Vragen over vernietiging van vee Spannende Octobermaand op komst Het onderzoek werkt als een sneeuwbal MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Chinese delegatie in Moskou Een Chinese delegatie onder de leiding van de Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai, is in Moskou aangekomen. De Russi sche minister van buitenlandse za ken, Visjinski, Molotof en twee an dere leden van het Politburo, waren ter begroeting op het vliegveld aan wezig. Met Tsjoe en Lai zijn meegekomen de plaatsvervangend chef van de Chinese generale staf en een aantal Chinese militaire autoriteiten. Vol gens radio Moskou zijn de Chinezen naar Moskou gekomen, om de ont wikkeling te bespreken van nauwere banden van samenwerking tussen China en Rusland. Overval op bank te Frankfort Dc Westduitse politie maakt jacht op twee bankrovers, die Zaterdag een overval hebben gepleegd op een bank in een voorstadje van Frankfort, daar twee klerken doodschoten, er één zwaar verwondden en zich uit de voeten maakten met het luttele be drag van negenhonderd mark. Bij de overval zijn drie mannen betrokken geweest, maar de derde is Zaterdag reeds gearresteerd. Het is de 27-jarige Robert Korchner, die men in Frank fort heeft gevonden, zwaar bloedend uit een schotwond in zijn long. Het drietal had een Volkswagen gestolen en was daarmee naar een bijkantoor van de Duitse Effekten- und Wechselbank gereden. Het was toen even vóór twaalven. Met mas kers voor renden zij het gebouw bin nen en losten een salvo uit twee Amerikaanse legerpistolen van 11 mm. Daarbij werden de 47-jarige Ernst Wahl en de 53-jarige Ludwig Zeiler, twee bankbedienden, doodge schoten. Een derde, Karl Wagner, Aetherklanken DINSDAG Experimenteel televisie-programma. V.P.R.O.: 20.15 Cabaret. 21.00 Pauze. 21.20 Weerpraatje. 21.25 Ca baret. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7-15 Gramofoonmu- ziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramo foonmuziek. 9-30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Mevr. M. M. Boldingh: „Iets over het ontstaan en de bedoeling van geliefde ouderwetse kinderboe ken". 11-30 Voor de zieken.' 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hawaiian-mu- ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gramofoonmuziek. 13.20 Me- tropole-orkest en solist. 14.00 „De Markiezin de Brinvillier", causerie. 14.15 Gramofoonmuziek. 14.30 Pia norecital. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.30 Cabaret. 16.00 Radio Philhar- monisch Orkest. 16.50 Gramofoon muziek. 17.15 Dansmuziek. 17.45 „Whittaker Chambers, de bekeerde communist", causerie 1800 Nieuws. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 RVU: dr. A. Saalborn: „Hoofdstukken uit de vergelijkende literatuurgeschie denis: Iphigeneia (het kind-offer) bij Euripides, Racine, Vondel en Goe the". 19.00 Orgel en zang. 19.35 Fan fare-orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Or kestconcert. 20.50 „Achter de scher men", hoorspel. 21.05 Lichte muziek. 21.35 „Opera-aspecten", muzikale causerie. 22.15 Hurks koor en orkest. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Voordracht. 23.20 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9-35 Gramofoonmuziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Maastrichts Stedelijk orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. (12-3012.33 Land- en tuinbouwme dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmu ziek. 14.00 Kamerorkest en solist. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.30 „Ben je zestig". 16 00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: J. J. Spijker: ..Oriëntatiereis naar Nieuw Guinea's Noordkust". 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Sportpraatje- 18.30 „Nederlandse noten onder buiten lands beheer", klankbeeld. 19.00 ..Hier Vrij Europa". 19.30 Gramo foonmuziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 „Afterdinner"-mu- ziek. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.08 „De gewone man zegt er 't zijne van". 20.15 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. (In de pauze: 20.55 Actualiteiten). 21.45 Gra mofoonmuziek. 21.50 Kamerkoor. 22.10 Voordracht. 22.25 Gramofoon muziek. 22.45 Avondgebed en Litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. RADIO-UITZENDING „BESCHERMING BEVOLKING". In het programma van morgen zal een radio-uitzending plaats vinden over „Bescherming Bevolking" en vel van 20.5021.05 uur Hoorspel, Hilversum I, AVRO. zakte zwaar gewond in elkaar. De bedoeling was, dat Robert Korchner in de verwarring een tas met geld zou vullen, maar per onge luk werd hij door een kogel van zyn medeplichtigen getroffen. De twee anderen stopten toen snel een hand vol geld in» hun zakken, maar zagen een bedrag van dertigduizend mark over het hoofd, dat in een open safe lag. Bovendien lieten zij nog een zak met tweeduizend mark vallen, toen zij uit een open raam klommen. De moordwapens zijn inmiddels ge vonden in de tuin van de grootvader van een der voortvluchtigen, de 24- jarige timmerman Karl Maikranz. Noch van hem noch van de derde man ,de 27-jarige mecanicien Jo- hann Georg Meiss, hebben de politie honden een spoor kunnen vinden. Er is om Frankfort een cordon getrok ken en alle politieposten in de om geving zijn gealarmeerd. Guerilla op Ceram duurt voort Australië kan niet ingaan op het verzoek om hulp voor de duizenden guerillastrijders, die met pijl en boog op het eiland Ceram de strijd voor bliek der Zuid-Molukken tegen In donesië voortzetten. Dit werd medegedeeld door de Australische minister van Buitenland se Zaken, die de berichten over deze strijd in enkele Australische kranten sterk overdreven noemde. Hij achtte de gevechten op Ceram een binnen landse aangelegenheid van Indonesië. De „Melbourne Herald" had be richt, dat 13.000 man, van wie 10.000 gewapend met pijl en boog en 3000 man van het vroegere KNIL, de oor log tegen de troepen van de Indone sische regering voortzetten. Agenten van de Zuid-Molukken beweren, dat de opstand in kracht wint en dat hij nu reeds de aandacht van verscheidene regeringsbataljons, drie patrouilleboten en een squadron gevechtsvliegtuigen opeist. Volgens deze zelfde personen, al dus de „Melbourne Herald", hebben de rebellen tijdens een „verbazing wekkende campagne" zware verlie zen aan de regeringstroepen toege bracht. De Indonesische regering on derdrukt deze berichten. De correspondent van het blad te Port Darwin verklaart verder nog, dat in Noord-Australië herhaalde lijk radioberichten uit Ceram zijn op gevangen, waarin een beroep op Aus tralië wordt gedaan voedsel, wapens de onafhankelijkheid van de repu- en uitrusting te sturen. MINISTER ANTWOORDT Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Van der Weijden (KVP), betreffende het vergoeden van schade en de afslachting in verband met mond- en klauwzeer heeft de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening a.i., de heer Staf het volgende schriftelijk geantwoord: Krachtens het bepaalde in artikel 39 van de Veewet wordt aan de eige naar van verdacht vee de volle waar de van 't vee in gezonde toestand als schadeloosstelling uitgekeerd, terwijl bij koninklijk -besluit van 23 Februari 1922, is bepaald, dat in geval van af making van vee, dat is aangetast door mond- en klauwzeer, aan de eigenaar 90 pet. van de waarde, welke het vee in gezonde toestand zou heb ben wordt uitgekeerd. In het algemeen is zulks juist te achten. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat zich bijzondere omstan digheden voordoen, waarbij in afwij king van 'het bepaalde een hogere uitkering dan 90 pet. van de waarde billijk en gerechtvaardigd is te ach ten. In verband hiermede is de mi nister bereid te bevorderen, dat bo vengenoemde algemene maatregel van bestuur wordt gewijzigd in dier voege, dat het bedrag der uitkering bepaald kan worden op een hoger percentage dan 90 van de waarde van het dier in gezonde toestand. Hoewel het moeilijk verdedigbaar Kranige kluisdeur Naar eerst thans bekend wórdt, hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. inbrekers gepoogd de kluis in het kantoor van de veiling vereniging „De Volharding" te Wog- num te forceren. De kluisdeur werd slechts licht beschadigd en de inbre kers moesten met lege handen ver trekken. De volgende morgen wer den in het kantoor twee te zamen ruim 150 kilo wegende acetyleen- cylinders gevonden met behulp waar van men vermoedelijk heeft willen proberen de brandkast open te snij den. In samenwerking met de districts recherche der rijkspolitie te Alkmaar heeft de politie uit Wognum in de hoofdstad twee Amsterdammers aan gehouden, die er van worden ver dacht bij de inbraak betrokken te zijn geweest. Naar een derde man wordt nog gezocht. Merkwaardig is, dat Zaterdagmor gen tegen drie uur twee van hun dienst op de kermis huiswaarts ke rende politie-amlbtenaren in de om geving van de veiling een personen auto langs de weg geparkeerd aan troffen. Dit kwam hun verdacht voor en zij namen de personalia van de chauffeur en de gegevens van de wagen op. Toen zij de volgende mor gen bij hun komst op het bureau vernamen van de inbraakpoging in het veilinggebouw werd een en an der met elkaar in velband gebracht. Een speurhond uit Heiloo werd naar de plaats van de inbraak gebracht. Toen h(j op het spoor werd gezet ging de hond terstond naar de plek waar des nachts de personenauto had ge staan. is te achten, dat een veehouder niet geënte dieren aan zijn wel geënte veestapel toevoegt, wijst de minister er op, dat in dergelijke gevallen door de veeartsenij kundige dienst ernstig rekening wordt gehouden (en bij de voorgekomen gevallen reeds gehou den is) met het feit, of de niet aan getaste dieren al dan niet efficient voorbehoedend tegen mond- en klauwzeer zijn geënt. Ten dele zal door de deskundigen ieder geval op zich zelf dienen te worden beoordeeld. BREDA BERICHT: Half millioenste bezoeker Zondagmiddag om half vijf is de 500.000ste bezoeker de poorten van „Breda-Oranjestad" gepasseerd. De gelukkige was de heer A. Verheyen uit Meer (België). De 500.001ste was de heer J. van den Elzen uit Tilburg. Hun werd een bedrag onder couvert aangeboden. De 499.999ste bezoeker was mevrouw Verheyen. Den Haag klaagt over gaslucht AFKOMSTIG UIT PERNIS Al sedert jaren hangt er bij Zuid- Westen wind een onaangename en sterke gaslucht boven Den Haag en omgeving. Ook in Leidschendam en Voorschoten wordt deze lucht her haaldelijk waargenomen. Dokter M. J. N. Schuurman, inspecteur van de Volksgezondheid, heeft thans ver klaard, dat deze lucht afkomstig is van de raffinaderij van petroleum- producten van de Bataafse te Pernis bij Rotterdam. De geur lijkt enigs zins op die van lichtgas en is buiten gewoon onaangenaam voor de be woners, temeer daar ze herhaalde lijk wordt waargenomen. In Den Haag heeft een der raadsleden thans aan B. en W. verzocht stappen te on dernemen om aan deze ongewenste toestand een einde te maken. Volgens het oordeel van de Volks gezondheid is de lucht niet gevaarlijk zodat er geen reden tot ongerustheid bestaat. Deze dienst heeft regelmatig contact met de raffinaderij en alle moeilijkheden worden gezamenlijk besproken. Thans wordt geprobeerd een aanvaardbare oplossing te vin den door wijziging van het procédé. Op het ogenblik is het echter nog niet zover, zodat Den Haag en om geving bij andere windrichtingen andere plaatsen evenzeer voorlo pig nog wel de gaslucht uit Pernis zullen blijven ruiken. Stromen prijzen zullen Nederland overspoelen Er zullen weinig Nederlandse K.R.O.-luisteraars zijn, die de ver woede verkiezingsstrijd, welke de vo rige winter in de aether gevoerd is, vergeten zullen zijn. Momenteel broeit er weer iets tussen K.R.O. en Kath. Nat. Thuisfront, en naar pater J. B. v. Croonenburg ons ver zekerde zal de spanning door de nieuwe actie ontstaan, zeker die van het vorig jaar evenaren. Veel kon pater Croonenburg ons rog niet vertellen, daar de toestem ming van het dep. v. Justitie nog r.iet binnen is, maar we kwamen toch te weten, dat de actie in de maand October gehouden zal worden. Gedurende deze maand zal een stroom van prijzen over Nederland vloeien. Op een bijzondere wijze zal men in het bezit kunnen komen van een lot. Dit lot geeft verschillende mogelijkheden. Niet alleen, dat op iedere K.R O.-zenddag prijzen zullen worden verstrekt, doch de nieten van zo'n dag dingen weer mee naar weekprijzen en de nieten daarvan maken weer een kans in de maand- prijzen. Hoe het precies met die lo ten staat, werd ons niet helemaal duidelijk gemaakt. Pater v. Croo nenburg eindigde zijn verklaring met de mysterieuze woorden: „Iedereen Reis ging niet door Directeur in arrest Vanochtend is de directeur van 't reisbureau J-C te Delft in arrest ge nomen. De politie stelt een onderzoek in naar de gedragingen van dit reis bureau, waarover de laatste tijd her haaldelijk klachten binnenkwamen. Meerdere malen kwam het voor, dat mensen die op een reis (o.a. boot tochten op de Rijn) hadden inge schreven, aan de vooravond van hun vertrek bericht kregen dat de reis geen doorgang zou vinden. Bij opbel len kreeg men geen gehoor. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau: Th. A. Vis, pastoor te Amster dam en J. H. Hooijman, deken en pastoor te Groenlo. De zwendel bij de Luchtmacht Het onderzoek naar onregelmatig-1 het leger en de luchtmacht hebben heden bij de luchtmachtaanschaf- gewerkt. Dit laatste onderzoek ligt fingsdienst, dat indertijd heeft geleid bijna geheel in de burger-justitiële tot de arrestatie van o.m. het hoofd sfeer. Het brandpunt er van is in Rot- van deze dienst, luit.-kol. B., duurt terdam gelegen. Thans wordt onder- nog steeds voort. De ontdekking van een aantal nieuwe vertakkingen heeft er toe geleid, dat de berechting van luit.-kol. B. op last van de advo caat-fiscaal voor de land- en zee macht is uitgesteld. Zijn zaak zou oorspronkelijk in midden Juni voor de krijgsraad te velde-West dienen. De „luchtmacht-affaire" vertoont op het ogenblik twee hoofdvertak kingen: een onderzoek naar de ge dragingen van luit.-kol. B. en een onderzoek naar de manipulaties van enkele textielbedrijven, welke voor zocht in hoeverre luit.-kol. B. op de hoogte is geweest van de frauduleuze handelingen van de verdachte tex tielhandelaren en of hü er op de een of andere wijze voordeel van heeft getrokken. „De zaak breidt zich uit als een rollende sneeuwbal", zo werd ver klaard. Een groot aantal personen wordt verdacht van falsificaties bij luchtmachtleveringen en het „ver duisteren" van legergoederen. Ver schillende arrestaties zijn reeds ver richt. heeft zijn eigen kans in handen". Over enkele dagen hopen wij u meer over deze actie te kunnen ver tellen. De appel en Wim Voorts vernemen wij bij de pro grammaleiding van de K.R.O., dat Wim Jansen in het komende winter seizoen met een nieuw programma zal, starten, dat de naam draagt: „De Appel valt niet ver van de stam". Voorts zal Leo Pagano een program ma starten, waarin hij sportmensen gaat testen op hun kennis van an dere sporten. De K.R.O.-winterprogramma's zul len voorts niet zo heel veel verschil len van het vorig jaar. Men zal de avondprogramma's een uur vroeger beginnen en de Zondagavondvespers komen te vervallen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft ap hun verzoek eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. Heren E, B. Derksen, pastoor te Oud Ade en aan de Zeereerw. Heer W. P. Witte- man, die Rector was te 's Graven- hage (St. Will. Gest.). Z.H. Exc. heeft benoemd tot Pas toor te Oud Ade, de Weleerw. Heer Hi. Lampe, die Rector was te Noord wij kerhout (Mariagest.). Tot Pastoor te Meye en Zegveld, de Weleerw. Heer A. J. A. Schulte, die Kapelaan was te 'sGravenhage (H. Martha). Tot Rector te 'sGravenhage (Will. Gest.) de Weleerw. Heer N. C. de Rooy; tot Rector van „Mater Dei" en Godsdienstleraar te Den Haag, de Weleerw. Heer C. P. Grootscholte, die Kapelaan was te Delft (H. Sa crament). Om gezondheidsredenen is uit zijn pastoorsambt ontheven, de weleerw. heer H. H. Westdijk, pastoor te Wor- merveer. Tot pastoor aldaar is be noemd de weleerw. heer A. Verhaar. Tot pastoor te Waarland de weleerw. heer S. Mol; tot rector van het O. L. Vrouwe Gasthuis A'dam, de wel eerw. heer J. B. Schotten, die rector was te Zaandam (St. Jans-zieken- huis). Tot pastoor te Lisse (Onbevl. Hart van Maria) nieuwe paro chie de weleerw, heer J. Staade- gaard. Tot rector van St. Jacob te Amsterdam, de weleerw. heer J. B. Rosenhart, tot con-rector aan het zelfde gesticht, de weleerw. heer G. C. de Wolf. Tot kapelaan te Halfweg, de weleerw. heer H. J. A. Koopman, thans kapelaan te Haarlem (Kath. „St. Bavo") met de opdracht de op richting van een nieuwe parochie in Slotermeer (Nieuw Amsterdam- West) voor te bereiden. Tot kapelaan te Den Haag (H- Theresia v. h. K. Jezus) de weleerw. heer J. Metze- laar, thans kapelaan te Amsterdam (Kon. des Vredes) met de opdracht öe oprichting van een nieuwe pa rochie in Leijenburg (Den Haag) voor te bereiden. Tot leraar aan het Seminarie „Hageveld" te Heemste de, de zeereerw. heer M. J. A. de Leur, tot moderator en godsdienst leraar van de R.K. School van Maat schappelijk Werk te Den Haag, de zeereerw. heer A. J. v. Oosterom, die kapelaan was te Voorschoten. DEKEN WIEGERINK „MONSEIGNEUR". De deken van Utrecht, de hoog- eerw. heer A. Wiegerink, is benoemd tot huisprelaat van Z. H. de Paus. MAAS EN WAALSE TABAKS TEELT GETROFFEN. De verwachtingen van vele tabaks telers in het land van Maas en Waal is, wat hun oogstopbrengst betreft, met een slag de bodem ingeslagen. De hagelbui, die zioh Vrijdag jl. bo ven het Westelijk gedeelte van deze streek ontlastte heeft aan de te velde staande tabak grote schade aange richt. Vooral in de dorpen Leeuwen- Boven en Leeuwen-Beneden waren de hagelstenen bijzonder groot van afmeting. Het is dan ook begrijpelijk dat daar verschillende percelen wor den aangetroffen, waar de oogst ach terwege kan blijven. Van verschillen de planten resten nog slechts de Gemeenteraad Leiderdorp Geld beschikbaar voor reconstructie van de Van der Valk Boumanweg Door het onvermoeid streven van burg. Van Diepingen is de gemeente er in geslaagd de benodigde gelden te lenen voor de vernieuwing van de Van der Valk Boumanweg. In het be gin van dit jaar is door de raad het principebesluit hiertoe genomen en de goedkeuring van Ged. St. hierop verkregen mits de gemeente hiervoor een lening op lange termijn kon slui ten. Hierin is thans voorzien, zodat binnen afzienbare tijd dit werk ter hand kan worden genomen. Het was onder leiding van de loco burgemeester, de heer L. C. Snel, dat de raad van Leiderdorp Zaterdagmid dag zijn goedkeuring hechtte aan het voorstel van B. en W. om de geldle ning aan te gaan. Daarvoor had de voorz. medegedeeld, dat o.m. was af gekomen een Kon. Besluit gedateerd 21 Juli 1952, waarbij de heer K. v. Diepingen is herbenoemd tot burge meester van Leiderdorp. De heer Snel herdacht met enkele woorden het vele werk, dat de burgemeester in zijn af gelopen ambtsperiode heeft verricht, in het bijzonder wat betreft de wo ningbouw en achtte dit besluit een felicitatie waard. De heer Kuilenberg, als oudste raadslid betuigde namens de raad, adhaesie aan de woorden van de heer Snel en sprak zijn waar dering uit voor het beleid van bür- gemeester vam Diepingen. Vervolgens deelde de voorz. mede. dataan de secretarie-ambtenaar, de heer Mul der, eervol ontslag is verleend we gens diens vertrek naar Den Ham. Ter voorziening in de vacature en als noodzakelijke uitbreiding van het personeel ter secretarie zijn per 1 October benoemd de heer Neijmeijer uit Zwolle en de heer Groeneveld uit Boskoop. Lening voor woningbouw. Naast de geldlening voor de Van der Valk Boumanweg bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten groot 650.000 heeft de gemeente nog een tweede lening aangegaan, eveneens bij genoemde Bank, doch verstrekt uit de Nationale Woningbouwlenin gen 1952 groot 126.950. Deze lening is bestemd voor nog te bouwen wo ningen en het bouwrijp maken van grond. In de eerste plaats is hier ge dacht aan het Zijlkwartier, waar 104 woningen zullen verrijzen en waar voor de grond zo spoedig mogelijk zal worden bouwrijp gemaakt, zome de de grond die het bouwterrein door een directe verbindingsweg van Spanjaardsbrug openlegt. Een verzoek van het bestuur der Ned. Herv. School om medewerking inzake verbouwing van de zolder tot twee leslokalen, in verband met het stijgend aan tal leerlingen wordt z.h. st. aangenomen, evenals een verzoek van C. v. Beelen om tegemoetkoming in het vervoer van zijn kind voor het bezoeken van een V.G.L.O.-school. Hiervoor zal 2/3 der reiskosten wor den vergoed. In verband met de uitbreiding der gemeente is het Raadhuis, dat bij de verbouwing berekend was op een zielental van 2600 (wat nu reeds de 5000 gepasseerd is) te klein geworden en moet een oplossing gevonden wor den in het tekort aan kantoorruimte. Hiertoe stellen B. en W. voor de be staande vergaderzaal te verbouwen en in te richten waarmee een bedrag gemoeid is van 10.000. Nochtans is het niet uitgesloten dat in de toekomst een nieuwe uitbrei ding moet plaats vinden en gezocht zal moeten worden in het bijtrekken van de ambtswoning van de burge meester. De voorziening van een nieuwe ambtswoning zal voordeliger blijken dan« de bouw van een nieuw Rïiadhuis. Verschillende raadsleden vragen nadere inlichtingen o.m. voor hoelang deze uitbreiding voldoende is en spreken de vrees uit dat deze verbouwing door de tijd achterhaald zal worden en er reeds weer uitge breid moet worden als deze verbou wing nog niet is afgelost. De voorz. antwoordde, dat de bij de huidige verbouwing verkregen ruimte defini tief als kantoorruimte blijft gehand haafd, óók bij eer. e.v. verbouwing in de toekomst, zodat de kosten hiervoor gemaakt altijd rendabel zijn. Wat het gemis aan vergaderruimte betreft, deze zal niet vervangen kunnen wor den, zodat men zich daarin zal moe ten schikken. Parkeerverordening. Op 21 Sept. '51 is door de raad vastgesteld een precarioverordening beogende een heffing voor het regei- Zaterdagmiddag is in de Merwe- dehaven te Rotterdam de 17-jarige Zweedse matroos S. A. Valdau uit Trelleborg zo ernstig bekneld ge raakt tussen twee schepen, dat hij aan de verwondingen is overleden. Hij was buiten boord van het Zweed se stoomschip Krageholm bezig met verven, toen er een sleepschip na derde. De matroos, het gevaar van beknelling ziende, trachtte snel aan een touw omhoog te klimmen, maar kon zich niet houden en gleed naar beneden, juist op het moment dat de twee schepen tegen elkaar botsten. MEISJE DOOR TRAM GEGREPEN. Zaterdagavond omstreeks half elf is in Den Haag het zestienjarige meisje E. C. van der Hoorn met haar bromfiets onder een tram geko men. Zeer ernstig gewond is zij naar lw** ziekenhuis Zuidwal overge- het bracht. Het meisje kwam uit "de Falckstraat en ging rechtsaf de Pa rallelweg op. Doordat zij een grote bocht gemaakt had kwam zij op de linkerkant van de rijbaan. Juist op dat moment kwam haar een tram van lijn 12 tegemoet. Bij het zien van de naderende tram is het meisje blijkbaar zenuwachtig geworden. Zij slipte, kwam voor de tram te vallen en werd enige meters meegesleurd. VERSTOORDE VERLOVING Scherven brengen geluk, moet de 32-jarige heer gedacht hebben, die Zaterdagavond in Den Haag zijn verloving vierde en begon met ser viesgoed te gooien. Deze door drank veroorzaakte uitbundigheid, schrik te de andere feestgenoten wel wat af. Zij brachten de verloofde naar een politiepost, waar de. gestreng heid van een wachtlokaal voor de ontnuchtering zorgde. Wilt U iets weten? Vraag: Ik heb een stoel, die komt met gaatjes net als houtworm kan veroorzaken, maar hier komen zo nu en dan een soort vliegjes uit. Wat kunnen wij daar zelf tegen doen? Antwoord: De gaatjes inspuiten met petroleum en daarna met was dichtmaken. Bij drogisten zijn er ook andere middelen te verkrijgen. Vraag inzake het geven van voor rang aan een fietser bij het inslaan van de Parklaan te Sassenheim. Antwoord: de regel luidt, dat men vöorrang moet verlenen aan alle rechtuitrijdend verkeer, indien men, zich langs dezelfde weg voortbewe gend, dit verkeer bij links of rechts afslaan kruist. Het wil ons voorko men, dat deze regel op uw geval van toepassing is. matig parkeren van motorrijtuigen gedurende de nacht. Vooraleer goed keuring hierop verkregen werd van de Min. v. Fin. moesten enige ver anderingen worden aangebracht, waardoor deze verordening thans luidt dat: geen parkeergeld is ver schuldigd bij minder dan 30, al dan niet opeenvolgende, dagen per kalen derjaar. Verschuldigd is voor het parkeren gedurende meer dan 30 t.m. 60 da gen voor een motorrijtuig 6.voor motorrijtuig met aanhangwagen 10; voor aanhangwagen, bestemd om aan gehaakt te worden achter een motor rijtuig of voor een ander rij- of voer tuig ƒ4; gedurende meer dan 60 t.m. 120 dagen resp. ƒ10. ƒ16 en ƒ6; ge durende meer dan 120 t!m. 180 dagen resp. 10, 22 en ƒ8; gedurende meer dan 180 al of niet opeenvolgend resp. 25, 40 en 15. Het volgend punt n.l. comptabili- teitsbesluit was aanleiding voor de heer Kuilenberg de voorz. te verzoe ken in geheime zitting te gaan. Als na drie kwartier de vergadering her opend wordt stelt de heer Broxter- man voor een post in het Gem. Grondbedrijf betreffende aankoop van grond met 1000 te verlagen. In stemming gebracht stemden alle raadsleden vóór. Tegen stemden de voorz. en wethouder Winkel. Toestand Leiderdorpse brug. In de rondvraag stelde de heer De Graaf voor de burgemeester schrifte lijk de waardering van de raad te doen toekomen inzake zijn beleid voor de verbetering van de Van dei- Valk Boumanweg. De voorz. heeft dan nog een mede deling, welke nog al wat discussie met zich brengt. Het blijkt, aldus spr., dat de toestand van de Leiderdorpse brug zodanig is, dat reparatie daar aan hoog nodig is. Zó nodig zelfs, dat niet gewacht kan worden op een des betreffende raadsbesluit, maar dat onverwijld moet worden ingegrepen. Langer wachten zou levensgevaarlijk kunnen zijn. Er zijn bereids door B. en W. onderhandelingen gaande en zodra overeenstemming is verkregen, zal aan de brug begonnen worden. Bijna alle raadsleden namen aan de discussie deel, doch unaniem zijn allen van mening, dat overwijld moet worden voorzien in de toestand van de brug. En vanzelfsprekend komen er meerdere terug op het rapport dat vorig jaar door een deskundige is uit gebracht tijdens de plannen inzake de afsluiting en de verlichting van de brug en waarin werd vermeld dat de brug nog 10 a 15 jaar zou kunnen meegaan. Er werd fel over het rap port gesproken en de heer Kuilen berg is bijna verontwaardigd, wijl de brug zich nu in een dergelijke staat bevindt. De heer de Graaf zou liefst zo snel mogelijk een nieuwe brug zien. desnoods in samenwerking met andere instanties. In zijn ant woord de voorz., dat hij de me ning van de raadsleden ten volle kan onderschrijven, ook wat betreft het rapport, hoewel hij moet mededelen dat het rapport opgesteld was afge zien van e.v. reparaties van de brug zelf. Nadat de raad zijn instemming had betuigd met de spoedige herstel- ilng van de brug werd deze belang rijke vergadering gesloten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2