S)e CöidóeSou/fca/ut POLITBUREAU TE MOSKOU GAAT VERDWIJNEN Grotonderzoek is een gevaarlijke sport Duitse socialistenleider Schumacher overleden Westerse defensie- opbouw gehandhaafd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG - No. 12669 Stuivertje wisselen in Moskou Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., i 6.— p. kwart. Franco p. p. i 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE LEIDING TE MOSKOU GROTE VERANDERINGEN schij nen op til in Moskou. Daar is voor het eerst sinds jaren het Con- fres van de communistische partij ij eengeroepen tegen October en blijkens de berichten uit de Russi sche hoofdstad zullen aan dat con gres gewichtige besluiten worden voorgelegd. Een nieuw vijfjarenplan zal wor den ontvouwd, waardoor de produc tie weer met de nodige percentages omhoog gebracht moet worden. Op zichzelf zeer belangrijk, maar voor ons niet datgene wat de meeste aan dacht trekt. Wat ons bijzonder in teresseert is het plan om het Polit bureau af te schaffen en te wijzigen in een Presidium. Een nieuw etiket, zal men zeggen, zonder wijziging van de inhoud; het systeem blijft, alleen de naam verandert. Het is inderdaad mogelijk, dat deze voorgenomen wijziging in de topleiding weinig spectacu- 0 laire gevolgen heeft, maar toch is het de moeite waard om de consequenties ervan onder de ogen te zien. Zoals men weet heeft Stalin de leiding van de Sovjetstaat geleidelijk in zijn hand weten te krijgen en re geert hij door middel van het Polit bureau. De leden van het Politbu reau zijn allen plaatsvervangers van Stalin op hun gebied. Door dit bu reau te vervangen door een kleiner college, een presidium van hoog stens drie leden, wordt de macht in de Sovjet-Unie opnieuw sterker ge concentreerd. Had Stalin op de bok tot nu toe een span van twaalf te mennen, voortaan zal het slechts een driespan *zijn. Deze concentratie van macht maakt de kwestie van Stalin's op volger gemakkelijker. Men meent, dat dit toekomstige triumviraat Sta lin zal moeten opvolgen en alge meen noemt men de namen van- Ma lenkof, Beria en Molotof als de le den van dit presidium. Malenkof zou dan meer de leidende figuur van dit driemanschap zijn, omdat hij blijkt te zijn aangewezen als de rap porteur op het congres, een taak, die Stalin vroeger zelf op zich placht te nemen. De bijeenroeping van het partij congres wordt ook in verband ge bracht met de dezer dagen gemelde aankomst van de Chinese delegatie cnder leiding van Tsjoe-en Lai. Verwacht wordt n.l. dat, indien de Sovjet-Unie, als resultaat van de Russisch-Chinese besprekingen, die thans te Moskou worden gevoerd, tot ingrijpende wijzigingen op het ge bied der buitenlandse politiek zou besluiten, dit op het congres tot uiting zal komen. Het congres moet dan dienen als klankbord om aan die wijzigingen de nodige geluid sterkte te geven. In elk geval is er alle reden om de gebeurtenissen rondom het a.s. congres te Moskou met de nodige aandacht te volgen. Gezien de hui dige machtsverhoudingen in de we reld kunnen ingrijpende verande ringen in de wereldpolitiek er het gevolg van zijn. Brazilië neemt het voor Oostenrijk op Brazilië heeft het initiatief geno men om via de Verenigde Naties te proberen, Oostenrijk zijn onafhanke lijkheid terug te geven. Verscheidene landen nemen reeds deel aan de "door Brazilië begonnen besprekingen om een weg te vinden, Oostenrijk te be vrijden van de Russische bezetting. Dit initiatief van Braziliaanse zijde volgt op de verwerping door Rusland van het door de Westelijke grote Drie voorgestelde verkorte vredesverdrag voor Oostenrijk. Malenkof Stalins opvolger? NIEUW VIJFJARENPLAN IN DE MAAK Op 5 October zal het eerste congres van de Russische communistische partij worden gehouden sedert dertien jaar. In het Westen verwacht men, dat daar uit belangrijke aanwijzingen zullen voortvloeien in de kwestie: wie zal Sta lin opvolgen? Vice-premier Georghi Malenkof, Stalins rechterhand, zal het belangrijkste rapport, dat het congres zal behandelen, voorlezen en daaruit maakt men de gevolgtrekking, dat hij het eerst voor de opvolging in aan merking komt. Het partijcongres zal een wijziging in de statuten voorgelegd krijgen, hetgeen zoveel betekent als een grondwetswijziging. Het Politbureau zal verdwijnen en worden samengesmolten met het Orgbureau (organisa tiebureau) tot een nieuw lichaam, dat „presidium" zal heten. Dit voorstel is, ondertekend met de naam van Josef Stalin, gisteren reeds in alle Russi sche bladen verschenen. SAMENSMELTING. Het Politbureau heeft sedert 1917 bestaan als top van de geheel par tij-organisatie. Het Orgbureau stond daarnaast op iets lager niveau. Het nieuwe presidium, dat een samen smelting van deze twee instanties zal zijn, zal de opperste leiding van de partij vormen in de perioden tus sen de landelijke congressen. Van die congressen zijn er sedert 1939 geen meer gehouden. Dat er juist nu een wordt bijeengeroepen brengt men in het Westen in verband met de Chinees-Russische conferentie, die op het ogenblik te Moskou wordt fehouden en de Pan-Aziatische vre esconferentie, die volgende maand te Peking bijeenkomt. Indien uit beide conferenties belangrijke poli tieke besluiten voortkomen, dan zal het partijcongres een goede gelegen heid zijn om de Russische publieke opinie daar geheel achter te krijgen. Men wijst er tevens op, dat de nieuwe statuten voorzien in de vor ming van een partij commissie van toezicht, welke er voor moet zorgen, dat partijleden, die zich schuldig maken aan ondisciplinair gedrag, on eerlijkheid, bureaucratie, „laster te gen de partij" en onzedelijke levens wandel, ter verantwoording worden geroepen. Vooral de laatste maanden hebben de Russische bladen herhaal delijk melding gemaakt van corrup tie in de lagere regionen van het ambtenarenapparaat en daarbij de schuldige met naam en toenaam ver meld. Men kreeg uit die berichten de indruk, dat de Russische samen leving ernstig met corruptiever schijnselen te kampen had. Thans is in de nieuwe statuten een aanspo ring vervat aan alle partijleden om waakzaam te zijn tegen onregelma tigheden, ongeacht de rang van hen, die er bij betrokken zijn. NIEUW VIJFJARENPLAN. Naast de nieuwe statuten publi ceerde de Russische pers een nieuw vijfjarenplan, dat zich uitstrekt over de gehele productie van het land, van kanonnen tot bier, en dat voor ziet in een algemene productiever hoging met zeventig procent in de pe riode tot 1955. Uit deze publicatie heeft de we reld büiten Rusland voor het eerst vernomen, dat er sedert het begin van 1951 een nieuw vijfjarenplan in werking is geweest. Het laatste be kende eindigde in 1950. Toen berich ten over een nieuw plan uitbleven, veronderstelde men, dat het Krem lin zijn gewone politiek van vijfja renplannen had opgegeven. Er worden in de publicatie van dit niéuwe plan geen bijzonderheden gegeven over militaire productie. Wel wordt veel aandacht gewijd aan de uitbreiding van havens en scheepswerven. Het is voor de ex perts te Washington en Londen niet mogelijk om precieze cijfers omtrent de Russische productie uit de berich ten af te leiden, want de vermeerde ring, waarin het nieuwe plan voor ziet, wordt alleen gegeven in per centages ten opzichte van het vori ge plan. Op grond daarvan komt men tot de volgende schatting voor de productie, welke in 1955 bereikt moet zijn: olie 70 millioen ton: staal 44 millioen ton; schroot 34 millioen ton; steenkool 373 millioen ton, electri- sche energie ruim 162 millioen kilo watt uren. In de vorige partij vergaderingen, die van 1934 en 1939, is Stalin altijd rapporteur geweest. Thans zal Ma lenkof de rapporten, die ter discus sie zullen komen, voorlezen. Malen kof is evenals Stalin lid van het se cretariaat van de communistische partij en hij blijkt stevig verankerd te zijn in de partij-hiërarchie. Men herinnert er echter aan, dat Molotof bij de laatste luchtmachtdag te Mos kou een plaatsje hoger stond dan Malenkof. Men zal in het Westen elk woord, dat van dit partijcongres tot de buitenwereld zal doordringen, nauwkeurig volgen. Expeditie in Zwitserland ingesloten Nauwelijks is de tragedie van de grot in de Pyreneeën ten einde of een nieuwe grottensensatie wordt gemeld. Vier Zwitserse grotonderzoekers zijn nl., zoals reeds in het kort gemeld, reeds sedert verscheidene dagen in de diepe grotten van Hölloch (Cen- traal-Zwitserland) volkomen van de buitenwereld afgesneden door de De nieuwe kerk van Tignes, een ge trouwe copie van de oude, welke vier maanden geleden verwoest w©rd voordat het dorp Tignes door het wa ter van het kunstmatige meer ver zwolgen werd, is door de Bisschop van Tarentaise, Mgr. Jauffres, inge wijd. Mgr. Jauffres (rechts) en ka nunnik Peléssier, vroegere kapelaan van Tignes, betreden de kerk. Schumachers dood kwam plotse ling. Zijn familieleden hadden zelfs geen tijd de dokter en zijn partij- vrienden te waarschuwen. Schumacher was een emotioneel mens, die weinig wilde weten van een compromis. In de laatste jaren was hij in toe nemende mate bij de Westelijke po litici impopulair geworden wegens zijn verzet tegen de opneming van West-Duitsland in het Europese le ger en zijn heftige critiek op de Wes telijke geallieerden. Waarnemers geloven, dat Schuma chers dood invloed zal hebben op de politiek van zijn partij. zware regenval, di$ de ingang van het grottencomplex in een meer heeft veranderd. Een hevige regenbui, heeft het wa ter tot aan het dak van de ingang van de grot doen stijgen en het ge vaar voor de ingeslotenen nog ver groot. De grotten behoren tot de diepste van Zwitserland. Zij bevatten meren, rivieren en watervallen. Een van haar is 150 meter lang en 60 meter breed. Het Höllochcomplex werd in 1899 ontdekt. Door motorpompen heeft men reeds gepoogd het peil van het water te doen zakken, zodat de reddings ploegen zwemmend of met rubber boten de grotten zouden kunnen bin nendringen. Tot dusver hebben deze pogingen weinig succes gehad. Maar deskun digen, die van de situatie ter plaatse goed op de hoogte zijn, achten de kansen zeer gunstig, dat de vier in gesloten mannen kunnen worden ge red. Zij hadden voor tien dagen voedsel bij zich. Het grootste gevaar voor hen zou de koude zijn. De tem peratuur bedraagt slechts 6 graden Celsius. Ook in de Franse Alpen worden op het ogenblik diverse grotonder zoekingen verricht. Naar AFP meldt, heeft mej. Claude Neilz uit Nice, daarbij het record voor de vrouw, die de diepste afdaling heeft verricht, op haar naam gebracht. In gezelschap van een aantal mannelijke collega's bereikte zij een diepte van 400 meter onder de aardoppervlakte. Deze af daling duurde 22 uur. Kruising vliegtuig en wegverkeer Leven vol strijd en lijden Dr. Schumacher, eerste voorzitter van de S.P.D. (Socialistische Partij Duitsland) is Woensdagavond in zijn woning te Bonn plotseling gestorven aan een acute storing in de bloeds omloop. Dr. Schumacher is bijna 57 jaar oud geworden. Hij is op 13 October 1895 te Kulm in het toenmalige .West- Pruisen geboren. Te Halle, Leipzig en Berlijn studeerde hij rechten en economie. In de eerste wereldoorlog verloor hij zijn linker arm. Van 1918 tot 1920 was hij werkzaam op het ministerie vian economische zaken. Eind 1920 werd hij politiek redacteur van het sociaal-democratische blad „Schwaebische Tagwacht" te Stutt gart. In 1924 werd dr. Schumacher als afgevaardigde gekozen in de Landdag vani Württemberg. Van 1930 tot 1933 maakt hij deel uit van de S.P.D.- fractie in de Rijksdag. In een debat noemde hij toen eens het nationaal- socialisme „het appèl aan het zwijn in de mens". Het gevolg was, dat hij van Maart 1933 af politiek vervolgd werd. Van Juni 1933 tot Maart 1943 was hij in de concentratiekampen Heuberg, Kuhlberg, Dachau en Flos- senburg. Onmiddellijk na de Duitse ca pitulatie in 1945 begon Schumacher met de wederopbouw van de S.P.D. In Mei 1946 werd hij op de partijdag te Hannover tot voorzitter gekozen, welke functie hij tot zijn dood toe bekleedde. In 1949 werd hij in de Bondsdag gekozen. De zware verwonding in de eerste wereldoorlog en de tijd in de con centratiekampen doorgebracht had den de gezondheid van Schumacher geschaad. In 1948 leed hij aam een ernstige thrombose, tengevolge waar van zjjn rechterbeen moest worden geamputeerd. Hij kwam er echter bo venop, maar in December 1951 moest hij opnieuw door een ernstige sto ring in'de bloedsomloop het bed hou den. Sindsdien verscheen hij niet meer in de Bondsdag, maar van zijn ziekenkamer uit gaf hij leiding aan zijn partij. Hij had op de partijcom- Een reusachtige Strate Clipper van de Pan American World Airways kruist ferentie te Dortmund, in September 1 de hoofdverkeersweg te Idlewild, New York's internationale vlieghaven, op a.s., zijn openbaar optreden willen j weg naar de startbaan voor een trans-Atlantische vlucht naar Europa De hervatten met een toespraak over hier afgebeelde situatie, waarbij het verkeer te land en het luchtverkeer het politieke program. 1 eikaar in de letterlijke zin kruisen, is enig ter wereld. Britse belangstelling voor Ned. schoenen Een zestigtal studenten van de British Boot and Shoe Institution brengt deze week onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en onder leiding van hun directeur, mr. Thernten een be zoek aan Nederland. In schoenfabrieken te Best, Waalwijk, 's Hertogenbosch en Nijmegen zullen zij zich op de hoogte stellen van de Nederlandse schoen industrie. Enige leden van het gezetechap bekijken schoeisel vervaardigd in een Nederlandse fabriek. VIJFLING IN SAO PAULO. Mevrouw Maria Aparecida Albao te Sao Paulo (Brazilië) heeft het le ven geschonken aan een meisjes- vijfling. Moeder en dochters maken het wel. Dit is de tweede vijfling, die dit jaar in Brazilië geboren is. De eer ste vijfling vier jongens en een meisje werd in een dorpje nabij Batalha in de staat Alagoa geboren. Alle kinderen stierven echter kort na de geboorte. De vader van de zojuist geboren vijfling is arbeider. Er zijn reeds ze ven kinderen in het gezin. De vijf meisjes hebben bij de doop de na men Maria één, Maria twee. enz. ge kregen. De regering van de staat Sao Pau lo heeft zich met de zorg voor de vijfling belast. Faroek betaalt de rekening Ex^koning Faroek heeft gisteren zijn hotelrekening op Capri betaald, na drie weken over de omvang e: van te hebben gekibbeld. De woord voerder voor het hotel heeft toege geven dat een korting op de rekening was toegepast omdat de prins langer zal blijven dan aanvankelijk het plan was. De betaling gold voor de eerste twee weken. Het hotel heeft de re kening voor de derde week, die Woensdag eindigde, nog niet aange boden. Oorspronkelijk moest Faroek ongeveer 1500 gulden per dag beta len. Dit bedrag werd later verlaagd tot ongeveer 1200 gulden. Geruchten op Capri willen dat een andere afgezette monarch, Talal van Jordanië, dit weekeinde voor een kort verblijf zal aankomen. Hij en Faroek zouden echter in verschillen de hotels verbleven. Britse Regering in beraad OVER PERZIË Het Britse kabinet kwam Woensdag in spoedvergadering bijeen om het antwoord op het jongste aanbod van de Perzische regering om te onder handelen over schadeloosstelling van de „Anglo-Iranian" te bespreken. Het was de tweede maal, dat het ka binet tijdens het zomerreces van het parlement bijeengeroepen werd. Te Londen acht men het het waar schijnlijkste, dat Engeland het Per zische aanbod zal aanvaarden, doch onder voorwaarde, dat de besprekin gen niet tot de schadeloosstelling be perkt zullen blijven. Gewoonlijk wel ingelichte kringen verwachten, dat het Britse antwoord binnen enige da gen naar Perzië zal worden verzon den. Amerikaans hulpplan. De Verenigde Staten hebben Enge land medewerking verzocht voor een groots opgezet hulpplan, waardoor voorkomen moet worden, dat Perzië en zijn olievelden in handen der communisten vallen. Acheson heeft Eden gevraagd om 1. van Perzië twee millioen ton olie te kopen en 2. toe te stemmen im arbi trage over het nationalisatie-geschil. De olie zou Perzië 40 millioen dol lar opleveren. Amerika is dan bereid Perzië direct 5 tot 10 millioen dollar te verstrekken. Het voorstel is koel ontvangen. NAVO KOMT BELOFTEN NA De deelgenoten in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie hebben gis teren te Parijs opnieuw hun bedoelingen bevestigd om ten volle de doelstel lingen voor 1952 na te komen wat betreft de opbouw van de Westerse de fensie en geprobeerd de stemmen dat het programma aan het verslappen is tot zwijgen te brengen. Zij waren het er tevens over eens, dat de noodzaak voor gemeenschappelijke defensie-inspanningen nog even groot is en dat geen verlangzaming yan het tempo mag plaats vinden. De vergadering van de raad was de eerste sedert 31 Juli. Sedertdien heeft Engeland bekendgemaakt, dat economische noodzaak het dwong correcties in zijn defensieplannen aan te brengen en Frankrijk heeft be toogd, dat het ook veranderingen moet aanbrengen, omdat de Ameri kaanse aankopen van militaire uit rusting in Frankrijk dalen beneden het bedrag waarop Frankrijk ge hoopt had. Op de vergadering van gisteren echter hebben beide landen de verze kering gegeven dat zij hun beloften voor 1952 zullen nakomen. Het blijft mogelijk, dat zich kleine onvolkomenheden voordoen tot het einde van het jaar, maar alle voor name punten van het programma schijnen nagekomen te worden. NA VO-woordvoerders zeggen verder dat dat legers veel sterker, groter en be ter uitgerust zijn dan zes maanden geleden, dat er gezamenlijke ma noeuvres gehouden zijn, dat er tien tallen luchtbases zijn aangelegd en dat er wordt gewerkt aan verbin- dingsnetten en militaire hoofdkwar tieren. Tegen het einde van 1951 waren er slechts tien luchtbases beschikbaar, terwijl in Juni van dit jaar 45 bases voor een manoeuvre gebruikt wer den. Er worden nog vele andere aan gelegd, maar het aantal is geheim. De doelstellingen voor de volgen de jaren zijn op voorlopige basis en zijn voor het einde van 1953: 75 di visies en voor het einde van 1954: 97 divisies. Deze voorlopige doelstel lingen zullen de komende maanden bekeken worden en dan zal het cijfer voor 1953 vastgesteld worden. Te dien einde bereiden de NAVO-leden antwoorden voor op een vragenlijst over hetgeen van hen in het komen de kalenderjaar verwacht kan wor den. De eerste antwoorden worden bin nen de komende tien dagen ver wacht. Men hoopt, dat eind Decem ber het programma voor 1953 defini tief vaststaat. De kwestie van een datum voor een bijeenkomst van de NAVO-minis- ters zal waarschijnlijk besproken worden in de volgende bijeenkomst van de raad op 1 September. André de Staercke (België) heeft de raad meegedeeld, dat zijn land zijn verplichtingen zal nakomen, niette genstaande de diensttijd verkort is van 24 op 21 maanden. JCowteCtje Naar een ander luistert niemand, wel luistert men in den ander naar zichzelf.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1