Wordt electriciteitsproductie door atoomenergie verhoogd WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 I (Van onze correspondent in Australië). Het behoort tot de normale eigen schappen van emigranten, om wan neer zij een enkele week in Austra lië zijn hartgrondige critiek uit te oefenen op het dagelijks menu, waar bij zij zich hebben aan te passen. Die critiek uit zich in de verkla ring, dat men hier „vlees met 'ra aard appel" en „brood met een sla-blaad je" heeft te eten. Degene echter, die reeds een behoorlijke portie van deze gerechten „verwerkt" heeft, weet ook nog wel iets anders te vertellen over het Australische menu. Al zal hij de „vleespotten van Aus tralië" mogelijk gaarne eens verwis selen voor een Hollandse stamppot van boerenkool met worst! Er was kort geleden een (Austra lische!) criticus die de vraag stelde, waarom men in dit land geen „natio naal gerecht" bezit. Hij vestigde de aandacht op de „roast beef" in Engeland; de „stew in Ierland; de schapenlever in Schot land; de vogelnest-soep in China; de Hongaarse goulach ende „stewed eels" (gestoofde aal) in Holland. Nu heb ik eerlijk gezegd nimmer ge weten dat de aal onze nationale dis favoriet was; mijn herinneringen gaan meer uit naar de boerenkool met worst, zonder deze nu het na tionale praedicaat te willen toeken nen. Maar goed, wij hebben in de ogen der wereld dan in elk geval ons nationaal gerecht. Wat te zeggen van Australië? Vlees: 115 kilo per hoofd Indien onze aal op de nationale schotel wordt geheven, waarom zou zulks niet mogen geschieden met de vleespotten van Australië? „Gunst, dat vlees....", zeggen de Australiërs smalend, gelijk eertijds gedaan werd door de Israëlieten vol gens het Bijbels verhaal. „Is vlees nu een nationaal gerecht te noemen?" zo vraagt men zich af. En dan te weten dat onlangs een Hollander mij vertelde naar Australië te zijn gekomen, mede om zich „eens genoeg te eten" aan vlees. Hij zal daarin niet teleurgesteld worden; men edt hier gemiddeld per jaar per hoofd der bevolking 115 kilo vlees, hetgeen een wereldrecord is. In Nederland doet men het althans met 20 kilo en de Engelsen hebben hun rantsoenen van één pond per week. Maar weet ge, menige Australiër start de dag door bij zym ontbijt een coteletje te verorberen, liefst geflan keerd door een spiegeleitje. Wanneer de dag zó begint, hoe zal deze dan in culinair opzicht eindigen? Soms óók met een paar coteletjes! Zou vlees dan tóch het nationale gerecht zijn? Ra, ra, wat zou dat zijn? De emigrant die voor de eerste maal bij een Australische familie aan een maaltijd deelneemt, heeft na be ëindiging daarvan alle reden on bepeinzen wat hij nu eigenlijk kreeg voorgezet. Neen, ik wil U thans niet alle gan gen bij een Australisch menu uitspel len, dat bewaar ik voor een andere keer, doch een heel gewone maaltijd bergt de eerste keren heel wat keu ken-geheimenissen in zich. En nu zou ik wel een heel lijstje kunnen geven van de „mixture" wel ke alzo wordt aangewend bij het be reiden van een Australische maaltijd, doch zeer waarschijnlijk zullen de diverse smaakjes U vreemd zijn. Laat ik slechts vertellen, dat veel „ge werkt" wordt met tomatensaus en „Vegemite", een bepaalde pasta. De emigrant heeft dit al'les te keu ren, teneinde het soms veel later pas te gaan waarderen! Het normale Australische menu bestaat uit vlees en aardappelen, het geen naar Hollandse aard precies andersom is. Nu stammen de royale' coteletten, filet steak, veel steak en vele andere vleessoorten uit de tijd, toen men zoiets van een shilling (pl.m. 40 ct.) per pond betaalde. Thans kost vlees het dubbele. En daarom moeten sommige Aus traliërs het een beetje zuiniger aan doen en breken met de gewoonte, om b.v. een half lam tegelijk te kopen. Niettemin is en blijft vlees het hoofd bestanddeel van het Australische menu. Hieraan moge ik toevoegen, dat ook vis daarop een ruime plaats is toegekend. Men vindt in de steden diverse restaurants, waar uitsluitend vis-schotels met aardappelen geser veerd worden. Deze zaken hebben niet te klagen over gebrek aan be langstelling, al zijn de prijzen aan de stevige kant. Een eenvoudige maaltijd kost U minstens twee gul den. Behalve vele vissoorten, wor den ook kreeften, oesters en een be paald soort vani grote garnalen ge geten. Zó uit het water. Waar de emigrant, indien hij al thans bij een Australische tafel aan zit, aan heeft te gewennen is, dat groente veelal zó uit het water wordt opgedist! Hoe dat smaakt, behoef ik niet te vertellen; ge kunt er eens een proef mee nemen. Doch, 's lands wys, 's lands eer Wat die groenten betreft, daarin kan de emigrant grotendeels wel Holland terug vinden, evenwel met deze restrictie, dat hier alles van veel forser afmeting is! De Bredase spruitjes vindt men in minstens viermaal groter uitgaaf; bij Wortelen dito met een sterretje. Van behoorlijke omvang zijn bloemkool en andere koolsoorten. Spinazie zou men per blad kunnen kopen. Zuurkool heeft men alleen in blik (80 cent per pondZeer be faamd, om geen ander en lelijker woord te gebruiken, zijn de „pum- kens", waar de Australiërs dol op zijn, doch die door emigranten van wege de wee-zoete smaak met geen blik worden verwaardigd, laat staan gegeten! Doch ik kan U verzekeren dat Australië wat groenten betreft vol doende keus heeft te bieden om het de emigrant naar de zin te maken. En ook over de aardappelen be hoeft hij niet te klagen, vooral niet indien het product vani Tasmanië op de markt is. Sandwiches De invloed van de Engelse keuken uit zich vooral ook in de sandwiches. Wat zou een Australiër zijn zonder de sandwiches! Gelijk aan een Ita liaan zonder spaghetti, een Limbur ger zonder vlaai en een Groninger zonder koek Neen, sandwiches zijn helemaal geen luxe. Hoeveel Hollanders hebber* mij al verteld over de bewonderende, meer nog vérwonderde blikken, welke de Australiërs werpen op hun, nog naar Hollandse trant samengestelde boter hammen. U weet wel. zoiets van een vinger dik en keurig recht doorgesneden. Leg daarnaast het Australische sand- wiche, met vaste meubilering. Ook hierbij zou mem van een stuk „na tionaal gerecht" kunnen spreken! De sandwiche met; sardine; of: „baked beans" (witte bonen in tomaten saus); of: ham met latters, en voor al: schijf tomaat met latters. Ter ver duidelijking: deze „latters" vormen het bewuste „sla-blaadje" waarover de Hollanders hier zo smalend spre ken. Nu heeft dit „sla-blaadje" niets te doen met het heerlijk malse Holland se product; het houdt het midden tus sen een krop andijvie en een stoof- sla. Ook wat de smaak betreft. Maar de Australiër houdt van zijn latters en indien enigszins mogelijk eet hij bij iedere maaltijd en wat van. Men knabbelt soms aan een hele krol). „Het lijken wel konijnen", smaalde een emigrant. Ja, doch de Australiër eet graag vitaminen en men kan niet ontken nen dat deze in bladgroente rijk aan wezig zijn. Bovendien, in dit zonrijke land wordt aan de voeding andere eisen gesteld dan in Holland het geval is. Voorts, de Australiërs zijn niet erg gesteld op eten van brood; vandaar dat zij de sandwiches attractief ma ken. Menige arbeider doet des mid dags zijn maal met cake, meat-pays of andere voor hem aantrekkelijker dingen. Overigens, de emigranteni-stroom heeft niet nagelaten invloed uit te oefenen op het Australische menu. Niet alleen dat reeds diverse Chi nese restaurants zijn geopend, doch ook het publiek wordt aangespoord wat ruimer te worden inzake het sa menstellen van het menu. Diverse grote magazijnen geven advies en vertellen bijzonderheden omtrent de voeding in andere landen. Emigranten vinden vaak werk in restaurants en soms gelukt het een nieuw gerecht ingang te doen vinden. Al moet gezegd, dat de Australiërs heel erg conservatief zijn, ook wat betreft wijziging in hun menu! Hollandse worstfabriek. De meeste Hollandse emigranten zijni weinig ingenomen met het feit, dat in vrijwel alle worstsoorten in Australië een groter of kleiner hoe veelheid knoflook aanwezig is. Men zoekt dan ook naarstig of er gens knoflook-vrije worst te ontdek ken valt. De vroegere eigenaar van een bekende slagerij in Utrecht, de slager P. H. van Wees, die naar Aus tralië emigreerde, heeft dit benut en nabij Melbourne is hij in de. worstfa- bricage gegaant, zodat hij nu de boe- ren-metworst introduceert. Op Tasmanië is een andere Neder landse slager eveneens een worstfa briek begonnen. Door dit alles hebben de Austra liërs die in 1945 een keus hadden uit 14 verschillende worstsoorten, thans de keus uit 49 van deze soorten! Wat emigratie al niet veroorzaken kan! DR. H. J. MISPELBLOM BEYER (56 JAAR) OVERLEDEN. In het Diaconessenhuis te Arnhem is na een ziekte vani enkele weken op 56-jarige leeftijd overleden dr. H. J. Mispelblom Beyer, directeur van het Ooltgaertshuis en een bekende figuur in de Remonstrantse Broeder schap. Dr. Mispelblom Beyer studeerde te Leiden theologie. Nadat hij enige tijd in de uitgeverij werkzaam was ge weest, volgde een beroep naar Bos koop, waar ds. Mispelblom Beyer stond tot 1935, in welk jaar de ge meente te Leiden hem beriep tot haar voorganger. Hier verbleef hij tot 1941, toen het beroep naar Rotterdam werd aangenomen. Op 13 October 1948 promoveerde hij tot doctor in de theologie op een proefschrift, ge naamd „Tolerantie en Fanatisme, een Studie over Verdraagzaamheid". Dr. Mispelblom Beyer heeft zich vooral beijverd met het streven, dat een beweging als „Kerk en Vrede" voor staat. In 1950 volgde zijn benoeming tot directeur van het Ooltgaertshuis te Arnhem. Prins en prinsessen in Londen Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene waren Maandag avond in het verregende White City Stadium te Londen aanwezig bij de opening van het internationale con- cours-hippique, waaraan ruim 1000 ruiters en 650 paarden uit het Ver enigde Koninkrijk, de V.S., Ierland en Spanje deelnamen. KON. FAMILIE OP HET LOO. Koningin Juliana is voor een kort verblijf op het paleis Het Loo aange komen. Ook prinses Marijke is al daar gearriveerd, teneinde enige tijd bij prinses Wilhelmina te loge ren. In de komende dagen worden er ook de andere prinsessen ver wacht. Rouwdienst in Den Haag voor Eva Peróh Dinsdag 26 Augustus zal er in de dekenale kerk van Sint Jacobus aan de Parkstraat in Den Haag, een plechtige H. Mis van requiem wor den opgedragen voor de zielerust van mevrouw Eva Perón, de overleden echtgenote van het Argentijnse staashoofd. Tal van autoriteiten en de leden van het corps diplomatique zijn door de Argentijnse gezant ir* ons land, de heer R. Valenzuela, tot het bijwo nen van deze plechtige rouwdienst uitgenodigd. DR. HIRSCHFELD IN RAAD VAN BESTUUR VAN UNILEVER. In de gisteren gehouden vergade ring van de raad van beheer van Unilever N.V. te Rotterdam is tot adviserend lid van deze raad be>- noemd dr. H. M. Hirschfeld te 's-Gra- venhage. D. J. LASCARIS OVERLEDEN. De heer D. J. Lascaris, directeur van de Unilever Export N.V., is on verwacht té Wassenaar overleden. De heer Lascaris trad in 1920 in dienst van de N.V. Van den Berghs fabrieken te Rotterdam. In 1926 volg de zijn overplaatsing naar de buiten landse afdeling, waaruit later de Uni lever is voortgesproten. Sinds 1947 trad de thans overledene op als di recteur. VERSTIKKINGSDOOD DOOR VAL. Door een tragisch ongeval is Maan dagavond de 14-jarige zoon vani de familie Gruyters in Stiphout om,het leven gekomen. De jongen, die naar zolder ging om een vlieger te ha len, is blijkbaar naar beneden gestort. Hij kwam terecht op een waslijn, die brak en zich om de hals van de jongen heenkronkelde. Een half uur later werd hij dood aangetroffen. De koningin spaart geen lucifer-merken Vorige week hebben enige kranten gemeld, dat Koningin Juliana een „verwoed verzame laarster van lucifers-merken" is, naar aanleiding van het feit, dat een hoge Amerikaanse autoriteit, die verleden week op Soestdyk ontvangen werd, een aantal luci fers-merken voor de Koningin meebracht. Het gevolg van deze publicatie is. dat thans uit alle delen van het land lucifersdoos- ;es naar het paleis stromen en de Koningin vreest, dat deze stroom nog veel groter vorm zal aanne men, wanneer dit bericht ook tot het buitenland doordringt. Daarom zij medegedeeld, dat, Koningin Juliana en Prins Bern hard slechts de gewoonte hebben bij hun bezoek aan buitenlandse plaatsen een plat lucifersmapje mee te nemen als souvenir, dus niet om ei* een verzameling mee op te bouwen. De spontaneïteit waarmede het Nederlandse volk meent de niet bestaande lucifer verzameling van de Koningin te moeten aanvullen, wordt door H. M. weliswaar zeer op prijs ge steld, maar voor het verzamelen heeft zij werkelijk geen tijd. Waaruit geconcludeerd moge worden, dat men er beter aan doet geen lucifers-merken meer naar Soestdijk te zenden. Uitvoer steeg in Juli Invoer voor 89 percent gedekt Volgens het C.B.S. werd er in Juli voor 728 millioen aan goederen in Nederland ingevoerd, terwijl de waarde van de uitvoer 650 millioen bedroeg. De inrvoer werd dus voor 89 pet. door de uitvoer gedekt. Reeds gedurende een jaar beweegt zich het dekkingspercentage op een aanmerkelijk hoger niveau dan ooit in Nederland het geval is geweest. Over de eerste zeven maanden van het jaar gerekend bedraagt het per centage waarmee de invoer door de uitvoer wordt gedekt, 95 pet. tegen 66 pet. in dezelfde periode van het vorige jaar en 50 pet. in 1948. Deze gunstige ontwikkeling is gro tendeels het gevolg van de groeien de uitvoer, waarvan de waarde ini de eerste zeven maanden van 1948 nog 198 millioen bedroeg eh in dezelfde periode van 1952 691 millioen. „Korveeër" door pistool gedood De burgercorveeër A. Leenheer, die dezer dagen ernstig werd gewond door een kogel uit een pistool, dat door een soldaat in de kazerne te Ermelo werd schoongemaakt, is de bekomen verwondingen overle den. De heer Leenheer, die werkte in de kazerne te Ermelo, was woon achtig in Veenendaal. De N.V. tot Keuring van Electro-technische Materialen te Arnhem (KEMA) heeft aan de aandeelhouders een schrijven verzonden, waarin verzocht wordt gedurende vijf jaar een bijdrage beschikbaar te stellei\ voor de finanviering van deze onderzoekingen. De KEMA zal samen met de Stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie (FOM) een FOM-KEMA-werkgemeen- schap stichten om de toepassing van atoomcenergie voor electriciteitspro ductie te onderzoeken. Reeds hebben B. en W. van Groningen (de gemeen te is aandeelhoudster van KEMA) de Raad verzocht gedurende vijf jaar een jaarlijkse bijdrage te geven van 2.250,overtuigd van het grote belang, dat aan deze onderzoekingen ten grondslag ligt. Minderjarig meisje geschaakt De 27-jarige gehuwde zeeman W. H. J. v. T. uit Vlaardingen stond gis teren voor de Rotterdamse rechtbank terecht, verdacht van schaking van een minderjarig meisje. Volgens de dagvaarding aldus het Alg. Dgbl. had hij op 4 April te Vlaardingen de 17-jarige Maria P. teger.' de wil van de ouders van het meisje over gebracht naar een kennis te Schie dam. Aldus had hij haar onttrokken aan de nasporingen van ouders en politie. Het meisje zou tot 24 April op dat adres zijn gebleven. Verdachte verklaarde niet te heb ben geweten, dat het meisje minder jarig was. Zij diende als koffiemeisje bij de betonmaatschappij waar hij ook werkte. Zij had meermalen te genover hem geklaagd over de slecjite behandeling, die zij thuis had te verduren van haar vader en haar tweede moeder. Zij had hem meerma len) gevraagd, of hij niet een geschikt adres voor haar wist. Maria P. vertelde, dat zij thuis in derdaad slecht werd behandeld en al meermalen was weggelopen. Zij ging veel met jongens uit en haar vader had in 1951 haar het hoofd kaal geknipt. Van T. had haar toe gezegd wel een middel te zullen vin den om haar weg te krijgen. Zij had de nacht van 4 op 5 April door gebracht in een huisje in het Sterre- bos. Haar minderjarigheid was ver dachte bekend. Dat zijn leugens! interrumpeer de verdachte. Nadat nog enkele getuigen waren gehoord, eiste de officier van Justi tie, die het ten laste gelegde kwali ficeerde als een uitermtate ernstig feit, tegen verdachte een jaar gevan genisstraf, zonder aftrek van de voor lopige hechtenis. Tegen de 27-jarige A. J. v. B., uit Schiedam, die op verzoek van Van T. het meisje ongeveer drie weken had geherbergd, eiste de officier vier maanden gevangenisstraf. Het bestuur van de K.A.B. in Lim burg heeft in een brief aan alle ge meentebesturen van Limburg zijn standpunt kenbaar gemaakt inzake de Winkelsluitingswet. Aan de in stelling van een zogenaamde koop avond is volgens de K.A.B. geen be hoefte. Hierdoor zou de kooplust van de arbeiders meer geprikkeld worden dan volgens de werkelijke koop kracht verantwoord is. In zijn eerstvolgende vergadering zal de gemeenteraad van Dordrecht beslissen over de vraag of in de Mer westad al of niet een koopavond moet worden gehouden. Het Dordtse grootwinkelbedrijf is voor instelling van zulk een koop avond. B. en W. zullen de raad ech ter adviseren de wens van de mid denstand geen koopavond in te stel lem ,te vervullen. Het voorstel van B, en W. is niet gebaseerd op het advies van de ka mer van koophandel, die wel nut zag in een koopavond en dan ook gunstig adviseerde. Nadat een jaar geleden B. en W. van Zevenbergen hadden voorge steld de gemeentesecretaris de heer J. de Brouwer eervol ontslag uit zijn functie te verlenen, welk voorstel de gemeenteraad toen en enige weken geleden opnieuw heeft verworpen, werd thans opnieuw een voorstel be handeld om de secretaris wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd eervol ontslag te verlenen. Ditmaal had de heer De Brouwer zelf een verzoek om ont slag ingediend. De raad kon niet tot een besluit komen: met vijf tegen vijf staakten de stemmen. Harjono wilde wel getuigen Naar wij van de afdeling voorlich ting van het Hoge Commissariaat van Indonesië te Den Haag vernemen, moet het niet-verschijnen van luit. kolonel Harjono voor de rechtbank, geweten worden aan een misver stand Overste Harjono is te allen tijde bereid getuigenis af te leggen. Hij verkeerde echter in de mening, dat zijn getuigenis eerst 's middags verlangd werd. De zaak is intussen uitgesteld voor een onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde Colson. Tuinder doodgestoken OVERVAL TE NAARDEN Bij het krieken van de ochtend is vanmorgen de 70-jarige tuinder Ma- nus Verheul uit Bussum, die aan het werk was in een tuintje aan de Keizer Ottoweg te Naarden, over vallen. Een andere tuinder, zekere van der Berg uit Naarden, die in zijn eigen tuin aan dezelfde weg wilde gaan werken, trof de oude man in zwaar gewonde toestand op de grond liggend aan. Hij waar schuwde de politie uit Naarden, die het slachtoffer naar het Diaconessen- ziekenhuis te Naarden liet over brengen. Tijdens het vervoer naar dit ziekenhuis blies de tuinder ech ter de laatste adem uit. Het was om 6 uur vanmorgen, toen van der Berg het uitgeputte slachtoffer vond. Hij trachtte de man te helpen. Daarbij was de ge wonde nog in. staat hem een naam te noemen van de man, die hem on verhoeds had overvallen en hem, naar hij zeide, met een mes steken had toegebracht. De politie zegt echter reden te hebben aan te nemen, dat er twee daders in het spel zijn. Zij is on- midedllijk begonnen met de opspo ring. Het slachtoffer vertoonde steken, toegebracht door een mes, aan hals, pols en hoofd. Uit de sporen op de grond in de tuin en uit de aard der verwondingen heeft men voorlopig geconcludeerd, dat de oude man zich hevig heeft verzet. In Bussum was Manus Verheul een bekende figuur. Het lijkt aan nemelijk, dat roof het motief van d® overvaller(s) is geweest. Vrij alge meen was n.l. bekend, dat Verheul enig geld bezat, dat hij steeds in een portefeuille bij zich droeg. TIJDENS HET DORSEN VERONGELUKT. Maandagavond is tijdens dore- werkzaamheden op het bedrijf van de landbouwer A. Steendijk te Kam perland (Z.) een ernstig ongeluk voorgevallen, dat aan de machinist, de 49-jarige H. de Bruin, het leven heeft gekost. Enkele arbeiders trof fen het slachtoffer in bewusteloze toestand bij de dorsmachine aan. Waarschijnlijk werd hij door een der bewegende onderdelen geraakt. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Goes opgenomen, waar een hersen bloeding en een schedelbasisfractuur werden geconstateerd. Des nachts is hij overleden. De B. was gehuwd en vader van 8 kinderen. ONTVLUCHTE VRIEND VOOR POLITIE VERBORGEN. Een maand gevangenisstraf eiste de officier van Justitie tegen de 38- jarige auto-instructeur T. M. uit Utrecht, die zich voor de politierech ter moest verantwoorden wegens het onttrekken van een man, die ver dacht werd van misdrijf, aan de na sporingen van de politie. In de nacht van 8 op 9 Mei jl. had verdachte een zekere K., die bij hem inwoonde en die in de bewuste nacht uit de cel van het politiebu reau in Maarssen was ontvlucht, per motorrijwiel naar een kennis van K. in Mijdrecht gebracht. „Ik kort deze man, met wie ik goed bevriend was, moeilijk naar de politie brengen", verklaarde M. De politierechter toonde begrip voor de moeilijke situatie, waarin de instructeur die avond verkeerde en bepaalde, dat de geëiste maand voor waardelijk zou zijn. Giro-ambtenaar stal cheque-boekje Op 1 Maart van dit jaar nam de 28-jarige thans geschorste ambtenaar der Gemeentegiro, C. R., een giro- chequeboekje weg. Hij was in finan ciële moeilijkheden geraakt, omdat hij meubelen op afbetaling had ge kocht en de termijnen niet kon vol doen. Het giroboekje gaf hij aan zijni vrouw, de 23-jarige G. M. de KL, die allerlei inkopen ging. doen, waar bij zij betaalde met valselijk geteken de chèques. De aldus gekochte arti kelen werden terstond te gelde ge maakt om daarmee de schulden te voldoen. Maar reeds op 4 Maart werd de oplichting ontdekt, doordat de werkelijke eigenaar van het boekje bij de Gemeentegiro kwam proteste ren. Het was voor de recherche een hele puzzle om de dader te ontdek ken. Gisteren stond het echtpaar terecht voor de vacantiekamer der rechtbank. De Officier mr. J. F. Hartsuiker, meende, dat de man en de vrouw het misdrijf te zamen hebben uitgevoerd en daarom dezelfde straf verdiener.'. Eis tegen ieder: 12 maanden met af trek van preventief, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Vonnis: 2 September. Benoemingen paters Montfortanen Op voordracht van de Provinciaal der Paters Montfortanen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers benoemd: tot rector van de kapel O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. pater A. Ubaghs;' tot assistent van de parochie te Eg- mond aan Zee, pater L. Godefroy, Pater W. Toeboesch (voorheen rec tor te Heiloo) is belast met de bouw van de Apostolische School te Voor schoten. Op voordracht van voornoemde provinciaal heeft Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens benoemd: tot rector (tevens overste te Leenhof-Schaes- berg (L.) pater M. Bessems en tot assistenten aldaar de paters J. Meels en C. van Leuven. Tot assistenten van het rectoraat HoensbroekSta tion de paters H. Herberighs en H. Berger. De Prov. Raad heeft verder be noemd: tot overste van de Missie vakschool te Bunde (L.) pater H. Smeets; tot leraar aldaar pater J. Colijn. Pater C. Plat is benoemd voor de Montfortaanse Werken te Berg en Dal; pater J. Muris voor de Heilig-Land-Stichting te Nijmegen; pater A. Schneider als volksmissio naris te Hoensbroek-Statioi.; pater A. Daniels als leraar v. d. Apost. School te Schimmert en pater A. Lemmens als leraar v. d. Apost. School te Voorschoten (beiden met opdracht verdere studie); pater G. Stolk te Schimmert. Pater Jos. Frissen is benoemd tot overste van de nieuwe Apost. School te Fatima: de paters P. Hijnen en Jos. Feiter tot leraars aldaar. Borneo: Pater L. Collijn is benoemd tot overste van Sintang; pater F. Hoogland tot overste van Benua Martinus. Nyasaland: Het Apost. Vicariaat Shiré is kort geleden gesplitst in Apost. Vicariaat van Zomba en Apost. Vicariaat van Blantyre. Van dit laatste is mgr. Theunissen (S M. M.) de Apost. Vicaris. Tot superior Religiosus (Missie-overste) van dit missiegebied is benoemd pater E. Vroemen. Verder zijn voor dit mis siegebied benoemd de paters: H. Cruyen, W. Verhoeven, S. Wete- rings, H. Stercnberg, A. G. Peters, H. Reynaerts en J, J. Timmer (de laatste drie neomisten). Eveneens voor deze missie de broeders Her man en Xaverius. In het middaguur zijn Dinsdag uit de R.K. kerk te Akersloot vier an tieke kandelaars, met een gezamen lijke waarde van f 1.600 ontvreemd. De Rijkspolitie, die er onmiddellijk met een speurhond op uittrok, slaag de er na enkele uren in, om de dader op te sporen. Het bleek een Amster dammer te zijn, die tijdelijk in Aker sloot verblijf houdt. De kandelaars, die de dief in het riet langs de weg had verstopt, werden ongeschonden teruggevonden. TWEE OUDBESTELLERS VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft de gewezen PTT-besteller uit Am sterdam, A. S., wegens verduistering veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. S, zal voorts onder toe zicht worden gesteld van de reclas sering. S. was het achterhouden van een aantal expressebrieven en tele grammen ten laste gelegd. Uit een drietal brieven had hij luttele gelds bedragen genomen. De 24-jairge cx-hulpbesteller van de PTT, P. G., die eveneens geld uit brieven had genomen, werd tot een zelfde straf veroordeeld. DE INBRAAK IN WOGNUM. De derde persoon, die betrokken) is geweest bij de inbraak van Vrijdag nacht in het kantoor van de veiling vereniging „De Volharding" te Wog- num, is eveneens door de rijkspolitie gearresteerd. Hij was op weg naar familie in Duitsland om te proberen bij Nieuwcrschans illegaal de grens over te steken. Een wachtmeester van de rijkspolite trof hem daar zwervende aan. Enkele vragen wa ren voldoende om aanhouding te rechtvaardigen. Telefonisch contact met de politie te Wognum bevestigde dat inderdaad de man was aangehou den, die bij de inbraak fn de veiling betrokken was geweest. JUtte GOLF Een 50-jarige dame, mevr. G. J P. Kamstrade Ruyter, is, terwijl zij in de Begijnenstraat te Bever wijk van het trottoir stapte, geraakt door de linkerzijde van de laadbak van een passerende vrachtauto. Zij kwam te vallen en kreeg het linker achterwiel over het lichaam. In het Roode Kruis-ziekenhuis is het slacht offer overleden. Pseudovogelpest werd geconsta teerd onder het pluimvee van de landbouwer D. A. van*der Wel te Benschop. Circa 500 dieren de ge hele pluimveestapel zijn afge maakt. Het achtjarig zoontje van de fa milie Cneepker.s uit Munstergeleen was aan het spelen op de brug over de Geleenbeek en viel in het water. Door de aanhoudende regen was het water van de beek zeer hoog. Het ventje werd door de stroom meege sleurd. Alle pogingen om hem te red den of het lijkje te bergen waren tot nu toe vruchteloos. Uit een kolk bij het industrieter rein „Dollengoor" te Almelo is op gehaald het stoffelijk overschot van het veertienjarige meisje H. P. van der V. uit de Schaepmanlaan te Al melo. Het meisje is daar Maandag, terwijl zij met een vriendinnetje aan het zwemmen was, verdronken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5