SM De „Sleutel flora 1952" wordt een prachtige bloemententoonstelling Telefoon 22444 Inschrijvingstermijn voor de Braderie verlengd tot 23 Augustus Morgenavond zal kath. Lisse de bisschop luisterrijk verwelkomen Geen mooi zomerweer WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Leidse Mij, van Tuinbouw en Plantkunde 75 jaar STADSGEHOORZAAL WORDT TUIN IN DE RIJ DER GROTF. GEBEURTENISSEN die hun schaduw vooruit werpen over de Sleutelstad, behoort zeker niet in de laatste plaats de Sleutelflora 1952, de Nationale Bloemententoonstelling, die de Leidse afde ling van de Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan van 28 tot en met 31 Aug. a.s. in alle zalen van de Stadsgehoorzaal organiseert. Het zal de fleurige ou/erture zijn van een grote reeks feestelijkheden en attracties, die gedurende September en begin October in Leiden zullen plaats vinden. Tot de vooruitgeworpen schaduwen behoort de geslaagde affiche van Will Tweehuysen, waarvan we de ver schijning reeds berichtten, en de verheugende mededeling, dat de trams en bussen, die op Leiden rijden, bij hun retourkaartjes 25 reductie zullen geven op de entrée-prijs. men Flora's kinderen kan gebruiken om de sfeer in huis te verhogen op een artistiek verantwoorde wijze. In de kleine bovenzaal komen vaste planten (buiten bloeiend materiaal) en de receptiekamer wordt gereser veerd voor noviteiten, die voor de keuring bestemd zijn. De 2'/- meter brede paden niet meegerekend, zal de tentoonstelling een oppervlakte van ruim 800 m2 beslaan, waarop de Nationale keuring Mensen die 75 jaar worden, pleegt men een zonbeschenen levensavond toe te wensen, overtuigd dat de ac tieve levenstaak althans voor het overgrote deel volbracht is. Voor or ganisaties, die de mijlpaal van drie kwart eeuw passeren, is een derge lijke wens echtei ongepasi, omdat vele de typische overeenkomst met een goede wijn bezitten, namelijk: hoe ouder hoe beter! Daarom zal het komende feest minder een terug blikken zijn op hetgeen in het verle den werd gedaan, dan wel een sti mulans om met onverdroten ijver voort te gaan de idëele dus niet- zakelijke belangen te behartigen van vakman en amateur, die zich door hun gemeenschappelijke be langstelling in de tuinbouw en plantkunde verenigd weten. De komende tentoonstelling is daartoe een voortreffelijk middel, omdat uit het tentoongestelde niet alleen zal blijken wat vakmanschap en liefde tot de flora hebben ge wrocht, maar vooral wat er nog aan ontbreekt. Daartoe dient de nationa le keuring, die aan deze Sleutelflora verbonden wordt. De publieke belangstelling zal echter meer uitgaan naar de ten toonstelling zelf, waarop 'n schat van dahlia's, orchideeën, chrysanthen, rozen, vaste planten, kasplanten, enz. te bewonderen zal zijn. Er zijn reeds 25 grote inschrijvingen binnengeko men van firma's, verenigingen en botanische inrichtingen, waaronder de Leidse Hortus. De kleinere inzen dingen zullen meer dan honderd in getal zijn. De grote zaal is bestemd voor de grote inzendingen van grote firma's en buitenplaatsen en zal daardoor een zeer gevarieerd karakter dragen van bloemen en planten in uil' inzendingen van een passende om lijsting in de vorm van palmen e.d. voorzien zullen worden. Zo zal hier straks het mooiste te zien zijn, dat Nederlands tuin bouw en bloemisterij kunnen voortbrengen, een weelde van be toverende kleuren en geuren, op gesteld in een ogen-stralend har monisch geheel, dat de ongetwij feld talrijke bezoekers zal wijzen op de schoonheid, die Gods schep ping in bloem en plai.t heeft neergelegd. En dat de liefde voor wat er naast mens en die op onze aardbodem leeft ongetwijfeld nog zal doen toenemen. Wanneer vooral dit laatste het re sultaat van de komende tentoonstel ling moge zijn, zullen de vele en zware zorgen, die de jubilerende Leidse afdeling zich voor dit natio nale evenement getroost, rijkelijk beloond worden. De beste wens. die wij deze sympathieke Ned. Mij. op haar 75ste verjaardag kunnen mee geven! Reeds meer dan 52 jaar wordt er tuinbouwonderwijs gegeven De geschiedenis van de thans 75 jarige afdeling is niet wereldschok kend geweest; er komt in de bloe menwereld trouwens zelden iets we reldschokkends voor. Maar toch mo gen de afgelopen 75 jaar met wel gevallen overschouwd worden. Niet alleen omdat de Leidse afdeling reeds vijf jaar na de oprichting der Maatschappij tot leven kwam, maar vooral ook omdat zij de eerste in het land geweest is, die het vakonderwijs ter hand genomen heeft. A. Lagendijk, penningmeester, J. H. Smit, vice-voorzitter, mevr. H. Po- vel, 2e seer., J. M. Ballego, alg. sec., N. de Leeuw en M J. Esseveld, com missarissen. Uit de jongste geschiedenis herin neren de Leidenaars zich ongetwij feld nog de Jubel-flora van 1948, de Chrysanthen-tentoonstelling van '46 en de Dahlia-tentoonstelling van '45. Ouderen zullen zich nog herinneren hoe bij het 50-jarig bestaan tijdens de tentoonstelling een „Blocmen- sproke" werd opgevoerd. De ten toonstellingstraditie wordt thans op waardige wijze voortgezet. Reeds meer dan 52 jaar organi-MeVT. F. E. Schoon seert de aideeling Leiden en Omstre- !mCV1' Li. OkUUUU ken. een Algemene Tuinbouw-win-In de ouderdom van 61 jaar is tercursus, die vroeger twee jaar J 1 duurde, maar thans drie jaar in be- j hedenmorgen plotseling overleden slag neemt, omdat de leerlingen een j mevr. F. E. SchoonBadart, waar extra aantekening op hun diploma j nemend voorzitster van de Kath. Arb. krijgen. Bovendien worden er cur sussen georganiseerd voor materia- gelijke soorten. In de foyer om knecht wil behalen, moet na z'n 15e eens iets aparts te brenger. zal J :~J een Leidse firma uit de woningin richtingbranche enige interieurs ten toonstellen, die met planten en bloe men worden „aangekleed", om het publiek een indruk te geven hoe LAGE PRIJZEN GEEN FOOIEN (Advertentie) lenleer, tekenen, perspectief-teke r.en, bloembinden, tweede en eerste knecht. Men moet daar niet zo min over denken; wie het diploma eerste jaar minstens 7 a 8 j. studeren, iedere winter naar de avondschool. Dat de ze prestatie overigens niet voldoen de gehonoreerd wordt, moge blijken uit het feit, dat eerste knechten slechts vier gulden per week meer mogen verdienen dan ongeschoolde arbeiders op de bloemisterij. Het is echter niet meer zó, dat jongens met 12 ambachten en 13 ongelukken uit eindelijk nog goed zijn voor de tuin; daar zijn de eisen inmiddels te hoog voor geworden! De oprichter van de Leidse af deling was wijlen de heer H. Wit te, vader van de vorige hortula- nus E. Th. Witte. Het ledental be draagt 150, rond welk cijfer het meestal heeft geschommeld. Thans wordt het bestuur gevormd door de heren H. Jonker, sedert 15 jaar voorzitter, J. Entrop, secretaris, „LEIDEN LEEFT Ook niet-georganiseerden mogen meedoen Nog vier weken scheiden Leiden van de grote Braderie (of Vrolijke Feestmarkt) die in de tweede helft van September zal worden gehouden. Reeds is een flink aantal aanmeldin gen binnengekomen, zóveel, dat het doorgaan al verzekerd is, hoewel er nog ruimte genoeg overblijft voor andere middenstanders, die tot op heden de kat uit de boom kijken. Dat kijken moet nu maar eens afgelo pen zijn, meent het organiserende comité „Leiden Leeft", waarin zowel de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer als de Leidse Middenstands- centrale, de Vebo en de 3 October- vereniging samenwerken. Aanvankelijk stond de inschrijving slechts open voor leden van de drie middenstandsorganisaties, maar na dat zij (terecht) voorrang hebb°n gehad, bestaat er thans ook gelegen heid voor niet-aangesloten midden standers zich als deelnemer op te ge ven. In verband hiermede is de in schrijvingstermijn verlengd tot a.s. Zaterdag 23 Augustus. Men kan zich aanmelden bij het Bureau voor Vreemdelingenverkeer, Steenstr. 1 B, waar de directeur, de heer J. Visser, al sedert enige weken tot over z'n oren in het werk zit. Men fluistert zelfs, dat hij het bureau niet durft te verlaten (ja, eenvoudig niet kan verlaten) omdat de telefoon onafge broken rood-gloeiend staat van de talloze informaties, die belangstellen de middenstanders inwinnen, alvo rens zij besluiten zich als deelnemer aan te melden! Het wordt nu echter kort dag en iedere Leidse winkelier, die doordrongen is van de belang rijke reclame-mogelijkheden, welke deze Braderie biedt, zal zich moeten haasten, wanneer hij tenminste nog steeds behoort tot de kat-uit-de- boom-kijkers! Om de laatste aarzelingen weg te nemen, heeft het comité besloten a.s. Donderdagavond, dus morgen, van half acht tot negen uur, wederom zitting te houden in „Den Burcht", om de middenstanders gelegenheid te geven alle mogelijke inlichtingen in te winnen en hun laatste aarzeling te overwinnen. Men kan zich er te gelijkertijd laten inschrijven als deel nemer. Er is een wijziging gekomen in de keuze van straten waar de Braderie zal worden gehouden. Thans is o.a. ook de Nieuwe Rijn ingeschakeld, waardoor het mogelijk is geworden meer deelnemers (dus niet-georga niseerden) toe te laten. Ook voor de „Leidse Week" van 27 Sept. t.m. 3 October (tijdens welke reproducties van bekende schil deryen der Leidse meesters in de etalages tentoongesteld zullen wor den, om het publiek naar de juiste naam en maker te laten zoeken) is de belangstelling reeds nu al ven heugend groot. Er zijn reeds meer dan 250 aanmeldingen binnengeko men, zodat het succes al bij voorbaat verzekerd is. BENOEMINGEN BIJ DE BELASTINGEN. Met ingang van 1 Juli 1952 is be noemd tot assistent der Directe be lastingen de kommies C. M. Witsen- burg en met ingang van 1 Augustus tot dienstgeleider te Katwijk de as sistent A. de Vlieger aldaar. Met in gang van 16 Augustus is verplaatst de adjunct-commies P. S. Theelen van Inspectie der Belastinger. te Lei den 2e afd. naar Bussum, kantoor Directe belastingen en accijnzen. Met ingang van 1 Septembe de as sistent H. J. Langejans van Oud- Schoonebeek naar Rijnsburg en de assistent G. Groenewold van Henge lo (O.) naar Katwijk aan Zee. Vrouwen, afd. Leiden. In de afgelo pen nacht werd zij onwel, waarop enkele uren later de dood intrad. Mevr. Schoon, moeder van een groot gezin, kwam 14 jaar geleden uit Zwolle naar Leiden. Kort na de oprichting werd zij lid van de KAV, in het bestuur waarvan zij verleden jaar gekozen werd. Na het vertrek van mevr. H. J. M. van OyenVan Kerkhof naar Delft werd mevr. Schoon in Juni 1.1. benoemd tot waar-' nemend voorzitster, in afwachting van de definitieve voorziening in deze functie bij de a.s. jaarvergade ring. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth d. van H. A. van den Berg en A. Smeltink; Jose phine Maria d. van P. Feiten en J. M. Schweer beij der Becke; Vincent Carl Marie z. van C. J. A. Zandvliet en A. E. M. Walter; Johanna Hen- drica d. van P. Broer en J. van der Lelie; Jacoba Hendrika d. van A. J. Mink en W. E. Trouwee; Teunisje d. van B. Vis en J. J. den Duik; Adria- nus z. van W. Brouwer en A. Reijer- se, Marinus Johannes z. van M. J. Links en J. J. Nieuwenhuys; Johan nes Hendrikus z- van P. C. Lange- zaal en M. Gebert. Gehuwd: J. F. Avenarius en J. E Zwart. Overleden: J. C. Zandvliet z. 25 j.; L. M. van der Wildt wed. van: Met- scher 80 j.; W- J. Kouw m. 62 j.; B. Bolink huisvr. van; Heuver 91 j.; H. J. M. Vos m. 59 j. JAARVERSLAG „NILLMIJ." Verschenen is het jaarverslag over 1951 van de N.V. Nederl. Mij. der „Nillmij van 1859". De Verlies- en Winstrekening wijst 'n voordelig saldo aan van 680.834,83 Daarvan wordt 340.921.33 toege voegd aan de reserve voor belastin gen, 100.000,extra gestort in het pensioenfonds, terwijl 999.953,27 wordt toegevoegd aan de extra-re- W oensdag 20 Augustus. Dat we er thans alweer helemaal „in" zouden zijn, moet beslist over dreven geacht worden. Anders zou het ons gisteren niet overkomen zijn, dat we U een belangrijk bericht ver gaten mede te delen. Maandag na melijk, tussen kwart voor elf en twee uur, is er uit het kantoortje van een bromfietszaak aan de Turf markt een geldkistje met 2000 gulden verdwenen. Het kistje stond onder een bureau. Over de dader en het tijdstip waarop de diefstal is ge pleegd, tast de Leidse recherche nog in het wazige duister. Bovendien belde ons vanmorgen een lezer op, die gelezen had, dat wij pas gisteren met het bericht over de vacantie-bezigheden in de Prof.wijk kwamen aandragen. Die heer was zo vriendelijk ons niets te verwijten, maar wel vroeg hij waarom we niet tegelijkertijd iets verteld hadden over de vacantie-ontspanning in de Speeltuinvereniging „Vogelenwijk". Want daar is Zaterdagmiddag het feestelijk besluit gevierd van drie prettige weken met een bloemen corso voor kinderen van 6 t.m. 14 jaar. Meer dan 50 kinderen deden mee met versierde fietsen, steps er andere voertuigen. Het was een kleu rig geheel, waarvan de deelnemers (meestal zullen het ook wel de va ders en moeders geweest zijn!) bij zonder veel werk gemaakt hadden. Veel' bewondering was er voor de huifkar, de auto en de wip, maar ook bruid en bruidegom trokken veel be langstelling, evenals het Indonesische paar. Het publiek (dit jaar voor het eerst) trad als jury op en wees de prijzen toe. Tenslotte was er voor de ouderen 's avonds nog een muzikale rondwandeling door het Chr. Harmo niegezelschap „Concordia". Jammer, dubbel jammer, dat er toen juist een onweersbui losbrak, ten gevolge waarvan de rondgang aan een ontij dig einde kwam, tot teleurstelling van het zeer talrijke publiek, dat de muziek kennelijk op hoge prijs stelde. Hedenmorgen om half elf meenden we brand te bespeuren op het Leven- daal. Bij nadere beschouwing bleek er eohter niets aan de hand te zijn, al stend er een brandweerauto te spuiten. Er werd niets anders gedaan dan het doortrekken van de onder grondse brandriolen, aangesloten op de stadsgrachten, die door Gemeente werken eens schoongemaakt waren. Enfin, tocfh weer een Hutspotje Er is nog meer nieuws uit de Leidse speeltuin wereld. De Speel tuinvereniging „Noorderkwartier" is voornemens op Zaterdag 23 Augus tus a.s. haar zilveren jubileum te vieren met een jubileum-tuinfeest, waarvan de ingang aan de Anna van Saksenstraat zal zijn. Bovendien wordt er een gccostumeerde optocht gehouden, waaraan het Leidse Po- litiemuziekgezeLschap zijn medewer king heeft toegezegd en waarin ver schillende aardige kindergroepen zul len meelopen. Als de voortekenen niet bedriegen, zal dit een mooi zil veren feest worden, „Noorderkwar tier" wóardig, een bekroning op een kwart eeuw ijverig zwoegen ten bate en bescherming van het kind. Het mag bij zo'n gelegenheid wel eens gezegd worden, dat de speeltuinver enigingen op de eerste plaats zeer veel goed werk verrichten door de kleine kinderen gelegenheid te geven veilig en prettig te spelen, zonder dat zij gevaar lopen op straat over reden te worden of andere ongeluk ken te maken. Hoeveel moeders zul len in de afgelopen 25 jaar met de geruststellende gedachte rondgelopen hebben, dat hun kind of kinderen veilig opgeborgen waren in „Noor derkwartier"? Nog vele iftren! fc/fc STADSKOK. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOORDELIJKE WIND. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Matige en in het Westen en Noorden van het land tijdelijke krachtige Noordelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. serve. Het dividend is bepaald o pet over het gestorte en 2 pet over het niet gestorte kapitaal. Het verzekerde bedrag onder ulti rr.o 1950, groot rond 98 millioen, steeg tot rond 603% millioen onder ultimo 1951. De premiereserve eigen rekening onder ultimo 1950 groot rond 21% millioen, steeg tot rond 122 millioen. De gezamenlijke be leggingen (staat 13) stegen van rond 26,1/2 millioen onder ultimo 1950 tot rond 130% millioen onder ulti mo 1951. Het premie-inkomen voor eigen rekening beliep voor 1951 rond 18% millioen, terwijl aan intrest en netto huren rond 4 millioen werd ontvangen. NIEUWE UITGAVEN Zeven nachten op de Rode Zee. Door Thomas Dine- sen.. Uitgave Ad. Donker, Rotterdam. Een Nederlands schip op thuisreis in de Rode Zee, heeft een klein op onthoud, veroorzaakt door enkele le den van de bemanning. De hieruit ontstane discussie tussen de vijf pas sagiers en de kapitein van het schip is aanleiding, dat ieder van hen een zelf beleefde geheimzinnige geschie denis vertelt, waarmede de verveling van de lange avonden aan boord wat op de achtergrond geschoven wordt. Zo bevat dit boek dus behalve het eigenlijke reisverhaal van het schip zes aparte verhalen, die ieder op zich de nodige spanning geven. Toevalligerwijs zijn op dit schip een aantal mensen bijeen, wier werk, exploratie- ot ontdekkingszin, hen naar de uithoeken der aarde dreven» en ook de schrijver zelf blijkt de ge hele wereld rond te hebben gezwor ven, zodat hij terzake kundig ge noemd kan worden. De omlijsting der „raamvertellingen" is daardoor uit stekend verzorgd en ieder, die het boek in handen krygt. zal het on der grote spanning uitlezen. De schrijver van het boek, Thomas Dineserj, in 1892 in Denemarken ge boren, maakte met dit boek zijn li terair debuut. Hij deed in 1916 zijn ingenieursexamen, ging toen naar Amerika en werd vrijwilliger bij de Canadese strijdkrachten. Ook daarna heeft Denisen een veel bewogen le ven gehad. Zijn werk voerde hem naar verre landen en zijn lust tot reizen en trekken deed hem overal rondzwerven, zodat zijn eigen le venservaringen hem tot het schrijven van dit boek brachten. Borders. Hoe men ze maakt en onderhoudt. Uit gave „Kosmos", Amsterdam. Van de hand van de tuin- en land- schaparchitecte Mien Ruys is bii de N.V. Uitgevers-Maatschappij „Kos mos" te Amsterdam de tweede, her ziene druk verschenen van het goed verzorgde boek over „Borders" Hoe men ze maakt en onderhoudt. De zomer spoedt ten einde en ve len gaan met de planten en bloemen straks de winterslaap weer in. Maar voor een goede tuin is er geen win terslaap mogelijk, d.w.z. men moet in het najaar reeds weten wat men het volgend jaar van zyn tuin wil hebben. „Borders" vindt men niet in alle tuinen, misschien zelfs in te weinig tuinen en juist daarom wellicht ook „doen" ze het zo goed. Wie een handleiding wil hebben bij de aanleg van een border, vindt in dit boek een uitstekende gids. Na tuurlijk is het niet mogelijk in een boek over borders alle vaste planten- te noemen, die hiervoor in aanmer king kunnen komen, zodat de schrijf ster volkomen terecht volgens eigen smaak een keuze deed uit de planten, welke volgens haar smaak de beste zijn. Verlucht met tal van foto's laat dit prachtige boekwerk zien wat er met borders te bereiken is en dat daarbij de vindingen van- de laatste jaren een grote rol spelen, spreekt vanzelf. Onder de vele goed- verzorgde we tenschappelijke werken van „Kos mos" neemt dit boek zeker een ere plaats in. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 20 Aug. Kaas. Aan voer 276 partijen. Prijzen: 1ste soort f 2.36—2.41, 2de soort 2.30—2.35, zware tot 2.50 per kg. Handel kalm. Consecratie van de Mariakerk Dc plechtige kerkconsecratie van de Mariakerk, verrezen aan de Oranjelaan, zal plaats hebben op Vrijdag 22 Augustus a.s. Donderdagavond omstreeks kwart voor zeven zal de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers aan de grens der parochie in de Haarlem mermeer (Hillegommerdijk) worden verwelkomd. Bij de grens der ge meente aan de Kanaalstraat zal de bisschop worden begroet door de burgemeester vr. Th. M. J. de Graaf namens de katholieken van Lisse, om vervolgens te gaan naar 't kerk- terrein waar een stoet bruidjes de bisschop zal inhalen en de gelovigen een welkomstlied zullen zingen. Vrijdagmorgen zal de Bisschop met de plechtigheden aanvangen om half acht. De gelovigen worden eerst omstreeks half tien tot het kerkgebouw toegelaten om de wij ding van het hoofdaltaar en de Pon tificale Mis mee te maken. De scheiding van de parochies is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Onder de H.H. Missen heeft dc pastoor van St. Agatha Zondag af scheid genomen van de parochianen, die hem gaan verlaten. Onder het plechtig Lof in de avond nam pas toor Staadegaard afscheid van de parochie van St. Agatha. Spr. uitte zijn grote dankbaarheid aan pastoor van Zuylen en zijn parochiaren voor de zeer grote medewerking bij de bouw voor zyn nieuwe kerk onder vonden. Het zangkoor van de nieuwe kerk draagt de naam „Cantate Do mino". Het bestuur wordt gevormd door de heren van Wickeren, Th. Kortekaas, W. de Bruin en Th. Was senaar. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukvcrdelir.g boven West- Europa is nog steeds ongunstig voor een spoedige terugkeer van warm zomerweer. Een actieve depressie, die van de Oceaan naar Frankrijk trok en vanmorgen boven Luxemburg was aangekomen, veroorzaakt in een uit gebreid gebied regen- en onweers buien. Een gedeelte er van trok over het Zuidoosten van ons land. Intussen nadert van Engeland langzaam een gebied met hogere barometerstanden onder invloed waarvan de buiigheid in ons land geleidelijk afneemt. Noordelijke winden voeren tame lijk koude lucht naar onze omge ving, waardoor de temperaturen aan de lage kant blijven. Ten Noorden van Schotland ligt een nieuwe storing, die het weer in onze omgeving echter niet in belang rijke mate zal beïnvloeden, zodat toch over het algemeen de weerstoestand een kleine verbetering zal ondergaan. tiet w-eeA in EuAajia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO STOCKHOLM HELSINKI EDINBURGH LONDEN ZURICH LOCARNO GENcVE PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFURT MUNCHEN LUXEMBURG GRENOBLE INNSBRUCK weer max. temp. onbewolkt 19 C. licht bew. 19 licht bew. 18 zwaar bew. 16 regen 19 zwaar bew. 18 geheel bew. 17 regen 24 regen 16 zwaar bew. 23 zwaar bew. 19 zwaar bew. 22 onbewolkt 25 geheel bew. 20 zwaar bew. 20 regen 17 regen 18 regenbui zwaar bew. 18 Pippi Langkous. Astrid Lindgren. Born N.V., Assen. Door Uitg. Kinderboeken vereisen steeds een bijzondere zorg. Men moet in» de eer ste plaats een goed paedagoog zijn, om de juiste toon voor een kinder boek te vinden. Dit is door Zwedens vooraanstaande schrijfster Astrid Lindgren ongetwijfeld geschied. Want in dit boekje toont zij zich een ge niale kenster van de kinderziel en zij werd bekroond met de Niels Hol- geressen-prijs en met prijzen voor het beste kinderboek. Haar Pippi- boeken verschenen reeds in acht talen. „Pippi Langkous" is een echt vro lijk jongemeisjesboek, dat met graag te door de jeugd zal worden gelezen. Op deze uitgave volgen nog diverse vervolgverhalen. Laatste Berichten DE ROOFMOORD TE NAARDEN. Omtrent de roofmoord op een Bus- sumse kweker te Naarden vernemen wij nog, dat een der vermoedelijke daders is gearresteerd. Het is de 35- jarige G. Luyer, wonende te Naar den. Vermoedelijk is de overval als volgt gepleegd: Toen Verheul hedenmorgen om 6 uur op zijn afgelegen tuin werkte, werd hij aangesproken door twee mannen, die om bloemkoolstruiken vroegen. Toen V. deze afsneed, heeft hij vermoedelijk met een zwaar voor werp een klap gekregen. Toen hij zich verzette en een worsteling ont stond, heeft men hem met een mes bewerkt, tengevolge waarvan hij oip verschillende plaatsen gewond werd. Men neemt aan, dat V. even bewus teloos is geraakt, van welk ogenblik de daders gebruik hebben gemaakt om hem een portefeuille te ontstelen. Of men hierin geslaagd is kan men nog niet zeggen, daar de dader nog geen bekentenis heeft afgelegd. Dc kledingstukken waren op dc plaats, waar de portefeuille zit, vernield. Toen V. werd gevonden, had hij geen portefeuille (meer) bij zich. Het slachtoffer kwam weer bij kennis toen de daders verdwenen waren. Hij is toen naar een mestput gestrompeld, op de rand waarvan hij hevig bloedend is gaan zitten. Hierna strompelde hij naar een schuur, doch verder kon hij niet komen. Dmr werd hij gevonden door Van der Berg. V. deelde deze nog mede, dat hij was overvallen en op een vraag, wie dat gedaan had, zeide Verheul: „Luyer en Co'." Daarna overleed hij. De eventuele mededader is nog niet gearresteerd. L. is reeds eerder met de politie in aanraking geweest we gens diefstal en andere vergrijpen. DODELLIJK ONGEVAL. Gisteravond is op de hoek van de Haaksbergenstraat en de Getfertsin- gel te Enschede het vierjarig zoontje van burgemeester S. de Jong van Zutphen, die nog in Enschede woont, het slachtoffer geworden van een aanrijding. Het ventje zat op de ba gagedrager van de fiets van zijn moe der. Deze sloeg bij het kruispunt linksaf en werd gegrepen door een personenauto die met geringe snel heid reed. Het jongetje kwam op straat teredht en overleed ter plaatse. Mevrouw De Jong liep een hersen schudding en een hoofdwonde op. Beide slachtoffers zijn naar het zie kenhuis Ziekenzorg te Enschede overgebracht. De Nederlandse kustvaarder „Mi chel Swenden" heeft noodseinen uit gezonden en drijft stuurloos rond tussen het vuurschip Gallooper en het vuurschip Sunk bij de monding van de Theems. De „Michel Swenden" is een Ne derlands motorschip van 500 b.r.t., eigendom van de Agence Maritime T. den Hartigh S.A. te Antwerpen. Het schip was de 15e van Skoghall naar Londen vertrokken en was de 18e IJmuiden gepasseerd. ZUIVERING IN EGYPTE. A.F.P. meldt uit Cairo, dat volgons nog niet bevestigd geruchten <fe voorzitter en de secretaris-generaal van de Wafd, Moestafa Nana® en Foead Scrag el Din, als zodanig xyn afgetreden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3