S)e ftzidóeSowfcci/iit Pholien kon verzetslieden niet overtuigen T*U*C* doof voor links gestook Ridgway bezocht Adenauer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12680 EGYPTISCHE SCHOONMAAK Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 APARTHEIDS POLITIEK UIT ZUID-AFRIKA, het land, waar Malan zijfi „apartheidspolitiek" drijft komen meer en meer berich ten over het verzet van de gekleurde bevolking tegen de maatregelen, wel ke Malan heeft gemeend te moeten invoeren. Het is geen gewelddadig verzet, men schiet niet, men slaat niet met stokken, of gooit niet met stenen, maar weigert eenvoudig ge hoorzaamheid en. laat zich gewillig in de gevangenis opsluiten. Een zeer gevaarlijke uiting van lijdelijk ver zet, dat de niet-blanke bevolking van de Brits-Indiërs heeft afgekeken, die er onder leiding van Ghandy inder tijd heel wat mee hebben kunnen be reiken. In Europa staat men over het al gemeen scherp afwijzend tegenover Malan's politiek, omdat men erin ziet een opleving van de dwaze ras- 0 sentheorieën, waaraan wij zul ke slechte herinneringen heb ben. Toch moet men de Zuid-Afri kaanse apartheidspolitiek niet op één lijn» stellen met de rassen-waan, wel ke naar wij hopen in Europa voor goed ter ziele is. In Zuid-Afrika is het geen kwestie van rassenleer, wel ke één of meer bepaalde rassen als meerwaardig en de andere als min derwaardig zou aanslaan, maar het is een kwestie van zelfverdediging. Men wil voorkomen dat het blanke ras in Afrika verloren gaat. In het Augustus-nummer van» „Afrika", het tijdschrift van de Witte Paters, wordt meegedeeld, dat men in Zuid-Afrika 2.500.000 Europeanen (blanken) vindt, 8.000.000 Afrikanen (Bantoe negers en zwarten), 750.000 halfbloe den en 250.000 Aziaten (Maleiers, In diërs en Chinezen). „Al deze groepen verschillen sterk van» elkaar, niet*al- leen door hun kleur maar ook en vooral door him geschiedenis, men taliteit en beschavingspeil schrijft „Afrika". Nauwelijks een eeuw ge leden waren de meeste Afrikanen nog „Wilden": de Maleiers, die men er vond, waren slaven, die men wegens misdaad en muiterij uit Nederlands Oost-Indië had gedeporteerd, en de Indiërs, die er woonden, waren allen van lage kaste. Alleen de halfbloeden genoten zekere sociale rechten, hoe onbeduidend deze ook waren. Sinds dien hebben de Afrikanen een heel stuk afgelegd op de weg der bescha ving, de Maleiers werden inmiddels van de slavernij verlost en de Indiërs zijn rijke handelslui geworden. Vergelijkt men het hedendaagse Zuid-Afrika met dat van een 100 jaar geleden, dan kan men slechts bewon dering hebben voor de grote dingen, die er zijn verricht", aldus „Afrika". „Eén groot vraagstuk echter blijft op te lossen: de samenleving der ras sen. De Europeanen zelf zijn verdeeld in twee kampen, die beide een eigen taal hebben en elkaar met onverho len wantrouwen bejegenen: de Afri- kaanders (Boeren) en de „Engel sen". De halfbloeden, die noch zwart noch blank zijn, zijn een voorwerp van minachting voor de rest van de bevolking en worden hoogstens ge duld. Maatschappelijk en economisch geven de „witmensen" uiteraard de toon aan". „Afschaffing van alle rassenschei ding, zoals deze gepropageerd wordt door de gangmakers van het linkse kamp, is aldus de mening van „Afrika", niet 'alleen onaanvaard baar voor de meeste Europeanen, ze is ook in» strijd met de wezenlijke be langen der kleurlingen. In zijn herderlijk schrijven over de rassenkwestie heeft het Zuid- Afrikaans episcopaat zeer duidelijk zijn mening daarover gezegd: „Als de houding der Europeanen tegen over de niet-Europeanen de enige oorzaak was van het sociale vraag stuk in Zuid-Afrika, dan had men ze eenvoudigweg maar te veroordelen als onrechtvaardig en onchristelijk en haar door eën geleidelijke opvoe ding in andere banen te leiden. Maar het probleem zit veel dieper en is veel ingewikkelder. De grote meer derheid der niet-Europeanen en voor al der Afrikanen, heeft nog niet het Vandaag vergadert de ministerraad De Belgische minister van Justitie, Joseph Pholien, heeft in zijn kabinet een onderhoud gehad met afgevaardigden van het comité „Oproep tot het land" (Comité d'Appèl au Pays), dat een overkoepelende organisatie der Belgische verzetsbeweging is. De uitnodiging was van Pholien uitgegaan en in een uitvoerig betoog heeft de minister zijn beslissing om gratie te verle nen aan de „beul van het concentratiekamp Breendonk", de Bodt en de vrij lating van kolonel Coppenolle, gemotiveerd. ZELFS GEEN SIGARET. motie uitdrukking aan haar leedwe zen en verbittering over het feit, dat De twaalf leden van het comité de dienstplichtigen die nebben deel- weigerden de door de minister aan- genomen aan de militaire opstand als geboden sigaretten. Nadat zij het be- gevolg van het uitblijven van een be toog van Pholien hadden aange- slissing betreffende de duur van de hoord, verklaarde de voorzitter, militaire diensttijd, door de krijgs- Nysthoven, dat het comité de uiteen- raad zijn veroordeeld, zetting van de minister niet kon ac cepteren en diens onmiddellijk aftre den eiste. De Belgische eerste-minister, Jan van Houtte, wordt vandaag te Brus sel van zijn reis naar de Congo te rugverwacht. Vanmiddag nog zullen de ministers in kabinetsraad bijeenko men om de politieke toestand te on derzoeken. Na afloop van een vergadering van de socialistische fracties van Kamer en Senaat is een motie goedgekeurd, waarin er bij de voorzitters der wet gevende vergadering wordt op aan gedrongen het parlement zo spoedig mogelijk bijeen te roepen. „Het land gedoogt niet zo heet het in de mo tie dat de regering weigert ver antwoording af te leggen over de be genadiging van de oorlogsmisdadiger de Bodt en de vrijlating van de landsverrader kolonel Coppenolle". Bovendien geven de fracties in de Met de peseta's er vandoor De betaalmeester van het Spaanse ministerie van oorlog is er met de kas vandoor. Hij heet Julian Rodrigues Pastra- na, is kapitein in het Spaanse leger en had de taak om al het militaire personeel van het ministerie van oor log uit te betalen. Hij had dan ook vele millioenen peseta's onder zijn be-1 rusting. Hij had een paar dagen ver- lof gekregen, had zich een pas en an- Ook de liberale vakbond heeft in een resolutie protest aangetekend te gen de amnestie-politiek der rege ring. VOLGEND JAAR TOERISTEN KLASSE OP EUROPESE LUCHTLIJNEN. Op 21 October aanstaande begint te Nice een luchtvaartconferentie van de t.a.T.A. (International Air Traf fic Association), waarop onder meer het invoeren van toeristenvluchten in Europa een punt van bespreking zal zijn. Zoals bekend zijn deze vluchten op de transatlantische route een groot succes gebleken. In Europa kan men op het ogenblik de nachtvluchten, ge vlogen door de z.g. „Moonliners" reeds als toeristenvluchten beschou wen De passagierstarieven voor deze nachtelijke vluchten liggen aanzien lijk lager dan de tarieven voor de normale vluchten. De Scandinavische Airlines System heeft vandaag bekend gemaakt, dat de toekomstige toeristenklasse in Europa gemiddeld 25 procent goedkoper zal zijn dan de eerste klasse vluchten. De S.A.S. heeft bovendien aangekon digd haar nachtvluchten aanzienlijk te zullen uitbreiden en wel met late verbindingen naar Duitsland, Zwit serland, Frankrijk en Italië. Dat viel Bevan niet meeSe^erheid'^f PS.ooo,r wiar^ de 900 afgevaardigden van de gele genheid gebruik maakten om de Het machtige Engelse verbond van vakverenigingen (Trade Union Con gress) heeft de Bevanieten, commu nisten en andere linksgezinden, die het nationale herbewapeningsplan willen besnoeien een gevoelige slag toegebracht. Het TUC, dat stemde na een kri tiek debat over bewapening en bui tenlandse politiek, verwierp een voor een de resoluties en amendementen van de aanhangers van de Labour- rebel Aneurin Bevan en communis tisch gezinden. Een waarschuwing van de officiële leiders, dat het niet de tijd was om op het stuk van de- Grote schoonmaak in Egypte Naarstig zijn de Egyptenaren bezig met de invoering van allerlei her- dere reispapieren aangeschaft en is I vormingen en dc tenuitvoerlegging naar het buitenland gegaan. Hij nam van zuiveringen. Er blijkt geen instel- een bedrag van vier millioen peseta's ling te zijn die niet voor zuivering in mee uit zijn kas. Dat geld was be- aanmerking komt. Het jongste slacht- stemd voor de uitbetaling van de offer is het verbond van kunstenaars, maandsalarisen van de staf van het dat musici, toneel- en filmacteurs ministerie, en in Nederlands geld om- j omvat. gerekend is het ongeveer een half j Aly Maher, de minister-president, millioen gulden. heeft aangekondigd dat hij in Fe- Omstreeks 20 Augustus pleegde hy j bruari algemene verkiezingen zal la de diefstal Pas vim- dagen geleden <en houden. Om te bereiken, dat alle 'ontdekte men het toen het begon op h»sen van het volk in het parlement te vallen dat de kapitein wel wat erg vertegenwoordigd zullen worden, lang met verlof bleef. Er werd een moet er eerst een nieuwe kieswet ko- onderzoek ingesteld en behalve de 1 men. diefstal kwam er toen een aanzien- lijke knoeierij aar de dag. Er waren j L>e premier zal dezer dagen veran- vre'emde dingen gebeurd met leger-1 deringen aanbrengen in de samen- voorraden ter waarde van-dertien i stelling van zyn kabinet. Drie minis- millioen peseta (anderhalf millioen i ters zullen waarschijnlijk het veld gulden). Ook daarbij is de voort- moeten ruimen en er komen er vier vluchtige kapitein waarschijnlijk be- j voor in de plaats. Voor de herverde- trokken. Er -al eer. Spaanse generaal hng van de landbouwgrond zal er een worden aangewezen om een onder- j nieuw ministerie komen. zoek in te stellen in de boekhou-Aly Maher vertelde verder, dat hij ding van het ministerie. I Washington de verzekering heeft Lang plezier heeft de Spanjaard«kregen dat oe Verenigde Staten in echter niet gehad van zijn peseta's, aanzien!.,ke mate huln zullen «ven want hij is inmiddels reeds in Frank rijk opgespoord en gevangen gezet. Waarschijnlijk zal hy aan Madrid worden uitgeleverd. Kanaal om Berlijn een mislukking aanzienlijke mate hulp zullen geven volgens het programma van presi dent Truman voor steun aan ten ach ter gebleven gebieden. Egypte heeft hulp nodig voor zijn industrialisatie en voor het in cultuur brengen van onontgonnen gebieden. Egypte zal fabrieken bouwen voor de vervaardiging van lichte wape nen, zodat het leger wat dat betreft niet meer van het buitenland afhan kelijk behoeft te zijn. Voor zware wapenen zal het zich echter tot an- In de twee maanden die zijn ver- lopen sinds het veertig kilometer 1 dere landen moeten wenden, lange kanaal rondom West-Berlijn, «w. door de Oostduitsers gegraven om ontwikkelingspeil bareikt, dat een geen last te hebben van een eventuele De nieuwe ministers beëedigd Dc leden van het nieuwe kabinet zijn Dinsdagochtend door H. M. de Ko ningin ten paleize Soestdijk beëdigd. Bovenste rij van links naar rechts de heren: A. C. de Bruijn, Prof. Dr. J. Zijlstra, Prof. Dr. W. J. A. Kernkamp, Mr. J. Algera, Ir. H. B. J. Witte. Voorste rij van links naar rechts: J. G. Suurhoff, Mr. L. A. Donker, J. A. van de Kieft, Mr. J. M. L. Th. Cals, M'. J. W. Beyen en Mr. J. M.A. H. Luns. stemmen uit te brengen van de (af wezige) arbeiders, die zij vertegen woordigen. Het algemeen bestuur van het TUC leed zijn eerste nederlaag, toen een motie van de bond van wetenschap pelijke werkers werd aangenomen (met 3.797.000 tegen 3.528.000 stem men), waarin wordt aanbevolen dat de regering door middel van de Ver enigde Naties zal streven naar een nieuwe internationale conventie, die de bacteriologische oorlogvoering verbiedt. De secretaris van het TUC had zich krachtig verzet tegen deze motie, die naar zijn mening het ge- Na afloop van de conferentie ver vnicr vnn klaarde Ridgway dat hij tijdens ver volg is van de communistische pro paganda tegen de vermeende bacil- scheidene reizen door Duitsland „diep lenoorlog in Korea. onder de indruk was gekomen van de verbazingwekkende en bewonderens- DE ZON ALS ENERGIEBRON. waardige geesteskracht, die zich uitte j in de tekenen van wec.eropbouw, Volgens een te Londen ontvangen! welke men aan alle kanten ziet". De bericht van het Russische persbureaugeneraal was var mening, dat daar- „Tass" wordt in het gebied, waar op j uit voldoende blijkt, wat er bereikt het ogenblik aan het Toerkmenischekan worden wonneei eenmaal de weg gebaand is voor de oprichting van Duitse strijdkrachten. „Hiermee hangt samen het grote belang van een zo spoedig mogelijke ratificatie van het verdrag betreffende het Europese leger en de contractuele verdragen kanaal wordt gewerict, de warmte van de zon gebruikt om electrische cen- tralen te drijven. Vorig jaar heeft de Russische academie van wetenschap pen een installatie hiervoor gecon strueerd, aldus „Tass". JONGETJE DOOK TUSSEN DE SPINNEKRABBEN In het aquarium RATIFICATIE EUROPEES LEGER-VERDRAG Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft giste ren te Bonn een bezoek gebracht aan de West-Duitse Bondskanselier dr Adenauer. Ook Donelly, de nieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, bezocht Adenauer voor de eerste maal. Beiden hadden een lang durig onderhoud met de kanselier, die Maandagavond uit Zwitserland was teruggekeerd. Ridgway verklaarde later, dat hij heeft aangedrongen op spóedige ratificatie van het verdrag betreffende het Europese leger. DE WEDEROPBOUW. ter beëindiging van de bezetting", al dus Ridgway. Verwacht wordt dat het Westduitse parlement het ver drag volgende maand zal goedkeu ren. In de Duitse pers wordt na Ridg- way's bezoek de verwachting uitge sproken, dat Frankfort's hoofdkwar tier spoedig het NATO-hoofdkwar- tier van Fontainebleau in betekenis zou kunnen gaan overvleugelen. Veel Duitse politici schijnen van generaal Ridgway te verwachten dat hij de po litiek voorstaat, om, zonder veel re serves tegenover andere partners, de kracht van „de nuttigste bondgenoot" zo snel mogelijk te ontwikkelen. Dat Ridgway West-Duitsland een zeer nuttige bondgenoot acht, is uit zijn in Bonn uitgesproken loftuiting wel gebleken, zo meent men. Generaal Ridwgway is na een bij eenkomst van een half uur met de geallieerde hoge commissarissen per vliegtuig naar Parijs teruggekeerd. Bezoekers van de grote aquaria te Brighton hoorden Maandag plotseling een harde slag en tot hun ontzet ting zagen zij, hoe achter de dikke glazen wand van een twee meter diep J aquarium een klein jongetje wanho pig spartelde tussen verschrikt heen en weer zwemmende zeebrasem en spinnekrabben. Nog voor zij van hun schrik beko- waren verbonden. „Hij kan nooit stil zittenOok nu weer was hij aan het spelen geweest op een zonneter- rasje, schuin boven de grote „tank", waar de zeebrasem en de spinnekrab ben rondzwommen. Op een gegeven j ogenblik was Victor over de balustra- gaan hangen, die de bezoekers van het terrasje scheidde van de zich daaronder bevindende aquaria. Toen zijn zusje hem waarschuwde, lachte hij, boog zich nog wat verder voor- xw- over en *oen gebeurde het. Met men waren, zagen de bezoekers toen e®n, daverende slag viel hij door de een andere jongen met het hoofd I dikke glazen plaat boven het aqua- naar beneden eveneens in de „tank" rium heen en stortte m het groenige duiken, zijn broertje want dat was water het van de bodem oprapen en hem 1 „Hij heeft nog geluk gehad", ver- naar de oppervlakte van het aqua rium brengen. Daar wisten hulp vaardige handen het tweetal ten slot te weer in veiligheid te brengen. „Dat heb ik nou altijd met die jon- telde een directeur van het aquarium. „Want in de aangrenzende „tank" zit een reuzenschildpad van meer dan 50 kg een slecht-gehumeurde baas, die met zijn machtige klauwen geen gen", zei zijn ontstelde moeder later, stukje van de jongen zou hebben heel toen de schaafwonden van de 4-ja- gelaten...." Aldus verhaalt de „Dai- rige Victor Craker in het ziekenhuis I ly Mail". totale opname met de Europeanen in een homogene maatschappij recht vaardigt. Het zou een ramp voor hen zijn, zo men hen plotseling en plomp verloren in de gietvorm wilde storten van Europese manieren en zeden». Daarvoor is een geleidelijke ontwik keling nodig en een voorzichtige aan passing". Tot zover het tijdschrift der Witte Paters. Hieruit blijkt voldoende, dat men de zaken daar in Zuid-Afrika niet al te simplistisch moet opvatten en niet direct klaar moet staan met goed kope verontwaardiging over een ar me kleurling, die niet eens op een bankje mag zitten, dat uitsluitend ge reserveerd is voor blankeni. Men versta ons goed; ook wij be grijpen niet, dat een dergelijke dis criminatie enig nut heeft. O.i. leidt dat er toe, dat men allerlei gevoelig heden bezeert, welke men beter had kunnen sparen. Maar aan de andere kant kunnen wij niet over het hoofd zien, dat er stukken gemaakt worden, wanneer men te vroeg vrijheid geeft aan een volk, dat daarvoor nog niet rijp is; wij hebben dat aan den lijve ondervonden. Het is juist in het be lang van zo'n volk zelf, als men het niet direct alles geeft waarom het vraagt. Het laten vieren van de teu gel vereist echter een grote tact en niet iedereen is in staat de nodige blokkade door West-Berlijn, werd voltooid, hebben de Oostduitse schip pers er zich herhaaldelijk over be klaagd dat grote stukken van de ka- naalwand zijn verzakt en de vaart be moeilijken. De aanleg van het kanaal is een grote mislukking geworden. Zeer kort geleden no» is de oever over een afstand van meer dan negentig meter ingestort, tengevolge waarvan het langs het kanaal gelegen bouw land werd overstroomd. HET NOODWEER OP DE PHILIPPIJNEN. Voorzover bekend zijn 150 perso nen om het leven gekomen door de overstromingen en grondverschuivin gen in de Zuid-Philippijnse provin cie Zamboega, die een gevolg waren van een typhoon op Donderdag en Vrijdag jl. Volgens ramingen van officiële zij de zal men minstens vijf jaar nodig hebben om op te bouwen en te her stellen, wat de typhoon in deze twee dagen heeft verwoest. Het nieuwe kabinet in eerste vergadering bijeen tact op te brengen. En daaraan schijnt het in Zuid-Afrika ook te mankeren. Malan is bezig een ernstig probleem ernstig te verprutsen. De nieuwe ministers zijn Dinsdagmorgen in de Trèves-zaal te Den Haag voor dc eerste vergadering bijeen ge komen. Zittend aan de tafel van links naar rechts de ministers Mr. J. M. A. Luns, Mr. J. W. Beyen, Prof. Mr. L. J. M. Beel, Dr. W. Drees (minister-president), Drs. J. Middelburg, secretaris en Mr. Th. J. Cals. Staande van links naar rechts: Ir. H. S. J. Witte, J. G. Suurhoff, J. van de Kieft, Ir. C. Staf, Mr. L. A. Donker, S. L. Mansholt, Mr. J. Algera, Prof. Mr. Dr. W. J. A. Kernkamp, A. C. de Bruyn en Prof. Dr. J. Zijlstra. Hij kwam zijn schat ophalen Voordat een Joodse juwelier uit Brussel in 1940 naar Argen tinië vluchtte, begroef hij een gedeelte van zijn juwelen in een park te Schaerbeek. Deze dagen, dus 12 jaar later, keerde de ju welier terug om zijn sohat op te graven volgens aanwijzingen op een in 1940 gemaakte platte grond. Erg gemakkelijk ging dit niet, aangezien de aanleg van het park sedertdien geheel ge wijzigd was. Na vier dagen gra ven werden de juwelen echter teruggevonden. De wollen sok, waarin ze verborgen waren ge weest, was verteerd. Na een on derzoek door het parket kon de eigenaar zijn juwelen meene men. Dezelfde juwelier had even eens een aantal kostbare siera den begraven in Frankrijk en ook deze heeft hij teruggevon den. ONTVOERING IN WENEN? Naar ooggetuigen hebben meege deeld is hedenochtend in Wenen een Oostenrijkse gemeenteambtenaar, Walter Bittner, door drie Russische militairen en drie burgers ontvoerd. Bittner stond met enige kennissen op een tram te wachten, toen drie burgers hem dwongen in een gereed staande auto te stappen; zy werden geholpen door twee gewapende Rus sische soldaten en een officier, al dus de ooggetuigen. Nadat Bittner in de auto was ge stapt reed deze in de richting van het stadscentrum; de Russische mi litairen volgden volgens de getuigen in een jeep. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. 3lai*e(ije De mens is wijs zolang hij naar wijs heid zoekt, maar als hij meent, dat hij die bekomen heeft, begint hij te dwazen. Cats.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1