel en C. G van Dijk; Johannes Jacobus, z. v. A. Pison en W. Flamman. Gehuwd: W. G. den Dubbelden en J. E. Hanselman; W. van der Reijden en J. C. Massaar; P. Langezaal en H. G. Wortm'an; M. van Oosten en M. B. J. G. Vogelenzang; J. Koet en J. G. Barendse; A. G. Weijers en J. Snaterse; W. Linssen en J. Ravens- bergen ;P. de Goeyer en M. S. Kol derman; J. Heijloo en P. E. Masurel. ten degelijke kath. arbeiders groeien, die hun plichten kennen en die de arbeid zullen zien als een voortdurende bron van le vensvreugde. Slechts wanneer dat bereikt wordt, zal de school ge werkt hebben aan de bouw van onze maatschappij. Daarom zij dit werk gesteld onder de be scherming van God en de voor spraak van de heilige Don Bosco, de schoolpatroon, die tijdens zijn leven veel .voor de jeugd heeft gedaan. Vruchtdragend werk. Nadat pastoor Beukers de school had ingewijd en de koffie was geser veerd, sprak wethouder Van Schaik hartelijke gelukwensen namens het Gemeentebestuur. Spr. wilde zich thans beperken tot enige woorden, omdat de eigenlijke opening pas in het nieuwe gebouw zal plaats vin den. Nu de school gestart is, wenste de wethouder haar toe, dat het werk vruchtdragend mag zijn voor de jon gens en voor de Leidse gemeenschap. Hierna werden de genodigden in de gelegenheid gesteld de practijk- ruimten te bezichtigen. Rekening houdend met het feit. dat hier slechts een tijdelijke oplossing gevonden BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd. Casino: „Zij die vergeten worden", volwassenen. Lido: ,,'n Linke jongen", alle leeftijden. Luxor: ,,'s Nachts op de weg', 18 jaar. Trianon: „Klokslag twaalf", 14 jaar. Rex: „Wij gaan naar Monte Car lo", volwassenen. Donderdag: „De dictator' 18 jaar. werd, waren zij unaniem vol lof over de keurige en royale inrichting. De nieuwe leerlingen, die Maandag begonnen zijn, waren reeds druk in de weer aan ^verkbanken. Zij vijlden en schaafden alsof zij dit reeds jaren lang gedaan hadden, terwijl zij vol trots hun eerste werkstukjes aan de belangstellende gasten toonden. Na de rondgang werd nog het woord gevoerd door inspecteur J. P. J. van den Bergh, die niet alleen zijn verwondering maar ook zijn bewon dering uitte voor hetgeen hier gepres teerd was. „Dit bestuur staat voor niets!" Aanvankelijk had spr. dit alles met pessimisme tegemoet gezien doch het bestuur liet zich door geen enkele onmogelijkheid weerhouden. Dit thans wetend, zag spr. de bouw van de nieuwe school vol vertrouwen tegemoet. Tenslotte sprak ook de directeur nog een kort woord, waarin hij wees op zijn grote en moeilijke taak, die hij echter met medewerking van het bestuur goed hoopt te volbrengen. Het Leidse R.KMeisjes-lyceum vierde haar eerste lustrum REDEN TOT GROTE DANKBAARHEID Toen vijf jaar geleden het R.K. Lyceum voor Meisjes „St. Agnes" te Leiden werd opgericht, wist het be stuur nog niet precies waartoe deze school zou uitgroeien. Er was slechts onzekerheid over de toekomst. Maar gezien de grote behoefte, die er in Leiden bestond aan kath. middelbaar onderwijs voor meisjes, is men toch begonnen. Nu na vijf jaar mag er gezegd worden, dat het initiatief vrucht gedragen heeft en dat de school is uitgegroeid, sneller en mooier dan men had durven hopen. De voorzitter van het schoolbe stuur, rector F. Bernefeld, had daar om alle reden met grote dankbaar heid te spreken over hetgeen bereikt is, toen hedenmorgen het eerste lus trum officieel gevierd werd en het bestuur met de docenten bij de zus ters aan de Pelikaanstraat bijeen wa ren. Spr. dankte in het bijzonder de voormalige rector van de Kath. H.B. S., pater B. de Goede, die vooral bij De plechtigheid werd besloten met een jubelend Laudatf Dominum, ge componeerd door broeder Albertus. Reeds 170 leerlingen. Na de H. Mis zaten bestuur en do centen aan een gemeenschappelijk ontbijt aan, waaronder zuster Victoi- re de geschiedenis der school in een kroniek over de afgelopen vijf jaar weergaf. De school werd aanvanke lijk in het gebouw aan de Boom- markt gevestigd, maar reeds na twee jaar was de ruimte te kein, zodat men toen verhuisde naar het gebouw aan de Oude Vest. Thans telt de school 170 leerlingen en in het voorbije voorjaar deden de eerste leerlingen eindexamen. Vijf slaagden er voor H B.S. (B.) en tien voor M.M.S. Aan het einde van deze intieme bijeenkomst sprak de heer Th. A. J. de Wit namens de docenten hartelijk ke dankwoorden tot het bestuur voor de goede verstandhouding en tot zus- de oprichting veel medewerking heeft i ter Augustine voor de prettige sa- menwerking. De docenten wilden gaarne beloven ook in de komende vflf jaren hun uiterste best te doen, in de hoop dat dt resultaten dan nog beter zouden zijn. verleend door de de nieuwe school te doen aansluiten bij de school aan de Mariënpoelstraat. Een bijzonder woord van dank werd ook gericht aan de heer A. H. J. van der Horst, secre taris van het schoolbestuur, voor al hetgeen hij in de loop der jaren voor de school gedaan heeft. Daarnaast verdiende ook het do centen-corps, met de rectrice, zuster Augustine, aan het hoofd, veel dank voor zijn werk. De school moest zo veelzijdig mogelijk zijn; vandaar dat zuster Augustine gestreefd heeft naar een goede wisselwerking tussen da mes en heren en tussen leken en re ligieuzen. Zij is er in geslaagd een hecht team op te bouwen, dat uitste kend samenwerkt. Na zijn medebestuursleden bedankt te hebben, sprak de rector tenslotte hartelijke dankwoorden tot de Con gregatie van de Zusters van Tilburg, die zeer veel voor de school heeft ge daan. Spr. besloot met de verzeke ring, dat het bestuur in hechte sa menwerking met de docenten zal blij ven ijveren om de school tot een nog grotere bloei te brengen. Waar, goed en mooi. Voordat dit samenzijn aanving, waren bestuur, docenten en leerlin gen hedenmorgen om negen uur eerst samengekomen in de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis, waar rec tor Bernefeld een H. Mis opdroeg uit dankbaarheid. Een koor van leer lingen, onder leiding van de heer L. van Hagen, muziekleraar van de school, voerde de vaste en wisselende gezangen, gecomponeerd door de di rigent, op loffelijke wijze met veel toewijding uit. Alb. Martijn bege leidde aan het orgel. Na het Evangelie hield de rector een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat de school zich ten doel stelde de leerlingen de liefde voor al les wat waar, goed en mooi is aan te kweken, welke liefde leiden moet tot God, Wiens waarheid, goedheid en schoonheid onbeperkt zijn. Spr. stelde de leerlingen de patrones der school, de H. Agnes, ten voorbeeld. Donderdag 4 September. Een mooie dag vandaag, lieve le zeressen, geachte lezers, voor het ka tholiek onderwijs in Leiden. Om te beginnen werd de R.K. Technische School officieel geopend, zij het dan nog zeer bescheiden, en bovendien vierde het R.K. Lyceum voor Meis jes zijn eerste lustrum. Twee feiten v/aar we trots op kunnen zijn! Elders in dit blad kunt u er meer over le zen. We herinneren er hier maar even aan bij wijze van excuus 3 de geringe hoeveelheid Hutspot, die wij u vandaag serveren. De drukte van deze twee feestelijkheden ver hinderde ons een uitgebreide maal tijd klaar te maken. Evenmin gaan we uitvoerig ir de propaganda-bridge-drive, die de R.K. Bridgeclub „O.O." gisteravond hield. In de sportrubriek kunt u er alles over vinden. Op hetgeen daarin vermeld staat, wlilen wij onze lezers even attenderen, omdat ons de laat ste tyd verschillende keren gevraagd is waar nieuwe leden zich kunnen melden voor deelname aan de com petitie, die volgende week begint. Hedenavond wordt de eerste bij eenkomst na de vacantie gehouden door de Fotoclub „Fotosucces", een jongensclub van de St. Petrusparo chie. Alle leden worden verzocht om precies half acht aanwezig te zijn op Garenmarkt 36. Aan alles komt een einde, ook aan de kermissen, die de Leidse speeltui nen organiseren. Als we het wel heb ben, sluit „Oosterkwartier" de rij met een tuinfeest op a.s. Zaterdag van 4 tot 12 uur. Er zullen vele attracties zijn, zoals rad van avotuur, geluks- raden, schiettenten, grabbeltonnen, enz. 's Avonds zal de tuin feestelijk verlicht zijn. We hebben al verteld, dat de heer J. G. J. Verhey van Wijk a.s. Maan dag zijn gouden jubileum viert met Aanvang 15 mndfl. cursus ASSOCIATIE tevens opleiding voor Middanst. examen Kon. Eric. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 (Advertentie) CHOPir-AVOND. Het, nieuwe concertseizoen wordt hier ter stede ingezet door de Pool se pianist Stefan Askenasc met een avond gewijd aan zyn geniale land genoot Frédéric Chopin. Een keur van de mooiste werken van Chopin staan op het programma, dat uitgevoerd zal worden in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal op Vrijdag 19 Sep tember a.s. In verband met de vele gevallen van kinderverlamming en de on gunstige invloed van oververmoeid heid op het weerstandsvermogen te gen deze ziekte, hebben de Studen tencorporaties te Leiden, Utrecht, Amsterdam en Wageningen besloten de om acht uur des ochtends aanvan gende dagprogramma's van de groentyd des avonds om elf uur te doen eindigen. Deze maatregel is ge nomen op advies van de hoofd-in- specteur van de Volksgezondheid en na overleg met de bestaande medi sche faculteiten ter plaatse. VAN TIJDELIJKE AARD In een Woensdagmiddag in Avi fauna te Alphen aan den Rijn ge houden persconferentie heeft de di recteur van dit vogelpark, de heer G. v. d. Brink, een nadere toelichting gegeven omtrent hetgeen rond Avi fauna's liquiditeitsmoeilijkheden, die hij van tijdelijke aard acht, gaan de is. De heer v. d. Brink verheelde niet, dat de kasmiddelen van Avifauna momenteel zijn uitgeput. De bedra gen, welke momenteel betaald moe ten worden, hoofdzakelijk aan klei ne leveranciers, die zelf hierdoor in geldnood komen te verkeren daarom slechts korte tijd crediet kunnen gevep, beloopt de 200.000. De Twentse Bank, de bankier van Avifauna, wenst momenteel het cre diet, dat voor ondernemingen van een dergelijke omvang op 100.000 is gesteld, niet te overschrijden, zo dat uitgezien moet worden om het geld op andere wijze aan te trekken. Sedert de stichting van dit vogel park in 1950 werd in Avifauna V/2 millioen gulden geïnvesteerd. Dit bedrag werd volledig uit eigen mid delen gevoteerd. Avifauna is een onderdeel van de Britimij, die alle zaken en ondernemingen van de heer v d. Brink omvat. Uit de winst van deze mij. werd Avifauna gesticht. De geweldige toeloop van belang stellenden gedurende de voorgaan de jaren heeft de directie er toe verleid, de investeringen op dezelf de voet voort te zetten. De niet ver wachte terugloop van het aantal be zoekers (met meer dan 200.000). vooral in de eerste maanden van dit seizoen, heeft de inkomsten niet in evenwicht gehouden met de uitga ven, welke met de reeds ter hand genomen uitbreidingen van Avifauna gemoeid waren. Een vergissing, waarvan de heer van den Brink zich in het geheel niet wil verschonen. Dit is in het algemeen genomen de oorzaak dat de liquiditeit van Avi fauna enigermate, zij het tijdelijk, is vastgelopen, hetgeen de behoefte aan contante betaling van de veelal financieel niet sterke leveranciers, niet gedoogt. Zij dringen aan op be taling op korte termijn, hetgeen mo menteel niet mogelijk is. En hier -is j de noodzaak geboren om uit te zien naar een oplossing, die beide par tijen bevredigt. Burgemeester Ed. C. Witschey van Alphen aan don Rijn, die zowel het lot van de leveran ciers als dat van Avifauna ter harte gaat en die in dit kader met de be treffende instanties bemiddelende besprekingen heeft gevoerd, heeft, naar de heer v. d. Brink verklaarde, een onderhandeling ingeleid bij de Herstelbank, met het doel van deze 100.000.te verkrijgen. Slaagt hij hierin, dan ligt het in de bedoeling een dergelijk crediet te vragen aan de wethouders en de raad van Al phen aan den Rijn, de gemeente welke uiteraard ook enig belang heeft bij het voortbestaan van Avi fauna en niet in het minst bij het behoud van de plaatselijke betrok kenen. Naast deze twee mogelijkheden overweegt de directie voorts, en hiertoe kwam het initiatief, dat door de heer v. d. Brink ten zeerste werd gewaardeerd, van enkele van de meer dan 1000 ambassadeurs van Avifauna, allemaal mensen die de een receptie. Thans bereikt ons het bericht, dat de jubilaris 's morgens om tien uur gehuldigd zal worden in de fabriek Cronesteyn van de Textiel fabriek van Wijk. STADSKOK. Gisteravond vond in de „Kleine Burcht" te Leiden de eerste bijeen komst plaats van de Leidse Vereni ging van Postzegelverzamelaars. In groten getale waren de leden opge komen, hetgeen tot verheugenis stemde. Wegens een enkelblessure moest de voorzitter verstek laten gaan, doch de heer Kloos nam diens plaats in. Zeer vlug werd de agenda afgehandeld, waarbij de mededelin gen de „I.T.E.P." de revue passeer den, die als een succes beschouwd kon worden, want veel fraaie verza melingen waren er te aanschouwen. Na de pauze, met de gebruikelijke verloting, vroeg de heer Bazelman jr., de,aandacht voor zijn keurig ver zorgde beeldverzameling „De vrouw op de postzegel." Hij had aller be langstelling en daarmede kwam vast te staan, dat er op het terrein van beeldverzameling veel moois in de philatelie naar voren gebracht kan worden. Een dankwoord van de waarnemend voorz. was zijn belo ning. Na deze expositie kwam een interessant verslag van de afgevaar digden, die de Bondsvergadering te Amsterdam hadden bijgewoond. Mevr. Klaassen vertelde van haar be vindingen op de eerste dag, de heer van Doorn van zijn belevenissen op de tweede dag. De bestuursverkie zing, welke toen plaats vond, bracht een geheel gereorganiseerd bondsbe- stuur aan het bewind, dat naar spr. hoopte de belangen van de Bond op waardige wijze zou behartigen in het komende verenigingsjaar. Op de ze Bondsvergadering werd de heer Minnema als plaatsvervanger in de commissie van Beheer benoemd. Na sluiting van de bijeenkomst volgde de gebruikelijke ruilmogelijk- heden, waarvan velen gebruik maak ten. KATWIJK T.B.C.-onderzoek. Het comité inzake bevolkingsonderzoek op tu berculose kwam gisteravond in de Jeugdzaal aan de Voorstraat in ver gadering bijeen. Aan een twee hon derdtal vrijwillige medewerkers wer den de instructies, en wat daarbij hoort, uitgereikt. Begrijpelijk, dat ook hierop nog een reeks vragen gesteld werden, die door de secretaris, de heer W. Proost, uitvoerig werden be antwoord. De ingevulde formulieren zullen per 27 Sept. a.s. by de secre taris moeten worden ingezonden. De inwoners kunnen dus de eerstvolgen- dagen de huisbezoekers(sters) verwachten. De doorlichting zal aan vangen medio December, voor Kat wijk aan Zee en voor Katwijk aan den Rijn na 1 Januari. leiding van het vogelpark, geduren de zijn bestaan op enigerlei wyze met raad, daad en pleit hebben ge steund, om de mogelijkheid te scheppen voor de ambassadeurs en anderen, door middel van een obli gatielening, tegen een rente van 5 's jaars, deele te nemen in de finan ciering van de exploitatie van Avi fauna. De heer van den Brink, die het volste vertrouwen toonde, dat al met al het benodigde bedrag voor het exploitatietekort spoedig bijeen zal komen, voegde er aan toe, dat mocht bij in dit vertrouwen teleur gesteld worden, de zaak voor de cre diteuren nog niet verloren is, mits deze zouden willen wachten tot het resultaat van de Britimij. over dit jaar bekend zal zijn, in welk geval dan de achterstallige rekeningen uit deze bron zouden kunnen worden vereffend. Mocht zijn optimisme ver overtroffen worden, dan zullen de reeds ter hand genomen uitbrcidings- werkzaamheden, welke nu tijdelijk zijn stopgezet, opnieuw in uitvoe ring worden genomen, opdat Avi fauna zich in 1953 in een voltooid kleed zal kunnen tonen. Het plan hiertoe had hij. op grond van de bo vengenoemde resultaten van voor gaande jaren, welke het grootste op timisme hebben overtroffen, willen uitvoeren in drie jaren. De genoem de tegenvallers hebben hierin een paak in het wiel gestoken. Hij ver geleek het geval met een schooljon gen, die een jaartje blijft zitten. Dat zal ik nu ook moeten doen, zeide hij mijn plannen over vier jaren moeten verdelen. Uiteraard zullen, alvorens de Her stelbank, het college en de raad of de ambassadeurs tot financiële deel name in de exploitatie van Avifauna zullen besluiten, de nodige accoun tantsrapporten worden overlegd, waartoe de directie zich niet onwel willend toonde. BOSKOOP KORDATE REDDING De 5-jarige Akkie de Jong, had het ongeluk om aan de Zuidkade van de hoge walmuur in de Wete ring te geraken. Dit werd opge merkt door de 14-jari^e Janny van Es, wonend in de Julianastraat. die toesnelde en kordaat te water sprong waardoor zij het geluk smaakte om de drenkeling op het droge te bren gen. KATWIJK AAN DEN RIJN Jubilé De St. Jozefschool heeft eerstdaags een jubilaresse. Mej. C. M. van Stijn zal op 16 Sept. a.s. 25 jaar aan deze school verbonden zijn. Een comité van oud-leerlingen heeft zich gevormd oir? mej. van Stijn die dag te huldigen. Daar komen we la ter op terug. WASSENAAR Belgische jongen in zee verdronken Dinsdagavond is aan het Wasse- naarse Slag een 17-jarige Belgische scholier uit Herenthout, bij 't zwem men in zee verdronken. De jongen maakte deel uit van een groep van 12 leerlingen van het St. Jozef college te Turnhout, die o.l.v. een pater, een trektocht per fiets door ons land maakte. Toen het ge zelschap Dinsdagavond aan het Was- senaarse Slag een bad nam in zee, verdween plotseling een van de jon gens, Guido Springers, in de golven. Zijn toChgenoten, politie en Wasse- naarsc reddingsbrigade zochten te vergeefs naar het slachtoffer. Het stoffelijk overschot is nog niet aange spoeld. De Belgische jongens hebben hun vacantie onderbroken en zijn per trein naar huis teruggekeerd. Laatste Berichten Op 11 Maart van dit jaar zette een 36-jarige Leidse kappersbediende een hondenmand, die zijn werkgeefster van het plaatsje achter de kappers zaak in de gang had gezet, weer op het plaatsje. Hij gooide de mand te gen een paar op het plaatsje staande fietsen aan. De fietsen vielen om, over de mand heen. Do bediende raapte één van de gevallen fietsen op en zijn werkgeefster, die op het la waai was komen toelopen, nam de andere voor haar rekening. Tevens maakte ze haar bediende een standje Als antwoord daarop nam de be diende een tegen de muur staande bijl en sloeg de vrouw op het hoofd. Zij liep drie snijwonde» en een her senschudding op en moest zes weken in een ziekenhuis verpleegd worden. De Haagse Rechtbank behandelde vanmorgen dit geval. De officier van justitie achtte po ging tot doodslag bewezen. Niet te bewijzen is, dat verdachte zijn daad had voorbereid, al doet het feit, dat de bijl opeens ter plaatse aanwezig was, twijfel ontstaan. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De vredediger achtte het zeer aan nemelijk, dat verdachte in een opwel ling heeft gehandeld en vroeg een godeeltelijkc voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. MARKTBERICHTEN GOUDA, 4 Sept. Kaas. Aanvoer 260 partijen. Prijzen: lc soort 2.35 2.39, 2e soort 2.302.34, extra kwaliteit tot 2.51 per kg. Handel stug. Gistermorgen is tc Wassenaar de eerste Montessori lagere school in het Bisdom Haarlem in gebruik genomen. Deze school is gevestigd in gebouw Sion en om vat voorlopig slechts een lokaal. Nadat de Wassenaarse schoolhoof den de behoefte aan een dergelijke school had den geconstateerd, na men zij contact op met het R.K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding. Besloten werd toen om een Mon- tessorie lagere school te verbinden aan de St. Jan Bapfistschool in Deyleroord. De foto geeft een indruk van het klaslokaal. Foto: N. v. d. Horst

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3