DUINSTREEK Studiedagen K.A.B. in Voorhout DINSDAG19 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Dinsdag 19 Augustus. We zijn toch werkelijk blij weer thuis en aan het werk te zijn. Want nu kunnen we U tenminste vertellen, dat er gisteravond om kwart voor zeven een brandje uitgebroken is in het Alg. Kantoormach. bedrijf aan de Lammermarkt. De brand ontstond vermoedelijk door oververhitting van het slijipsel van rubberrollen. Spoe dig was de Brandweer aanwezig met een motorspuit, om met een straal op de waterleiding en een schuimblusscr het overigens onbetekenende vuurtje te blussen. Bovendien was het gistermorgen om kwart voor twaalf niet helemaal pluis aan de Zuidsingel, waar twee jongens ongevraagd een bakfiets over de brug Zuidsingel-Oranjegracht hiel pen duwen. In volle vaart reed de bakfiets door een bijna 2 bij 2 meter grote spiegelruit van het café Van P. De ruit was daar niet op berekend. Evenmin was de ruit van het meu belmagazijn gebr. K. aan de Haarlem merstraat op een dergelijke bak fietsen-omhelzing berekend. Dat bleek vanmorgen om zeven uur, toen een bakfiets, vermoedelijk door slip pen, over het trottoir tegen deze 4 bij 2 meter grote spiegelruit reed. Ook de zijruit van het portiek ging aan diggelen. Als het nu maar waar is, dat scherven geluk brengen Er gebeurt nogal eens wat op die Haarlemmerstraat. Gisteren is er de 14-jarige knaap H. B. uit het Konin- ginnehof gevallen en tegen een rij dende tram terecht gekomen. Hij liep een bloed-uitstorting in het linker dijbeen op en werd door de E.H.D. verbonden. Onze Hutspot van vandaag zou on volledig zijn, wanneer we geen mel ding maakten van hetgeen een 2-jarig Breestraat-tewonertje gisteren over kwam. Het knaapje kreeg een buisje laxeer-tabletten te pakken en vond die blijkbaar zó lekker, dat hij er twintig consumeerde, iets wat van medische zijde bezien beslist meer dan royaal genoemd moet worden. De E.H.D. kwam er aan te pas, doch de behandelend geneesheer kon ge lukkig constateren, dat er geen le vensgevaar aanwezig was. Van de laxeermiddelen stappen we over naar de muziek. We meenden Zondagavond in de stad welluidende klanken gehoord te hebben. Pas thans blijkt ons, dat deze afkomstig waren van de R.K. Leidse Harmonie, die in de tuin van „Oud Hortuszicht" aan dc Witte Singel een concert gaf voor de donateurs. Luisteraars ver zekerden ons, dat het een zeer wel- slaagd concert geweest is, dat goed in de smaak viel. De 70 muzikanten kregen een welverdiend applaus, het geen voor het bestuur aanleiding is geweest te besluiten ieder jaar ëen dergelijk openlucht-concert te geven. Een besluit, dat wij natuurlijk van harte toejuichen, omdat het ons mu- ziekminnend hart goed doet! Nog iets muzikaals. De Leidse Accordeonsvereniging D.V.V. zal a.s. Donderdagavond om 8 uur een con cert geven op het Pieterskerkplein. Het programma opent hoe kan het anders? met de Accordeon mars van Willy .Schootemeijer. Wat er verder te horen zal zijn, verklap pen we niet. U moet maar gaan luis teren. Ons rouwmoedig op de borst klop pend, omdat we pas vandaag met dit bericht komen aandragen, willen wij U ook nog vertellen, dat de vacantie-bezighedcn in de Professo- renwijk thans geëindigd zijn en dat de organisator hiervan, de heer P. D. Beversluis deswege hartelijk gehul digd is bij monde van de heer J. v. Harteveld, die er aan herinnerde, dat meer dan 330 kinderen enige we ken aangenaam beziggehouden zijn, waarvoor ook dank toekomt aan de dames en heren leiders en leidsters. Tenslotte sprak ook de voorziter van het comité voor Vacantiebezigheden, de heer P. Flippo, die de prettige me dedeling deed, dat de gemeentesub sidie in het vervolg niet meer gelij kelijk over de zeven speeltuinen ver deeld zal worden, maar naar rato van het aantal kinderen en ontspannings uren. Met 16.000 ontspanningsren be haalde de Prof.wijk een record, dat ongetwijfeld een aardige duit in het zakje zal doen! STADSKOK. VERKIEZINGEN IN HET HOOGH. RIJNLAND. Bij de dezer dagen gehouden ver kiezingen in het hoogheemraadschap van Rijnland zijn de heren G. A. Verdegaal te Noordwijkerhout als hoofdingeland en C. G. M. Meskers te Hillegom als hoofdingeland-plaats vervanger, beiden voor het onge bouwd eigendom in het 6e kiesdistrict gekozen. De heer J. van Haastcr te Hoofddorp is gekozen als hoofd ingeland voor het ongebouwd eigen dom in het 7e kiesdistrict. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter z. van J. Siera en P. van Hecke; Wilhelmus Cornells z. van W. C. van en Berg en C. L. M. Ruijtenbeek; Johannes Nicolaas z. van A. J. Kok en M. Hartman; Alexander z. van F. W. Filarski en M. E. den Os; Carolina Johanna Theodora d. van J. E. S. Nas en A. de Leeuw; Johannes z. van J. van Bee- le en H- van Duijn; Geertruida d. van H. van Zeist en S. Bodijn; Ce- lia Adriana d. van F. C. H. van der Linden en A. J. de Later. Gehuwd: P. E. Dusoswa en H. J. S. de Vos; J. van Klarenbosch en E- G. Th. Beekwilder. DODELIJKE VAL J Nieuwe pastoor Gistermorgen om kwart over elf in IV^CyC-ZcQVClcl is de 59-jarige aannemer H. J. M. Vos uit Den Haag, die de nieuwbouw op het terrein van het Acad. Ziekenhuis te Leiden uitvoert, van 7} j meter hoogte gevallen. Hij werd onmid dellijk naar de polikliniek overge bracht, doch overleed reeds tijdens het vervoer. Niemand van de werklieden heeft het ongeval zien gebeuren; men hoorde plotseling een luide kreet, gevolgd door een doffe smak. Toe snellenden vonden daarna de heer Vos in stervende toestand. Gevestigde personen (Vervolg gisteren). A. Langver en fam,. J. v. Goyenkade 30, Canada; J. van Leeuwen, Molenstr. 10a, Oegstgeest. de Kempenaerstr. 81; E. H. Loman, Rijnsb.wcg 56, 's-Graven- hage, Archimedesstr. 38; H. A. F. Mi- cola von Fürstenreeht. Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Soestdijksekade 542; A. C BavelaarMontanus, Herengr. 54. i Voorburg, Duivesteynstr. 31; M. E. Mossel. Lijsterstr. 7. Oegstgeest, Hof- brouckerln v5; C. J. v. Nimwegen en fam., 3 Octoberstr. 39a, Haarlemmer meer, Spoorln 2a; M. KoopmansOver-: duin. Zoeterw. Singel 62, Enschede, Drienerveldw. 104; H. A. Peter, Pot- gieterln 15. 's-Gravenhage, Marcelisstr. 46; R. Poels en fam., Bakh. Rozeboom- straat 37, Leiderdorp, B. G. Cortslaan 52, G. de Rooij en fam., Plantsoen 107a, Canada; Y. H. Schoppen, de Sitteflaan 54a. 's-Gravenhage, Conradkade 42; M. G. A. H. Schuts, Rijnsb.weg 10, Bloe- mendaal, Westerlaan; T. Sibay, Lijster straat 1, Turkije; G. F. Slaghekke, Rijnsb.weg 96, Arnhem, v. Heemstraln 96; W. P. Slierings en fam., Julianastr. 2b, Leiderdorp, B. G. Cortslaan 54; U. Sijtsema, da Costastr. 68, 's-Gravenha ge, Lijnbaan 174; G. G. Terpstra, Const. Kuygensln 45, Bergschenhoek, Berg- v/eg 41; P. S. Theelen, Galgewater 18a, Eussum, K. P. C. de Bazelstr. 108; J. J. van der Tuijn, Waardkerksteeg 4. Am sterdam, Gelderse Kade 77; D. Valke nierTijmstra, J. de Wittstr. 24, 's-Gra venhage. Sneeuwbalstr. 95; R. J. J. van IJlden, W. Singel 13, Monster, Nieuwe weg 25; P. Utrecht, Grevenstr. 12, Eind hoven. Oirschotsedijk. Kamp Beatrix; W. Verberne, Varkenmarkt 7, Hilver sum, O. Amersf.weg 79; C. C. A. Ver gouw, Hogewoerd 57, Steenwijkerwold, I 386; C. Visman, J. de Wittstr. 36, Apeldoorn, Valkenbergln 59; L. de Vries en fam., Julianakade 14, Rotter dam, Texelsestr. 42b; S. de Waard en fam., Breestr. 113, Haarlem, Bandoeng- slraat 40; C. van Waning en fam., Rijnsb.weg 96, Arnhem, v. Heemstraln 96; J. RoedoeWerk, de Genestetstr. 86, Rotterdam, da Costastr. 3a; P. van Werkum, Zoeterw. singel 57a, Heinkens- zand, Clarapad B 67; A. van Woenzel, Hartmanstr. 3, Rotterdam, Pr. Hen drikkade 140b; D. van Woenzel en fam., Hartmanstr. 3, Rotterdam, Fr. Ruysstr. 22a; M. E. J. DenijsZwar tendijk, Rapenburg 40. Indonesië. NOORDEN NSVde Schutters 23. De Schutters wonnen de toss en kozen de sterke wind in de rug. De Schut ters gingen direct ten aanval over en de eerste 5 minuten we: dan ook op de NSV helft gespeeld. Bij een uittrap werd de bal keurig door de midhalf opgevangen en aan de voorhoede doorgegeven. J. Fieterse I schoot de bal netjes voor, de uitge lopen keeper miste gp L. van Koert had weinig moeite om tc doelpun ten 10. Ondanks deze uitval werd het spel weer op de NSV-helft ver plaatst, waarbij de achterhoede han den vol werk had om het doel schoon te houden. Na de rust nam N SV het er erg gemakkelijk van, doch dit kwam haar duur te staan. Voor dat de wedstrijd 5 minuten oud was hadden de Schutters 2 doelpunten gemaakt 1—2. De wind was inmid dels wat minder geworden wat aan het spel ten goede kwam. Uit een mooi opgezette aanval wise L. van Koert met een onverwachts schot de stand weer gelijk te maken 2—2. N SV, dat technisch beter was. doch aan enthousiasme te kort kwam, kreeg de kans om te winnen, maar een paar mooie opgezette aanvallen werden door slechte scho.en om zeep gebracht en vlak voor het ein de kreeg de midvoor van de Schut ters de kans van de dag en zorgde dan ook promt voor een doeipunt 2 3. NSV kon hier niets meer aan veranderen en moest met een neder laag genoegen nemen. Dameshandbal: NSVAltior 15. De pastoor deed de eerste worp en NSV ging recht op het vijandelijk doel af, doch de keepster had geen moeite te doen om de bal te vangen zo zacht was de worp. Nu was het Altior, dat liet zien, wat handballen was. De Noordenaarsters kwamen overal tijd te kort, behalve met het vast houden van de bal, dat deden zij vaak te lang, met het gevolg, dat zij de bal weer over moesten geven. Met de rust w-s het dan ook 03. Na de rust kreeg NSV de wind mee, wat met het werpen een groot voor deel is en inderdaad wist M. Schut ter de bal in het net te gooien 13. Wel werden de aanvallen van Noor den talrijker, doch de schoten ble ven te zacht. Doordat de achterhoe de van Noorden niet genoeg op de gevaarlijke midvoor van Altior lette, kreeg deze nog de^kans om de stand op te voeren tot 15. N HILLEGOM De gemeente gaat garages bouwen. B. en W. overwegen een aantal ga rages te bouwen aan' de door te trek ken Ambachtstraat achter de in aan bouw zijnde woningen aan de Meer straat. Geboren: dr van J. van Leeuwen en G. M. van der Voorn; dr van P. S. Wester en'C. W. Muschter; zn van A. N. van der Pleeg en W. J. M. de Groot; dr van H. Rood en A. C. van Honschoten; zn van J. L. Pijnaker en A. C. van der Zwet; zn van G. Gort en S. Z. van der Molen. Ondertrouwd: J. A. Bax en M van Zundert; E. J. van der Zande en D. Sc'noneved. Getrouwd: H. van Dorp en P. Does; J. Eruining en D. Faas. Overleden: C. van der Geer, vr. 8C jaar. DE ZILK ROEIBOOT OMGESLAGEN. Eer. half dozijn kinderen tussen 6 en 12 jaar waren in een roeiboot aan 't varen achter de tuin van C. A. van H. Doordat de kinderen alle aan een ksnt gingen staan, kapseisde de boot en vielen ze in de brede sloot. Met veel moeite werd het zestal door de heren van H. en D. uit het water ge haald. Zeis in linkerbeen. Nadat de 16- jarige Th. H. de zeis vlijmscherp had ^emaakt, ging hij op de tuin van R. haver maaien. Bij de eerste slag kwam de zeis terecht in 't linker- LEIDSCHENDAM Daar de parochie zich gestadig uitbreidt, met gevolg, dat ook de werkzaamheden van de parochie- geestelijkheid toenemen, heeft pas toor H. van der Ven aan de bisschop van Haarlem verzocht een derde ka pelaan aan de parochie te willen verbinden. Hoewel de bisschop het verzoek alleszins kon billijken, kon aan het verzoek toch niet voldaan worden, omdat voorlopig geen kape laan beschikbaar is. 'Pastoor v- d. Ven heeft zich toen gewend tot de paters van het H. Hart, die bereid gevonden zijn een van hun paters af te staan om als kapelaan in de Leidsendamse pa rochie werkzaam te zijn. Als zodanig is thans benoemd de weleerw. pater A. Belderok. Zilveren jubileum. De heer B. van Roon, die gedurende 25 jaar werkzaam is bij de stalenramenfa- triek Koop, is voor de volbrenging van een kwart eeuw-arbeid, op waydige wijze gehuldigd. Eerst werd in de parochiekerk een H. Mis te zijner intentie opgedragen, waarbij zeer vele collega's tegenwoordig wa ren. In het fabrieksgebouw is de ju bilaris gehuldigd door de directeur, dc heer Koop, die het op prijs stelde, dat de heer van Roon steeds een voorbeeld is geweest van ijver en toewijding. Als waardering voor de gepresteerde arbeid bood spr. de jubilaris een bromfiets aan en me vrouw van Roon alsook de moeder van de jubilaris ontvingen bloemen. Namens het personeel sprak de kernvoorzitter, de heer Verheijdt, en bood zyn collega namens het gehele personeel een eet- en theeservies aan. Het gehele personeel met de dames bleven daarna nog geruime tijd gezellig bijeen. Geld ontvreemd. Door verbre king van een ruitje* aan de voordeur is des nachts ingebroken in de wo ning van de heer V. aan de West- vlietweg. Er wordt een bedrag aan geld vermist. NOORDWIJK De Paralel Boulevard. Door B. en W. is aan de raad een voorstel in gediend voor de aankoop van een perceel grond, groot 3115 M2., gele gen aan de toekomstige Paralel Bou levard te Noordwijk aan Zee. Dit per ceel ligt in zóne III van het Weder- opbouwplan en is nodig voor de ont sluiting van de terreinen, bestemd voor het oprichten van bedrijfsgebou wen die bij verwezenlijking van het Wederopbouwplan moeten verplaatst worden alsmede voor de aanleg van een gedeelte van de Paralel-Boule- vard Op genoemd perceel kunnen dan acht middenstands woningen wor- desn geplaatst. De aankoopsom wordt begroot op 11.500. Sportstichting.In de raadsverga,- Tot pastoor in de parochie H. Maria Geboorte te Meye Zegveld, is benoemd de weleerw. heer A. J. A. Schulte. Pastoor Schulte werd op 1 Fcbr. 1901 te Rotterdam geboren en op 25 Mei 1929 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Mon ster ('29'33Pijnacker ('33'34) cn Rotterdam, St. Laurentius parochie ('34'39). Van 1943 tot heden kape laan aan de Martha-parochie te Den Haag. Pastoor Schulte is landelijk geest, adviseur van de R.K. Blindenbond St. Odilia. dering van a.s. Donderdag zal in be spreking komen de door B. en W. voorgestelde statuten van de Sport stichting. Na deze bespreking zal een voorstel in behandeling komen voor de bouw van kleedlokalen op het gemeentelijk Sportpark. Als mini mum zal moeten worden aangeschaft voor de beide grote velden elk een gebouwtje van 6x11 m., begroot op 2 x 400.is f 14 800.voor het korfbalterrein een gebouwtje van 5 x 8 m. begroot op 5500.—. Ten be hoeve van deze gebouwtjes zal pl m. 450 m. waterleiding moeten worden aangelegd, hetgeen wordt begroot op 3025.De totale onkosten voor deze drie kleedlokalen .zullen dus 23 325.— bedragen NOORDWIJKERHOUT Geboren: Eugene Aloysius Corne lls, z. van J. P. A. van Schaik-Ver- schoor; Adrianus Johannes Maria, z. van J. J. Duivenvoorde-van Derden; Theodorus Jozef. z. van G. A. Ver min-van Stein; Apolonia Margaretha Jacoba, d. van J. v. d. Drift-Bakker; Georgius Jozef Maria, z. van C. Th. Hogervorst-Stokman; Petronella Jo hanna Gemma, d. van M. Th. v. d. Poel-de Jong; Cornelia Maria Elisa beth. d. van K. A. van der Veek-van den Berg; Anna, d. van K. van Dijk- Möhlmann; Adrianus Hendricus Jo hannes, z. van P. J. v. d. Poel-van den Berg; Johannes Wilhelmus Jozef Alphonsus, z. van J. A. de Klerk- Geerlings; Karei Gerrit, z. van M. Th. Huisman-Intan; Hermanns, z. van L. Zuiderduin-Diederiks. Ondertrouwd: J. C. Duivenvoorden 55 j. en M. C. Jaspers 52 j.; J. van Santen 40 j. en E. Wassenaar 32 j. Gehuwd; W. v. d. Drift en C. E. Aartman. Overleden. A. G. Koomen 59 j weduwe van P. C. van Saase; J. van Lieshout 79 j.. echtgenote van A. C. v. d. Avoird; G. F. Notenboom 65 j.; J. J. v. d. Voort v. d. Kleij 68 j echtgenoot van W. J. Kraijnenburg; G. M. P. Ruigrok 20 j.; G. Bakker 56 .j VOORHOUT Geboren: Maria C. C.. dr van P. C. van Leeuwen en H. C. den Elzen; Theodorus P., zn van J. R. v. d. Nou- land en A. E. v. d. Vlugt; Jacobus H. J. zn van J. Th. J. v. Werkhoven en P. Th. v. Veen; Maria C. H., dr v. G. Langeveld en H, A. v. d. Poel; Gerardus M. W., zn van J. W. J. v. d. Zalm en A. C. Jelierse; Maria Th. E., dr van L. Th. Ruigrok en A. M. v. d. Geer. Overleden; Anna A. v. Rijn, echtg. van P. W. Vlasveld, 43 jr; Johanna M Overmeer, echtg. van J. Koolloos 74 jr; Agatha v. Brugg, wed. van L. Zonderop, 96 jr. Opbrengst collecte Nationaal Katholiek Thuisfront 98.94. VOORSCHOTEN LAURENTIUS HARMONIE WIL LAGERE TOON SPELEN. De Laurentius Harmonie zit in moeilijkheden, de instrumenten, waar mede gespeeld wordt, zien er nog wel aardig uit, maar zijn in werkelijkheid niet veel zaaks meer. Een mensen leeftijd hebben sommige der instru menten al gediend en er is bijna een hele nieuwe bezetting voor het corps gewenst. Tevens is het gewenst, dat ian op een lagere toon wordt over- egaan om technische reden. Voor de ïanschaffing van de nieuwe instru menten is bijna tienduizend gulden odig. Om alvast een begin te maken judt de harmonie op Donderdag, i'ijdag en Zaterdag een Fancy Fair i een tent, die op de hoek van de inses Beatrixlaan en de Kon. Julia- :laan komt te staan. Men hoopt nu •tuurlijk dat de Voorschotenaren, te tenslotte van de muziek genieten, c!i van hun beste zijde zullen laten :en en dan als een man naar de feesttent zullen optrekken. Donder dagavond zal de loco-burgemeester de Fancy Fair openen, om half acht. iedere avond kan men er vanaf half acht terecht en Zaterdagmiddag al om half drie staan de vele attracties ten gebruike van de bezoekers. Terug uit Korea. Zaterdag is de heer A. de Rooy, Vevnèdepark 12, uit Korea met groot verlof in het ouder lijk huis teruggekeerd. De Lauren tius Harmonie bracht hem een sere nade om daarna wegens het onweer hard weg te lopen. Er was natuurlijk ook het traditionele bloemetje van Kath. Thuisfront. ZOETERMEER Oranjefeesten. De Oranjever eniging ..Wilhelmina" organiseert op 5 en 6 September a.s. weer de jaar lijkse Oranjefeesten. Het feestpro gramma ziet er aldus uit: Vrijdag 5 September: 19 uur ope ning feestterrein; 19.30 uur fakkel en lampionoptocht met medewer king van het fanfarekorps vanaf „De Gouden Leeuw" door het dorp naar het feestterrein; 20 uur etala gewedstrijd; 21 uur optreden van de plaatselijke zangverenigingen op het feestterrein. Zaterdag 6 September: 9 uur op tocht schoolgaande kinderen vanaf Julianalaan met muziek naar het feestterrein, waar verschillende spe len worden georganiseerd door het comité tot het houden van kinder feesten; 13.50 uur optocht vanaf de Julianalaan door de deelnemers aan diverse wedstrijden en spelen als mede versierde rijwielen, steps, trekwagentjes. Hiervoor zijn prijzen beschikbaar; 14 uur demonstraties door de plaatselijke gymnastiekver enigingen; 14.45 uur nationale ring- rijderij met versierde rijtuigen om prijzen van 75,30,15. en 5.Voor versieringen worden prijzen beschikbaar gesteld. Inleg- geld f 2.50. De beoordeling zal ge schieden aan de Julianalaan te 13.30 uur. Het is niet geoorloofd, dat meer dere deelnemers van eenzelfde rij tuig gebruik maken; 15.45 uur snel heidswedstrijden met motorrijwielen In de klasse tot 250 cc en boven 250 cc, inleggeld 2.50. Om 17 uur volksspelen w.o. hardlopen met hin dernissen, boegsprietvechten, zaklo- pen; 19.30 uur muzikale wandeling vanaf de centrumwinkels naar het feestterrein; 20-30 uur bioscoopvoor stelling; 23 uur fantastisch vuur werk, bestaande uit 54 nummers. Op het feestterrein zijn verschillende vermakelijkheden aanwezig. De in gezetenen worden verzocht te vlag gen. Deelnemers en deelneemsters aan de volksspelen en wedstrijden kunnen zich tot Donderdag 4 Sep tember opgeven bij A. J. J. v. Well Op de studiedagen te Voorhout hield pater Engelbertus o.f.m.cap. een. inleiding over „De geest van ons kader". In zijn betoog wees spr. er op, dat de arbeiders thans volle dige emancipatie voorstaan, en dit ook verwezenlijkt willen zien Daarom moet ook de arbeiders stand opgevoed worden tot een le vend christendom in sociale en eco nomische zin. Hier ligt een grote taak voor de bestuurders der vak- en standsorga nisaties. Het Credo Pugno-werk is voor dit doel een grote steun. Ons kader moet bezitten een die pe geloofskennis en waarachtige ge loofsbeleving en een degelijke ken nis van de Katholieke sociale leer. Werkelijke apostolische gezindheid en edelmoedige offervaardigheid. Er was bericht binnengekomen, dat de heer Th. van Steen, door een auto-ongeluk was gewond, waardoor hij dus zijn inleiding niet kon hou den. Deze werd nu, hoewel geheel onvoorbereid, gehouden door de heer George de Vos, met als titel: „De arbeider in deze tijd". Uitvoerig werd ingegaan op het probleem hoe de arbeider zijn vrije tijd besteed. De arbeid zelf werd onder de loupe genomen, speciaal de katho lieke gedachte over de arbeid. In algemene zin behandelde inlei der „Het Bedrijfsapostolaat". Om al deze gedachten uit te dragen moeten bijv. ondernemings kernen gevormd worden. Men moet regelmatig de katholieke opvatting van de arbeid verkondigen. Een probleem apart noemde spre ker de vrije tijdbesteding, in het ge zin en daarbuiten. Radio, pers, film cn dans passeer den nu de revue. Ook huisvlijtbe- vordering kwam ter sprake. Theo v. Steen gewond Hond sprong voor auto Zondagavond is de heer Theo van Steen, directeur van het jonge bóe ren-centrum „Ons Erf" tc Berg en Dal, toen hij met zijn auto, waarin ook zijn vrouw en vijf kinderen waren gezeten, nabij Groesbeek reed, een auto-ongeval overkomen. Plotseling sprong voor de wagen een hond, die werd overreden De heer Van Steen bleef daarbij het stuur niet meester en reed tegen een boom. Hij zelf is er met lichte kwetsuren afgekomen, doch zijn vrouw heeft vermoedelijk een her senschudding opgelopen. De kindc ren kwamen met de schrik vrij, die, begrijpelijk, voor geen der inzitten den gering was. De auto was zwaar beschadigd. De heer Van Steen zou juist voor de K.A.B.-studiedagen in Voorhout spreken, welke spreekbeurt, zoals wij reeds meldden, niet kon door gaan. Laatste Berichten Vanwege het waarschuwen van fa milieleden kan thans pas gemeld worden, dat Zaterdagavond op de rubberondernnming „Apekajong" ten Zuiden van Djakarta, de Nederlan der J. Lepelaers en de Indonesiër Mohammed Numan door een bende van twintig man zijn vermoord. De heer Lepelaers laat zijn echtgenote en een kind achter. De Hoge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van M. P. K., garagehouder te Nieuw- en St. Joos- iand. Deze heeft voor de rechtbank te Middelburg terecht gestaan wegens poging tot doodslag op zijn echtge note, Neeltje K., op 31 Januari 1951. De verdachte had in dd kamer, waar zijn vrouw sliep, door een trechter in de vloer, uitkomende in een ben zinemotor, welke stond in de garage onder de slaapkamer, koolmonoxyde bevattende gassen gevoerd. Toen K. meende, dat zijn vrouw was overle den, zette hij de motor af. Het slachtoffer is echter niet gestorven. De rechtbank heeft verdachte vrij gesproken van poging tot doodslag cn hem veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf wegens het subsidiair ten laste gelegde, n.l. zware mishan deling. Mr. S. van Oven heeft een week geleden voor de Hoge Raad gepleit, dat verdachte bekend heeft de op zet te hebben gehad zijn vrouw te doden. Zijn opzet was dus niet ge richt op zware mishandeling. De advocaat-generaal, jhr. mr. van Asch van Wijck. heeft op grond van dit cassatiemiddcl geconcludeerd tot vernietiging van het door het Haag se Gerechtshof bevestigde vonnis en verwijzing van de zaak naar een aangrenzend hof. De Hoge Raad heeft heden het be roep in cassatie verworpen. BOTSINGEN IN TEHERAN. Aanhangers van de Perzische com munistisch gezinde Tudeh-partij zijn «vandaag in de voornaamste winkel wijk van Teheran slaags geraakt met leden van de fascistische „Soerrïka"- partij. Nadat de politie de vechten den had gescheiden, werden alle winkels in de wijk gesloten. De politie, die tien dagen geleden sinds de opheffing van de staat van beleg, was teruggetrokken, patrouil leert thans weer in de straten van Teheran. HET TRIBUNAAL TE KA FR EL DAW AR. De ter dood veroordeelde kantoor bediende Moestafa Khamis, is heden naar het hoofdkwartier van generaal Naguib in Cairo overgebracht voor het afleggen van zijn „bekentenis* sen". Maandag had hij hierom ge vraagd. Naar verluidt zouden in de bekentenissen „belangrijke persoon lijkheden" worden genoemd. Voorts zijn dr. Hafez Afifi, voor malig directeur van het kabinet van ex-koning Faroek, zijn zoon Amin cn de inspecteur van het district Kafr el Dawar ondervraagd. Alle drie be vinden zich in arrest. Gedurende de voortzetting van het proces tegen de arbeiders van dc tex tielfabriek ontving het militaire tri bunaal een telegram van een niet- geïdentificeerde vrouw, die ver klaarde «„belangrijke gegevens" over de onlusten te bezitten. Er is onmid dellijk een onderzoek ingesteld. De zitting van het hof is verdaagd tot morgen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Aug. Varkens. Aan voer 230 stuks. Prijzen: zware 2.29 2.25, lichte 2.192.21, zeugen, 2.10 2.1- per kg levend gewicht. Han del ctroef, afloop minder. LEIDEN, 18 Aug. Groente. Per 100 kg.: rodekool 612.20, groene- kool 69.50, prei 1719, kroten 5.1o6.80, kroten gekookt 1621, uien 6.3010.30; peen 816, aard appelen 9.andijvie 4—9.30, drui\en f 3951, snijbonen 2475, stoktenen f 6075, pronkboncn f 20 32, stambonen 2065, postelein 614, appelen 5—23, peren 5 11, pruimen 11—16, spinazie 617 tomaten A 827. Augurken 7—73 per 100 stuks: komkommers 813, bloemkool 856, meloenen 15 73, salade 26, perziken 2.10—17, per 100 bos: pieterselie 1.503. radij" 3.30—5.20, selderie 2—3.10, peen 8—16, rabarber 4.50, prei f 7.20. ROTTERDAM, 19 Aug. Vee. Aanvoer 3258 stuks totaal, waarvan 610 vette koeien, 953 gebruiksvee, 225 vette kalveren, 305 graskalvcrcn, 270 nuchtere kalveren, 124 varkens, 182 biggen. 124 paarden, 127 veulens, 281 schapen, 49 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.802.95, f 2.60—2.75 2.202.50 en vette kalveren 2.30 —2Ai 2.20—2.30. f 2 00—2.10 per kg. levend gewicht: graskalvercn 37h325'—200 nuchtere kalveren 706560. biggen 555045 per stuk slachtpaarden 2.15, f 2.10 en 2.00 per kg. levend gewicht; scha pen 120- 9070, lammeren 90 7560, kalfkoeion cn melkkoeien 11251000875; varekoeicn 750 —680—630. vaarzen 875—775—680. pinken 600500—375 per stuk, vette koeien aanvoer iets minder, handel traag prijken vooral niet hoger, pri ma's iets boven notering; vette kal veren aanvQor ruim, handel willig, prijzen even hoger, graskalveren aan voer groter, handel redelijk, prijzen iets stijver; nuchtere kalveren matig, handel vlot, omhooggaande prijzen; biggen, aanvoer kleiner, handel flauw, prijzen onveranderd; slacht- paaraen aanvoer als vorige week, han del slepend, prijzen iets minder; schapen en lammeren aanvoer iets groter, handel kalm, prijshoudend; kalf en melkkoeien aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen 'iets stijver; varekoeien aanvoer tamelijk, handel flauw, prijzen iets stijver; varekoeien aanvoer tamelijk, handel flauw, prij zen stabiel; vaarzen en pinken aan voer als vorige week handel redelijk, ruim prijshoudend. BODEGRAVEN, 19 Aug Kaas. Aangevoerd 167 partijen kaas. Prij zen: le soort 2,37—2.41, 2de soort 2.322.36, extra 2.50 per kg. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN, 18 Aug. Groente. Aardbeien 4347 cent p. doosje, Bramen 1413 cent per half pond tomaten 1623, kropsla 2.60 11.60, andijvie 711, snijbonen 24.70, stokprinsessen 3654, stamprincesscn 2048, pronkboncn 13--22, Augurken basterd 45. id. kleir. grof f 41—42, idem grof 30 31, idem bommen 1215, idem CD 24—26 per 100. Bloemen. Gladiolen 616 ct.. Asters 4-14 cent, Dahlia's 210 ct., Montbretia 1-113 cent, Scabiosa 2 11 cent, anjers 23.70. Chrysar.then 2.509.00, Rayonantcn 12—18, Lelies 58 per 100. TER AAR, 18 Augustus. Groente. Snijbonen 34.80, idem B f 2— 2.90, stamprincessen 3.304.50, stokprincesscn 3 404.80, witte pronkers 1.401.90, spekbonen 1.402.20 alles per 10 kg., tomaten A 25—28 cent, idem B 23—29 cent, idem C 1728 cent. idem CC 16 cent, idem bonken 1622 cent, andijvie 5 13 cent, postelein 813 cent, spinazie 1521' cent, vodekool 9 cent, uien 12 16 cent, kroten 5 cent, peulen 21 cent alles per kg., bloemkool I 3354 cent iderti II 1428 cent, idem III 8 14 cent. sla 28 cent, komkommers C12 cent alles per stuk. bospeen 14 18 cent. selderij 7 cent alles per bos. Augurken- fijn 80 cent, fijn bas terd 56 cent, basterd 47 cent, grof A 4244 cent, grof I 3132 cent, CD 2629 cent, E 1215 cent alles per kg. Peren: Jutteperen 12 cent, Claps Fav. 221 cent, Herenpcrcn 10 cent, Suikerperen 46 cent. Appelen: Zi geunerinnen 23 cent, Kerswick 46 cent, Eavly Victory 6 cent, alles per kg., bramen 16 cent per doosje.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3