DUINSTREEK GOLF Hartelijk afscheid van zr. Gratia in Bondsgebouw te Voorschoten C. Zoetemelk (2e aanbeveling) tot gem. ontvanger benoemd MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De verjaardag van Prinses Wilhelmina Onder een grijze hemel was het de koninklijke standaard, die gisteren nog iéts feestelijks gaf aan het grote witte paleis, waarin de vroegere landsvrouwe, Prinses Wilhelmina, haar 72ste verjaarde vierde. In alle stilte, zonder enig officieel vertoon, slechts in de blijde aanwezigheid van het koninklijk gezin, dat zich giste ren rond de jarige moeder en groot moeder had geschaard. De dreigende regen was niiet in staat de honderden te waarhouden, die reeds in de loop van de ochtend naar het Loo trokken, hetzij om de felicitatieregisters te tekenen, hetzij om geduldig te wachten in de hoop een glimp Van de koninklijke familie op te vangen. Hoewel 's morgens niemand uitreed werden de wachten den toch niet geheel teleurgesteld, want achter de grote ramen van de vestibule doken nu en dan de gestal ten op der jeugdige prinsessen, die daar klaarblijkelijk haar vrolijk spel speelden. Uit de talrijke vlaggen, die van de huizen wapperden en het oranje, dat algemeen gedragen werd, bleek wel duidelijk hoezeer de eerste burgeres- se van Apeldoorn een ruime plaats in de harten der bevolking inneemt. Het geduld van velen werd in de middag beloond toen tegen vier uur de Prinses vergezeld van de Konin gin en de vier prinsesjes in een ge sloten auto uitreed voor een rit door de uitgestrekte bossen van het ko ninklijk domein. Het weer, dat het regenkarakter aanvankelijk nog had behouden, klaarde later op zodat ook de zon deelgenote werd van de feest vreugde. Waarschijnlijk was dit wel de oorzaak dat het uitstapje meer dan twee uur duurde. Het was ongeveer kwart over zessen eet de koninklij- Nederlander naar Rhodesia Het eerste vliegtuig met een groep van 54 emigranten vertrok vanmor gen om 10 uur van Schiphol naar Zuid-Rhodesia. Door deze vlucht wordt een begin gemaakt met de Ne derlandse emigratie naar dit land. Verscheidene autoriteiten waren bij het vertrek aanrwezig. De eerste groep emigranten voor Zuid-Rhodesia bestaat uit spoorweg personeel. In de nabije toekomst zul len echter ook personen uit andere beroepen, o.m. bouwvakarbeiders en emigranten met algemene technische bekwaamheid naar dit gebied kun nen vertrekken. NEDERLANDER IN ZWEDEN VERONGELUKT. De 23-jarige Nederlandse vlieger K. Hoogreef uit Haarlem is Zaterdag nacht in het ziekenhuis te-Angelholm (Zweden) ten gevolge vani eei\ auto ongeval overleden. Zijn metgezel, de eveneens 23-jarige vlieger J. J. M. van Rijn uit Haarlem, kreeg snijwon- den en een hersenschudding. Ook hij werd in het ziekenhuis opgenomen Z(jn toestand is niet levensgevaar lijk. De twee Nederlanders hadden hun vacanitie in Zweden doorgebracht en waren nu met hun auto op de thuis reis. Hoogreef zat aan het stuur, toen de auto plotseling slipte en tegen een hek aanreed. Het ongeluk wordt toegeschreven aan oververmoeidheid van de be stuurder. ke familie in het paleis, waarvoor nog steeds honderd eni stonden te wach ten .terugkeerde. Verdediging Nederlandse Antillen Voor het brengen op oorlogssterkte van de verdediging van de Neder landse Antillen is een bedrag nodig van 26 millioen Nederlandse guldens, waarin zijn begrepen de kosten voor de aanleg van een radarnet en an dere investeringen. In principe zal het zo zijn, dat Nederland 19 millioen gulden zal bijdragen en de Antillen 7 millioen. Eind 1954, begin 1955 zal de verdediging van de Nederlandse Antillen zijn aangepast aan die van de overige Westelijke wereld. Dit werd door staatssecretaris Moorman verklaard op .een perscon ferentie te Willemstad. Hij heeft op de Antillen belangrijke besprekingen gevoerd, met genoemde resultaten. Volgens de heer Moorman kan de verdediging van dc Nederlandse An tillen niet meer worden gezien als de verdediging van een of ander eiland. Deze gebieden zijn uiterst belangrijk geworden door hun ligging bij het Panamakanaal en door hun strate gisch gerichte economie. Het belang rijkste aspect is het openhouden van de verbindingen, wat vele schepen en vliegtuigen vraagt. Over het hele plan moet uiteraard nog worden gesproken met de An tilliaanse staten en de kamers in Ne derland, aldus de heer Moorman. De heer Moorman is inmiddels van de Antillen vertrokken. BLAUWE TRAM Route Leiden-Den Haag blijft gehandhaafd Naar wij van de directie van de N. Z.H.V.M. vernemen zal het tram verkeer LeidenDen Haag via Voor schoten de gewone route blijven vol gen, indien aan de H.T.M. concessie wordt verleend om een buslijn te ex ploiteren vanaf Voorburg (viaduct) tot Scheveningen. De Leidenaars en de Voorschotenaren zullen dus niet behoeven over tc stappen bij het viaduct van Voorburg. Nieuwe kamerleden Als de kabinetsformatie, zoals wij die Zaterdag publiceerden doorgang vindt, zullen zes nieuwe ministers worden gekozen uit leden van de Tweede Kamer. Zij zullen dus in die functie worden vervangen. Als nieuwe leden doen voor de P. v. d.« A. hun in trede: D. Róemer (vacature Drees), J. Blom (vacature Mansholt), H. Pe- schar (vacature Suurhoff), mej. Zee- lenberg (vacature Donker), terwijl als mr. Joekes lid wordt van de Raad van State, J. Bonmer zijn intrede in de Tweede Kamer doet. Ir. Staf wordt vervangen door mr. H. Mulderije en wanneer deze be dankt door baron Van der Felz. De heer Algera wordt vervangen door de thans in Nieuw-Guinea vertoeven de dr. J. van Baal. Voor mr. Cals, zal op de KVP-lijst als eerste worden aangewezen J. H. J. van Koeverden en voor vice-admi- raal Moorman, die staatssecretaris blijft, H. M. J. Dassen. Wordt ook de heer M. H. A. A. Janssen staatssecre taris, dan wordt hij in de Tweede Kamer vervangen door J. J. de Haas. Soldaten en emigranten wachtten vergeefs op hun pakketjes Dezer dagen heeft dc speciale af- is te Nijehorne en omgeving dan ook Nederlander in België verongelukt Een Nederlandse toerist, de 47-ja- rige musicus G. M. M. van Houten uit Blaricum is bij Brugge door een auto aangereden en gedood. Hij werd over een afstand van 40 meter mee gesleurd. De bestuurder van de auto nam met zijn wagen de vlucht. De heer Van Houten was, evenals hij dat andere jaren deed, er met zijn familie en zijn gitaar op uit getrok ken. Hij had in de omgeving van Brugge gekampeerd. Juist voor het ongeluk waren zijn vrouw en zijil drie kinderen naar Nederland ver trokken. Engelands nieuwste straalbommenwerper De eerste viermotorige straalbom menwerper met driehoeksvleugel (deltawing), de Britse Avro A 698, heeft Zaterdag zijn eerste vlucht ge maakt. De minister van bevoorrading, Sandys, verklaarde, dat deze grote bommenwerper wellicht een grote invloed zal hebben op de toekomstige ontwikkeling van de luchtoorlog en de burgerluchtvaart. De machine is in staat de snelheid van het geluid te benaderen (circa 1120 km. per uur) en kan een groot gewicht aan bommen vervoeren over grote afstanden en op grote hoogte vliegend, waardoor zij een moeilijk doelwit zal vormen voor luchtafweer of jachtvliegtuigen, aldus minister Sandys. KOFFIE EN SUIKER VAN DE BON IN NOORWEGEN. Vandaag zyn in Noorwegen voor het eerst na de oorlog koffie en sui ker van de bon gegaan. Tegelijk worden de regeringssubsidies inge trokken en zal dientengevolge de prijs van koffie stijgen met ongeveer vijftig procent. deling van de Rijksrecherche gear resteerd de ongeveer 35-jarige post- kantoorhouder-besteilcr G. de Jong te Nijehorne, die zich in dc loop van de laatste 6 a 7 jaren heeft schuldig gemaakt aan verduistering van gel den en het achtérhouden van brie ven, aangetekende zendingen en post pakketten. Het bedrag moet in de duizenden lopen. De zaak is aan het rollen gebracht door een agent van een verzekering maatschappij, die een aanmerking kreeg van zijn directie, waar of de premiën bleven. Aanvankelijk wilde men niet ge loven, dat De J. aan de verduisterin gen schuldig was, daar deze zeer gunstig bekend stond. De arrestatie BRAND IN HOTEL TE KOOTWIJK Kok in vuur omgekomen In de afgelopen nacht is in „Het Hooghuys" te Kootwijk brand uitge broken. „Het Hooghuys" is een de pendence van hotel „Het Hilietje". Kootwijk zelf heeft geen brand weer en het duurde ongeveer een half uur, voordat de brandweer uit Garderen met een tankauto van 3.600 liter water arriveerde, spoedig ge volgd door die van Kootwijkerbroek, dat acht kilometer van de plaats van de brand ligt. Een ware vonkenregen daalde uit het brandende hotel neer op de om liggende huizen en boerderijen met rieten daken. Met man en m'acht streed men tegen het gevaar van overslaan. Vijf meisjes die in „Het Hooghuys' logeerden, hadden deze nacht op uit nodiging van de exploitant, de heer Van Swanenburg, op „Het Hilietje" doorgebracht en zijn op die wijze aan een groot gevaar ontsnapt. De eige naar, de heer S. J. Blaupot ten Cate, bevindt zich momenteel in Zwitser land. Men vermoedt, dat de kok in bed gerookt heeft en in slaap gevallen is. Onder zyn raam heeft men een la ken gevonden, waarin 'n gat gebrand is, voorts een deken en een verkool de matras. Men hoopte, dat hij ergens in de omgeving, die nauwkeurig afgezocht werd, gevonden zou worden, doch la ter vond men het verkoolde lijk van de kok. Toen het dak en de verdiepingen van „Het Hooghuys" ingestort waren was het gevaar voor de omgeving ge weken. De brandweer hield zich toen nog bezig met het nablussingswerk. Bij het dichtmaken van de lui ken is de 18-jarige lichtmatroos Ber nard Maher, wonende in Caylegarden te Liverpool in een lV/2 meter diep ruim van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Engelse stoom schip „Barrington Court" gevallen. H(j werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden. Door onoplettendheid bij het spelen is de 4-jarige knaap S. Plok- haar uit de West Delstraat te Rot terdam in de Dokhaven gevallen. Hoewel hij spoedig op het droge werd gebracht mocht de kunstmatig toe gepaste ademhaling niet meer baten. het gesprek van de dag. Onder de achtergehouden zendin gen waren nog pakketten, welke ouders aan de jongens van de 7 De- cemberdivisie hadden gezonden; zij verkeerde in onbeschrijfelijke toe stand. Ook zendingen voor emigran ten werden verduisterd. Al deze goe deren waren op zolder opgeslagen. Men vraagt zich af, hoe dit spel zolang heeft kunnen voortduren. Wel zijn er vorig jaar bij' tal van veehouders moeilijkheden geweest over het afdragen van gelden voor het inscharen van vee in de N.O.- polder, maar toen deze met de stor tingsbewijzen kwamen aandragen, werd aangenomen, dat er op een of andére wijze een fout was gemaakt en dat alles nog wel terecht zou komen. Hoewel De J. een verklaring heeft afgelegd hoe hij tot de verduisterin gen is gekomen wordt deze niet aan nemelijk geacht. De J., die door de officier van Jus titie te Leeuwarden is verhoord, is opgesloten. PAMFLET TEGEN BURGEMEESTER VAN IJLST De Burgemeester van IJlst had zich in de raadsvergadering gekeerd tegen de richting waarin de zgn. Friese Beweging zich beweegt. O. m. stelde hij voor de Friese naam voor IJlst niet, in navolging van andere Friese gemeenten, aan de gemeente grenzen aan te brengen. Zondagavond is door onbekenden te IJlst huis aan huis een pamflet be zorgd onder de titel „Oppedijk aan de Dijk" (De naam van de burge meester is mr. J. Oppedijk). Hierin wordt, naar aanleiding van de woor den van de burgemeester in de raad, o. m. gezegd: „Zijn wij niet te fat soenlijk? Pleit het wel voor ons, dat de burgemeester van deze stad, die hier toch leeft, met rust gelaten wordt? Hebben wij dubbel vel voor het hoofd en geen eergevoel? Schan de over zo iemand". Het pamflet was ondertekend met de woorden „Jong Friesland." De burgemeester heeft naar aanlei ding van zijn woorden van enige zijden adhaesiebetuigingen ontvan gen. TOESTAND VAN DE VALERA HEEL GOED De toestand van de Ierse minister president De Valera, die in de loop van de vorige week in het ooglijders- gasthuis aan de Dondersstraat te Utrecht, door prof. dr. H. J. M. Weve werd behandeld voor een oogaandoe ning, wordt heel goed genoemd. Over het resultaat van de oogreparatie kan op het ogenblik nog niets wor den gezegd. Verwacht wordt, dat de Ierse minister-president nog enkele weken in het ooglij dersgasthuis zal verblijven. Eerst daarna zal kunnen worden vastgesteld wat de resultaten der behandeling zijn. 38 Jaar als leerkracht in de gemeente Zondagmiddag om 12 uur was er het Bondsgebouw een afscheids receptie van Zr. Gratia, die zoveel jaren aan de R. K. Meisjesschool verbonden is geweest en die zich thans uit het onderwijs heeft terug getrokken. In de zaal hadden plaats genomen het voltallige kerk. en schoolbe stuur burgemeester C. J- v. d. Hoe ven, de schoolarts dr. P. Vermet, hoofden van scholen in deze ge meente, de onderwijzeressen van de R. K Meisjesschool en talloze inge zetenen van Voorschoten. Pastoor J. Th. van Eemmelen, de voorz. van het schoolbestuur, ver welkomde zr. Gratia, die vergezeld was van de priorin van Huize Bij dorp en van zr. Rosaline, het nieuwe hoofd van de R.K Meisjesschool. Het leven van zr. Gratia vergeleek spr. met een boek, waarvan de laatste bladzijde bereikt is en dat thans on dertekend wordt door de letters „Ein de". 38 Jaren was zr. Gratia aan de school verbonden, waarvan 34 jaren als hoofd. In haar levensboek zullen wel bladzijden voorkomen met pret tige herinneringen, maar ook vele, die men maar gauw overslaat of liever nog eruit scheurt. Ons passen woor den van dank voor de vele moeilijk heden, die zr. Gratia heeft weten te overwinnen, want op onderwijsgebied heeft zr. Gratia een evolutie-tijdperk meegemaakt. Begonnen met wernig leerlingen, telt de R. K. Meisjesschool thans-300 leerlingen. Met hart en ziel heeft zr. Gratia zich aan het onder wijs gegeven. Als pastoor, zo zeide spr., ben ik U dan ook dankbaar voor wat met onbeschrijflijk jeugdig vuur voor de meisjes hebt gedaan Nu gij Uw rust tegemoet gaat, hoop ik, dat U daarvan nog lang moogt genie ten. Het v/as niet eenvoudig voor U een blijvend aandenken uit te zoeken. In de vorm van een degelijke actetas was naar de mening van het school bestuur gevonden, wat nuttig kon zijn. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven betuigde namens het gemeentebe stuur zijn dank voor wat door zr. Gratia op onderwijsgebied in de ge meente was gepresteerd. De samen werking was altijd een prettige ge weest. Spr. hoopte dat zij nog lang van haar levensavond zou mogen genie ten. Mevrouw E. van GentZonneveld sprak nog een kort woord namens de oud-leerlingen. Zij haalde enige her inneringen op en memoreerde hoe zr. HTLLEGOM Bouwopdrachten Aan het aan nemersbedrijf E. Schuit alhier, is op gedragen: 1. Het bouwen van een O. L. school te Haarlem voor J 112800 Bij deze aanbesteding was de heer Schuit de laagste inschrijver. 2. Het bouwen van een villa te Bennebroek, voor rekening van de Gebr. van Til, alhier. 3. Het bouwen van een veestalling aan de Hillegommerdijk, gemeente Haarlemmernreer. De heer H. van Aalst slaagde te Den Haag voor het rijksdiploma schoenhersteller. De heer G. v. d. Post slaagde voor het examen vakbekwaamheid in bloemenschikken en bloemenbinden. De heer J. Walkers slaagde voor het praktijk-examen Duitse handels correspondentie; de heer A. van Oei voor Engelse handelscorrespondentie. KATWIJK Doorlichting op t.b.c. Het comi té doorlichting bevolking op t.b.c. wenst onder de aandacht te brengen, dat ook oude en gebrekkige men sen worden doorgelicht. Het comité doet een beroep op alle autobezitters om uit burgerzin hun auto's ter be schikking te stellen. Hiervoor kan men zich opgeven bij de heer W. Proost, gemeente-secretaris, afdeling Sociale Zaken. OEGSTGEEST Oranjefeesten aan de Mors Gratia steeds met raad en daad de ouders bijstond. Met een 10-tal dames werd door de gemeente rondgegaan en het resultaat bevond zich in de envelooppe, die zr. Gratia ter hand werd gesteld. Met toestemming van haar overheden kan hier dan een blijvend geschenk van gekocht wor den. De heer J. Schut, hoofd van Ned. Herv. School sprak namens de hoof den van scholen. In een kort geestig toespraakje werden enige aardige voorvallen uit het dagelijkse leven naar voren gebracht, waarna aan zr. Gratia een prachtige bloemenmand werd aangeboden. Het hoofd van de R. K. Jongens school, de heer A. W. C. van Dongen, die 10 jaar als naaste medewerker van zr. Gratia was opgetreden, schil derde zr. Gratia af als een wijze en sterke vrouw, begiftigd met een hel der oordeel en een goede kennis van zaken, bij wie het belang van de kin deren steeds op de voorgrond stond. Hierna dankte zr. Gratia persoon lijk voor de woorden van lof en er kentelijkheid, die tot haar waren ge richt Zij dankte God en haar over heden, dat het haar gegeven was zo lang in Voorschoten te hebben mogen werken. Ze bracht dank aan het ge meentebestuur, het schoolbestuur en de collega's voor de ondervonden me dewerking en samenwerking. Met hart en ziel, aldus zr. Gratia, heb ik gewerkt en ik zal blijven bidden en werken en wel speciaal voor de pa rochianen van de H. Laurentius. Daarna stelde pastoor het nieuwe hoofd van de R. K. Meisjesschool voor: zr. Rosaline. Hij hoopte, dat zij het werk en wel vooral de sfeer van zr.' Gratia zou weten te bestendigen en dat zij haar krachter} zal geven in dienst van de gemeenschap van Voor schoten. Breuk in treinrail bij Voorschoten Vanmorgen om 8 uur bemerkte de heer A. J. van der Meer, transport arbeider bij de N.V. Konings en van Gent, dat bij de spoorwegovergang bij het station Voorschoten de tramrail een breuk vertoonde van ongeveer 31 cm. Hij maakte direct melding van zijn ontdekking. De eerstvolgende trein mocht nog slechts met een vaart van 5 km de overweg passeren, waar na het treinverkeer werd omgelegd. Binnen een uur had het spoorwegper soneel de lijn weer in orde, waarna het treinverkeer RotterdamAmster dam normaal doorgang kon vinden. De attente melder van de railbreuk krijgt volgens gewoonte een beloning van de Spoorwegen. Gemeenteraad Warmond MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 1 Sept. Vee. Aanvoer 1401 totaal, waarvan 1021 vette koeien 361 varkens en 19 scha pen. Prijzen: vette koeien 2.802.95 2.602.75. 2.202.50 en varkens 2.24, 2.22 en 2.18 per kg. levend gewicht; lammeren 907560 per stuk. Vette koeien aanvoer groot han del kalm, prijzen niet hoger enkele prima's tot f 3.—, varkens aanvoer minder, handel redelijke niet geheel prijshoudend; lammeren aanvoer ge ring, handel goed, prijzen onveran derd. Zaterdag is aan de Mors het Oran jefeest voortgezet met de kinderspe len. De uitslagen waren: Vlaggetjeswedstrijd: 1. W. v. d. Winden, 2. Frans de Fuyter. Vlaggetje spelen: 1. Ellie Brussee, 2. Marinanna Meyer. Koekhappen: 1. R. Valk, 2. Ini Kuyper. Was-ophangen: 1. Lenie v. Noort, 2. Nellie Schrama. Zaklopen meisjes: 1. Betsie v. Win den, 2. Jopie Dirkse. Balletjes-dragen: 1. Aafje dé Groot, 2. Leny Koot, 3. Lucie Koot. Zaklopen jongens: 1. Harry Schra ma, 2. Adrie Verhoeven. Ringsteken: 1. Phea Verhaar, 2. Ger Moot. Sprietlopen: 1. A. Verboom, 2. Piet v. d. Meer. Rijwielhinderniswedstrijd: 1. Wim Veis, 2. Hans v. d. Luyt. Kuipje-steken: i. Jopy Schrama, 2. Tilly Hoogstraten. De prijzen wei dei: na afloop door de voorzitter met een toepasselijk woord uitgereikt. Des avonds begaven vele Mors- en Rijndijkbewoners zich weer naar het feestterrein, waar een gezellige drukte heerste. De harmoni- „Triumph" gaf een „hosconcert", dat de goede stemming I 50500. in niet geringe mat' verhoogde. Bij de gebruikelijke deelde de heer Dekker mede dat de wethouders een onderzoek hebben ingesteld naar de wijze, waarop de woning van de heer Kaak was ver bouwd. Behoudens enkele lekkages, waarin zal worden voorzien, liet naar hun mening deze verbouwing niet veel te wensen over. Ook de tweede bewoner van dit huis, de fam. Van Est, waren met de hun toegewezen ruimte tevreden. De heer Van Rijn blijft van mening, dat de afwerking veel te wensen overlaat. De heer Van Elburg wees nogmaals op de slechte toestand van diverse dam men, vooral bij regenval. Toegezegd werd hieraan de nodige aandacht te zullen besteden. AFSCHEID VAN KAPELAAN STIEGER Om twaalf uur waren gistermid dag naast de burgemeester en echt genote, vele afgevaardigden van verenigingen in de grote zaal van de pastorie bijeen om afscheid van ka pelaan Stieger te nemen. Vergezeld van de pastoor en het kerkbestuur kwam de kapelaan bin nen, waarna de pastoor de scheiden de namens het kerkbestuur van har te dankte voor alles wat hij in het afgelopen jaar voor de parochie had gedaan. Ook als huisgenoot wilde spr- hem danken voor de prettige omgang. Dit afscheid, aldus spr., is eigen lijk geen afscheid, maar is te be schouwen als een onderbreking. Im mers zal de kapelaan na zijn Rome periode wellicht in Warmond terug keren als docent op het seminarie en hopelijk ook nog wel eens in de parochie. Hij wenste hem Gods beste zegen toe in zijn verdere leven. Hierna nam de burgemeester het woord. Hoewel het contact tussen hem als burgemeester en de kapelaan zeer klein was, had hij er toch behoefte aan, om namens het grootste gedeel te van de inwoners van Warmond, n.l. het katholieke gedeelte, harte lijk te danken voor al het verrichte werk. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer Blansjaar, de heer J. M. J. de Greef nemens de Middenstandsvereniging en „War- munda", de heer S. v. Rijn namens de K-A.B., en de heer P. F. Vergeer namens de L.T.B. Nadat de kapelaan de sprekers had bedankt voor hun goede wen sen, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de scheidende kapelaan de hand te drukken. Vele parochianen hadden deze gelegen heid benut om persoonlijk hun beste wensen uit te spreken. 's Avonds te acht uur was er in Hotel „De Zon" een afscheidsavond georganiseerd door en voor de leden van de jeugdorganisaties. Voorafge gaan door enige welpen kwam de g. a., gevolgd door de pastoor, de zaal binnen, terwijl de talrijke aan wezigen hem een welkomstlied toe zongen. In een geestig berijmde samen spraak werd in vogelvlucht het werk, dat de kapelaan in de 373 da gen dat hij in Warmond had gestaan, belicht. Aan het einde hiervan werd hem een gids van Rome aangebo den, alsmede een „mantilette", dit is een kledingstuk, dat de priesters in Rome moeten dragen, als het voor het dragen van een jas te warm is. Een poging om de toekomst te voorspellen, alweer op rijnt, V* niet mogelijk en werd met \cel en- overgegaan tot stemming. De uit- thousiasme voorgedragen. Hierna slag was, dat op de heer Zoetemelk sprak de heer C. v. Leeuwen na- werden uitgebracht 6 en op de heer mens alle jongeren van Warmond. Duijvenboden 5 stemmen, zodat de heer Zoetemelk als 'zodanig werd benoemd. Aan de orde kwam hierna een voorstel van B. en W. tot verkoop van een gedeelte van de gronden behorende tot de buitenplaats „Groot Leerust" aan de heer D. Spanjer. Na enige bespreking werd het voorstel van B- en W. met algemene stem men aangenomen en deze gronden verkocht voor de somma van De raad.van Warmond kwam Vrij dagmiddag in openbare vergadering bijeen. Voldaan werd aan verschil lende ingek. verzoeken tot toeken ning van reisvergoeding aan kinde ren, die een school in een andere gemeente bezoeken. In verband met bouwplannen door de heer C. N. v. Winsen stelden B. en W. voor in principe te besluiten, behoudens goedgunstig advies van het Instituut voor Stad en Land schap van Zuid-Holland, het uitbrei dingsplan in onderdelen dienover eenkomstig te wijzigen. De heer Van Vliet wil uit economisch oog punt de eigenaar van deze gronden verder tegemoet komen en hem ver gunning verlenen voor de bouw van 3 woningen in plaats van 2- Volgens spreker is Warmond te royaal met de grond en worden de plannen veel te luxe opgezet. Wij moeten zuinig zijn met de bouwgrond en de bou wers niet voor grotere lasten zetten dan nodig is. Op grond hiervan voelt spreker veel voor een vergunning voor de bouw van 3 woningen. De voorz. zegt, dat reeds voor een groot gedeelte aan de belangen van de heer Van Winsen is tegemoet geko men, maar wij mogen uit bouwkun dig oogpunt niet te ver gaan. Na enige bespreking wordt besloten deze aangelegenheid aan te houden om eerst het advies in te winnen van het Instituut voor Stad en Land schap. In behandeling komt hierna een verzoek van de heer M. Versluijs, jachthaven-exploitant, waarin hij bezwaar maakt tegen de in het ge publiceerde ontwerpplan tot herzie ning van het uitbreidingsplan in on derdelen gegeven bestemming aan een gedeelte van zijn bedrijfsgrond. In dit schrijven verzoekt hij de Nor- remeerstraat rechthoekig te doen komen op de Sweilandstraat waar door in ieder geval geen bedrijfs panden, welke niet verplaatsbaar zijn worden aangetast. Bovendien zou hij gaarne zien, dat de rooilijn van het ontwerp verlenging Norremeerstraat meer noordwestelij ker wordt ver plaatst met dien verstande, dat 7 me ter diepte van zijn bedrijfsgrond voor deze aanleg nodig zal zijn. Besloten wordt aan het eerste ver zoek geen gevolg te geven, doch het tweede gedeelte van het verzoek in te willigen. Met betrekking tot het feit of de Teijlingerkade al of niet openbare weg is wordt besloten deze aangele genheid te laten rusten en ter zake geen procedure te voeren gezien de grote kosten, die hieraan verbonden zijn. De heer Elburg meende te moe ten protesteren tegen een uitlating in het schrijven van de rechtskun dige van de heer Houweling, waar in deze "minder mooie dingen naar voren brengt over de watersport. Besloten werd tot voorlopige vast stelling van de rekening van het wa terleidingbedrijf over 1951, welke tekening een winstsaldo te zien gaf van 4829,54 (1950 6196,49). Uit de rekening blijkt, dat de bruto winst is gestegen doch de lasten in nog sterkere maten zijn toegenomen. Aan de orde komt hierna de be noeming van een gemeente-ontvan ger waarvoor door B. en W. op de aanbeveling waren geplaatst: 1. N. van Duijvenboden uit Katwijk; 2. C. Zoetemelk uit Warmond. In totaal waren 4 sollicitaties binnengekomen. Op verzoek van wethouder Dekker ging de raad over in geheime zit ting. Nadat dit college geruime tijd in geheime zitting had beraadslaagd, werd de vergadering heropend en rondvraag Als stoffelijk blijk van dank waardering, bood hij de kapelaan een enveloppe met inhoud aan. In zijn dankwoord memoreerde de kapelaan het vele wat hij gedu rende dit afgelopen jaar had geleerd, speciaal wat betreft wat er leeft in de jeugd. Hij verzekerde, dat dit jaar, zijn eerste practijkjaar steeds in zijn herinnering zou blijven en zou dienen als richtsnoer voor zijn verdere werken. De pastoor dankte de organisato ren van deze avond.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2