S)e &2icbe(Soii/tamt Egypte aanvaardt buitenlandse militaire hulp De Katholiekendag te Berlijn De ingeslotenen van het Hölloch Gaat de Duitse Luftwaffe herleven? Directeur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12671 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HARING OF KUIT /"ONGERUSTHEID IS GEWEKT door de publicatie van het arti kel van Drew Middleton in de „New York Times" omtrent de controverse betreffende de verdediging van West-Europa. In Nederland heeft die ongerustheid zich o.a. geuit in de schriftelijke vragen, welke prof, Romme aan de minister heeft ge steld. Zoals men weet bestaat die con troverse hieruit, of men bij een eventuele aanval uit het Oosten de verdediging van West-Europa zal beginnen aan de Elbe-linie of aan de Rijn. Volgens de ene opvatting moet men in dat geval de vijand tot staan zien te brengen reeds op Duits grondgebied en wel op de grens van de Sovjet-zóne aan de Elbe. Volgens de andere opvatting is er toch geen houden aan en kan men pas achter de Rijn aan serieuze tegenstand gaan denken. De eventuele gevechten in Duitsland zouden dan slechts op te vatten zijn als vertragingsschermut selingen. Dat de Fransen daar iets voor voe len, kunnen wij ons indenken, want toevallig ligt het Franse grondge bied geheel achter de Rijn. Maar landen als Duitsland, Dene- 0 marken en Nederland, voelen in het geheel niet voor deze opvatting, want zij zijn het, die in deze conceptie aan hun lot worden overgelaten; zij worden onder de voet gelopen en kunnen slechts ho pen, dat zij over een paar jaar weer zullen worden bevrijd. Dit verschil van opvatting dateert niet van van daag of gisteren, maar is reeds eer der naar voren gekomen. Het ver ontrustende van de situatie is dan- ook niet zozeer de publicatie van dit meningsverschil als wel het feit, dat het nog altijd blijkt te bestaan. Maar dan wordt het werkelijk tijd dat het wordt opgeruimd, want zo lang er op dit punt geen klaarheid heerst en absolute zekerheid, heeft het voor de gedupeerde landen wei nig zin om zich tot aan de rand van hun vermogen in te spannen voor een gezamenlijke defensie. Wanneer wij ons gezamenlijk willen verdedi gen, betekent dat, dat ons gezamen lijk grondgebied gevrijwaard dient te worden van vijandelijke overval len; ons gezamenlijk grondgebied en niet het grondgebied van één der deelnemers. Een tweede vraag is, of het lukken zal, maar het principe zal toch moeten zijn, dat het serieus geprobeerd wordt. En daarover be hoort geen twijfel meer te bestaan; ieder der deelnemers zal daaromtrent vastbesloten dienen te zijn. Weliswaar is de opperbevelheb ber der gezamenlijke Noord-Atlan tische strijdkrachten, generaal Ridg- way, geen voorstander van de Fran se opvatting, maar dat 'is niet vol doende. Wij moeten de zekerheid hebben, dat er ook na een eventueel aftreden van generaal Ridgway geen schijn van kans is, dat de Franse conceptie ooit werkelijkheid zal worden. UET HEEFT WEL EENS de schijn gewekt alsof Amerika het eens was met de mening, dat het gebied aan de Oostzijde van de Rijn niet te houden zou zijn. Zelfs zou het twij fel koesteren of Frankrijk wel met succes te verdedigen was en daarom zouden de Amerikanen zoveel werk maken van Spanje, dat zij in elk ge val in hun strategische plannen zou den willen betrekken. Spanje zou eventueel een bruggenhoofd moeten vormen, vanwaar de bevrijding van dj rest van Europa zou moeten wór den ingezet. Door zijn geïsoleerde ligging achter de Pyreneeën zou het daar zeer geschikt voor zijn. Verscheidene Amerikaanse autori teiten hebben echter verzekerd, dat zij geen voorstanders zijn van deze strategie, die zfch al bij voorbaat neerlegt bij iets wat niets meer of minder dan een ramp voor geheel West-Europa zou betekenen. Ook met de Franse opvatting schijnen de Amerikanen het over het algemeen niet eens te zijn. Dat is tenminste een geruststelling voor ons, want de Amerikanen hebben door hun over wicht toch altijd nog de leiding. Toch zullen wij er goed aan doen. niet al te veel te willen leunen op de hulp, welke wij van de Amerika nen mogen verwachten, want men moet niet vergeten, dat Amerika niet in dezelfde mate geïnteresseerd is bij het behoud van West-Europa als wij. Voor de Amerikanen betekent Europa's defensie het behoud van een voor-post tegen de Russen, voor ons betekent het het behoud van on ze eigen grond, waarop wij moeten leven. Voor de Amerikanen komt het er weinig op aan, of een gedeelte van West-Europa tijdelijk verloren gaat, of het behouden dan wel te ruggewonnen wordt. Voor ons ech ter is het van groot gewicht, of wij al dan niet „bevrijd" moeten wor den; voor ons is het beter als wij geen bevrijding nodig hebben. Daarom is het voor de Europese landen bittere noodzaak, dat zij hun defensie niet aan Amerika overlaten, maar deze zelf ter hand nemen, hecht aaneengesloten en met de on wrikbare wil om zich elke aanvaller van het lijf te houden. Maar dan moeten wij ook van elkaar op aan kunnen en mag er geen ruimte zijn voor twijfel aan ieders bedoelingen, plannen of inzichten. En zolang er nog twijfel is, willen wij daar eerst haring of kuit van hebben. Officiële K.V.P.-verklaring K.V.P. niet verantwoordelijk voor de laatste mislukking Verzwakking kath. invloed onaanvaardbaar Van gezaghebbende zijde der K. V. P. werd het volgende aan het Kath. Ned. Persbureau medegedeeld: De heer K. Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft zich schromelijk vergist toen hij Vrijdag verklaarde, dat de K. V. P. verantwoordelijk is voor het mislukken van de kabinetsforma tie van mr. Donker. De K. V. P^Tweede Kamer-fractie is zelfs tot in haar laatste bijeenkomst onkundig gebleven omtrent de namen der drie tweetal len, die voor de posten van Buitenlandse Zaken waren voorgedragen en rmee mr. Donker zich niet kon verenigen. Daar mr Donker had ver klaard, dat hij voornemens was te pogen een extra-parlementair kabinet samen te stellen, behoefde de K. V. P.-fraclie daaromtrent zeker niet te worden ingelicht. Dezelfde gezaghebbende bron verklaart bovendien, dat de K. V. P.-Twee.- de Kamer-fractie een redelijke beslissing heeft genomen door de ruil van ministerposten, welke de formateur op het laatste ogenblik voorstelde, af te wijzen. De K. V. P. immers was reeds bereid gebleken het Ministerie van Economische Zaken aan de A. R. af te staan. Nu de kabinetsformateur ook nog voorstelde een der portefeuilles van Buitenlandse Zaken aan een neu trale vakminister te geven en daarnaast bereid was de K. V. P. in plaats van Justitie het Ministerie van Wederopbouw te geven, kon de K. V P. zich met de hieruit voortvloeiende verzwakking van de kath. invloed niet verenigen. Het Ministerie van Wederopbouw weegt toch zeker niet op tegen het ministerschap van Euitenlandse Zaken en het Ministerie van Justitie te zamen. De kabinetsformatie Koningin ontving dr. Drees Hel kabinet der Koningin deelt het volgende mede: H. M. de Koningin heeft heden ochtend ten paleize Soestdijk ont vangen de Australische minister voor immigratie de heer Holt en mevrouw Holt. Daarna heeft de Koningin de mi- i nister-president, dr. W. Drees ont vangen. Moordenaar onderzocht eigen misdrijf EEN OUDE BIJBEL. Een zeer oud exemplaar van de Bijbel, door Bedoeinen in de woe stijn gevonden en gekocht door ex- koning Faroek van Egypte, is ont dekt bij de inventarisatie in de ko ninklijke paleizen in Egypte. Van Israëlische zijde zou er eens een bod van een millioen dollar op gedaan zijn, dat echter door Faroek werd af geslagen. Het Egyptische ministerie van on derwijs heeft nu verscheidene des kundigen uitgenodigd de waarde van deze Bijbel te schatten en de ouder dom vast te stellen. Bij het baden in zee is gister middag te Scheveningei) verdronken J. J. Janssen uit Venlo, rijks- pluimveeteelt-consulent voor Lim burg. De heer Janssen, die de zwem kunst niet machtig was, was te ver in zee gegaan. BENDE-OVERVAL OP JAVA Een gewapende bende vun onge veer zestig man heeft gistermorgen vroeg Kebajoran, een voorstadje van Djakarta, overvallen. Een poli- tie-agent en een inwoner kwamen hierbij om het leven, twee inwoners werden gewond. Een kleine politie macht slaagde er in, de aanvallers te verdrijven. Indien het althans wordt aangevallen Generaal Naguib heeft gisteren bekend gemaakt, dat Egypte bereid is mili-. taire hulp uit het buitenland te ontvangen, indien het wordt aangevallen. Deze mededeling, gevoegd bij dfrBritse bereidverklaring van gisteren om de leverantie van legermaterieel voor niet-operationeeï gebruik alsmede de op leiding van Egyptisch legerpersoneel in Engeland te hervatten heeft in Lon den de mening doen postvatten, dat Egypte geneigd is, alle grote proble men met Engeland en Amerika te bespreken in ruil voor militaire en eco nomische hulp. Om deze laatste heeft Egypte echter tot dusver niet verzocht. In de besprekingen die eerste-mi- nister Aly Maher de afgelopen da- Het is bekend, dat aanhangers van 1 gen met de Britse en Amerikaanse de Daroel Islam in deze omgeving I ambassadeurs te Cairo heeft gevoerd, opereren. is men de netelige kwestie die de GROOTSE DÉMONSTRATIES VAN EENHEID Gisteren was het op de Katholiekendag te Berlijn de dag van de Katholieke jeugd. Tweemaal was het grote openlucht!heater van de stad gevuld met meer dan dertig duizend jongens en meisjes, die voor het grootste deel uit de Sovjetzóne waren'gekomen. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, die de jeugd toesprak, zeide, dat Berlijn in deze dagen de indruk maakte „een heilige stad" te zijn. De aartsbisschop van Paderborn, dr. Jae ger, verklaarde voor een vergadering van studenten, dat de toenemende religieuze ernst van de studenten in Oost-Duitsland scherp afstak tegen de duidelijk zichtbare verflauwing van de religieuze belangstelling sedert het herstel van normale verhoudingen in het Westen. voorzitter van de Katholiekendag verklaarde er tot de Katholieke jeugd van Oost-Duitsland: .,Gij vindt vele gebieden van het openbare le- De grootste demonstratie van de dag was een avondlijke bijeenkomst in de Waldbühne, waar dertigdui zend kaarsen en fakkels een zeld- zaam lichtspel toverden. Kardinaalven voor u gesloten, maar wij wach- Frings, de Pauselijke nuntius mgr. Muench en een twintigtal Duitse bisschoppen woonden deze demon stratie bij. De plaatsvervangende COMMUNISTENLEIDER IN MALAKKA GEDOOD De bekende communistische lei der op Malakka Tan Lam Hin is in de buurt van Jong Peng in een hin derlaag gelopen en gedood. Op zijn hoofd stond een prijs van 13.000 straits dollars, indien hij levend ge vangen zou worden. Tienduizend dollar was uitgeloofd voor zijn lijk. zullen verenigen in gebed. ten op de dag der volle vrijheid op alle levensterreinen voor de Kerk in het Oosten". De commissies van de Katholieken dag hebben nu haar besprekingen beëindigd. De strijd tegen „de ver afgoding van de materie" heeft er in het brandpunt van de belangstelling gestaan. Daarbij is „de gewetens nood der bevolking der Sovjetzóne" herhaaldelijk ter sprake gekomen. Zaterdag en Zondag zullen de grootste betogingen van de Katho liekendag worden gehouden in het Olympisch Stadion, waar meer dan honderdduizend deelnemers zich Engels-Egyptische betrekkingen ver leden jaar in de war stuurden zorg vuldig uit de weg gegaan. Over de toekomst van de Soedan, de deelne ming van Egypte aan de verdedi ging van het midden-Oosten en de Britse evacuatie van de kanaalzone heeft men voorlopig maar liever ge zwegen. Eerst moet het Egyptische leger, dat de uitputtende oorlog te gen Israël nog steeds niet te boven is, weer op peil worden gebracht. Generaal Naguib bracht gisteren een kort bezoek aan het Egyptische garnizoen te Gaza, bij de grens van Israël, dat in persberichten is ge noemd als een mogelijke legerplaats voor de Engelse troepen als zij de kanaalzone zouden ontruimen. Na guib brengt sedert de straatsgreep van tijd tot tijd bezoek aan onder delen van het Egyptische leger. Aan een soldaat die klaagde dat hij geen geld had om met zijn familie het Mohammedaanse feest van Courban Bairam te vieren, gaf hij een biljet van vijf Egyptische ponden. De gouverneur van de Egyptische nationale bank heeft alle banken, ook de buitenlandse, gelast Vrijdags om 11.45 in plaats van om 12 uur te sluiten om de Mohammedanen in staat te stellen voor het middaggebed naar de Moskee te gaan. De Mohammedan- se broederschap heeft de sluiting van alle bars, nachtlokalen en dan cings geëist van Aly Maher, en een beperking van bioscoopvoorstellin gen oorden des verderfs voor de Egyptische jeugd, aldus dit mach tige godsdienstige lichaam. Koning Feisal bezocht Detroit De 17-jarige koning Feisal van Irak, die een bezoek brengt aan de Verenigde Staten, had de wens te kennen gegeven de Ford Fabrieken in Detroit te be zichtigen, de stad, waarover hij zoveel had gelezen. Hier zien we de jeugdige koning tijdens zijn bezoek aan Detroit aan het stuur van een nieuwe T-48 tank. Op de foto zien we onder de pijl de politieagent Tore Hodin bij het on derzoek naar de verleden jaar door hem zelf gepleegde moord. TELfcPOTO A. N. P. DE ZWEEDSE MOORDENAAR Lijk van massa moordenaar gevonden Naar naderhand is komen vast te staan, heeft de Zweedse moordenaar en brandstichter Hedin eerst zijn verloofde, die als verpleegster in een tehuis voor ouden van dagen werk zaam was, vermoord. De directrice van het tehuis, die te hulp snelde, werd het volgende slachtoffer van Hedin, die zidh daarna naar het huis van zijn ouders begaf en het in hrand stak. Hedin keerde toen terug naar het rusthuis om ook dit in brand te steken, waarschijnlijk met de be doeling alle sporen van zijn misda- meer, waarbij zijn auto gisteravond vroeg is aangetroffen. Volgens zijn tburen was hij een aardige en vrien delijke jonge man. Het motief voor de moord, die He din in Tjoernarp heeft gepleegd, was geldgebrek. Het lijk van de Zweedse massa moordenaar, Tore Hedin, is Zaterdag morgen vroeg in het meer Bosrap in Skaane (Schonen) gevonden. Bij het dag worden was het zoeken in het afgezette gebied door politie en soldaten hervat. Hedin, een 25- jarige ex-veldwachter, had in een bij het meer aangetroffen auto een brief je achtergelaten, waarin hij bekende zijn ouders, zijn verloofde, de direc trice van een tehuis van ouden van dagen en een molenaar te hebben vermoord. De politie deelde nog me de, dat Hedin in de brief had bekend. den uit teW&5.:Eto der "°g V?ee '<^bbU> en zy verklaarde, dat dit mogelijk de verklaring inhoudt van twee nog niet opgehelderde moordzaken. De politie had rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het briefje en de bij het meer verlaten auto slechts waren bedoeld om haar op een dwaal spoor te brengen. Alle wegen naar het gebied waren door haar geblok keerd en alle inwoners gewaarschuwd. Hedin had voorts nog bekend brand te hebben gesticht in het huis van zijn ouders en het tehuis van ouden van dagen, waardoor vier oude -men sen in de rook omkwamen. was echter wakker geworden en sloeg alarm. De brandweer heeft 13 bewoners van het tehuis gered; vier bewoners zijn ln de rook gestikt. In zijn brief zegt Hedin, dat hij zijn ouders vermoord heeft, omdat hij niet wilde, dat zij zouden weten, dat hij een moordenaar was. Twee dagen geleden is Hedin ont slagen bij de politie, omdat hij zijn verloofde had bedreigd en mishan deld. Algemeen wordt geloofd, dat Hedin zich verdronken heeft in het Regen kwestie van leven of dood Het water in het Hölloch in Zwit serland zakt zakt snel zelfs, en daarmee stijgt de hoop de vier in deze grotten ingesloten Zwitsers te redden. Maar nog trekken zware, grijze regenwolken langs de berg toppen en dit betekent: nog dreigt regen regen, die de reddingspo- DUITSE PILOTEN IN OPLEIDING Het Britse ministerie van lucht vaart heeft gisteren medegedeeld, dat er geen sprake is van de oplei ding van Duitse vliegers tot straal jagerpiloten door de Britse lucht macht, zolang de Duitse bijdrage tot de Europese defensiegemeenschap niet is geregeld. Wel wordt, vooruit lopend op de Duitse deelneming in de West-Europese verdediging, nage gaan hoe het staat met de opleiding van Duits vliegpersoneel. De mededeling bevestigt meer dan zij ontkent. Zij kwam als commen taar op een bericht van het Britse Labour-blad Daily Herald, gevolgd door berichten van officiële West- Duitse zijde. In beide was sprake van de opleiding van Duitse piloten, in de Verenigde Staten en Engeland, in het besturen van de nieuwste ty pes straalvliegtuigen. Na voltooide opleiding zouden de Duitse piloten worden ingedeeld by de luchteenhe- den die de Duitse divisies van het Europese leger zullen ondersteunen. De Duitsers zullen worden ge oefend in het hanteren van jachttoe- stellen en jachtbommenwerpers, al dus de Daily Herald, maar het ligt niet in de bedoeling dat Duitsers gommenwerpers zullen bemannen. Engeland en Amerika zullen waar schijnlijk ook de nieuwe Duitse le gerofficieren oefenen in het gebruik van nieuwe wapens. Concrete plannen voor die trai ning zullen deze herfst door autori teiten van de Europese defensiege meenschap te Parijs worden uitge werkt. De Duitsers zullen echter de recrutering van de soldaten en de vliegers pas beginnen nadat het West-Duitse parlement het verdrag voor de EDG zal hebben goedge keurd, hetgeen naar men verwacht in October zal geschieden. Daarna zal de Duitse regering ve teranen van Goerings oude Luftwaf fe en jongere mannen oproepen voor haar tactische luchtmacht van onge veer 1500 vliegtuigen. Ook de oudere piloten zullen een training ondergaan omdat slechts enkelen van hen tijdens de wereld oorlog in straalvliegtuigen hebben gevlogen. De Duitsers zullen hun opleiding in het buitenland ontvangen, zo meldt Ass. Press uit Bonn, omdat in West-Duitsland geen vliegscholen zijn en de geallieerde luchtbases geen plaats meer bieden. ging, die men vandaag wil onderne men, weer kan verijdelen. Een verkenningspatrouille heeft \astgesteld, dat het water in de eer ste van de drie diepe holen, die in de ingangstunnel van de grotten voorkomen, reeds tien meter is ge zakt. De redders, die ongeduldig voor de ingang van de grot kampe ren, worden tnans aan allo kanten versterkt met ervaren grottenonder- zoekers uit geheel Zwitserland. Maar men kan nog niets doen. Dc leider van de reddingsploegen, André Gro- bet, wil geen levens riskeren door bravourstukjes te laten uithalen. Eerst als het practisoh mogelijk is, zal hij bevel geven de grot binnen te gaan. Wanneer dat zal zijn? Als het niet gaat regenen waarschijnlijk vandaag nog. Anders zal men misschien pro beren de bodem van het eerste hol met dynamiet op te blazen, waar door het water sneller weg zal lo pen. Een andere mogelijkheid is nog zij werd door twee geologen, Hans Staube en Réhé Hantkc, voorge steld het water weg te leiden naar enkele dalen in een nabijgele gen bos. Beide voorstellen worden thans bestudeerd. De twee andere holen, die meer achter in de tunnel liggen, zouden dan geen moeilijkheden meer ople veren, daar zij leegstromen in het eerste ravijn. Maar het allesbepalende element is de regen. Daarvan kunnen leven en dood van de ingeslotenen afhan gt. n. GROTE SORTERING GEBOORTE aankondigingen vindt U bij Geijers' Kantoorboekhandel Botarmarkt 26, Leiden, Tal. 20519 JCome£tje Overal langs de weg staan men sen, die wij door onze houding de kerk hebben uitgejaagd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1