S)e fozidóeSou/fccmt Mossadeq tapt de beurzen af Onafhankelijkheid bracht geen voordeel Uit de spelonk des doods Om de schatkist van Mossadeq te vullen Italië kan bewapening niet op peil houden De spoorwegwegwerken van Eindhoven hebben een vlot verloop Jlovieitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12668 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. i 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Intelligentie-proef ten plattelande Naar aanleiding van 't rapport van de Commissie voor de Midden groepen der Kath. Volkspartij, uit gebracht door drs. Th. J.Platen- burg over de middengroepen in de Nederlandse samenleving veroorloof ik m;j enige kanttekeningen te ma ken. In dit rapport komt zonder meer tot uiting, dat het intelligentie-peil van de ondernemers gedrukt wordt door het intelligentie-peil der boeren en dat het intelligentie-peil der arbeiders gedrukt wordt door het intelligentie peil der landarbeiders. Deze conclusie wordt getrokken uit het testresultaat van één jaarklasse, nl. 1932, door het Departement van Oorlog. Na lezing van het rapport komt het mij voor, dat deze conclusies wel wat al te gemakkelijk zijn genomen, zon der voldoende rekening te houden met de omstandigheden, welke het volkomen normaal doen zijn, dat boe ren- en landarbeiderskinderen bij de gehouden test niet dezelfde resulta ten behaalden als anderen. Ik vraag dan aandacht voor be paalde oorzaken, welke dit resultaat zeer begrijpelijk maken. Ben ik wel ingelicht, dan werd de test van het Dep. van Oorlog gehou den om te kunnen bepalen, welke a.s. militairen geschikt geacht konden worden, om in het kader te worden opgenomen. Het was de a.s. militai ren bekend, dat dit kader minstens een half jaar langer militaire dienst plicht zou moeten vervullen, dan de gewone soldaat, zonder dat hierte genover een redelijk inkomen stond. Het is dxis niet geheel ondenkbaar, dat een deel van de a.s. militairen niet bijzonder gebrand was op een goed resultaat van deze test, omdat dit voor hen een half jaar langere diensttijd betekende. Dat het voor jongelieden, welke alleen de lagere school hadden door lopen, heel wat gemakkelijker was. die test in minder gunstige zin te doen verlopen dan voor hen die na de lagere school Mulo, Gymnasium of H. B. S. hadden gehad, is nogal begrijpelijk. Voor zover deze om standigheden niet van invloed zijn geweest, moge ik er op wijzen, in tegenstelling met dr. Platenburg, die meende te mogen aannemen, dat de ontwikkelings-kansen voor boerer. arbeiders gelijk waren aan die van andere groepen (p. 14) dit zeer be slist naar mijn mening, zeker in de jaren waar het hier om gaat, niet het geval is geweest. Uit de gegeven staten blijkt al reeds hoeveel groter aantallen boeren zoons en landarbeiders-kinderen ir militaire dienst zijn, dan die voort' komen uit de administratieve beroe pen Van deze laatsten kwamen 55 uit gezinnen van 10 kinderen of meer, terwijl dit aantal bij de boeren was 3965 en bij de landarbeiders 685. Hieruit blijkt al overduidelijk, dat de ontwikkelingskansen voor studie niet gelijk lagen, omdat op de grootste gezinnen de kosten van onderwijs zwaai der drukken dan op kleinere gezinnen. Neemt men hierbij ook eens in aan merking, dat wanneer iemand ten plattelande woont (en de boeren en landarbeiders wonen niet in de ste den) hoeveel meer kosten het mede brengt om in grotere plaatsen voort gezet onderwijs te genieten dan ii dit mede een der oorzaken. Door de achterstelling bij de classificatie moet men aannemen, dat de beste leer krachten als regel naar de steden trachten weg te komen, waar zij .be ter betaald worden en meer kansen voor eigen kinderen hebben. Wie weet, hoeveel doorzettingsver mogen en wilskracht gevorderd is ge worden van alle jongelieden (ook kinderen va,n ambtenaren en onder wijzers) om ander dan lager onder wijs te volgen, kan hiervoor niet an ders dan het grootste respect hebben. Velen van hen hebben per dag, toen in de oorlog het autobus-ver keer v/as gestaakt, of ontwricht, soms 20, 30 of 40 km. per fiets moeten af leggen (en welk een fiets), toen de bewoners der steden in onmiddellijke nabijheid dit onderwijs konden vol gen. De jaarklasse van 1932 is opge groeid in de crisisjaren, toen boeren en landarbeiders een zodanige ach tergestelde positie hadden, dat men in die jaren eigenlijk alleen maar dacht: hoe hc#ud ik het hoofd boven water. Sommige boerenkinderen moesten al op zeer jeugdige leeftijd o.a. mel ken en kwamen dan op school om uit te slapen. Het ware, dunkt mij, bij het publi ceren van een zodanig rapport wel wenselijk geweest, met bovenstaande omstandigheden ook rekening te hou den en te erkennen, dat de ontwikke- lings mogelijkheden deze achterstand in niet geringe mate moeten hebben beïnvloed. Op blz. 6 van het rapport wordt erkend, dat de econ. waarde, haar stabiliserende invloed op het maat schappelijk leven, alsmede als over dragers van andere cultuur-elemen- tëh dan die in het rapport bedoeld daarom niet minder zijn dan die van andere maatschappelijke groeperin gen „Integendeel" zegt het rap port, Mijn conclusie inzake het uitge brachte rapport is de volgende: Wan neer men het nodig acht, dat door de z.g. achtergebleven groepen ten plat telande, ook als regel, ander dan la ger en vakonderwijs wordt genoten, dan dient er voor gezorgd te worden, dat de ontwikkelingskansen van deze achtergebleven grepen meer in over eenstemming gebracht worden met die der bewoners der steden en gro tere plaatsen, waar deze onderwijsin stellingen gevestigd zijn, en dus zal moeten worden tegemoet gekomen om de extra-kosten, welke excentrisch- gelegen gebieden ondervinden, te vergoeden. Of men deze gevolgtrek king aandurft, hiernaar zullen velen ten plattelande nieuwsgierig zijn. M. P. VAN DER WEIJDEN. GESCHIKTHEID IN. verscheidene avondbladen wordt de indruk gevestigd, dat de moei lijkheden bij de kabinetsformatie voornamelijk veroorzaakt worden door de moeilijkheid in Katholieke kringen de geschikte personen te vin den voor de post van minister van buitenlandse zaken. Het is altijd een grief geweest, dat de Katholieken slechts door nauwe mazen in de geheimen van dit depar tement werden toegelaten. Er is een historisch'-gegroeide achteruitzetting van Katholieken in de diplomatieke leiding en, als gevolg daarvan, een historisch-gegroeide mindere belang stelling bij Katholieken voor de di plomatieke dienst. Maar men doet zowel het Katholie ke volksdeel als het departement van buitenlandse zaken te kort, indien meni aanneemt, dat er geen geschik te candidaten voor het onderhavige ministersambt kunnen worden gevon den. Deze mening wordt ook wel in Katholieke kringen gehoord, doch wij zijn het met de Nieuwe Rotterd. Cou rant eens: „Het komt ons voor, dat men wat dit laatste betreft, niet al te somber moet zijn". Er zijn wel geschikte figuren, maar zij schikken öf de K.V.P. niet öf de fermateur niet of het schikt de per sonen zeiven niet. „Het Vaderland" weet b.v. te melden, dat drs. Spee kenbrink, thans te Djakarta, geqn lid is van de K.V.P. „en moeilijk als vertegenwoordiger van die partij aan buitenlandse zaken zou kunnen wor den beschouwd". Dat er bezwaren zyn van verschillende aard bij een benoeming van pater Beaufort is zon der meer voor ieder duidelijk. De commissaris der Koningin in Over-, ijssel, ir. ridder De van der Schueren, heeft evenmin heil gezien in een por tefeuille, terwijl mr. Baisse, pas-be noemd lid der Tweede Kamer in re serve blijft voor de tweede post van buitenlandse zaken. De moeilijkheid schuilt dus niet in niet kunmen vinden van geschikte personen, doch veel meer in de vondst van die éne persoon, welke èn be kwaam èn politiek goed thuis èn be* reid is, zodat hij èn in de ogen van de K.V.P. èn in de ogen van de for mateur èn in zijn eigen ogen de por tefeuille mag, kan en wil aanvaarden. De fractie van de K.V.P. zal zich over de situatie rond de vorming van dit z.g. ..extra-parlementaire" kabi net beraden. „Trouw" acht, dat de moeilijkheden voor de formateur wel bijzonder groot worden als de K.V.P. de eerste man aan buitenlandse zaken verliest: .want een andere schadeloos* stelling voor de K.V.P. is naar het ons voorkomt in het schema van de formateur moeilijk te vinden, tenzij de P. v. d. A. tenslotte bereid blijkt ook een veer te laten, het* geen tot dusver niet het geval is geweest. De mogelijkheid hiervan lijkt ons niet geheel uitgesloten, omdat het opvallend is, dat de for-1 mateur tot dusver de portefeuille van Justitie nog geheel heeft vrij gehouden. Voor zover bekend wer den hiervoor nog geen K.V.P.-car> didaten gepolst. Enige speling om met de zetels te schuiven blijft hem dus nog over, hoewel wij er direct aan toe moeten voegen, dat de for mateur voor alle socialistische pos ten reeds een minister heeft gevon den. Het zou ons niet verwonderen indien na de eventuele bijeenkomst van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. ook de fractie van de Partij van de Arbeid gaat verga-t deren om haar standpunt te bei palen. En zo sukkelt de kabinetsformatie voort op de 56ste dag van het hard nekkig pogen Nederland een regering te geven. In stormboten over Drentse Hoofdvaart De parate onderdelen uit de legerplaatsen op de Veluwe maken een drie daagse oefening in regimentsverband. Deze oefening, genaamd „Over- sticht", wordt uitgevoerd in de provincie Drente in het gebied tussen Steen- wijk en Schoonoord. De aanvallende partij, (de groenen) het versterkte 32ste regiment infanterie steekt nabij Dieverbrug in stromende regen met stormboten de Drentse Hoofdvaart over om contact te zoeken met de verdedigers (de blauwen). Fotograaf beraamt nieuwe afdaling Indonesische leiders zoeken populariteit De Indonesische oud-minister van financiën, Jusuf Wibisono, komt in het blad „Mimbar Indonesia" tot de conclusie, dat Indonesië na bijna drie jaar vrij en souverein te zijn eerder achteruit dan vooruit is gegaan. In materiaal opzicht is dit zichtbaar in de slechter ordende economische toe stand van de staat en op moreel ge bied is dit te bespeuren in de crises op politiek, gezags- en moreel ter rein. De materiële en geestelijke achteruitgang wordt volgens Wibi sono ten dele veroorzaakt door de houding van de politieke leiding en de vakbonden, die het verwerven van populariteit belangrijker achten dan het geven van leiding. Er zijn slechts weinig volksleiders, die open lijk willen verklaren, dat de slechte toestanden in de Indonesische staat het gevolg zijn van het feit, dat wij zelf terugschrikken voor hard en disciplinair werken. Zelden hoort men de leiders zeggen, dat de bron van welvaart niet anders is dan hard werken. Een dergelijke uiteenzetting zal niet met applaus ontvangen wor den. Anders is de reactie, wanneer een leider betoogt, dat de slechte toe stand niets anders is dan het gevolg van de aanwezigheid van vreemd kapitaal en vreemde bedrijven en dat op de regeringskantoren nog bui tenlandse kraohten de lakens uitde len, wanorde stichten en sabotage plegen. Wibisono schrijft, dat het doen op laaien van de volkssentimenten niet moeilijk is. Het is echter erg moeilijk de sentimenten in toom te houden, durf dient te bezitten de radicale eisen van arbeiders af te wijzen, in dien de eisen niet overeenstemmen met de algemene economische toe stand, ook al zou de regering daar door aan populariteit verliezen. Het is beter bij deze groep niet populair J.e zijn, als de staat maar gered wordt van ineenstorting. Slechts enkele uren, nadat ook dr. Mayret uit de „grot des doods" in de Pyreneeën naar boven was gehaald, kondigde de fotograaf Tazieff die vóór hem werd opgetakeld aan, opnieuw naar beneden te willen gaan om de onderzoekingen in het binnenste der aarde voort te zetten. Tazieff, de fotograaf, die Maandag twee uur lang aan de kabel hing voor hij kon worden opgehaald, heeft nog bijzonderheden verteld over de dood van Loubens en de 36 angstige uren na diens val. „Terwijl Labeyrie het kamp in richtte, onderzochten Marcel Lou bens en ik enige uren lang de Eli zabeth Castert-zaal, de reusachtige grot, die reeds het vorige jaar was ontdekt. Op 11 Augustus voegde Occhialini zich bij ons en met ons vieren deden wij fluorescerende verf in de onderaardse rivier om te zien, hoe de loop van deze stroom is. De volgende dag, 12 Augustus, trof Loubens voorbereidingen om weer HEFFING INEENS Perzië's opperste economische raad heeft premier Mossadeq een wets ontwerp voor een nieuwe eigendoms belasting voorgelegd, die speciaal gericht is tegen de welgestelden. Met de opbrengst van deze belasting zou de financiële crisis van het land be streden moeten worden. De wet, die als zij wordt goedge keurd, zal worden uitgevaardigd krachtens de noodbevoegdheden van Mossadeq, voorziet in een progres sieve belasting tot 10 op alle be zittingen (zoals landeigendom), wel ker waarde de 36.000,te boven gaan. Het is niet bekend, of deze be lasting elk jaar geheven zal worden. Zij komt waarschijnlijk in de plaats van een jaarlijkse heffing van 2 op alle eigendommen, die Mossadeq wanneer zij eenmaal zijn opgelaaid.eigenlijk wilde opleggen; naar de Wibisono besluit, dat de regering de mening van de economische raad zou rijk en arm daardoor echter even zwaar getroffen worden. Straatgevechten. Intussen hebben de reeds een maand vrijwel dagelijks voorkomen de botsingen tussen aanhangers van de fascistische Soemkapartij en de communistische Toede'n gisteravond geleid tot grote ongeregeldheden, waar zelfs troepeneenheden aan te pas moesten komen. Tevergeefs had de politie getracht, de gewapende en schietende betogers met traangas te verdrijven. Samen scholingen van communisten konden slechts met de grootste moeite ver spreid worden. Bovendien werd het „vredescentrum" van - - partij in brand gestoken. De straat lantaarns brandden niet, en het ver keer werd omgeleid uit de winkel wijk, die het centrum van de onlus ten was. De politiecommandant, generaal Sheibani, heeft volmacht ge kregen om naar eigen goeddunken op te treden. naar de oppervlakte te gaan. Hij zou worden vervangen door een ander lid van de expeditie, dat nog niet be neden was geweest. Op ongeveer 330 meter stopte Lou bens en hij probeerde een toorts aan te steken, maar door de wind en naar beneden sijpelend water werd het licht weer gedoofd. „Die verdraaide toorts wil niet aan, hoorde ik Loubens zeggen," het wa ren zijn laatste woorden, want even later hoorde ik een gil en ik zag een licht de lamp van mijn makker naar beneden flitsen. Labeyrie en ik schreeuwden van schrik en wij maakten Occhialini, die rustig lag te slapen, wakker. Met ons drieën droegen wij Marcel, die be wusteloos was, naar een van rots blokken gemaakte schuilplaats. Later voegde dr. Mayret zich bij ons; hij onderzocht Loubens en stel de vast, dat hij een schedelfractuur, een gebroken linkerarm, een kaak- fractuur en waarschijnlijk een ge broken ruggegraat had. Ruim 24 uur later stierf Loubens. Wij konden zijn lijk niet naar boven brengen, kloof, waarin wij zaten, is verschrik kelijk; hadden wij het toch gepro beerd, dan zou vrijwel zeker een of enkelen van ons er het leven bij heb ben ingeschoten." „Later zijn dr. Mayret en ik - vertelde Tazieff verder om de moed niet te verliezen een ander deel van de grot gaan onderzoeken, waarbij wij een nieuwe zaal ontdek ten, nog groter en mooier dan de „Castert-zaal". Er stroomt een schit terende rivier door. „Wij hebben deze zaal de „Marcel Loubenskamer" genoemd en ik zal er zeker eens te rugkeren." Tazieff vertelde ten slotte, dat toen hij twee uur lang in de spelonk aan de kabel hing, doordat de lier vast was gelopen, er ijskoud water van een klein beekje langs zijn rug stroomde. Meer dood dan levend werd hij ten slotte naar boven ge bracht. ZWITSERSE GROTONDERZOEKERS GEÏSOLEERD. Vier Zwitserse grotonderzoekers, die vijf dagen in de diepe grotten van Hoell-Loch, in het Zwitserse Muota- thal, hebben vertoefd, zijn thans van de buitenwereld afgesloten, doordat zich tengevolge van zware regenval, een meer gevormd heeft aan de in gang van de grotten. De president van de Zwitserse Ver eniging van Grotonderzoekers, André Gobet, is met speciale reddingsuit rusting naar Muotathal vertrokken. Men heeft reeds geprobeerd met pompen het peil van het water zoda nig te laten zakken, dat de ingang vrij komt voor kano's. Volgens D.P.A. bestaat er geen le vensgevaar voor de opgesloten on derzoekers ,daar zich in de grotten een voorraad levensmiddelen be vindt voor tien dagen, die door een vorig gezelschap onderzoekers is ach tergelaten. De balans van de overstroming Het aantal bij de overstromings ramp in het plaatsje Lynmouth vol komen verwoeste huizen bedraagt 42. Daaronder bevinden zich verschei dene hotels en pensions. Zeventien huizen zijn voor het grootste deel vernield en twintig zwaar beschadigd. Tot dusverre heeft men de lijken geborgen van vijftien slachtoffers. Vier daarvan heeft men in zee ge vonden. Eén en twintig mensen wor den er nog vermist. Alle Engelsen die kleren of meu bels naar de geteisterde streek wil len zenden, kunnen dat doen zonder port te betalen. De regering betaalt de transportkosten. Veertienduizend pakketten zijn er al verzonden. Aan geld is er al een bedrag van 235.000 gulden byeen gebracht. Volgens een officiële schatting zal het 2.000.000 pond sterling (ongeveer 20.000.000 gulden) kosten om de we gen en bruggen, de waterleidingen, de riolering, de electrische leidingen en andere installaties van de open- diensten in het overstroomde deel van Noord-Devonshire te herstellen. Zeventien bruggen zijn geheel ver nield. Honderden arbeiders met bulldo zers en grote kranen zijn doende enige orde in de chaos te scheppen. Ongeveer 2000 daklozen moeten gevoed en ondergebracht worden. TENZIJ AMERIKA HULP VERLEENT De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, die thans Italië be zoekt, is te Napels aangekomen. Zijn Italiaanse collega Randolfo Picciardi heeft hem gisteravond tijdens hun eerste bespreking op het eiland Ischia in de Golf van Napels medegedeeld, dat Italië zich strikter dan enig ander Europees land heeft gehouden aan de in Februari te Lissabon aangegane verplichtingen voor bewapening in het kader van de Noord-Atlantische wem Verdrags Organisatie: Italië bezit thans het grootste leger der Europese de ™Toedëh- j NAVO-leden, doch zal dit niet kunnen handhaven, laat staan uitbreiden, indien de Verenigde Staten de helpende hand niet bieden. Vandaag zou minister Pace bespre-1 zijn chronisch dollartekort heen te kingen voeren met de ministers voor I helpen. I Men verwacht, dat de minister voor del Italië hoopt 250.000.000 dollar lde Buitenlandse Handel, Pace, voor- steun te verkrygen in de vorm van stellen zal doen betreffende een grote uitbreiding van de Italiaanse uitvoer Amerikaanse „off shore"-aankopen en 200.000.000 dollar om het land over Het Eindhovense spoorwegplan, waarvan de kosten op 25 millioen gulden zijn begroot, loopt geheel volgens het schema. De tweede phase, welke de aanleg van het hoogspoor en andere werken omvat, heeft een vlot verloop. Op de overzichtsfoto van de werkzaamheden zien we op de voorgrond de oude spoorbaan. Op de achtergrond de tunnels, waarvan enige reeds klaar zijn. Geheel rechts op de achtergrond zien we de plaats, waar het nieuwe station gebouwd zal worden. naar de Verenigde Staten. Als demonstratie van hetgeen Italië op het gebied der landsverdediging bereikte, zullen eenheden van lvger en luchtmacht Donderdag en Vrijdag een grote oefening langs de Italiaanse Noord-Oostelijke grens houden. Pace kwam in Italië aan na bespre kingen in Joegoslavië, Turkije en Griekenland. Sophocles Venizelos, de Griekse vice-premier, heeft verklaard, dat de Griekse coalitieregering waarschijn lijk om nieuwe verkiezingen zal vra gen, zelfs wanneer zij deze week een vertrouwensvotum krijgt. Er zijn sterke aanwijzingen dat de coalitie een campagne zal voeren voor een inkrimping van het leger met meer dan 50 van 170.000 tot 80.000 man voor het grootste deel ten ge volge van de verminderde Ameri kaanse dollarhulp. Tevergeefs gebruikt men veel woorden om iets te weigeren; de an der hoort van dit alles slechts het „neen". (Goethe).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1