Toch een gymnastieklokaal! ABAAiSONI WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Noordwijk Grondaankopen vorderen veel tijd Gisteravond kwam de gemoen-te- raad van Noordwijk bijeen. De heer Wenckebach had bericht van ver hindering gezonden. BJJ de ingekomen stukken was een mededeling over het Kort Geding in de zaak van mevr. KoomenHul- sebosoh tegen de gemeente Noord wijk, waarbij de gemeente in het ge lijk werd gesteld. Nadat de voorzit ter verzoek van de heren Hippe en Vogelaar nog enkele toelichtin gen had verstrekt, werd dit stuk voor kennisgeving aangenomen. Onteigening gronden. Vervolgens werd aan de orde ge steld het voorstel van B. en W. voor machtiging tot hét instellen van een rechtsgeding tot onteigening van gronden aan de Boerenburgerweg. In de vergadering van 13 Maart 1950' was door de raad besloten te onteige nen eon aantal percelen aan de Boerenburgerweg c.a., welk besluit werd goedgekeurd bij Kon. besluit van 24 Oct. 1950. Binnen een jaar na laatötgenoemde datum, moest op straffe van het vervallen van het be sluit de eigendom van de in het plan begrepen grond zijn verkregen of moesten de betrokken eigenaren voor de rechtbank zijn gedagvaard. Aan gezien de onderhandelingen met ver schillende eigenaren nog lopende waren, werd de termijn op verzoek verlengd tot 24 October 1952. Hoe wel de mogelijkheid om tot overeen stemming te geraken met de laatste vijf eigenaren niet geheel is uitgeslo ten, zal de raad er toch op bedacht moeten zijn, dat dó mogelijkheid be staat, dat de rechter de onteigening zal moeten uitspreken en het bedrag der schadeloosstelling bepalen. B. en W. stelden daarom nu voor na goed keuring van Ged. Staten, hen te machtigen een geding aan te gaan tot onteigening van genoemde percelen voor zover deze niet bij minnelijke schikking zijn of alsnog worden ver kregen. Zonder hoofdelijke stemming werd door de raad deze machtiging verleend. Verbreding Nieuwe Zeeweg. Voor de verbreding van de Nieuwe Zeeweg, waarvoor thans alle gron den zijn aangekocht, behalve éen perceel van de héér G. B. v. Ehijn, was door B. en W. aan de betrokken eigenaar het volgende aanbod ge daan: aankoop van de in het Onteige ningsplan begrepen grond voor de prijs van 1,75 per m2; uitvoering door de gemeente van een scheidings muur en rasterwerk aan de West zijde van de woning (begroot op f 200Ó,-*—De heer v. Hhijn had hier boven nog de Voorwaarde gestelde: 1. de gemeente stelt zich garant, bij verzakking e.d. van de grondkerértde muur mét hek, deze op eerste aan vraag in de oorspronkelijke toestand te herstellenj 2. da schutting- in de tuin dient bijgewerkt en de tuinbè- planting in de oude toestand ge bracht te worden; 3. een putje met riolering voor de afvoer van hemel water naar het gemeenteriool moet worden aangebracht; 4. gaten in de muur van de woning, in voor- en zij gevel, moeten worden gerepareerd; 5. de gemeente moet betalen een be drag van 500,— voor derving van het hek voor het buis van de heer v. Rhijn. Tegen inwilliging 2, 3 en 4 be staan geen bezwaren, doch de onder 1 en 5 genoemde voorwaarden achten B. en W. niet voor inwilliging vat baar. De heer Rippe stelde er prijs op in de openbare vergadering te verklaren, zich geërgerd te hebben aan de houding van de heer v. Rhijn. De heer v. Rhijn protesteerde tegen deze laatste uitlating van de heer Rippe, waarvan de voorzitter aante kening zou maken. Ook de heer Vo- KATWIJK AAN DEN RIJN ORANJEFEEST HOSSEND BESLOTEN. Begunstig door buitengewoon mooi feestweer werd hier gisteren Oranje feest gevierd. Hét begon in de vroege morgen reeds met een hêngelwed- strijd aan het O verrijn én te 9 uur was het de beurt voor de kinderen van alle Scholen die na een muzikale optocht door het dorp aan de kinder spelen begonnen op het feestterrein aan de Noórdwijkêrweg. Dé Harmo nie Katwijk verleende hiervoor en verder de gehele dag medewerking. Des middags vingen de volksspelen aan. Deze bestonden uit diverse spe len, als een puzzlerit met auto's waar van de winnaars waren J. van Ede als 1, A. Zandbergen, als 2 en Nic. de Haan als 3. Het tobbetjesteken gaf de vólgende uitslag! 1. J. Schuitemaker en_ J. Zwaan, 2 P. Aanhane en W. Nijgh, 3 Leni den Haan en Rie v. d. Vijver. 4 E. Öostingh en N. v. d. Boon, 5 Kées van Klaveren en echt genote. De winnaars bij het touwtrek ken waren: 1 de groep van Klaveren, 2 groep van Maanen, 3 groep van der Gugten. En van de Stoelendans wa ren de winsters: Jacoba van Klave ren, 2 Leni Boskamp, 3 L. van dtr Plas—Haasnoot, 4 A. de Ruyter en 5 G. var. Delft. De beste vi6senverschal- kers waren: 1 G. Vreeburg, 2 P. Lan ge, 3 J. J. Timmermans. Voor de avonduren stond op het programma een lampionoptocht. Deze mag schit terend geslaagd genoemd worden De buitengewoon lange stoet gaf een fan tastisch gezicht. Vele honderden lam. pions werden meegedragen, gevolgd door een lange reeks wagens gevuld met lamplondragendê feestvierenden. En tot slót een hosconcert rond de tent op het Roskamplein. Een dui zendkoppige menigte bevond zich rond de honderden hossende feeste lingen. gelaar had geen bewondering over de houding van do heer v. Rhijn en stelde voor, dat hij de gestelde voor waarden van B. en W. zou aanvaar den. De heer v. Rhijn was 't met de gang van zaken lang niet eens, do«h wilde de zaak niet op do spits drij ven en aanvaardde het door B. en W. gestelde aanbod, zodat thans aan de verbreding van do Nieuwe Zeeweg niets meer in de weg staat. Voor de verwarming van het raad- huls werd door de raad een crediet van 2250,— beschikbaar gesteld, benodigd voor een nieuwe ketel, ter vervanging der oude welke uit 1926 dateert. Nieuw gymnastieklokaal. Eveneens werd een crediet beschik baar gesteld van 71500 voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de Wassenaarsestraat, achter de voorma lige openbare cchool. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. alles in de naaste toekomst zullen doen, om de achterstand ap 't gebied van gymnastieklokalen in te halen. De heer Vogelaar Informeerde of bui ten de scholen ook de particuliere gymnastiekverenigingen gebruik van dit lokaal kunnen maken. De voor zitter deelde mede, dat buiten het leerplan, dus in de avonduren, dit mogelijk zou zijn. Als laatste punt der agenda kwam ter tafel een aanvraag van de wed. Vermei)v. Duljn om halfwezengeld ten behoeve van haar zoontje. Het weeshuïareglement be vat de voorwaarde, dat bij toeken ning van wezenrente, de vader de laatste 5 jaren vóór het overlijden in de gemeente moet hebben gewoond en waar dit in deze niet het geval is, kan dit verzoek niet ingewilligd worden. De heren Vogelaar en Passchier drongen aan om een uitzondering in dit geval te maken, doch de voorzitter deelde mede, dat dit formeel niet mogelijk is. In de rondvraag informeerde_ de heer v. d. Niet, waarom de raad niets pieer hoorde over het plan tot ver bouwing van het Gasthuis te Noord wijk aan Zee, waarop de voorzitter mededeelde, dat de besprekingen hierover met de gaBthuismeester nog steeds gaande waren. De heer Vo- elaar Vroeg hoe het stond met de toegezegde verbetering van de verlichting van de Zwarte- weg. In deze werd medegedeeld, dat in de é.v. raadsvergadering credie- ten zullen worden aangevraagd voor verlichting van de Voorstraat, Zwar- teweg, Hoofdstraat en Huis ter Duin straat. INZET DER KRONINGSFEESTEN. Het Lindênplein en directe omge ving waar enkele attracties waren geplaatst, bood gisteravond reeds een gezellige aanblik en vooral de jeugd roerde zich danig. Voor de eerste volksspelen bestond zoweJ van de zijde van het publiek als van de deelnemers grote belang stelling. Op het Lindenplein had het ringsteken met fietsen en op het plein voor de R K. Kerk het kussen- slaan .plaats. Vooral het laatste spel wekte veel hilariteit op. De uitslagen dezer spelen zijn: Ringrijden, 57 deelnemers: 1. Nico Peschier, 2. A. v. d. Ploeg, 3. Dela Caspers, 4 Leo v. d. Put, 5 Leni Ruig- rok, 6 Mientje v. Beelen, 7 Mart. de Ridder. Versiering: 1 Tini den Elzén, 2 J. Landman, 3 Anneke Gravendaal, 4 Ada de Ridder, 5 Sina Smit. Kussenslaan, 54 deelnemers: Dames 1 Elly Steenvoorden, 2 Clara Brede- rode. Heren; 1 Wim v. d. Holst Lzn., 2 Frans van Westerop, 3 Siem Steen- voóraen, 4 Wil v. d. Holst Lzn., 3 Leo Steenvoorden Gzn., 0 Th. v. d. Berg Nzn. Hedenavond te 7.30 uur zal het Tobbetje-steken plaats hebben op het Lindenplein. Aanbesteding botenhuis. Door arch B. B. Westerhuis te Amsterdam werd in lunchroom „De Zeeleeuw" gisteren aanbesteed: het bouwen van een botenhuis voor de Kon. N. Z. H. R. Mij., te Noordwijk. Er werd ingeschreven ais volgt; J. Stolk, Driehuis Westerveld 39.650; J. de Beat, Noordwijk 38.528; F. Schmidt Haarlem 35.250; J. Leenen Warmond 33.750; J. Beugelsdijk te Noordwijk 33.716; do Lange en v. d. Plas. öegstgeest 33.420; H. J. Lan- geve-d Leiden 33,300; B. v. d. Wiel, Noordwijk 32.395. De gunning is aangehouden. KATWIJK Tentoonstelling plantsoendienst De activiteit van de Chef van do Plantsoendienst is in de paar laatstë jaren algemeen bekend. Ook kan iedereen in de gemeente zien wat er de laatste jaren alzo door deze dienst tot stand is gebracht op het gebied van verfraaiing der gemeente. Thans wil deze dienst meer bekendheid ge ven aan wat gedaan wordt en wat er alzo in eigen tuin en eigen kassen ge kweekt wordt. Hiervoor is een ten toonstelling tot stand gebracht in de trouwzaal van het gemeentehuis Be halve autoriteiten, gemeentepersoneel raadsleden, enz., kunnen ook de kin deren van alle scholen een en ander in ogenschouw nemen, terwijl er des avonds van 710 uur voor de inwo- nenden gelegenheid is dit werk te bezichtigen. Ook de jeugd-natuur- wacht kan van «1 dit schoons komen genieten. Kinderen komen natuurlijk onder geleide. We twijfelen er niet aan, of deze actie zal er toe bijdragen dat ce liefde voor het natuurschoon, inzonder de bloemenpracht, te bevor deren. HILLEGOM Volksfeesten De Hillegomse Harddraverij vereniging organiseert 'n feestweek van 29 Sept. t/m 4 Oct. a.s. Het bestuur heeft gemeend daardoor het vrijgeven voor de arbeiders daar dan de exportdrukte is geluwd te kunnen bevorderen. Het pro gramma zal binnenkort worden be kend, gemaakt. Cursus bloembollenteelt Begin October wordt 'n 2-jarige tuinbouw- cursus begonnen, uitgaand van do Alg. Ver, v. Bloembollencultuur. Er zal 3 avonden per week les gegeven worden in bloembollenteelt, schei-, natuur-, dier- en plantkunde, plan tenziekten, bemestingsleer, grondken- nis, tuinbóuweconomio en boekhou den. Gemeenteraad De raad houdt 'n openbare vergadering Donderdag a.s. des namiddags te 4.30 uur. Het enige agendapunt luidt: Huldiging van de heer B. N, Loerakker in verband met zijn 35-jarig jubileum* als raadslid. LEIDSCHENDAM Voor elk der jaren 1951, 1952, 1953 ls aan deze gemeente een contingent toegewezen van 40 woningen. Tot en met het jaar 1952 hadden dus 80 wo ningen gebouwd mogen worden in dien daarvoor de benodigde finan ciën beschikbaar waren geweest. Er zijn hier thans 19 woningen in aan bouw. Van het toegestane contingent zijn een zestal woningen dom* par ticulieren gebouwd en één woning moest worden bestemd voor aanvul ling van een eerder door de gemeen te gebouwd complex. Uit de obligatielening ka-, thans 550.000.— gereserveerd worden en het is de bedoeling dat daarvoor Wo ningen gebouwd worden. Het nog beschikbare contingent is groot 50 waarvan 10 woningen bestemd zul len zijn voor personeel van d-^ spoor wegen zodat het volgend jaar nog 40 woningen opstapel gezet kunnen worden. Nationale woningbouwlcning. Door de inschrijvers op de nationale woningbouwlening is tot een bedrag van 58,100.— voorkeur gwraagd voor bouwcrediet ten gunste van de gemeente Leidschendam. De Bank voor Ned. Gemeenten heeft nu aan het gemeentebestuur bericht gezon den dat zij uit de totale opbrengst van de lening waarvoor geen voor keur is opgegeven, nog 7Ó0Q.aan de gemeente ten goede kan doen ko men. Overeenkomstig het advies van B. en W. heeft do raad dit lening aanbod gaarne aanvaard. VALKENBURG Spoedeisende raadsvergadering. Hedenavond komt de raad in spoed eisende vergadering bijéén om 8 uur. Op de agenda staat o.m.: Voorstel aangaan vaste geldlening tJb.v. de bóuwbrug Zijlwatering; Voorstel tot het richten van eén verzoekschrift tot H.M. de Koningin tot vaststelling gemeentewapen. Geb.: Maart jé, d. v. H. Botórmans ên M. Postmus; Hermanns Egber- dlna, d. v. J. M. Schoneveld en A. Moman. Ondertr.: G. Ouwehand, 22 j., en M. Korpershoek, 22 j. Overl.: Willem van der Marei ltf j. VOORHOUT Gemeenteraad Vrijdag 5 Sept., 's-avonds half acht komt de gemeen teraad in openbare vergadering bij een met o.a. op do agenda: Voorstellen om gelden beschikbaar te stellen voor do aanleg van een verbindingsweg tussen Churchillaan en Prof. Aalberselaan en voor de verharding van het 2e gedeelte van de Prof. Aalberselaan. Voorstel om in de verbindingsweg tussen Churchilllaan en Prof. Aal berselaan een hoofdwaterleidingsbuis te leggen. Aanleg van het 2e gedeelte van Julianalaan. Verbetering van de Loos- terweg. Voorstel om afwijzend te be schikken op een verzoek om bijdrage aan de Sleutelflora 1952. Geldlening aan te gaan tot een bedrag van 100.000,Verstrekking van een voorlopig bouwvoorschot aan de Wo ningbouwvereniging „Voorhout". VOORSCHOTEN ZILVEREN BESTAAN VAN „FILICES". Het 25-jarig bestaan van het be drijf van de heer B. Hoogerwerff Kroon is voor het personeel een pret tige viering gewórden. In gezelschap van dé heer én mevr. Hoogwerff Kroon-Veldhuizen van Zanten en de zoon» en dochter maakr te het personeel met hun echtgeno ten een uitstapje per auto naar Aus. terlitz, de Hoge Veluwe en Maarn richting Utrecht om als eerste rust poos een bezoek te brengen aan de pyramide van Austerlitz. Vandaar ging het naar ,,De Hoge Veluwe" om de lunch te gebruiken. Het gezel schap verspreidde zich over de grote omgeving, omdat de een een be zoek wilde brengen aan» het mu séum, een ander de bossen ging be wonderen of een mooi vergezicht. Gezamenlijk werd nog eens het ge heel doorgereden en vertrok men naar Maarn om een kopje thee te drinken. Van Maarn ging het huis waarts, maar aan de Gouden Leeuw werd gestopt. In de Gouden Leeuw te Voorschoten werd de dag besloten met een diner. De heer J. Breemén huldigde na mens het personeel de familie Hoog werff Kroon met het 25-jarig bestaan van de zaak en bood mevrouw bloe men en de heer Hoogwerff Kroon enkele boekwerken aan. De heer B. Hoogwerff Kroon heeft tijdens dit diner de 25 afgelopen ja ren do revue laten passeren cn het medeleven van 2ijn personeel in het bestaan van het bedrijf gewaardeerd. Tevens was het hier de plaats om de heer N. C. Lambóo te huldigen, om dat hij 25 jaren in dienst was bij de heer Hoogwerff Kroon. Namena de Woensdag 3 September. Vorige week vond een Leldenaar bij het aardappel-rooien op een stuk land langs het Zwarte Pad een muntstuk, dat bij nadere beschou wing een Engelse munt bleek te zijn, daterend uit 1373, voorzien van dc beeltenis van Koningin Elisabeth. Het muntstuk, zeer dun en met een middellijn van 2 c.m., was nog vrij gaaf en de letters waren duidelijk leesbaar. Bij navraag is ons echter gebleken, dat de munt geen grote waarde vertegenwoordigt. Het is ook niet duidelijk hoe dit muntstuk daar gekomen moet zijn, vermoedelijk zal iemand haar daar verloren hebben. De munt kan ook elders verloren zijn en bij het opbrengen van mest op dit land terechtgekomen zijn. Gistermorgen om kwart over tien familie ontving deze jubilaris een waardevol geschenk en bood zijn pa troon hem een ere-diploma aan voor 25 jaren trouwe dienst van do Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Namens het personeel was het de heer J. Breemer, die de zilveren jubilaris gelukwenste en hem eveneens een herinnering aan deze dag aanbood. ""r.k. ziekenverpleging stelde tarief vast. Gisteravond kwam dc R.K. Zlo- kenhuisverpleging in vergadering bij. een ter vaststelling van een nieuw tarief. De tariefswijziging is nogal eon belangrijke, maar daar staat te genover, dat ook veel moer wordt geboden. De nieuwe premie werd vastgesteld op f 1.25 per maand per persoon. Voor 1 kind wordt betaald j 0.65. Voor twee kinderen wordt de premie 0.60. Voor drie 0.55. Voor vier 0.50. Voor vijf 0.45 en voor zes en meer kinderen 0.40. Onder kinderen» worden verstaan, zij die nog •een 17 jaar zijn geworden. Tegen it tarief kan worden verzekerd 60 dagen verpleging in een ziekenhuis per ziekenjaar. Een bijdrage tot f 125.— voor dokters- en specialisten- hulp. Een bedrag van 25.— voor Röntgenfoto's. Verbandmiddelen tot een onbeperkt bedrag'en de vervoers kosten van of nam* het ziekenhuis, alleen op doktersadvies. Al deze ver goedingen zijn gebaseerd op de 3e klas. Dit tarief werd thans voor 1 jaar vastgesteld. De aanstelling van een administrateur werd aan het be stuur overgelaten en evenéens de aanstelling van een nieuwe bode. Het ligt in de bedoeling om zo moge lijk per 1 October a.s. deze nieuwe regeling in te voeren. S.v.l.v. De contactavond voor SVLV-Junioren, dié was bepaald op Donderdag a.s. zal dit keer geen doorgang vinden. Viswedstrijd voor politiemannen. Donderdag a.s. vindt nabij „De Knip" oen hcngelwedstrijd plaats. Do deelnemers, ongeveer 65 man, zijn uitsluitend politie-ambtenaren. Uit de gewesten den Haag, Leiden en Dordrecht komen» ze naar „De Knip" om een flinke buit uit De Vliet te halen. De wedstrijd gaat uit van de sportvereniging Luctor en de lei ding berust bij de groepscommandant van Voorschoten, Opperwachtmeester J H. Schoonbeek. De wedstrijd is in twee gedeelten verdeeld en wel van 10—12 uur en 14.00—16.00 uur. Voor de te houden wedstrijden hebben ver schillende particulieren schitterende prijzen beschikbaar gesteld, zodat de deelname groot ls. Geboren: Marijke Adriana, d. van A. G. Bouw en J. Bouw; Marie Jose- pha Cornells Petrus Johannes, z. van J. P. Koeleman en B. L. van Dorst; Marjanncko, d. van J. van Santbrink en W. M. Douma; Franciscus Corne lls Maria, z. van J. Chr. Hendriks en H. M. van Ruijven. Geboren te Leiden: Anna Maria Louise, d. van W. Schuitemaker en A. C. Lautenbach. Ondertrouwd: H. Hofs 28 j. en L. N. van Ewijk 21 j. to Wassenaar. Gehuwd: J. D. Hoogervorst en M. J, Roedorff; J. M. Ista te oRtterdam en J. W. Teske. Overleden: B. Schaap 59 j., echt genote van J. Dljksma. ZOETERMEER Stichting zwembad ZóCtermeer Hoe staat het eigenlijk mot het zwem bad? Van do zijde van do vereniging „Zwembad Zoetermeer" vernomen wij: Wanneer we tijdens het a. s. Oranjefeest te Zootemeer de kabou terwagen van het dames-comité Vbn onze vereniging zullen zien, ligt bo venstaande vraag velen op do lippen. Welnu, we kunnen gerust zeggen: „het gaat de goede kant op". De ver eniging is druk bezig om de laatste kloof te overbruggen, waarbij zij het voorrecht geniet van schier alle zij den sympathie, hulp en belangrijke financiële steun te ontvangen. Dit stemt reeds nu tot grote dankbaar heid jegens de hónderden trouwe le den en de vele burgers, die motter- daad tonen, dat hier Iets gedaan kan v/orden. Het is vooral voor de jeugd van groot belang dat 2IJ zwemmen kan. Het is vooral de Jeugd die, als kabouter gekleed, oen beroep zal doen op uw medewerking. Geboren: Theodorus A, Z„ z. van J, G. de Wit en J. M. v. d. Meer. Geertruida, d. van D. D. Groenheyde en B. M. van Eek. Ondertrouwd: A. Verhocff 26 jaar en W. P. Kampf 25 jaar; C. J. Berk £1 jaar en H. J. van Veen 23 jaar; Getrouwd: A. van Leeuwen 26 Jaar en J. B. Verbeek 21 Jaar. ia de 24-jarige wielrijdster A. G. V., wonend in de Kruisstraat, op de Morssingel met haar fietspedaal in aanraking gekomen met het ijzeren hekje van het talud. Zij maakte een lelijke val en liep een hersenschud ding op, zodat de E.H.D, het nodig oordeelde de wielrijdster naar het Acad. Ziekenhuis to brongen. Thans laat ook de R.K. Gym.ver. „Sportlef" haar leden woten, dat de vacantie voorbij is en dat do lossen weer gaan beginnen op de gewone tijden in do bekende zalen. In een perceel aan de Borneo- straat, bewoond door de fam. De W., brak gistermiddag om kwart voor vijf brand uit, doordat een kleine jongen zo vriendelijk was geweest met luci fers te spelen, vlak bij een kleren kast. De kleren vatten vlam on op het hulpgeroep van de vrouw des hui zes snelden de buren toe, die het vuur met emmers water blusten. Er werd dus een ramp voorkomen, al was de schade aan costuums en andere kle ding zeer aanzienlijk. Als we het nog niet wisten, dat de zomer ten einde raakt (helaas, he laas), dan is het ons hedenmorgen wel duidelijk geworden, toen de Bond van Leldse Harmonie- cn Fanfaro- verenigingen ons berichtte, dat mor genavond het laatste zomerconoert ln de stad gegeven zal worden. Het is „Nieuw Leven" dat do rij «lult. Plaats van handeling: het Hyaclnthenplcin. De Leldse Politie heeft glstoren de 25-jarigo Hagenaar J. J. V. in de kraag gegrepen, omdat de man er de laatste tijd een gewoonte van maakte Leldenaars op te lichten. Hij deed dat zeer charmant, zich voor stellend als dr. Venema uit Delfzijl- U moet nu weten, dot er Delfzijl helemaal geen dr. Venema te vinden ia! Tenslotte nog een bericht, dat spe ciaal de boeren en slagers zal interes seren, al moesten eigenlijk alle Lei- denaars er verheugd over zijn. Vrij dagmorgen om 8 uur zal wethouder D. van der Kwaak in café-restaurant ,.'t Schuttershof" de officiële opening verrichten van dc afdeling voor tuber- culose-vrij rundvee op do Loidse Veemarkt. Dat is een bèlangrijk moment, geachte lezers. De directeur van de Leidse Markt- en Haven dienst, de heer M. Woima, ziet hier mede een van zijn levelingswensen in vervulling gaan. STADSKiOK. Kath. Paed. School begint 17 September Voor ons ligt keurig gestencild een samenvatting van de lessen, die verleden jaar gegeven zijn op do eerste cursus van de Kath. Paedago- glsohe School te Leidon. Hetgeen de drie docenten (opvoedkunde, dienstige vorming en medische voor lichting) in twintig lessen hebben behandeld, vinden de 125 oud-cursis ten uit Lelden en omgeving, hier te rug. Zij zullen het verslag nóg vaak raadplegen, wanneer zij dc lessen ln toepassing gaan brengen. De eerste les, die de bekende kath. paedagogc, dr. Sis Heyster, gaf, liet duidelijk uitkomen wat het doel van deze cursus is: ouders en andere op voeders voorlichting te. geven bij practische paedagogischo aangelegen heden. Hierbij zal men een theoreti sche grondslag niel kunnen missen, al staat voorop, dat ouders moeten op voeden met hun hart, htm volle lief- do on hun dagelijks voorbeeld. Met wetenschap alléén komen zij er niet. Toch mag die wetenschap niet vor- waarloosd worden vandaar deze cur sus. Do ouders en verloofden, die hiervoor belangstelling hebben, moe ten zich niet laten afschrikken door de Ingewikkelde naam van Kath. Paed. School. Want die naam wil niets anders zeggen dan 20 prettige lessen, o,a. door Sis Heyster, over practische onderwerpen, die gezamenlijk door docenten en cursisten worden behan deld. Niet alleen de docent komt aan het woord, ook de cursist mag zijn mening zéggen. Het is ook geen school, die vorelst dat de cursisten eerst H.B.S. of Mulo gedaan hebben; alle kath. opvoeders en toekomstige opvoeders zijn er welkom. De eerste les wordt Woensdag avond 17 Sept. a.s. gegeven. Nieuwe cursisten dienen zich dus spoedig te melden aan het secretariaat, Baahuis Rozeboomstraat 32, Leiden, Tel. 30558. Zij kunnen hier ook vrijblijvend alle inlichtingen krijgen. Waar raambil jetten hangen, zijn ook prospectussen verkrijgbaar. De contact-adressen ln de dorpen worden verzocht do bin nengekomen aanmeldingen zo spoe dig mogelijk door te geven aan het secretariaat. LEIDSE SPAARBANK. Er wordt weer gespaard. In do maand Augustus 1952 werd er bij de Leidsche Spaarbank Inge legd f 791,874,40 cn terugbetaald 520.184,05, Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 254 en het aantal afbe taalde boekjes 168. Op 4.662 rekenin gen van deelnemers aan de Afhaal- dienst werd f 68.112,25 bijgeschre ven. Er werden 326 busjes ter ledi ging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van 6.588.25. Het bij dc Jeugdspaardicnst gospaarde bo- drag van 41.60. Hot tegoed der 30,054 inleggers bedroeg aan het einde der maand 16.825.856,51 melkhandel van hooidonk bestaat 50 jaar. Groot en bijzonder hartelijk was gisteren de belangstelling, welke be stond voor het 50-jarig bestaan van de Melkhandel annex zaak in krui denierswaren van de heer J. van Hooidonk jr. in do Horonstraat. De heer Van Hooidonk, die uiteraard in deze belangstelling ook zijn vader, do oprichter van dit bedrijf, deed delen, had deze dag o.a. de gelukwensen van do heren C. veerman en G. van Kamp resp. voorzitter en secretaris van de Leidac Chr. Middenstandsvereniging in ontvangst te nemen en verder van heren M. L. C. do Geus en W. Hofman namens de afdeling Leiden van de Chr. Vor. van Melkvorkopers in Nederland „Eendracht maakt macht", van de heer D. van Leeu wen ponningmeestcr van de plaatse lijke afdeling van de Molkhandela- renveieniging „Eensgezindheid zij ons doel" en voorts van vele zakenre laties, vrienden en bekenden. Ook het personeel, dat deze dag tevens zorgde voor een fraaio bloemversiering aan de gevel, bleef niet achter in zijn hul de en schonk een blijvend aanden ken. Bovendien getuigde een grote bloemenpracht van de algemene waardering, welke men in zo ruime kring de beide heren Van Hooidonk toedraagt. mariadag in heiloo voor de derde orde. De Derde Orde van het district Leiden organiseert Zondag 7 Sept. a.s. een Mariadag in het Mnria-oord O. L. Vrouw ter Nood te Hciloo. Ook nlet-loden zijn van harte welkom. De doelnemers vertrekken 's morgera om 8 uur vanaf Langebrug 6 A, Lel den. Ook uit Wassenaar, Voorhout en Öegstgeest vertrekken er bussen. Het programma vermeldt om 10 uur een plechtige Hoogmis, opgedra- Sen door pater Abel Duindam, O.F. I., Pator Mamertus Staal, O.F.M., zal een prodicatlo houden ovor „Ma ria en dc Derde Ordo in onze tijd". Na de pauze wordt om halfeon de Kruisweg gebeden, waarvan van 2 tot 3 uur een openlucht-opvoering van een Mariaspcl wordt gegovon. De dag wordt besloten met een plechtig Slul- tlngslof, waaronder toespraak door pater Cyrillua de Lange, O.F.M. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Johanna, d. van J, Montagne on J. Ovordijk; Geer truida Adriana Helena Maria, d. van A. M. Döfferhoff en W. F. van dor Hulst; Eigje Jannigje, d. van W. dc Jong cn A. B. Trapman; Petrus Ge- rardus, z. van J. D. Rodenburg cn E. van dor Geer; Adrianus Petrus Pancratius, z. van L. R. van Vliet en A. M. van der Geest; Anna Maria Clasina, d. van P. H. van Steijn en C. C. van Dam. Overleden: Th. J. Bader zoon 19 j.; W. Th. van Westing wed. van Eps- kamp 76 j.; C. Hogenes zoon 24 j.; B. van Kleef man 80 j. Gehuwd.' S. Smit on P. J. Sanders. Laatste Berichten MINISTER FETERS NAM AFSCHEID. Hedenmorgen hebben minister Pe ters en Staotssocrotaris Götzen van Minour in de grote zaal van het de partement, dat thans Overzeese Rijksdelen heet, afscheid genomen van do hoofdambtenaren, waarmee zij hebben samengewerkt. In een korte rede hebben zij dank gebracht voor do medewerking en toewijding van do ambtenaren. Do secretaris-gonoraal, de heer M. Kivc- ron, hoeft hierna de beide bewinds lieden toegesproken, wadrna de oud minister en de oud-staatssecretaris mot oen handdruk van hun naaste medewerkers afscheid hebben geno men. HOOFDPRIJZEN LOTERIJ PRINS BERNHARDSTICHTING. Vandaag is de trekking geschied van do loterij van de Prins Bernhard- stichting ten bate van de hulpverle ning aan militairen. Do hoofdprijs, een waardobon van 2000.viel op het nummer 51278 do tweede prijs, een waardebon van 1000 op nummer 30432 en de derd< prijs, een waarde bon van 500 op nummer 52478. ...ls en blijft eerlijk

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3