TALEN Ter navolging van Den er ook in Leiden geen Haag komt koopavond Een cursus voor slagersleerlingen Gesostumeerde dames voetbalden op Groenoord DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Voorstellen aan de Leidse Raad Op 1 October 1952 treedt de Win kelsluitingswet 1951 in werking. Uit dien hoofde is het nodig, dat een nieuwe Verordening op de Winkel sluiting wordt vastgesteld. Artikel 2 van de nieuwe wet ver biedt het geopend hebben van een winkel op Zondagen en voorts op werkdagen voor 5 uur en na 18 uur, terwijl het verboden is, gedurende de tijd, dat een winkel gesloten moet zijn iemand in de nabijheid van de winkel te bedienen of, behoudens uit zonderingen, vanuit de winkel waren ter aflevering aan het publiek uit te zenden. Artikel 8 der wet bevat een zelfde verbodsbepaling voor de uit oefening van de markthandel, de straathandel en de handeL te water, met dien verstande, dat bij deze ca tegorieën het verkopen of te koop aanbieden verboden is na 19 uur. In- Raadsagenda De gemeenteraad van Leiden ver gadert op Maandag 1 September a.s. ©m twee uur. De agenda vermeldt o.a.: Aanwijzing van candidaten voor de benoeming van twee Commissa rissen bij de N.V. Leidsohe Duinwa ter Maatschappij. Aftredend: de heren J. C. van Schaik en mr. dr. H. A. M. Knol. Benoeming van een rector van het Gymnasium. Aanbevolen wor den: le. dr. W. Wiersma, conrector van het Gymnasium; 2e. dr. B. J. de Jonge, conrector Sted. Gymn. Dor drecht. Benoeming van een tijdelijk le raar in de Nederlandse taal en let terkunde en van een tijdelijk leraar in de Wis- en Natuurkunde aan het Gymnasium. Voorgesteld worden, resp. de heren dr. J. W. Weevers en T. Versteeg. Benoeming van een tijdelijk le rares in de Duitse taal en letterkun de, van een tijdelijk lerares in de Franse taal en letterkunde, van een tijdelijk leraar in de Staatsweten schappen en van een lerares in de Plant- en Dierkunde aan de Hogere Burgerschool voor Meisjes. Voorge steld worden resp. M. A. J. Strade Hageman, W. Klerks, mr. J. Th. Ver meulen en M. L. W. Baron. Praedvies op het verzoek van prof. dr. A. A. Prins om hem ontslag te verlenen uit zijn betrekking van leraar in de Engelse taal en letter kunde aan het Gymnasium. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende vaststel ling van een vermenigvuldigingscij- fer voor het tarief van het schoolgeld voor het uitgebreid lager onderwijs te Leiden. B. en W. willen het verme- nigvuldigingscijfer niet verlagen, om dat verlaging tot 1. de gemeente een schadepost van *60.000.— oplevert. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van een openbare school voor voor bereidend lager onderwijs op een terrein aan de Damlaan Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aan schaffen van leermiddelen etc., ten behoeve van de eerste inrichting van de openbare school voor g. 1. o. aan de Damlaan, in totaal 2950.—. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Geref. Schoolver. om medewerking tot het aanschaffen van materiaal ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening aan de school voor gewoon lager on derwijs aan de Lusthoflaan no. 4 in totaal 2400.—. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Eerste Nederlandse Slagersvakschool inzake het oprich ten te Leiden van een cursus ten be hoeve van leerlingen in het slagers- bedrijf. Voorstel inzake het onteigenen van onroerende goederen, gelegen aan de Morssingel, tussen de Hein- siusstraat en de Pesthuislaan, en aan de Stationsweg. Voorstel inzake het kosteloos in eigendom bij de gemeente overnemen van een strook grond, gelegen 'op de hoek van het Utrechtse Veer na bij de Singelbrug en het beschik baar stellen van gelden ten behoeve van het verbeteren van de verkeers situatie ter plaatse. Voorstel inzake het aankopen van enige in de Zijllaan- en Meycpolder te Leiderdorp gelegen percelen tuin land a 0,96 per m2, in totaal voor 25.000.—. Voorstel inzake het verkopen aan de N.V. „Purfina Nederland" te 's-Gravenhage van een gedeelte in dustrieterrein, gelegen aan de Trek- vlietweg. Voorstel tot het verhogen van het aan de Vereniging tot het bevorde ren van de Agrarische belangen in de Rijnstreek (Vebo) "toegekende subsidie, ten behoeve van een alge mene vee- en landbouwtentoonstel ling in het jaar 1952, '*an 2.500.— tot 3 500.—. Voorstel inzake het machtigen van E. en W. tot het aanvaarden van vergunningen voor het plaatsen en exploiteren van hoogspanningslijnen. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aanleg van een gasverwarming in het gebouw van de Gemeentelijke Werkplaats. Voorstel inzake het toekennen van een subsidie aan de „Stichting voor Tuberculosebestrijding te Leiden", ten behoeve van haar sanatorium „Sole Mio" te Noord wijk aan Zee. voor het jaar 1949, groot 3.609.69. Voorstel inzake het toekennen van subsidies voor het jaaf 1950 aan in stellingen, werkzaam op sociaal-hy giënisch gebied. Voorstel inzake het toekennen van een verhoogd subsidie aan de Ver eniging tot Bestrijding der Tuber culose voor het jaar 1952, groot 19.000.—. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de Winkelsluiting. dien plaatselijke omstandigheden naar zijn oordeel daartoe aanleiding geven, kan de Raad echter, onder goedkeuring der Kroon, bepalen, dat de hiervoren vermelde verboden niet gelden. Het verbod om bepaalde winkels op Maandag voor 13 uur resp. op Dinsdag na 13 uur voor het publiek geopend te hebben is echter, op ver zoek van de belanghebbende winke liers en gehoord de Leidse Midden standscentrale en de Leidse Bestu- renraad, uitgebreid ten aanzien van de winkels in textielgoederen, de meubelwinkels, de schoenwinkels, de muziekwinkels en de melkwinkels. De rijwielhandelaren hebben de voor hun branche ingestelde enquête, of handhaving van de bestaande ver plichte Dinsdagmiddagsluiting al dan niet gewenst is, nog niet voltooid, weshalve ten aanzien van hun win kels thans nog geen bepaling in het ontwerp kon worden opgenomen. De keuze van de tijdsruimten, waarvoor de sluitingsverplichting zal mogen worden opgelegd, is beperkt tot de Maandagmorgen, de Maandag-, Dinsdag- en Woensdagmiddag en, voor bepaalde groepen winkels, de Zaterdagmiddag. De desbetreffende bepalingen behoeven voorts niet meer de goedkeuring der Kroon. De Winkelsluitingswet 1951 biedt de Raad voorts de tot dusverre niet bestaande mogelijkheid om, de Ka mer van Koophandel en Fabrieken gehoord, voor ten hoogste één werk dag per week, een koopavond in te stellen. Uit een te dezer zake door de Kamer van Koophandel tot B. en W. gericht schrijven blijkt, dat in de ledenvergadering der Kamer een meerderheid zich ten gunste van een koopavond heeft uitgesproken. B. en W. hebben echter de indruk, dat dit is geschied onder invloed van de ge dachte, dat de gemeente 'sGraven- hage tot instelling van een koop avond zou overgaan en dat de ge meente Leiden hierbij niet zou kun nen achterblijven. Bij een in Novem ber van het vorige jaar gehouden enquête hebben de middenstanders zich echter in meerderheid tegen het instellen van een koopavond ver klaard. Ook bij een vanwege B. en W. ingesteld onderzoek is gebleken, dat in de kringen van de belanghebbende middenstanders de noodzaak van het instellen van een koopavond niet aanwezig wordt geacht, doch dat die noodzaak wel zou bestaan, wanneer de gemeente s Gravenhage tot het instellen van een koopavond zou be sluiten. Dit laatste nu is niet geschied. Derhalve hebben B. en W. in over eenstemming met het advies van de Commissie voor de Sociale Zaken, besloten vooralsnog geen voorstel tot het instellen van een koopavond te doen. Ook ten aanzien van het treffen van een vacantieregeling, waartoe de nieuwe wet de mogelijkheid opent, menen B. en W. zich van voorstellen te moeten onthouden, nu niet is ge bleken, dat het bedrijfsleven een zo danige regeling op prijs zou stellen. BOUW VAN EEN OPENBARE KLEUTERSCHOOL AAN DE DAMLAAN. Op 11 December 1950 werd door i de Raad besloten tot stichting van i een openbare school voor gewoon lager onderwijs en een openbare school voor voorbereidend lager on derwijs aan de Damlaan. Dat deze nieuwe scholen niet gelijktijdig wer den gesticht, hetgeen in velerlei op zicht ongetwijfeld de voorkeur had verdiend, is het gevolg van de om standigheid, dat de urgentieverkla ring voor de bouw van de kleuter school geruime tijd op zich liet wachten. Nu die urgentievirklaring is verkregen, bieden B. en W. een door de dienst van gemeentewerken ontworpen plan aan, dat de instem ming verwierf van de Bouwkundig Hoofdinspecteur van het l.o. en van de schoolopziener voor het kleuter onderwijs. De bouwkosten (inbegrepen de kosten voor electrische installatie, gasleiding, centrale verwarming, lichtornamenten, lampen en gastoe- stellen, brandbeveiliging, plantsoen- aanleg en drainage speelveld, meu bilering en stoffering, algemene on kosten gemeentewerken, advieskos- ten centrale verwarming, voorberei ding, toezicht en onvoorzien) wor den geraamd op./ 125.700.Hierbij komen nog de kosten van de ten be hoeve van deze bouw uit* het grond bedrijf te nemen bouwrijpe grond, waarvan de waarde door de daar voor aangewezen commissie zal wor den geschat. Het terrein is reeds bouwrijp, doch nog slechts ten dele opgehoogd. Van het voor ophoging van het gehele schoolterrein aan de Damlaan be schikbaar gestelde bedrag van 10.000.zijn nog voldoende gelden beschikbaar voor ophoging van het .terrein voor de kleuterschool. VERKOOP VAN INDUSTRIE TERREIN AAN DE TREKVLIETWEG. Met de „N.V. Purfina Nederland", te 's-Gravenhage, zijn onderhandelin gen gevoerd, omtrent verkoop van een gedeelte van het industrieterrein, gelegen aan de Trekvlietweg, groot pl m 3231 M2. Dt „N.V. Purfina" is voornemens hierop een bedrijfsgarage te stichten met in de nabijheid een verkoopgele genheid voor benzine. Voor het oprichten van een dergelijke ver koopgelegenheid komt in aanmerking een terreintje, gelegen op de hoek van het thans nog onbestrate gedeelte van de Lammenschansweg, hoek To matenstraat. Tegen het oprichten van het desbetreffende service-station op de bedoelde plaats bestaat bij B en W. in principe geen bezwaar. De „N.V. Purfina" is bereid voor het te koop gevraagde industrieter rein, dat volledig bouwrijp is en is opgehoogd tot gemiddeld 0.22 m. plus N.A.P., een prijs te betalen van 14 per M2. B. en W. stellen voor: a. het door J. W. van Delft, eige naar van het perceel, kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie L. No. 1223, ingediende bezwaar tegen de voorgenomen onteigening van dat perceel ongegrond te verklaren en P. Barendse ir. eigenaar van het per ceel. kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie L. No. 1221. in zijn te gen de voorgenomen onteigening van dat perceel ingediend bezwaar niet ontvankelijk te verklaren; b. tot onteigening, krachtens artikel 10 van de Wederopbouw wet, ten na me van de gemeente Leiden, van de onroerende goederen, gelegen aan de Morssingel, tussen de Heinsiusstraat en de Pesthuislaan, en aan de Sta tionsweg, voorzoveel deel uitmaken de van de percelen kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie L nis. 1507 en 1509, een en ander vermeld op de bij dit besluit behorende lijst, gemerkt bijlage I, en met een rode kleur aangegeven op de mede bij dit besluit behorende grondtekening, gemerkt bijlage V, zulks teneinde uitvoering te kunnen geven aan het Wederopbouwplan der gemeente Lei den Stationsplein en omgeving, waar in deze onroerende goederen zijn be strenen. SUBSIDIES OVER 19.50 VOOR SOC. ORGANISATIES. Met betrekking tot de subsidiëring van instellingen, werkzaam op so ciaal- en sociaal-hygiënisch gebied, over 1950, dienen nog enige besluiten door de Raad te worden genomen. B. en W. stellen voor te besluiten voor het jaar 1950 aan de volgende instellingen het bij haar naam ver melde subsidie toe te kennen: 1. Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose 11.000. 2. Stichting voor Tuberculosebe strijding 3.628.41. 3. Vereniging Herstellingsoord „De Leidse Buitenschool": een subsi die van 0.75 per verpleegdag van Leidse kinderen tot een maximum van 13.652.25. 4. Vereniging tot uitzending van kinderen naar vacantiekolonies: 0.50 per kind en per dag 3306.50. 5. Zita-vereniging, afd. Margari ta van Cortonastichting 1.700. 6. Vereniging Christelijke Jeugd- hulp 8.50. 7. Vereniging enenenenenenen 7. Kinderbewaarplaats Sint Ge- rardus Majellastichting 1.650. 8. Vereniging Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen 5.000. 9. Stichting Interkerkelijke Ge zinszorg en Stichting voor Katholie ke Gezinszorg en Gezinshulp in de gemeente Leiden: een subsidie, ge lijk aan de helft van de maximum normen, neergelegd in de circulaire van de Minister van Sociale Zaken, d.d. 22 Juiji 1948, met dien'verstan de, dat als grondslag voor de bere kening van het subsidie wordt geno men het aantal verzorgingsdagen, dat het gevolg is van de door die instel lingen in Leiden geboden hulp 8500. 10. Stichting P/fedisch Kleuterdag verblijf „Margriet" 20 000. 11. Stichting Medisch Opvoedkun dig Bureau 850.— 12 Stichting tot het verlenen van Hulp aan Kraamvrouwen 1.837.12. 13a. Wijkverpleging van de afd. Leiden en Omstreken van de Ned. Prot. Bond 2.000. b. Christelijke Wijkverpleging „Levendaal" 1.000. c. Wijkveipleging „Bethesda" 1.000.— d. Vereniging tot Christelijke Wijkverpleging „Phebe' 1.000. Naar aanleiding van het schrijven van het bestuur der Eerste Neder landse Slagers Vakschool te Utrecht, inzake oprichting in Leiden van een cursus, bestemd voor leerlingen in 't slagersbedrijf, merken B. en W. op, dat deze leerlingen in Leiden en om geving thans rechtstreeks van de la gere school, dus zonder enige opzet telijke voorbereiding, in het slagers- bedrijf treden en dan het vak van de patroon moeten leren. Teneinde daarin verbetering te brengen, ligt het in de bedoeling ten behoeve van leerlingen *in het slagersbedrijf, die blijkens een leerovereenkomst, aan gegaan via de Vereniging tot bevor dering van slagersvakonderwijs, in het slagersvak worden opgeleid, hier een cursus op te richten, uitgaande van evengenoemde school en om vattende theoretisch en aanschouwe lijk vakonderwijs, benevens enig al gemeen vormend, op het slagersvak gericht onderricht. Op die wijze zal aan de opleiding van deze jongelie den alle zorg worden besteed, welke in billijkheid mag worden geëist. De opleiding zal drie jaren duren. Het voornemen bestaat de cursus' te vestigen in het openbaar slacht huis, waar voor dit doel geschikte localiteit beschikbaar is. Aangezien niet bekend is, hoeveel leerlingen uit Leiden en hoeveel leerlingen uit andere gemeenten de cursus zullen volgen, is het niet mo gelijk een betrouwbare raming te maken van de voor Leiden uit het oprichten en instandhouden van de cursus voortvloeiende kosten. Omdat het onderwijs aan die cursus echter slechts ongeveer een halve dag per week omvat, de bijdrage van de ge meente krachtens de bepalingen der Nijverheidsonderwijswet tot 30 beperkt blijft en verhaal voor de buitenleerlingen kan worden toege past, staat het wel vast, dat het i.e. slechts om een zeer gering bedrag gaat. Tot nu toe wordt het v.m, school gebouw aan de Groenesteeg nr. 97, waarin de Gemeentelijke Werkplaats is ondergebracht, verwarmd door middel van kolenkachels; daaraan zijn ernstige bezwaren verbonden. Het elke dag opnieuw schoonma ken en uithalen en weder aanmaken van deze kachels vergt telkens ver scheidene arbeidsuren, terwijl ook 't opruimen van as en sintels tijdens het verrichten van de werkzaamhe den in de werkplaats moet geschie den, hetgeen uiteraard belemmerend en storend werkt en de reinheid van de werklokalen en de daarin aanwe zige grondstoffen niet ten goede komt. Bovendien is de opslagruimte voor de cokes van dien aard, dat slechts 'n hoeveelheid van ten hoog ste 10 werkdagen kan worden opge- borgen, hetgeen eveneens bezwaren Dinsdag 26 Augustus. Juist nu het vandaag weer zo'n mooie zomerse dag is, voelen we er eigenlijk niets voor reeds over het komende 3 Octoberfeest te spreken. Niet dat wij iets tegen dat feest zou den hebben, integendeel. Voor een Hutspot-kokende Stadskok is 3 Octo ber een hoogtepunt van het jaar. Wij zijn gewend ons altijd met onstuimig enthousiasme in het feestgewoel te wenpen en het is voor ons geen 3 October geweest wanneer we niet alle tenten van het Schuttersland met een bezoek vereerd hebben. Om maar niet te spreken over de paling en zuurstokken, die wij op zo'n dag plegen te consumeren. Maar, om kort te gaan, nu het nog zomer is, hou den wij er niet van reeds over 3 Oc- iber te schrijven, omdat dit ons onher roepelijk doet denken aan de nade rende herfst. En juist daaraan willen we nog niet denken. Toch moet het vandaag even. Want U moet weten, dat alle Leidenaars dringend ver zocht worden zich a.s. Zaterdagavond van 6 tot 10 uur in Den Burcht te laten inschrijven voor de uitreiking van haring en wittebrood, die tra ditie-getrouw op het komende 3 Oc toberfeest weer zal plaats vinden. Verleden jaar waren er bijna 7600 gegadigden. Het bestuur vreesde aan vankelijk, dat men afgekomen was op het gerucht: er wordt ook koffie uitgereikt. Maar óok zonder koffie wilden de Leidenaars wel haring en wittebrood gaan halen. Moge dit straks weer zo zijn, liefst in nog gro ter aantal. Dit moet een traditie zijn voor de hele bevolking van jong tot oud, klein tot groot, arm tot rijk, zonder onderscheid. Het is geen 'be deling, maar een zinvolle traditie, waard om gehandhaafd te worden. Daaraan kunt U meewerken, door a.s. Zaterdag in Den Burcht te ver- schiinen en U aan te melden. Gistermiddag bereikte ons het be richt, dat ook de nieuwe Leidse speeltuinvereniging „Om de Door- C0RRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans) Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 (Advertentie) medebrengt, vooral als de aanvoer stagneert. Uit economische en hygiënische overwegingen en mede ter vermim dering van het brandgevaar in hel gebouw is de aanleg van een gasver- warming alleszins gewenst. Hierdoor zal het tevens mogelijk worden in het voor- en najaar de lo kalen enkele uren per dag te ver warmen en bovendien de koffieka mer en het m'agazijn, welke slechts e engedeelte van de dag in gebruik zijn, alleen te verwarmen, wanneer dit nodig is. De kosten van de aanleg van een gasverwarming in het gebouw wor den geraamd op 5.500,welk be drag in tien jaren zal worden afge schreven. Voetbal Is wel een erg groot woord voor de vertoning, die we gister avond op de speeltuin Groenoord te aanschouwen kregen. Ten bate van de kas traden de dames van de Groe- noord-reisvereniging in het krijt te gen de dames van de Groenoord- kaartclub, een gecostumeerde voet balwedstrijd, die buitengewoon veel belangstelling trok. De kas was er goed mee: ruim 200 gulden (9 cent per persoon), maar de voetballief hebbers hadden beter thuis kunnen blijven Natuurlijk, de lachers hadden er een goede avond aan en dat was uit eindelijk de bedoeling. Dat begon al direct toen beide elftallen het veld betraden en het publiek de kleding kon „bewonderen". De reizende da mes zongen het lied van de Speel tuin en hadden zich gestoken in wit te bloesjes en rokjes van rood crêpe papier. Een grote groene strik vol tooide het toilet. Nu waren die rok jes niet berekend op enerverend voetbalspel, zodat al spoedig de flarden er by hingen. Maar de da mes hadden daar op gerekend. De dames van de kaartclub had den het gezocht in de verscheiden heid. Behalve een echt voetbaltenue zagen we de meest uiteenlopende variëteiten van hansop tot jacquet! Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. Er werd niet hard gelo pen, wel veel gevallen. Voor beide doelmonden deden zich talrijke ge vaarlijke scrimmages voor, waaruit enige keren werd gedoelpunt, al was het niet steeds zeker, dat de bal ge schopt werd. De dames hadden na melijk zo nu en dan de vrijheid hun handen te gebruiken. Uiteindelijk wonnen de kaartdames met 32. Na afloop ontvingen beide elftallen een bloemenmand en de dames, die een Hier ziet men enige speelsters van de Reisvereniging het veld betreden. De derde van links is de keepster, die naar het beroemde Speeltuinlied als moeder de „broodjes in de mand" droeg. (Foto: „De Leidse Courant"). doelpunt gemaakt hadden, mochten kiezen tussen een fles wijn of li monade. De meer dan 2.000 toeschouwers hebben hun hart op kunnen halen aan komische situaties, maar toch geloven we niet, dat het aanbeveling verdient dergelijke vertoningen te stimuleren. Want bepaald charmant, neen, dat was het niet! Onder de aanwezigen bevond zich dr. K. Reitsma, beschermheer. „Nieuw Leven" luisterde de wedstrijd op met muziek. braak" toegetreden is tot de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, waarmede het ledental steeg tot 14. En de Speeltuinvereniging „Wester kwartier" hield gisteravond jaarver gadering in haar clubhuis. De op komst was bevredigend. De jaarver slagen van secretaris W. van Zonne veld en penningmeester S. Simons werden onder dankzegging goedge keurd. Voorzitter F. Lardee werd herkozen. Tot bestuursleden 'werden gekozen of herkozen de heren A. Si mons, A. Labordus, K. Warmerdam, J. Ober Jd. en E. Sligger. De heer W. Schouten werd niet herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heren N. Collee, J. Bronsgeest en J. Tol. In verband met het 25-jarig be staan in 1953 werd een feestcommis sie benoemd. STADSKOK. ZOUTZUUR VERBLINDDE VOORBIJGANGERS. Hedenmiddag omstreeks half drie reed op de Kippenbrug tussen de Vrouwensteeg een vrachtwagen be laden met vaten zoutzuur. O-p het hoogtepunt van de brug begon een der vaten te kantelen, rolde van de wagen en barstte open. De gevolgen waren voor de voorbijgangers niet erg prettig, want door de dampen werden zij voor enkele ogenblikken verblind. De politie schoot te hulp met zand en zette het verkeer tijde lijk stop. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DR. MAARTEN SCHNEIDER HOOGLERAAR IN DJAKARTA. De universiteit te Djakarta heeft dr. Maarten Schneider voor een pe riode van drie jaren eeni professoraat in de perswetenschappen aldaar aan geboden. Na overleg met de betrok ken instanties heeft dr. Schneider deze uitnodiging aanvaard. Hij hoopt in de loop van October naar Indone sië te vertrekken. Dr. Schneider vervult sedert de 'bevrijding de functie van hoofd der afdeling documentatie van de afde ling Regeringsvoorlichtingsdienst. In 1950 werd hem ook het secretariaat van de voorlichtingsraad opgedragen. In academisch verband is hij sedert 1948 werkzaam, toen het Leids Uni versiteitsfonds hem opdroeg pers wezen te Leiden te doceren. Behalve zijn proefschrift „De voor geschiedenis van de algemene lands drukkerij", waarop hij in 193^ op 26-jarige leeftijd promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, verschenen van zijn hand verschei dene studies op het gebied van de historie in het algemeen en op dat van het perswezen in het bijzonder. De laatste categorie omvat o.a. „De Nederlandse krant", waarvan in 1949 een tweede druk verscheen, „De ur gentie ener dagbladwetenschap in Nederland" en „The Netherlands Press today". Voorts schreef dr. Schneider arti kelen op persgebied voor de Winkler Prins Encyclopaedie en enkele perio dieken. TWEE LECTOREN BENOEMD AAN LEIDSE UNIVERSITEIT. Aan de Leidse Universiteit zijn benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de natuurkunde: dr. J. van den Handel, adjunct-directeur van het Kamerlingh Onnes laborato rium en in de theoretische natuur kunde: dr. J. Korringa, wetenschap pelijk hoofdambtenaar. KATH. AVONDMULO. Het nieuwe schooljaar gaat begin nen, ook voor de Katholieke Avond mulo, die op 3 September de lessen weer aanvangt. Deze school leidt op voor het offi ciële Ulo-diploma en is speciaal be stemd voor hen, die door omstandig heden niet in de gelegenheid waren het onderwijs aan de dag-ulo te vol gen en nu het gemis daarvan voe len. Uit de aard der zaak is de school bestemd voor oudere leerlingen. Op 1 Januari van het jaar waarin deze leerlingen examen gaan doen, moeten zij de leeftijd van achttien jaar heb ben bereikt. Daar de cursus driejarig is, kunnen derhalve slechts leerlingen worden aangenomen die vijftien jaar zijn of ouder. Burgerlijke Stand Geboren: Jacqueline Irene, d. van G. G. Brinks en E. J. M. Segaar; An- nemieke, d. van J. Lepelaar en J. C. Faas; Leonardus Adrianus, z. van M. J. van der Vlugt en Th. van der Geer; Geertruida Adriana, d. van H. A. Koenen en T. W. Guldemond; Ja, z. van C. W. Pouw en J Robbers; Cor nells Dirk, z van D. Varkevisser en C. Plaizier; Anne Louise, d. van N. C. Opdam en A. J. Miltenburg; Ge- rardus Hubert Marie, z. van H. de Kwaadsteniet en J. C. Gubbels; Cor- nedis z. van J. Varkevisser en L. Hartevelt; Gerrit. z. van G. Oppelaar en C. Wesseling. Helena Johanna d. van W. Boehlee en P. de Ruiter; Ma. rijke Christine, d. van W. B. van Eemmel en A. H. Griffioen. Gehuwd: H. J. Jagers en P. C. Raar J. van der Linden en H. H. Mekel; J. Vens en J L. H. van Gils; J. C. v^n Evert en L. J. Zadelaar; A. M. Seis en C. G. van Dijk; J. B. van Berkel en F. E. J. Breedeveld. Overleden: A. N. Offerman huisvr. van Hartog 40 jaar; J. V. Vink man 64 jaar; J. Niezen huisvr. van Hoek 66 jaar en H. van der Goes (jonkh.) man 77 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2