Pater Mateo zestig jaar in dienst 2 Millioen uitgegeven voor bloembollenreclame Bureaucratius. verdreef Nederl. zakenman uit Nieuw-Zeeland VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA l Apostel der Intronisatie 1892 11 Sept. 1952 In de stemmige noviciaatskapel knielde een jong kloosterling hij is pas zestien jaar voor zijn Over ste om zijn professie te doen. Rustig en zonder aarzeling klinkt het: „Ik Mateo, leg af voor altijd, in de han den van Onze Hoogwaardige Pater Algemene Overste, de geloften van Armoede, Zuiverheid en Gehoor zaamheid, als lid van de Congrega tie der heilige Harten van Jezus en Maria, in wier dienst ik wil leven en sterven". En met de hand uitgestrekt op het evangelieboek bevestigde hij zijn verklaring met een eed: „Zo helpe mij God en Zijn heilig Evan gelie." Zoals honderden het vóór hem ge daan hadden, beloofde Mateo te zul len leven en sterven in de dienst der heilige Harten. Het was na een jaar noviciaat een bewuste daad, even goed als het „Ja ik wil" van twee jonge mensen, na een normale verlovingstijd, een bewuste daad is. Maar evenals voor twee jonggehuw den de toekomst zal moeten uitwij zen, wat dat „Ja ik wil" voor hen Ibehelst, zo kon ook de jonge Mateo niet vermoeden wat die „dienst" voor hem in de praktijk zou beteke nen. Volop studeerde hij phisosophie en theologie. Het weinige apostolaat naar buiten bestond in wat kate- ohismus geven aan kinderen van de openbare scholen. Na zijn priester wijding werd hij benoemd als leraar op het grote College van Valparaiso, met als kleine variatie, tussen al dat lesgeven en schriften corrigeren door, het Directeurschap over de Mannen- afdeling van het Genootschap der H.H. Harten (een soort Derde Orde van de Congregatie der H.H. Har ten). Zijn gezond en practisch verstand deed hem al spoedig inzien, dat het zaad der godsdienstige waarheden weinig kans had wortel te schieten, zolang de ellendige sociale toestan den niet eerst verbeterd werden. Maar dat zou van-boven-af moeten gebeuren. De beter-gesitueerden moes ten gaan begrijpen wat sociale recht vaardigheid betekent En zo vatte de jeugdige Mateo het plan op om een soort van Katholieke Leergangen op te richten voor So ciaal Recht. Hij wist de nodige ge bouwen in te richten en de geschikte professoren te charteren. Augustus 1906 was alles gereed, toen een ver woestende cycloon de gebouwen in puin gooide. Mateo kon weer op nieuw beginnen. Hij deed het, maar moest het met zijn gezondheid beta len. College-leraar, Directeur van een Derde Orde, Oprichter van een Ho- geronderwijs-Instituut voor het Recht, het was alles bijeen te veel geweest voor zijn toch al niet sterke consti tutie. De dokters adviseerden een reis naar Europa. Met verlof van z'n Oversten ging hij als geestelijk lei der mee met een Bedevaart naar Rome en het H. Land. Een verloren schilderij. Door de vele beslommeringen was een ander plan op de achtergrond ge houden. Ergens op de zolder van het College stond een schilderij. Zij stel de voor het H. Hart met in de linker hand de wereldbol en in de rechter hand de koningscepter. ïoen Pater Mateo ze als bij toeval vond, herinnerde men zich weer, dat deze schilderij door Garcia Moreno gebruikt was bij de uitroeping van Christus als Liefdekoning over de Republiek Ecuador. Dat was voor de vrijmetselaars de aanleiding gewor- In de conciergerie van het zie kenhuis te Montreal zit Mac, de portier de ingekomen post te sorteren. Hij schudt z'n hoofd en zegt tegen z'n hulpie; „Nou John, Joost mag weten wat we er nu weer voor een patiënt bij gekre gen hebben. Die Father Matheo krijgt post, letterlijk uit alle de len van de wereld. Moet je 'ns kijken. Uit Japan, met het wapen van een Bisschop liefst. En dan eentje uitkan jij dat stem pel lezen? Braine-le-Compte van Sup. GeneralDat zal wel een militaire autoriteit zijn zeker. Nog een uit Duitsland.... ChiliMarokkoas je me nouvan het Vreemdelingen legioen. Hier John, breng jij dat zaakje maar weg. Het zou me niets ver wonderen als je straks méér wist. Dat is jou wel toevertrouwd met je brave gezicht". Maar John kwam niets te we ten. De Pater nam de post met een vriendelijk woordje aan, legde het hele stapeltje zon der er ook maar even naar te kijken op de punt van de ta fel en ging gewoon door met z'n brevier bidden „En tóch moet het iets bijzon ders zijn!" hield Mac vol tegen John Daar had Mac gelijk in. Die oude priester met het lange grijze haar tot over de kraag van z'n jas was een bijzonder man. Een wereldreiziger of lie ver een wereldapostel van naam. Hoe hij dat werd en hoe hij ten slotte in Canada terecht kwam? Daarover vertelt Pater Odulfus S.S.C.C. in „De Vriend der H.H. Harten van Jezus en Maria", uit gave Aug./Sept. Wij veroorloven ons het hier over te nemen. den om de President neer te schie ten. Goede vrienden hadden er voor gezorgd, dat de schilderij in veilig heid werd gebracht bij de Zusters der H.H. Harten, die in de hoofdstad Quito een huis hadden. Via de zusters kwam ze bij de Paters te Valparaiso in Chili, om daar, zoals het wel eens meer gebeurt, in de vergeethoek te raken. De schilderij was op zich een tref fende uitbeelding van het Liefde koningschap van Christus en door wat er rondom deze schilderij ge beurd was een sprekend symbool van de miskenning van dit Koningschap. Onmiddellijk besloot Pater Mateo de schilderij weer in ere te herstel len en ze kreeg met grootse plech tigheid de ereplaats in de grote aula van het college. Het herhaaldelijk zien van de schilderij en de overweging van haar geschiedenis brachten Pater Mateo op 't idee om een soort Kruis tocht te beginnen, om aan die mis kende Koning weer de plaats te ge ven, waar Hij recht op had en waar Hij om vroeg. Maar zoals gezegd, door de absorberende werkzaam heden bleef het idee vrijwel onver- wezenlijkt in zijn onderbewustzijn hangen. Maar tijdiens de rustige uren van de zeereis kwam dit weer naar vo ren, en begon Pater Mateo plannen te maken. In Rome besprak hij ze met Kardinaal Vives, die er onmid dellijk veel belangstelling voor toon de en hem aanraadde het idee aan de Paus voor te leggen. De Kardinaal zelf zou hem wel bij de H. Vader in troduceren. De vaderlijke Paus Pius X luister- de^ rustig naar de uiteenzetting. Maar toen Pater Mateo vroeg of hij met een dergelijke kruistocht zou mogen beginnen, antwoordde de Paus: „Ik sta het u niet toe", 'n Moment was Pater Mateo blijkbaar gedesillusio neerd. Toen begon de Paus te glim lachen: „Pater, luister goed! Ik sta u niet toe, maar ik draag u op, om uw leven te wijden aan dit werk". Gesterkt door dit pauselijk woord, bezocht Pater Mateo Paray le Mo- nial, waar het H. Hart aan Margare- tha was verschenen om Zich bij haar te beklagen over de miskenning van Zijn liefde en- te vragen om eerher stel. Neergeknield in het heiligdom der Verschijningen kreeg hij een duidelijk idee van het werk. Het doel moest zijn de vestiging en uitbreiding van het Rijk van het H. Hart. Om dat doel te verwezen lijken zou hij de gezinnen gaan be werken. Eenmaal de gezinnen voor de Liefdekoning gewonnen, zou de erkening door de maatschappij van zelf volgen. Aan het geheel gaf hij de zinrijke naam van Intronisatie. Door 't geven van de ereplaats aan het beeld van het H. Hart en door de Toewijding van het gezin, moest het gezin openlijk blijk geven van de in nerlijke aanvaarding van Christus' koningsrechten. Vanzelfsprekend zou in het practische leven van iedere dag die erkenning blijvend tot uiting moeten komen. Het beeld op de ere plaats zou daartoe een voortdurende herinnering en aansporing zijn. Omdat alle zegen van „boven" komt en alle genade een vrucht is van gebed en offer, bedacht hij ook een soort thuisfront. Kinderen werden georganiseerd in de Kinder kruistocht. Zieken en anderen konden worden ingeschreven in het Aposto laat door het lijden. Dat waren zijn plannen en hij had geen rust meer voor hij aan de uit werking was begonnen. Zijn „Dienst der H.H. Harten" nam wel heel bij zondere vaste vormen aan. Wereldapostel. Nadat ook de Algemene Overste van de Congregatie zijn goedkeuring en zegen aan de plannen had gege ven, begon voor Pater Mateo een apostolaat, dat vrijwel onafgebroken veertig jaar zou duren en letterlijk de hele wereld zou omvatten. We moeten ons beperken tot enkele jaartallen en wat sobere gegevens, de Kruistocht in Zuid Amerika. Maar intussen werd door een uitgebreide „briefcampagne" het idee ook in -an dere werelddelen gelanceerd. Vooral in Europa pakte het Werk, zodat al spoedig behoefte werd gevoeld aan een persoonlijk contact met de Stich ter. De wereld was vol oorlogsge ruchten, toen Pater Mateo voor de tweede maal de Oceaan overstak. Hij was nog op zee toen de oorlog uit brak. Menselijkerwijze gesproken moest zijn werk in zo'n tyd misluk ken. Mobilisatie, bezetting, eindeloze ellende van doodsberichten, oproepen van nieuwe lichtingen, angst voor de opdringende vijand hielden der,get dachten van de mensen dag en rfacht bezig. Toch misschien wel Jtiist daarom werd overal naar het be geesterend en vertrouwen gevend woord van Pater Mateo geluisterd. 1914 tot 1934. Twintig jaar van voortdurend reizen en trekken door alle landen van West Europa. (Pater Mateo heeft toen ook ons land bezocht en gepreekt in alle grote steden, waar hij, ondanks de Franse taal, een- ge weldige toeloop vond). Dagen met zeven conferenties waren heel nor maal. Maar de rest van de wereld werd ook niet vergeten- Het Inter nationaal Secretariaat, gevestigd in het Moederhuis van de Congregatie, onderhield het contact, dat indertijd vanuit Zuid-Amerika al was gelegd. Als algemeen secretaris zetelde daar een Nederlander Pater Dr. Euse bius Rinkes. Hij was met zijn aller bewondering afdwingende talenken nis en nog meer door zijn ongelofe lijk uithoudingsvermogen ('n echte Fries!) de man der Voorzienigheid Terwijl de Stichter rondtrok, bleef hij achter op zijn kamer en beant woordde de honderdduizenden brie ven met vragen uit alle hoeken van de wereld. Het is voorzeker aan zijn stil en verborgen werk te danken, dat vanuit het Verre Oosten dopr vele Kerkelijke Oversten het verzoek werd gedaan aan Pater Mateo, om ook in het Verre Oosten persoonlijk zijn Kruistocht te komen preken en vooral de priesters en toekomstige priesters er voor te bezielen. 1935 tot 1940. Pater Mateo was in tussen een man van zestig jaar en de voertaal op de meeste inlandse Seminaries was ihet Latijn. Hij zou dius in het Latijn moeten preken. Nu zou men zich schromelijk vergissen als men zou menen, dat dit voor een priester toch niets bijzonders is. Het is heel wat anders de gebeden te ver staan en zelfs vaklitteratuur te kun nen lezen, of conferenties te houden over de meest actuele problemen in het persoonlijk leven van een pries ter en zijn zielzorg voor anderen. Pater Mateo ging weer naar school, al was het dan een éénmansschool! Onderwijzer was Pater Eusebius en de leerling zat niet op een bank maar liep op en neer door de kamer. In een minimum van tijd had hij de stof onder de knie en na een privé- audiëntie bij Paus Pius XII, vertrok hij naar het Verre Oosten. In vijf jaar tijds bezocht hij de meeste kleine en grote seminaries en preekte de ene retraite na de andere voor de in- en buitenlandse clerus. Hij begon in Japan en belandde ten slotte via Philippijnen, Korea, Man- sjoerije, Nederlands- en Engels Indië, op Hawaii in de Stille Zuidzee. Het uitbreken van de tweede we reldoorlog dreef hem naar de Ver enigde Staten, waar hij tot 1944 werkte. Nog dacht hij 70 jaar oud niet aanri^sjen. Hij vloog naar Canada. Nog drie jaar hield hij vol. Toen zette O.L. Heer zelf èen punt achter het rusteloos sjouwen en trek ken. Hij moest opgenomen woeden in een ziekenhuis en zou het wel niet lang meer maken. Zo was de mening der doktoren. „Als ik niet meer kan preken, zal ik schrijven; en als ik dat niet meer kan, zal ik lijden, in de dienst der Heilige Harten". Dat heeft Pater Mateo nog al 'ns gezegd in het vuur van zijn redevoeringen. O.L. Heer gaf hem de kans om te tonen, dat zijn woorden gemeend waren. Al vjjf jaar is hij practisch tot stilzitten gedwongen. Maar hij draagt het kruis met bewonderenswaardige moed. Als hij kan schrijft hij artikelen en bro chures. Als hij niet kan, toont hij zich een waardig lid van zijn eigen gees teskind: Het Apostolaat door het Lijden. Misschien is deze laatste „dienst- periode" in het leger van de Liefde koning nog wel de zegenrijkste. De werking der genade is immers iets onnaspeurlijks. Op de dag dat Pater Mateo zijn Diamanten Professiefeest viert (11 September a.s.), danken alle leden van de Congregatie der Heilige Har ten voor de zegen, aan haar geschon ken in de persoon van Pater Mateo. Hopenlijk zullen er onder de mil- lioenen Intronisatie-gezinnen ook vele zijn, die Pater Mateo met dank baarheid gedenken in hun gebeden. Deze congregatie heeft in Neder land haar kloosters in Ginneken/ Bavel, Sint Oedenrode, Nuland en Valkenburg. Ook in ons land is het doel van deze congregatie het werk van Pater Mateo voort te zetten: de Intronisatie in de huisgezinnen. Initiatief gevraagd W intercursussen voor militairen Enige weken geleden begon Natio naal Katholiek Thuisfront het prij zenswaardig initiatief te ontwikke len om de komende wintermaanden dienstbaar te maken aan de persoon lijke ontwikkeling van de militairen. Alle daarvoor in aanmerking ko mende avondcursussen werden aan geschreven met als verblijdend re sultaat, dat zeer vele cursussen hun poorten voor de militairen zullen ope nen, opdat zij in hun vrije uren aan eigen toekomst zullen kunnen wer ken. Het moet mogelijk zijn om in de komende wintertijd het te veel aan vrije tijd in de particuliere sector op te vangen mits alle daarvoor in aan merking komende scholen, culturele bonden en ontspanningsverenigingen him deuren op n.zetten voor de mili tair. Op deze wijze wordt de mili tair aan het neutrale vlak van de kazerne onttrokken en blijft het con tact met dc burgermaatschappij en zijn eigen milieu, waarin hij over enige tijd weer aan zijn toekomst zal moeten werken, bewaard. Zij, die voorstellen en plannen heb ben. kunnen zich wenden tot Natio naal Katholiek Thuisfront, postbus 4, Den Haag. Nederlandse 16 mm geluidsfilmprojectie Voor de eerste maal in de geschiedenis der Philipsfabrieken werd de ver vaardiging van een 16 m.m. smalfilmprojector ter hand genomen. Bij het ontwerpen van deze nieuwe projector werden geheel nieuwe wegen inge slagen. Het resultaat van dit initiatief vormt een apparaat, dat in menig op zicht afwijkt van bestaande opvattingen. Hier zien we de constructeur, de heer J. Kette, met de nieuwe projector van revolutionnair karakter, welke eerlang zijn intrede in de Nederlandse smalfilm wereld zal doen. Het „Fonds voor onpersoonlijke reclame en wetenschappelijk onder zoek" in het bloembollenvak heeft zijn jaarverslag gepubliceerd over het jaar 1951. Deze organisatie, be heerd door het Centraal Bloembol len comité, omvat zowel de bloem bollenhandelaars als de kwekers. De inkomsten van het fonds, afkomstig uit de zogenaamde roeheffing, be droegen ongeveer 2.7 millioen gul den. Bijna 400.000 gulden werd uitge geven aan de exploitatie van het Laboratorium voor Bloembollenteelt te Lisse, dat onder leiding van prof. di*. E. van Slogteren staat. Dit labo ratorium verricht baanbrekende on derzoekingen inzake de teelt, bewa ring, ziektebestrijding en behande ling van de bloembollen. De kwe kers zijn er van overtuigd, dat hun export niet de omvang van dit ogen blik zou hebben verkregen, indien dit Laboratorium niet nieuwe wegen zou hebben aangegeven of zijn we tenschappelijke onderzoekingen niet voortdurend zou hebben gericht op de eisen van de praktijk. Met de rest van het geld wordt „onpersoonlijke reclame" gemaakt. Dit wil zeggen, dat propaganda ge voerd wordt voor de Nederlandse bloembol in het algemeen, zonder daarbij de namen van handelaren te noemen. Deze onpersoonlijke recla me is groot opgezet: het comité heeft correspondenten in het buitenland, geeft aantrekkelijk reclamedruk werk uit, vertoont films en laat le zingen houden voor verenigingen en via radio en televisie, het beplant parken, plaatst advertenties, brengt straatreclames aan en maakt toeris tische propaganda. In Amerika werd voor 1951 uitgegeven 800.000 gulden; in Canada 200.000; in Engeland TWEEDE GOUDSE VEE- EN KAASTENTOONSTELLING. Onder grote belangstelling en in tegenwoordigheid van vele autoritei ten, opende de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche gistermorgen in Gouda de tweede Goudse vee- en kaastentoonstelling, in het kort de „Goveka" genoemd. De belangstelling voor deze tweede „Goveka" was groter dan vorig jaar. Gistermorgen moesten de keermees- ters over niet minder dan 640 dieren hun oordeel uitspreken. Hieronder waren 235 runderen, 90 paarden, 131 varkens, 134 schapen en 69 geiten en bokken, de beste dieren uit de Goudse streek, die uit een zeer strenge selec tie als tentoonstellingsmateriaal naar voren zijn gekomen. Na deze opening brachten de ge nodigden een bezoek aan het uitge strekte tentoonstellingsterrein en ke ken zij vol belangstelling naar een demonstratie van de beste melkers uit de Goudse streek. Een Ere-monument te Hollandia In tegenwoordigheid van de gouverneur van Nieuw Guinea. Z.Exc. S. L. J. van Waardenburg, vond op de Algemene Begraafplaats te Hollandia de plechtige onthulling plaats van het ere-monument (er herdenking van de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog. 280.000; in Frankrijk 185.000; in Zweden 129.000; in Duitsland 121.000; in Nederland 117.000. In totaal werd aan deze propaganda in één jaar ongeveer 2 millioen gulden besteed. PLEISTER-AABY IN BILTHOVEN. Ook in Bilthoven, waar een der prijzen van de nationale E.H.B.Ö.- wedstrijd is uitgereikt, is op Zondag 24 Augustus in een van pleisters voorzien gezin een baby geboren. Het zoontje van de familie W. B. Waaijers, wonende aan de Waterweg No. 97 te lilthoven, zal over enige tijd prinsheerlijk worden rondgere den in een kinderwagen van de Ka tholieke E.H.B.O. Prinsjesdag in 't teken van »Pro Memorie« Vadertje Tijd kan geen rekening houden met de formatie-moeilijkhe den van het Nederlandse kabinet, want hij moet per slot van rekening op 31 December zijn ronde gemaakt (hebben. Daarom wordt het gewoon zoals andere jaren op de derde Dinsdag van September Prinsjesdag en dat houdt in, dat er dan een be groting aanwezig dient te zijn. Dit heeft het thans demissionnaire kabinet voor grote moeilijkheden ge steld want bij het opstellen van de begroting moeten nu eenmaal be slissingen genomen worden, die een demissionnair onmachtig is om te nemen. Daarom zal de begroting, die op Dinsdag 16 September gereed zal zijn, een groot aantal bij de boekhouders zo bekende posten „pro memorie" bevatten, die in dit geval niets an ders willen zeggen, als: „daar zullen we het later nog wel eens over heb ben". De problemen, die vooral een han dicap vormden voor het opstellen van de begroting, zijn werkloosheidsbe strijding, industrialisatie, huurver hoging en woningbouw. LUCHTMACHTTENTOONSTELLING TE SCHEVENINGEN. Zaterdag a.s. zal in het Kunhaus te Scheveningen een luchtmachtexpo sitie worden geopend door de sous chef van de luchtmachtstaf, commo dore-vlieger J. H. van Giessen. Men zal er onder meer een model van het vliegtuig, dat door de militaire luchtvaart in 1913 in gebruik werd genomen, kunnen zien en voorts een opengewerkte straalmotor, een link- trainer, een zogenaamde schietstoel, enz. Op het terras van het Kurhaus zal een Spitfire MK 14, een der 'bekend ste jachtvliegtuigen uit de tweede wereldoorlog, ten toon worden ge steld. De expositie is georganiseerd door de luchtmacht in samenwerking met de maatschappij Zeebad. Onbewaakte overweg T ractor-bestuurder zwaar gewond Gistermorgen omstreeks 9.20 uur is op de onbewaakte overweg bij Carn- jum (Fr.) een tractor van de coöpe ratieve grasdrogerij in Giekerk door éeri goederentrein, die van Leeuwar den in de richting Stietis was ve trokken gegrepen. Beide benen van de 26-jarige bestuurder van de trac tor, R. Veenstra uit Akkerwoude, werden verbrijzeld. Het slachtoffer werd naar het Diaconesenhuis te Leeuwarden vervoerd zijn toestand is naar omstandigheden redelijk goed. Twee jongens, die op een van vier ledige aanhangwagens achter de trac tor meereden, konden zich tijdig in veiligheid stellen. De tractor en de aanhangwagens werden zwaar be schadigd. De trein kon na enig opont houd de reis voortzetten. GEVANGENE ONTSNAPT Uit het strafgesticht „Esserheim" te Norg in Drente, is de gedetineerde G. van K. uit Dordrecht, uitgebro ken. Hij had zich in Den Haag aan diefstal schuldig gemaakt en was pas kort geleden overgebracht. Tot nu toe is de politie er niet in geslaagd, een spoor van de voortvluchtige te ontdekken. Omwille van een papiertje moet bloeiend bedrijf verlaten worden blijvende vestigingsvergunning. In afwachting daarvan heeft hij echter zijn zaken aan kant moeten doen, wat de nodige schade veroorzaakt zal hebben. 4 Bureaucratius, de vorst dezer aarde, regeert dus ook in Nieuw Zeeland en dit zal voor ondernemende lieden nu niet direct een aanbeveling zijn om hun krachten aan de bloei van dit land te wijden. Twee jaar geledien vertrok een Amsterdams zakenman naar Nieuw Zeeland, om daar een nieuw vader land te vinden. Daar hij echter niet emigreerde in het kader van het emi gratie-schema, kreeg hij geen vesti gingsvergunning, maar een verblijfs vergunning, die slechts voor een half jaar geldig is en dan# verlengd moet worden. De Amsterdammer bouwde in Nieuw Zeeland een bloeiend be drijf op en telkens werd zijn „permit" verlengd, zonder dat hem een vaste vestigingsvergunning verleend werd. Dezer dagen dreigde de vergunning weer te vervallen en toen de zaken man zioh bij de autoriteiten ver voegde om een verlenging van het document te verkrijgen, werd hem medegedeeld, dat zyn vergunning niet verlengd zou worden en hij bin nen een bepaalde termijn het land zou moeten verlaten. Gisteren is de termijn verstreken en werd de Am sterdammer in Wellington aan boord van een sc/hip gezet, dat hem naar Australië zal brengen. De Nederlandse regering heeft zich in hoge mate verbaasd getoond over deze gang van zaken. Het is door gaans niet de gewoonte om op een dergelijke manier tegen buitenlan ders op te treden en slechts wanneer het gedrag van de immigrant daar toe aanleiding geeft, gaat men tot uitwijzing over. De Nieuw-Zeelandse regering betoogt echter, dat „wet, wet is" en dat de Amsterdammer dan maar op de juiste wijze had moeten emigreren. De Amsterdamse zaken man vertrouwt echter, dat hij eenmaal in Australië met succes een verzoek tot de Nieuw Zeelandse regering zal kunnen richten voor een Burgemeester huurde zijn afscheidscadeau GEMEENTENAREN NIET ENTHOUSIAST Enkele maanden geleden werd een burgemeester in het Oosten des lands bij zijn vertrek uit de gemeente een afscheidscadeau aangeboden. Daar het secretarie-personeel niet goed wist, wat de scheidende burger vader graag zou hebben, schonk men hem enige tijd voor het officiële af scheid 300,met het beding, dat de burgemeester daar een blijvend aandenken voor moest kopen. Op de dag van het afscheid toonde de bur gemeester zijn medewerkers een Perzisch tapijtje en iedereen was het er over eens, dat het geld goed be steed was. Na enige tijd begonnen echter zon derlinge geruchten de ronde te doen ert na een ingesteld onderzoek is ko men vast te staan, dat de burgemees ter het tapijtje voor een tientje een dag gehuurd had, terwijl hij het geld op geheel andere wijze besteed heeft.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5