Chefariite 4 Het elastisch karakter van de Winkelsluitingswet Geen schadeloosstelling bij varkenspest Kinderverlamming breidt zich thans niet uit Oneerlijke PXT.-ambtenaar verloor baan en vrijheid Aanhangwagentjes achter brom- en motorfiets Twee beschonkenen mishandelden een agent Steekpartij te Hilversum WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 3E LEIDSE COURANT l WEEDE BLAD PAGINA 1 Aan de colleges van Burgemeester en Wethouders der Nederlandse ge meenten is door de Commissie van Overleg van de Middenstands-Vak- centralen het volgende schrijven ge zonden: Naar aanleiding van de TJ door het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen te 's-Gravenhage d.d. 18 Juli j.l. gezonden brief inzake de toepassing van de Winkelsluitings wet 1951, neemt or,ze Commissie, wel ke gevormd wordt door de Christe lijke Middenstandsbond, de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands bond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond de vrijheid U het volgende ter kennis te brengen. 1. Het is naar het oordeel van on ze Commissie niet onwaarschijnlijk, dat Uw College uit de brief van het N.V.M. de indruk heeft gekregen, dat in dit schrijven de gehele georgani seerde Nederlandse Middenstand aan het woord is. Teneinde een eventueel misver stand te dien aanzien weg te nemen, vestigen wij er Uw aandacht op, dat het Ned. Verbond van Middenstands verenigingen in geen enkel organisa torische relatie tot onze Commissie staat. 2. Voorts achten wij het gewenst U mede te delen, dat het N.V.M. een voortzetting is van de „Moderne Mid denstandsbond", welke organisatie in wezen gering van omvang is en bo vendien haar leden voor een zeer be langrijk deel onder de ambachtelijke Middenstand telt. Wat de geestesrichting van het N. V.M. aangaat merken wij op, dat er een nauwe verwantschap bestaat tus sen dit Verbond en de Partij van de Arbeid ten aanzien van de verwe zenlijking van haar sociaal-economi sche doeleinden. 3. Voor wat de inhoud van de brief van het N.V.M. betreft, delen wij U mede, dat onze Commissie dit adres in zijn algemeenheid niet kan onderschrijven. De Winkelsluitingswet 1951 heeft immers geen star doch een zeer elas tisch karakter, hetgeen vooral tot uit drukking komt in de mogelijkheden welke de landelijke wetgever aara de Gemeentelijke Overheid heeft gelaten om van de wet af te wijken. Per Gemeente of kring van Ge meenten zal dus moeten worden be zien in hoeverre het ondernemers- en consumentenbelang het vaststellen van eigen regelingen noodzakelijk maakt. In dit verband menen wij er, wel licht ten overvloede, nadrukkelijk de aandacht op te moeten vestigen, dat de winkelsluitingswet 1951 niet de uniformiteit als principe voorschrijft, docht juist binnen de door de wet aangegeven normen de nodige ruim te biedt voor het vaststellen van af wijkende regelingen, dit in tegenstel ling met datgene wat de achtergrond is vani het schrijven van het N.V.M." In het door deze organisatie verzon den adres wordt nl. zeer sterk de uniformiteit nagejaagd. 4. Ten einde de onder punt 3 door ons beoogde „eigen regelingen" op verantwoorde w^e tot stand te doen komen, verzoeken wij U voor zo ver zulks nog niet heeft plaats ge had voor de vaststelling vani plaat selijke regelingen het advies van da pl/iatsellkf Middenstandsverenigin gen in te winnen. Gaarne vertrouwende dat U met onze opmerkingen en wensen rekening zult willen houden, verblijven wij, met verschuldigde hoogachting, Namens de Commissie van Overleg W. P. HOLLEBRANDS, Wr.d. Secretaris. 4 middelen in 1 lablei doen wonderen! Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chetarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. {je doet wonderen! Vaarwel romantiek Nadat we de vorige week met gepaste droefheid meldden, dat het boemeltje van Purmerend zijn laatste kilometers aan het opmaken was, vernamen we lie den, dat met het vertrek van dit vermaarde voertuig ook andere, minder bekende, lijntjes door de nuchtere diesel vervangen zullen worden. Met ingang van van daag is het trammetje Rotter damMiddelharnis op pensioen gezet en zeer binnenkort zal de jeugdige diesel op deze lijn zelfs een restauratiewagen meetrek ken, Met het vervoer te land zal ook het vervoer tc water een verandering ondergaan; men verwacht zeer binnenkort dat de veren MiddelharnisHellevoet- sluis en ZijpeAnna Jacoba ge moderniseerd zullen worden. De minister van Landbouw, heeft het volgende geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Kikkert (C.H.) betreffende de be strijding en het vergoeden van scha de, ontstaan door de varkenspest. Het is de minister bekend, dat in verschillende streken van ons land, en met name op de zandgebieden, de gevreesde varkensziekte, de var kenspest, zich voordoet. Het is de minister bekend, dat voor deze afgeslachte dieren geen enkele vergoeding wordt gegeven. De minister acht het niet gewenst dat een schadeloosstelling wordt ge geven, Wanneer op een bedrijf één of meer dieren door de varkenspest wordt (worden) aangetast, worden vanwege de veeartsenijkundige dienst de gewone maatregelen van isolatie, een vervoerverbod, enz ter voorkoming van verspreiding van smetstof genomen. Afslachten wordt niet voorgeschreven. Aangezien bij het voorkomen van deze ziekte meestal vrijwel alle var kens op het bedrijf althans voor zo ver zij in dezelfde stallen zijn onder gebracht, ziek worden met de ern stige gevolgen daarvan (zeer hoog sterftecijfer etc) wordt de eigenaars in hun eigen belang aangeraden de nog gezonde dieren te laten slach ten, teneinde de schade tot een mi nimum te beperken. Een en ander moet als gewoon be drijfsrisico worden gezien, waarbij kan worden opgemerkt, dat voorbe reidende entingen tegen deze ziekte op bedrijven, die nog niet zijn be smet, een zeer bevredigend resultaat geven. Men kan hierdoor bedoeld risico zo klein mogelijk houden. PROF. Mr. VAN DER POT ONDERSCHEIDEN. Bij Koninklijk Besluit is *ot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau benoemd: prof. mr. C. W. y. d. Pot, voorzitter van de commissie voor hoger-onderwijswetgeving, wo nende te Groningen. KASTEEL „M1DDACHTEN" TIJDELIJK OPENGESTELD Het kasteel „Middachten" bij de Middachter Allee in de Steeg, zal op 22 en 23 Augustus a.s. voor het pu bliek worden opengesteld. Het ge beurt zelden, dat dit kasteel te be zichtigen is. De entreegelden zullen worden bestemd voor het in Velp nieuw te bouwen kinderpaviljoen aan het ziekenhuis aldaar. In Rh eden worden voor dit doel reeds gelden ingezameld. GEVONDEN KOPEREN BUISJE ONTPLOFT. De 43-jarige los-werkman D. C. P,. wonende in de Katwijkstraat in Den Haag, wilde in zijn woning een door zijn zoontje gevonden koperen buisje om een hengelstok maken. Toen hij met een hamer op het buisje sloeg, ontplofte het ding echter met een hevige knal. Van de linkerhand van P. werden de duim en de wijsvin ger afgerukt, terwijl hij bovendien nog kleine wonden in het gelaat kreeg. Zijn acht jaar oude zoontje, dat in de nabijheid van zijn vader stond, kreeg eveneens wonden in het ge laat. Beiden werden naar het zie kenhuis Bronovo vervoerd. De va der werd daar opgenomen, het zoon tje kon na behandeling huiswaarts keren. Onderzocht wordt waar de jongen het buisje heeft gevonden. ,Geen reden tot optimisme, noch tot paniek' „In Nijmegen zit de dief!" In het begin van dit jaar bestond er te Nijmegen in verband met dief stallen bij de posterijen onrust. Hoe groot het wantrouwen was bij afzen ders van poststukken, bleek uit op schriften op brieven als: „Hier zit geen geld in" en „Als er geld ver mist wordt, moet men de dief in Nij megen zoeken." De politie voelde het personeel van dc PTT aan de tand en hield een oog je in het zeil. Het gelukte een recher cheur op 11 April de 38-jarige bestel ler W. A. op heterdaad te betrappen, Geen tomaten meer naar Engeland De Engelse regering heeft de im port van Nederlandse tomaten met ingang van heden stopgezet, omdat het beschikbare contingent is uitge put. Als gevolg hiervan zullen de veilingen van heden af géén uitvoer vergunningen voor tomaten met be stemming Engeland meer afgeven. Reeds verscheepte tomaten zullen in Engeland nog worden binnengelaten. PASTOOR WORDT KARTUIZER De pastoor van Delfzijl, de zeer- eerwaarde heer Van Blaricum, zal binnenkort intreden in het Karthui- zerklooster nabij Pisa. Reeds enige I tijd liep hij met dit plan rond en thans gaat pastoor Van Blaricum j Delfzijl verlaten, teneinde op die ma- j nier beter te kunnen ijveren voor het zieleheil van de jnensheld. JONGEN VERDRONKEN In de Binokhorsthaven in Den Haag, ter hoogte van de Maanweg, is gistermiddag kwart over drie de 9-jarige A. P. uit de Koningstraat verdronken. De jongen was om te vissen op een meerpaal gaan staan. Blijkbaar heeft hij daar zijn even wicht verloren. Hij is opgedregd en door de GGD naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten, Netelige zaak Zowel motorrijders als bromfiet sers hebben er zich bij de A.N.W.B. over beklaagd, dat het Ministerie van Financiën wel wegenbelasting- kaarten voor een aanhangwagentje afgeeft, waarna men niettemin toch alle kans heeft om bekeurd te wor den, daar de verkeerswetgeving nu eenmaal het meevoeren van een aanhangwagentje achter een motor rijwiel verbiedt. Men acht het een vreemde gang van zaken, dat de Overheid ener zijds wel tenvolle bereid Is de we genbelasting voor zo'n aanhangwa gentje te toucheren, om anderzijds met grote gulheid bekeuringen uit te delen, indien men dat aanhang wagentje, waarvan de fiscus zijn deel inmiddels heeft gehad, ook werke lijk gebruikt. Vooral voor bromfietsers is de zaak zeer gecompliceerd. Immers, dit handige vervoermid del wordt, in afwachting van een de finitieve wettelijke regeling, door Justitie beschouwd als rijwiel. Met de bromfiets mag dus op de rijwiel paden worden gereden. Men is daarom geneigd vrijwel automatisch te denken, dat wat de fietsers is toegestaan ook voor de bromfietsers geldt. En daar fietsers wél een aanhangwagentje mogen meevoeren, menen vele bromfietsers hiertoe ook gerechtigd te zijn. Daarmede rekent men echter ge heel buiten de waardwant met betrekking tot dat aanhangwagentje ziet Justitie de bromfiets plotseling weer als motorrijwiel. 1 Voor een bromfiets moet wegen belasting wofden betaald, voor een bromfiets met aanhangwagentje moet méér wegenbelasting worden betaaldmaar dat aanhangwa gentje mag niet op de weg komen, andera volgt proces verbaal. In verband met de onbillijkheid, die hierin ligt, heeft de A.N.W.B., teneinde verdere verwarring te voorkomen, zich onlangs tot het Mi nisterie van Financiën gewend en verzocht aan de betrokken belas tingambtenaren op te dragen geen belastingkaarten meer af te geven voor aanhangwagentjes aan motor rijwielen, daar de Verkeerswet het gebruik daarvan niet toestaat, Het Ministerie stelt zich echtei op het standpunt, dat afgifte van de be doelde belastingkaarten niet kan worden geweigerd, daar ingevolge Artikel 123 van het Wegenverkeers reglement ontheffing kan worden verleend van het verbod aanhang wagens achter motorrijwielen mede te voeren. Wel zal op de belasting kaarten voortaan de aantekening worden gemaakt „dat de afgifte de houder niet ontheft van de verplich ting tot het vragen van een onthef fing als bedoeld ln Artikel 123". De A.N.W.B. merkt hiertfij overi gens op, dat het aanvragen van be doelde ontheffing niet eenvoudig is. Deze dient n.l. voor het berijden van wegen binnen de bebouwde kom te geschieden bij B. en W. van elke gemeente afzonderlijk, voor wegen buiten de bebouwde kom, geen rijks wegen zijnde, bij het College van Gedeputeerde Staten der betreffen de provincie en voor het berijden van rijkswegen bij de Minister van Verkeer en Waterstaat. Het aantal aangiften van kinder verlamming, dat thans uit de meest getroffen gebieden Oost-Brabant, Noord-Limburg cn Zuid-Limburg per dag binnenkomt is in verhouding tot de aangiften der vorige weken, dalende. Voor het eerst is Maandag uit Limburg geen enkel nieuw ge val gemeld. Dat het aantal dagelijk se aangiften minder hoog is dan eni ge weken terug, mag echter geen aanleiding geven tot optimisme. Wij constateren eenvoudig het feit, al dus dc hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. C. Banning te 's-Gravenhage en de inspecteur in algemene dienst, speciaal belast met het toezicht op de besmettelijke ziek ten, dr. G. D. Hemmes te Utrecht tijdens een onderhoud met het ANP. Natuurlijk vervult het optreden van de ziekte ons met zerg, maar voor een paniekstemming bestaat geen reden, zo werd er aan toege voegd. Zo is er ook geen reden voor buitenlanders om ons land op grond van het optreden van polyomelitis te mijden, hetgeen schijnt te zijn voorgekomen naar aanleiding van eon waarschuwing in een Ameri kaans blad. In de werkkamer van dr. Banning hangt een kaart van Nederland, waarop zorgvuldig alle gevallen van de ziekte worden aangegeven sinds 1 Januari van dit jaar. We hebben steeds gevallen van kinderverlam ming gehad, zeide de hoofdinspec teur, het was altijd zo, dat het op treden der ziekte verdwijnt zodra de koude maanden komen en zodra het weer warm wordt komt ze weer op dagen. Van 1 Januari tot en met 3 Juni zijn er 98 gevallen geweest, dit in tegenstellling tot vorige jaren, toen practisch in winter en voorjaar zich in het geheel geen gevallen voorde den. Na 3 Juni is het aantal sterker opgelopen dan normaal. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zijn 701 nieuwe gevallen opgegeven en wel in Juni 149, in Juli 369 en in Augus tus (tot en met Maandag 11) 183. Op dit ogenblik zijn dus in totaal 799 gevallen opgegeven. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd in Zuid-Limburg, Noord-Limburg en Oost-Brabant. Midden-Limburg bleef practisch vrij. Van deze haarden uit is de ziekte langzaam over het gehe le land gegaan, waarbij enige gebie den nagenoeg vrij zijn gebleven, zo als b.v. Zeeland en Drente. Over de wijze van verspreiding valt niets te zeggen. De eerste ge vallen hebben zich voorgedaan in afgelegen huizen en boerderijen, die vrijwel geen contact hebben met de dichter bewoonde streken. Blijkens de opgaven van het Cen traal bureau voor de statistiek heeft de kinderverlamming in de periode van 1 Januari tot en met Juni negen sterfgevallen ton gevolge gehad. On der de patiëntjes beneden vier jaar kwamen merkwaardigerwijs geen sterfgevallen voor. In de groep van 5 tot 14 jaar vier en in de groep bo ven 15 jaar vijf sterfgevallen Be trekkelijk weinig mensen boven 15 jaar worden door de ziekte aange tast. Het grootste contingent ziekte gevallen treft men aan in di groep van 0 tot 4 jaar. Het aantal ziektegevallen, waarbij zich geen verlammingen voordoen bedraagt 1 op de 5. In een groot aan tal gevallen verdwijnen de verlan- mingen spoorloos. Van de ziektege vallen eindigen 10 a 15 procent met blijvende en dan uitsluitend lichamelijke invaliditeit. Omtrent de frequentie van de ziekte werden ons nog de volgende cijfers verstrekt. In 1929 was het aantal gevallen per 100.000 inwoners 6,6; in 1930 7.6; in 1938 7,9; in 1939 4.6; in 1941 4.9; in 1943 21.4 (qpide- mie te Amsterdam), in 1944 13.4; in alle hiervoor niet genoemde jaren lag het cijfer op 3 of lager. Thans is het ongeveer 7.9. Spoorlokettist verkocht kaartjes ten eigen bate De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. A. S. de Muinck Keiser, heeft gistermiddag wegens verduistering een jaar ge vangenisstraf, waarvan acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist tegen de 25-ja- rige B. K. uit Amsterdam. De verdachte is in December 1945 in dienst gekomen bij de Nederland se Spoorwegen als stationsambte naar. Hem werd ten laste gelegd, dat hij als lokettist op het Centraal Sta tion te Amsterdam in de periode Ja nuari 1952 tot en met 15 April 1952 600 retourkaartjes derde klasse Am sterdam—Den Haag heeft weggeno men en de opbrengst van de ver kochte kaartjes (,ruim 500 stuks) ten eigen bate heeft aangewend. Voorts dat hij zich een bedrag van 39.65, dat door een hoofdconducteur werd afgedragen, heeft toegeëigend. De verdachte vertelde, dat hij zes pakken van elk 100 kaartjes uit de voorraadkast heeft genomen en de kaartjes door collega's heeft laten verkopen, omdat hij zelf aan het lo ket voor doorgaande reizigers zat, waar dergelijke kaartjes vrijwel niet worden verkocht. Het bedrag van ruim 2000, waarvoor de Nederlandse Spoorwe gen werd benadeeld, is later door de vader van de verdachte betaald. De verdediger, mi. Van Everdin- gen, verzocht de onmiddellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank wees dit verzoek af en be sloot op 26 Augustus uitspraak tc doen. toen hjj een brief met een niet aan getekende geldzending in zijn zak stak. Gisteren heeft dc inmiddels ontsla gen PTT-man terecht gestaan voor de rechtbank te Arnhem. Uit het ver hoor bleek, dat hij had ontdekt, dat brieven, die hij aan een bepaald adres in zyn wijk bezorgde, vaak geldzen dingen bevatten. Het werd een ge woonte, van tijd tot tijd dergelijke (niet-aangetekende) brieven in zijn zak te steken. De officier, mr. W. de Vries eiste togen verdachte, die een vaste positie heeft verspeeld, drie maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de echtgenote van de on eerlijke besteller, die het door dief stal verkregen geld van haar man had geaccepteerd, luidde de eis twee weken gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Koeien worden handiger Bij alle wonderen, die in en om het rundvee in de laatste eeuw zijn volbracht, voegt zich thans een nieuw apparaat, dat in de droge land streken de koe in de weide haar eigen water op laat pompen. Een Duitse uitvinder construeerde een pomp met een holle zwengel. Aan het einde van die zwengel zit een drinkbakje, waarin zich onder een rooster een beetje water bevindt. Als een koe wil drinken, dan zal zij trachten dit water te bereiken. Daar door wordt de zwengel naar bene den gedrukt. Op deze manier opge pompt water loopt in het bakje en de lafenis begint. Een contragewicht trekt de zwengel omhoog. Wil de koe dus meer water, dan zal zij, zoe kende, opnieuw duwen cn pompen. De koeien leren dit kunstje zeer gauw en gaan dan erg handig met de pomp om. Geblekenis, dat rundvee op die manier water van zes meter diepte kan oppompen. Indien 'n fil ter in de stijgbuis wordt toegepast, dan wordt die diepte geringer. De koeienpomp wordt op een proefbe drijf onder Putten toegepast. Slagen meerdere proeven, dan wordt be reikt, dat door helder, fris drinkwa ter de gezondheidstoestand van het vee, zowel als de melkwinning gun stig worden beinvloed. tuinder H. J. A. en de 23-jarige landbouwer T. R. M. te Doornenburg (gemeente Bemmel) verdacht van mishandeling van de wachtmeester der rijkspolitie J. E. M. Woltering. De politieman is daarbij ernstig aan de ogen gewond, doordat een zijner aanvallers hem met zijn vingers in de ogen stak. De officier, mr. W. de Vries, eiste acht maanden gevange nisstraf tegen ieder der verdachten, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar, gedurende welke periode zij zich Ongelukkig schot van jachtopziener Boete en vooru). straf Voor de Arnhemse rechtbank hêeft gisteren terechtgestaan de jachtop ziener G. W. V. te Mook. Deze wordt er van verdacht, op 10 April met een schot hagel de wildstroper J. uit Groesbeek, op verschillende plaatsen te hebben gewond. J. had strikken uitgezet en de jachtopziener ging op de loer liggen, om de stroper te betrappen'. Toen de man zijn strikken kwam controleren riep de jachtopziener „halt, politie", waarop de Groesbeker de vlucht nam'. Verdachte zond hem twee schoten hagel en een kogel uit zijn drieloopsgeweef na. Het eerste schot moet J. hebben getroffen, maar de stroper bleef echter doorlopen. „Ik ben tot nog toe in de veron derstelling, hem niet te hebben ge raakt. Deze man komt overal stro pen," zeide verdachte. Hij zeide op 70 meter afstand het eerste schot te hebben gelost. Volgens de getroffene die zich thuis onder dokters behan deling had moeten stellen (hij was overdekt met wondjes), had de jacht opziener op 30 meter afstand het be wuste schot gelost. De officier van justitie, mr. W. de Vries' zeide in zijn requisitoir, dat hier geen sprake kon zijn van opzet tot het raken van de stroper. Wel is volgens de officier hier sprake van grove schuld. De jachtopziener heeft niet voldoende rekening gehouden met de spreidingsmogelijkheden van de hagelkorrels. Daar mag worden aangenomen, dat verdachte in het vervolg voorzichtiger zal zijn, wilde de officier zich bepalen tot het eisen van vijftig gulden boete en een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak over veertien dagen. ARNHEMSE RECHTBANK Verzet tegen politie moet krachtig tegengegaan worden Voor de Arnhemse Rechtbank sten- j moeten onthouden van het gebruik den gisteren terecht de 22-jarige van sterke drank. Het was in de nacht van 2 op 3 Juni, na afloop van een schutters feest in Doornenburg dat verdachte A. het aan de stok kreeg met een ze kere D. Toen A. de ander aanviel "kwam de agent tussen beide om de vechtenden te scheiden, maar hij werd door A. en later ook door M. geattaqueerd. Gedurende de vecht partij kwam de politieman op de grond terecht en werd toen gestompt en geslagen en ook in de ogen gesto ken. Hij kon zich slechts bevrijden door gebruik te maken van zijn vuur wapen. Van beide verdachten zijn on gunstige reclasseringsrapporten uit gebracht; zij maken veel misbruik van sterke drank. De officier wees er met nadruk op, dat de politieman volkomen in zijn recht stond. Er wordt in toenemende mate verzet te gen de politie gepleegd en hieraan moet paal en perk worden gesteld, aldus spr. Mr. De Vries zeide de voorwaardelijke straf te hebben ge vraagd als middel om drankmisbruik door deze verdachten tegen te gaan. Maar bij het eerste 'beste borreltje worden zij in de kraag gepakt. Uitspraak over veertien dagen. KRIJGSRAAD TE VELDE Zware straf voor desertie Voor de Kraagsraad te Velde- West had zich hedenmorgen de 22- jarige soldaat J. L. uit Loosduinen te verantwoorden, omdat hij in Maart jl. van zijn onderdeel, het regiment zware luchtdoelartillerie, Is wegge lopen. L., een varensgezel in het bur gerleven, kon op het ogenblik, zoals hy voor de Krijgsraad verklaarde, zijn verlangen naar de zee niet meer de baas. Hij begaf zich met zijn broer, die ook was gedeserteerd, naar Ant werpen. Toen hij daar geen schip kon krijgen, monsterde hij met zijn broer in Rotterdam op het Noorse sa. „Makefjell". In Juni in Rotterdam teruggekeerd, werd door de politie van boord gehaald. Zijn broer ont snapte aan de aandacht der politie. De auditeur-militair achtte 'n strenge discipline nodig om L. op het goede pad terug te brengen. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf met aftrek en drie maanden strafklasse. De krijgsraad van heden werd voorgezeten door luit-kolonel prof. mr. J. M. van Bemmelen, de Leidse hoogleraar in de criminologie, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is geroepen. Het feest was te vrolijk „We maken je hartstikke kapot" Op 17 Mei werd ter gelegenheid van de opening van het Amsterdam Rijnkanaal tt Rijswijk bij Ticl een erepoort opgericht. De feestcommissie was royaal met het schenken van gra tis sterke drank en zo bleef het tot laat in de avond een luidruchtige boel rond de erepoort. Onder de feestvierder» bevonden zich de drie landarbeiders H. Toen de rijkspolitie-agent Van Kes- sel, in burger, de menigte trachtte te verspreiden, werd hij plotseling aangevallen door een der broers. De agent trachtte zich te verweren, maar werd nu van alle kanten aangepakt. Vechtend kwam de agent onder aan de dijk terecht, waar de broers H. een poging deden, de man te wurgen, roe pend: „We maken je hardstikke ka pot". Toen de aangevallene door slaan met zijn gummistok zich enigszins kon vrijmaken, werd h(j door de oud ste der broers met de klomp in het gezicht getrapt. De broers ontkenden voor de Arn hemse Rechtbank te hebben gevoch ten. Wel erkenden tv/ee hunner dron ken te zijn geweest. Do agent zeide, dat hij zeker zou hebben geschoten, als hij z(jn pistool bij zich had ge had. De Officier, mr. W. dc Vries, wees er in zijn requisitoir op, dat de agent zijn plicht deed en toen door de drie broers werd aangevallen. De zaak had veel ernstiger kunnen aflopen. Verdachten mogen var geluk spre ken, dat de politieman hier als getui ge aanwezig kan zijn. De officier eiste tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen elk der broers. Mr. v. d. Berg oefende crltiek op dc wijze, waarop de feestcommissie op drank had getracteerd. De drie broers staan niet ongunstig bekend. Pleiter vroeg om uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. Toen de heer W. Sukkel gister avond met zijn echtgenoot, achter zijn woning aan de Langstraat te Hilversum, op een bank zat, werd hij plotseling door zijn medebewoner, de 66-jarige D. P., met een grote steek- bijtel aangevallen. Het slachtoffer kreeg een bloedende hoofdwonde, die echter zoals bij behandeling bleek niet van zeer ernstige aard is. De dader nam de vlucht, doch heeft zich later bij de politie gemeld. Het is nog een raadsel, wat de aan leiding tot de daad kan zijn, want zover bekend bestonden er geen moeilijkheden tussen beide mannen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5