SPAANS School voor werkende meisjes: een voorbereiding op het grote leven Hartelijke huldiging met goede woorden en sigaren Nog geen volledig kabinet MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Vijf jaar Mater Amabilis-school in Leiden D VEEL MEDEWERKING ONDERVONDEN ,E STEEDS VOORTSCHRIJDENDE INDUSTRIALISATIE heeft vele nieuwe problemen geschapen. Een er van is het bestond reeds veel langer, maar niet in zo'n ernstige vorm het best uitgedrukt in de vraag: .,Hoe kan een werkend meisje zich voorbereiden op haar toekomstig leven, dat practisch in alle gevallen het huwelijksleven zal zijn?" Er gaan steeds rneer meisjes werken op kantoor, fabriek of atelier; steeds minder meisjes blijven thuis of gaan andere moeders helpen haar zorgen voor het gezin te verlichten. Thans buiten beschouwing latend of deze toestand ideaal is of niet, beperken we ons tot de gestelde vraag, een vraag die ook anderen Zich jaren geleden reeds gesteld hebben en- die meenden een oplossing te vinden in de Mater Amabilis-scholen, waarvan Nederland er thans reeds een flink #tmtal kent, o.a. een in Leiden, die thans vijf jaar bestaat, dus het eerste lustrum viert. Een goede gelegenheid om deze school nog eens onder de aandacht van onze lezers te brengen. (van half acht tot half tien). Het rooster is ongeveer gelijk aan dat van de middag-cursus en de kosten be dragen 0.75 per week. Natuurlijk kan het Schoolbestuur met deze geringe vergoeding niet toe komen, maar zowel Rijk als Provincie en Gemeente hebben het grote be lang van deze school ingezien en ge ven jaarlijks een subsidie. De R K. Huishoudschool en haar directrice, mej. M. A. A. H. Schreurs, verlenen geweldig veel steun en dragen bij tot het welslagen van deze school, die ieder jaar meer leerlingen trekt, in het afgelopen jaar reeds 78. Eenvoudige en practische lessen De meeste meisjes, die hier of daar gaan werken, weten zo weinig van het practische leven, waartoe zij ge roepen zullen worden. Him loon dienst verhindert meestal een prac tische voorbereiding op het huwe lijk; de gevolgen hiervan laten zich dikwijls al spoedig na de trouwda tum voelen. Vandaar dat de Mater Amabilis-school zich voornamelijk op de praktijk heeft ingesteld: naaien, koken, godsdienst, opvoedkunde, me dische raad, kinderverzorging, smaak- ontwikkeling, w.a. dansen, woning inrichting, enz. enz. Ervaren docenten moeilijk te vinden, maar de Leidse school heeft ze! geven deze lessen. We noemen slechts pater H. de Gruyter, kruis heer, voor godsdienst, dokter Wij- dicks voor medische raad, mej. G. Hibbelen en mej. J. Prik voor op voedkunde, Evert Castelein voor (oude) dansen. Een middag per week. Een grote moeilijkheid fs ook het tijdstip waarop de lessen gegeven moeten worden. De practijk leert, dat de meeste meisjes, die overdag in be drijven werken, 's avonds te moe zijn om naar school te gaan. Vele bedrijfs directeuren hebben deze moeilijkheid begrepen en zijn zo welwillend een aantal hiervoor in aanmerking ko mende meisjes een middag per week (Vrijdag) vrij te geven om de lessen te volgen. Deze bedrijven verlenen ook financiële steun, zodat de meisjes niet het hele lesgeld (een gulden per week) zelf behoeven te betalen. De middag-cursus begint in September en loopt tot Juli. De lessen worden Vrijdagsmid dags gegeven van 2 tot 6 uur, met een prettige afwisseling tus sen theorie en practijk. De theo retische lessen worden gegeven in de Vroolijcke Arke, Lange Pie- terskerkkoorsteeg 15, de practi sche in de R. K. Huishoudschool aan het Galgewater. Nö afloop van deze jaarcursus ontvangen de meisjes een getuigschrift. Ook een avondcursus. Er blijven vanzelfsprekend nog vele meisjes over, die niet in de gelegen heid zijn de middag-cursus te volgen, ovei' het algemeen meisjes die op kan toor of in de winkel werkzaam zijn. Voor hen is er een avond-cursus (iedere Woensdag- en Vrijdagavond twee uur) die uitsluitend in de R. K. Huishoudschool wordt gegeven. Deze cursus duurt drie halve jaren en loopt telkens van eind-S^ptember tot April Ontspanning in het rooster. De docenten leggen zioh er op toe de lessen zo eenvoudig mogelijk te geven, zodat ze voor iedereen begrij pelijk zijn. Er is bovendien steeds ruime gelegenheid tot vragen stellen; niet zelden worden hele lessen be steed aan het beantwoorden er van, want als het eerste meisje eenmaal iets gevraagd heeft, volgen de ande ren vanzelf. Daaruit blijkt wel met hoeveel problemen de leerlingen in het dagelijks leven te maken krijgen en hoezeer zij verlangen naar duide lijke antwoorden. Om dit te berei ken is een hechte samenwerking tus- ter de docenten noodzakelijk; mej. M. Noordman, leidster van de school, die de contacten tussen leerlingen, ouders, docenten en bedrijven onder houdt bewijst hierbij goede diensten. Aan haar zorgen is ook de ont spanning toevertrouwd, die in het rooster een belangrijke plaats in neemt. We wezen reeds op de dans lessen, die regelmatig gegeven wor den. Bovendien zijn er nu en dan gezellige avonden, een weekend in Noordwijkerhout en een sluitings avond tot besluit, waarvan steeds bij zonder veel werk gemaakt wordt. Het is niet mogelijk in dit kort be stek alle aspecten van dit onderwijs te behandelen. We zouden nog kun nen wijzen op de goede omgangs vormen, die de meisjes er leren, en op het teleurstellende feit, dat er nog steeds enige bedrijfsdirecteuren zijn, die het belang van een dergelijke sohool niet inzien. We dienen in ieder geval te wij zen op de taak van de ouders, niet alleen moeten beseffen, dat deze sohool voor hun dochter van groot nut is, maar die ook moeten aanspo ren tot volhouden. Gelukkig heeft de school geen klagen over het volhou den; ruim 75 van de leerlingen haalde het einde; slechts enigen val len ieder jaar af wegens huwelijk, verhuizing, emigratie, enz. Het over grote deel van de meisjes echter voelt reeds na korte tijd, dat de Mater Amabilisschool haar veel kan leren, waarvan zij in haar later leven enortn veel profijt kan hebben. Dit moge voor de kath. werkende meisjes van Leiden en omgeving een aansporing zijn zich als leerling aan te melden voor de cursus, die over enige weken beginnen gaat. Woens dagavond van 7 tot 9 uur kunnen zij zich aanmelden aan de R.K. Huis houdschool, Galgewater 1, Leiden, waar geheel vrijblijvend alle inlich tingen worden verstrekt. Corresp. convers., literature. Dirijase Ud. a: P. H. v. ULDEN Intérprete-Traductor oficial diplomado Plantsoen 65 Teléfono 26558 (Advertentie.) P. M. Sontrop nam afscheid Nieuw record bij haring en wittebrood 13.000 gegadigden! De Leidse burgerij toont een verheugend toenemend begrip voor de 3 October-traditie bij uitstek: de uitdeling van haring en wittebrood. Meldden zich het vorige jaar 7575 gegadigden voor de tradi tionele feestgave, waardoor het bestaande record met liefst 2000 werd geslagen. Zaterdagavond lieten in de Jacobazaal van „Den Burcht" niet minder dan 12.993 liefhebbers zich inschrijven of bijna het dubbele aantal van het vorige jaar. Van 6 uur tot kwart Over tien. was het 3 October-bestuur, bij gestaan door een ijverige schare van medewerkers en medewerk sters, druk in de weer om alle na men eh adressen te noteren, wat een omvangrijk karwei bleek, dat nochtans heel vlot verliep. Verheugend was het vooral, dat hoe langer hoe meer beter gesitueerden door hun aanmel ding blijk geven persoonlijk aan deze historische traditie deel te willen neme.i. Uiteraard betekent deze snelle toename een aanziehlijke kosten- vermeerdering voor de 3 Octo- ber-vereniging, waar een gezin van 4 personen bij de huidige prijzen voor een waarde in ont vangst neemt, welke de gehele jaarcontributio van één lid te boven gaat. En het ledental der 3 October Vereniging bedraagt nauwelijks één kwart van het aantal gega digden voor haring en witte brood. Is alleen al op grond van deze overweging elke Leidenaar eigen lijk niet moreel verplicht lid der 3 October Vereniging te zijn....?? Zoals wij reeds meldden, verlaat) de heer P. M. Sontrop in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd, met ingang van heden de belastingdienst. Zaterdag is in een druk bezochte bijéénkomst afscheid genomen van deze functionaris. Nadat de heer Sonitrop was binnen geleid, werd de bijeenkomst namens het bestuur v. d. Jubileurncomm. ge opend door de heer H. J. Devilee, die de aanwezigen verwelkomde, speciaal de heer Sontrop en zijn zoon, de hoofd inspecteur, de heer B. S. A. Klop, hoofd van de inspectie Leiden le af deling en het vroegere hoofd van deze inspectie, de heer J. de la Sa- blonière van Eelde, thans hoofd van de inspectie 's-Gravenhags. Daarna sprak hoofdinspecteur Klop, die zei, dat het een goede ge woonte is, op een 'dag als deze een blik terug te slaan op de ambtelijke loopbaan. Voor de heer Sontrop was dit, dank zy zfjn persoonlijke kwali teiten een zeer succesvolle loopbaan. Het waren ook de persoonlijke eigenschappen, die de heer Sontrop als ambtenaar deden slagen. Spr. had de grootste bewondering voor de wijze waarop hij zijn taak heeft ver vuld en sprak zijn persoonlijke dank uit voor het werk, de ijver, de werk lust en de correcte houding van de scheidende. Vervolgens sprak de heer J. Lub bers, hoofdinspecteur-titulair, als oudste van de aanslagregelende in specteurs en als voorzitter van de jubileumcommissie. Hij achtte het een groot verlies voor de inspectie, dat hier iemand, nog zo vol werk kracht en werklust de dienst met pensioen gaat verlaten, en was er van overtuigd, dat de heer Sontrop de in hem aanwezige energie nog ten nutte van de maatschappij, in de vak organisatie, die zo zeer zijn liefde heeft, zal aanwenden. Namens het gehele personeel bood hij een assor timentskist sigaren aan. Vervolgens sprak namens de mid delbare ambtenaren de hoofdcontro leur, de heer H. A. M. Riebeek, die de heer Sontrop bedankte voor de wijze waarop deze een ieder liet de len in zijn grote ervaring, verkregen door jarenlange practijk. Vele jon gere ambtenaren benijden de heer Sontrop om de vitaliteit en werkllist, die hij zelfs de laatste jaren, waarbij onder hoge spanning moest worden gewerkt, nog bezat. De heer P. C. Hollewijn commies secretaris, chef de bureau, sprekend namens het personeel, zei trots te zijn op de heer Sontrop, omdat hij is voortgekomen uit de lagere rangen en het hoogste heeft bereikt, dat voor lagere ambtenaren bereikbaar is. Hij dankte voor het goede voorbeeld, dat hij gaf, voor zijn nauwgezetheid en correct optreden. Spr. wist zich tolk te zijn, wanneer hjj in het openbaar getuigde van de dankbaarheid van de zeer grote groep leerlingen, die door de heer Sontrop werden opgeleid. De hoofdinspecteur J. de la Sablo- nière van Eelde herinnerde aan de woorden door hem gesproken ter ge legenheid van het 40-jarig ambtsju bileum van de heer Sontrop en aan I de 30e April 1950, toen de directeur van 's Rijks belastingen kon mede delen, dat de heer Sontrop was be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Sontrop sprak hierna van zijn grote dankbaarheid voor alles wat hem in de verlopen 47 jaar was geschonken. Dankbaar was hij voor al het goeds in die lange tijd door suprieuren, collega's en verder in- spectiepersoneel bewezen. Hij kon on mogelijk ieder uit zijn naaste omge ving, met wie hij gedurende 35 jaar aan deze inspectie had samengewerkt, afzonderlijk bedanken. Echter memo reerde hij de ruim twintig jaar, die hij onder wijlen de heer Moolenburgh had gediend, en de jaren dat de heer de la Sablonière van Eelde hoofd van de inspectie was. Hij dankte alle spekers voor de tot hem gerich te woorden, voor het geschenk en voor de werkzaamheden aan de orga nisatie van deze bijeenkomst verborg den. Aan dit alles is het te danken, dat spr. tot in lengte van dagen de aangenaamste herinneringen aan deze dag zal bewaren. Nog meer goede woorden. Hierna kwamen hoofden eiv depu taties van personeel van de andere afdelingen van de Leidse belasting dienst, vele oud-leerlingen, afgevaar digden van de Algemene R.K. Amb- tenarenvereniging, belastingconsulen ten en andere belangstellenden. Namens het Hoofdbestuur van de A.R.K.A. sprak de vice-voorzitter, de heer mr. G. A. A. M. Boot. Als voorzitter van de Leidse A.R. K.A. sprak mr. H. J. Dirks, die de redenen van dankbaarheid van de leden van de Leidse afdeling uiteen zette. Vervolgens sprak de heer H. E. C. J. van Luxemburg, secretaris van de landelijke subgroep Belastingen van de A.R.K.A., die speciaal het belang rijke werk door de heer Sontrop ge daan als lid van de byzondere com missie voor georganiseerd overleg memoreerde. De heer L. van Sikkelerius, secre taris van de afd. LeidenHaarlem, vertolkte de dank van de leden van die afdeling. Wanneer we afzonderlijk zouden vermelden wat de sprekers als ge schenk aanboden, zouden we steeds in herhaling moeten treden, want een ieder kwam, tot grote hilariteit van de aanwezigen, met sigaren aan dragen, wel een bewijs voor de be kendheid, die de heer Sontrop spe ciaal als roker geniet. Velerlei wen sen werden bij het aanbieden uitge sproken. Het kortstondige en vluch tige genot van de geschenken werd vaak vergeleken met het duurzame en diepgaande van de zeer grote dankbaarheid, waarmede de schen kers nog lang aan de heer Sontr^j zullen denken. Tenslotte sprak nog de heer J. P. C. Sentel namens een groep belas tingconsulenten. De heer Sontrop heeft ook al deze sprekers bedankt en daarna van alle aanwezigen afscheid genomen, onder betuiging van zijn dankbaarheid van al hetgeen hij deze morgen heeft on dervonden. Leidse R.K. Tech. School vandaag begonnen Hedenmorgen is het eerste leer jaar begonnen van de R.K. Techni sche School te Leiden, die voorlo pig is ondergebracht aan de Veste- straat (practijk) en de school in de Paul Krugerstraat (theorie). De be perkte ruimte stond slechts toe, dat er 180 leerlingen werden aangeno men; velen moesten worden afgewe zen. Hun wordt de raad gegeven één jaar het V.G.L.O.-onderwijs te vol gen; hopelijk zal er volgend jaar wel plaats zijn, als het nieuwe schoolge bouw aan de Van Zwietenstraat (tus sen Boerhaavelaan en Mariënpoel- straat) in gebruik genomen kan wor den. In afwachting van de nieuwbouw heeft het schoolbestuur afgezien van een officiële opening in de tijdelijke schoolruimte. Om deze belangrijke start echter niet helemaal onopge merkt voorbij te laten gaan, zal de R.K. Technische School a.s. Donder dagmorgen officieus in het bijzijn var een beperkt aantal genodigden wor den geopend. Er zal 's morgens om kwart voor negen eerst een H. Mis worden opgedragen in de dekenale kerk, waarbij ook de leerlingen te genwoordig zullen zijn. Daarna vindt om kwart voor tien een bijeenkomst plaats, tijdens welke pastoor Beukers de school zal inzegenen. Kon. onderscheiding voor P. Dregmans Vandaag herdacht de heer P. Dreg mans, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de Kon. Ned. Grof smederij te Leiden, een jubileum, dat niet onopgemerkt voorbij mocht gaan, omdat de heer Dregmans, thans chef van de correspondentie, in de N.V. een zeer geziene figuur is. Het was voor de jubilaris een grote ver rassing, dat hem de koninklijke on derscheiding, de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toegekend, van welk feit burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, melding maakte, toen hijllhe denmorgen aanwezig was bij de har telijke huldiging, die de heer Dreg mans in de cantine van de hoofdfa briek ten deel viel. De jubilaris, die vergezeld was vani zijn gezin, werd in het bijzijn van de naaste medewerkers toege sproken door de directeur, ir. M. C. de Jong, die de heer Dregmans ge lukwenste met zijn kon. onderschei ding en die er op wees, dat de jubi laris behoort tot de mensen, die niet op tijd letten wanneer er noodazke- lijk werk gedaan moet worden. Spr. prees de volledige overgave, de grote accuratesse, de opgewekheid en het gelijkmatig humeur van de jubilaris, aan wie dank toekomt voor het vele werk, in» dienst van de N.V. verricht. De directeur hoopte de heer Dreg mans nog vele jaren aan de Grofsme derij verbonden tt zien, waarna hij de zilveren draagmedaille, behorend bij de Kon. onderscheiding, de draag medaille van de Ned. Mij. van Nijv. en Handel en een enveloppe met in houd aanbood. Tevoren had burgemeester Van Kinschot gewezen op de voortreffe lijke staat van dienst, op de belang rijkheid van de correspondentie-af deling en op het vertrouwen, dat men in deze afdeling stelt. Hierna speldde de burgemeester de zilveren medaille op. Namens de beambten sprak de heer J. van Dijk, die de prettige samen werking prees en een mooie leunstoel aanbood. De heer H. A. Kraak sprak namens de beambten-kern woorden van< felicitatie. Tenslotte dankte de jubilaris voor de onderscheiding, de goede woorden en aangeboden ge schenken. GOUDEN JUBILEUM VAN DE HEER J. G. J. VERHEY VAN WIJK. Op Maandag 8 Sept. a.s. herdenkt de heer J. G. J. Verhey van Wijk, president-directeur van de Leidsche Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co., N.V., dat hij vijftig jaar geleden zijn werkzaamheden in dit bedrijf aanving, 's Middags van 3 tot 5 uur zal de goucjen jubilaris recipiëren in Het Gulden Vlies. LEIDSE A.R.K.A GING UIT Zij die meesmuilen o-ver droge, stijve ambtenaren hebben tooh on gelijk, dat hebben vijftig ARKA- leden met hun aanverwanten Zondag weer eens bewezen, aldus bericht ons 't bestuur van de Leidse afd. van de Alg. R.K. Ambtenarenbond. In een autobus gezét, richting Har derwijk, hield men ondanks de grijze lucht de zonzijde en er ontstond een echte gemeenschapsgeest, zich o.a. uitend in het kwelen der vaderlandse en andere liederen, het gemeenschap pelijk delen van rookgerei, snoep, enz. Na versterking der inwendige mens in het Zuiderzee-vissersstadje, werd in een rondvaart een echt voorbeeld van gemeenscihapswerk, de Zuiderzeewerken, bezichtigd. Terug in de palingstad, werd de ARKA- gemeenschap langs, door en over de mooiste stukjes natuurschoon, die de Veluwe biedt, gevoerd naar het wel bekende gemeenschapsoord „Draken- burgh". De directeur van dit oord gaf een populaire uiteenzetting van ontstaan, groei en betekenis van het volkshogeschoolwerk. De keuken gaf in een keurig verzorgde koffiemaal tijd (door de ARKA aan de leden aangeboden) een treffend bewijs, dat hier ook de lichamelijke verzorging niet wordt vergeten. Over de Loos- drechtse plassen, waar gepleisterd werd (omdat men nog niet genoeg vocht gezien had) werd in een zeer gezellige stemming, weer door de polders de terugtocht naar de Sleutel stad aanvaard. Jammer, dat de in getreden duisternis belette te genie ten van het -schone polderlandschap; een volgend jaar zou een vroegere uitvoering van deze tocht alleen reeds hierom gewenst. Dinsdagochtend zal het nieuwe ka- binet-Drees door koningin Juliana op het paleis Soestdijk beëdigd worden, 's Middags te 2 uur vindt daarna in de Trèveszaal van het departement van Verkeer en Waterstaat de eerste zitting van de nieuwe ministerraad plaats. In de loop van Dinsdag zullen de nieuwe bewindslieden de porte feuilles van hun voorgangers overne men. Op dit moment is nog niet bekend, of de formateur, dr. Drees, reeds is geslaagd in het vinden van een mi nister van Binnenlandse Zaken. De burgemeester van den Bosch, mr. Lo'eff, en de burgemeester van Eind hoven, mr. Kolfschoten, hebben voor de eer bedankt. Te verwachten is, dat in het be noemingsbesluit de demissionnaire minister van Binnenl. Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, met de voorlopige waarneming van het departement van Binnenl. Zaken, dat hij tot nu toe be heerd heeft, zal worden belast. Het staat thans vast, dat de huidi ge staatssecretaris van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, de opvolger wordt van zijn vroegere chef, prof. dr. F. J. T. Rutten, aan dit departe ment. De bedoeling is, dat de heren van Rhijn en Muntendam als staatssecre tarissen aan Sociale Zaken en Volks gezondheid blijven. Voor wat het departement van Economische Zaken betreft wordt gv dacht aan een staatssecretaris voor de Middenstand. Een naam is echter nog niet bekend. Het nieuwe departement van Maat schappelijke Zorg zal van binnen landse Zaken overnemen de zaken be treffende de Armenwet. Voorts komt voor zijn rekening de zorg voor ge- repatrieerden uit Indonesië De zorg voor Ambonezen e. d. en ook de be moeiing met Nederlanders in Indo nesië,, die zorg behoeven. Van het de partement van Sociale Zaken zal de Sociale Bijstand niet naar het nieu we departement overgaan. Alles wat de werklozenzorg aangaat blijft bij Sociale Zaken. De zaken van de D. U W. gaan ovër naar Sociale Za ken; thans behoren deze onder het departement van Wederopbouw cn volkshuisvesting. De hulp voor kleine zelfstandigen, blindenzorg en gezinszorg gaan naar het nieuwe departement over, daar worden ook de opbouworganen der provincies ondergebracht. Wat de taakverdeling van de mi nisters Beycn en Luns aangaat deel de dr. Drees mede, dat de zaken zo veel mogelijk gezamenlijk worden behandeld. Men heeft een functio nele taakverdeling op het oog. De heer Beyen, die de ambtswoning aan Plein 1813 zal gaan bewonen, wordt minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns in zekere zin minister zonder portefeuille; ^maar beoogd wordt een gezamenlijke verantwoor delijkheid voor het buitenlandse be leid. Zoals uit 'voorgaande mededelin gen blijkt, is er over een paar pun ten nog overleg gaande. Vanmiddag zou het oude kabinet zijn laatste ver gadering houden er moet nog een aantal zaken behandeld worden, zij het dat deze beperkt zijn. De bedoeling is, dat morgen om 10 uur de beëdiging van de nieuwe mi nisters en van de staatssecretarissen zal geschieden. Morgenmiddag zal de eerste vergadering van het nieuwe kabinet worden gehouden. Wie in de raad voor Economische Aangelegenheden uit de minister raad zullen zitting hebben is een zaak, die iru het nieuwe kabinet be sproken zal worden. Wat de kwestie der begroting aangaat deelde dr. Drees desgevraagd mede, dat deze niet anders kan worden ingediend dan in de vorm, waarin ze is voor bereid door het oude kabinet. Bij nota van wijziging kan het nieuwe kabinet van andere gedachten doen blyken. Het ligt niet in het voornemen van het nieuwe kabinet een regeringsver klaring af te leggen; uit de Troon rede zullen de inzichten van het ka binet blijken. Het regeringsprogram, zoals de heer Drees het destijds opstelde, zal maar hij mededeelde, voor het nieu we kabinet gelden. Het is niet de bedoeling een staatssecretaris voor de luchtvaart te benoemen. Maandag 1 September. Tijdens onze afwezigheid van Za terdag 1.1. schijnt er iets rampzaligs gebeurd te zijn, waardoor de kath. bejaarden in de vier Leidse parochies in wanhoop vervielen. Zij weten nu helemaal niet meer waar zij aan toe zijn met betrekking tot de sociëteiten' voor kath. bejaarden. Pastorieën, be stuursleden, enz. werden opgebeld en aangeklampt; men zag er geen gat meer in. Welaan dan, laat ons alle vorige berichten vergeten en slechts het volgende onthouden. A.s. Dinsdag, dus morgen, worden de kath. bejaarden van de St. Leonardusparo- chie'om half drie ini het parochiehuis verwacht. De dekenale parochie be gint a.s. Woensdagmiddag, dus over morgen. De bejaarden van de Harte- brug-parochie zijn a.s. Donderdag middag weer van harte welkom in de Romanuszaal. Helaas moeten de bejaarden van de St. Petrus-parochie nog een weekje wachten. Hun socië teit begint pas weer op Dinsdag 9 Sept. a.s., dus volgende week. Is het nu duidelijk? Houdt U aan dit be richt, dan komt het allemaal goed! Ook de Ned. Kath. Metaalbewer- kersbond „St. Eloy", afd. Leiden, gaat het winterseizoen weer begin nen. Morgenavond, dus Dinsdag, kan iedereen die klachten heeft, deze in dienen op de adviesavond, die in het vervolg weer om de twee weken wordt gehouden in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Vest 236, telkens van half acht tot half negen. En de ledern van het R.K. gemengd koor „Het Zonnelied" worden er aan herinnerd, dat de repetities weer gaan beginnen. Zij worden morgen avond om kwart over acht verwacht. Onze Maandagmorgen begon heel goed, toen wij tussen de post een vriendelijk briefje ontvingen van „Argos", de R.K. Volleyball-club. In» dat briefje werd ons vriendelijk ver zocht te vertellen, dat „Argos" vanaf heden de beschikking heeft over de gym.zaal Potgieterlaan (Haagweg) en dat de training hedenavond be gint, voorlopig nog met dezelfde trai ner. De uren zijn bekend en het be stuur hoopt, dat alle leden nog tijdig kennis zullen nemen van deze on verwachte verandering. Als we het nog niet wisten, dat de vacanties voorbij waren, dan weten we het nu wel. Want ook de R.K. Volksdansgroep „De Hoornpijpers" komt met een dergelijk bericht aan dragen. De lessen beginnen a.s. Woensdag weer, de jongste groep van half acht tot half negen, de oudste groep van half negen tot tien uur. Ook nieuwe leden zijni welkom. De leden van de R.K. Gem. Zang vereniging „Pulchri Studio" wordt medegedeeld, dat er in het vervolg weer in Toonkunst op het Rapenburg gestudeerd wordt Al onze lezers moeten bovendien weten, dat Pul chri a.s. Zaterdagavond weer een feestavond houdt in het St. Antonius Clubhuis, waar opgqyoerd zal wor den „Tot wederdienst bereid". Na af loop „gezellig samenzijn". Wist u, dat er in de Stieltjesstraat gedurende drie avonden hardloop wedstrijden ;jn gehouden, heel offi cieel met luidsprekers, politie, die de straat afzette, en vel-- prijzen, welke door de jongens gewonnen konden worden? Ónder de prijzen bevond zich 'n zilveren(?) wisselbeker, een dito lauwerkrans, 'n fruitmand, siga retten, worst, enz. Gnder leiding van de heer L. H. Piek is alles piekfijn verlopen. De heer Nagtegaal Jr. ver zorgde de gramofoonmuziek. Het hoogtepunt van de wedstrijd was de 100 meter tussen W. Wallaart cn H. Kuyper, die met een decimeter ver schil door de 17-jarige Wallaart werd gewonnen. Enige honderden mensen waren voor dit festijn samenge stroomd. Er werd ook nog gelopen 1 over 100, 200, 500 -n 1.000 meter voor jongens en over 80 meter voor meis jes. De laatste werd gewonnen door L. Brun, 2e werd Corrie Spijker en 3e L. Vlietstra. Woensdagavond wordt er een estafette gelopen en Zaterdag volgt de prijsuitreiking. Gisteravond nog speelde het Cirque Géant, het circus van Jos Mullens, in Rotterdam. Vannacht werd het afgebroken en vanmorgen kwamen de wagens op he' Leidse Schutters veld aan. Vanmiddag wordt de tent opgebouwd en vanavond om 8 uur begint de eerste voorstelling. Mor gen worden twee voorstellingen' ge geven; daarna vertrekt het circus weer. STADSKOK. Een gouden jubilaris was het, die A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. N.V. met zijn familie vandaag binnen zijn mu ren en temidden van het gezamenlijk personeel ontving: de heer Th. Dis sevelt, die als rekening courant-boek houder 50 jaar in dienst van dc N.V. heeft gewerkt. De eerste spreker, die deze popu laire jubilaris huldigde, was dc di recteur. Hij constateerde, dat heer Dissevelt met tevredenheid en vol doening kan terugzien op deze halve eeuw van zijn werkzaamheden. Spr. prees zijn enorme ervaring, zijn ken nis van zaken en tekende de per soonlijkheid van de jubilaris met twee markante trekken: onkreukbaarheid en plichtsbesef. Spr. bood een enve loppe met inhoud aan en een smaak volle schaal met bloemen. Voorts ontving de jubilaris het diploma van de Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel en als persoonlijk cadeau van de directeur een vulpen met een toepasselijke inscriptie op de gouden dop. Namens procuratiehouders, chcff en administratief personeel sprak een der procuratiehouders. Hij prees de voorbeeldige nauwkeurigheid cn be trouw/baarheid, waarmede de heer Dissevelt zij'n taak heeft verricht en braoht de algemene waardering der collega's voor de persoon van de ju bilaris naar voren. Aangeboden werd een prachtige foto van een oud hoekje in Leiden, dat inmiddels ver dwenen is en waaraan voor de ge huldigde en zijn vrouw bijzondere herinneringen verbonden zijn. Mevr. Ölssevelt ontving een sierlijk bouquet. Namens het gezamenlijke personeel werd het woord gevoerd door een lid van de Bedrijfskern. Het geschenk van het gezamenlijk personeel "be stond uit een enveloppe met inhoud en het gebruikelijke, keurig verzorg de herd'onkingsalbum. Deze huldiging werd besloten met de voorzitter der kaartclub „Ruiten- Zeyen", waarvan de heer Dissevelt een ijverig werkend lid is. Eén taart met smakelijke inscriptio onder streepte deze woorden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3