Leids Merenplan opnieuw in Warmonds raad ter sprake De derde Parochiekerk te Lisse WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE K-AD - PAGINA Z Legio opmerkingen naar aanleiding van afgekomen concept-vergunning Naar aanleiding van het verstrek ken van een concept-vergunning door Ged. Staten aan de gemeente Leiden tot 't doen van diepgravingen in de Zwanenburger- en Broekpolder, wel* ke concept-vergunning aan het ge meentebestuur van Warmond ter in zage was gegeven tot het maken van opmerkingen, kwam de Warmondse raad gisteravond bijeen tot bespre king van het Leidse Merenplan. De bespreking werd ingeleid door de voorz., burg. jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. Spr. achtte de gevoelens van Warmond, ten aanzien van het Leidse Merenplan genoegzaam be kend en ging hier derhalve niet op in. Dat Ged. Staten de concept-vergun ning aan Warmond hebben toege zonden met het verzoek, evt. opmer kingen te maken, stelde hij zeer op prijs, aangezien een dergelijke han delwijze bij de wet niet dwingend is voorgeschreven. Niet helemaal reeël vond de voorz. het, dat slechts een termijn van drie weken werd toege staan om eventuele opmerkingen ken baar te maken. Deze termijn is te kort voor een gedegen schriftelijk antwoord. Daarom was een maand verlenging gevraagd. Bij het bestu deren van het concept was het spr. opgevallen, dat twee dingen niet klopten. De vergunning geldt slechts voor een gedeelte van het plan (nl. de percelen var. de boeren Breedijk en Overes, welke percelen Leiden in eigendom heeft), maar uit de tekst valt op te maken, dat men het her haaldelijk over het gehele schetsplan heeft. Voor het noordelijk gedeelte geldt de vergunning echter niet. Hiermede is het oorspronkelijke plan van 3 meren intussen terugge bracht tot een half meer. Toch bleef de voorz. tegenstander. Op de eer ste plaats zeide hij er geen voordeel voor de watersport in te zien en ver volgens zou bij de uitvoering van het plan het Warmondse uitbreidings plan in gevaar komen. De Zwanen burgerpolder is bij uitstek geschikt voor de vestiging van agrarische be drijven. Een amputatie. De tweede spr., weth. Dekker, noemde het Leidse Merenplan een onzalig plan, waarmede Warmond 'n nooit meer te herstellen amputatie zal ondergaan. Ongeveer 40 h.a. waar devolle weidegrond wil men thans gaan veranderen in een onproductie ve watermassa, alleen om de zand winning voor Leiden goedkoper te maken. Volgens het eeiste pldn zou Leiden 12 millioen m.3 zand kunnen betrekken en daarbij 1.50 per m.3 besparen. Nu het plan teruggebracht is tot 6 millioen m.3 zand is het de vraag of men nog ƒ1.per m.3 zal- kunnen besparen. Hier staat dan te genover een verlies van 40.000 per jaar door het verdwijnen van cultuur grond. Spr. achtte het onrecht, dat de ene buurman bij do andere binnendringt en daar tegen de gerechtvaardigde wens van de bevolking in een plan gaat uitvoeren. Ged. Staten zeggen zo besloot spr. dat zij in kwes ties als deze geen verschil maken tussen grote en kleine gemeenten, maar ik zou wel eens willen zien, wat er gebeurde, als wij een dergelijk plan in Leiden zouden trachten uit te voeren. Een soort inbraak. Weth. Do Greef vestigde er de aan dacht op, dat de eerste boringen wa- De honderdduizend is er uit In de vijfde klasse, 15e lijst van de 516e Staatsloterij is op het num mer 14560 een prijs van 100.000 ge vallen. De series van dit lot zijn ver kocht door collecteurs in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Tilburg. De serie die door de Utrechtse col- lectrice van de Staatsloterij werd verkocht, werd uitgezet in „twintig- jes". De gelukkigen voornamelijk „kleine luiden" wonen allemaal in Utrecht. Gelukkige visvrouwen. Een van de series van dit nummer, in handen van collecteur Dc Zwart aan de Noordmolenstraat te Rotter dam, is verkocht aan de gezamen lijke visvrouwen van het Noordplein. Die hebben over geluk niet te klagen, want twee loterijen geleden wonnen zij de 30.000 met een premie van 1000.Vermoedelijk is dit buiten kansje de oorzaak geweest dat zij nu een heel lot hadden kunnen kopen, waarop thans de 100.000 is gevallen. En dat nog wel op de dertiende. In Tilburg werd een serie van het lot verkocht door de collecteur P. Roef Jr. De serie werd uitgezet in negen „twintigjes", drie „tientjes" en een kwart lot. Een van de series van het lot num mer 14560 der Staatsloterij, waarop de 100.000 is gevallen, was ver kocht in de Jordaan te Amsterdam. De gelukkigen zijn een groep werk sters uit een particulier bedrijf, die een half lot hadden genomen. Voorts enige personen uit een rijksbedrijf, die een kwart lot bezitten en de rest bij particulieren. De collecteur was minder opgewonden dan zijn klanten zullen zijn, want hij heeft reeds et telijke malen de f 100.000 uitbetaald. ren geschied onder het mom van drinkwatervoorziening. De Leidse wethouder Jongeleen had dit tijdens een bespreking zelf gezegd. Een der gelijke camouflage kon spr. niet an ders vergelijken dan rnet een in braak. Deze handelwijze was het Leidse gemeentebestuur onwaardig. De ontgronding is voorts lijnrecht in strijd met het streven der regering om de agrarische productie te verho gen. Als eerste raadslid voerde de heer Vergeer het woord. Hij was B. en W. dankbaar voor hun activiteit om de uitvoering van het Leidse Merenplan te voorkomen. De watersport is met het plan niet gediend, omdat 't meer waarschijnlijk wegens verzilting van Rijnlands boezemwater afgesloten zal moeten worden. Er zijn overigens wel manieren van zandwinning, die ge paard gaan met grondverbetering Niet 40 h.a. maar 115 h.a. zijn met deze plannen gemoeid i.v.m. de ver zilting. Als men nagaat, dat voor twee stuks melkvee 1 h.a. land no dig is en de geschatte opbrengst 7000 liter melk per jaar is, hetgeen neer komt op 1400.dan is er bij de pitvoering der plannen een op brengstderving van 159.600 per jaar. Door het verziltingsgevaar worden voorts de omliggende polders de dupe. De voorz. antwoordde hierop, dat in de opmerkingen op de concept-ver gunning men niet op waterstaatkun dig terrein van de diverse polders kan treden. Het terrein van andere publiekrechtelijke lichamen ligt bui ten de competentie van het gemeen tebestuur. Wat zijn de motieven van G. S. De heer v. Vliet merkte op, dat uit de concept-vergunning niet bleek, welke economische motieven Ged. Staten hadden doen besluiten de ver gunning te verlenen. Als men na gaat, dat inpoldering per h.a. op 1 ton neerkomt, dan gaat 'men zich afvragen, of de economische motie ven van Warmond tegen het plan wel voldoende naar voren zijn ge bracht als tegenwicht van de Leidse motieven. De voorz. antwoordde, dat alle mo tieven tegen het plan mondeling naar voren waren gebracht bij de bespre kingen met Ged. Staten en de mi nister van landbouw. Alleen tussen Leiden en Warmond was wat dit be treft niet van gedachten gewisseld. Op de vTaag, wat Ged. Staten had bewogen de vergunning te verlenen, zeide de voorz.: „Het motief is uit breiding van de recreatiemogelijkhe den in deze provincie.". De heer v. Vliet antwoordde hierop, dat dit motief verviel, als Rijnland het meer zou afsluiten. Hij drong er op aan om in het verzet tegen de Leidse plannen hierop sterk de na druk te leggen. De heer J. v. d. Voet zeide, dat de verzilting ook nadelen zou brengen voor de bloembollenbedrijven. Weth. Dekker merkte naar aanlei ding hiervan op, dat de bloembollen kwekers deze zaak bij Bloembollen cultuur aanhangig zouden kunnen maken. De heer v. d. Voet zeide, dat de pl. afd- van deze organisatie reeds rapporten had opgevraagd bij Rijn land, maar dat deze nog niet kon den worden verstrekt, omdat er nog te weinig gegevens bekend waren. Nu ook tegen. De heer Nijman, die aanvankelijk wel iets in het plan zag, maar be treurde, dat er cultuurgrond mee verloren ging, was er nu volkomen tegen. Hij meende, dat het plan voor de watersport voordeel had, maar als Rijnland het meer afsluit, is dit voordeel verdwenen. Op een vraag van de heer v. El- burg antwoordde de voorz., dat de vergunning wordt verleend door Ged. Staten, waarna beroep bij de Kroon mogelijk is. Bij waterstaatkundige wijziging van de polder moeten echter ook Prov. Staten gehoord worden. Ook de neer v. Elburg meende, dat het landschapsschoon bij de uitvoe ring der plannen schade zou lijden. De heer v. Schie, bewoner van de Zwanenburgerpolder, meende dat het land achter de nieuwe dijk last van het doordringende water zou hebben. Vele jaren zou de opbrengst van deze gronden hierdoor minder zijn. De heer Vergeer nam het op voor de pachters. De eigenaren worden minder gedupeerd dan de pachters. Wat gebeurt er met deze mensen? Zij staan volkomen machteloos. Kan de gemeente iets voor hen doen? De voorz. zegde toe ook de belan gen van deze mensen te laten gelden. Op de vraag van de voorz. of er iemand voor het plan was, kwam geen antwoord. Hierna machtigde de raad B. en W. alles in het werk te stellen, om de Leidse plannen tegen te gaan. Er zal door B. en W. een brief met bemer kingen worden opgesteld t.a.v, de concept-vergunning. Hierbij zullen de raadsleden Vergeer en Nijman. i'e ir. de commissie, welke zich met het Leidse Merenplan bezighoudt, zitting hebben, worden betrokken. Tenslotte werd een voorstel van de voorz. goedgekeurd om Dinsdag a s. een persconferentie te beleggen, waarop een uiteenzetting zal worden gegeven van de gevolgen, die de uit voering van het Leide Merenplan voor Warmond zou hebben. De rest van de agenda. De rest van de agenda werd snel afgewerkt. Eesloten werd afwijzend te beschikken op het verzoek van de „Vebo" te Leiden om een garantie te verlenen van 1 cent per inwoner ter dekking van een eventueel te kort van de in September a.s. te or ganiseren Vee- en Zuiveltentoon- scelling. Wel zal wederom eer bedrag van 25.beschikbaar worden ge steld voor de aankoop van een prijs. Besloten werd de asschuur te ver huren aan de heer A. J. van Stijn en het pand Dorpsstraat, dat thans door verbouwing geschikt is voor dubbe le bewoning te verhuren aan P. Kaa en T. van Est. De heer Van Rijn wees er in een uitvoerig, betoog op, dat de familie Van Est, die haar vorige wo ning moest verlaten, door deze be woning niet beter wordt. De voorz. wees er op, dat voor deze familie geen andere woonruimte aanwezig was. Hij zegde echter toe deze aangelegen heid in het licht van de door de heer Van Rijn genoemde feiten opnieuw in de vergadering van B. en W. te zullen bespreken. Besloten werd een bedrag van ƒ2500 beschikbaar te stellen voor verbetering van woningen. Besloten werd tot intrekking van het raads besluit van 19 Mei 1952 strekkende tot verhuur van de gronden „Lee- vliet" aan de heer H. van Dam. De voorz. zegde toe, dat met de belan gen van de huurder rekening zal worden gehouden. Besloten werd aan de heer J. H. Haverkort cp zijn verzoek en zulks wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag te verlenen als gemeente-ontvanger en administrateur van het gemeentelijk waterleidingbedrijf en wel met in gang van 1 October a.s. Bij de rondvraag wees de heer v. Schie er op, dat dit jaar een zekere onrust was ontstaan bij de kampeer ders in deze gemeente, naar aanlei ding van de toepassing van de kam- peerverordening. Deze verordening, aldus spreker, die dateert van 1938, eist enige herziening. De voorzitter zei, dat een nieuwe kampeerwet op stapel staat. Hij stelde voor in af wachting van de totstandkoming van deze wet aan de thans bestaande ver ordening niet te dokteren. De heer v. Schie kon zich hiermede" verenigen. WASSENAAR Driejarig meisje doodgereden VOOR OGEN VAN MOEDER Gistermiddag om 5 uur is op de Rijksstraatweg bij de Eikenlaan te Wassenaar een wel zeer tragisch on geluk gebeurd. Het 3H-jarig dochter tje van de familie Houweling uit Delft stond met haar moeder en een tante bij de bushalte en speelde aan de kant van de weg tussen het fiets pad en de rijbaan. Toen een truck met oplegger, bestuurd door de 42- jarige A. v. d. L. uit Dordrecht, reeds voor een deel was gepasseerd, liep de kleine onverwachts op de weg en werd voor de ogen van de hevig ontstelde moeder door het achter wiel overreden. Het kind was op slag dood. Voor het examen tolk/vertaler Engels, slaagde te Amsterdam de heer N. Jansen. LISSE de heer P. A. Roels Jr., onderwij zer aan de openbare lagere school te Lisserbroek, slaagde te Haarlem voor het B-gedeelte van het hoofd-akte examen. Milddadigheid en inzicht wrochtten een schone tempel Op het patroon-feest van de nieu we parochie, het feest van het On bevlekt Hart van Maria, wordt de eindpool bereikt van de bouw van de nieuwe kerk te Lisse- Die dag zal de kerkconsecratie, welke ver richt zal worden door mgr. J. P. Huibers, bisschop van ons diocees, de bekroning zijn van de kerkbouw. Door die plechtigheid immers Avordt dit huis tot het huis van de paro chie, de tempel Gods. Tevens Avordt die dag de bekroning op het werk a'an al diegenen, die hebben meege- Averkt aan de totstandkoming er van. Wij denken hier aan het werk van pastoor Van Zuylen, de herder van de Moederkerk, die met zijn kerk bestuur reeds geruime tijd geleden het initiatief nam tot het stichten van de nieuwe parochie en die dit initiatief gepaard liet gaan met de schenking van de benodigde bouw grond door de moederparochie. Daarenboven voerde deze pastoor met zijn kerkbestuur de nodige be sprekingen met het gemeentebe- aan de frontzijde een deel afgeno men om als nartex bestemd te wor den. Deze staat in open verbinding met het voorerf van het kerkdomein. De zijbeuken en de nartex zijn plat af gedekt, terwijl de muren er van een bekroning hebben gekregen door een groot overstek, bestaande uit drie pannenlagen. De middenbeuk heeft als climax een gesloten absis, waarin het hoofd altaar is geplaatst. De zijbeuken en de middenbeuk zijn gescheiden door colonnades van betonzuilen afgedekt met een beton-balk, waarboven een fries en een kroonlijst zijn aange bracht. Op die kroonlijst zijn de ramen geplaatst. De middenbeuk heeft een pla fond met achthoekige cassetten, ge maakt van hout en board. Het board van de cassetten is naturel gelaten terwijl de houten omlijstingen ervan zijn gevernisd. De overgeschoten vlakken tussen stuur om te geraken tot de aankoop de cassetten zijn bruin geschilderd, gronden, die eerstens voldoende zouden zijn voor de stichting van een volledig parochiecentrum, om vattende kerk met annexen, scho len en een parochiehuis en twee- dens een goede ligging zouden heb ben ten opzichte A'an het gebied van de nieuwe parochie. Het gekozen terrein voor dat cen trum, ca. 2 h.a. groot, in de grote bocht van de Oranjelaan blijkt een uitstekende keuze geweest te zijn. Die keuze getuigt van een groot in zicht aangaande de situëring van een parochiecentrum. Hierdoor is hét immers mogelijk geworden om het kerkgeboüw een waardige situëring te geven in het Noordelijk deel van het uitbreidings plan van Lisse-dorp. Tevens wordt daardoor de afstand voor de paro chianen, wonende aan de Lisserdijk (gemeente Haarlemmermeer) tot de nieuwe kerk tot normale proporties teruggebracht. Voorts denken Avij hier aan het werk van de bouwpastoor Staade- gaard, die met zijn kerkbestuur, de hun aangeboden grondslag uitbouw de tot het huidige resultaat. Door een grote samenwerking van alle lagen van de bevolking, gestimuleerd door. de Willibrordus-Stichting, die de zorg draagt voor de activering van de gehele parochie ten aanzien van de financiële bijdragen voor de bouw van de kerk, is een aanzien lijke som geld bijeen gebracht. De schildjes-actie bracht meer dan 25.000.— od. Andere acties zoals bollen veilingen, jeugd-spaaracties maakten het mogelijk dat aan de in terieurverzorging a'an de kerk meer gelden besteed konden worden, dan oorspronkelijk was geraamd. De kerk is gesitueerd op een groot kerkdomein, ca. 60 x 90 m, hetwelk door een hoge haag en een dubbele rij bomen rondom duidelijk geac centueerd zal worden. Aan de Oost zijde van dit domein ligt de pastorie, door een verbindingsgang verbonden met de kerk. Aan die gang liggen de Sacristie en de zaal. Aan de voorzijde van het kerkdomein ligt een pleinvormig element, als overgangsmotief in de Nassau-straat en dat domein. Aan de Oostzijde van het domein ligt een open veld. wat omsloten wordt door het pastoriedomein en het domein van het toekomstige pa rochiehuis. Aan de achterzijde van de kerk ligt een groot veld, waaraan thans reeds de U.L.O.-school ligt en waar aan in de toekomst alle parochiële scholen komen te liggen. Hierdoor heeft iedere ruimte, ge legen tegen het kerkdomein, zijn eigen betekenis en zijn karakter. Aan de voorzijde dus een plein-mo tief, aan de zijkanten groene velden, aan de achterzijde speelvelden met scholen. Het overschot van het kerkdomein wordt benut als kerkhof waardoor traditie van de voorvaderen in behalve de In die vlakken aange brachte rozetten, die weer zijn ge vernisd. De plafonds van de zijbeuken zijn balken-plafonds, Avaartussen bims- beton-cassetten-platen liggen. Al het beton is in zijn natuurlijke kleur en samenstelling gelaten. De kalkzandsteen-muren zijn met een kalkspecie zeer dun afgestre ken, zodanig, dat de structuur van het metsehverk zichtbaar is geble ven. De vloeren van de kerk zijn af- gecement met een zwarte cement- specie. De vloer van het priesterkoor ver toont een stramien van Noorse lei tegels met banden van willekeurige lichtkleurige marmerstrekken. Het hoofdaltaar is van wit mar mer afgedekt met een mensa van pe tit granit. De eindpanelen van dit al taar hebben reliefwerk, aangebracht door Niels Steenbergen uit Tete- ringen. Deze reliefs zijn kruismotieven met aan de voet er van korénaren en wijnranken. Het overgeschoten middenvlak be vat een kruis met aan weerszijden de tekst „Locus iste a Deo factus, in aestimabile sacramentum est". Het tabernakel is rond. Door het aanbrengen van gesmede banden zijn een groot aantal paneeltjes ontstaan. Op de kruisingen van de banden zijn koperen knoppen aangebracht. De banden en panelen worden met mo tieven en symbolen beschilderd door B. Meddens uit Hilversum. Het kruis en de kandelaren zijn van gesmeed ijzer met koperen nodussen. Op het kruis wordt een koperen corpus aan gebracht, vervaardigd door Jan Noyons uit Utrecht. Het priesterkoor is afgescheieden door een houten communiebank, welke wit gelakt wordt. Ook de zij altaren zijn van hout en worden eveneens wit gelakt, terwijl op de voor-panelen ornamenten worden aangebracht. Aan de achterzijde van de zijbeu ken zijn de Maria- en doopkapel, ter weerszijden van de nartex. De Maria-kapel is van daaruit toe gankelijk, omdat die de gehele dag geopend zal blijven voor een bezoek aan het Maria-altaar. Dit altaar is een eenvoudig gemetseld altaar, waarop een houten drieluik wordt aangebracht, dat vervaardigd wordt AFDALING IN DE AARDKORST Vier leden van de dertien man sterke en ondeh leiding van de Bel gische professor Max Cosyns staande groep onderzoekers, die in Zuid- West-Frankrijk, nabij de grens van Spanje, de loop van 'n ondergrondse rivier bestuderen, bevinden zich nu op de bodem van een grot in de Py reneeën, die 505 meter onder de aardoppervlakte is gelegen. Dit is 't ae iraaiue van ue TOuivaucicu Sxs Lisse weer wordt voortgezet om de neerda overledenen rond de kerk te begra-" 'na ro' ven. Dit kerkhof zal zich moeten ontwikkelen tot een groen veld, Avaarin uitsluitend eenvoudige krui zen en zerken komen te liggen. De kerk is een basiliek, waarbij de zijbeuken de grootst mogelijke maat hebben gekregen. Bovendien is ling is bereikt. De ondergrondse rivier loopt van zijn oorsprong naar de grot. De onderzoekers hebben nu 60 kg. lichtgevende a'erf in de grot laten zakken. Men wil deze verf in de grot werpen, zodat bovengrondse waarne mers kunnen zien xvaar de oorsprong van de ondergrondse rivier is. door Cor van Geleuken te Amster dam. Dit luik stelt Onze Lieve vrouw van Fatima voor, staande op de eiken stronik en omgeven door de drie kin deren. De zijluiken vertonen Engel- figuren, aanbrengende de symbolen van gebed en boete. In dit kapelletje bevindt zich een glas-in-loodraam van Karei Traut- aa'ein te Haarem/, die ook voor de doopkapel een raam ontwierp en maakte. Deze kapel ligt enkele tre den lager dan de kerk en heeft als plaatsbepaling voor de vont een rondlopend muurtje. De kronen van de middenbeuk zijn van gesmeed ijzer, met enkele kope ren ornamenten. Het zijn' platte transparante schijven, afhangende aan gesmede kettingen. Ze zijn ver vaardigd door de fa. Koelman te Oegstgeest. A. P. KATWIJK PAARD WERD SLACHTOFFER VAN AANRIJDING. Gistermiddag werd het paard van de landbouwer M. v. d. Marei bij Duinoord aangereden door een vrachtwagen. Het paard werd zo zwaar gewond, dat de veearts Ander son het dier op de plaats van het ongeluk moest afmaken. Naar de schuldvraag stelt de politie een on derzoek in. De Leidse politie heeft een 15-jari- ge jongeman aangehouden, die er een gewoonte van maakte om in kleed gelegenheden van sportvelden por- temonnaies te ontvreemden uit de daar hangende kleren. Getr.: G. van Beelen en A. van der Plas; N. J. van der Plas en C. Berkheij; N. J. M. van Duist en W. van der Bent; C. van Klaveren en A. van der Plas; W. Visser en J. Guyt; C. Verdoes en W. de Mooy; C. van Duyvenvoorde en C. M. Zwa nenburg; G. Hus en M. Kloos. KATWIJK AAN ZEE Strandfeesten Gisteren werden de eerste van de grote strandfeesten, geoganiseerd door de V.V.V., voorna melijk voor de badgasten, gehouden. De feestterreinen Avaren hét terras bij de muziektent aan de Noord-Bou levard en het strand bij de politie post, meer zuiderlijk. Des morgens om 9 uur begon reeds de pret met een dribbelbalspel voor jongens van 9 en 10 jaar. In volgorde had dan plaats: zakdoek wisselen voor jongens; wedstrijd met fop-brilllen voor jongens en meisjes; wasophan gen voor meisjes; Behendigheidswed strijden met autopeds voor jongens en meisjes; behendigheidswedstrijden met rijwielen voor dames en heren. Tegelijkertijd had op het strand plaats: het maken van zandfiguren; wedloop met hindernissen voor groe pen jongens en meisjes; tobbetje ste ken voor jongens en meisjes; volley- bahvedstrijden voor ploegen uit het Noorder-Midder-Zuiderstrand en van het Kampeerterrein en tot slot een handbal wedstrijd op het terrein ach ter het gemeentehuis aan de Nieuwe Duinweg. Het weer was wel wat ruw en de zee onstuimig, wat soms wat hinderlijk was, maar de zon scheen en dat zegt veel. LEIDSCHENDAM Brood in de Vliet Op de Delft- sekade stond een met brood geladen bakker SAvagen. In een onbewaakt ogenblik was de wagen verdwenen De sterke wind was oorzaak dat de wagen in de Vliet terecht kwam. Voor het examen tolk/vertaler, Engels slaagde te Amsterdam de heer J. van Leeuwen. SASSENHEIM Personalia Voor het examen moderne bedrijfsadministratie, slaag de de heer J. v. d. Geest. VOORSCHOTEN De Zondag bij de kerk gehouden collecte, ten bate van het Katholiek Thuisfront heeft opgebracht de som ma van 128,33. Geboren: Gerrit, z. van G. Teske en M. P. den Elzen; Albertus Jacobus, z. van J. J. van Nierop en J. C. Dis seldorp; Han, z. van P. J. van Leeu wen en E. Hendriks. Geboren te 's-Gravenhage: Adriaan Anthonius, z. van C. Jonge- pier en W. R. Willemse. Ondertrouwd: J. A. Zoetemelk 29 j. en J. J. Bergman 27 j. GehuAvd: B. H. Sanders te Wijk bij Duurstede en M. C. G. Weerden burg. Overleden: Hermanus Petrus de Jong 9 dagen, z. van S. de Jor.g en M. H. Karremans; G. B. G. Muijzert 74 j., weduwe van H. Veldhiuzen. Wat lezers schrijven GEMEENTE NOORDWIJK CONTRA VERHUURDERS VAN KAMPEER PLAATSEN Het zij mij vergund naar aanlei ding van het artikel in de Leidse Courant van 8 Aug. betreffende het conflict tussen de verhuurders van kampplaatsen en het gemeentebe stuur van Noordwijk, het volgende op te merken: Het heeft ons verwonderd, dat ons katholieke dagblad de L. C. in deze kwestie zo'n lauwe houding aan neemt. Wanneer we in genoemd artikel lezen, dat er op het kampeerterrein van een der betrokkenen dingen zijn voorgevallen, die niet door de beugel kunnen, aldus Parool; als we wethouder De Wit bij de opening van het buitencentrum „De Blink' horen zeggen, dat de gemeente Noordwijk al genoeg zorg heeft over het Langeveld en als we tenslotte vermelden, dat de Kath. Verkenners in Noordwijk graag week-end-kam- pen houden in het Langeveld, maar deze kampen hebben uitgesteld tot September, dan mogen we toch wel concluderen, dat er ,,iets aan de hand" is in het Langeveld. Wij hadden daarom verwacht, dat de redactie van de L. C., welke toch zeker ook a'an mening moet zijn, dat hetgeen er in het Langeveld gebeurt niet in overeenstemming is met on ze katïiolieke beginselen, in haar ar tikel krachtiger van leer was ge trokken tegen de verhuurders van kampeerplaatsen. We mogen ook aannemen, dat de redactie het eens is met het optre den van het gemeentebestuur en de politie van Noordwijk. Op deze plaats moeten we dan ook 'n pluim steken op de hoed van het gemeentebestuur van Noordwijk. We willen hopen, dat het gemeentebestuur in deze kwestie nog krachtiger zal optreden tegen de verhuurders. Gemeentebe stuur onze hulde! Als in genoemd artikel staat, dat de politie onnodig hard zou optre den, kunnen wij niet anders zeggen, 4an dat het optreden van Hoofdin specteur Merkelbach en zijn mannen ons aller bewondering moet hebben. Wat zij op het moment in het Lan geveld presteren is boven alle lof. Een heel grote pluim voor onze po litie! „Als goede kampleiders Avorden aangesteld', zei Avethouder de Wit, ,.is er de mogelijkheid, dat Aveer een volledige vergunning wordt gege ven". Het is te hopen, dat het ge meentebestuur en de politie hierop nog scherper gaan toezien en het v/are te wensen, dat de voorschriften nog strenger konden Avorden toége- past. Tot slot willen wij hopen, dat onze katholieke pers, al het moge lijke wil en zal doen, om, het ge meentebestuur en de politie van Noordwijk in hun pogen deze „mod derpoel" te doen veranderen in een „heldere plas", te steunen, tot heil van onze jeugd. U hartelijk dankend voor de gege ven plaatsruimte. H. J. A. EGGEN. Noordwijk. (Naschrift redactie: Inzender ver wijt ons lauwheid in de onderhavige kAvestie, omdat in het artikel van 8 Augustus niet krachtiger van leer is getrokken tegen bepaalde kampeer- gelegenheden in het Langeveld. Maar het is helemaal geen artikel! Het is een verslag, en in zoverre wij kunnen nagaan, een in zijn beknopt heid vrij objectief verslag, van het besprokene op een „hearing" der betrokkenen, waarvan de mening, door wethouder De Wit, aan een ver slaggever van „Parool" geuit, is toe gevoegd. Het vei-slag is dus een weer gave van de bezwaren over en weer, met een overwicht voor het goed recht van het optreden van gemeen tebestuur en politie, want wethou der De Wit kreeg het laatste woord, en dat laatste Avoord was beslissend- Op gezag van de wethouder en van inzender nemen we gaarne aan, dat er in het Langeveld dingen gebeu ren, die niet door de beugel kunnen en dus krachtdadig optreden nood zakelijk maakten en maken. Het ge meentebestuur en de politie beschik ken daartoe over inlichtingen, Avel- ke uiteraard niet voor publicatie ge schikt zijn. Er bereiken ons sinds jaar en dag b.a'. uit de watersport gebieden en van het strand klachten over ongewenste toestanden. Het is a'oor een dagblad onmogelijk daar over reportages te schrijven of er in algemene zin tegen te ageren. Het betreft zó delicate aangelegenheden, dat men er zich Avel degelijk voor hoeden moet alle betrokkenen, zo- Avel kampeei-ders als verhuurders, over één kam te scheren. Zulk een verwijt in algemene termen zou voor de goed willenden zeer kwetsend en grievend kunnen zijn. Hier heeft de overheid, die over alle vertrouwe lijke inlichtingen beschikt, een taak t& vervullen en wij juichen het natuurlijk toe als zij die taak ver vult met de nodige omzichtigheid gepaard aan krachtdadigheid. Dat de geachte inzender in twijfel verkeer de over onze juichtoon, spruit voort uit zijn verwisseling a'an een „arti kel" met een „verslag". Een verslag geeft gemeenlijk geen eigen mening weer. Maar wij staan volledig achter de zuiverings-maatregelen van de Noordwijkse overheid, met welke verklaring dit „naschrift" het karak ter heeft gekregen van een „arti kel").

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2