COEBERGH'S K*R*0* start met fris winterprogram Varkenspest afkomstig van Amerikaanse invoer Betekenis van middengroepen is een nationale Steeds minder mensen reizen „2e klasse" DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 1 Een avonduur meer Nieuweontvangsten' in de studio voor de huiskamer Als eerste in de rij van Omroep verenigingen heeft de K.R.O. zijn programma voor het aanstaande win terseizoen klaar gekregen. Ofschoon de verhouding tussen muziek en ge sproken woord niet opvallend is ge wijzigd, evenmin als de verhouding ontwikkeling en ontspanning, is er toch een bijzondere wijziging in de samenstelling aangebracht. Het avondprogramma zal namelijk een uur vroeger beginnen, hetgeen voor de huiskamer een aanmerkelijk voordeel betekent, met name in de dorpen. Het avondprogramma zal dus vanaf de herfst beginnen om 7 uur en wel met de nieuwsuitzending van het ANP, waardoor het nieuws van 6 uur kan komen te vervallen en het nieuws van 8 uur overbodig is ge worden. Alleen op de Zondagavon- dan zal het nieuws om kwart voor acht worden uitgezonden. Door deze vervroeging van het avondprogramma is het mogelijk ge worden een licht concert van lange duur in te voeren, waarbij de nodige variatie zal worden betracht. Als gevolg van deze nieuwe en stellig toe te juichen maatregel, zijn enkele andere wijzigingen in het tot dusverre gevolgde programma op de Zondagen nodig geworden. De boek bespreking van Piet Oomes zal wor den vervroegd tot op de tijd, die tot dusverre door drs. Jean Eyckeler werd bezet; en diens rubriek, „Uit het boek der boeken" verhuist naar het tijstip van 16.45 uur, waarop tot dusverre de Vespers werden uitge zonden. Als gevolg van deze wijzi gingen zullen de Vespers in elk ge val voorlopig komen te vervallen. Bijzondere uitzendingen Uit de ontworpen nieuwe uitzenr dingen doen we een greep. Een gan se week zal worden gewijd aan het kind en aan de volksgezondheid; er komt een boeren- en een tuinders dag, een jeugddag, een Friese- en 'n Mexicaanse avond. Ook deze winter zal Nationaal Katholiek Thuisfront in enkele uitzendingen worden betrok ken. Uiteraard zal ruime plaats worden afgestaan in verband met de viering van het eeuwfeest van de kerkelijke hiërarchie. De gelden, die in verband met deze herdenking aan het Hoog waardig Episcopaat worden aangebo den, zullen deels worden bereikt door middel van een inzameling via de microfoon van de K.R.O. Op de Zondagavonden zullen schenkers in de studio hun gave persoonlijk ko men aanbieden. Ook de ontvangsten per parochie in den lande, zullen voor de microfoon worden bekend gemaakt, onder vermelding, wie het hoogste gemiddelde heeft bereikt. De winnende parochie ontvangt dan een wisselvlag. Wie dan tenslotte het grootste gemiddelde heeft behaald, mag die vlag houden. Intussen zal de parochie, die tijdelijk bezitster is van de wisselvlag, een bepaalde prestatie voor de microfoon leveren, bijv. door middel van het zangkoor of een andere parochiële vereniging. In het kader van genoemde eeuw feestviering zullen vier luisterspelen worden uitgezonden over het leven van bekende emancipatoren, name lijk over Le Sage ten Broek, Schaep- man, Ariëns en Poels. Verder komen elf katholieke deskundigen aan het woord om de voornaamste aspecten te belichten van het onderwerp „Katholiek Nederland en de hiërar chie in de afgelopen eeuw." Jurriaan Andriessen zal een concertmis en Wouter Paap 'n declam'atorium com poneren en verder zullen twee volks missen worden geschreven. Eveneens in de godsdienstige sfeer zal liggen de viering van de patroon der radio, St, Gabriël. Op tekst van Gabriël Smit zal Marinus Monniken dam ter ere van de nieuwe schuts patroon een ode componeren. Bij wijze van proef zullen nu en dan ge durende enkele minuten korte ge dichten worden voorgedragen. Het ontspanningsprogramma Ook het ontspanningsprogramma zal verbetering ondergaan. Weliswaar verdwijnt de rubriek 2 X 1 is 1 maar Negen heit de klok komt terug, we derom onder leiding van Jan de Cler. In een Vrijdagavonduitzending zal Leo Pagano een wedstrijd leiden, waarin bekende beoefenaren van 'n bepaalde sport gelegenheid krijgen, te tonen wat zij van andere sporten weten. Humor uit de wereldlitera tuur zal in menig Zondagavondpro gramma worden gegeven. Verder vernamen we, dat het cabaret „De bonte Lantaarn" onder leiding van Jan Muller deze winter op tournee naar de afdelingen van de K.R.O., overal in het land zal gaan. Het meer ernstige ir/uziekprogram- ma bevat een keur van opera's, ope- retten, oratoria en muziek-cycli, steeds onder leiding van bekende di rigenten, Nederlandse- en buitenland se solisten. Er komen veel werken van Nederlandse componisten aan de beurt, anderzijds treden nu en dan buitenlandse ensembles op. Aan Nijmegen en Rotterdam wor den klankbeelden gewijd, onderschei denlijk geschreven door Louis Fre- quin en Louis Lutz; meer in het bij zonder op Zondagavonden volgen luisterspelen, o.a. over de Pickwik- club van Dickens. „Puck" zal „Elker- lijc" opvoeren. Een nieuwe inenting heeft groot succes Het ontwikkelen van gemeen schapszin en van nationaal en inter nationaal denken voor het ontstaan van een gezonde handel was de lei draad van de openingstoespraak tij dens de jaarvergadering van de Ned. Bond van Varkenshandelaren. De heer J. Lok uit Bodegraven, die de ze vergadering in het Scheveningse Casino presiaeerde, wees er met klem van redenen op, dat het „ieder voor zich" uit de tijd is en dat slechts door samenwerking een gezond be drijfsleven zal kunnen bloeien. Het jaarverslag kon de instem ming van de vergadering wegdra gen. Uit dit verslag blijkt, dat in 1951 2.819.000 varkens werden ge slacht, waarvan 645.000 voor de uit voer. Dit totaal is 17 percent groter dan dat van 1950 en 47 percent gro ter dan dat van 1938, De varkens stapel is sedert 1939 met 35 percent uitgebreid. Uit deze cijfers kan blij ken, dat de tijd voor de handel in zakelijk opzicht niet onbevredigend is geweest. Ter vergadering heeft de direc teur van het markt- en .havenwezen te Leiden, de heer M. Weima in een lezing over „De Veemarkten en wij" een historisch overzicht van het marktwezen en de handel gegeven. Hij wees op de grote plaats, die de handel door de eeuwen heen in de ontwikkeling van de vrije samenle ving heeft ingenomen en spoorde zijn toehoorders aan om deze plaats in het eigen en in het algemene be lang te blijven innemen of te her overen. De vergadering heeft na een inlei ding van dr J. Buter, secretaris van het alg. orgaan voedselvoorziening, over de komende vorm van een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie gediscussieerd. Veel aandacht kreeg ook de bondssecretaris, de heer A. C. Westerveld voor zijn referaat over de vakopleiding. Dr N. C. W. Hesse, wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan de univer siteit te Utrecht gaf een scherp over zicht van de thans heersende var kenspest en de bestrijding daarvan. Naar zijn mening is deze nieuwe uit barsting sinds November 1951 van „Amerikaanse import" afkomstig. Het virus is waarschijnlijk meegeko men met goederen voor dc bezet tingstroepen in West-Duitsland De bestrijding van de pest, die uit sluitend varkens aantast, is uiterst moeilijk, omdat het constateren van de infectie slechts in vergevorderd stadium mogelijk is. De veearts kan wel na slachting of natuurlijke dood met zekerheid pest constateren, doch tijdens het leven slechts dan, wan neer uiterlijke verschijnselen goed zichtbaar worden. Dan nog is ver wisseling met andere ziekten moge lijk. Bovendien onderscheid* men langzame en snel verlopende ziek tebeelden. Hoewel niet wettelijk verplicht, is enting van gezonde, niet besmette dieren zeer aan te bevelen. Enting van besipette dieren maak de ziekte dóórgaans ernstiger. De incubatie van het pestvirus duurt zeven tot tien dagen, Geënte dieren worden met het tegenwoor dige praeparaat na ongeveer drie weken immuun. Tijdig enten is dus uiterst belangrijk. Dr Hesse zeide, dat in de Ver. Sta ten, waar per jaar voor honderd mil- lioen dollar schade aan varkenspest wordt geleden, een nieuwe entme thode is ontdekt, die immuniteit bin nen drie dagen bewerkstelligt en het dier gegarandeerd niet ziek maakt. Deze methode is thans in ons land in studie. Men volgt hierbij een werkwijz met virus van een ingespoten. Het wordt weer bij an- ingesuoten. Het wordt weer bij an dere konijnen ingespoten tot 174 maal toe. Dan is het virus zo dun, dat het bij varkens kan worden in gespoten, zonder deze ziek te ma ken. De immuniteit wordt voor tien tot twaalf maanden verkregen. Dr Hesse besprak ook de moeilijk heden voor boer en handelaar, wan neer in een geleverd koppel varkens pest uitbreekt. Schadevergoeding kan slechts bij gebleken kwaadwil ligheid worden geëist. Aangezien het constateren van de ziekte in het be ginstadium uiterst moeilijk is en de infectie zowel op de boerderij als by transport en op de markt kan optre den wordt de aansprakelijkheid doorgaans duister. Voorzichtigheid en goede trouw moeten fokkers en handel zeker op het ogenblik scherp betrachten. VLAG IN TOP BU DE K.R.O. Vandaag staat de Nederlandse vlag in top op het te vernieuwen dak van de grote K.R-O. studio. Alle nieuwe binten, bij een firma te Doe- tinchem vervaardigd, zyn thans gelegd, zodat het dak kan worden afgewerkt. Zodra dat gereed is, kan het oude dak, dat anderhalve meter lager ligt, worden weggezaagd; en eerst daarna kan het inwendige her stelwerk in de door brand zo hevig geteisterde studio worden begon nen. Dat zal echter nog maanden in beslag nemen, zodat men niet ge looft, dat de uitvoeringen vóór De cember in de herstelde studio-zaal kunnen worden gegeven. Dc totale herstelwerken zijn intussen geraamd op meer dan 160 duizend gulden. PROF. ROMME WAS IN TIJDNOOD Een onbetekenende aanrijding te Utrecht tussen een taxi en een wiel rijder, Zondagmiddag halfvijf op het kruispunt MaliebaanBurg. Rei gerstraat, kreeg een pikant tintje, toen een van de getuigen aan een agent zijn naam opgaf: prof. mr. C. P. M- Romme. De KVP-fractieleider verzocht de agent hem voor het ogenblik te ex cuseren. Hij stond n.l. op het punt op audiëntie te gaan bij kardinaal De Jong in het bisschoppelijk paleis aan de Maliebaan. De politie-agent vervoegde zich een uurtje later aan het huis van de kardinaal meldt de „Tel." (be doeld is blijkbaar echter het huis van de aartsbisschop-coadjutor), om alsnog de gewenste inlichtingen over de aanrijding te verkrijgen. Die werden hem daar prompt gegeven. VOLGEND JAAR MET VACANTIE? Door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is in samenwerking met het ministerie van O.K. en W. en het Staatsbosbe heer een kleine, aantrekkelijke bro chure over de natuurbescherming samengesteld onder de titel „Wilt U ook volgend jaar nog met vacantie? De brochure is bestemd voor mas sale verspreiding onder de vacantie gangers in de aan natuurschoon rij ke gebieden van ons land en voert een pleidooi voor een meer bewuste bescherming van» het weinige recrea tiegebied, dat in ons land r.og over gebleven is. Verscholen gegevens uit rapport van Drs. Platenburg BAARN, 18 Augustus. Dat de waaide van dc middengroepen voorna melijk ligt op cultureel terrein, is duidelijk gebleken uit het tweede rapport van de Commissie voor de middengroepen van de K. V. P., waarin drs. Th. J Platenburg de intellectuele positie van die middengroepen in de Neder landse samenleving verklaart. Mede dank zij een schat van gegevens uit '.egertests is aangetoond, dat de milieu-beïnvloeding bij de middengroepen van dien aard blijkt en van die sterkte, dat zelfs de laag begaafden tot hoger ontwikkeling worden opgevoerd, dat die groepen met betrekking tot het onderwijs beduidend voordeliger zijn voor de gemeenschap dan de ove- xige groepen en dat ze zich niet alleen de geldelijke offers getroosten en ook voor de gemeenschap voordeliger zijn dan de overige groepen. Richtlijnen voor het derde rapport Nu is tijdens een persconferentie in het Vormingsinstituut de vraag gesteld, of met name in dit tweede rapport niet te veel werk wordt ge maakt van de middengroepen te genover de andcfe. Maar dit heeft dr. Albering stellig ontkend, met verwijzing naar het feit, dat de KVP destijds ook de economisch- zwakken uit de andere groepen snel heeft geholpen. Overigens kan hier niet worden gesproken van een zo genaamd partijrapport. De conclusies er uit, samen met die uit het rap port over de financiële positie van de middengroepen in loondienst, vormen slechst de bouwstenen voor de samenstelling van het derde en laatste rapport, waarin de maatre gelen zullen worden aangegeven, welke er toe leiden, dat de midden groepen haar maatschappelijke func tie zo goed mogelijk kunnen ver vullen. Dit derde rapport is reeds voor een belangrijk deel klaar en kan uiterlijk October a.s. in druk wor den tegemoet gezien. Het zal uit heide vorige rapporten belangrijke conclusies trekken, bijvoorbeeld om trent de wenselijkheid van door stroming van arbeiders naar de mid dengroepen, zulks in verband met de intellectuele positie in onze sa menleving. Bovendien zal het aan geven de oorzaken van de huidige situatie en misschen zal blijken, dat een aantal factoren van economische aard hebben doorgewerkt. De ver klaring van die oorzaken zal onge- Jaarverslag Spoorwegen Ook goederentreinen houden op met puffen Zoals uit het zojuist verschenen jaarverslag over 1951 blijkt, heeft de N.V. Nederlandse Spoorwegen een winst gemaakt van 99.696.tegen 1.382.167.— in 1950. De totale in komsten bereikten in 1951 met 331.9 millioen een nieuw hoogte punt (1950: 317.2 millioen). De stijging der ontvangsten werd echter overtroffen door de toeneming der kosten, welke inclusief afschrijvin gen en interest 331.8 millioen be droegen, tegen 315,8 millioen in 1950. Hoewel het verslagjaar dus met een voordelig saldo kan worden af gesloten, heeft het winstcijfer de weerslag ondergaan van de kosten verhogende werking van de in 1951 opgetreden prijsstijgingen, welke aldus het verslag slechts ten de le kon worden gecompenseerd door de voortgezette bezuinigingsmaatre gelen en de op 15 Augustus inge voerde verhoging van de tarieven voor het goederenvervoer. De diesel-electrificatie verdringt de stoomtractie niet alleen uit de rei- zigersdienst, doch ook in de goede rendienst gaan de plannen uit naar vervanging van stoomlocomotieven door diesel-electrische locomotoren en locomotieven. Met het oog op de omslachtige en kostbare behandeling en het relatief hoge verbruik van de kostbare steenkool meent dc direc tie, dat de stoomtractie in ons land haar tijd heeft gehad. De opbrengsten. De opbrengsten uit het vervoer bedroegen 322,6 millioen. hetgeen een stijging van 4,8% betekent ten opzichte van de omzet in 1950 ad 311,2 millioen. De andere opbreng sten waren met 5,9 millioen gelijk aan die van het vorig jaar. Het grootste aandeel in de stijging van de ontvangsten uit het vervoer had den de opbrengsten uit het goede renvervoer, welke dank zij de ver dere groei van het vervoer en de op 15 Augustus ingevoerde tariefsver hoging van gemiddeld 5% een be drag van 128,9 millioen bereikten. Vergeleken met de ontvangsten in 1950 ad'/ 119,5 millioen bedroeg de toeneming 7,8%. De omzet in het reizigersvervoer was met 184,8 millioen 1,9,i hoger dan die in het voorafgaande jaar, toen hij 181,4 millioen bedroeg. De omvang van het reizigersver voer was nagenoeg gelijk aan die van 1950. Het aantal afgelegde reizen daalde van 158,4 millioen in 1950 tot 156,8 millioen in 1951, d i. met 1,0%. Daar echter de gemiddelde reisaf stand steeg van 39,3 km tot 40,1 km was het aantal reizigerskilometers in het verslagjaar 1 hoger dan in 1950. Het bedroeg 6291 millioen tegen 6228 millioen in 1950. Daarentegen nam het vervoer op retourbiljetten enigszins af. In de vergroting van de gemiddelde reisafstand en de ver schuiving tussen enkele reis- en re tourbiljetten weerspiegelt zich de toenemende concurrentie van de particuliere vervoermiddelen op de korte afstand. Ook de ontwikkeling van het vervoer op algemene abon nementskaarten was gunstig. Het aantal afgegeven kaarten vertoonde ten opzichte van 1950 een stijging van 7 Het vervoer op traject- kaarten en, in mindere mate, dat op weekkaarten nam eveneens toe. De daling van het aandeel van de 2e klasse in het vervoer zette zich voort. Omvang van het goederen vervoer. Het goederenvervoer nam ook in het verslagjaar toe. Het vervoerde gewicht steeg van 21,2 millioen ton in 1950 tot 22,6 millioen ton in 1951, of met 6,5 Het buitenlands ver voer toonde relatief wederom de grootste stijging, namelijk met 11,9 van 5,8 millioen ton in 1950 tot 6,4 millioen ton in 1951. Het binnen lands vervoer nam toe van 15,4 mil lioen ton in 1950 tot 16,1 millioen ton in 1951; stijging met 4,5 BLIKSEMINSLAG IN VENRAY Zondagmiddag is de bliksem in geslagen in een huis aan de Over- loonseweg te Venray, toen daar juist twee meisjes van 18 en 19 jaar, de gezusters D. uit Castenray, ston den te schuilen voor de open deur voor de regen. Een der meisjes sloeg bewusteloos tegen de grond en even later zakte ook haar zusje ineen. Beiden moesten ter observatie in het ziekenhuis van Venray worden op genomen. Hun toestand is niet zorg wekkend, maar men houdt rekening met een hersenschudding. De blik seminslag veroorzaakte nog een be gin van brand dat echter zonder brandweer kon worden geblust. BESSEN JENEVER t/oor sport r(/r/e/f a'e/r twijfcld verhelderend kunnen wer ken. Daarbij komt aan dc orde het probleem van de inkomstenverde ling en de vraag, op welke wijze en langs welke andere lijnen dc mid dengroepen tot een betere positie kunnen worden gebracht. De geestelijke bagage van 19-jarigen Aan de hand van zijn eigen rap port heeft drs. Platenburg ons er aan herinnerd, dut de legerkeurin- gen veel belangrijks hebben opge leverd omtrent de geestelijke baga ge van do 19-jarigen. Daarbij is ge bleken, dat die geestelijke bagage van jonge mannen uit <le midden groepen veel hoger ligt dan die van jongelui uit andere groepen en dat de ontwikkelingsgraad opvallend ho ger ligt. Hierbij werd opgemerkt, dat de intellectuele ontwikkeling ho ger ligt dan de natuurlijke begaafd heid. Een van de belangrijkste milieu factoren noemde drs. Platenburg het groter schoolbezit bij de midden groepen; hier is het voorbereiend onderwijs wel het zwaarst vertegen woordigd Daaruit kan o.i. tevens blijken, dut de dèmocratisering van het middelbaar onderwijs eigenlijk minder ver is gevorderd dan de Overheid vermoedt. In hoofdstuk III van het rapport, over de ouderzorg en kinderhulp, is wel komen vast te staan, dat ouders in de middengroepen veel langer den andere ouders dc kosten van op leiding hunner kinderen hebben te dragen. Achttienjarige kinderen van arbeiders plegen doorgaans te ver dienen, terwijl kinderen uit de mid dengroepen zodra ze zijn afgestu deerd geen profijt opleveren voor hun ouders. KNAAPJE VERDRONKEN. Na Zondagavond en gisterochtend urenlang te hebben gedregd heeft dc politie tegen het middaguur het lijk je opgehaald van het vijfjarige jon getje, dat sedert Zaterdagmiddag in de binnenstad van Amsterdam werd vermist. Het kind moet bij het spelen op dc walkant van de Prins Hendrikkade bij de St. Nicolaaskerk te water zijn geraakt. Tijdens het dreggen naar het knaapje, dat eerst in de O. Z. Voor burgwal geschiedde, kreeg de politie Zondag assistentie van een man. die beweerde de dreg veel beter te kun nen hanteren dan de agenten. I-I ij wilde voordoen hoe het nu feitelijk wel moest, wierp de dreg uit en raakte daarbij te water. Dc politie heeft hem met handreiking weer op het droge gebracht. Fietsende mevrouw was een prinses Hü werd rood tot achter z'n oven, de jongen van de fietsen stalling bij de bloemententoon stelling „Het Loo in bloemen pracht". die dezer dagen wordt gehouden in enkele gebouwen en kassen en op de gazons van de koninklijke bloemisterij bij het paleis 't Loo, toen hij tot een fietsende dame zei: „Mevrouw, daar is de fietsenstalling", waar op de dame zich bekend maakte als Prinses Wilhelmina! H. K. H. maakte geen gebruik van de of ficiële ingang, maar kwam langs een andere weg het terrein op rijden naar het hek tussen het paleis'bos en de tentoonstelling, zodat de jeugdige fietsenbe- waarder zich genoodzaakt zag de koninklijke bezoekster naar het officiële hek te verwijzen, Toen de prinses zag hoe de jon gen kleurde bij het vernemen van haar naam zei ze vriende lijk: „Och, je kon toch niet we ten wie ik was." £en uiaeöttyti RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 27) Kapitein Fernando de Consales deed enkele passen achteruit en keek omhoog naar de commandobrug. De ranke silhouet van senor Alvarez stak tegen de diepblauwe ochtend hemel af. De kapitein keek op zijn horloge: drie kwartier slaap verloren in het holst van de nacht uit zijn bed gehaaldeen heilloze ver warring aan dek. „Senor Alvarez!" riep hij. Dc silhouet op de commandobrug veranderde van contour. „Present, senor!" zei de silhouet, zeer bescheiden. „Wees zo goed, me te volgen naar mijn hut!" zei de kapitein, en knar setandde. Clim hing inmiddels over de rai ling, converserend met een der opva renden van de Lucky Lassie. „Ben jij nu Perroney, of ben je dronken?" vroeg de man beneden. „Ik ben Perroney," verzekerde Clim, „en ik kan het bewijzen." „Kom dan van die schuit af!" zei de man beneden, „ik moet je drin gend spreken." „Hoe hard loopt de Lucky Lassie?" vroeg Clim, „Twee en veertig mijl als 't moet," antwoordde de eigenaar, „wat heeft dat er nvee te maken?" „Wacht!" zei Clim, „ik kom, maar ik neem iemand mee." „Kan me niet schelen," was het antwoord, „als jij maar komt!" Clim rende weg, de trap af, naar Peter's hut. De deur was gesloten en hij gaf er enkele stompen tegen. „Peter!" zei hij, „doe open, het is Clim!" Er volgden enkele zonderlinge ge luiden, toen Peter de veren van het defecte slot oplichtte en daarna ging de deur langzaam open. „Ben je op vrije voeten?" zei Peter schichtig. Clim duwd de deur verder open en trad haastig binnen: „Peter, pak je bagage en kom mee, we gaan dit schip verlaten om ons in te schepen op een boot, die veertig mijl per uur loopthoe hard liep die tobbe van de New Orleans?" „Vijf en twintig," zei Peter zonder aarzelen. Clim* sloeg hem enthousiast op de schouder. „Peter, pak je bagage, we gaan dat edele koppel zeerovers inhalen, en als we die niet een paar warme ogenblikken bezorgen is mijn geluks- ster intussen ontploft. Schiet op!" Hij verdween in de gang. Peter greep zijn gereedstaande bagage, keek snel zijn hut rond of hij moge lijk nog iets had achtergelaten en knipoogde tegen het losgeschroefde slot. Dan stapte hij door de deur en trok die achter zich dicht. Aan het einde der gang kwam Clim aanwan delen. beladen met koffers. „Zeg, Peter," zei Clim, toen hij na derbij was gekomen, „hoe heb jij het klaar gespeeld, de matrozen achter die roodharigen gek aan te sturen?" Peter grijnsde. „O. dat! Ik had de hele troep ach ter me aan en rende de gangen bene den heen en weer. hijgend en -dood moe. De deur van een hut stond open en ik zag binnen een heel stel mensen aan een tafel zitten, pokeren of zoiets. Ik dacht: als ik hier een flink relletje kan maken op de een of andere manier, blijven die matro- I zen voorlopig wel beneden, en krijg ik tijd om op adem te komen. Toen ik die hut voor de tweede keer pas seerde. had ik een flinke voorsprong op ir.'ijn achtervolgers; ik gooide de deur van een paar hutten aan de overkant open en gaf 'n paar schop pen tegen andere. Toen dook ik een zijgang in en verdween in mijn eigen •hut. Ik had er op gerekend, dat al die braaf slapende en kaartende passagiers protesterend naar buiten zouden komen hollen en een rel ma ken met die matrozen, maar ik ver wachtte geen seconde, dat die drie matrozen die lange, roodharige schreeuwlelijk voor mij zouden aan zien en hem mee naar boven sleuren. Het heeft hem natuurlijk gezeten in het feit, dat we allebei een wit pak droegenmaar wat een bof, zeg!" „Bof.... wat bof?" vroeg Clim, moeizaam met zijn koffers de trap op zeulend. „Dat we juist nu een oude kennis met een motorboot tegen het lijf moeten lopen, natuurlijk!" Clim bleef midden op de trap staan. „Ouwe kennis.... van my?" Peter's gelaat was een studie. „Is de man op dat jacht dan geen vriend van jou? En hij vroeg naar Clim Perroney!" Clim sjokte de trappen weer op- „Waarde Peter, ik heb de kerel, zo ver ik me herinneren kan, nooit eer der gezien en ik heb niet het flauw ste idee, wie hij zijn kan. Maar hij is onze enige kans om ons document te achtervolgen. Pas op!" Hij sprong opzij, juist op tijd. Met twee treden tegelijk kwam in hals brekende vaart senor Alvarez de trap afgerend, de roodharige jongeman op zijn hielen. Onder groot lawaai berc-kten ze na elkaar de voet van de trap en verdwenen in de grote gang. Clim staarde Peter een ogenblik aan en pakte dan zijn koffers weer op. Zij beklommen nog vier treden en stonden dan aan dek. In het verre Oosten was de hemel al rose. Kapi tein Fernando de Consales wilde juist zijn hut binnengaan. „Kapitein!" zei Clim, „senor Alva rez staat op het punt vermoord te worden!" „Ik hoop het.'' zei kapitein Fernan do de Consales somber. „Als ik een jaartje jonger was, zou ik een handje meehelpen. Goede reis." Op de brug stond de tweede stuurman. ZEVENDE HOOFDSTUK Oude bekenden ontmoeten elkaar Toen Peter als tweede, met een halsbrekende zwaai de afstand tus sen de laatste trede van de valreep en het dek van de op 'en neer dan sende Lucky Lassie overbrugde, ver loor dc in een witte trui geklede man achter het stuur geen ogenblik tijd, maar haalde een handle over en gaf gas. Ogenblikkelijk ging een tril ling door het dek van het jacht, het lag even doodstil, stak dan zijn boeg omhoog en verwijderde zich met snel toenemende vaart in een richting, die het schuin van de New Orleans wegvoerde. Tot nu toe had men, doordat het jacht vlak tegen de scheepswand lag niets kunnen zien van de patrijs poorten, maar nu de boot zich ver wijderde, tekende de geweldige sil houet van de mailboot zich scherp af tegen de steeds lichter wordende hemel. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5