Rijnstreek Rozenkranskruistocht in ons land Drie jongedames doken onder Sanapirin 3 goede Vijf en twintig jaar geleden vond Amsterdamse huisknecht'n schat DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In navolging van het werk van father Peyton In het Dominicanenklooster, 20 schilderachtig gelegen in de Betuwe, heeft pater D. A. Linnebank, bij ve len nog wel bekend als aalmoezenier van het leger tijdens de jongste we reldoorlog, de Katholieke dagblad pers opgewekt voor een Rozenkrans- kruistocht in Nederland, Dat zal gaan geschieden in navolging van hetgeen father Peyton, de eenvou dige stichter van dit werk in het buitenland, heeft verricht. In Hyde Park te Londen verdron gen zich reeds meer dan 80.000 mensen rondom zijn spreekgestoelte om hem te horen getuigen over de kracht en de voortreffelijkheid van de Rozenkrans, het „gezinsgebed" bij uitstek. Toen hoorde pater Linnebank me nigeen verzuchten: „dat hier in Ne derland nu zoiets niet bestaat!" Maar zij die zo dachten en spra ken waren wel heel slecht geïnfor meerd. Want „zoiets" bestaat hier in Nederland wel degelijk. Het „Apos tolaat van de Rozenkrans" geves tigd in het Dominicanenklooster te Huisscn (Geld.) heeft zich immers sinds het voorjaar 1951 bij deze we reldkruistocht van pater Peyton aangesloten. Neen, het had geen enkele zender geregeld ter beschikking, lichtrecla mes werden er niet gebruikt, geen enkele film werd ter propaganda vertoond en tochvanaf Maart 1951 tot op heden zijn er al bijna 40.000 opgaven bij het Hoofdkwar tier van de Kruistocht binnen geko men. De allermeeste namen zijn van gezinnen, maar ook vele afzonder lijke personen en verschillende kloostergemeenschappen bidden nu dagelijks het Rozenhoedje in de eer ste plaats voor de grote intenties van de Rozenkranskruistocht „Vre de Welvaart Wereldverbete ring". Als men dit getal nu eens gaat omrekenen in het aantal „personen" die zich aansloten, dan komt men zeker laag geschat, op 200.000. Nederland kan dus met trots op zijn divisies neerzien, welke het voor de Mobilisatie der Geestelijke Strijd krachten heeft geleverd. Dit alles werd bereikt door affi ches in do kerkportalen, door het verspreiden van folders, door ver schillende artikelen in dag-, week en maandbladen, door de medewer king van K. A., Vrouwenbeweging, St. Adelbertsvereniging, Meisjesbe scherming, de H. Familie, St. Domi- nicus, Derde Orde en andere, door het houden van predicaties, het or ganiseren van Rozenkrans bedetoch ten, door de steun van diverse pa rochiegeestelijken en verschillende particulieren. Versterk het biddend leger Wat bereikt werd is prachtig, maar niet voldoende- Dit „biddend leger" moet steeds worden versterkt. Daarom gaat het Apostolaat van de Rozenkrans stoer op de ingesla gen weg voort daarom doet het in deze Octobermaand van het jaar 1952 wederom een beroep op de vele katholieken die nog immer achter bleven. De grote intenties van de Kruis tocht hebben nog niets van haar waarde ingeboet. Nog steeds is er geen vrede; nog steeds hebben on telbaar velen geen menswaardig be staan en nog steeds heeft de wereld haar weg naar God en Zijn geboden niet teruggevonden. Doch Vrede Welvaart We reldverbetering" zullen er komen als wij allen neerknielen en de wens van O. L. Vrouw van Fatima vervullen en weer de Rozenkrans bidden. Heeft Paus Pius XII verleden jaar niet uitdrukkelijk vastgesteld hoe veel hoop hij heeft in de H. Rozen krans voor het genezen van de kwalen die onze tijd aantasten? Daarom moet ook gij meedoen! Het hangt ook van u af! Geeft u op bij het Hoofdkwartier Rozenkrans kruistocht te Huisen (Gld.) of bij die instanties in uw parochie, die zich vrijwillig in deze actie hebben in geschakeld. De namen der deelnemende ge zinnen en personen worden opgete kend in het „Gulden Boek" dat te zijnertijd in Maria's Heiligdom te Fatima wordt geplaatst. Ook worden gratis deelnemerskaarten verstrekt, als herinnering voor een ieder die zich aansloot, om z'n voornemen niet te vergeten, als aansporing voor an deren, om eveneens met deze Kruis tocht mee te doen. PRINS BERNHARD IN FARNROROUGH. Prins Bemhard heeft gisteren in gezelschap van enkele Nederlandse luchtvaartexperts de tentoonstelling van de Engelse luchtvaartindustrie te Farnborough bezocht. Ministers in de R.E.A. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de ministerraad zijn de volgende ministers en staatssecreta rissen als vaste deelnemers aan de REA (Raad voor Economische Aan gelegenheden uit de Ministerraad) aangewezen: Minister-president dr. W. Drees, voorzitter; prof. dr. L. J. M. Beel, vice-voorzitter; mr. J. W. Beyen resp. mr. J. M. A. H. Luns; prof. dr. J. Zijlstra; J. A. van de Kieft; S. L. Mansholt; ir. H. B. J. Witte; J. G. Suurhoff; mr. J. Algera; A. C. de Bruyn en de staatssecretarissen mr. F. J. Kranenburgmr. dr. A. A. van Rhijn en de nog te benoemen staats secretaris voor Middenstandszaken. Uiteraard kunnen ook andere mi nisters, indien zij dit wensen, de ver gaderingen van de REA bijwonen. Zeemos gezocht in Zeeland Een achttal vissers uit Harlingen en uit vissersplaatsen aan de Gro ninger Waddenkust zoekt thans in de Zeeuwse stromen naar zeemos. Dit zeemos wordt in diverse kleuren geverfd en uitgevoerd naar verschil lende landen, zoals Frankrijk, Ame rika en Engeland, waar men er ta felversieringen e.d. van maakt. Een ondernemer uit Zoutkamp en een uit Harlingen, die veelal samenwerken, houden zich met deze export bezig. Voor de oorlog was er op de Wad denzee een vrij geregelde zeemos- visserij, zo vertelde ons een der ex porteurs. Na de oorlog is men er ook weer mee begonnen, maar de op brengsten zijn steeds minder gewor den. O.a. wordt het zeemos door de garnalenvisserij in zijn groei belem merd. In Zeeland, zo vertelde deze exporteur verder, wordt nu overja rig zeemos opgevist, dat niet meer geschikt is voor het gebruik. Men hoopt echter dat zich, na het ver dwijnen van dit oude zeemos, nieuw zeemos zal gaan vastzetten. De jaar lijkse export bedroeg de laatste ja ren enkele honderden kilo's. RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg 1 September 1.696.211 tegen 1.690.806 op 1 Augustus. Op 1 Augustus waren er 483.047 aangeslotenen op het rijks- radiodistributienet tegen 482.658 op 1 Juli. De „Fairsea" naar Australië vertrokken Rotterdammer als lichtmatroos, om passage te betalen In tegenstelling tot een tiental ja- j gedame verklaarde op de morgen, dat Oudercomité's ook voor kath. scholen Op voorstel van de Katholieke schoolraad heeft het Hoogwaardig Episcopaat thans naar het K.N.P. verneemt zijn goedkeuring ge hecht aan het reglement ter vorming van Oudercomité's. Hiermede wordt de mogelijkheid geopend voor Ka tholieke scholen om nauwer contact te leggen tussen de ouders der leer lingen en leerkrachten, alsmede het bestuur der onderwijsinrichtingen. De oudercomité's kunnen niet in de aangelegenheden van het bestuur of de exploitatie der school treden. De tekst van het reglement is als volgt: 1) Op initiatief van het schoolbe stuur kan aan elke school, waar de behoefte aan georganiseerd contact met de ouders is gebleken, een ouder comité worden opgericht. 2) Dit comité bestaat uit vertegen-' woordigers van de ouders, voogden of verzorgers der kinderen, die de sohool bezoeken. De ouders, voogden of verzorgers van de kinderen in elke klasse der school wijzen bij de aan vang van het schooljaar een verte genwoordiger in het comité aan, dat dus zal bestaan uit zoveel leden als de school klassen telt. Het comité kiest zich elk jaar bij aanvang van het schooljaar een voorzitter uit zijn midden. 3) De taak van het comité is de belangstelling van, de ouders voor het onderwijs aan te kweken en een vruchtbare samenwerking tussen ouders, leerkrachten en schoolbestuur met betrekking tot het onderwijs aan en de opvoeding der kinderen te vergemakkelijken. Het treedt niet in de aangelegenheden, welke het be stuur en de exploitatie der school raken. 4) Het comité vergadert op uitno diging van zijn voorzitter en ten minste een keer per kwartaal. De voorzitter moet een vergadering be leggen wanneer hem daarom wordt verzocht door het bestuur der school of tenminste drie leden van het co mité. Wanneer het schoolbestuur de wens daartoe te kennen geeft, moeten de leden van het bestuur en het hoofd en de andere leerkrachten der school tot bijwoning van de ver gaderingen van het comité worden uitgenodigd. 5) De kosten van het comité moe ten worden bestreden uit de bijdra gen der ouders. 6) Het schoolbestuur kan nadere regels voor het comité vaststellen. ren geleden, toen het onderduiken een bedrijf was, dat veelal door jon gemannen uitgeoefend werd, is deze sport momenteel meer in zwang bij meisjes. Eergisteren hebben drie jongedames de duik gewaagd en van morgen waren zij nog niet boven wa ter. Terwijl Dinsdagavond het Italiaan se stoomschip „Fairsea", dat door de Nederlandse regering gecharterd is voor emigrantenvervoer naar Austra lië, de laatste voorbereidingen trof voor de grote reis, verdwenen in Ne derland drie jongedames, die als pas sagiers voor het schip ingeschreven stonden. Behalve de 18-jarige Jo hanna de Vries uit Schiedam, wier verdwijning wu gisteren reeds meld den, verdween ook de 18-jarige Eli sabeth Timmer uit Groningen en de 24-jarige Gerarda Tak uit Nijmegen. Van het Groninger meisje is bekend, dat de banden, die haar aan Neder land binden gezocht moeten worden bij een jongeman. De Nijmeegse jon- MINISTERS DREES EN SUURHOFF OP N.V.V.-CONGRES. „De regering heeft met de vakbe weging een vruchtdragend contact gehad. Twee mensen uit de vakbe weging zijn in het kabinet getreden. In het buitenland is dat al eerder ge beurd, hier baarde het nog enig op zien", aldus minister-president dr. W. Drees in zijn gistermorgen voor het te Scheveningen bij eenzij nde con gres van het N.V.V. gehouden rede. Natuurlijk zijn de beide nieuwe mi nisters geen vertegenwoordigers van de vakbeweging, maar zij hebben er zoveel contact mee gehad, dat dit van veel betekenis zal zijn. Spr. legde de nadruk op de na de bevrijding ge groeide verhoudingen, opmerkend, dat de voorbereiding daartoe is ge legd in de bezettingsjaren. De regering heeft ten volle begrip en waardering voor de zelfbeheer sing, welke de vakbeweging aan de dag heeft gelegd na de bevrijding tot het bereiken van sociaal gerecht vaardigde verhoudingen. De minister president deed o.m. opmerken, dat de regering en de maatschappelijke or ganisaties vrij tegenover elkaar staan. Het overleg echter is van construc tieve waarde gebleken. Minister Suurhoff verklaarde nooit gestreefd te hebben naar de hoge functie, welke hem is toevertrouwd. Hy zal streven naar de oplossing van twee problemen: de werkloosheid en de definitieve ouderdomsregeling. Het afscheid van het N.V.V. valt hem niet gemakkelijk. Hij zit niet in de rege ring als vertegenwoordiger van het N.V.V., doch zal het algemeen belang hebben te behartigen. De omschake ling van groepsbelang naar algemeen belang zal hem niet moeilyker val len dan anderen. haar familie scheep zou gaan, dat zij liever in Holland bleef en daarmede was voor haar het probleem blijk baar afgedaan. Behalve de moeilijkheden met deze duikende dames, kreeg de „Fairsea" tijdens de inscheping nog een andere sensatie te verwerken. Een Rotter dammer had de toezegging gekregen van een kennis uit Australië, dat de ze voor hem passages zou betalen, doch op het laatste moment kwam er een telegram: „Niet in staat te beta len." De Rotterdammer verliet hier op het emigrantenschip en gesloot zijn reis zelf bij elkaar te krijgen, door zich te monsteren als matroos aan de „Nieuw Amsterdam". Hij had nog geen tijd gehad om de zwabber eens goed over het dek te halen, toen er een tweede boodschap van de „Fairsea" kwam, waarin de ontvangst van het telegram: „Passage be taald" gemeld werd. Het contract met de „Nieuw Amsterdam" werd verbroken en de Rotterdammer snel de terug naar de „Fairsea", waar hij nog juist op tijd aankwam. geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen (Advertentie) Typen op topsnelheid Over het gehele land bestaat er voor de Nederlandse kampioenschap pen machineschrijven, die Zaterdag 20 September in de Rotonde van Houtrust in Den Haag worden gehou den grote belangstelling. Dit blijkt o.m. uit de verschillende voorwedstrijden die door grote licha men als de PTT Nederl. Spoorwegen en andere instanties zijn gehouden, om te zien wie in deze bedrijven in aanmerking komen om te worden uit gezonden. Er zijn thans bijna 100 inschrij vingen ingekomen. Verleden jaar werd met 422 aanslagen per minuut de grootste snelheid bereikt. In Ame rika heeft de kampioen het tot 740 gebracht en in Parijs tot 680. In Ne derland kan de snelheid dus nog flink worden opgevoerd. De wedstrijden duren telkens 30 minuten, waarbij de deelnemers (sters) vooraf 15 minuten gelegen heid hebben zich „in te typen". Zij moeten zelf hun machine meebren gen. NIEUW MOUW-EMBLEEM. De legerleiding heeft een nieuw mouw-embleem laten ontwerpen. Het bestaat uit een achtpuntige Oranjester. Het embleem zal voor het eerst massaal te zien zijn bij de komende geallieerde legeroefeningen „Hou vast" in Duitsland. LAKFABRIEK IN LICHTER LAAIE Doordat de inhoud van een lak- ketel ging overkoken is gistermiddag omstreeks half één brand ontstaan in de lakstokerij van de verffabriek Doel en Fray aan de 3de van der Kunststraat in Den Haag. Onmiddel lijk begon het personeel met eigen middelen het blussingswerk, terwijl tegelijkertijd de gemeentebrandweer werd gealarmeerd. Juist toen deze arriveerde explodeerden de ontsta ne dampen tengevolge waarvan een stuk muur uit het gebouwtje sloeg. Ook ontploften twee cylinders met zuurstof en koolzuur. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. De wei- 'nige mensen (twee of drie) die in het gebouwtje werkten, hadden het al bij het eerste alarm verlaten. Een aantal vaten met olie en brandbare stoffen, dat in de nabijheid van de lakstokerij lag, werd in allerijl weg gerold. De brandweer verscheen met twee autospuiten en een materiaalwagen. De brandende olie werd met schuim- blussers geblust. Een autospuit kon water krijgen uit het achter de fa briek lopende kanaal. Met de andere werd van de straatzijde af water ge geven. In korte tijd was het vuur bedwongen. De lakstokerij, die verzekerd is, brandde vrijwel uit. Behalve een aantal lakketels stonden er geen waardevolle voorwerpen en de ke tel, die de brand veroorzaakte is nog wel te gebruiken. Door de ontstane dampen is het blussingswerk moeilijk en voor de brandweerlieden niet ongevaarlijk geweest. De metalen pijp, die deze dampen naar de naast de stokery staande fabrieksschoorsteen voerde, stond op een gegeven moment rood gloeiend. BIGAMIE: 6 MAANDEN VOORWAARDELIJK. De krijgsraad te velde West heeft de soldaat eerste klasse A. K. we gens bigamie veroordeeld tot ze: maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van een jaar. WIE KRIJGT DIT GELD? Eigenaar meldde zich niet en huisknecht kreeg de rente Stram en statig, zoals hét een goed huisknecht betaamt, schreed 25 jaren geleden een lid van deze edele garde door het Amsterdamse Vondelpark, met aan een lijntje het hondje van de baas, dat enige buitenlucht be hoefde. Nadat de stramme huispaladyn waardig doch met welgevallen zijn blikken had laten weiden over de eendjes en de charmante dametjes achter de kinderwagens, richtte hij zijn schreden huiswaarts. Nu kan een huisknecht nog zo be heerst en bezadigd zijn, wanneer hy onder een boom een klein pakje ziet liggen, bekruipt hem het zelfde ge voel als wat in een dergelijk geval bezit neemt van een rasechte straat jongen: Hy wordt nieuwsgierig. Zo ook Hendrik van Willingen, waarover deze geschiedenis gaat. Voorzichtig bukte hij zich, raapte het pakje op en stapte naar huis, waar hij op zijn kamer het pakje open- ritste, ten einde zijn vondst te kun nen ontdekken. Nu, de verrassing was wel erg groot. Keurig ingepakt in een twee tal portefeuilles, bevatte het pakje de kapitale som van f 14.000,en even later was de huisknecht op be zoek bij de politie, waar h(j zijn vondst deponeerde. De jaren verstreken, maar trots al het werk, dat de Amsterdamse poli tie verrichtte, kwam de eigenaar van de som niet opdagen. Na drie jaar meldde Van Willin gen zich wederom bij de politie en eiste zijn vondst op. Nu deed zich het merkwaardige geval voor, dat de •huisknecht geen eigenaar van het geld werd, doch wel recht kreeg op het vruchtgebruik. Van de rente leeft de man nu al vijfentwintig jaar en over vijf jaar vervalt het recht van de eigenaar. Doch ook dan wordt de huisknecht nog geen eige naar van het geld. Wat hy dan wel wordt, is niet heel erg duidelijk, want de wet vertoont hier een hiaat. Nog nimmer is het in de geschie denis van het Nederlandse recht voorgekomen, dat een groot geldsbe drag zonder eigenaar bleef. De nota ris, die bij het overlijden van Van Willingen de man geniet nog een bloeiende gezondheid de erfenis moet regelen, zal hier een interes sant, doch wellicht zeer ingewikkeld geval te behandelen krijgen. Inmiddels geniet onze huisknecht een extra inkomen van de rente van 't kapitaal en de Amsterdamse politie heeft de hoop de ware eigenaar nog ooit te vinden reeds lang opgegeven. De beide portefeuilles worden in het politiemuseum te Amsterdam als cu riositeiten bewaard PAMFLETTEN TEGEN BURGEMEESTER VAN ULST. Naar aanleiding van de woorden, die de burgemeester van IJlst vorige week in een raadsvergadering aan het adres van de Friese Beweging heeft gericht, is Dinsdagavond in Ulst huis-aan-huis wederom een ma nifest verspreid. Dit manifest is ondertekend met „Friezen in Holland". Aan het mani fest ontlenen wij het volgende: „Met grote verwondering hebben wij in de kranten gelezen over de onzin, die uw burgemeester over de Friese Be weging uitgekraamd heeft". „Hoe duldt u zulke dwaasheden? Uw ge meenteraad heeft zich, op een enkele na, al door Oppedijk's grote mond overreden laten. Het zal ons benieu wen, óf er in u wat meer pit zit." „Zie liever wat andere er grotere Frie se gemeenten doen en zie naar het voorbeeld van het provinciaal be stuur'. Gistermiddag omstreeks halfvier is de reddingboot „Hilda" van Lemmer uitgevaren naar een schip, dat op het Uselmeer in moeilijkheden ver keerde. Het was de 260 ton metende klipper „Ons Ideaal" uit Amsterdam, schipper H. Scheltens. Het schip, dat geladen was met cement, miste zijn roer en het „opdrukbootje", waar door het werd vergezeld, was lek geslagen. Bovendien was door de harde wind de lading gaan schuiven, waardoor het schip scheef was ko men te liggen. Te zamen met een sleepboot uit Lemmer, die eveneens was uitgeva ren, slaagde de reddingboot er in omstreeks half acht „Ons Ideaal" veilig in de haven van Lemmer te brengen. De 62-jarige Meindert Heidsma, expediteur bij de P.T.T. uit Leeu warden, is gistermiddag bij Stobbe- ga uit de postwagen gevallen van de trein, die om 13.30 uur uit Leeu warden was vertrokken. Hij kreeg ernstige verwondingen en moest overgebracht worden naar het zie kenhuis van Heerenveen. Zijn toe stand is ernstig. Het ongeluk gebeurde, toen H. een schakelaar aan de achterkant van de laatste wagen wilde omdraaien. Hij is vermoedelijk gestruikeld en door de deur in de achterwand van de wa gen naar buiten gevallen. Zijn colle ga's trokken onmiddellijk aan de noodrem. Een arts, die zich in de trein bevond, verleende de eerste hulp. De trein had een half uur ver- Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK BUIEN Wisselende bewolking met plaatselijk eiïkele buien. Van nacht in het binnenland weinig wind, morgen overdag overwe gend matige wind uit Westelijke richtingen. Vrij koud weer. 5 Sept.: zon op 5.58 en onder 19.18; maan op 19.28 en onder 7.45 uur. Het ureei in £1lAapa De weerrapporten van hedenoch tend luiden: 1 max. temp. 8 MARINIERS GEWOND. Bij een botsirg tussen twee NBM- bussen te Doorn werden gisternacht acht mariniers, op weg haar het ma rinierskamp „Woestduin" te Doorn, min of meer ernstig gewond. De toe stand van twee hunner was zodanig, dat zij naar het Militaire Hospitcsl ir. Utrecht moesten worden vervoerd. BROMFIETSRIJDER GEDOOD. De 68-jarige heer H. de Ridder uit Hilversum is Dinsdag te Mijdrecht met zijn bromfiets door een vracht auto gegrepen en zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. Gebleken is, dat* hij bij het oversteken niet voldoende op het verkeer had gelet. De twintigjarige wegwerker Johan van Bussel uit Beek en Donk is Dinsdag door een zware olietankwa gen overreden en aan de opgelopen verwondingen overleden. De wagen was bij het remmen voor een tegen ligger geslipt en juist terecht geko men in de kuil, waarin de arbeider bezig was. In de afgelopen nacht omstreeks half een is de bijna 19-jarige onge huwde motorrijder H. Pompert wo nende in Oldebroek, op de rijksstraat te Wezep (gem. Oldebroek) door nog onbekende oorzaak tegen een ge parkeerde truck met oplegger opge reden. De motorrijder en de ongehuwde 27-jarige duo-passagier J. Eckel- boom, bakkersknecht in Oldebroek, werden beiden op-slag gedood. TE VEEL BLOEMBOLLEN GETEELD. De officier van justitie voor econo mische zaken te Alkmaar eiste tegen een aantal bollenkwekers boeten van 750 gulden of drie maanden hechte nis, verbeurdverklaring van een par tij bollen ter waarde van 10.000 gul den met een gevangenisstraf van 1 maand in een der gevallen en drie maanden in een ander geval, tevens met verbeurdverklaring van de bol len. De kwekers (uit Hem-Venhuizen) aldus de „Volksr." hadden gro tere oppervlakken met bollen beteeld dan waarvoor hun teeltvergunnin gen waren verstrekt. Een corrupte opzichter van het Bedrijfschap van Sierteeltproducten dekte hun han delwijzen en zou hiervoor bedragen van 300 tot 600 gulden ontvangen hebben. Tegen deze man, C. B. uit Venhuizen, werd een gevangenisstraf van acht maander geëist en een boe te van 750 gulden. Uitspraak in deze zaak op 17 September. EEN STEVIGE SCHEDEL. Gisteren kreeg de 46-jarige mon tagewerker F. K. uit Delft, die werk zaam is op het bouwwerk van het G. E.B. aan het de Constant Rebecque- plein te 's-Gravenhage een hamer, die van een hoogte van acht meter kwam vallen, op het hoofd. Nadat hij in het ziekenhuis Westeinde be handeld was kon K. zijn werk hervat ten. weer gisteren OSLO licht bew. 15 C. STOCKHOLM licht bew. 18 HELSINKI regenbui 16 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN licht bew. 21 KOPENHAGEN licht bew. 15 AMSTERDAM zwaar bew. 18 ZURICH regen 22 LOCARNO 26 GENèVE geheel bew. 24 PARIJS regen 22 BORDEAUX zwaar bew. 23 NICE licht bew. 26 BERLIJN zwaar bew. 17 FRANKFURT zwaar bew. 20 MüNCHEN zwaar bew- 22 WENEN zwaar bew. 24 LUXEMBURG zwaar bew. 18 GRENOBLE onbewolkt 22 INNSBRUCK regen 25 ZOETERWOUDE— LEIDERDORP GESLAAGDE SLUITINGSAVOND VAN EERSTE CURSUS E.H.B.O. Gisteravond was het voor de nog jeugdige afdeling van de E.H.B.O. te Zoeterwoude-Leiderdorp een goed ge slaagde slotavond van de eerste cur sus en een propaganda-avond voor de toekomst. Hierbij waren o.m. aanwezig pas toor v. Leeuwen, burgem. Smeets, mevr. Smeets, burgemeester v. Die pingen, dokter G. de Bruin, kape laan Kuilaars en enige bestuursleden van de Zustervereniging uit Leiden „Peerke Donders". Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer Wessels, sprak de heer P. van Zaal als voorzitter van de regeling en propagandacommissie woorden van dank tot de leider van de cursus dr. Wrjdickx uit Leiden die met zoveel succes de cursus had ge geven. Van de 61 leden waarmede begonnen was waren er 40 overge bleven, waarvan er 37 waren ge slaagd. Hij dankte ook de hulp-in structeurs in verbandleer, voor de ijver, waarmede zij steeds aan het welslagen van de cursus hadden me degewerkt. Dr. Wijdickx noemde het een suc ces dat 37 van 40 cursisten waren ge slaagd, hij gaf daarbij nog verschil lende nuttige wenken en prees de E.H.B.O. als een werk van naasten liefde, burgerplicht en nationale plicht. Hij wees er daarbij op van hoe groot belang een afd. van de Kath. E.H.B.O. kan zijn in een rand gemeente. De diploma's werden uitgereikt aan: de dames A. Romijn, G. M. Schijf, J. P. Schijf, C. Tijssen, P. Ul- jee v. d. Hoeven, M. J. Vervoorn, C. C. Zwetsloot, M. A. Brouwerv. d. Sande, C. G. de Groot, E. M. Heek, M. P. Hocks, J. HogervorstDe Wek ker en P. A. MoonsHeemskerk en de heren P. Rotteveel, J. H. Rotte veel, W. Schijf, J. Smeele, C. Tijssen, W. van der Velden, H. van Wetten, W. J. van Wetten, P. C. van Zaal, A. A. J. Moons, A. G. Borst, P. J. Lank- huizen en G. A. van der Pluim allen uit Zoeterwoude, alsmede aan de da mes J. Th. Disseldorp, J. M. C. God- dijn, mevr. Hogenboom, E. de Jong Giezen en mevr. Pieterse en de he ren P. J. M. Stuifzand, A. J. H. v. d. Velden, J. A. H. Wessels, G. P. de Gunst en L. H. J. Hardi allen van Leiderdorp. Op deze welgeslaagde avond zorg de mevr. Wand voor goede muziek, terwijl enkele jongeren het humoris tische gedeelte verzorgden. ZOETERWOUDE Geboren: Maria Arnolda d. van J. Hoogervorst en P. G. Kloosterman. Cornelia Margaretha Maria d. van C. D. de Rooij en C. M. van de Berg. Petrus Johannes Maria z. van J. J. C. de Ridder en J. C. van der Geer. Ro nald Edward z. van A. Landa en J. Kreukniet. Gijsbertus Gerardus An na z. van J. van 3emmelen en G. M. van der Ploeg; Maria Liduina d. van J. H. van der Ham en M. M. L. Olst- hoorn. Ondertrouwd: J. A. van Kempen 26 j. en H. C. de Groen 24 j. Gehuwd: J. W. H. Hoogeveen 28 j. en C. M. Th. Mooijman 24 j. Overleden: M. /an Leeuwen 56 j. echtgenoot van J. A. den Haan; A. Landkroon 87 j. wed. van P. B. Krie bel. J. Vergeer 81 j. wed. van L. S. Vreeburg. J. van Mil 61 j. wedr. van A. Zandbergen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2