S)e CcicbeSoii^ont DOLLARS voor EUROPA Vreemde gevolgen van huurpolitiek De landhervorming in Egypte De besprekingen over Kasjmir Eén milliard dollar aan orders Weer een expeditie naar de Mount Everest Jiavieitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12676 Pepengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprije l 0.47 p. w-, f 2p. mnd., 6— p. kwart. Franco p. p. t 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontje» l 1-50 STAND VAN ZAKEN F de tiende week van de kabinets crisis en drie weken vóór Prinsjes dag, heeft prof. Romme verklaard: „Ik zie enig licht". Dat klinkt wel erg dramatisch, al zullen de woorden wel niet zo dra matisch zijn uitgesproken als zij zich gedrukt voordoen. Erg tragisch heeft het Nederlandse volk de slepende kabinetscrisis niet genomen. Het heeft er zelfs zijn geduld niet bij ver loren, omdat het in 't geheel niet zo strak gespannen was en omdat het toch ervan verzekerd kan zijn, dat als de koningin in de gouden koets uitrydt, er, op welke manier dan ook, wel weer een regering zal zitten op het Binnenhof. De manier, waarop deze regering in elkaar wordt gezet, is overigens geen fraaie manier, maar omdat het de enige manier schijnt te zijn ge weest om tot een vergelijk te komen, kunnen we er toch nog tevreden over zijn. Nu er geen Katholieke eerste mi nister van buitenlandse zaken kan komen en de K.V.P. met de ruil van Justitie voor Wederopbouw zonder meer geen genoegen kan nemen, wordt, om aan de K.V.P.-verlangens te voldoen, een nieuw departementje geschapen, het departementje van Maatschappelijke Zorg, gelijk we gis teren reeds berichtten. Reeds prof. Beel had by zijn for matie-poging een nieuw departement willen scheppen, waarin ook de Volksgezondheid was opgenomen, doch de P. v. d. A. wilde van een verzwakking van het departement van Sociale Zaken, door haar bezet, niets weten, en zo kwam van het plan-Beel te dien aanzien niets terecht. De K.V.P., welke gisteravond lang durig vergaderde, schijnt met de schepping van dit departementje accoord te zijn gegaan, niet omdat dit ministerie zo belangrijk is in zijn omvang, doch omdat de Katholieke invloed in de Raad voor Economische Aangelegenheden wordt versterkt en dit is wel belangrijk. Bovenden zou dit ministerie worden gecombi neerd met het vice-presidentschap, dat thans aan Binnenlandse Zaken inhaerent is. De wiskundige formule waarop het kabinet zal steunen (als 't er komt) is nu geworden 65221. De partijloze, aanvankelijk uit de plan nen verdwenen, is weer op de prop pen gekomen. Deze functionaris, bestemd voor de eerste post aan Bui tenlandse Zaken, zal mr. Beyen zijn, thans directeur van het Internatio nale Monetaire Fonds, terwijl de verwachting is, dat mr. Luns de tweede plaats gaat innemen. In de boven-gegeven wiskundige formule zyn, wat de personen aangaat, nog enkele onbekenden en onzekerheden, maar algemeen is de optimistische verwachting, dat, wanneer ir. Staf, die met dr. Beel en dr. Drees in nauw overleg is getreden, vanmiddag aan Hare Majesteit een tweede rapport zal aanbieden, zeer spoedig een of twee kabinetsformateurs zullen wor den aangewezen (genoemd worden dr. Drees, die de functie van minis ter-president zou gaan vervullen, en dr. Beel). Deze formateurs zullen niet veel meer te formeren hebben, zodat spoedig de uitkomst van al het wik ken en wegen, een pondje meer en een onsje minder, den volke kan worden getoond. Het zal geen verrassing worden, maar we zullen er toch maar tevre den over zijn. Waarom wordt Malik vervangen Naar aanleiding van Sde gemelde vervanging van Malik als hoofd van de Russische delegatie bij de Ver enigde Naties door Zorin verklaart men in welingelichte kringen der V.N., dat Malik een deskundige is op het gebied van zaken betreffende het Verre Oosten, terwijl Zorin specialist is op het gebied van Europese zaken. Men herinnert in dit verband aan het feit, dat Malik zijn post bij de V.N. aanvaardde in 1948, toen het Verre Oosten in het middelpunt van de pu- bieke belangstelling kwam te staan. Men vraagt zich af, of de Russische regering van mening is, dat zij thans aan de Europese zaken de voorrang moet geven boven die van het Verre Oosten. De komst van Zorin stelt het pro tocol der V.N. overigens voor een moeilijk probleem. Aangezien de Rus sen de herverkiezing van de secre taris-generaal, Trygve Lie, in 1951 niet erkend hebben en sindsdien stel selmatig ieder contact met deze heb ben vermeden, vraagt men zich af, aan wie Zorin zijn geloofsbrieven zal moeten overhandigen. Het twintigtal Russische en andere Oost-Europese diplomaten, dat sinds de herverkie zing van Trygve Lie bij de V.N. is benoemd, doet zijn werk zonder fei telijk te zijn geaccrediteerd. Als ge volg hiervan genieten de betrokkenen niet de diplomatieke onschendbaar heid, die alleen de secretaris-generaal voor hen bij de Amerikaanse autori teiten kan aanvragen. Britse huiseigenaren duiken onder Duizenden gezinnen in Engeland wonen gratis, omdat de huiseigenaren wei geren de huur te incasseren. De vastgestelde huren zijn te laag om de on derhoudskosten en verzekeringspremies te dekken. En om nu aan het uit voeren der bij de wet verplichte herstelwerkzaamheden te ontkomen, hebben honderden huiseigenaren maar besloten „onder te duiken." De „News Chronicle", waaraan de „Telegraaf" dit bericht ontleent, heeft een onderzoek ingesteld naar de omvang van deze beweging. En het blad noemt de volgende cijfers: In de stad Salford (178.036 inwo ners) zijn 600 huizen waarvan de eigenaar onvindbaar is. In Glasgow weigeren 1005 huiseigenaren de huur te innen. En de woningdienst van Manchester verwacht, dat het aan tal spoorloze eigenaren dit jaar met 100 zal toenemen. In Groot-Brittannië staan acht millioen huizen, met huren, die bij de wet zijn vastgesteld op het in- veau van 1939, of zelfs van 1914. Maar de kosten van het onderhoud zijn sinds 1939 bijna 200 procent geste gen, de belastingen en verzekerings premies zijn eveneens omhoog ge gaan. Daarom geven de eigenaren in de meegte gevallen mensen, die dik wijls een of twee huizen kochten als een toen nog solide geldbelegging er de voorkeur aan een eind te ma ken aan het steeds maar weer ver liezen lijden, en daarom afstand doen van hun bezit. Liever afbreken. Velen hebben verzocht hun huizen te mogen laten afbreken, anderen hebben getracht ze aan de gemeente over te doen. Maar dit zou beteke nen, dat het onderhoud ten laste van de plaatselijke belastingbetalers zou komen, en daarom weigerden de ge meente-autoriteiten. Hoe verdwijnen de huiseigenaren? Dat gebeurt op drie manieren: 1. Zij vormen een vennootschap met be perkte aansprakelijkheid. Wanneer de fondsen zijn uitgeput door de re keningen voor het onderhoud, wordt deze geliquideerd en kan zij niet meer worden aangesproken. 2. De erfgenamen van de huiseigenaar wei geren na diens dood de huizen over te nemen. 3. De eigenaren verande ren hun adres, weigeren rekeningen te betalen en innen de huur niet lan ger. Nieuwbouw geëvenaard. Het gevolg is, dat ieder jaar 200.000 woningen evenveel als er nieuw gebouwd worden, onbewoonbaar ra ken. Zij worden ontruimd en som mige worden dan door groepjes jon gelieden „ontmanteld", d.w.z. ont daan van lood en andere waardevol le materialen. Veel meer dan een ruïne blijft er op die manier niet over. Alleen al in Manchester storten volgens het plaatselijk hoofd van Bouw- en Woningtoezicht 40 tot 60 woningen per maand in elkaar.... De heer E. S. Booth, secretaris van de vereniging van huis-eigenaren te Leeds gaf een ander markant voor beeld: „In 1946 nam ik een foto van een huis, midden in een rij van 22, dat door kinderen was vernield. Vo rige week nam ik weer een foto van dezelfde straat.'Nu is de hele rij ver dwenen. Toen het middelste huis was vernield, trokken de naaste bu ren weg. En zo verspreidde de ver nieling zich over de hele rij". Door de oorlog is tweederde van Engelands huizen niet onderhouden en ongeschilderd gebleven. De Na tionale Organisatie van Huiseigena ren heeft nu berekend, dat voor ve le huizen de herstelkosten meer dan 10 jaar netto huur zullen bedragen. De Paus op Castel Gandolfo De H. Vader, die momenteel op Zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo vertoeft, houdt, naar goed ingelichte kringen in het Vaticaan aannemen, zich op dit ogenblik met drie proble men bezig: de hervorming van de Ro meinse Curie, de aanpassing van de werkzaamheden der Orden en Con gregaties aan de eisen van de mo derne tijd en de activering van het Christelijk leven in het diocees Ro me, dat een voorbeeld van gods dienstige ijver voor de gehele wereld moet worden. In hoever de Paus met de oplossing van deze vraagstukken gereed zal komen hangt geheel af van de tijd, welke hem buiten zijn gewone werkzaamheden overblijft MOSSADEQ BLUFT HARDNEKKIG De „New York Herald Tribune" deelt in een bericht van zijn corres pondent te Londen mede, dat Per- zië het jongste Brits-Amerikaanse voorstel tot oplossing van het olie geschil zou hebben verworpen. Het antwoord van Mossedeq zou zijn ver vat in een Donderdag te Londen over handigde nota. Regeringscrisis in België Volgens de correspondent te Brus sel van het Westduitse persbureau DPA zou België voor een nieuwe re geringscrisis staan. Aanleiding hier voor zou zijn de begenadiging van de „beul van Breendonck", een besluit, dat bij de socialisten, voormalige ver zetslieden en personen, die in Duitse concentratiekampen gezeten hebben, een storm van verontwaardiging heeft verwekt. Republiek van zenuwpatiënten Negen verpleegden in de ze nuwinrichting op het kleine Deense eiland Livoe in het Lim- fjord (Noord-Jutland) waren er Woensdagavond in geslaagd ge weren te bemachtigen, waarmee zij alle bewakers en employé's van de inrichting om het leven wilden brengen. Toen zij echter hun plan wilden uitvoeren, ont dekten zij tot hun verbazing, dat de patronen, waarvan zij zich ook meester hadden gemaakt, van een ander kaliber waren dan de geweren. Bij hun ondervraging de vol gende dag verklaarden de pa tiënten, dat zij van plan waren geweest, van het eiland een on afhankelijke republiek te ma ken. Livoe telt ongeveer 150 in woners. DUITS-JOODS ACCOORD De besprekingen tussen de West- Duitse delegatie en delegaties van Israël en de „Conference" de or ganisatie van de grote Joodse vereni gingen buiten Israël over de dooi' West-Duitsland te betalen schade loosstelling,, op kasteel Oud Wasse naar, zijn beëindigd. De ontwerp verdragen zijn reeds aan de regerin gen van West-Duitsland te Bonn en van Israël te Tel Aviv gezonden Naguih en Ali Maher ontkennen conflict De Egyptische premier Aly Maher heeft voor het begin van de volgende week een bijzondere vergadering van zijn kabinet bijeengeroepen om de piannen van het leger voor de herverdeling van het bouwland te bespreken. Hij wil in de samenstelling van zijn kabinet een paar wijzigingen aanbren gen en er enige technici een plaats in geven, onder wie een landbouwdes kundige. Voorts heeft het bureau van de minister-president Donderdagavond een gemeenschappelijke verklaring van generaal Naguib en premier AU Maher gepubliceerd, waarin nadrukkelijk de berichten worden tegenge sproken, volgens welke een conflict tussen de generaal en de premier zou bestaan. DEMOCRATIE IN PRACTIJK. Iedereen heeft zijn mond vol over wat het leger noemt de democratise ring van Egypte, die zich tot dusver re vooral in kleinigheden uit. De fez zal worden afgeschaft. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat hij de ambtenaren van zijn de partement voortaan wenst te zien zonder fez, in hemdsmouwen en zon der boord. En zijn ambtgenoot van sociale zaken heeft gezegd dat hij niet zal aarzelen een goed voor beeld te geven en voortaan op zijn departement zal verschijnen met een Het vluchtelingenprobleem in West Berlijn Nu de Oost-Duitse autoriteiten de Sovjet-zóne van West-Duitsland hebben afgesloten door het oprichten van een Niemandsland langs de gehele grens, kunnen vluchtelingen uit Oost-Duitsland slechts ontsnappen door West-Bei- lijn binnen te glippen. Dagelijks trekken honderden Oost-Duitsers West- Berlijn binnen en zij stellen de autoriteiten voor moeilijke problemen. Het stadsbestuur heeft nu vliegtuigen gehuurd, waarmede de vluchtelingen naar West-Duitsland werden gebracht Uren voor het vertrek van de toestellen wachten vluchtelingen voor het vliegveld Tempelhof te Berlijn op hun beurt om de stad te verlaten. gewone hoed. Op 18 September zul len er een paar byzondere commis sies bijeenkomen om de democrati sering van de kleding te bespreken. De regering zal niets nalaten om het voor buitenlanders aantrekkelijk te maken, zich in Egypte te vestigen, er kapitaal te investeren of zelfs de Egyptische nationaliteit aan te ne men. Vertraging in de afgifte van paspoorten en visa, tot dusverre een reden voor vele vreemdelingen om het land niet te bezoeken, behoort tot het verleden. Alle handelsbelem meringen zullen uit de weg geruimd worden. De buitenlandse dienst van Egyp te zal worden gereorganiseerd. Ver scheidene gezanten en ambassadeurs worden vervangen, onder wie de ambassadeur te Londen en de ge zant in Den Haag. Als troonpretendent is aangewe zen de 77-jarige prins Mohammed Aly, een neef van de verdreven ko ning Faroek en het oudste lid van het koninklijke huis. Wanneer de ko ning, de zeven maanden oude Ah med Foead, overlydt volgt de grijs aard hem op. Een overzicht tijdens de besprekingen tussen India en Pakistan over de kwestie Kasjmir, welke te Genève werden gehouden onder leidihg van de V. N.-bemiddelaar, de Amerikaanse ex-senator .Frank P. Graham. Aan de tafel zien we links van dr. Graham generaal Devers, zijn militaire assistent, Sir Zufreella Khan, de minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, ge neraal Sheika en de heer Ayub, leden van de delegatie van Pakistan. Aan de rechterzijde van dr. Graham zijn secretaris, vervolgens Copclas Wani Ayyangar, minister van de Defensie van India, de heer Dhar van de rege ring van Kasjmir, generaal Thymayya en de heren Shankar en Sharma, gedelegeerden van Indië. BIJ EUROPESE WAPENFABRIEKEN De Verenigde Staten zullen het komende jaar voor 1 milliard dollar aan orders by de Europese wapenfabrieken plaatsen. Onderdeel van dit plan dat thans in Washington wordt uitgewerkt vormt een nieuw programma van 400 millioen dollar voor de productie van gevechtsvliegtuigen in Europa, ten einde de gaten in de Noord-Atlantische luchtverdediging te vullen. Dit laatste werd onthuld in een speciaal rapport van ambassadeur William Dra per, Amerika's bijzondere vertegenwoordiger in Europa, aan president Tru man, over de economische en militaire vooruitgang, die door de landen van het Noord-Atlantische Pact is gemaakt. In het rapport dat door het Witte Huis is vrijgegeven, wordt gezegd, dat het programma voor de productie van vliegtuigen gezamenlijk door de Ver enigde Staten en de Europese landen zal worden g'efinancierd. Volgens ambassadeur Draper heeft Washington reeds in principe dit pro gramma goedgekeurd en zijn reeds onderhandelingen gaande. Ook worden onderhandelingen ge voerd over de vervaardiging in En geland van „Centurion"-tanks, als deel van het „off-shore"-programma voor bepaalde Nato-landen. (Met „Off-shore"-programma worden aan geduid de militaire aankopen van Amerika in het buitenland). Ambassadeur Draper meldde ver der, dat de Verenigde Staten in de laatste zes maanden in totaal voor 683.800.000 dollar aan orders voor wapens en uitrusting bij de Europese wapenfabrieken hebben geplaatst, be stemd voor de landen van het Noord- Atlantische Verdrag. Een dergelijk aankoop-programma is nu opgesteld voor het fiscale jaar, dat vorige maand Juli is begonnen. Draper dringt in dit rapport even- INKRIMPING GRIEKS LEGER. Het Griekse kabinet heeft beslo ten het leger in te krimpen ten einde de uitgaven te verminderen. De op perbevelhebber van het leger heeft opdracht gekregen te onderzoeken, hoe groot de vermindering moet zijn om vijfhonderd milliard drachmen te besparen. OPROEP VAN WILHELM PIECK. De president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, heeft via de radio de Westduitsers opgeroepen door mas sademonstraties de ratificatie van de conventies van Bonn tegen te gaan Een ratificatie zou betekenen, dat de weg naar de oorlog ingeslagen was. Nieuwe zuurstofapparaten De tweede Zwitserse expeditie, die dit jaar een poging zal doen de Mount Everest te beklimmen is uit Genève vertrokken, uitgerust met geheel nieuwe zuurstofapparaten van Duit se makeiy. De groep bestaat uit zeven leden, onder leiding van dr. Gabriël Cheval- ley. Hij en Raymond Lambert namen ook aan de eerste expeditie deel, welke slechts 700 meter van de top verwijderd bleef. In October zullen de bergbeklimmers aan de voet van 'de hoogste berg ter wereld aankomen en in November zal de eigenlijke tocht beginnen. Het is voor de eer ste maal in de geschiedenis dat ir dit jaargetijde een poging onderno ifïen wordt. De uitrusting van de expeditie, bij na een halve ton, is in het Indische vliegtuig „Kasjmir Princess" geladen. De leden van de expeditie hebben goede hoop dat ditmaal dank zij de lichte Duitse apparaten de poging zal slagen. De grootste moeilijkheid bij de bestijging van de Mount Eve rest is de ademhaling in de zeer lich te luchtlagen op grote hoogte. De Zwisters vliegen van Bombay naar New Delhi, vanwaar zij naar Katmandoe, de hoofdstad van Ne pal, vertrekken. Een mars van twin tig dagen scheidt hen dan nog van het hoofdkamp. eens aan op een liberaler Ameri kaanse handelspolitiek, ten einde het Europa gemakkelijker te maken dol lars te verdienen en de economie van de Westeuropese landen te verster ken. Daartoe zou Amerika „in belang rijke mate" meer uit Europa en ande re delen van de wereld moeten im porteren, vooral, indien de Verenigde Staten verwachten hun tegenwoordi ge exportvolume te kunnen hand haven. Om grotere importen te stimuleren, stelde hij voor uitbreiding van de wederzijdse handelsverdragen, ver eenvoudiging van douane-regelingen en een progressieve vermindering van invoerbeperkingen en invoerrechten. Eisenhower in actie Generaal Dwight D. Eisenhower neemt de ovaties in ontvangst van dc menigte bij zijn verschijnen op het spreekgestoelte in Madison Square Garden te New York, waar hy de Conventie van het Amerikaanse Le gioen toesprak. Generaal Eisenhower zeide dat naar zyn mening de Amerikaanse rege ring „met koude beslistheid" het Kremlin duidelijk moet maken, dat zij nimmer voor altijd Rusiands po sitie in Oost-Europa en Azië zal er kennen. In scherpe bewoordingen wraakte Eisenhower de Russische agressie, welke de Verenigde Staten in groter gevaar heeft geplaatst dan ooit tevoren in de geschiedenis. Hy zeide verder te geloven dat de Rus sen e«n oorlog zouden beginnen op het ogenblik, waarop zij menen sterk genoeg te zijn om deze te winnen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1