Nederlandse uitvinding op atoomgebied? De twee moordenaars zijn gearresteerd DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 Besparing bij atoombom fabricage Een Nederlandse uitvinder, die ter wille van zijn persoonlijke veiligheid voorlopig onbekend wenst te blijven, meent een opzienbarende uitvinding te hebben gedaan, die de fabricage van atoom- en waterstofbommen aan zienlijk zal vergemakkelijken, terwijl bovendien een besparing van tiental len millioenen guldens op de jaarlijkse productie zal worden verkregen. Aldus meldt een speciale verslaggever van „Trouw". De uitvinding, die uiteraard nog verder moet worden ontwikkeld en waarmede grote sommen gelds gemoeid zijn, is, zonder dat direct alle details bekend worden gemaakt, aan de regering van de Verenigde Staten ter overname aangeboden. In ons land ontbreken namelijk hoogstwaarschijnlijk de middelen voor verdere experimenten. HET PROBLEEM DER ONTSTEKING De uitvinding raakt een van de moeilijkste problemen, die bij de fabricage van de eerste atoombom in het Amerikaanse laboratorium te Los Alamos moesten worden opge lost. Namelijk de manier waarop de atoombom op de meest effectieve wijze tot ontploffing moet worden gebracht. Het is mede dit probleem geweest, dat in het begin de produc tie van atoombommen ernstig be lemmerde, terwijl ook de massafa- bricage van waterstofbommen thans weer op dezelfde moeilijkheden stuit. De Nederlandse uitvinder is er van overtuigd, dat hij thans een op lossing heeft gevonden, die een aan merkelijke verbetering betekent. Hij ontving reeds eerder naar aanleiding van andere belangrijke militaire vindingen grote belangstelling uit binnen- en buitenland en ook voor deze detonator, waarmee de explosie dus wordt ingeleid, interesseren met name „neutrale" buitenlandse fir ma's zich. Aangezien eohter nimmer zeker heid bestaat, wat er na verkoop aan een dergelijke firma met de uitvin ding zou gebeuren, voelt de uitvin der er weinig voor met deze „opko pers van militaire geheimen" te on derhandelen. „Indien mijn uitvinding practisch toegepast kan worden en daar ben ik van overtuigd, anders zou ik uiteraard mijn reputatie niet op het spel zetten dan zijn de gevolgen van het gebruik van A- en H-bom- men geweldig", vertelde hij aan de verslaggever van „Trouw". „Daar om heb ik al mijn hoop gevestigd op de Verenigde Staten. Dat is het land, waar mijn uitvinding thuis hoort en niet in Rusland. Alleen ben ik wel eens bang dat ook ik mijn nek zal breken over de Washingtonse bureaucratie". De voordelen van zijn nieuwe de tonator. waarvan de details uiter aard angstvallig geheim worden ge houden, beschrijft de uitvinder in het kort als de volgende: Het gevaar van een' ongewenste te vroege ex plosie van de bom is er door uitge sloten. De kosten van de bom zullen ueel geringer worden, doordat min der uranium of plutonium nodig is. Het detonatiemechanisme is vrij s;mpel van constructie in vergelij king met het thans gebruikte appa raat. De atoombom wordt daardoor ueel lichter in gewicht en zal dus gemakkelijker door lichtere typen vliegtuigen vervoerd kunnen wor den. De uitwerking van de bom zal echter groter zijn, o.a. omdat een hogere temperatuur optreedt. Uit al deze voordelen concludeert hij, dat een atoombom met haar detonator meer geschikt zal zijn om te funge ren als „slaghoedje" voor de water stofbom. „Naar mijn mening zou bij toepassing de massaproductie van waterstofoommen veel spoediger verwezenlijkt kunnen worden", al dus de uitvinder. S.E.R. BEVEELT AAN: Arbeidscontract voor minder validen De Sociaal-Economische Raad tot de conclusie gekomen dat het on der de gegeven omstandigheden niet mogelijk is, blinden en andere min- der-validen die werkzaam zijn in werkinrichtingen door middel van wetsduiding onder de sociale verze keringswetten te brengen. Zoals men weet heeft de Centrale Baad van Beroep enige uitspraken gedaan, die er op neerkomen dat deze mensen niet onder de sociale verze keringswetten vallen op grond van het feit, dat zij niet op arbeidsover eenkomst werkzaam zijn. De Raad acht derhalve een oplos sing zoals die is aangegeven in de rapporten van de staatscommissies voor blinden en voor onvolwaardige arbeidskrachten van resp. 1916 en 1929 aanbevelenswaardig. Een ar beidsovereenkomst moet aan het col lege van rijksbemiddelaars worden voorgelegd, waarin mede met de prestaties van de betrokkenen reke ning kan worden gehouden. Zyn deze arbeidsovereenkomsten tot stand gebracht, dan zullen de minder-validen onder de sociale ver zekeringswetten vallen, ongeacht of zij in particuliere dan wel in gemeen telijke werkinrichtingen werkzaam zijn. De realisering van dit denkbeeld zou voor de werkplaatsen van min der-validen financiële consequenties meebrengen. Wanneer de inrichtin gen deze niet zouden kunnen dragen, acht de Raad het wenselijk aan deze werkplaatsen een subsidie te ver strekken. KINDERVERLAMMING IN 'S-HERTOGENBOSCH. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, te Den Bosch deelt mede, dat er de vorige week in de stad twee nieuwe gevallen van kinderverlam ming zijn geconstateerd Aan de art sen en tandartsen is aangeraden, voorlopig niet dringend noodzakelijk ingrijpen in de mond en keelholte uit te stellen tot het najaar. Kustvaarder in nood Op de beruchte Maasvlakte bij Hpek van Holland is de 289 ton me tende kustvaarder „Pacific" gister avond in moeilijkheden geraakt, na dat het schip machineschade had opgelopen en daardoor onbestuur baar was geworden. Terwijl een felle wind met oen snelheid van ongeveer 66 km. per uur de golven op de Noordzee gesel de, hebben de sleepboot „Schelde" en de eveneens uitgevaren redding boot „President Jan Leis" verschei dene malen tevergeefs getracht de Pacific vast te maken. Nadat enkele door de reddingboot uitgebrachte trossen waren gebroken, is de kustvaarder ten anker gegaan. Een tweede Nederlandse kustvaar der heeft Woensdagochtend bij de Theemsmonding tussen het Galloper en Sunk vuurschip enige uren lang stuurloos rondgedreven. Het schip, de Michel Swcnden (499 brt.) van de N.V. M.S. Brabant uit Rotterdam, maakte 20 graden slagzij toen het gistermiddag werd .•ootann^akt door de Belgische sleep- boot Adrien Letzer, die de Swenden i naar Londen zal slepen. De roofmoord op tuinder te Naarden De Naardense recherche heeft thans de roofmoord op de 70-jarige Bussumse kweker Manus Verheul ge heel tot klaarheid gebracht. Hierme de is de vierde moord, die binnen 'drie jaar in Naarden is gepleegd, op gelost. Toen men uit de mededeling van het slachtoffer, die deze voor zijn dood aan twee kwekers heeft ge daan, wist, dat er twee personen in het spel waren „Luier en Co", heeft men de eerste gearresteerde, L. uit Naarden, nader aan de tand gevoeld. Deze ontkende echter aanvanke lijk iets met de moord uitstaande te hebben en als alibi gaf hy op dat hij gistermorgen om 7 uur was vertrok ken uit een woning in Hilversum, waar hij geregeld verbleef, en zelfs te laat op zijn werk was gekomen. Dit laatste klopte, doch bij navraag te Hilversum aan het opgegeven adres bleek, dat L. daar reeds om vijf uur was weggegaan. Toen men hem later op de dag bo vendien de hamer en het mes toonde waarmede de moord was gepleegd en die men op de plaats van de moord had gevonden» gaf hij toe de misdaad te hebben bedreven, doch hij ontken de een mededader te hebben. Na een nieuw verhoor viel hij door Moordaanslag met vrachtwagen De soldaat V. B. heeft gistermiddag voor zijn ouderlijk huis in Cromvoirt de buurman L. Vughts, die ruzie met zijn moeder had, overreden met een militaire vrachtauto. De buurman kreeg kneuzingen aan de borstkas. De soldaat was met een korporaal en twee andere soldaten te Crom voirt aangekomen. Toen B. de vracht wagen voor zijn ouderlijk huis par keerde hadden zijn moeder en de buurman weer een van hun reeds vele jaren geregeld voorkomende ru zies. De buurman verweet de ipoe- der van B„ dat zij aardappelen uit zijn hof had gestolen. De soldaat sprong daarop in de auto en reed vol-gas op het tweetal in. Zijn moe der en de buurman sprongen opzij, doch door een zwenking wist de sol daat de buurman te overrijden. Deze werd meegesleurd tot de wagen te gen een heg tot stilstand kwam. Slechts met moeite kon men de man onder de wagen vandaan halen. De soldaat is er na de aanslag vandoor gegaan en is nog steeds voortvluchtig. de mand en bekende de moord in vereniging te hebben gepleegd. Hij noemde als zijn mededader de 26-ja- rige J. V. uit Hilversum. Deze kon in de namiddag worden gearresteerd te Bussum. waar hij werkzaam was bij de woningbouw in Bussum-Zuid, de zgn. Eng. De portefeuille, waarvan zij het slachtoffer hadden beroofd, had V. verstopt in» het struikgewas bij het voormalige woonwagenkamp aan de Laarderweg, waar zij later is gevon den. De 700 gulden, die erin hadden gezeten waren verdwenen, maar een deel ervan is teruggevonden. Later is het gehele bedrag van 700 gulden, dat de Bussumse kweker gis termorgen door de moordenaars is ontstolen, door de politie opgespoord. De daders hadden het geld eerlijk gedeeld. 350 gulden werd gevonden bij V., die het nog in zijn bezit had toen hij werd gearresteerd. De andere 350 gulden is aangetrof fen in de woning te Hilversum waar L. het had verstopt bij de daar wo nende vrouw. Hij was na de moord naar Hilver sum teruggekeerd, waar hij tegen de vrouw zei dat hij het geld had ge leend. Beide daders hebben thans een volledige bekentenis afgelegd. Er is nog aan het licht gekomen, dat L. bij het plegen van de moord een overjas heeft aan gehad, die hij echter op een aan de politie beken de plaats te Hilversum had verstopt omdat de jas vol bloedvlekken zat. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Een ernstige brand legde op 24 Juni j.l. een fabriekspand aan de Deurningerstraat te Enschede in de as. In dit pand was een vloerbedek- kingsbedrijf gevestigd, terwyl er bo vendien nog machines stonden van een knopenindustrie. De schade was groot, doch het bedrijf met inbegrip van de machines, was verzekerd voor een totaalbedrag van ongeveer twee ton. Reeds aanstonds werd met de mo gelijkheid rekening gehouden dat er sprake was van brandstichting. De politie is thans, n een nauwkeurig onderzoek, overgegaan tot de arres tatie van twee personen, een Pool, genaamd F. H. K„ eigenaar van het vloerbedekkingsbedrijf en H. E. B., directeur van> een handelsmaat schappij, op vermoeden van brand stichting. Benoemingen Bisdom Haarlem OPDRACHT TOT STUDIE Naar wy vernemen zal bij de eerst volgende benoemingen in het bisdom Haarlem de weleerw. heer A. M. E. Th. Vreeburg, kapelaan aan de kerk van de Goede Herder te Wassenaar, opdracht ontvangen aan de Univer siteit te Nijmegen te gaan studeren in de klassieke talen; de weleerw. heer J. J. M. Stieger, kapelaan te Warmond, heeft opdracht ontvangen te Rome philosophic te studeren en de weleerw. heer W. M. I. van de Ende, kapelaan te Katwijk vertrekt naar de Economische Hogeschool te Tilburg voor de studie van de eco nomie. Nieuwe onderscheiding Voor verdienste t.o.v. verzamelingen Bij K.B. is een nieuwe draagpen- ning ingesteld, welke als blijk van erkentelijkheid en goedkeuring zal kunnen worden toegekend aan hen, die zich verdienstelijk hebben ge maakt ten opzichte van wetenschap pelijke en kunstverzamelingen, die voor het publiek toegankelijk zijn, met uitzondering van die, welke toe behoren aan natuurlijke personen. Deze draagpenning is rond en heeft een middellijn van 36 mm., is voor zien van ronde knop met ring en draagt aan de voorzijde de beelte nis van de Koningin met het op schrift: Juliana, koningin der Neder landen. Aan de keerzijde staat tussen het opschrift: „Voor verdiensten je gens openbare verzamelingen" en het in het midden geplaatste wapen van het Koninkrijk der Nederlanden: de voorletters en de naam benevens de woonplaats van de begiftigde, als mede het jaar van toekenning. Deze penning zal worden gedragen aan een oranje moiré lint, met in het midden twee verticale rode biezen. Het lint mag ook zonder penning worden ge dragen, in welk geval op het lint, wanneer het een gouden, onderschei denlijk zilveren penning betreft, zal zijn aangebracht een liggende gouden, onderscheidenlijk zilveren palmtak, ter lengte van ongeveer 1 cm. Brug ingestort te Sittard Gistermiddag is in Sittard een brug over de Geleenbeek ingestort. De po litie had een net van gevlochten draad aangebracht voor deze brug. Zij wilde op deze wijze trachten het lijkje van het achtjarige jongetje Willy Kneepkens uit Munstergeleen, dat Dinsdagavond in de Geleenbeek is gevallen, op te vissen. Doordat het netwerk dichtslibde werd de druk van het water zo sterk dat aan de rechteroever de brug ondermijnd werd en instortte, zonder dat er per soonlijke ongelukken gebeurden. Ook Woensdag heeft men zowel in Munstergeleen als in Sittard vergeefs gedregd naar de kleine drenkeling. Dit werk werd zeer bemoeilijkt door dat de Geleenbeek door de aanhou dende regenval sterk gestegen- is en zeer snel stroomt. Om acht uur Woensdagavond was het lijkje nog niet geborgen. A.V.R.O.-LID CONTRA AV.R.O.- BESTUUR. In een procedure met verkorte ter mijn, die het lid van de A.V.R.O., de heer J. J. Nahuis uit Deventer, voor de Amsterdamse rechtbank aanhan gig heeft gemaakt tegen de A.V.R.O., zijn gistermiddag de pleidooien ge houden. Namens eiser betoogde mr. Ph. L. J. Reyin-ga, raadsman, onder meer dat bij de algemene ledenvergadering op 5 Juli te Maastricht de A.V.R.O. haar statuten en huishoudelijk regle ment had overtreden, doordat zij de toegang had geweigerd aan drie ha- rer leden, onder wie eiser. Bovendien zeide hij, dat het bestuur zich „de bevoegdheid had aangematigd" om de heer Vogt daags voor de vergadering te ontslaan. Namens eiser vroeg mr. Reyinga, die „democratisering van het A.V.R.O.-beleid" een dringende noodzaak zeide te achten, de recht bank de ter algemene vergadering te Maastricht genomen besluiten nie tig te verklaren op grond van het feit, dat „met flagrante inbreuk op de statuten" aan enkele leden, onder wie eiser, de toegang tot deze ver gadering was geweigerd. Voor het A.V.R.O.-bestuur voerde daarop mr. G. J. Salm het woord. Hij noemde deze aangelegenheid „een uitermate onbelangrijke, opgeblazen zaak" en ging vervolgens in op de gronden, waarop de weigering tot toe lating waren gebaseerd. De A.V.R.O., zo zeide hij, heeft ongeveer een kwart millioen leden. Voor een algemene vergadering moeten derhalve bepaal de ordemaatregelen worden getrof fen. Het is geen kleine tennisvereni ging. Belangrijker is echter, zo vervolg de mr. Salm. dat als reeds 20 jaar gevolgde ordemaatregel irj verband met beschikbare plaatsruimte van te voren geconvoceerd wordt, dat de leden, die de vergadering wensen bij te wonen, schriftelijk een toegangs bewijs moeten aanvragen. Dat was ook ditmaal geschied. Wat het verlenen van ontslag aan de heer Vogt aanging, herinnerde mr. Salm er aan. dat de heer Vogt op 1 Juli schriftelijk zijn ontslag bij het bestuur had ingediend. Het bestuur had naar de mening van mr. Salm niet anders gedaan, dan zich met dit verzoek accoord te verklaren. De rechtbank, die onder presidium van mr. J. Spanjaard stond, zal op Vrijdag 19 September a.s. des mor gens om 9.30 principieel uitspraak doen. Mocht de uitspraak eerder ge reed zijn, zo voegde de president hier aan toe, dan zullen partijen daarvaru meteen op de hoogte worden gesteld. Door auto meegesleurd Ir. J. F. van der Laan, administra- tief-financieel directeur van de N.V, Philips in Londen, is gisteren ten ge volge van een aanrijding in Olde- broek om het leven gekomen. De lieer Van der Laan was met vacantie bij zijn zwager, de heer J. G. Vec- ning, directeur der zuivelfabriek „Kamperveen" te Oldebroek. Gistermorgen stond hij met zijn echtgenote bij de bushalte voor de fabriek te wachten op de bus. Juist toen uit de richting Wezep een uit Zwolle afkomstige personenauto na derde, wilde de heer Van der Laan de weg oversteken. Vermoedelijk is hij in de war geraakt doordat in En. geland het verkeer links is en hier rechts. Hij werd door de auto gegrepen en ongeveer twintig meter meege sleurd. Met een schedelbasisfractuur en een verbrijzeld been werd hij naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De heer en mevr. Van der Laan zouden naar Heerenveen vertrekken, om de begrafenis van een familielid by te wonen. Ir. J. F. van der Laan trad in 1924 by Philips in dienst. Hy bereikte de leeftijd van 54 jaar. Ir. Van der Laan had twee kinderen. Aetherklanken VRIJDAG. Experimenteel televisieprogramma. NCRV:: 20.15—21.45 1. „Sponsored program", discussie. Pauze. 2. Geva rieerd programma. 3. Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 7.30 Idem: 8.00 Nieuws en weerbe richten.-8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.05 Gram. (9.359.40 Water standen). VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Pia norecital. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Orgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram. 13.25 Orkestconcert. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Gram. (Plm. 15.15 Voordracht). VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Clavecimbelrecital. 17.20 Haar lemse Orkestvereniging, koor en so liste. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pia nospel. 19.10 „Wat doet Uw man?", klankbeeld. VPRO: 19.30 „Vroomheid die moest buiten staan", causerie. 19.45 „Op bezoek bij anderen", cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Berichten. 20.15 Pianorecital. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Van vreemde bo dem", causerie. VARA: 21.00 Caba ret. 21.35 „Het Leven betrapt". 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Residentie-or kest. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewyde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Idem. 12.10 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal en semble en soliste. 13.45 Gram. 14.00 „Pioenen en irissen moet men nu planten", causerie. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Gram. 15.40 Voordracht. 16.00 Marinierskapel. 16.30 Voordracht. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.45 Gram. 18.50 Idem. 19.15 Regeringsuitzent- ding: „Verklaring en toelichting". 19.35 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 „Vijf minuten". 20.15 „Kruisridder van Joegoslavië", hoorspel. 21.15 Geva rieerde muziek. 21.45 Radio Philhar- monisch orkest. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Salonorkest. 23.45—24.00 Gram. amntUKett tiCUt C Humpo Hotsllots kunstenaar 26 „Wat er van mijn dienst is?" schreeuwde Humpo Hotflots kwaad, „net of je niets weet, gemene dief! Je hebt mijn pakje gestolen! En dat weet je heel goed! Doe nu maar niet zo onnozel, want dat staat je niets. Geef me dadelijk mijn pakje terug, of anders...." Wat er anders gebeurd zou zijn, is Peter Puinhoop nooit ach ter gekomen. Humpo Hotsflots zelf trouwens ook niet, want Peter Puin hoop haalde een machtige arm uit naar achteren en liet een dito vuist met en dreunende slag op het arme kunstenaarshoofd van onze kunst schilder terecht komen! Deze zag een ogenblik lang verscheidene mooi gekleurde sterren, zo mooi, als hij ze nooi* zou hebben kunnen schilderen en daarna werd alles zwart om hem heen. Peter Puinhoop keek inmiddels met welgevallen naar het resultaat van zyn moeite en zuchtte verlicht. „Die komt het eerste half uur niet meer bij!" zei hy voldaan. £en uiaeóiifti RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 29) „Ik meende iets dergelijks in het verleden al bespeurd te hebben," zei Clim bescheiden. „Inderdaad," mompelde Peter, zijn hobbelige schedel betastend. „Welnu," vervolgde Hemingway, „toen ik nog vier straten van mijn hotel verwijderd was, geschiedde wat ik verwacht had dat geschieden zou: er kwam me een auto achterna, die een meter of tien vóór mij langs de trottoirband stopte. Er stapten drie mannen uit, die zogenaamd een afscheidspraatje begonnen. Het was laat en de straat was volkomen ver laten. Ik wandelde door, met de ge ruststellende wetenschap, dat mijn papier in een anders portefeuille was opgeborgen. Ik herinner me nog juist, dat ik het drietal passeerde en vro lijk: „Goede nacht" wensteHet eerstvolgende dat ik me herinner is, dat een aardige verpleegster in een hospitaal me goeden morgen wenste. Mijn hoofd voelde aan of ik gepro beerd had, er een bankkluis mee te forceren. Je kent dat gevoel!" Clim en Peter knikten eensgezind. Hun medeleven met Hemington was volkomen. De afgelopen vierentwin tig uur hadden hen tot experts op 't gebied van gedeukte hoofden ge maakt. „Waarom ik tot een dergelijk idioot middel mijn toevlucht moest nemen om mijn papier in veiligheid te brengen, zal ik later wel vertel len," vervolgde Hemingway. „Toen ik uit mijn bewusteloosheid ontwaak te en vroeg waar ik was, vertelde de lieve verpleegster me, dat ik acht dagen bewusteloos had gelegen. Ik schrok me dood en wilde dadelijk Perroney opbellen. Er moesten twee doktoren aan te pas komen, maar toen ik aanhield, stonden ze het ein delijk toe. Ik kreeg toen de heftigste schok van mijn leven. Pérroney's nummer gaf geen antwoord en toen ik de centrale opbelde, deelde men mij mede, dat Perroney twee dagen van te voren zijn .telefoon had op gezegd en naar onbekende oorden was vertrokken. Ik werd nog niet uit het ziekenhuis ontslagen, maar ik kreeg mijn verpleegster er toe, in formaties te gaan inwinnen. Perro ney was en bleef onvindbaar!" Hij mikte een gloeiend sigaretten eindje naar buiten en keek Clim aan. Clim knikte. „Dat klopt! Drie dagen na onze pokerparty raakte ik financieel be trokken bij een van die gezellige bankkrachjes. Toen dat voorbij was, had ik weinig anders te doen dan de restanten bijeen schrapen en me af vragen waar al het andere in vredes naam gebleven wasDaarna heb ik inderdaad nogal wat heen en weer gezworven." Hemingway bromde. „Daar weet ik alles van! Je hebt je roeping gemist. Als je zes banken beroofd had en zeven agenten ver moord, had je niet spoorlozer kun nen verdwijnen! Het ene hotel na het andere, het ene pension na het andere wist van niets. Eindelijk, na twee weken zoeken ik was toen uit het hospitaal ontslagen ljep ik iemand tegen het lijf, die jouw adres gaf. Toen ik daarheen rende, was je juist vier dagen tevoren vertrokken naar onbekende bestemmingNa anderhalve maand onafgebroken zoe ken gaf ik het op en vergenoegde me er mee, aan iedereen, die het moge lijk weten kon, te vragen of ze Clim Perroney ook hadden gezien. Het een ongeneeslijke maniak.... op alle clubs stond ik bekend als de man met het Perroneycomplex." Hij zweeg en grinnikte genoeglijk. „Het begin van het einde van de lijdensweg kwam toen ik in de lobby van een hotel in Chicago 'n twee ko- lcrms verhaal las in de New York Telegraph betreffende een zekere Clim Perroney, die gepoogd had. de ambtenaren van het registratiekan toor in Washington in het ootje te nemen. Jammer genoeg was die krant drie dagen oud en toen ik ge noeg bij mijn positieven was geko men om de redactie op te bellen on,' van de reporter, die het artikel ge schreven had, jouw adres te weten te komen, in een vliegtuig ie stappen en naar dat adres te gaan, moest ik ervaren, dat genoemde heer Perro ney juist de vorige dag per mailboot naar Tampico was vertrokkenIk kon toen twee dingen doen: over land naar Tampico reizen of in een snelle motorboot de mailstomer ach terop gaan. Om bepaalde redenen, die ik later wel zal uitleggen, besloot ik mijn eigen motorboot, die in Miami lag, te gebruiken. Nu ben ik hier, aan het einde van mijn zwerf tocht en Een vraag van Clim onderbrak hem. „Loopt de Lucky Lassie op het ogenblik op topsnelheid?" Hemingway staarde hem even ver baasd aan en schudde dan het hoofd. „Neen, waarom?" „Waarde heer Hemingway," zei Clim, met zijn tenen, gestoken in een witlinnen dekschoen, lijnen trekkend op dc vloer, „het leven is vol ver rassingen. Ik vrees, dat de zwerf tocht nog niet ten einde is.juist drie uur geleden werden Peter en ik aan boord van de New Orleans op zeer deskundige wijze buiten westen geslagen en ontdaan van een bekend eigendomsbewijs van een ranch in Centraal Mexico." Hemingway staarde hem ontzet a« n. „Wat? Aan boord van de New Or leans?" Clim knikte. „Het was aan boord van dat illus tere schip, dat. Hemingway gooide geagiteerd zijn sigaret naar buiten en schroefde het stuurrad los. „Maar waarom varen we dan van de New Orleans weg.laten We zo gauw nvogelijk teruggaan! Als ik dat geweten had Clim stak een hand uit en greep het stuurwiel. „Waarde Hemingway, toen Peter en ik met ingedeukte schedels in onze hutten lagen vastgebonden, streken de vermetele rovers 'n sloep, de motorsloep, en maakten zich er mee uit de voetenPeter en ik hadden net met veel moeite onze boeien geslaakt en verlangdon juist hartstochtelijk naar een solide mo torboot. toen de Lucky Lassie als uit de hemel kwam gevallen!" Hemingway was de slag blijkbaar nog niet geheel en al te boven. „Maar waar varen we dan nu heen, zo maar in het wilde weg?" Clim hield het stuurwiel stevig vast. „Ik zal het verklaren: aan boord van de mailboot hadden we vier te- genstanders, waarvan er nu twee met onze sloep zyn verdwenen. De andere twee, waaronder de baas van het spul, zijn daar nog aan boord en moeten dus noodgedwongen in Tarr;- pico aan wal. Wat is nu logischer dan dat die twee boeven in onze boot, nu ze zeker weten dat niemand hen kan achtervolgen, recht naar Tampi co varen en zich daar ergens in een van te voren vastgesteld rendezvous schuil houden tot de baas arriveert! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5