De Nederlandse televisie groeit, zij 't langzaam Wie won de wagen 11 Drie Nederlandse zeelieden in Mexicaanse gevangenis Oude invalide door aannemer van spaarduitjes beroofd DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In andere Europese landen gaat het ook niet vlug In een gelukkig zeer klein deel van de pers is het voorgesteld, alsof de televisie in Nederland door niet min der dan twintig landen is gehekeld. Ofschoon het jongste nummer van de Katholieke Radiogids reeds heeft stelling genomen tegen die op geen enkel feit steunende bewering, kan het goed zijn te wijzen op de verze kering van Jan Castelijns, die het hoofd is van de KRO-televisie, na melijk, dat de Nederlandse televisie niet onder doet voor de Duitse, dat een serie van onze experimenten in Hamburg zelfs met verbazing werd begroet. De heer Castelijns, oud Philipsman en stellig gezaghebbend, kon zijn be wering actueel noemen, daar hij zo juist is teruggekeerd van een korte studiereis naar Hamburg, waar de West-iDuitse televisie-experimenten in hardnekkig overgebleven bunkers worden bedreven. Hij vertelde ons bovendien, dat Hamburg nog slechts zwakke uitzendingen heeft en mis schien ook daarom een beperkt aan tal kijkers. Om nu terug te komen op de be wering, dat onze eigen televisie zo sterk in het buitenland wordt gehe keld, somde de heer Castelijns op, dat hetzelfde België, waarnaar men dus in onze zuidelijkste provincies kan kijken, enige van zijn televisie- medewerkers heeft teruggestuurd naar de radio, dat Denemarken nog pas een inzinking teboven is geko men, dat de t.v.-studio van Zwitser land is gesloten en dat ook uit andere Europese landen niet bepaald opti mistische berichten over de grens komen. Ook uit het feit, dat de televisie studio in het kerkje Irene te Bussum op het ogenblik wordt vergroot, kan men toch licht afleiden, dat het expe riment van de televisie in ons land zich gunstig ontwikkelt. Vrijwel een jaar geleden is men begonnen en nu op de helft van de tweejarige ex perimentele periode kan de Ne derlandse Televisie-stichting het niet langer stellen met de ruimte in het te kleine kerkje alleen. Straks zal men een hulpstudio hébben verkre gen, die weliswaar slechts zeer be scheiden van oppervlakte is, maar voorlopig toch voldoende om kleine uitzendingen te doen. In afwachting van die uitbreiding hebben de vier grote Omroepvereni gingen en ook de VPRO hun tele visie-schema voor de eerste helft van Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gramo- foonmuziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramo- foonmuziek. (9.359.40 Waterstan den). VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianoduo. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Gramofoonmuz. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Om roeporkest. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zie ken. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Gra mofoonmuziek. 17.50 Regeringsuit zending: Jeugduitzending. Corres pondentieclub: „Wij slaan op de Tong-Tong", o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Accordeonorkest en solist. 18.55 „Het oude zeemansleven", causerie. 19.05 Joegoslavische muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Pro menade orkest, klein koor en solis ten. 21.00 „De achtervolging", hoor spel. 21.55 Pianorecital. 22.25 „De Hollandse dijk, schepping van tra ditie en wetenschap", causerie. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.50 Sport. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. H.00 „Kruisridder van Joegoslavië", hoor spel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinlbouwmededelingen. 12.33 Gra mofoonmuz. 12.37 Kerkdienst. 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws. 13.15 „Met PIT op pad 13.20 Vocaal dubtel- kwartet. 13.50 Gramofoonmuz. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gramofoon muziek. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gramoofonmuz. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire repor tage. 18.00 Nieuws. 18.15 Volksliede ren. 18.35 Amusementsmuziek. 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbe spreking. 19.30 Gramofoonmuz. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Con certgebouworkest. 21.25 „Van Rome naar de Dolomieten", causerie. 21.40 Samenzang. 22.00 Reportage. 22.20 Gramofoonmuziek. 22.30 Internatio naal evangelisch commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. het pas begonnen seizoen opgesteld. Toevallig is hierbij actueel geworden de vraag, of men in Nederland even als in Amerika geschiedt, op de duur zou kunnen overgaan tot zogenaam de sponsored programs, uitzendingen, die door adverteerders worden aan- Reclames in de pauzes der uitzendingen? In haar jongste t.v.-uitzending heeft de NCRV de zaak min of meer aan de orde gesteld en wel door mid del van een vraaggesprek tussen twee voor- en twee tegenstanders van re clame in het t.v.-programma. Uit de verf is deze kwestie stelling niet ge komen en dat kon practisch ook niet in zo kort bestek. De NCRV- uitzending gaf enkele typerende voorbeelden van feclame binnen de sfeer van een vocaal programma, in de geest zoals Luxemburg in som mige van haar radio-uitzendingen pleegt te doen. De onderbrekingen waren werkelijk zeer storend, zó, dat men in ons land wel nooit zelfs tot een experiment op dit gebied zal be sluiten. Ook de voorstanders in het NCRV-debat lieten hieromtrent geen twijfel. En dan is er nog de Rijks overheid, die haar verbod tot het maken van reclame in televisie evenals in radio-uitzendingen zal handhaven. Als men intussen berekent, dat be taalde reclame veel geld in het laadje zou kunnen brengen ter verlichting van de kostbare uitzendingen van vaak 2000,per keer, zou men de vraag in discussie kunnen brengen, of mogelijk bescheiden en door de Stichting goedgekeurde reclames op het televisiescherm kunnen verschij nen tijdens de pauzes, als toch gedu rende meer dan tien minuten een nietszeggend pauzeteken gehandhaafd blijft, waar practisch niemand naar kijkt. Hetzelfde geschiedt tijdens de pauze in de bioscoop. En wie dan niet naar de reclames wil zien, kan zich op andere wijze vertreden. Indien men door toepassing van deze suggestie de kijkgelden zou kunnen drukken, waardoor dan de industrie mogelijk meer toestellen kan verkopen, is er naar onze smaak wel Bok smulde van krantenlectuur In de Kampstraat te Heerlerheide is tijdens het weekend een geitebok gestorven, die de belangstelling van de hele buurt op zich had weten te vestigen. Het dier was namelijk ergens ach ter het huis van zijn baas een han delaar in afvalstoffen verzeild ge raakt in een grote hoop lompen, oud papier en andere rommel. Daarin was het zover doorgedrongen, dat het er zich tenslotte niet meer uit kon werken. Dit alles gebeurde drie weken geleden. De eigenaar ver miste de bok dadelijk, doch hij had er geen idee van waar het dier was gebleven. Hij veronderstelde ten slotte maar, dat het beest hem was ontstolen of dat het was weggelo pen. Medio verleden week echter, toen hij een klant aan enkele karrevrach- ten rommel aan het helpen was, vond de handelaar de blok terug. En hij leefde zowaar nog. Het dier bleek zich in het leven gehouden te hebben metoude kranten. Het laat zich echter denken, dat het er door die ongewone kost niet op vooruit was gegaan. Desondanks gaf een vee arts, die erbij werd gehaald, nog hoop, temeer daar het dier of lie ver: wat er nog van over was zich na zijn verlossing uit de berg rommeld opvallend monter toonde. Deze hoop is ijdel gebleken, want tijdens het weekend is de bok al le versterkende middelen ten spijt toch nog bezweken aan de gevolgen van zijn ongewoon avontuur. DOOR HET DAK GEZAKT. De 46-jarige landbouwer K. te Kruisland (N.B.) is, toen hij bezig was met. het beleggen van een dak met asbestplaten, naar beneden ge stort doordat een der platen brak. K. stierf na de val vrijwel onmiddel lijk. Hij laat een vrouw en zes kin deren achter. Zes pleisters ingeleverd Tante Pos in Haarlem op school Sparen op school is altijd aantrekkelijk geweest. Voor de leer\ingen van de Lorentzschool te Haarlem wordt het nóg mooier, nu ze de beschikking heb ben gekregen over twee „echte" loketten, die in hun school geplaatst zijn. Dit „filiaal" der R. P. S. werd Maandagochtend officieel door de Directie van de Rijkspostspaarbank overgedragen, als dank voor de goede wijze, waarop de kinderen van deze school snaren. Dat de kinderen deze geste van de R. P. S. wisten te waarderen, blijkt wel uit deze foto: er vormde zich direct een grote queue van spaariusLgen.Naast het loket de heer J. H. aanleiding voor een open ge- j van Loon, die het loket namens de Directie van de R. P.S. aanbood, daar- sprek van voor- en tegenstanders. I naast de heer J. M. Vercruyss, Hoofd der School. De kapitein van de „Alblasserdijk" van de Holland Amerika Lijn, de heer H. van Blokland, die vorige week met zijn schip in ons land te rugkeerde, heeft medegedeeld, dat drie leden van zijn bemanning op 't ogenblik worden vastgehouden in de strafgevangenis van de Mexicaan se haven Vera Cruz op beschuldi ging van moord. Zij werden gearres teerd door de Mexicaanse autoritei ten naar aanleiding van het feit dat in één van de ruimen van het schip het lijk van een Cubaan is aange troffen. toen de „Alblasserdijk" op onthoud had in Vera Cruz. Volgens mededelingen van de ka pitein werd by het schoonmaken van de ruimen op 2 Juli het stoffe lijk overschot aangetroffen van de 25-jarige los-werkman Julio Rodri guez uit Cuba. De Mexicaanse auto riteiten werden van deze vondst in kennis gesteld en het onderzoek, dat deze instelden, leidde ertoe, dat zes bemanningsleden werden gear- teerd. Bij de lijkschouwing was ko men vast te staan, dat de dode een gebroken kaak had en verwondingen aan borst, onderlichaam en benen. Inmiddels zijn drie van de gearres teerden weer vrijgelaten en naar Texas gereisd, waar zij door het schip werden opgepikt. Thans zijn nog in gevangenschap de olieman J. de Haas, de olieman W. Pijpers en de stoker H. Wagemakers, allen uit Rotterdam. Het is de overtuiging van de kapi- ZEG HET MET MELKFLESSEN Een flinke klap met een melkfles op het hoofd van zijn broer was het gevolg van een bezoek, dat de vader en broer van een jonge Hagenaar uit de Van der Neerstraat gister avond aan deze brachten. De klap kwam zo zwaar aan, dat de Hagenaar bewusteloos neerviel. De vader bleek dit echter nog niet voldoende en hij trapte de bewuste loze nog een paar maal tegen het hoofd. De vrouw van de gewonde greep hierop ook een melkfles en sloeg hiermede de broer van haar man op het hoofd. Deze klap had echter geen ernstige gevolgen. De politie, inmiddels gewaarschuwd, liet de gewonde naar het ziekenhuis vervoeren en maakte met de twee woestelingen een tochtje naar het politiebureau. HIJSKRAAN OMGEVALLEN Op het terrein van de N.V. Ma chinefabriek en constructiewerk plaatsen J. C. van Rijswijk aan de Waalhaven te Rotterdam is een z.g. topkraan, waaraan een hijs ijzeren balken van ongeveer 3800 kg hing, topzwaar geworden en omgevallen. De kraan kwam met de kop op een fabrieksgebouw terecht, waardoor aan het dak ernstige schade werd toegebracht. In de cabine van de kraan zat de 31-jarige kraanmachi nist J. Klap uit de Beverstraat. Hij liep een hoofdwonde en een hersen schudding op en moest naar het Zui derziekenhuis worden vervoerd. tein, dat er in dit geval door de Mexicaanse autoriteiten een gerech telijke vergissing is begaan en dat de gearresteerden niets te maken hebben met de dood van de Cubaan. Volgens de kapitein moet de man zich in Havanna in het ruim hebben verstopt en daarna in het donker een val hebben gemaakt door de ope ning van het sparredek, waardoor hij acht a negen meter diep op de sta len bodem van het onderruim is ge vallen. Hieraan zouden de verwon dingen moeten worden toegeschre ven. Bovendien meent de kapitein, dat in geval van moord de bedrijvers daarvan hun slachtoffer ongetwijfeld over boord zouden hebben gegooid. Tijdens het onderzoek is door het feit, dat de hulp van een tolk moest worden ingeroepen, nog een merk waardige vergissing gemaakt. De aanvankelijk gearresteerde eerste stuurman had nl. gezegd, dat hij in Havanna een tip had gekregen, dat er een verstekeling aan boord was gegaan. De tolk vertaalde - „tip" als fooi, waardoor de indruk werd ge wekt, dat de stuurman de man tegen een zacht prijsje aan boord had ver stopt. De gezagvoerder heeft zich in ver binding gesteld met de Nederlandse gezant in Mexico City, dr H. R. van Houten, met de Nederlandse consul in Vera Cruz, de heer G. L. Barran- co en met de agent van de H. A. L. aldaar, doch de oplossing van deze zaak is tijdens het verblijf van de „Alblasserdijk" niet verkregen. De Mexicaanse autoriteiten zijn er van overtuigd, dat er een moord heeft plaats gehad en verklaarden, dat zij „de moordenaar wel zouden vinden". De drie bemanningsleden zitten nu al zes weken onder zeer slechte omstandigheden in de gevan genis van Vera Cruz. Toen de „Al blasserdijk" op 10 Juli vertrok heeft men hen nog wat eten gebracht, om dat het gevangeniseten zeer slecht was. Het valt te verwachten, dat het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken stappen zal doen bij de Mexicaanse gezant om de vrijlating van de drie mannen te verkrijgen. Aan de Artillerie-Inr. te Zaandam is een ernstig ongeluk gebeurd, ten gevolge waarvan de arbeider G. F. M. van der Linde uit Amsterdam met zware brandwonden naar het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam moest worden vervoerd. Een mede arbeider Balterus, eveneens in de hoofdstad woonachtig, kreeg brand wonden aan de linkerhand en pols en kon na verbonden te zijn, de werkzaamheden hervatten. De 30-jarige gehuwde arbeider Van der Linde was bezig een gat te boren in een ijzeren tafel. Onder het tafelblad lag een voorraad buskruit, het z.g. miskruit, dat bij aanraking met verwarmde voorwerpen direct in brand vliegt. Toen Van der Linde met zijn boor door het tafelblad heen was vielen de warm geraakte ijzeren krullen op het buskruit, dat terstond in brand vloog. Een grote steekvlam trof Van der Linde aan beide han den en het gezicht. (Trouw) LES-AUTO TUSSEN ROOMSOEZEN Twee winkelruiten sloegen rinke lend aan scherven, de winkelpui werd grondig vernield en de room soezen en bonbons werden herscha pen tot een vormloze brei, waarin met de beste wil van de wereld niets aantrekkelijks meer kon worden ge vonden. Dit was het gevolg van een oefen- rit, die een 23-jarige Haarlemmer maakte in een les-auto. Bij de ban ketbakkerij D. Tromp in de Vos' „WE ZIJN HEM OP HET SPOOR..." Nog is de totaal uitslag van de spannende pleister-actie van de EJH.B.O. niet geheel bekend, maar dank zij het speurderswerk, dat gis teren in geheel Nederland verricht is, konden alle prijzen, behalve de hoofdprijs, aan de winnaars toege zegd worden. De telefoonlijnen van de E.H.B.O. te Rotterdam zijn gisteren geen mo ment buiten dienst geweest. Iedereen, die ook maar een flauwe indruk van een letter op zijn pleister omslag meende te ontdekken, snelde naar het hoofdkantoor, of trachtte zich telefonisch te melden. Vooral het laatste 'beperkte zich meestal tot een poging, want de lijnen waren te veel bezet. Ondertussen ging de E.H.B.O. ech ter op speurtocht. Zij doorkruiste het gehele land met omroepwagens en het resultaat hiervan is, dat momen teel zes van de zeven prijswinnaars bekend zijn. Zoals wij gisteren reeds meldden, gaat mevr. Van Velzen, die momen teel verpleegd wordt in het sanato rium „Berg en Bos" een reis naar Lourdes maken, maar wat mevr. Van Velzen nog wel zo fijn vindt is, dat de E.H.B.O. haar man toestemming gegeven heeft om als brancardier mee te reizen. De heer Van Velzen is werkzaam bij de gemeentereiniging Bussum. Over het algemeen zijn de prijzen terecht gekomen bij mensen, waar zij een grote uitkomst betekenen. Zo zag de heer M. J. Berens uit Dinte- ren zijn huwelijksplannen werkelijk heid worden, doordat hij de „R" op zijn omslag vond en daardoor in het bezit van de scooter kwam. De scoo ter is heel mooi, maar de heer Be rens neemt het geld en koopt er zijn uitzet van. Fen royaal gebaar maakte de E.H.B.O. tegen de 40-jarige mevr. J. A. BosClaessens uit Ammerzoden, die met de „G" een jaar lang de re keningen van de huishaas door kan sturen naar de E.H.B.O. Daar de ge meente Ammerzoden vrij lage huren heeft, werd het bedrag on een zeer gulle wijze naar boven afgerond. Het zal voor de vier-jarige Henny Haazer uit Rotterdam een beetje moeilijk zijn om op haar eentje naar Rome te reizen en daarom heeft haar vader besloten, dat Henny niet naar Rome gaat, maar dat het geld van deze reis aan het gehele gezin, be staande uit zal komen. fen, voordat zij de winnaar met naam en adres kan presenteren. „Wij zijn hem op het spoor" is alles wat wij in Rotterdam te weten konden komen. Ook de „kinderwagen-actie" is nog in volle gang en ook hieromtrent kon den wy geen nadere gegevens beko men. Wagenstoet vol oud-Nederlandse glorie Niet minder dan drie mail-coaches, waarvan een met acht paarden, a la Daumont bespannen, hebben deel genomen aan een uitgebreide wagen stoet van boeren- en historische voertuigen, welke duizenden vreem delingen heeft getrokken. Er waren niet slechts boeiende inzendingen uit het Gooi zelf, maar ook van de Veluwe en de Gelderse rivieren streek, uit Twente en Zeeuws Bra bant. Hier kon men een verzameling bijeen zien, zoals zelden eerder in ons land werd voorgereden. Een van die mail-coaches, getrok ken door vier prachtige schimmels, was een oude postkoets van Van Gend en Loos, bemand als weleer, compleet met geüniformeerde koet sier en schallende posthoorn. En op die andere mailcoach trok een fleu rige stoet van dames en heren in Eiedermeier mee door het oude Gooi- se dorp. We zagen verder boerenwagens van hier en daar, volgeladen met ge- costumeerde boeren en boerinnen, wagens opgetast met pas gewonnen hooi, de eigenaardige Utrechtse wa gens van groot en klein formaat, huifkarren en ponnywagens, voor een enkele keer een bespannen hon denkar met Üe entourage van melk- verkopende boeren en natuurlijk ook prachtige, kunstig gebeeldhouwde en beschilderde sjezen, waarin jon ge en oudere bruidsparen als ter kerke reden. Ook was er de Scheveningse ha ringboot, getrokken door drie naast elkaar gespannen paarden, als geheel een fikse propaganda voor het Ne derlandse zee-banket. En tenslotte reed mee een boerenstulp van hei de, met de inventaris van geiten, konijnen en aan het spinnewiel zit tende jonge vrouwen. Zuiver ter op luistering trok mee de ouderwetse brandweer met pompiers en met het toen gebruikelijke vaatje brandewijn voor de spuitgasten. Voortreffelijke schilderkunst, beeld- houw- en smeedwerken hebben we in die kostelijke stoet waargenomen, evena*s in de na afloop van de stoet personen, ten goede1 §eoPer^e tentoonstelling. Vooral de j wagenborden waren vaak kunststuk- Door de „I" in te leveren werd eenSr™et veeIal godsdienstige voor- inwoner van Roermond eigenaar van! ste3"®en en J1Jze tek?ten- Ook de ijskast terwijl een Astenaar een we„ kl.<T geneden en ge- jaar lang vrij roken kan. I soMderde zittekisten. achterschamels De hoofdprijs is echter nog niet uit de bus gekomen en de E.H.B.O. is niet van zins de spanning op te hef- De „Flora" en Heemstede Verkeersregeling kost halve ton Het gemeentebestuur van Heem stede deelt aan de Raadsleden mede. dat de tentoonstelling „Flora 1953" niet alleen voor de organiserende vereniging maar ook voor de ge meente met zich mede brengt, dat maanden van te voren de nodige maatregelen moeten genomen wor den ter verzekering van een vlot verloop. Ten behoeve van het ver keer moet gezorgd worden voor aan leg van parkeerterreinen, het aan brengen van de nodige verkeersbor den, het aanschaffen van een mobi lofoon-installatie, het inroepen van de hulp van Rijkspolitie. Verder het instellen van een tijdelijke politie post in de onmiddellijke omgeving van het tentoonstellingsterrein en het ter beschikking hebben van een tweede auto. Ook op ander gebied zullen zeker nog enkele voorzienin gen nodig zijn. Een crediet van 45000 is daartoe nodig maar daar- maerstraat moest hij een bocht ma-tegenover staan enkele belangrijke ken en nam deze te kort. Persoon- posten welke zullen worden verkre- lijke ongelukken deden zich nietl gen uit verpachtingen, voor. I van boerenwagens, speelwagenbank- jes, achterbordjes en bokken-tent wagentjes. Een prachtige Hollandse boerenwagen was in bruikleen afge staan door het Openluchtmuseum te Arnhem. Het was alles onbestreden kunstwerk, dat een plaats zou ver dienen in de beste musea of in folk loristische verzamelingen. Te weinig brandstof voor marine Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Weiter (KNP) betreffen de het niet toereikend zijn van de bedragen op de begroting voor 1952 voor de exploitatie van de vloot, heeft minister Staf geantwoord, dat bij de opzet der begroting 1952 niet kon worden voorzien, dat gezamen lijke oefeningen met de bondgeno ten een omvang zouden nemen als in feite het geval bleek. Hierdoor, zo mede door prijsstijging en zeer hoog brandstofverbruik van de Korea-ja- ger zullen de uitgetrokken bedra gen voor brandstof inderdaad niet voldoende zijn. Maatregelen worden getroffen tot verhoging van de brandstofpost on der gelijktijdige vermindering van andere posten, welke daarvoor de mogelijkheid bieden. Van immobili- satie tijdens het voor de oefeningen gunstigste seizoen is dan ook geen sprake. Er komt meer werk voor de Bos sche sigarenmakers, want 8 Septem ber gaan de Velasquez-fabrieken uit Meerveldhoven in één der vrijgeko men Bossche industriehallen een fi liaal openen, waardoor deze fabrie ken 150.000 sigaren per week meer zullen kunnen afleveren. De Velas quez-fabrieken hopen hierdoor snel ler aan de afwerking van de orders tegemoet te kunnen komen. Angst voor Soc. Zaken belette aangifte Een oude, invalide man, de 67-jar. Müller nam enige jaren na de oorlog zijn intrek bij een aannemer te Half weg en behalve de uitkering, die de man bij Sbc. Zaken genoot, beschikte hij nog over een aardige spaarpot. De aannemer was met dit feit op de hoogte en wist de oude man, die ge heel verlamd is, over te halen, hem een bedrag van f 4.500,te lenen. Toen de invalide voor een tijd in een ziekenhuis opgenomen moest worden, eigende de aannemer zich nog 6000 toe uit de cacaobus, die de oude man tot spaarpot diende. De oude man durfde, nadat hy de diefstal bemerkt had, eerst de zaak niet bekend te maken uit angst voor Soc. Zaken, waarvan hy jarenlang op onrechtmatige wijze een inkomen had genoten. Ten slotte vertelde hij het verhaal toch aan een ambtenaar van Soc. Zaken, die na een kort on derzoek de politie van het geval in kennis stelde. De politie arresteerde de aannemer en deze legde een be kentenis af. Uit het onderzoek is ge bleken, dat de aannemer de gelden van zyn invalide huisgenoot aan pretjes heeft uitgegeven. West-Duitsland bouwt voor Nederland In Hamburg is het grootste na-oorlogse vrachtschip te water gelaten. Het is een 12.500 ton metend turbine-vrachtschip, bestemd voor de „Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij", dat bij de doop de naam „Amers- kerk" ontving. De doopplechtigheid werd voltrokken door de echtgenote van de voorzitter van de Raad van Vertegenwoordigers der V. N. S., Me vrouw van der Heuven van Oordt. De bouw van de „Amerskerk" heeft bijna acht maanden geduurd, hetgeen te wijten is aan de vertraagde materiaal- aanvoer. De foto toont het moment, waarop de „Amerskerk" haar element inglijdt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6