EHBO-pleisteractie bracht studio en PTT tot wanhoop AKKERTJES W Zijn vader met twee soorten vergif om het leven gebracht MOTIVERING NOG NIET BEKEND HOE wordt het weer? MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Secretaris van het Bisdom (in dienst van de Vicaris-Generaal), de zeer- eerw. heer B. G. Stammeyer, die ka pelaan was te Beverwijk (H. Agatha), tevens werd hij benoemd tot Con rector van het St. Veronicagesticht te Haarlem. Tot reetor van het St. Jans-Ziekenhuis te Zaandam, A. L. Umans; tot kapelaan te Den Haag (H. Sacr.) J. F. M. Herrewijn; tot kapelaan te Hoek van Holland F. J. van der. Vlugt (neom.); tot rector van het St. Maria-Gesticht te Noord- wijkerhout, K. J. M. Tervooren; tot kapelaan te Overveéh, P. W. van Leeuwen; te Beverwijk (H. Agatha), G. P. Keukens; te Haarlemmerliede, P. T. M. Langedijk (neom.). Z.H. Exe. heeft de volgende eerw. heren benoemd tot kapelaan te Haarlem (St. Bavo-Kathedr.) C. J. A. Schoonderwoerd; te Amsterdam (H. Will, binnen) F. J. C. Langelaan; te Den Haag (H. Agries) Th. P. v. d, Heyden; te Scheveningen (H. Ant. Abt) H. J. J. Danckaarts; te Amster dam (O.L. Vr. Onbevl. Ontv.) J. G. J. v. Schie; te Spanbroek, J. G. Fran sen (neom.); te Amsterdam (O.L. Vr. Kon. v. d. Vrede), A. M. Abcln; te Den Haag (H. Willibr.), W. A. Koenekoop; te Voorhout, W. J. de Rijk; te Nederhorst den Berg, R. J. v. d. Steen (neom.); te Den Haag (H. Martha), A. W. A. Danckaarts; te Hoorn, A. v. Duin; te Medemblik, G. A. J. Sam (neom.); te Rotterdam, (H. Laurentius), N. Reus; te Wormer, J. Baas (neom.); te Delft, (H. Sacr.), J. H. Warmerdam; te Amsterdam (Sloten-H. Pancratius), A. Th. Mous (neom.); te Lisse (Onbevl. Hart van Maria), N. Bijnsdorp; te Weesp, J. H. Aetherklanken DINSDAG. Experimentele televisie-programma's. KRO: 20.15—21.45: 1. KRO-Gasten- boek. 2. Weerberichtena 3. „Dieren op bestelling". Pauze. 4. Ballet. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Orgel en alt. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Exotische mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en gram. 13.25 Orkestconcert. 14.00 „La Serva Padrona", opera. 14.40 „Over circus-olifanten", cause rie. 15.00 Gram. 15.30 Clavecimbel- recital. 16.00 Omroeporkest en solis ten. 17.00 Volksliederen. 17.20 Amu sementsmuziek. 17.50 Militaire cau serie. 18.00 Nieuws .18.15 Gram. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalbom: „Hoofdstuk ken uit de vergelijkende literatuur geschiedenis: De historische roman bij Walter Scott, Jacob van Lennep en Victor Hugo". 19.00 Pianospel. 19.15 Dansmuziek. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws .20.05 Promenade-orkest, koor en solisten. 21.00 „Het verge ten comité", hoorspel. 21.15 Orkest- concert. 21.45 Engels militair orkest. 22.15 Strijkorkest. 22.45 „De Ameri kaanse presidentsverkiezing", cause rie. 23.00 Nieuws. 23.15 Voordracht. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Verzoekprogramma voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 en 10.50 Idem. 11.00 Voor de vj-ouw. 11.30 Klein koor. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-orkest en solist. 14.00 Gram. 15.00 en 15.20 Idem. 15.30 ,.Bcn je zestig??". 16.00 Voor 'de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. M. H. v. d. Valk: Indonesië en China. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Pianoduo. 19.00 Hier vrij Europa". 19.30 Gram. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws en weerber. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van 20.15 Festival-orkest en solist. (Lu- zerd-Festival). In de pauze: Militaire causerie. 22.20 Gram. 22.45 Avondge bed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Gram. Sanberg; te Hillegom (H. Martinus), H. A. J. Dürr; te Venhuizen, F. C. J. M. Schoonebeek (neom.); te Enk huizen, W. A. de Wildt; te Nootdorp, J. M. Roodbol (neom.). te Voorschoten A. J. M. Wiemers; te Warmenhuizen, J. G. v. Veen; Stompwijk, W. B. Miedema (neom.); tj Amsterdam (H. Petr. en Paulus) J A. M. ten Hengel; te Rotterdam (H. Ant. Abt) Th. J. M. Ruiter; te Amsterdam (H. Maria Magd.), F. A. Th. M. Meijer: te Obdam, C. v. d. Wel (neom.); te Beverwijk (H.Aga tha) C. F. A- Geraerts; te Groote broek, W. C. de Bot; te Oegstgeest (H. Willibr.). B. J. M. v. Balgooy; te Boskoop, J. A. I. Wesseling; te Lei derdorp, C. Th. M. Kuijlaars; te Grootebroek, C. A. M. Steins Bis schop; te Poeldijk, F. A. M. Kolb; te Den Hoorn (bij Delft), J. W. v. d Burg; te Rotterdam (Overschie H. Petr. Banden). G. J. v. Dijk; te Kwa- dendamme, P. G. B. Ruiter (neom); te Rotterdam (H. Hart v. Jezus), P. J. Krom, die kapelaan was rte Den Haae (H. Theresia v. 't Kind Jezus); te Rotterdam (H. Franc. v. Ass.), A. E. Auwens; te Den Burg (Texel), B. J J. Truyens (neom.); te Rotterdam (Schiebroek H. Paulus) J. v. d. Haak; te Reeuwijk, G. J. M. Rosen berg (neom.); te Amsterdam (Chris tus Koning), L. A. E. I. M. Lejeune; te Koog a. d. Zaan, C. C. de Jong; te Rijpwetering, M. Rutte (neom); te Amsterdam (H. Vincentius), L. C- J. Wüst; te Rijswijk, P. de Lange; te Bergen (N.H.), W. J. Appelman; te Brielle, P. J. A. v. Velzen (neom.); te Wassenaar (De Goede Herder), H. C. Roozenburg, die kapelaan was te Amsterdam (HH. Mart. v. Gor- cum); te Warmond, drs. W. C. Ta- mis, die onlangs zijn studie te Rome heeft voltooid; te Katwijk a. d. Rijn, F M. Bekkers (neom). Z. H. Exc. heeft opdracht gegeven hun studie voort te zetten: A. G. W. Nijs. leraar aan het Seminarie Ha- gveld. Heemstede; W. M- I. v. d. En- de, die kapelaan was te Katwijk a. cL Rijn; aan J. J. M. Stieger, die ka pelaan was te Warmond; aan A. M. E. Th. Vreeburg, die kapelaan was te Wassenaar (Goede Herder) en aan de weleerw. neomisten: Th. C. J. Beemer en G. Q- A. Méershoek. Nederlanders in vreemdelingenlegioen Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vorrink (Arb.) be treffende de behandeling, van een tweefal minderjarige Nederlanders in 't Franse vreemdelingenlegioen heeft de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord dat beide jongelieden, genoemd in een artikel van „De Volkskrant" van 21 Juli jl. door tus senkomst van de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem gehoord zijn omtrent hun bevindingen in het vreemelingenle- gioen. Hierbij is gebleken, dat één der minderjarigen reeds enkele da gen na dienstneming is vrijgelaten, naar zijn zeggen zonder ooit te zijn mishandeld. Volgens de door het andere jong mens afgelegde verklaring zou hij gedurende zijn verblijf in het le gioen weieens een klap in het ge zicht hebben gekregen en éénmaal met een stok zijn geslagen. Voorts zou hij op één dag driemaal telkens 100 m. op knieën en ellebogen in snel tempo over een stenen vloer hebben moeten kruipen. Over meerdere gegevens aan de eigen verklaringen der betrokkenen wordt niet beschikt; op deze grond moge de minister zich in dit geval van een qualificatie van het door hen ondervonder.e onthouden. Naar het oordeel van ondergete kende zyn de bovenaangehaalde me dedelingen niet door voldoende be wijzen gestaafd, zodat daaromtrent geen protest aan de Franse regering kan worden gericht. Het artikel van 21 Juli in „De Volkskrant" zoude geïnspireerd zijn op een tweetal brieven van één der betrokken minderjarigen welke door de moeder aan een verslaggever zou den zijn ter hand gesteld Aangeno men wordt, dat het artikel is bedoeld als een waarschuwing voor hen, die mogelijk dienstneming in het le gioen overwegen. De betrokken verslaggever heeft daarbij de wijze van behandeling van recruten in het legioen weliswaar in sterke termen geschetst, doch gezien de preventieve verking van het persbericht acht de minister geen gronden aanwezig een waarschu wing aan de verantwoordelijke per sonen te doen geven. Bij herhaling is de aandacht der Franse regering gevraagd voor de reacties, welke berichten omtrent Matig slot van succesvolle actie TELEFOON VOORTDUREND GEBLOKKEERD Met enige honderdduizenden an dere K.R.O.-luisteraars hebben we gisteravond onze pleisterzakjes tégen het lamplicht gehouden, om te zien of het lot ons misschien een auto in de schoot geworpen had. Er kwam geen auto, zelfs geen koelkast, zodat we vannacht rustig geslapen hebben. Iets wat enige winnaars van de Kath; E.H.il>.0.-Pleisterwedstrijd be slist niet kunnen zeggen, omdat zij werkelijk geen kans zagen hun ont dekking kenbaar te maken aan de K.R.O.-studio, waarvan de telefoon lijnen doorlopend rood-gloeicnd wa ren. Herhaaldelijk moest de omroe per verzoeken niet te bellen, wan neer men er niet absoluut zeker van was, dat een pleisterzakje ('s mor gens bij de kerkdeur gekocht, ten ba te van de E.H.B.O.) een zeer duide lijk watermerk bevatte met één van de letters K.R.O.G.I.D.S. Helaas, het hielp niet. De lijn bleef overbelast. Zelfs toen er een andere lijn werd ingeschakeld, bleef men bellen. In radeloosheid meldde de P T.T.' aan de K.R.O., dat „heel Ne derland" de studi« belde, dat de cen trale ernstig overbelast was en dat andere dringende gesprekken veel stagnatie ondervonden. In de tele fooncentrale van de studio sloegen enige centrale zekeringen door en in de Amsterdamse telefooncentrale be gaf een 60 ampère-zekering het. Dui zenden mensen meenden in het blau we etiket van hun zakje wel iets te zien, dat met enige fantasie mis schien wel een letter kon zijn. Met moeite hebben we er een huisgenoot van weerhouden de K.RO. op te bel len, omdat hij heel, heel vaag een O. meende te zien. Zo zijn er duizenden gewees.. Stel je voor, dat de auto op deze letter viel! En dus maar bellen. De omroeper werd er biina radeloos on^er en het pro gramma zakte af tot het peil van po- nulaire liedjes waar niemand naar luisterde. Het duurde bijna anderhalf uur voordat de eerste prijswinnaar zich aanmeldde. Het was mevr. A. Z. van Velzen in het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, die haar ver pleegster liet opbellen, dat op haar zakje ('sworgens bij een collectrice in het sanatorium gekocht) heel dui delijk een. S. stond. De omroeper deelde mede mooier kon het niet! dat de S. recht gaf op een gratis reis naar Lourdes, indien nodig per ambulance-wagen. De andere winnaars meldden zich echter niet, zodat de omroeper het om half elf maar opgaf, terwijl het programma eigenlijk reeds om 9.25 uur geëindigd had moeten zijn. De prijswinnaars kreger de raad zich zo spoedig mogelijk bij hun plaatselijk Kath E.H.E.O.-afdeling te /ervoe gen. Nader wordt gemeld, dat de heer P M. Feijen uit Asten, veertig jaar, vader van vijf kinderen en zaakvoer der van een landbouv/coöperatie, de letter D. op zijn pleisterzakje had,-die hem recht gaf op een jaar gratis ro-, ken. Mej Annie Dörsers uit Roer mond, vond de letter I,. zodat zij de gelukkige winnares is van de koel kast. Vermoed wordt, dat er ook een prijs is terecht gekomen in Ammer- zoden. De heer Feijen had twee uur aan één stuk getracht de K.R.O. op te bellen. H0ch ste°ds b'even de lii- nen geblokkeerd. Zo zal het ook de nog niet bekende v/inr.aars vergaan zi.in. Wanneer er in hun plaats geen E.H.B.O.-afdeling is, kunnen zij zich melden aan het hoofdkantoor van de Kath. E.H.B.OToreniaan 53, Rot terdam. Als extra attractie had de E. H. B. O kinderwagens beloofd aan alle huisgezinnen, in de plaatsen waar een der zeven prijzen gevallen was, die tussen 12 uur 's nachts en half negen 's avonds met een baby ver blijd waren, mits de vader een pleis ter bezat. In Roermond zijn- reeds twee gevallen bekend. Vandaag zou een geluidswagen door d<-> plaatsen rijden, waar ver moedelijk een prijs gevallen is om nadere mededelingen te doen. het aannemen van minderjarigen in de dienst van het vreemdelingenle gioen bij de Nederlandse regering en publieke opinie oproepen. Een bevre digend antwoord op deze demarches is nog niet ontvangen. De aandacht van do minister blijft hierop gevestigd. Kinderverlamming neemt af In landelijk verband gezien begint de kinderverlamming af te nemen. Volgens de laatste opgaaf zijn er in Nederland nog 109 gevallen van deze gevreesde ziekte. Weliswaar was het dienovereen komstige cijfer een jaar geleden maar 13, doch toen manifesteerde de kinderverlamming zich veel later in het jaar en werd de top pas in Oc tober bereikt. Dit jaar schijnt de top reeds gepasseerd te zijn. In de stre ken, waar de kinderverlamming reeds vroeg in hevige mate optrad, midden-Limburg, en Oost-Brabant, is de ziekte de laatste weken sterk afgenomen. In Limburg zijn nog maar 12 en in Noord-Brabant 23 ge vallen. Ter vergelijking diene, dat de laatste cijfers voor Noord- en Zuid- Holland resp. 18 en 27 luiden. De ziekte is thans gelijkmatiger over het gehele land verspreid. „ORANJE" VOLGEBOEKT NAAR DJAKARTA Woensdag 27 Augustus vertrekt het m.s. „Oranje" geheel' volgeboekt uit Amsterdam naar Djakarta. Onder de passagiers bevinden zich 12 artsen, die een verbintenis met de Indonesische regering hebben aangegaan. Van hen bezitten 7 de Duitse, 1 de Oostenrijkse en 4 de Nederlandse nationaliteit. Ook dr. A. A. Aalders, adviseur van de Stich ting Centraal Sociaal Werkgevers- overleg in Indonesië en jhr. C. G. D. Hooft Graafland. Nederlands ambas sade-secretaris bij het hoge com missariaat, reizen met Amsterdams vlaggeschip naar Djakarta. De „Oranje" wordt 17 September in Tandjong Priok verwacht. verloren dagen Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook in die dagen monter en fitzij neemt een'AKKERTJE"! UNA j helpen direct -J6*T Jongetje greep sterkstroom-kabel Éen 6-jarig jongetje in Wouden berg heeft in een werkplaats van de Coöp Boerenbond een kastje van 'n' sterkstroom-installatie opengemaakt. Hij kwam in aanraking met een sterkstroom-kabel en kon zich niet meer losmaken. Gealarmeerd door zijn hulpgeroep heeft het personeel, onder wie zijn vader, het ventje be vrijd. Het jongetje werd aan de rech terhand zwaar gewond; wijsvinger en pink werden verbrijzeld. NACHTELIJKE ACHTERVOLGING IN DEN HAAG Zaterdagnacht om twee uur hiel den twee jeepagenten op het Spui in den Haag een auto aan om de pa pieren van de bestuurder te contro leren. De auto stopte echter niet doch schoot met verhoogde snelheid de Jacobstraat in. De bestuurder zet te de wagen daar dwars over de straat en vluchtte 'met een andere inzittende weg. De jeepagenten ren den het tweetal achterna. Nadat één van hen drie waarschuwingsschoten had gelost, gelukte het hen de 22- jarige koopman B. S. uit den Haag staande te houden. De tweede inzit tende, de 20-jarige betonvlechter C. P. H. werd later in een woning aan gehouden. Het tweetal bekende de auto gestolen te hebben op de Markt- weg. KNAAPJE VERDRONKEN Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is het 2XA jaar oude zoontje van de familie Giesen, die in Am sterdam-Noord aan de Kometensin gel woont, al spelend op enige af stand van de woning in een sloot gevallen en verdronken. BABY KREEG GLOEIENDE THEE OVER ZICH HEEN De acht maanden oude baby van de fam. De Bes uit de Verboom straat te Rotterdam heeft Zondag morgen gloeiende thee over zich ge kregen. Met ernstige brandwonden is het jongetje in het Zuiderzieken huis opgenomen. Het kind zat in zijn kinderstoel en kreeg het electrische snoer van 'het theelichtje te pakken. Het trok aan het snoer, met het ge volg, dat de theepot van het lichtje viel en de inhoud over het onderlijfje van het jongetje stroomde. Gister avond was het kind buiten levens gevaar. BROMFIETSER GEDOOD De 19-jarige militair F- A. S. uit Scheveningen, die gistermiddag om streeks 18.10 uur op zijn bromfiets op de Scheveningsweg in den Haag reed, werd op de hoek van de Van Stolkweg gegrepen door een wagen van lijn 8. S. werd enige meters meegesleurd en liep ernstige ver wondingen op. Tijdens het vervoer naar het militair hospitaal, is hij overleden. S. had geen voorrang verleend aan de tram. ZOON BEKENT VOLLEDIG: fs'aar thans bekend is geworden, heeft de 26-jarige jurist mr. W. K. F. twee soorten vergif gebruikt om zijn vader, de 62-jarige oud-secretaris van Amsterdam, te vermoorden. Bij een Utrechtse drogist had hij zowel 500 gram arsenicum als 35 gram cyaankali gekocht. Het eerste vergif heeft hij drie of vier keer over het voedsel gestrooid, dat door het hele gezin gegeten werd, de eerste keer, met Pinksteren, over het vlees. Het tweede vergif had hij aanvankelijk voor zichzelf bestemd, omdat hij met zelfmoordplannen rondliep Op 8 Juli, de dag van het overlij den van de heer Franken, roerde de dader een hoeveelheid arsenicum door de pap van zi.in vader. Daarna haalde hij in de Bilt de poeders af, die een Amsterdamse arts zijn vader had voorgeschreven in verband met maagkwalen, die achteraf veroor zaakt bleken te zijn door het vergif. Thuisgekomen mengde hij de cyaan kali door de poeders en verliet daar na rustig het huis*1 Toen mr. F. om half drie terug kwam, hoorde hij, dat zijn vader overleden was. De overige cyaankali nam hij mee naar Amsterdam om het flesje in een der grachten te gooien. Op 26 Juli werd hy ter opgenomen in de Utrechtse kliniek van prof. Rümke, doch reeds op 7 Augustus werd hij ontslagen. Inmid dels had men daar zijn moeder op de hoogte gesteld van 't vreselijke ver moeden, dat weldra bevestigd werd, omdat op 6 Augustus het stoffelijk overschot van zijn vader was opge graven voor een sectie. De jongeman ontkende echter alles. Hij verzocht zelfs hem een Utrechtse rechercheur te zenden. Deze kreeg een vreemd verhaal te horen en toen hij boven dien nog een fles arsenicum vond, was er spoedig aanleiding, de jonge man te arresteren, hetgeen op 14 Augustus geschiedde. Bijna onmiddellijk vroeg hij de rechercheur te spreken en bekende alles. Hij gaf echter niet de motie ven weer, die hem tot deze daad ge leid hebben. Tijdens de verhoren en bekentenissen was hij zeer kalm en toonde geen tekenen van berouw. Hij vond het zelf meer of min onbegrij pelijk wat hij heeft gedaan. Jhr. mr. N. W. Witsen Elias, substituut-offi cier van Justitie, vindt het daarom een zeer bijzondere zaak, met als hoofdfiguur een zeer bijzonder iemand. Het is thans aan de psychia ter te achterhalen welke redenen hem tot deze daad gedreven hebben. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP ENIGE REGEN. Vannacht hier en daar mist, overigens half tot zwaar be wolkt met platselijk enkele buien. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrjj krachtige wind uit Westelij ke richtingen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets la gere. 26 Aug.: zon op 5.41, onder 19.40; maan op 12.27 en onder 20.59 uur. U&t in EuAojia. De weerrapporten van hedenoch tend 07.00 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO regen 19 C. STOCKHOLM geheel bew. 19 HELSINKI zwaar bew- 18 EDINBURGH zwaar bew. 18 LONDEN mist 23 AMSTERDAM geheel bew. 22 ZURICH geheel bew. 19 LOCARNO half bew. 16 GENèVE nevel 17 PARIJS zwaar bew. 25 BORDEAUX mist 25 NICE half bew. 23 FRANKFURT zwaar bew. 22 MüNCHEN nevel 18 WENEN regen 18 LUXEMBURG zwaar bew. 19 INNSBRUCK motregen 17 Kort geding tegen gemeente Noordwijk Eiseres in ongelijk gesteld De president van de Haagse Recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding van de kamphoudster Koomen tegen de gemeente Noord- wijk. De president weigerde de gevraag de voorziening en veroordeelde de •eisers in de kosten van het geding ad 65.—. De president legde er de nadruk op, dat van onrechtmatige handelin gen van de Noordwijkse politie hem niets is gebleken. De verdediger van mevr. K., mr. T. Schaper, heeft tegen deze uit spraak hoger beroep aangetekend. 'Arrestatie in bar Vrolijke avondjes van gestolen f 10.000 Dc rijksrecherche heeft in een bar te Ncordwijk de makelaar M. H. uit Naaiden gearresteerd, die een Hil- versumse firma voor 10.000 had opgelicht. De makelaar had de directeur van de grond- en huizen-exploitatie maat schappij Phoebus te Hilversum be wogen voor een complex grond nabij de Hoge Vuurse een handgeld VeI tienduizend gulden te storten. Hu voorlopig koopcontract en het geld gaf hij echter niet door aan zijn op drachtgever te Apeldoorn. Verschei dene maanden heeft hij de afhande ling van de transactie weten te rek ken en in die tijd verteerde hij de tienduizend gulden op vrolijke avond jes. De makelaar is in verzekerde be waring gesteld. Jiatte GOLF De gemeente Tilburg wil, blij kens een voorstel aan de raad, een der oudste landgoederen van Tilburg, de „Oude Warande", gelegen naast het Tilburgse natuur-dierenpark aan de Bredaseweg, aankopen en bestem men als recreatie-oord. Het landgoed is ruim 71 ha. groot. De aankoopsom zal ƒ270.000 bedragen. Ruim tachtig met bloemen ver sierde auto's van diverse bedrijven namen Zaterdagmiddag deel aan het bloemencorso, dat het sluitstuk vormde van het programma vacan- tiebestedingl Het was georganiseerd door het comité Rotterdams Bloe mencorso in samenwerking met de Rotterdamse gemeenschap. £en uiaeótifti RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 32) „Je bent er nu toch uit," zei hij dan. Morescu werd nijdig. „Ja, maar dat neemt niet weg. Turpey rolde zich weer in zijn de kens. „Waar maak je je dan druk over?" Morescu werd nu pas goed nijdig, rende de hut uit, de deur achter zich dichtsmijtend en probeerde de derde hut te openen. Die was niet gesloten, het bed was leeg en onbeslapen, al de bagage was verdwenen. Hij deed een paar passen terug en Reek naar het nummer op de deur. Het was het juiste nummer. Hij staarde nog drie seconden en ging dan terug naar Turpey's hut. Ditmaal verknoeide hij geen tijd, maar rukte de dekens weg en porde de slaper in zijn lendenen. „Wordt wakker, lui zwijn!" Turpey's taal was beneden peil, maar Morescu sloeg daar geen acht op. I „Hei, waar zy'n Crofts en Parker?" „In bed natuurlijk, hoe laat is het? Laat me slapen!" gromde Turpey en trok de dekens naar zich toe. „Luister-" zei Morescu. „Parker's bed is onbeslapen en zijn bagage is verdwenen." Turpey staakte het graaien naar zijn dekens en knipperde met zijn ogen. „Zijn bagage verdwenen? Wat is dat voor onzin?" Er volgden enkele minuten, waar in Turpey met een loper bezig was aan het slot van Croft's hut. Hun werk werd beloond met het ontdek ken van een onbeslapen bed en ver dwenen bagage. Er volgde krijgsraad in Turpey's hut. Een vol kwartier redeneren leidde tot absoluut niets. Morescu belde de hoofdsteward op en vroeg hem inlichtingen omtrent de ver blijfplaats van Crofts en Parker. De hoofdsteward bleek dankbaar voor de mededeling, dat er twee passa giers spoorloos verdwenen waren, maar wist ook geen nadere bijzonder heden te verstrekken. „Die halen natuurlijk de een of andere grap uit!" zei hij, „waarom zouden ze anders hun bagage weg slepen? Ze kunnen immers niet van het schip af!" Toen zag Morescu plotseling licht, werd bleek en legde de hoorn neer. Een afgrijselijk vermoeden dook in hem' op: er was die nacht om één uur voor twee personen de gelegen heid om met een motorboot het schip tc verlatentwee personen met bagagenatuurlijk, het was de enig mogelijke oplossing, hoe onge rijmd die ook mocht lijken! In ge dachten zag hij reeds Perroney en die ander in hun hutten liggen, ge kneveld, en het kostbare papier Hij vloog overeind en rende de gang in. Hij zou in de hutten van Perroney en die ander kijken. Het bleek al niet meer nodig. Toen hij het einde van een dwarsgang bereik te, die uitkwam op de grote gang, zag hij in de verte de lange, magere gestalte van Peter Regan in grote haast het kruispunt passeren. Op dat ogenblik werd Morescu en kele illusies armer, doch inplaats van zijn spaarzame haren uit te trekken en op zijn tanden te knarsen, keerde hij terug naar zijn hut om middelen en wegen te beramen teneinde de situatie, die er werkelijk allerbe droevendst uitzag, zoveel mogelijk te redden. Het was hem nu duidelijk, wie de sleutels van zijn hut hadden wegge- nomen en de deur op slot hadden ge draaid. Zowat kwart voor één had of Crofts of Parker zijn hut op slot ge daan om te beletten, dat hij aan dek zou komen om het vertrek van Per roney bij te wonen Nu hadden ze zich uit de voeten gemaakt. Maar was er dan geen en kel middel te bedenken om ze tegen te houden? Om ze aan de kust op te vangen? Hij nam een verse sigaar. Na enkele malen schellen verscheen de slaperige steward, die hem na een paar minuten een kannetje sterke koffie bracht. Morescu dronk sterke koffie, rook te Cheroots, streek over zijn schedel en rende door de kamer, tot hij op een gegeven ogenblik toevallig een blik uit het raampje wierp en bleef staan. De stralen van een sterk zoek licht beschenen een lange, slanke motorboot, die rich in schuine rich ting van het schip verwijderde. Zijn eerste opwelling: een triomfkreet te uiten, ging snel voorbijhij zag al zeer spoedig, dat het niet de boot van de New Orleans was, die daar voer, maar een onbekend vaartuig. Het was hemi onmogelijk, de naam op de boeg van het schip te lezen, wel zag hij twee in wit geklede fi guren op het dek staan. Terwijl hij keek, stak een dier figuren zijn arm omhoog en wuifde. Zelfs al had Morescu Peter Regan niet herkend, dan zou hij nog niet teruggewuifd hebben; hij voelde zich niet in een stemming tot wui ven. Nu was het hem een volkomen onmogelijkheid, zich te bewegen. Die ander.... daar naast nummer één.. Morescu kreeg een gevoel alsof ie mand hem een flinke por in zijn maagstreek had gegeven.... Perro neyop een motorboot! Zijn blik volgde de motorboot in de cirkelbaan, die zij beschreef, tot haar lichten onzichtbaar werden. Ook dat nog! Niet alleen gingen zijn eigen mannen er vandoor met de buit. maar Perroney en zijn vriend hadden een motorboot op de kop getikt de hemel mocht weten waar die boot vandaan kwam waarmee ze de vervolging konden inzetten. Inplaats van met één zou hij nu met twee stel tegenstanders te doen krijgen Toen daagde het plotseling in Mo- rescu's brein, hij wist opeens wat hem te doen stond. Het enige wat vaststond was, dat Crofts en Parker overal zouden kun nen landen, behalve in Tampico! Crofts zou maar al te goed weten, dat hij, Morescu, zijn agenten in Tampico zou waarshuwen, naar hen uit te kijken. Neen, Crofts zou Tampico angstvallig mijden en er gens op een verlaten stuk van de kust landenen wie kon hen daar tegenhouden? De kustwacht natuur lijk, de douane! Hij sprong overeind en overlegde nog even. Neen, alles klopte. Zowel Crofts als Parker hadden elk revol vers met munitie bij zich en een po ging, om die ergens zonder inklaring aan land te brengen, kon hen in de gevangenis doen belanden. Morescu leefde zichtbaar op, greep een telegram-formulier uit een der laden van het kleine schrijfbureau in de hoek en stelde een telegram op aan het centrale kuststation bij Tampico. Een grijns vertrok zijn onaantrek kelijk gelaatde politie gebrui ken om hem te helpen een document te gappen! Hij trachtte een melodie te fluiten. Voor Morescu was het le ven weer rozengeur en maneschijn. .(Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2