In October opening gedeelte nieuwe weg A'dam-lltrecht TASJES en.... TASJES Australië heeft zn eigen „goede manieren" VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Kanaal werd gegraven om weg aan te leggen Over het algemeen bestaat er slechts weinig belangstelling voor de aanleg van een nieuwe weg. Die be langstelling komt pas als de weg ge reed is en het verkeer gebruik kan maken van een betere verbinding. Zo is het ook met de nieuwe weg AmsterdamUtrecht (Weg no. 2 van het Rijkswegenplan 1948). Toch mo gen wij voor de aanleg van deze weg wel wat meer interesse tonen. Het gebeurt nml. niet met iedere weg, dat men eerst een kanaal van gemid deld 6 m N.A.P. moet gra al vorens met de aanleg van die weg kan worden begonnen. Deze 34 km lange weg, die begint bij de nieuwe, in aanbouw zijnde brug over de Amstel, aansluitende aan de Rivierenlaan in Amsterdam en eindigend in Utrecht, zal de ver binding AmsterdamUtrecht bekor ten met ongeveer 10 km. Het wordt een utra-moderne verkeersweg met twee rijbanen van 7.25 m. waartus sen een strook ligt van 4.50 m. breed, Aan weerszijden is ruimte gehouden voor 4.50 m. brede parkeerbermen op geregelde afstanden van elkan der. Tevens zal er eén rijwielpad ko men, waarvan de breedte van het Noordelijk gedeelte 4 m. bedraagt en van de rest 3 m. In verband met het verkeer vanuit Amsterdam naar de recreatiegebieden van de Vinkeveen- se- en Loosdrechtse plassen en Hil versum, kan worden verwacht, dat het rijwielverkeer over het Noorde lijke deel van het rijwielpad inten siever zal zijn dan over het Zuide lijke deel. De aanleg van deze weg heeft de Rijkswaterstaat heel wat zorgen ge baard. De bodemgesteldheid was n.i. zodanig, dat men vreesde voor ern stige verzakkingen. Daarom heeft men over een groot gedeelte van het tracé het veen weggegraven Zo doende verkreeg men een kanaal van gemiddeld 6 m N.A.P. (Het Am sterdam-Rijnkanaal is ca. 4.50 m diep). Dit kanaal is opgespoten met zand. In totaal heeft' men 7.700.000 m3 zand moeten aanvoeren. Dit zand is voor een groot gedeelte afkom stig uit de Vinkeveense plassen en uit het Noordzeekanaal. Tevens kwam door de aanleg van het Am sterdam-Rijnkanaal ook veel zand vrij, waarvoor men geen bestem ming had en wat nu gebruikt kon worden voor het opvullen van het kanaal. Öm het Zand uit de Vinkeveense plassen te vervoeren naar de pers- zuiger in het „kanaal", werd vanaf de Geuzensloot een kanaal gegraven. Dit kanaal heeft een breedte van 20 m. en een diepte van 3 m. In de spoorbaan Nieuwersluis-Uithoorn moest een hefbrug worden gebouwd om de schepen door te laten. Deze schepen, gevuld met zand, voeren dan door het „kanaal" naar de pers zuiger, die het zand verder stuwde. Waar de Ter Aarseweg door' 't tracé van de nieuwe weg werd doorsne den, is een pont gelegd, om het door gaande verkeer over te zetten. Vele bruggen, viaducten en vaar- duikers moesten worden gebouwd. Hiervan noemen wij o.a. de reeds ge noemde brug over de Amstel met een lengte van 245 m. en een breedte van ca. 12 m, een viaduct voor de weg Schiphol-Diemen, met een ver keersplein en een brug van 110 m lengte over de Geuzensloot. Naar Abcoude zal nog een weg worden gelegd vanaf de nieuwe weg. Ook hiervoor zal een viaduct worden ge bouwd. Het ligt in de bedoeling, alle kruisingen met andere wegen door middel van viaducten uit te voeren. Verder zullen er nog 14 bruggen en Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.18 Gramofoonmu- ziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmu- ziek. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek (9.35- 9-40 Waterstanden). 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoonmuziek. 13-30 Voor de jeugd. 13.45 Gramofoonmuziek. 14,25 Vrouwenkoor. 14.45 Gronings pro gramma. 15.15 Amateuruitzending. 15.45 Dansmuziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Kamerorkest en soliste. 17.15 Sport- praatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Gemengd koor. 18.40 Lichte muziek, 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", cau serie. 19.55 ,,Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 „De Stoel van de Koning" mu ziekspel. 21.15 Socialistisch commen taar. 21.30 Weense muziek. 22.00 „Onder de pannen", hoorspel. 22.20 Metropole orkest. 22.40 „Rond het kampvuur". 23.00 Nieuws. 23.15 Or gelspel. 23.3024.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM n, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.00 Verzoekpro gramma voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gramo foonmuziek (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gramo foonmuziek. 15.15 Kroniek van let teren en kunsten. 15.53 Gramofoon muziek. 16.20 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.50 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Gramotfoon- muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerber. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Licht baken. 20.35 Gramofoonmuziek. 21.00 Cabaret. 21.30 Omroeporkest. 22.20 Gramofoonmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws ;n Esperanto. 23.2524.00 Gramofoonmuziek. BRANDEND SPINNEWEB STAK BOERDERIJ AAN Een vlam uit de verfbrander van een schilder heeft gistermiddag in 'n kleine boerderij aan de Zuid Esmor- ker Rondweg te Enschede een brand veroorzaakt, die in korte tijd de boer derij vrijwel geheel verwoestte. Al leen 't voorhuis bleef overeind staan. De schilder heeft verklaard, dat bij het bewerken van een deur de vlam uit zijn brander plotseling via een spinneweb omhoog kroop naar de zol dering, waarboven de oogst was op geslagen. In de vlammen gingen vijf duizend kilo hooi en duizend kilo stro verlo ren. Van de bewoners, het uit vier personen bestaande gezin G. van Ul- zen, was alleen de vrouw thuis. De boerderij was niet hun eigendom. Het huisraad kon grotendeels gered worden, (Volkskrant) vaarduikers worden gebouwd. De rijkswaterstaat streeft er naar nog dit jaar (waarschijnlijk in Octo ber) één rijbaan tussen Ouderker kerlaan en Geuzensloot voor het ver keer open te stellen. Verder ligt het in de bedoeling zo spoedig mogelijk de openstelling van één rijbaan over de gehele lengte te verkrijgen. In dien blijkt dat deze rijbaan het ver keer moeilijk zal kunnen verwerken, zal onmiddellijk worden overgegaan tot het voltooien van de tweede rij baan. Door alle bijkomende werkzaam heden, die men bij de normale aan leg van een weg niet heeft, liggen de kosten van deze weg enorm hoog. De kosten van het totale project zijn dan ook 30 millioen gulden. Iedere meter weg kost dus rond 885. Toch zijn deze enorme kosten volkomen verantwoord. Knappe koppen heb ben uitgerekend dat per dag 1600 motorrijtuigen (in 1955 zullen dat er al 2200 zijn) van de weg gebruik zullen maken. Door de ca. 10 km, die men tussen Amsterdam en Utrecht minder zal behoeven te rijden, bete kent dit een besparing van ca. 2 mil lioen gulden per jaar. De r de weg gebouwd is op rijkskosten en deze besparing ook weer aan de gemeen schap ten goede komt, zal deze weg zich dus in 15 jaar hebben betaald. TELEGRAMMEN DUURDER. Per 1 September zullen verschil lende telegramtarieven aanzienlijk worden verhoogd. Naar Engeland wordt het tarief gebracht van 14 op 20 cent per woord voor gewone telegrammen. Indonesië heeft reeds van 1 Mei af het tarief verhoogd van 60 tot 81 ct. per woord. Ons land gaat nu hetzelf de tarief berekenen. Ook het tarief voor telegrammen naar de Ned. Antillen en Suriname wordt op 81 cent gebracht. KOLENPRODUCTIE STERK OMHOOG De kolenproductie van de Lim burgse mijnen heeft in Juli j.l. in vergelijking met de voorafgaande maanden een belangrijke stijging te zien gegeven. Hierbij dient in aan merking genomen te worden, dat Juli 27 arbeidsdagen telde tegen 24 in Juni. Volgens voorlopige cijfers bedroeg de gemiddelde productie per werk dag in Juli 40.800 ton, tegen 40.200 ton in Juni. De totale productie be droeg 1.101.700 ton, tegen 965.100 ton in de voorafgaande maand. De totale verzending van de mijnen af beliep 856.000 (v.m. 770.100) ton, waarvan 771.300 (683,100) ton bestemd voor binnenlandse behoefte. De voorraden aan het einde van de maand bedroegen 71.000 (38.100) ton. De totale invoer was 428.000 (458500) ton. In totaal was derhalve beschik baar voor het binnenlands verbruik 1.199.300 (1.141.700) ton. De Haagse politie heeft dezer dagen een merkwaardige race ondernomen met een kalfshersenklier. Een vlakke- baanrace, die ongewenst overging in een soort hordenrace, maar toch nog binnen de gestelde tijdslimiet kon worden afgelegd. Het wilde, dat een Haagse chirurg voor een operatie in het ziekenhuis Bronovo een kalfs hersenklier nodig had. Die klier mocht niet eerder dan een half uur voor de aankomst in het ziekenhuis, uit de hersens van een gezond levend dier verwijderd zijn. Voor de opera tie van de patiënt was ook een be paalde tijd nodig. Op hetzelfde ogen blik, dat de dokter het mes in de patiënt moest zetten, moest dit ook met het kalf gebeuren. Beide han delingen moesten dus synchroom lopen, wilde een goede operatie mo gelijk zijn. De chirurg heeft voor deze race met de klier en met de tijd, de hulp van de Haagse verkeerspolitie ingeroepen. Die werd bereidwillig verstrekt. Dat het haast nog misliep lag niet aan de politie, maar aan an dere factoren. Een assistent van de chirurg ging met twee agenten in een stationcar naar het abattoir. Om kwart voor negen werd het kalf gedood. De her- senklier werd verwijderd, keurig in- gepakten in de stationcar gedepo neerd, waarmee assistent en agenten onmiddellijk naar Bronovo snorden. Wat anders nooit gebeurde, ge beurde nu. Op het Schenkviaduct sloeg de motor af. De politie aarzelde niet. De eerste de beste auto werd aangehouden, welker bestuurder be reid bleek de hersenklier naar het ziekenhuis te brengen. Het ging goed tot aan de hoek van de Schenkkade en de Laan van N.O. Indie. De door gang was er door een verkeersknoop geblokkeerd. Ook hier nam de politie onmiddellijk maatregelen, zodat ruim baan voor de hersenklier werd ge maakt. Bij het dichtslaan van het portier brak de ruit. De automobilist, die de kalfshersenklier deze „lift" had gegeven, bleef echter bereid dat tot het eindpunt te doen. De klier kwam op tijd op de operatietafel. De operatie had een goed verloop. Voor de hulpvaardige bestuurder was er een bedankje en een nieuwe ruit. Ook de politie werd terecht in die dank betrokken. Vechtpartij in de Hoofdstad SCHILDER GEDOOD Zaterdagnacht ontstond op het Fre- dericksplein te Amsterdam een vecht partij, waarbij de 49-jarige schilder R. E. zo ernstig gewond werd, dat hij tijdens het vervoer naar een zie kenhuis aan de bekomen verwondin gen is overleden. Gisternacht gelukte het de Am sterdamse politie de hand te leggen op een 21-jarige monteur, die ver dacht wordt de dood van de schilder veroorzaakt te hebben. Na zijn arres tatie verklaarde de monteur, dat hy Zaterdagnacht de schilder geslagen zou hebben nadat deze hem zonder aanleiding zou hebben uitgescholden. Volgens de monteur zouden de beide mannen elkaar voor die tijd nimmer ontmoet hebben. De monteur, die de schilder na de vechtpartij bewusteloos op straat liet liggen en het hazenpad koos, zal zich te verantwoorden hebben wegens mishandeling met dodelijke afloop. EEN VAN DE meest onontbeerlij ke attributen van de moderne vrouw is wel haar tasje. Of zij nu in avondjapon, cocktailjurk of sportief gekleed is, steeds zal het tasje aan haar zijde zijn. En dat is ook volko men begrijpelijk, want is het niet het tasje, dat juist dat typisch vrou welijke aan de draagster geeft en dat haar „af" maakt, want waar is het effect van onze kleding bij een be zoek aan schouwburg, partijtje of ge wone visite zonder tasje, het is niet „af". Het tasje hoort bij ons! Dit is dan ook de reden, dat wij al len minstens één exemplaar er van bezitten. Zo hebben wij dus allen een gang gemaakt naar een of andere le derzaak, waar men deze „onmisbare" artikelen verkoopt. Hebben wij ech ter wel een goede keus gedaan? Dat is een vraag die nogal pijnlijk is, want er zijn er niet veel onder ons, die er openlijk voor uit zullen willen komen, dat zij achteraf spijt van hun koop hebben gehad. Het gaat in dit geval niet zozeer om de kwaliteit, als wel om vorm en kleur van het tasje dat wij kochten. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat wij in de winkel plotseling on der de bekoring komen van een tas je, dat toch zo schattig is en dat bij thuiskomst blijkt nergens bij te pas sen. Natuurlijk dient u bij de koop ten eerste te bedenken, bij welke kle ding u het tasje in de toekomst denkt te dragen. In dit geval dient u dan eerst aan de kleur en dan aan de vorm te denken. Is de kleur of de toelaatbare kleuren bepaald, dan die nen wij ons wel degelijk af te vra gen of dit niet te chique van model is, vergeleken bij de er bij te dra gen kleding, of misschien tc sportief. Over het algemeen is bijvoorbeeld de zogenaamde buidelvorm meestal wel geschikt om bij avondjapon of I cocktailjurk en zelfs wel bij een ge- I wone uitgaansjurk gedragen te wor den. Het schoudertasmodel daarente gen kan slechts bij sportieve kle ding gedragen worden. Natuurlijk is het erg leuk om bij de verschillende delen van uw garderobe passende tasjes te hebben, maar dan zult u in de meeste gevallen hieraan alleen al een lief sommetje neer moeten tel len, want met twee of drie bent u er in de regel niet. In deze tijd, waarin wij alles zo economisch mogelijk moeten oekij- ken, geldt dit ook wel in het bijzon der voor het aanschaffen van tasjes. Kies een kleur, die althans bij het grootste deei van uw garderobe ge dragen kan worden, dat is al zeer be langrijk. Dan is er nog een moge lijkheid om het aantal tasjes tot een minimum te beperken en dat is het kiezen van een model, dat ook prac- tisch overal bij gedragen kan wor den. Hier leent zich het enveloppe- model wel bijzonder voor. Het heeft iets gedistingeerds en toch ook weer niet zo, dat het niet bij een vlot mo del gedragen zou kunnen worden, hetgeen deze vorm wel een aparte positie in de bijna onuitputtelijke rij van uitvoeringen doet bekleden. Voor hen, die niet over veel geld voor tasjes beschikken, is dit enve- loppemodel zeker aan te bevelen. Zij beschikken dan over tasje, maar dat bijna bij iedere gelegenheid dienst kan doen, hetgeen van onnoe melijk veel belang is. Zo dienen wij dus ook aan onze on ontbeerlijke tasjes de nodige aan dacht te besteden, want zij zijn een zeer belangrijk deel van onze ver schijning. (Van onze correspondent in Australië.) „Ofschoon in het algemeen het voedsel in dit land flauw en smaakloos is, weet het grootste deel van de bevolking zo weinig over dat voedsel, dat zij niet kan beoordelen wat goed of slecht is. En de huisvrouwen hebben het zó druk met zichzelf te verzorgen, dat zij geen tijd hebbeD om ook de maal tijden te verzorgen. Al hetgeen zij kunnen is, het voedsel in de meest een voudige vorm op tafel brengen", aldus vatte mevrouw A. J. Zijlstra, de echtgenote van de vroegere Nederlandse consul-generaal in Australië, haar oordeel samen over de Australische maaltijden. 's LANDS WIJS 's LANDS EER Mevrouw Zijlstra, sinds 1945 in Australië, maakte onlangs vergelij kingen hoe de Nederlandse huisvrouw vlees toebereidt en hoe haar Austra lische zuster dat doet. Het is niet al léén aan chauvinisme te wijten, dat zij meent, dat onze Nederlandse huis vrouw het er beter vanaf brengt! „Heel veel van onze schotels, die ingesteld zijn op een koud klimaat, zijn hier niet bruikbaar doch niette min zou de Australische huisvrouw heel wat kunnen leren van onze ge woonten," aldus mevr. Zijlstra. Ja, en dat is ook het geval voor het geen emigranten uit andere landen kunnen aanbevelen. Doch, de Australiërs zijn vrij con servatief. en het zal daarom wel en kele geslachten vorderen, alvorens van een menu-wyziging sprake kan zyn! Een kopje thee. Men zal zeggen dat een kopje thee niet tot de maaltijden gerekend kan worden, doch een Australisch kopje thee is wel even anders dan een Hol lands dito. Australiërs mogen dan de naam, en óók wel de daad hebben, dat zij gaar ne een glas bier lusten, doch een kopje thee versmaden zij evenmin. Er wordt hier gemiddeld drie kilo thee per jaar en per hoofd der be volking gebruikt, een hoeveelheid, waaraan zelfs de om hun thee drin ken vermaarde Engelsen niet kunnen tippen! Laat ik er bij vertellen, dat koffie hier minder in trek is; men doet het met gemiddeld drie ons per hoofd. In geen enkel restaurant heb ik het geurige „kleintje koffie" naar Hol landse smaak en kwaliteit kunnen bekomen. Maar dat is weer iets an ders. De thee wordt door de Australiërs vrijwel zwart gedronken, zó sterk. Het Hollandse „sterke kopje" is hier maar een slap aftreksel! Men gebruikt een flinke hoeveel heid melk in de thee, hetgeen dan enigszins „neutraliserend" werkt Nu is met dat kopje thee en een bonbonnetje of koekje, een Australi sche „afternoon tea" nog lang niet compleet. Zoals ik zei het is eigenlijk i een stukje maaltijd, zulks vanwege de ingrediënten, welke erbij behoren. Htn Hollandse gebakje is vrijwel onbekend, doch in de plaats daarvan heeft men allerlei cake-soorten, sco nes etc. Het is in hoge mate onbeleefd om een gast cakes van een banketbakker te presenteren; het betekent zoiets als: „Uw bezoek is mij de moeite niet waard." Vandaar dat men ook op bazars enz. pracht staaltjes van pa- tisseriewerk der Australische huis vrouwen kan aantreffen. Wanneer men in een ander land is, heeft men zich bij de geldende ge woonten aan te passen. Zo wordt dat kopje thee bijv. niet geserveerd terwijl ge rustig in - uw fauteuil blijft zitten, doch op een ge geven moment ontvangt ge de uitno diging u te scharen aan de keurig gedekte „afternoon tea" tafel. Vandaar dat een kopje thee hier een stukje „maaltijd" is! De taal. van mes en vork. Wanneer in Holland je ouders ge leerd hebben, dat het naar de vor men is om tijdens eten van soep je /werkloze" hand naast je bord te leg gen, constateer je hier dan iets zeer onbeschaafds te doen; stop je hand onder de tafel. Het is even ongemanierd om zout of peper over het eten te strooien; die legt men op een hoopje op de rand van het bord. En bij een dessertlepel mag de dessertvork niet ontbreken. Aan een Hollandse tafel vertelt de gekruiste vork en lepel op het lege bord, dat men zijn maaltijd heeft be ëindigd; maar in de Australische taal heeft men daartoe die beiden naast elkaar op het bord te leggen; de punt van U af gericht en contrarie de Hol landse vorm, met de punten van de vork omhoog stekend. „How do you do. De emigrant zal in Australië de plechtige gebeurtenis van het Hol landse „voorstellen" missen Het: „Mag ik even...." is er hier niet bij; zichzelf voorstellen doet men slechts in zeer bijzondere gevallen. Trouwehs, de Australiër heeft een erge hekel aan dit soort van plicht plegingen en maakt er zich het liefst zo snel en gemakkelijk mogelijk van af. Het kan gebeuren, dat men dagen en weken met iemand in contact komt, zonder althans officieel zijn of haar naam te kennen. Vindt dat voorstellen plaats, dan drukken de mannen elkanr de hand en stellen de vraag: „How do you do" (Hoe maakt U het) zonder daarop enig antwoord te verwachten. Een dame zal alleen aan zeer goede kennissen haar hand toesteken; ge woonlijk kan men het met een lichte buiging wel af. Bovendien mogen zij rustig blijven zitten en zetten meteen haar gesprek voort. Het is voorts een privilege van de vrouw, om te laten blijken of ze er gens in het openbaar een groet van een heer al dan niet op prijs stelt, om dat zij het is die het eerst heeft te groeten. Hetgeen voor de heren bepaalde si tuaties wel eens gemakkelijk maakt! How are you? Not too bad Dit zijn dan zo enkele grepen uit de omgangsvormen, die een gecivili seerd emigrant zich eigen heeft te maken. Heel wat gemakkelijker, om niet te zeggen: „Stom vervelend", is de al gemene begroeting van vrienden en bekerden. Men maakt zich daarvan steevast af met de vraag: ..How are you?" met het even steevaste antwoord: „Not too bad". („Hoe maak je het? Niet te slecht"). Slechts zelden zal men bijv. het „halio" of „good day" horen. Bij afscheid is de gewone groet: „I see you after" of: „I see you to morrow" (.,1k zie je later" of „Ik zie je morgen"). Het zijn vorm-woorden zonder in houd! Maar ja, dit is nu eenmaal des lands wi.is, die men heeft te eren Of men die kan waarderen of niet. Het is merkwaardig hoe spoedig de emigrant zich bij die sleur-begroeting weet aan te passen. Men zal niet verwachten dat alle Australiërs wat beleefdheid betreft, engelen zijn. Daarover zou nog wel iets verteld kunnen worden. Er is dezer dagen in Sydney een „courtesy-week" (beleefdheids-weck) gehouden; over dè resultaten ervan was men niet eens enthousiast. Doch de emigrant, op wiens ge- en misdra gingen in een ander land tóch reeds zo scherp wordt gelet, heeft bij zondere verplichtingen, waaraan hij zich zonder schade te berokkenen aan zijn land van herkomst, niet kan onttrekken. Of het nu vrouw of man is, er valt altijd wel iets te leren van de Austra liërs en hun gewoonten. Gelijk zij dit zouden doen van ons, om met rn°vT 7ii1<=trn fp sr>rek®TV NIEUWE UITGAVEN Dombey en Zoon. Door Charles Dickens; uitgave Het Spectrum, Utrecht. „Een studie over trots", zo noemde Dickens zelf zijn boek over Dombey en Zoon, waarvan de vertaling in de Prisma-serie van de uitgeversmaat schappij Het Spectrum is verschenen. Dickens schreef dit boek in 1846, gedeeltelijk in Lausanne en gedeel telijk in Parijs en hij had er een groot succes mee. Geen wonder, want een hele reeks echte Dickens-figuren krijgt er gestalte in. De dominerende hoofdfiguur is natuurlijk Domlbey zelf, een zelfgenoegzame, trotse, harde zakenman uit de Londense City en hoofd van het handelskantoor Dom bey en Zoon. Als het boek begint, is zo juist de benaming Dombey „en Zoon" weer werkelijkheid geworden, en het kleine kereltje Paul is de af god van zijn vader, want hij is de hoop en de toekomst van „Dombey en Zoon". Dombey kan zijn zoon alles geven behalve de koestering der liefde en het gemis daarvan is één der oorzaken, dat het zwakke ventje de verwachtingen van de va der niet vervult en sterft. De sterf scène van kleine Paul is een der be roemdste episoden van Dickens' wer ken. De enige, die kleine Paul iets van het gemis der moederlijke liefde vergoedt is Dombey's dochter Flo rence, een versmaad kind, want het is maar een meisje en als zodanig niet bruikbaar in het handelshuis „Dombey en Zoon". Eerst als de trotse vader tenslotte volkomen gebroken is, zal hij beseffen wat hij al die ja ren achteloos heeft verwaarloosd. In de zachte, lieftallige Florence heeft J Dickens zijn zucht tot idealiseren van zijn jonge meisjes-figuren weer bot gevierd. Florence is weer één van die volmaakte jonge vrouwen, zoals er in werkelijkheid niet be staan en zo'n figuur zou onuitstaan baar geweest zijn, als zij niet gescha pen en gemodelleerd was door een verteller als Dickens. Als tegenstel ling tot de tweede vrouw van Dom bey, de hooghartige Edith, is zo'n karakter evenwel uitstekend geschikt en Dickens heeft dit contrast dan ook dankbaar aangegrepen en uitgewerkt. Als typische Dickens-figuren vinden wij in dit boek nog de verraderlijke Carker en vooral de goede kapitein Cuttle. Als er één type uit „Dombey en Zoon" de onsterfelijkheid ver dient, is het kapitein Cuttle, het kleine burgermannetje, dat met zijn vrienden Sol Gils en Walter Gay kennelijk de sympathie van de schrij ver heeft gehad, een sympathie, welke onweerstaanbaar ook op de lezer overslaat. Eigenaardig is ook weer de schrijf wijze van Dickens, die vaak oncier het schrijven reageerde op de emo ties van zijn publiek en allerlei wij zigingen aanbracht. Zo liet hij aan vankelijk de vrolijke jonge Walter verloren gaan, doch later vond hij het beter hem t'e laten terugkeren en ten huwelijk te geven aan Flo rence. De gehele roman is een knap stuk werk en een der best geslaagde van de vele boeken van Dickens. De Ne derlandse vertaling is van Emmy van Lokhorst en de uitgave is verlucht met de oorspronkelijke prenten van Phlz. EXTRA-NUMMER VAN „KATHOLIEKE GEZONDHEIDS ZORG". De Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis heeft naar aanleiding van de tweede katholieke gezond- heidsweek, die van 14 tot 20 Sept. wordt gehouden een extra nummer uitgegeven van het maandblad „Ka tholieke Gezondheidszorg". Het groot ste gedeelte van het nummer is ge- 'yjd aan het vraagstuk an de :o- paganda en publiciteit ten behoave v&r- een instelling als he Wit-Ge:e Kruis. Bovendien bevat, de uitgave enkele beschouwingen over hygiëni sche volksopvoeding, welk onderwerp uiteraard zeer nauw verbonden is met het eerste, omdat het wexken van belangstelling voor het katho lieke Kruiswerk nauw verbonden is met het wekken van be'angstelling voor de gezondheidszorg Dit zeer goed verzorgde nummer, waaraan o.a. door ir. Edm. Nicolas werd medegewerkt, behoort in ieder katholiek eerrn thuis

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6