St. Bernardus-terrein officiëel heropend MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Aan de officiële heropening van het St. Bernardus-terrein ging Zon dagmorgen een H. Mis vooraf in de parochiekerk van St. Bernardus en een gezamenlijk ontbijt. Om kwart over een verzamelden zich de geno digden, o.a. de pastoor, de geest, ad viseur, de heer H. Hoogervorst van de Kath. Sportbond, de heer Van der Geer, namens de Leidse Scheids rechters, het bestuur van St. Bernar dus en afgevaardigden van de nabu ren Meerburg en SJZ. Voorzitter H. A. Verdegaal huldigde in zijn gloed volle openingsrede allen, die aan de hernieuwing hadden meegewerkt. De heer Nic. Kaptein werd tot ere-lid uitgeroepen. Nadat de Groene Hazelieren enige pittige nummers gespeeld hadden, spraken de heren Hoogervorst, Van der Geer, De Vrind (Meedburg), Van der Geest (SJZ) en J. Wesse- ling (Gr. Hazelieren). Vervolgens ze gende de pastoor het terrein in, •waarna de wedstrijd St. Bernardus Meerburg aanving, waarvan de af trap geschiedde door de adviseur. Meerburg wordt gesteund door de wind en speelt aanvankelijk aanval lend, maar de Bern. achterhoede met keeper Van der Berg geeft geen krimp. Aan de andere kant moest doelman Pelk optreden tegen de Bern. voorhoede. Tenslotte zijn het J. Zandbergen en P. Rademaker, die voor Meerburg de stand op 20 brengen. Even voqr de rust maakte J. Zandbergen er 30 van. Na de hervatting neemt St. Bern. het initia tief in handen, maar keeper Pelk is niet te passeren, zodat de stand 30 voor Meerburg blijft. Tenslotte werd er een wedstrijd OostWest tussen veteranen van St. Bernardus gespeeld, onder leiding van „scheidsrechter" Verdegaal, die bij een „foutieve beslissing" zwaar „mishandeld" werd. Met een „gapen de hoofdwonde" werd hij per brand- car van het veld gedragen. Een EHBO-lid kwam op de gedachte het slachtoffer met water te begieten, waardoor het „bewustzijn weer te rugkeerde" en de wedstrijd voortge zet kon worden. Tenslotte won Oost met 94. Het bestuur van St. Bernardus deelt mede, dat de training door de heer Smit wederom doorgang kan vinden op Dinsdag- en Donderdag- TAFJLTENNIS R.K.T.T. „De Sleutels". De trai ning wordt met ingang van 2 Sept. hervat en wel op Dinsdagavond, Don derdagavond en Zaterdagmiddag. De samenstelling van de teams voor de bekerwedstrijden is als volgt: Dames A: R. Verhoogt-Ruigrok, H. Heuzen, I. Reizevoort. B: M. Winkelman, W. Winkelman, R v. d. Meer. C: J. Jansen, A. v. Cassel^ T. Heu zen.' Heren: A: G. Friedhoff, H. v. d. Voort, F. Hosman. B: R. v. d. Voort, G. Rijsdijk, J. v. d. Stok. C: J. Burghouwt, J. Visser, J. Ver hoogt. D: H. Filbry, J. v. d. Post, G. Mon- tanus. E: M. Hillenaar, J. Bouwmeester, P. Fens. F: J. Gijbeis, A. Gij bels, J. Staats. G: R. Rijsdijk, Jasp. Schoenmakers, G Bakker. De teams voor de competitie wor den na de alg. ledenvergadering be kend gemaakt. Voor deze week staan de volgende wedstrijden op het programma: Dames: Dinsdag 2 Sept.: BAT B Sleutels B; Vrijdag 5 Sept.: Scylla C Sleutels C. Heren: Dinsdag 2 Sept.: Sleutels CWilskracht A; Sleutels DBAT B. Donderdag 4 Sept.: Sleutels C Wilskracht C; Sleutels FSorry E. Veni Vidi Vici (Leidschendam). De Leidsendamse tafeltennisver eniging heeft ingeschreven voor de bekerwedstrijden van de Ned. Tafel- tennisbond. VW zal daaraan deel nemen met 4 dames- en 5 heren teams. Na loting voor de eerste ronde zijn de wedstrijden vastgesteld als volgt: Dames 5 SepV: Scylla bVVV d (zaal Galgewater Leiden); 6 Sept.: VVV b—HBS b; V/VV c—Salaman ders b. Heren 2 Sept.: DOS eWV c (Ketelstraat den Haag); 3 Sept.: VVV dSalamanders d; VVV e DECO e; 5 Sept.: DSS b—VW b. avond, aanvangende 2 Sept. 's avonds om 6 uur voor de senioren en Don derdagavond voor jun. en adsp. D.O.S.R.Lugdunum II 23. Het moge dan geen volledig eerste elftal van DOSR geweest zijn, dat de strijd aanbond tegen Lugdunum wij zijn er van o vertui ga, dat het ver toonde spel aan slechts weinigen van het talrijke publiek bevrediging heeft geschonken. In spelopvatting en techniek was Lugdunum absoluut de meerdere, waartegenover DOSR ech ter meer strijdvaardig en vasthou dend was. Voor rust hadden de Lei- denaars het voordeel van de sterke wind. Nadat Lugdunum de leiding had genomen, wist "Waasdorp voor DOSR de gelijkmaker te scoren. In de laatste seconde voor rust hernam Lugdunum de leiding. Na de hervat ting was het geruime tijd een slappe vertoning, totdat DOSR in het laat ste kwartier voor wat opleving wist te zorgen. Allereerst wist Jos. Bak ker op handige wijze de Lugdunum- keeper de bal afhandig te maken en de gelijkmaker in het net te depone ren (22). 3 Min. voor het einde zorgde dezelfde speler voor de win nende goal, waarmede DOSR wel iets meer kreeg dan haar toekwam. SCHAATSENRIJDEN SCHAATSENRIJDERS GAAN IN TRAINING. Ook dit jaar zal op het CIOS te Overveen voor een aantal schaatsen rijders een „droogtraining" worden georganiseerd. Deze training, die weer onder leiding zal staan van dr. Carlier, begint Zaterdag 6 Septem ber. De Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond heeft de volgende rijders uit genodigd aan de oefeningen deel te nemen: Wim van der Voort ('s Gra- venzande), Kees Broekman" (de Lier), Anton Huiskes (Wierden), Gerard Maarse (Aalsmeer), Egbert van 't Oever (Lisse), Kokkie vian der Eist (Rotterdam), Jan Wervers (Rot terdam) en W. de Graaff (Rotter dam). Mogelijk zal dit aantal worden uitgebreid met Jan Charisius (Leeuwarden) en van" der Berg (Leeuwarden). Verder vernemen wij, dat het plan bestaat om behalve in de wedstrijden om het Europees- en het wereldkam pioenschap uit te komen in landen- wedstrijden tegen Zweden en Noor wegen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de landenontmoeting Zweden Nederland op 7, 8 Februari plaats hebben te Skilstuna. POSTDUIVEN De Blauwband (Alphen). Wed vlucht vanaf Venlo naar Alphen, af stand 136 km. In concours 201 duiven, gelost om 8.50 uur; eerste 11.34.31, laatste 11.59-41 Uitslag: G. Arnoldus- sen 1, 9; B. Hoogervorst 2, 28; H. v. Vegten 3, 6. 15; H. W. Mertens 4, 17; H. v. Es, 5; J. A. Mens 7, 8; J. Ver kade 10, 11, 14. De kampioenschappen van het seizoen 1952 zijn als volgt verkregen: met éné duif: Hoogervorst 354 punten; Gebr. de Wit 345,7 punt; H. v Vegten 33,9 punt. Met twee dui ven: H. v. Vegten 590,3 pnt; Gebr. de Wit 534,9 pnt.; B. Hoogervorst 559,9 pnt. Met drie duiven: H. v. Vegten 790,6 pnt.; Gebr. de Wit 772 pnt.; G. Arnoldussen 619,7 pnt. Het Oosten (Leiden). Wed vlucht vanaf Ciney, gelost om 12 uur met Z-W. wind, aankomst eerste om 14.38.05 uur, snelheid 1333,03 laatste 16.50.56 uur, snelheid 737,73 meter. Uitslag: W. Ruis 1; Th. Hout hof 2; H. Kettenis 3; J. Boekkooi 4, 18, T9; J. Mariit Jr. 5, 20; J. v. d. Weele 6, 21; W- Nagtegaal 7, 9, 10, 12; J. Braxhoven 8, 11, 23. Wedvlucht vanaf Libramont. Lossing om 11.30 uur met Z.W. wind, eerste 14.55.42 uur, snelheid 1244,33 m., laatste 15.05.23 uur, snelheid 1204,53 m. per min. Uitslag: W. Nag tegaal 1, 8; J- Boekkooi 2, 5, 7; J. v. Leeuwen 3, 14; J. Braxhoven 4, 6; Th. Houthof 9; A. Singeling 10. Kampioen jonge duiven: le. J. Braxhoven 562,9 pnt.; 2 e. W. Ruis 557,8 pnt.; 3e, J. Boekkooi 553,9 pnt. Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Tilburg, om 13.30 uur gelost met Oostenwind, eerste 14.39.14 uur, snelheid 1181,35 m., laatste 14.51.35 uur, snelheid 954.24 m. Uit slag: J. v. Leeuwen 1, 4, 8, 9, 30, 32, 37, 39; H. v. d. Vecht 2; J. v. d. Wee le 3, 11; H. Beij 5, 41; A. Singeling 6, 7, 15, 16, 17, 20, 25; J. Smits 10. Demonstratieredding van drenkelingen £en woeóiifti RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 38) „Ik zal jou dadelijk overboord la ten vallen," zei Crofts, „ik heb je wakker gemaakt om je koffie te la ten zetten. Toen we vanmorgen weg gingen vertelde de matroos, die de motor voor ons aanzette, dat er kof fie en sandwiches beneden in de ka juit stonden; we hoefden alleen de koffie maar wat op te warmen. Schiet wat op, ik rammel van de honger!" Parker spoedde zich naar beneden. Vijf minuten later drongen door de openstaande kajuitsraampjes opwek kende koffiegeuren naar buiten, na een korte poos gevolgd door het hoofd van de kok. „Klaar," zei het hoofd, met volle mond, en verdween weer. Crofts zette de motor zo langzaam mogelijk, schroefde het stuurwiel vast en haastte zich naar beneden. Een kwartier later, met de aanblik van Parker en met de gebeurtenis sen van de afgelopen nacht verzoend door een hartig ontbijt, achtte Crofts het ogenblik gekomen voor een korte beraadslaging. Hij liet zijn stoel ach terover tegen de wand leunen, legde zijn voeten op een tweede stoel, blies een wolk sigarettenrook uit en staar de naar Parker. „Zeg, heb ik jou al verteld waar we heengaan?" Parker, die bezig was, met een groot knipmes suiker uit zijn kom te schrappen, schudde het hoofd. „Tampico?" raadde hij dan. Crofts keek hem afkeurend aan. „Dat is natuurlijk de laatste plaats ter wereld, waar we aan land moe ten gaan! Je weet dat de ouwe baas, toen we hoorden dat Perroney van plan was, met deze motorboot van boord te gaan, een telegram heeft op- steld voor onze lui in Tampico om die te waarschuwen. En de ouwe baas is bij de pinken, dat hoef ik je heus niet te vertellen! Reken maar, dat er nu al lang een volgend tele gram onderweg is, dat de lui daar er van op de hoogte brengt, dat wij de ze boot hebben gekaaid, met dat pa pier erbij. Neen. we moeten met een allemachtig wijde boog om Tampico heen; hoe verlatener de kust is op de plaats waar we landen, hoe beter! Gesnapt?" Zaterdag is op het strand te Hoek van Holland een demonstratie gegeven van het redden van drenkelingen met alle middelen, die thans ter beschik king staan. O.a. werden demonstraties gegeven met een reddingboot, het wippertoestel, vliegtuigen en rubberboten. De strandreddingboot „Prinses Margriet van de N.Z.H.R.M. gaat te water om een „drenkeling" te redden. Een scheur in de gasslang Een ge?in van drie personen is in de nacht van Zaterdag op Zondag om het leven gekomen tengevolge van gasverstikking. Het waren de 30-jarige F. K., zijn 31-jarige vrouw en 5-jarige zoontje wonende in de Hoornbeekstraat te 's-Gravenhage. Zondagochtend werd het vreselijke ongeval ontdekt. Oorzaak was een gescheurde gasslang. HET SLOT VAN DE BREDASE FEESTEN. Op de laatste avond van de feesten rond het 700-jarig bestaan van Bre da heeft „Breda-Oranjestad" zijn 700.000ste bezoeker geboekt. Dit was te ongeveer half twaalf en hieraan was voorafgegaan de officiële slui ting van de nationale Oranje-viering te Breda. Deze plechtigheid ge schiedde op de binnenhof van het kasteel van Breda, waar de Amster damse politiekapel een concert ver zorgde. Toen dit concert met het Wilhelmus werd besloten, traden de vertegenwoordigers van de elf pro vincies aan bij de vlag van hun pro vincie en het wapen van de hoofd stad. Na het concert was het de voorzitter van de „Stichting Breda- Oranjestad 1952°, mr. Ph. van Woen- sel, die de officiële sluitingsplechtig heid verrichtte. De voorzitter wees er op dat Breda er beter op is geworden. Hij doelde daarbij niet zozeer op het batig saldo van ƒ140.000, maar meer op de ge dachte, dat de Bredanaars zich be wust zijn geworden van de kracht die in hun eenheid schuilt. Tot slot deponeerde hij alle documenten be treffende de feesten in een antieke kist, die onder beheer werd gesteld van de gemeénte en die pas over 50 jaar weer mag worden geopend. Burgemeestei mf. dr. C. Kort- mann nam de kist in ontvangst. Hij bracht de dank uit van de gemeente en overhandigde de leden van de „stichting Breda-Oranjestad" de le penning die de gemeente verleent. Een taptoe, wederom verzorgd door de Amsterdamse politiekapel, op „de parade" voor het kasteel was het sluitstuk van deze slotplechtig- heid". Alphense Vriendenclub. Con- coursvlucht vanaf Tilburg voor jonge en oude vogels. Los om 1.30 uur met Oostenwind. Eerste duif 2.32.31 uur, laatste 2.52.9 uur. Uitslag: H. Ver schuur 1, 9, 12; D. G. Vaartjes 2, 8 20; A. Boesveld 3, 23; L. Starreveld 4, 5, 21, 22; M. Bijsterveld 6, 13, 24, 28; J. Rooda 7, 25; P. Sneeuw 10. Junioren vanaf Tilburg: A. Blom 1; N. v. Wilgen 2, 4, 6; Th. G. v. d. Elshout 3, 7; M. Bosman 5. De Rhijnmonders (Katwijk). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Arlon, afstand 299 km. In de wed strijd waren 31 duiven, gelost te 10.45 uur; aankomst eerste 15.4.r snelheid 1001.9 m. Uitslag: N. Ver kalk 1, 6; L. Noort 2; W. van Rijn 3; A. Grimbergen 4; J. Heemskerk 5; P. Varkevisser 7; H. M. Tjebbes 8. Reserve-officieren voor de keus: Cursus of opkomen Bij de generale staf zijn plannen in een ver gevorderd stadium om re serve-officieren, die een mobilisatie bestemming hebben, met ingang van aanstaande winter reeds te verplich ten aan een verdere opleiding deel te nemen buiten de normale herha lingsoefeningen om. Deze verplich ting zal ook gelden voor reserve- officieren zonder mobilisatiebestem ming, doch die nog geen 45 jaar zijn. Het ligt in de bedoeling vervolgt „Trouw" om de reserve-officieren in principe te laten kiezen tussen een schriftelijke wintercursus, die mini maal zes maanden zal beslaan, of een buitengewone opkomst in het voor jaar voor het volgen van een zes daagse dagcursus. Indien deze plan nen worden goedgekeurd zullen de vrijwillige winteravondcursussen, die tot dusverre voor reserve-officie ren werden gehouden, komen te ver vallen. Tevens zijn er plannen om (Je cur susuren, die aan deze verplichte otp- leiding worden besteed, te verreke nen met de in actieve dienst door te bfengen tijd. TELEXWEDSTRIJD Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de rijkstelegraaf organiseert de |VT.T. dit jaar een nationale wed strijd. Zo'n wedstrijd is vroeger ook wel eens gehouden, maar nu kunnen er voor het. eerst ook niet P.T.T.- mensen aan meedoen, namelijk zij, die beschikken over een telegraaf toestel in de vorn? van een telex. Behalve de wedstrijd in het be dienen van het telextoestel, waaraan dus zowel P.T.T.-ambtenaren als an deren kunnen meedoen, zal er voor de P.T.T.-ambtenaren gelegenheid bestaan, hun krachten te meten op andere toestellen, te weten de tele type (bandschrijver), de schrijfma chine met het morsetoestel. De proeven, waarvan de duur op tien minuten is bepaald, zullen voor de telex bestaan uit het tikken van een tekst, welke samengesteld is uit Nederlandse, Franse, Duitse en En gelse woorden alsmede cijfers. Het ligt in de bedoeling, regionale voor- wedstrijden te houden, waarna de eind wedstrijd omstreeks 1 December zal zijn, vermoedelijk te Amsterdam. Als prijzen zijn waardebonnen be schikbaar en ook zullen diploma's worden uitgereikt. FLES BUTAGAS ONTPLOFTE TE UITHOORN. Zaterdagmiddag om half vijf is in een schuurtje te Uithoorn, behoren de bij een butagas-depöt, een kleine brand ontstaan doordat een van een drietal daar staande flessen dóór on bekende oorzaak explodeerde. Twee personen, een jongeman, die juist op het erf was, en een brandweerman, liepen brandwonden op. De fles vloog over een schutting tegen een raamkozijn doch richtte verder geen schade in de omgeving aan. 11 Uur bedtijd voor „groenen" Dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, heeft de besturen van de stu- dentencorpora gewezen op de hier te lande momenteel vrij veel voorko mende kinderverlamming. „De ervaringen in Nederland en de berichtgeving uit de buitenlandse literatuur hebben geleerd dat over- vermoei4heid een rol speelt bij de ernst van de verlammingen", aldus dr. Banning. „Aankomende studenten worden gedurende de kennismaking met de ouderejaars overgeplaatst in een voor hen meestal totaal vreemde omgé ving, terwijl zij een zeer verfoeiend leven moeten leiden. Gebrek aan slaap in de tijd yan kennismaking is één van de voornaamste redenen van oververmoeidheid bjj de a.s. studen ten. Ik zou u dan ook dringend wil len verzoeken de tijd van kennisma king elke dag te doen aflopen uiter lijk 's avonds 11 uur"< Brand in touwfabriek te Maassluis Door tot nu toe onbekende oor zaak is brand ontstaan in een opslag loods van bewerkte producten, on der andere sleeptrossen, Vloerbedek king en bindertwine in de verenigde touwfabrieken te Maasluis. Het was zeer moeilijk de vuur haard, die zich vrijwel midden in het 6.000 vierkante meter beslaande ge bouw bevond, te ontdekken door de geweldige rookontwikkeling. Met 15 stralen op de fabrieks- en plaatselijke brandweer alsmede met assistentie van de Lierse brandweer werd het vuur in de opslagplaats bestreden. Toen men na geruime tjjd de vuur haard kon benaderen tot op de plaats waar de brand woedde kon door dringen was het vuur vrij spoedig ge doofd, doch het duurde tot 6 uur voordat men kon constateren dat een hoeveelheid bindertwine in brapd was geraakt. De schade, vooral wa- teschade, is vrij ai nzienlijk doch kon tot op dit momept niet worden vast gesteld. In de loods lag voor opge- vèer drie millioen producten van de Verenigde Touv/fabrieken. Verzeke ring dekt de schade; geen persoon lijke ongelukken. DE FRAUDE BIJ „SOCIALE ZAKEN*' TE WINSCHOTEN. Van de zijde van de politie te Winschoten wordt medegedeeld, dat de directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken, H. O., die onlangs werd gearresteerd, verdacht van het plegen van verduistering, be gin volgende week naar het Huis van Bewaring te Groningen wordt overgebracht. Behalve de gevallen, die reeds bekend waren zijn in de loop van het onderzoek, waarbij spe ciaal de post- en girorekening van verdachte de aandacht had, nog en kele andere verduisteringen aan het licht gekomen. Het betreft hier ver duistering van gelden, waarover hij het beheer had en die eigendom wa ren van personen, die onder de zorg van Maatschappelijk Hulpbetoon of de dienst voor socióle zaken stonden. Zo is volgens de politie komen vast te staan, dat de heer O. de gelden van een spaarbankboekje van iemand die in een stichting van christelijke liefdadigheia te Wagenborgen was op genomen en daar overleed, op zijn eigen postgiro had laten overboeken. Het betrof hier ongeveer 1600. Van een ander persoon, die in een stichting te Zuidlaren werd ver pleegd, werd op dezelfde manier een sóm van 900 verduisterd. Ook is men er in geslaagd een ge val te achterhalen van eén tijdens de laatste bezettingsjaren in Duits land overleden jongeman, van wie verdachte een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 800 stond, beheerde. Er zijn nog enkele andere geval len in onderzoek, waarbij het gaat om gelden van personen, die ver pleegd worden in huize „Avond licht", het huis voor bejaarde men sen te Winschoten. Het totaalbedrag van de verduistering bedraagt nu on geveer 15.000. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar- lepi heeft de benoeming van de wel- eerw. heer -Th. v. d. Heijden (kape laan van de H. Ant. Abt te Scheve-* ningen), tot kapelaan van de H. Agnes te Den Haag, ingetrokken. De wél- eerw. heer Th. v. d. Heijden blijft dus kapelaan te Scheveningen. Tot kapelaan van de H. Agnes te Den Haag is benoemd,, de weleerw. heer H. J. J. Danckaarts, die kapelaan was te Amsterdam (O.L. Vr. ÓnbevL Ontv.). Z.H. Excellentie heeft de volgende weleerw. heren benoemd tót: kape laan te Zierikzee, P. de Haan (neom.); assistent te Limmen, H. P. M. Ha- bets (neom.); assistent te De Rijp E. Vereecken (neom.); assistent te Spierdijk, S. C. Th. de Vette (neom.). Aetherklanken RADIO-UITZENDING ,3ESCHERMING BEVOLKING". In het programma van Maandag zal een radio-uitzending plaats vinden over „Bescherming Eevolking" en wel van 14.4515.15 uur (pijn. 8 min.), Hilversum II, NCRV. DINSDAG. Experimentele televisie-programma's. VARA. 20.1521.45 1. Actualiteiten. 2. Weeroverzicht. 3. Filmbeelden uit 't Amerikaanse* bedrijfsleven. Pauze. 4. „Her-examen voor Barnstettêr", televisiespel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 10.45 VARA. 12.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopéning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoon- muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gramofoonniuziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gramofoonmuziek. VARA: 10.45 Reportage Vergadering N.V.V. AVRO: 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de huis vrouw. 14.15 Gramofoonmuziek. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.45 „Nu de schooldeur openzwaait", causerie. 16.00 Orkestconcert. 16.30 Volkslie deren. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gra- mofoonmuz. 17.25 Zuid-Amerikaanse en Spaanse muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 Orgelsepl. 19.00 Pianospel. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.30 Orkestconcert. 20.00 Nieuws. 20:06 Operettemuziek. 21.05 Ik weet, ik weet, wat U niet weet. 21.20 Mede delingen en gramofoonmuziek. 21.30 „Het Spook in de Opera", disco causerie. 22.15 Grieks orkest. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Dans muziek. 23.5024.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM H. 298 M. 7.00—24.00 GRO. KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische lei ding. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gramofoonmuz. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.50 Hier Vrij Europa. 15.20 Gramofoonmuz. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: J. J. v. d. Laan: Indonesië en Australië. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest en solist. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Gramofoonmuz. 19.30 Idem. 20.25 De gewone man zegt er t' zijne van. 20.30 Franse muziek. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.10 Edin burgh Festival: Sopraan, alt, tenor, bas en piano. 21.35 Gramofoonmuz. 21.45 Kamerork. en solist. 22.35 Gra mofoonmuziek. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Parker knikte bedachtzaam, schrap te een poosje zwijgend in zijn kof fiekop en bromde dan: „Wat doen we als we eenmaal aan land zijn? We hebben nu dat papier, maar wie geeft er geld voor?" Crofts nam* z'n sigaret uit de mond en staarde de ander ongelovig aan: „Wie er geld voor geeft? De ouwe natuuplijk! Je weet evengoed als ik, hoezeer die er op gebrand is, dat stuk papier in handen te krijgen! En als daar soms het een of ander tus senkomt, kunnen we het altijd weer aan die gek van een Perroney ver kopen; die scheen er even happig op om het in handen te houden als onze ouwe om het in handen te krijgen! Dat lukt in elk geval; die Perroney schijnt meer geld dan hersens te heb ben. Maak je daar maar geen zorgen over, kwijtraken doen we dat papier gauw genoeg!" Crofts wist het niet, maar zijn laatste woorden waren van profeti sche betekenis. Gedurende de laatste tien minuten had de koffiepot onaan geroerd in het midden ven de tafelt tussen hen in gestaan en zich gedra gen als een gewone tinnen scheeps- koffiepot. Doch het laatste woord van Crofts profetische uitspraak had zijn lippen nog niet geheel veriaten, of de nog half gevulde pot liet een zon derling geluid horen, maakte 'n bui teling," waarbij ze haar lauwe inhoud in het rond deed spatten en belandde rammelend in een hoek van de ka juit, waar zij, heen en weer schom melend met het zachte wiegen van de boot, bleef liggen. Een tijd lang zeiden ze geen van tweeën iets, Parker uit principe en Crofts van stomme verbazing. Bei-" den veegden zij het koffiedik uit hun wenkbrauwen; toen werd Crofts langzaam rood en vond plotseling zijn stem terug: „Ben je nóu helemaal bezopen?" Het getuigde voor Parker's karak tersterkte, dat hij ook thans een on verstoorbare kalmte bewaarde, in weerwil van het feit. dat de koffie hem langs zijn haren droop. Hij wis te het bruine vocht uit zijn ogen, staarde over de tafel heen naar de ander en zei: „Ik bezopen? Denk je dat je lollig bent? Ik zou ophouden met derge lijke gijntjes!" Crofts hapte even naar lucht, werd nog roder dan tevoren, steunde zijn handen op de tafelrand en stak zijn stoppelbaard naar voren: „Gijntjes?" IK?" Parker staakte het aandweilen van zijn gelaat: „Je hoorde wat ik zei, hè? Hou op met die Crofts maakte een reutelend ge luid: „Zeg, onbeweeglijk apebakkes, ik zal. Het is zeer waarschijnlijk, dat Crofts met deze woorden aan het be ginpunt stond van een lange, krach tige en zeer voortreffelijke rede helaas, deze rede werd nooit uitge sproken, want op dat ogenblik vloog de spiegel, die achter hem hing. met luid gerinkel aan stukken, terwijl de scherven over het meubilair en tegen de grond kletterden. Parker's onschuld was zonneklaar bewezen en Crofts keerde zich lang zaam en in groeiende ontzetting om. Aan de wand voor hen, gaapte de le dige lijst van de spiegel; in de spon ning staken hier en daar nog stukjes glas. Hij stak zijn hand uit orr. de spiegellijst aan een nader onderzoek te onderwerpen, toen rechts van die lijst een borstel, die aan een haak hing, onder een ploffend geluid met haak en al van zijn plaats verdween. Een pijnlijke en krachtige uitroep van Parker gaf aan, welke richting het sinistere projectiel had genomen. Toen uitte Crofts een kreet van 'n sterkte, waarbij de krijs van Parker in het niet verdween. „Parker, kijk uit, er wordt gescho ten!" Zijn conclusie was juist. Op heft ogenblik dat hij zich bukte en zijn maag tegen de planken vloer van de kleine kajuit vlijde, klonk wederom een doffe plof en de ledige lijst van wijlen de spiegel, viel krakend op de de grond, waar zij in onderdelen uit elkaar viel. Parker mocht een consequent phi- losoof zijn, hij was er zich tevens van bewust, dat kogels argumenten vor men, waartegen de meest volmaakte philosofie het aflegt, en de snelheid waarmede hij op zijn maag over de vloer van de kajuit schoof en zich vervolgens de kajuitstrap naar het dek opwurmde, was verbijsterend. Crofts volgde onmiddellijk in zijn zog, maar stoptenoodgedwongen halverwege de trap. daar zijn schedel tegen Parker's rug stootte. „Wat is dat voor idioterie?" hijgde hij, „zie je wat?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8