S)e&jidó£(Soti/fca/iit 'n Kapitaal tussen vodden Kardinaal Mindszenty's toestand redelijk wel Gewroet in donkere grotten Voddenraapster vond een fortuintje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG I No. 12673 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 AAN HET LIJNTJE |N DE NATUUR bestaat een merk- waardige wet, de wet der serie. Op allerlei gebied is zij waar te nemen, soms verklaarbaar, dikwijls ook on verklaarbaar. Verklaarbaar is deze v/etmatiglieid bijv. in de criminologie; wanneer men in de krant berichten lanceert over inktspuiters, duiken er opeens in allerlei steden van zulke vreem de lieden op. Psychologisch is zo'n soort kettingreactie ook aanneme lijk wanneer het gaat over het waar nemen van vliegende schotels; is eenmaal de aandacht op dit verschijn sel gevallen, dan gaat iedereen vlie gende schotels zien. De nieuwste serie minder ver klaarbaar is de „grottenziekte". Na het drama in de Fyreneeëngrot volgde weldra de gelukkig goed afgelopen sensatie van de Zwit serse onderzoekers in het „Hellegat" en nauwelijks zijn de Zwitsers weer te voorschijn gekropen of reeds wordt gemeld, dat ook in Engeland een paar padvinders in een grot op gesloten zijn geweest. De internationale politiek 0 kent dezelfde wet der serie, maar hier is de opeenvolging vaak bewust en opzettelijk. Speciaal Moskou kent de werking van deze wet en past haar toe met een hard nekkigheid, welkt een betere zaak waardig zou zijn geweest Men noemt dit ook wel: hameren op hetzelfde aambeeld. Ket jongste staaltje daar van is de nieuwe nota, welke het Kremlin heeft overhandigd aan de ambassadeurs van de drie Westelij ke mogendheden. Deze nota is een antwoord op een vroegere geallieer de nota over de Duitse kwestie. De geallieerden wezen toen een aanbod van een Vierrncger.dhedenconferen- tie van de hanc als niet eerst klaar heid zou zijn geschapen over de mo gelijkheid van verkiezingen in Duits land. Zij beschouwden dit nl. als een fundamentele kwestie en meenden, dat het weinig zin had over allerlei andere kwesties, zoals bijv. het her stel der eenheid te praten als de Rus sen niet van plan waren de Duitsers vrij te laten in de keuze van hun re gering. Indien de Russen daarin zou den toestemmen, zouden zij dat be schouwen als een bewijs van goede wil. Moskou voelt daar evenwel niets voor. Het wil wel praten, het wil wel confereren, het wil wel propa ganda maken en welk een heer lijk propaganda-materiaal is de Duitse eenheid! maar de Duit sers vrij laten, dat is iets, v/aartoe het slechts noodgedwongen zal over gaan. Vandaar dat de Russen in him jongste nota hun oude standpunt maar weer herhalen: laten we gaan praten; over de mogelijkheid van vrije verkiezingen in Duitsland pra ten we ook. Wat zullen de Westerse mogend heden nu doen? Zullen zij het her nieuwde aanbod van een Viermo- gendhedenconferentie botweg afwij zen? Het lijkt niet waarschijnlijk, want zo'n afwijzing is de Russen al even welkom als een aanvaarding. Misschien zullen zij antwoorden: la ten we dan maai gaan praten, maar dan op voorwaarde, dat de kwestie van de vrije verkiezingen als no. 1 op de agenda komt te staan. Indien dit door zou gaan, zou zo'n bespreking natuurlijk evenmin iets uithalen, maar men is i: het Westen nu eenmaal bang om ronduit te ver klaren dat iedere bespreking met Moskou nutteloos is. Er zijn nog al tijd mensen die geloven, dat de Rus sen toeschietelijker zouden zijn, als men hen maar wat meer tegemoet kwam. Een waandenkbeeld, waar van de ijdelheid nu reed: zó herhaal delijk is gebleken, dat iedereen daaar- van zo langzamerhand overtuigd moest zijn. Maar wij sukkelen liever verder langs een zoet lijntje en niemand weet wie nu eigenlijk aan het lijntje wordt gehouden. Na de Berlijnse Katholiekendag West-BeTlijn is na afloop van de Duitse Kahotliekendag overstroomd door politieke vluchtelingen, waar van er verschillende van verdacht worden de stad uit de Oostelijke zóne te zijn binnengekomen, door zich uit te geven als bezoeker van het katholieke congres, dat Zondag werd besloten. Velen van Jien had den een kruis op hun jas aange bracht, waardoor zij de sectoren- grens ongehinderd konden passeren. De laatste 24 uur zijn nu 1100 vluchtelingen West-Berlyn binnen gekomen. De katholieke autoriteiten hebben verklaard de vluchtelingen nauwkeurig te zullen ondervragen om vast te stellen hoeveel werke lijke katholieken over de zónegrens zijn gekomen. In het Westberlijnse Olympische Stadion, waar Zondag meer dan honderdduizend Katholieken voor de sluitingsplechtigheid bijeen wa ren, zijn meer dan drie duizend per sonen flauw gevallen. Er waren 925 ernstige gevallen. Vele slachtof fers moesten over de hoofden van de opeengedrongen mensen worden weggebracht. GEEN HERINNERING VAN ZIJN PROCES Berichten uit Hongaarse Katholieke kringen in de Verenigde Staten ma ken melding van de betrekkelijk goede toestand, waarin de gevangen Hongaarse kardinaaf Mindszenty zich op dit ogenblik bevindt. De gevan gene leest dagelijks de H. Mis, al is het dan zonder misdienaar, en bidt geregeld zijn brevier. Vele uren van de dag brengt hij in gebed door, vast eenmaal per week op water en brood en slaapt op de kale vloer. Dit laat ste doet de kardinaal krachtens een vroeger door hem afgelegde belofte. Hij wordt goed behandeld en staat onder toezicht van zijn eigen huis arts, dr. Peto. Zoals bekend is, vertoeft kardinaal Mindszenty nog steeds in een villa bij Boedapest als onschuldig veroor deelde gevangene van de communis tische regering. Zijn hart echter is zwak, ten gevolge van aandoeningen aan de schildklier. Volgens berichten .ontvangen bij het hoofdbestuur van het Nationale Amerikaanse Comité Vrij Europa, is de geestelijke toestand van de kar dinaal uitstekend. Evenwel kan hij zich niets herinneren van het des tijds tegen hem gevoerde proces en van zijn veroordeling, die daarop OOSTDUITSE BEWAPENING? Volgens de Westberlijnse anti-com munistische „Strijdgroep tegen on menselijkheid" worden regimenten van de Oostduitse Volkspolitie om gezet in divisies, uitgerust met Rus- siche wapenen, die tezamen een staand leger vormen. Convooien uit de Sow jet-unie, die meestal 's nachts rijden, voeren uitrusting aan om elke divisie van ongeveer 3500 man te be wapenen met twaalf belegerings kanonnen, zes tanks, vier stukken luchtafweergeschut, twintig ^stukken veldgeschut, twintig stukken anti- tankgeschut en twaalf mortieren, al dus deze „Strijdgroep", die inlichtin gen uit Oost-Duitsland verzamelt en publiceert. Dit staande leger zou reeds ongeveer 100.000 man tellen. De „Strijdgroep" verklaart, dat de politieke opleiding in het „politie- leger" niet langer is gebaseerd op de „noodzaak van verdediging", doch op de „bevrijding van onze Duitse broe ders van het kapitalistische juk". volgde. Noch van de twee maanden voor-arrest, die aan het proces voor af gingen en gedurende welke hij werd verhoord. Maar zoals uit ge sprekken met zijn moeder gebleken is, bewaart de kardinaal gedetail leerde herinneringen van gebeurte nissen, die aan zijn arrestatie op kerstmis 1948 voorafgingen. Volgens dezelfde bron heeft kardinaal Minds zenty zijn moeder tweemaal ontmoet sinds zijn gevangenneming. In beide gevallen sprak hij dan over zijn gees telijke welstand, zijn lichamelijke ge zondheid en zijn persoonlijke gevoe lens. Behalve zijn moeder hebben de aartsbisschop van Eger, Mgr. Czapik, en de Grieks-Katholieke bisschop, Mgr. Miklas Dudas, hem eenmaal be zocht. Beiden waren zij na de ont moeting met de gevangen kardinaal diep ontroerd, doch zij hebben steeds geweigerd iets over hun gesprekken met hem mede te delen. Amerikaanse hulpplannen voor Engeland Zowel in Londen als in Washing ton worden plannen bestudeerd voor Amerikaanse steun op lange termijn aan Engeland teneinde de Engelse economische moeilijkheden op te lossen. Deze steun zou niet zoals in het verleden neerkomen op dollar schenkingen, maar de Engelse moei lijkheden in de kern aangrijpen. Volgens de „Financial Times" ko men de plannen op het volgende neer: 1. Overeenkomsten op lange ter mijn voor de aankoop door Amerika van grondstoffen als rubber, tin, wol en nonferro-metalen uit het Sterlinggebied; 2. Regelingen voor grote Afri kaanse openbare en particuliere in vesteringen in minder ontwikkelde gebieden in het Gemenebest; 3. Verlaging der Amerikaanse ta rieven; 4. Hulp van het internationale mo netaire fonds of rechtstreeks van jde Amerikaanse regering om de inwis selbaarheid der valuta's te bevorde ren. Aardbeving teisterde stad Bakersfield in Californië De 50.000 inwoners tellende stad Bakersfield in Californië is door een aardbeving getroffen. Twee personen kwamen om het leven en 32 werden gewond. De schok was het hevigst in de zakenwijk, waar op dat ogenblik velen hun inkopen deden. Op de foto zien we een aantal winkels, waarvan de voorgevels door vallend gesteente vernield werden. ONBEKEND SCHIP VERGAAN Volgens de bemanning van het vrachtschip „Blue Psince" is 40 mijl ten Noorden van Kaap Bonavista aan de Oost-kust van Newfoundland, een niet nader geïdentificeerd schip ver brand en gezonken. De romp had 'n lengte van 20 tot 25 meter. In het water zijn geen voorwerpen gevon den, waaruit men de identiteit van het vaartuig kon vaststellen. Men is thans op zeek naar overlevenden. Het is niet uitgesloten, dat de be manning de kust heeft bereikt. NU WEER PADVINDERS GERED De grotten doen wel van zich spreken deze zomer. Drie Engelse Heel dorp gevangen padvinders zijn gisteren uit een nau- I we zestig centimeter hoge grot in (J6ZCC jjg bergen te Ystrad-Fellte (Zuid- De 66 inwoners van het dorp Per-Wal») «ered' Eén van de drie hee,t matangtinggi in Noord-Malakka zijn ongeveer achttien uur met een ge- Maandag naar een gevangenkamp broken been in de grot gelegen, overgebracht, omdat zij weigerden in lichtingen te geven over een moord, die twee weken geleden in het dorp gepleegd is. Het dorp zelf wordt ver woest. De Hoge Commissaris van Malakka, generaal Sir Gerald Templer, had de bewoners Vrijdag het ultimatum ge steld, dat vóór Maandagochtend 9 uur de gevraagd inlichtingen ontvangen moesten zijn. Dit is niet geschied. Een Britse patrouille heeft Zondag een lid van het districtsbestuur der communistische partij van Malakka doodgeschoten, het derde in vier da gen tijds. Het was Tsjong Kwai Wong, op wiens hoofd een prijs van ruim 12.000 gulden was gesteld. Tsjong en een metgezel werden ge dood toen zij in een hinderlaag vie len. Twee anderen ontkwamen. Grote stenen waren neergestort en hadden de ingang versperd. Door een nauwe spleet werd morphine aangereikt, die één der padvinders de gewonde toediende om zijn pijn te verlichten. Politie, brandweerlie den en mijnwerkers slaagden er na een nacht werken in het drietal te bereiken door een nieuwe toegang uit te graven. De padvinders zijn in ..redelijke toestand" naar het zie kenhuis gebracht. Succes voor Cosijns Overigens heeft de expeditie in de Pyreneëen succes gehad. De groene lichtgevende verf, die de onderzoe kers van de uitgestrekte Pierre St. Martin-spelonk onder de Pyreneeën 15 dagen geleden in een onderaardse Het 75ste Duitse Kath. Congres Een overzicht van de „Waldbühne" het openluchttheater van West-Ber- lijn tijdens een ochtenddienst, welke door 30.000 jonge Katholieken werd bijgewoond. Het merendeel van de aanwezige gelovigen was uit de Duitse Oost-zóne afkomstig. De Dienst was een onderdeel van de 75e Duitse Katho lieke Conventie, welke in beide delen van Berlijn wordt gehouden. rivier hebben geworpen, is gisteren aan de oppervlakte gekomen in een waterval, zes kilometer verder. Daar de stroom zeer snel is, ver moedt men, dat de vertraging te wij ten is aan het bestaan van een reus achtig ondergronds meer. De rivier kan echter ook nog een uitloop heb ben, daar de waterval slechts half zoveel water verwerkt als door de Pierre St. Martin-grot stroomt. Ook in Italië Een groep Italiaanse grotonder zoekers zal Vrijdag beginnen met het onderzoek van een grot op 1000 me ter hoogte in de buurt van Laurino in de provincie Salerno. Deze grot zou de diepste in Italië zijn. Een ge deelte van de spelonk is tot op 300 meter diepte onderzocht. Bommenwerper bij vergissing neergeschoten Een Amerikaanse straaljager heeft een Amerikaanse B-17 bommenwer per met 8 man aan boord bij een oefenvlucht neergeschoten boven de Golf van Mexico. Vier parachutes werden waargenomen toen de B-17 in vlammen neerstortte. Vliegtuigen hebben één overleven de in het water gezien en reddings ploegen werden naar de plaats van het ongeluk gezonden. De B-17 deed dienst als richting gever voor een andere B-17, een door radio bestuurd onbemand vliegtuig. Het straalvliegtuig, dat zijn doel met radar zocht, schoot automatisch raketten af op de richtinggevende B-17, in plaats van op het andere toestel. In 12 uur uit en thuis Een „Canberra"-straalbommenwer per is gisteren in Aldergrove aange komen om een poging te ondernemen de Atlantische Oceaan heen en terug binnen 12 uur over te steken. Het tweemotorige toestel dat het Oost-West record reeds op zijn naam heeft staan, (4 uur 18 min., 24.4 sec.) zou hedenmorgen vroeg naar Gander op Newfoundland vertrekken op voorwaarde dat de weersomstandig heden gunstig zijn daar onmiddel lijk bijtanken en dan weer naar Al dergrove terugkeren. EN ZETTE DE BLOEMETJES BUITEN Emile Honore, een 62-jarige voddenraapster uit Parijs, beleefde de geluk- kiste dag van haar leven, toen zij uit een vuilnisbak in de rue Gaulincourt een pakje opdolf, waarin tot haar verbazing een geweldig aantal biljetten van 5000 fr. staken. Emile had nog nooit zoveel geld bijeen gezien. Zij holde naar huis om de biljetten te tellen. In totaal had sij 1.500.000 Franse frank (pl. 15 mille) in haar handen. legd. Hij wist alleen nog. dat hij het waarschijnlijk in zijn kantoor had laten liggen, maar waar precies, dat wist hij niet meer. Tot zijn schrik viel het hem plot seling in, dat hij vóór zijn vertrek zijn sehrijtafel had schoongemaakt en alle paperassen in de papiermand had geworpen. De inhoud van de pa piermand zelf had hij daarna op de vuilnisbak geworpen. Vliegensvlug keerde hij naar Parijs weer, waar hij vaststelde, dat het be drag inderdaad verdwenen was. Hij bracht de politie op de hoogte van zijn verlies en de omstandigheden, waarin hij het geld was kwijtgeraakt. Het ondlrzoek bracht de speurders bij Emille Honoré, die duchtig ge noot van het geld. De handelsreiziger wacht nu met angstige spanning het verder verloop van de zaak af. PRETTIG FEESTJE De voddenraapster had een goed hart. Zij nodigde onmiddellijk een aantal vrienden en vriendinnen uit en gaf een prettig feestje. Zij wilde iedereen laten meegenieten van haar nieuw verworven rijkdom. Maar dit bracht de politie op haar spoor. Twee inspecteurs boden zich bij haar aan en ondervroegen haar over de oorsprong van haar plotse linge welstand. Emille Honoré zag blijkbaar niet in, dat ze kwaad had gedaan. Spon taan bekende zij, dat zij het geld uit een vuilnisbak had opgedolven. Maar waar is het geld nu? wil de de politiemannen weten. „Ik ben het kwijt," zei Emille. Zij had de bil jetten in een beurs gestoken, maar na een paar dagen was zij die beurs kwijt. Haar zoon Henri vond ze weer. Om alle onaangenaamheden te voor komen, hadden zij dan de schat in een ledige melkfles gestoken en die ergens in hun tuin begraven. Maar nu waren het geld en de fles even eens verdwenen. Emille verdenkt een voddenboer uit de buurt van deze diefstal. Maar de politie schijnt niet veel geloof te hechten aan dit verhaal. Voor alle zekerheid werden Emille en haar zoon opgesloten, daar zij er van ver dacht worden de schat ergens ver borgen te houden. Tevens worden zij beschuldigd van diefstal en heling. Wie was die zorgeloze? En wie is nu de zorgeloze eigenaar die de schat zomaar in de vuilnisbak liet terechtkomen. Het is een han delsreiziger uit de rue Gaulincourt. Hij had zijn fortuintje verborgen onder een vloertegel in de badkarr/er van zijn appartement. Een paar we ken geleden had hij er 10.000 fr. van moeten wegnemen, daar hij geld no dig had voor een reis naar Tours. Hij was reeds op weg, toen hij zich plot seling herinnerde, dat hij het geld niet terug op zijn be.rgplaats had DOOR ZIJN EIGEN BLOED GERED. Naar het persbureau Belga uit Jo hannesburg meldt .heeft zich daar het merkwaardige geval voorgedaan, dat iemand, die het slachtoffer was ge worden van een auto-ongeluk, gered is door een bloedtransfusie met zijn eigen bloed. De betrokken Zuid- Afrikaan stond ingeschreven bij een ziekenhuis te Johannesburg als bloed gever. Twee dagen nadat hem voor het laatst bloed was afgetapt, werd hij znvaar gewond het ziekenhuis binnengebracht. Onmiddellijk werd hem zijn eigen bloed toegediend, dat er in belangrijke mate toe bijdroeg, dat hij in leven kon worden gehou den. De „geheime" opdracht aan ir. Staf Ir. C. Staf schijnt bezig te zijn aan de uitvoering van een vertrouwelijke opdracht, die hem Vrijdagmiddag door H. M. de Koningin is verstrekt. Na het bezoek van prof. Romme, de heer Staf en dr. Drees aan het paleis Soestdijk, werd door H. M. de Ko ningin officieel geen nieuwe forma teur aangewezen. Gistermorgen bracht ir. Staf echter achtereenvol gens een bezoek aan mr. Stikker, de demissionnaire minister van Buiten landse Zaken, aan dr. Drees, de de missionnaire minister-president, en aan de heer Tilanus, de leider van de C. H.-fractie in de Tweede Kamer, terwijl hij des middags besprekingen heeft gevoerd met de demissionnaire ministers dr. Beel, mr. Teulings en dr. Rutten. De geheime informatie", waarme de minister Staf schijnt te zijn belast, verlooot dus vrij opvallend, maar ge heim blijft in welke richting hij stuurt, hetzij naar de voltooiing van de 'ormatie-Dr>ker, hetzij naar een soort reconstructie van het demission naire kabinet. Het vermoeden is, dat hij de zaken daar heeft opgevat, waar mr. Donker ze moest laten lig gen, namelijk bij de keuze van twee K V. P.-ministers van Buitenlandse Zaken. Aangenomen wordt, dat ir. Staf enigszins gehandicapt wordt in de voordgang zijner besprekingen door veler uitstedigheid in dit seizoen. JiavteCtje Men behoeft in den drang naar het nieuwe, naar de toekomst, niet te vens de neiging te zien tot negatie van het oude.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1