RIJNSTREEK De regen stroomde neer, maar toch was er feest in Rijpwetering Weer brand in Leiderdorp Waarom Warmond zich zo sterk kant tegen het merenplan van Leiden WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De eerste dag van de Oranjefees ten was de dag voor de kinderen. Wat het weer betreft troffen de kin deren het niet deze keer. 't Was nat, heel nat- Maar om negen uur begon de tractatic van de schoolgaande jeugd en practisch allemaal waren ze present om hun zak met lekkers in ontvangst te nemen. Onder bet afdak van de school werd een droog plekje gevonden. Spoedig had ieder het zijne, want de uitdeling ging van een leien dakje. Nadat ze alle maal de tijd gekregen hadden om hun heerlijkheden een goed plaatsje te bezorgen, zowel binnen als bui- tenmaags, werd begonnen met de kinderspelen. Gelukkig liet niemand zich door de regen weerhouden, 't Was niet koud, dus vooruit maar. Voor sommige spelletjes was nog wel een halfdroog plaatsje te vinden. ALPHEN AAN DEN RIJN Arbeidsjubileum bij N. Samson N.V. Opnieuw vierde een van de personeelsleden bij Samson N.V. een 40-jarig jubileum. Ditmaal was het de heer J. H. van Brussel, die Dins dag de dag herdacht, dat hij 40 jaar geleden als jongmaatje in het be- drijf zijn intrede deed. De jubilaris werd toegesproken door de ouds-.e directeur, de heer N. Samson, die de grote accuratesse, de ijver en de meer dan gewone bekwaamheid roemde, die de heer van Brussel sieren. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heren Dozy en Meijer. Een toespraak we»d ook gehouden door de heer v erkerk namens Louston Monotyp Corp. Ltd. tc Amsterdam, waarbij er op gewe zen werd, dat het beheer van de in gewikkelde Monotyp-machines bij de heer van Brussel, die reeds op zeer jeugdige leeftijd daarmee werd be last, in goede handen is geweest. Uiteraard werden cadeaux aange boden. En van de gelegenheid om de jubilaris, die te midden van zijn familie was gezeten, te feliciteren, werd veelvuldig gebruik gemaakt. BOSKOOP Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Op de maandvergadering was dit maal tevens aanwezig de heer Kop- peschaar, die 'n causerie zou houden over ,,De bebossing der Pampas in Argentinië". Allereerst toonde de heer J. v. d. Smit een gevarieerde collectie waar aan de jury 6 punten toekende. De heer G. D. van Klaveren had enkele soorten Hydrangea, waarvoor hij 5 punten kreeg. De heer W. Windhorst enige Cotoneasters, beloning 4 pun ten. De heer G. Huizer had een grote collectie rozen. Hiervoor verwierf hij 10 punten. De heer W. S. Venema kreeg voor zijn inzending 3 punten, terwijl de heer L. Konijn weer een gevarieerde inzending had, waarvoor hij 8 punten kreeg. Vervolgens hield de heer Koppe- schaar zijn causerie, waarin hij een overzicht gaf van de werkzaamheden van het ministerie van landbouw in Argentinië, voor wat betreft de be bossing van de Pampas, teneinde deze tot cultuurgrond om te vormen voor het leveren van allerlei hout soorten. Deze bebossing is een reuze arbeid waarvan spr. vele belangrijke bijzonderheden vertelde alsook van de aanwezige en geïmporteerde hout soorten. In aansluiting hierop ver kreeg de heer T, v. d. Berg het woord voor het houden van een cau serie over diverse houtsoorten. Te vens had spr. een 80 tal houtsoorten en enkele boekwerken over hout ten toongesteld. Spr. gaf een korte inlei ding over de mogelijkheden om op vry eenvoudige wijze verschillende houtsoorten, aan de hand van be paalde tabellen, te determineren. Voor het tijd was om te gaan eten waren alle prijswinnaars bekend en zowaartoen werd het droog met af en toe een buitje, en zelfs een zonneschijntje. Winnaars en winnaressen waren: le klas blokjesrapen: jongens: 1. Wim Weenink, 2. Kees Brugman, 3. Tonny Hoogenboom; meisjes: 1. Ger- da Bisschop, 2. Rietje van Zoen, 3. Truus van Zeil. 2e en 3e klas blokjesrapen en bal- dragen: jongens: 1. Tinus Opdam, 2. Gerrie Zoetemelk, 3. Ben v. d. Wereld; meisjes: 1. Els Zwartelé, 2. Henny Breuer, 3. Anny Weenink. 4e en 5e klas hardlopen met hin dernissen en wasophangen: jongens: 1. Kees Warmerdam, 2. Aad van Zoen, 3. Ton v. d. Meer; meisjes: 1. Corry van 't Hart, 2. Thea Zand- vlit, 3- Ankie Schoo. 6e en 7e klas zaklopen: jongens: 1. Bertus Strijk Jzn., 2. Theo Ver- steegen, 3. Jan v. d. Meer; meisjes: 1. Sjaan Jansen, 2, Annie Zoetemelk, 3. Joop Zoetemelk Wdr. 's Middags was er in de grote tent voor allemaal een vrolijk program ma, verzorgd door de heer N. de Vrede. Daar hebben ze een paar uur genoten van de meest Ongelooflijke goocheltoeren, van de onmogelijkste evenwichtsoefeningen, het jongleren met de meest uiteenlopende voor werpen en natuurlijk van het vraag en antwoordspel met Jan Klaassen en Katrijn met toebehoren. Dat het naar de zin was, bleek wel uit het handgeklap en het enthousiasme, waarmee de antwoorden werden gegeven. En ondertussen viel nu en dan kletterend een regenroffel op het tentdoek. Gelukkig voor de stem banden van de heer Vredé zwegen op zulke ogenblikken de verster kers van de andere attracties. Voor gehuwde dames viel daarna veel eer te behalen met te laten zien hoe behendig zij waren in het knijpen van de was: 1. W. Dissel dorpHillebrand, 2. N. Straathof Borst, 3. C. v. ZeilBorst. Een nummertje paardensport be sloot de spelen van deze dag met als winnaars; 1. Goof v. d. Poel, 2. Piet v. d. Geest, 3. Henk Castelijn, 4. Jan Straathof Azn. En maar regenen jongens. LANGERAAR De heer J. Ham, onderwijzer aan de R.K. Lagere school alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor de Hoofdakte afd. A- De heer C. Vlasman slaagde voor de Hoofdakte afd. B. De heer Fr. Mank is geslaagd voor de Practijkdiploma's Neder landse en Franse Handelscorrespon dentie. Mej. C. Bosland, onderwijzeres aan de R.K. Parochiale school al hier, gaat deze functie wegens hu welijk verlaten. Tot haar opvolg ster is benoemd mej. Ruhe uit Am sterdam. NIEUWKOOP ZILVEREN JUBILEUM VAN en ZUSTER MARIA JULIO Het zilveren jubileum* van de eer waarde zuster Maria, Julio werd Dinsdag in alle eenvoud en binnen de kloostermuren gevierd. Pastoor Vloothuis kwam zijn ge lukwensen aanbieden in de vrouwen zaal De ouden van dagen genoten die dag van een extra-tje en hun dank werd wel speciaal vertolkt door de 91-jarige mej. A. C. Steen huizen die de jubilerende zuster een klein maar zeer schoon wensje aan bood. Hoofdingeland De heer B. Plomp, alhier, werd met 208 van de 239 stemmen gekozen tot hoofdinge land van het Hoogheemraadschap Rijnland. Buurtfeest De Bruggenbuurt maakt zioh weer op om het jaarlijkse feest te vieren. Dit jaar wordt het 'n bijzonder feest, omdat de buurt voor de vijfde keer gaat feesten. Op Vrijdag 22 Augustus is er in de namiddag feest voor de kinderen in de vorm van een cabaretvoorstelling, ingesteld op de jeugdige toeschou wers. Als er nog plaats is dan mogen ook oudere kinderen komen en heb ben gratis toegang. Des avonds om acht uur vindt er een grote cabaret voorstelling plaats voor de ouderen. Voor zover er plaats is, hebben ook niet-buurtbewoners toegang, maar dan tegen 0,75 entrée. De voor stellingen worden gehouden in een grote tent. De Zaterdag wordt doorgebracht met volksspelen. Om 10 uur wed strijden voor de kinderen en om half een ringrijden met paard en tilbury. Des middags om 4 uur zijn er wieler wedstrijden, waaraan vele renners deelnemen. Na 7 uur 's-avonds is er gelgenheid om een dansje te maken. Opslagzolder verloren van N.V. Durisol Het spreekwoord „driemaal is scheepsrecht" schijnt voor de Leider- dorpse brandweer niet op te gaan, want voor de vierde maal in succes sie is de brandweer gealarmeerd. Ditmaal voor een brand bij de N.V. Durisol, een fabriek voor de vervaardiging van bouwplaten. Deze bouwplaten worden vervaardigd van zaagsel en mot, dit zijn houtspanen, welk materiaal vermengd met ce ment tot platen wordt geperst. Op een der bergzolders is gistermorgen om half negen brand ontdekt in het mot, dat op onverklaarbare wijze in brand was geraakt. De brandweer, onder leiding van adj. brandmeester Kronenburg, was spoedig ter plaatse en koppelde onmiddellijk zes slangen op de motorspuit en twee op de klei ne spuit, zodat met acht stralen de brand aangepakt werd. Na anderhalf uur blussen was men het vuur mees ter, waarbij bleek, dat de opslagzol der uitgebrand was en de k*":> van de zolder zwaar beschadigd. Nog gerui me tijd echter moest de spuit blijven voor eventuele nablussing, want het gevaar was steeds aanwezig dat het vuur in het fijne materiaal opnieuw ■zou oplaaien. Een inspecteur van de Margaret Truman's lijfwacht Margaret Truman brengt een be zoek aan Zweden, volkomen parti culier natuurlijk, en wordt daarbij bewaakt door een bescheiden lijf wacht, bestaande uit een paar detec tives van het Witte Huis, die haar door haar vader in bruikleen zijn gegeven. Er is in Zweden over die lijfwacht wacht nogal wat te doen en verschei dene kranten .zijn erg verontwaar digd over de wijze waarop de Ame rikaanse detectives hun taak uitvoe ren. Een persfotograaf, die een plaatje van Margaret wilde maken kreeg te horen: „Als je een foto durft te ma ken, sla ik je tegen de grond!" Zo zijn er nog een paar onaangenaam heden geweest en de Zweedse pers vindt dat het tijd wordt dat de rege ring het de detectives uit Washington eens duidelijk maakt, tot hoever zij mogen gaan. Bovendien wordt er tegen gepro testeerd, dat de mannen wapens dra gen. Een krant maakte de boosaar dige opmerking: „Er bestaat voor juf frouw Truman in Stockholm niet het minste levensgevaar, zo lang zij maar niet zingt". De Zweedse politie zit er een beetje mee in. Het is niet bewezen dat de lijfwacht inderdaad wapens draagt. De Amerikaanse ambassade was er ook niet zeker van, maar vond het wel waarschijnlijk dat de detectives gewapend zouden zijn. „Het is", zo zegt de Stockholmse oolitie, „natuurlijk ondenkbaar dat buitenlandse politie hier zou optre den, maar wij kunnen er niets aan doen, zolang wij geen volledig rap port hebben ontvangen." Onveilig Indonesië Terroristen hebben, blijkens te Bandung ontvangen berichten, dezer dagen de rubberonderneming „Suka- pura" te Tasikmalaja verwoest; 32 gebouwen en 550 kg. rubber zijn in vlammen opgegaan. De schade wordt geschat op 250.000 rupiah. Volgens de berichten zal de onderneming niet worden herbouwd zolang in dit ge bied nog benden rondzwerven. De Nederlandse employé W. A. Sanders van de koffie-onderneming „Oud-Djember" is Maandag in de koffiefabriek door een Indonesische arbeider met messteken gedood. An dere arbeiders hebben de dader, die als niet-normaal bekend stond, en in een kamponghuis was gevlucht, op gepakt. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. Bosbranden, die twee dagen aan de Franse Rivièra hebben gewoed, zijn door Ihet opsteken van een tegen wind gestuit. In de omgeving van Cannes en Antibes is een gebied van ongeveer honderd vierkante kilometer platge brand. Meer dan 100 personen zijn dakloos geworden. Honderden mili tairen, politiemannen, brandweerlie den en vrijwilligers hebben aan het blussingswerk deelgenomen. CHINESE SCHRIJFMACHINE. Volgens een bericht van radio- Leipzig zal op de „Leipziger Messe" in de komende herfst een Chinese schrijfmachine te zien zijn, die 250 toetsen) heeft en waarmee men van links naar rechts, vtn rechts naar links, van boven naar beneden en van beneden naar boven kan typen. Leidse brandweer heeft 's-middags een onderzoek naar de oorzaak inge steld, doch kon geen definitieve ver klaring geven zodat men omtrent de oorzaak nog steeds in het duister tast. Om 5 uur was alle brandgevaar geweken en kon de brandweer inruk ken. Het bedrijf ondervindt geen ernstige stagnatie en kan waarschijn lijk over 1 a 2 dagen het werk voort zetten. Bij het alarmeren van de brandweer is wederom de fout ge maakt om de brandweer uit Leiden te bellen, zodat enige tijd verloren ging. Deze komt alleen op verzoek van een bevoegde instantie. Bij brand te Leiderdorp melde men dit onder nr. 30333. HAZERSWOUDE DRENKELINGETJE GERED Het tweejarig zoontje van de boomkweker Van 't Wout, geraakte in een onbewaakt ogenblik in de bij de woning gelegen diepe wetering. Dat er grote ontsteltenis heerste, toen het ventje werd vermist laat zich begrijpen. Een gelukkige om standigheid was dat een van de zus jes haar broertje in het water zag spartelen. Zij bedacht zich geen ogenblik, sprong in het water en door haar kordaat optreden wist zij haar broertje te grijpen en van een wisse dood te redden. Met behulp van de inmiddels toegeschoten bu ren kon het ventje weldra op het droge worden gebracht. In de plaats van mej. S. de Gelder, is als klerk ter secretarie benoemd mej- T. Degenaar. Geboren: Teuntje Maria d. van A. Rijkaar en Marretje de Kruif. Ondertrouwd: Franciscus Johan nes Hermsen en Adriana Maria Dek ker. Getrouwd: Wilhelmus Theodorus Straver en Maria Verhorik. Overleden: Adriaan van der Pluim 3 jaar. DE KWAKEL Geboren: Jacobus P. M. zn van N. J. Verhoef en P. E. Kuipers; Polo- nia G. M. dr van P. J. de Graaf en M. E. Snabel; Hermanus J. zn van W. J. J. van Rijn en M. C. van dar Kroon; Adrianus J. zn van G. P. Snabel en G. W. M. Bessink; Johanna T. M. dr van L. J, van Zaal en H. P. Hoger- werf; Henricus J. J. zn van H. J. J. Dijkman en J. W. Habets; Bernardus J. M. zn van L. L. Tuinenburg en M. J. Zirkzee; Gerrit zn van H. Bos en G. Tangenberg; Gerritje dr van A. Bras en PI. J. J. Vermeij; Johanna M. A. dr van H. Daalhuizen en C. M. van Aenten. Ondertrouwd J. M. Weijers 27 j en W. v. d. Sluis 27 jr; A. Domburg 33 jr en W. van Vliet 26 jr; G. Oliemans 37 jr en N. van Vliet 24 jr. Getrouwd: M. C. van Doorn en M. Vermeulen; J. van Egmond en C. A. Hogenboom. Overleden: J. van Doorn 38 jaar; M. Schoorl 89 jaar; A. B. Houtkamp 5 jaar. Indeling K.D.O. K.D.O. is voor de competitie 1952'53 ingedeeld in Meerst te graven ïïdoor Leiden aangekocht JE later te graven Verklaring van het gemeentebestuur Het gemeentebestuur van Warmond heeft gisteren tijdens een persconfe rentie in het raadhuis aldaar een uiteenzetting gegeven van de motie ven, die Warmond zo sterk gekant doen zijn tegen de uitvoering van het Leidse Merenplan, waarvoor kort geleden door Ged. Staten een con cept-vergunning is afgegeven. In zijn inleiding herinnerde bur gemeester jhr. mr. Von Fisenne aan de nogal vreemde wijze, waarop Warmond kennis van deze plannen heeft gekregen. In November 1949 ontving het gemeentebestuur van Ged. Staten een boekje, dat was sa mengesteld door de Provinciale Ste- debouwkundige dienst, en waaruit bleek, dat men van plan was in War mond het aantal meren uit te brei den. Op het moment, dat dit boekje, „Het probleem van de ontspanning in de vrije natuur te Zuid Holland" versoheen, had men in Warmond nog nooit iets over dergelijke plan- vernomen. Wel had men opge merkt, dat de gemeente Leiden bo ringen liet verrichten, maar bij in formatie kreeg men te horen, dat een en ander in verband stond met de drinkwatervoorziening. De aap uit de mouw. Een maand na het verschijnen van genoemd boekje had het gemeente bestuur van Warmond op eigen ver zoek een onderhoud met het Leidse gemeentebestuur, waarbij kwam vast te staan, dat Leiden in Warmond 12 millioen m-3 zand wilde winnen, waarmede 114 ha. cultuurgrond ver loren zou gaan. Dat Warmond in deze plannen niet eerder gekend werd, zou een nalatigheid van de provincie zijn geweest. Leiden had in Warmond 40 ha. grond kunnen kopen van eigenaren, die onder de druk van de paolit- kamer uit wilden en door deze grond- verkoop hun geld voordeliger konden beleggen. De prijs was derhalve niet overdreven hoog. Door het opzuigen van zand zou Leiden de kosten van de grote hoeveelheid zand, die deze gemeente nodig heeft, aanmerkelijk kunnen drukken en tevens zouden er enkele nieuwe meertjes ontstaan, die voor de watersport van belang waren. Oorspronkelijk was er sprake van een drie merenplan, maar dit moest reeds spoedig teruggebracht worden tot twee meren, omdat het eerste plan onuitvoerbaar was. Het huidige plan bestaat uit een „eerst" en ,later" te graven meer. Het „eerst te graven meer" plus een eilandje, dat moet blijven bestaan voor de be scherming van het dorp, betreft een oppervlakte van 70 ha., waarvan 40 ha. in handen van Leiden is. In de concept-vergunning, die thans is af gekomen, is alleen sprake van deze 40 ha., maar er is een bepaling, dat Leiden in het bezit moet zijn van alle uitmondingen. Dit is echter niet het geval en de betrokken eigenaar niet van plan tot verkoop over te gaan. Dit is in het kort de huidige toe stand. Andere zandwinning. De gemeente Warmond, die onge veer voor 1/3 uit water bestaat, voelt niet de minste behoefte aan nog meer water en verzet zich tegen het Wilt U iets weten? Vraag: Hoe lang heeft Leiden :eds stadsrechten? Antwoord: In de eerste helft van de 13e eeuw werd Leiden tot stad verheven. de 3e klasse A en zal uitkomen te gen de volgende clubs. TOB, Muiden, RCA, SMC, JVV, AWV, Geinburgia, Franklin Boijs, Arsenal en Amster damse Boys. verlies aan cultuurgrond, dat met de uitvoering van genoemde plannen samengaat. Juist het.tekort aan cul tuurgrond schept geheel andere mo gelijkheden voor zandwinning. De Noordzijderpolder onder Noordwij kerhout en het Langeveld onder Noordwijk en Noordwij-'kerhout zou den zeer gebaat zijn met zandafgra- ving. In beide gevallen zou men on geveer 3 millioen m3 zand kunnen winnen en daarmede tevens cultuur gronden verbeteren en uitbreiden. Ook uit de Rijn, het Braassemermeer, het Reigersbos te Lisse, het landgoed Leeuwenhorst te Noordwijk, de zand wallen langs het kanaal van d< A'damse Drinkwaterleiding Mij. en de .omgeving van Rijnsburg en Voor hout kan zand gewonnen worden. In totaal ruim 11 millioen m3. Voldoen de voor de Leidse behoefte, die in de concept-vergunning nog mhar voor 6 millioen m3 zand wordt tegemoet gekomen, terwijl men tevens het agrarisch belang kan dienen. Het gemeentebestuur van Warmond vestigde nadrukkelijk de aandacht op de economische waarde van de cul tuurgrond, die ieder jaar f 1490, per ha. opbrengt aan melkproducten en die men wil veranderen in een onproductieve watermassa. Waterstaatkundige bezwaren. De polderbesturen, die min of meer bij de Leidse plannen betrokken zijn, hebben zich tot de Unie van Waterschappen gewend met het ver zoek om advies. Het rapport, dat naar aanleiding hiervan verscheen, bevatte de mededeling, dat de diepte van het meer (ongeveer 301/, m.) grote verziltingsgevaren voor de om liggende polders meebracht. En hierbij komt nog een andere kwestie aan de orde. Als het zand opgezogen is, moet er weer een gronddeken in het meer worden ge stort. Men wil hiervoor de boven laag gebruiken van de grond, die bij de uitvoering van de plannen ver loren gaat. Bij het bodemonderzoek is echter komen vast te staan, dat de bovengrond van het eerst te gra ven meer onvoldoende is voor een gronddeken. Een aanvulling met de bovengrond van „het later te graven meer" is daarom nodig. Hoewel de concept-vergunning dus slechts voor 40 ha. geldt, is het zeker, dat als deze uitvoering doorgaat, het gehele plan moet worden uitgevoerd. De kansen. Overigens is er nog slechts sprake van een concept-vergunning. War mond heeft gelegenheid om bezwaren in te brengen tot 15 September en de mogelijkheid bestaat, dat naar aanleiding hiervan de vergunning niet zal worden verleend. Zou ze echter toch gegeven worden, dan is er nog beroep bij de kroon mogelijk, niet alleen door Warmond, maar ook door andere publiek rechtelijke licha men. Het is b.v. bekend, dat ook het Hoogheemraadschap Rijnland afwij zend tegenover de Leidse plannen staat. Voorts is de noordelijke uit gang nog niet in Leidse handen en het bezit daarvan is zoals reeds opgemerkt voorwaarde tot de uit voering. Voor recreatie hebben de eventuele nieuwe meren geen enkele betekenis. Op de eerste plaats is de huidige wa teroppervlakte ruim voldoende voor de watersportbeoefening en op de tweede plaats zullen de nieuwe me ren met het oog op verzilting van Rijnlands boezem worden afgesloten, zodat zij geen verbinding vormen met de andere meren. In de bezwaren aan Ged. Staten zal men tevens de nadruk leggen op het feit, dat de Zwanenburgerpolder, waarvoor de concept-vergunning geldt, in het goedgekeurde uitbrei dingsplan is bestemd voor vestiging van agrarische bedrijven. Sociale kant. De Merenkwestie heeft tenlsotte ook nog een sociale kant. De grond eigenaren, die hun eigendom aan Leiden verkochten, zijn niet gedu peerd. Anders is het echter met de pachters, die op de betreffende gron- Op bovenstaande kaart is het hui dige Leidse Merenplan in beeld ge bracht. De twee meren zijn gepro jecteerd aan weerszijden van de Grote Sloot. Het meest zuidelijke meer is het „later te graven meer". Aan de noordelijke zijde ligt het toe komstig meer, waarop de door Ged. Staten verstrekte concept-vergun ning betrekking heeft. De oppervlak te hiervan is ongeveer 70 h.a. Lei den heeft hiervan 40 h.a. in handen namelijk het gedeelte langs de Grote Sloot tot de afbakening, waar het horizontaal gearceerde gedeelte be gint. Het horizontaal gearceerde ge deelte is in handen van een War- monder, die niet tot verkoop bereid is. Van belang is, dat hij een uit monding in de Warmonder l.cede beheerst, omdat volgens de voor waarden Leiden pas aan het werk mag beginnen, wanneer het alle uit mondingen bezit. In de concept-ver gunning bepalen Ged. St. hun even tuele goedkeuring tot de 40 h.a., die Leids bezit zijn. Men wil hieruit 6 millioen m3 zand opzuigen. den hun boterham moeten verdie nen. Leiden heeft hun een ander be drijf beloofd, maar verder is men nog niet. Het gemeentebestuur van War mond acht het ook zijn plicht om voor de belangen van deze mensen op te komen. Het is nog een grote vraag, hoe Leiden op de concept-vergunning zal reageren. Voorlopig zou zij slechts de beschikking krijgen over de helft van het zand, dat zij wil hebben. Waarschijnlijk wordt de prijs per m3 hierdoor hoger. Voorts krijgt zij, gezien de gemaakte voorwaarden, allerlei financiële risico's ten aanzien van belanghebbende polders, terwijl zij voor de Rijksweg Leiderdorp— Burgerveen 759.000 m3 zand moet reserveren. Men is van oordeel, dat de voor waarden voor Leiden niet bepaald gunstig zijn en door de vele onzeker heden de winst, welke men hier meende te kunnen boeken, erg twij felachtig wordt. Het Leidse Merenplan is derhalve nog niet in uitvoering en in ieder geval zal de gemeente Warmond doen wat in haar bereik ligt, om de Zwa nenburgerpolder te behouden als een grazige weide, waar de koeien tot in lengte van dagen hun magen zullen vullen met malse grassprieten. DICHTENDE MOLEN. De molen in de Lakerpolder onder deze gemeente "is thans in eigendom overgegaan aan de Gebr. van Schie. Deze molen wordt met steun van Rijk, provincie, gemeente en parti culieren gerestaureerd en op de wa tersportbeoefenaars wordt thans een dringend beroep gedaan om in de toekomst deze molen voor beschadi ging te vrijwaren. Dit beroep is in dichtvorm op de molen aangebracht en luidt: Zie mij malen, zie mij pralen In dit meergebied; Bij regen- én zonnestralen. Ach vriend, schendt mij niet. Nieuwe brandspuit. De gemeen te is thans overgegaan tot aanschaf fing van een geheel nieuwe motor brandspuit, waardoor aan de eisen, die tegenwoordig aan een doelmatig brandbestrijding moeten worden ge steld, is voldaan. Een grote aanwinst voor deze gemeente. Kortebaandraverij weer op de He renweg. De" volgende maand ip deze gemeente te houden kortebaan draverij voor paarden zal niet meer, zoals voorheen, plaats vinden op een afgesloten terrein. Deze keer zal worden gebruikt het gedeelte van de Herenweg liggende tussen de bui tenplaats „Huijs te Warmondt" en de Korenmolenbrug. Ook voor de oorlog vonden op dit traject deze harddraverijen plaats.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2