De luchtmacht in een verkeerd licht Tegen ongevallen op school reisjes en bij gymnastiek Afgetreden ministers geven handjes WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE CRIMINALITEIT IN HET LEGER Onregelmatigheden niet onrustbarend Tussen de vele verduisteringen, diefstallen en oplichtingen, die de laatste jaren in Nederland de aan dacht hebben getrokken, vormen de onwettige handelingen op dit gebied bij het leger aan het licht, maar in zelf en van deze afdeling heeft de „affaire bij de luchtmacht" ongeveer jaar geleden lange tijd in het brandpunt der publiciteit gestaan. Nadien kwamen ook andere gevallen bij heet leger aan het licht, maar in brede kring leefde men in de mening, dat verschillende gevallen van dief stal of verduistering, gepleegd bij andere afdelingen, terug te brengen of een uitvloeisel waren van de „affaire bij de luchtmacht". Een luchtvaartautoriteit heeft dezer dagen een verklaring afgelegd, waar in duidelijk gebleken is, dat de 'be doelde overtreding bij de luchtmacht niet het karakter droeg van een wijdvertakte organisatie en dat de diverse andere gevallen op zichzelf staande feiten zijn. Wat gebeurde bij de luchtmacht? In het kort komt de geschiedenis bij de luchtmacht op het volgende neer: kort na de oorlog, toen de tex tiel schaars en de vraag groot was, waren de grote textielfabrikanten niet erg gesteld op grote legerorders, daar zij meer baat bij de burgerhan- del verwachtten. Enige kleinere be drijven zagen echter in de leger orders een kans en kregen zodoende vrij grote orders. Toen de markt enigszins hersteld was, begonnen de grotere bedrijven meer belangstel ling voor de legerorders te vertonen en ten einde het pasverworven ge bied niet te verliezen, zochten enige kleinere handelaren contact met een luitenant van de aanschaffingsdienst voor de luchtmacht. De 'bekende weg van een sigaartje, een borrel en een etentje liep spoedig uit op het dalen de vlak van corruptie en steekpen ningen. Deze luitenant is na enige tijd in arrest genomen, benevens zijn chef, een luit.-kol., daar de recherche vermoedde, dat de laatste niet geheel vrij uit ging. Gedurende het onder zoek werden ook twee burgers in hechtenis genomen. Al deze verdach ten zijn thans, in afwachting van de gerechtelijke behandeling, die mo menteel in het laatste stadium van voorbereiding is, op vrije voeten ge steld. Wat gebeurde in het leger? Een geheel ander geval is de ver duistering te Budel, waar een fabri kant stoffen van het rijk ter bewer king ontvangen had en een gedeelte hiervan verduisterd en verhandeld heeft. Ook de onregelmatigheden bij de landmacht, ten gevolge waarvan een kapitein en een segt. maj. in ar rest genomen zijn, vallen geheel bui ten het „luchtvaart-geval". Wanneer men deze „zwarte bladzijde" van 't leger leest, dient men echter te be denken, dat onregelmatigheden bij een zo groot en ingewikkeld apparaat als het leger ook vroeger voorgeko men zijn en zeer moeilijk kunnen worden voorkomen. Aanwijzingen, dat criminaliteit bij het leger zou toenemen, zijn beslist niet aanwezig. IR. PETERS BURGEMEESTER. Naar de „Tel." verneemt, komt de thans afgetreden minister voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, oud-gouverneur van Curagao, ernstig in aanmerking voor de vervulling van de door het over lijden van de heer J. L. C. v. d. Heij den opengevallen post van burge meester van Rijswijk. Vier kleine meisjes bestrijden de kanker Maandag kwam in het kantoorge bouw van een der Utrechtse couran ten een viertal hummels binnenstap pen. De kinderen wilden geld afdra gen voor het Koningin Wilhelmina- fonds. De vier meisjes uit de Johan nes Camphuisstraat gaven elk jaar in hun straat in een klein tentje gratis voorstellingen van een sprookje, waar dan de buurtkinderen komen kijken, soms vergezeld door een of meer ouderen. De ruimte van het zeer kleine tentje biedt slechts weinig mo gelijkheden. Ditmaal besloten de meisjes, tussen vier en zeven jaar oud. een kleine entree te heffen en de baten af te dragen aan de ver eniging „Koningin Wilhelmina Fonds" voor de kankerbestrijding, die op het ogenblik een grote actie voert in Utrecht. De entreeprijzen waren voor kinderen 2 cent en voor volwassenen 5 cent. Er werden twee middagvoor stellingen en twee avondvoorstellin gen gegeven en het bedrag dat de meisjes, die geheel op eigen initiatief handelden, nu kwamen afdragen be droe? 4.40, wat door het bureau van de courant terstond op gironummer 26.000 gestort zou worden. Het be stuur van het Koningin Wilhelmina- fonds is zeer getroffen door dit spon tane gebaar van deze kinderen. Collectieve verzekering voor scholen Het R.K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding is voornemens te komen tot een geldende collectie ve verzekering tegen de financiële gevolgen van wettelijke aansprake lijkheid, een zogenaamde W.A.-verze- kering. Deze collectieve verzekering zou het lager, voortgezet lager, uit gebreid lager en buitengewoon lager onderwijs omvatten. Het Burgerlijk Wetboek bepaalt onder meer aldus de Volkskrant dat degene, die door een onrechtma tige daad aan een ander schade toe brengt, niet alleen aansprakelijk is voor de schade door zijn daad ont staan, maar ook voor nalatigheid of onvoorzichtigheid ontstane schade, hetgeen voor „schoolonderwijzers en werkmeesters" ook nog van toepas sing is voor de schade door hunne leerlingen en knechts veroorzaakt ge durende de tijd dat dezelve onder hum toezigt staan". Slechts wanneer zij kunnen „bewijzen" (wat lang niet altijd zo eenvoudig is), „dat zij de daad, voor welke zij aansprakelijk zouden zijn, niet hebben kunnen be letten" houdt deze verantwoordelijk heid op. Door onvoorzichtigheid van hun leerlingen kunnen onderwijzers voor vele moeilijke gevallen komen te staan. Tijdens een school wandeling, schoolreisje, gymnastiekles, het ne men van een natuurkundeproef en dergelijke kunnen zich allerlei ernsti ge ongevallen voordoen, waarvoor de onderwijzers aansprakelijk kun nen worden gesteld. Verkeren loka len, werktuigen en gereedschappen Vijf procent van de belastingplichtigen betaalde helft van belasting In een zojuist verschenen publicatie heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een groot aantal gegevens verzameld, welke een inzicht geven in de verdeling van de voor 1943 fiscaal vastgestelde inkomens naar een vijf tiental grootteklassen per gemeente, per economisch-geografisch gebied, per provincie en voor Nederland. Uit deze eerste na-oorlogse cijfers blijkt, dat 75 van het totaal aantal belastingplichtigen minder dan ƒ2.500 per jaar verdiende, terwijl slechts 5 van het aantal belastingplichtigen een inkomen had van meer dan 6.000. Door deze laatste categorie (met 26.5 van het totale inkomen) werd 52 5 van het totale belastingbedrag betaald. Het gemiddeld inkomen per belastingplichtige steeg voor het rijk van 1.637 in 1941 tot 2.135 in 1946 of wel met ruim 30 Het gemiddelde belastingbedrag per belastingplichtige steeg aanzienlijk meer, namelijk van 191 in 1941 tot 286 in 1946 ofwel met bijna 50 Deze sterke stijging is in de eerste plaats toe te schrijven aan de stijging van de inkomens waardoor als gevolg van de progressie van het tarief de belastingopbrengst meer dan proportioneel is toegenomen. Daarnaast echter heeft in de tussenliggende jaren een sterke verhoging van het tarief plaats gevonden. Zowel voor 1941 als voor 1946 kv/amen de Drentse veenstreken met het laagste gemiddelde per belastingplichtige voor en wel achtereenvolgens met f 1.119 en 1.649, terwijl in 1941 het Gooi met 2.374 en in 1946 het Westland met 3.541 het hoogste gemiddelde per belastingplichtige te zien gaf. Commando-overdracht Zeemacht Nederland Aan boord van Hr. Ms. kruiser „Tromp", welke daartoe ligplaats had ge kregen voor het commandementsgebouw te Den Helder, heeft Dinsdagmor gen de Schout-biJ-Nacht C. W. Slot, de commandant der zeemacht in Neder land, zijn commando overgedragen aan Schout-bij-Nacht F. T. Burghard. Tijdens de plechtigheid zien we staande voor de groep personen op de achtergrond de nieuwe commandant (links) en zijn voorganger (naast de microfodh). niet in goede staat, dan moet de werkgever, in dit geval het school bestuur, opkomen voor ongevallen, die leerlingen en leerkrachten over komen. Naast een „school-ongevallenverze. kering" voor de leerlingen ver- keersrisico's, sportongevallen tijdens de sportles, nijverheidsrisico's op ambachtsscholen en land- en tuin bouwscholen en dergelijke wordt een „school-W.A.-verzekering" steeds dringender, want, aldus het Centraal Bureau, „de ervaring leert dat de kansen op schade-acties door de enorme ontwikkeling van het maat schappelijk verkeer aanmerkelijk zijn toegenomen". De school-ongevallen- verzekering wordt door de ouders of voogden gesloten. Deze verzekering vangt doorgaans aan een kwartier vóór de officiële lestijden en eindigt een kwartier na de beëindiging daar van en omvat in de regel ook onge vallen ontstaan gedurende school- wandelingen, reisjes, excursies, be zoek aan kerken, grotten, musea, ruïnes, baden, speeltuinen, kampen, vacantieverblijven enzovoort. De vergadering van de raad van ministers, welke Zaterdag in Luxem burg bijeenkomt om een beslissing te nemen over de plaats van vestiging van de zetel der Europee, kolen- en taalgemeenschap, zal worden bijge woond door de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen. VOORZITTER N.V.V. OVER Verruiming van werkgelegenheid In zijn openingsrede voor het twin tigste congres van het N.V.V. waar schuwde gisteren de voorzitter H. Oosterhuis tegen een te straffe de- flatiepolitiek van de regering. Hij achtte de werkloosheid in ons land met een aantal van 117.000 in het be- drijvigste seizoen nog te groot. Een deel daarvan moest wel van con juncturele aard zijn als gevolg van de politiek van deflatie. Om deze reden pleitte hij voor een verhoging vam de overheidsuitgaven of een belastingverlaging, mits deze inderdaad tot hogere investeringen en daardoor tot vergroting van de werkgelegenheid zou leiden. De heer Oosterhuis betreurde de geringe vorderingen van Benelux. Nu de moeilijkheden van de betalingsba lans een economische unie niet meer verhinderen wordt door de Belgen geëist, dat wij ter voorkoming van oneerlijke concurrentie ons loon- en prijspeil aan het Belgische zullen aan passen. De Belgische vakbeweging heeft begrepen, aldus de voorzitter, dat België niet onze enige handels partner is en deze heeft dan ook die eisen afgewezen. KINDERVERLAMMING IN KAZERNE TE ASSEN? lm een kazerne te Assen heeft zich aeer waarschijnlijk een geval van kinderverlamming voorgedaan. De normale verschijnselen van deze ziekte zijn bij één van de militairen waargenomen. De patiënt is direct geïsoleerd en naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. NEDERLANDSE TOMATEN OM TE STELEN. Achthonderd tomaten zijn dezer da gen gestolen uit het Nederlandse pa viljoen op de St. Eriksma „Asa" de Zweedse jaarbeurs, zo meldt „Dagens Ntyheter". Het paviljoen was een paar uren onbewaakt, omdat alle Neder landers op een cocktailpartij bij hun gezant waren. Er zal geen aangifte bij de politie worden gedaan, aldus het Zweedse blad! Maken ronselaars voor het Franse Legioen Nederland onveilig? Rijssense jongen bijna in hun netten verstrikt Het Franse vreemdelingen-legioen schijnt nog steeds jongemannen no dig te hebben en daartoe gebruikt 't blijkens gebeurtenissen gedurende de laatste wekenweer het oude middel van ronselen. Alhoewel het nog niet definitief vaststaat, kan men met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aannemen dat mo menteel enige mannen door Neder land reizen, om jonge mensen over te halen voor het legioen te tekenen. Een 15-jarige jongen uit Rijssen is daar bijna het slachtoffer van gewor den, doordat hij de mannen in een café ontmoette en zich bijna door hun mooie praatjes liet verleiden. Donderdagavond bevond Hendrik Pas zich in een Rijssens café en ontmoet te daar twee mannen, met wie hij 'n gesprek voerde. Tegen elf uur gaven de mannen de wens te kennen, om met een taxi naar Deventer gebracht te worden en Hendrik belde zijn va der, die een garage heeft, op. Vader Pas voelde echter weinig voor het ritje, doch kwam naar het café om zijn zoon op te halen. 's-Nachts om drie uur nam Hendrik de vlucht uit het ouderlijk huis en gedurende drie dagen hoorde men niets meer van hem. Een buschauf feur uit Rijssen verklaarde de vol gende dag, dat hij de jongen op het Deventers station gezien had. De po litie liet 'n extra bericht verspreiden waarin zij inlichtingen omtrent de jongen vroeg. Twee dagen later hield een Amsterdamse agent de jongen aan, doch daar er geen verzoek tot aanhouding was gedaan, noteerde hy slechts de naam van de jongen en liet hem voorts ongemoeid. De jon gen vertrok toen weer naar het Oos ten van het land en meldde zich ten slotte bij de Amersfoortse politie. Gevraagd naar zijn ervaringen was de jongen erg gesloten. Hij verklaar de dat hij ruzie had gehad met zijn broer en daarom op zwerftocht was Autobestuurder op vrije voeten Het Bossche gerechtshof heeft de automobilist S. J. Sleegers, verdacht van schuld aan de verdrinkingsdood van zijn echtgenote en drie kinderen, gisteren In vrijheid gesteld. Een daartoe strekkend verzoek van de verdediger mr. H. B. Bergers, is door het Hof in raadkamer in behan deling genomen. Het Hof achtte geen voldoende termen aanwezig om ver dere gevangenhouding te gelasten. De beschikking van de rechtbank werd vernietigd en de verdachte her kreeg onmiddellijk zijn vrijheid. gegaan. Omtrent de beide mannen en de voorstellen die deze hem hadden gedaan, wilde hij zich niet uitlaten. Inmiddels heeft de politie inlichtin gen ontvangen van een matroos uit Nijverdal, die haar mededeelde, dat twee mannen hem te Rotterdam aan gesproken hadden en hem voorstel len hadden gedaan betreffende dienstneming in het Franse vreemde lingenlegioen. De politie zet haar speurtocht naar de beide mannen voort. Onzuiver Zaanwater Hengelaars snellen vissen te hulp Er zijn in de kringen van de hen gelaarsvereniging Zaandam en om streken, die 2200 leden telt, verge vorderde plannen om een hulpdienst op te bouwen, die overal in de Zaan streek gereed staat om bij waterver ontreiniging de aan de oppervlakte komende vis op te scheppen en over te brengen naar zuurstofrijk water. Een en ander is het gevolg van de van tijd tot tijd terugkerende ver ontreiniging van het Zaanwater door de lozing van afvalstoffen van de in dustrieën. Het gevolg ervan is, dat duizenden vissen vergiftigd worden. Dat het juist een hengelaarsvereni ging is, die in nauwe samenwerking met de rijkspolitie, de visserij-inspec tie en het rijksinstituut voor zuive ring van het afvalwater, opkomt voor de belangen van de beroeps- en sportvissers, spreekt vanzelf. Zij ver liest daarbij echter niet uit het oog, dat ook de gezondheid van de men sen hiermee gemoeid is. In de Zaan wordt regelmatig gezwommen, en onlangs moesten nog zwemwedstrij den in de Sluiskolk afgelast worden omdat het Zaanwater dermate ver ontreinigd was, dat besmetting niet uitgesloten moest worden geacht. KIND TE ELST OVERREDEN EN GEDOOD. Te Eist bij Arnhem is Dinsdagmid dag tegen halfvier een ernstig onge luk gebeurd. Doordat de bestuurder van een kleine bestelauto, de kruide nier Van Marwijk, uit Eist, plotse ling moest stoppen, sloeg het achter portier open en werden drie kinderen die in de cabine zaten, op straat ge smakt. Een van hen, het zevenjarig zoonitje van de bestuurder, H. J. M. van Marwijk, werd toen gegrepen door een vrachtauto die de bestel auto niet meer kon ontwijken. Het kind was onmiddellijk dood. De twee andere kinderen werden licht ge wond. De H. Communie aan het front De Amerikaanse aalmoezenier Phillip D. Remark reikt de H. Communie uit aan frontstrijders van een infanterie divisie in de Moeng-Doeng-Ni Vallei in Korea. De soldaten zijn opgesteld in lange rij langs de paden van de heuvel. De ministers, die afgetreden zijn, hebben het druk met afscheid nemen. Mr. D. U. Stikker is. evenals zijn voorgangers, met de gebruikelijke di plomatieke eenvoud vertrokken, na hier en daar een hand te hebben ge drukt. Op Plein 23 geen protocol, dus geen uiterlijk vertoon. Mr. H. Mulderije zal vanmiddag aan zijn naaste medewerkers, zoals de raadsadviseurs en hogere ambte naren van justitie, een afscheidslunch aanbieden in restaurant Royal aan het Lange Voorhout. Terug in het particuliere leven zal hij zijn advo catuur in Amsterdam weer opvatten. Mr. F. G. C. J. M. Teulings heeft gisterochtend in zijn werkkamer in het ministerie van binnenlandse za ken verscheidene medewerkers ten afscheid ontvangen. Hij zal in Vught weer de leiding van Teulings Ko ninklijke drukkerij en uitgeversmaat schappij op zich nemen. Op Economische zaken hebben prof. dr. J. R. M. van den Brink en prof. dr. A. H. M. Albregts het vanochtend druk gehad, daar zij toen afscheid namen van alle ambtenaren van hun departement en de bijbehorende diensten. Het is vrijwel zeker, dat prof. Van den Brink niet terug gaat naar Nijmegen. Wat hij gaat doen, staat nog niet vast. Prof. Albregts, die de algemene secretaris van de R.K. werkgevers-vereniging was, gaat terug als hoogleraar naar Til burg. Prof. dr. F. J. Th. Rutten heeft zijn afscheid bepaald op vandaag. Waarschijnlijk zal deze ex-be winds- man zijn colleges in Nijmegen her vatten. De heer H. H. Wemmers, die gis teren bij wijze van afscheid de hoof den van diensten van verkeer en waterstaat bij zich ontving, zal waar schijnlijk teruggaan naar de Staats mijnen. Hij wordt genoemd als op volger van ir. Groothoff, president- directeur van de Staatsmijnen. Mr. A. M. Joekes ontving zijn naaste medewerkers gistermiddag. Naar verluidt komt hij in aanmerking voor de benoeming tot lid van de Raad van State. BRAND IN STEFANSKERK TE NIJMEGEN. In de nanacht ontdeikte egn sur veillerende agent van politie brand in de Stefans-kerk te Nijmegen. Hy alarmeerde onmiddellijk de brand weer, die met automateriaal uittrok. Het bleek, dat midden in de kerk, die gerestaureerd wordt, een grote partij houtwol, zaagsel en krullen in lichter laaie stond. Het vuur had zich reeds uitgebreid tot het herstel materiaal en een grote partij eiken hout. De brandweer kon via een brandkraan tegenover het Waagge bouw op de Markt onmiddellijk volop water geven, waardoor men Ihet vuur spoedig meester was. Het vuur had reeds een der pilaren aangetast en zwaar beschadigd. Door het snel op treden van de brandweer kon de schade beperkt blijven tot enkele duizenden guldens. De oorzaak van de brand wordt gezocht in onacht zaamheid van het personeel, dat aan de restauratie van de kerk werkt. Men vermoedt, dat een nog 'branden de sigaret of sigaar in het zaagsel terecht is gekomen. Jeugdige emigrante neemt de vlucht Poolse Trawler voor Egmond gestrand Gisteravond is op het strand voor de Boulevard bij Egmond de 160 ton metende Poolse trawler „Brodz" ge strand, die gedurende tien dagen op de Noordzee ter visvangst was ge weest en pogingen had aangewend om de haven van IJmuiden te berei ken. Aan boord van het schip bevon den zich vijftien mannen, waaronder een Nederlandse schipper. Elf leden van de bemanning werden door de te hulp gesnelde reddingboot „De Pre sident Steyn" aan wal gebracht. De vier overige leden bleven aan boord in de hoop, dat met behulp van de inmiddels gearriveerde sleepbootassi- stentie, het schip nog vlot gebracht zou kunnen worden. Drie sleepboten zijn de gehele avond in de weer ge weest het schip te redden, maar er was een sterke stroming naar het land en tevens had de trawler al vrij grote averij opgelopen. Toch zijn de vier achtergebleven leden van de be manning hedennacht aan boord ge bleven. Voor hen bestond geen direct gevaar, want zij zouden in geval van nood de kleine afstand, die hen van de vaste wal scheidt, zwemmend kunnen overbruggen. Hedenmorgen lag de trawler met zware slagzij over stuurboord op de eerste bank voor het Egmondse strand. De reddings pogingen van gisteravond, waarbij de schepen door felle schijnwerpers bij gelicht werden, hadden de belang stelling van een grote menigte, die vol spanning op de Boulevard de verrichtingen gade sloeg. WERKGEVER BESTOLEN. De 29-jarige Rotterdamse vertegen woordiger J. A. van B. heeft in acht maanden tijds zyn Gorkumse pa troon voor een bedrag van 16.000. benadeeld. Hij is door de recherche gearresteerd en in het Huis van Be waring opgesloten. B., die in dienst was van een gros sier in textielgoederen, wordt er van verdacht gefingeerde orders te heb ben opgegeven. De goederen zou hij zelf afgeven bij. de niet bestaande klanten. Hij verkocht de waren echter voor lagere prijs aan winke liers en stak de opbrengst in eigen zak. Op een dag kreeg hij van zyn patroon ƒ6.000, om goederen te ko pen. B. gaf een vervalste kwitantie af en maakte het geld op. Het wordt zo zoetjes aan een ge woonte, dat de avond voordat een emigrantenschip Nederland zal ver laten, door de radio een extra poli tiebericht wordt verspreid, waarin opsporing en spoedig opzending ver zocht wordt van een jongen of een meisje, dat met het schip naar een ander werelddeel zou moeten ver trekken. Zo klonk gisteravond om 'n uur of negen weer de stem van de omroeper, die namens de politie van Schiedam bekend maakte, dat de 18- jarige Johanna Cornelia de Vries de ouderlijke woning verlaten had met het kennelijk oogmerk de boot naar Australië, die heden vertrekt, te ont lopen. Het meisje was hedenmorgen nog niet gevonden en hoogstwaar schijnlijk zal zij wel tot vanavond verborgen blijven. Dan duikt zij er gens op en het eind van het liedje is, dat zij toch zij het dan met een latere boot haar familie naar het nieuwe vaderland zal moeten volgen. SCHIPPER SLOEG OVER BOORD IN NET OPGEHAALD De 46-jarige schipper H. van» Duin uit Katwijk aan Zee is Maandagmid dag omstreeks 4 uur ter hoogte van Noordwijk bij het binnenhalen van het net aan boord van de motorkot- ter Zilvermeeuw KW 61, met zijn voet in het net verward geraakt en overboord gevallen. Zijn voet bleef echter in het net haken, zodat de overige opvarenden hem spoedig met het net aam boord konden halen. Met een ribfractuur en water in zijn lon gen is hij in ernstige toestand in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden op genomen. WAT ER OP ééN DAG IN AMSTERDAM ZOAL GESTOLEN WORDT? Het Amsterdamse politiebericht van gisteren kan als antwoord dienen op de vraag: „wat wordt in Amsterdam zoal op één dag gestolen?" Wel: één auto, 9 fietsen, 1 herencostuum, plus four en onderbroek, 8 kippen, 1 auto ped, 1 truitje, 7 heipalen, 12 eieren, 16 flessen zuurtjes, 9 blikjes melk, 25 kg. lood, 1 copie van de nachtwacht, 1 ouderdomsrentekaart, 2 autovelgen met banden, 22 damesmantels en 1 smoking

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6