S)e CddóeSoti/fcatif Nederland verwerpt 2-jarige diensttijd jE^a Peron naar haar rustplaats Weer eens een ontwapeningsplan Italianen gaan Perzische olie halen Grootgrondbezit van Egypte beperkt WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12663 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Twee jaar dienen is te lang Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HOLDER DE-BOLDER F\E WAGEN VAN DE INTERNA- TIONALE ontwikkeling loopt zelden geruisloos over de weg der historie. Gewoonlijk holderdeboldert ze er maar wat op los, zwaait angst wekkend van linies naar rechts en weer terug en dreigt zo nu en dan om te vallen. Geen wonder dat wij, die allen noodgedwongen passagiers zijn, de kluts wel eens kwijt raken en vaak alle vertrouwen in de koet siers op de bok verliezen. En hoe alles toch nog terecht komt, begrij pen we soms helemaal niet. Eén van de dolste schuivers, welke de wagen nu weer maakt, is het ge val van het Europese leger en van de Europese Defensie Gemeenschap. Op zichzelf is het al een ingewik kelde kwestie, om landen, die uiter aard verschillende belangen hebben, met elkaar één defensie te doen op bouwen. Maar het wordt oneindig ingewikkelder wanneer men 0 zich gedwongen ziet om in dit defensie-systeem ook nog vroegere vijanden op te nemen, die men nog voor geen cent vertrouwt. Bovendien komt Rusland met een stel complicaties in de vorm van dreigementen met een permanente afsplitsing van Oost-Duitsland en met een eigen Oostduits leger, ter wijl de twee voornaamste antipoden in de Europese defensie, Frankrijk en West-Duitsland, hun houding nog geenszins hebben vastgesteld. Zowel in Frankrijk als in Duitsland zijn allerlei bezwaren gerezen, die de re sultaten van maandenlange moei zame onderhandelingen en besprekin gen weer op losse schroeven plaatsen. Dat geldt dan speciaal het Europese leger. Maar ook in andere landen liggen de consequenties van de ge zamenlijke verdediging de volken zwaar op de maag. Eén van die con sequenties is de diensttijd. Generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten, acht een diensttijd van twee jaar noodzakelijk en België had deze diensttijd reeds ingevoerd. Toen er verzet ontstond in de rijen der sol daten, wilde de Belgische regering nu wel eens uitgemaakt zien, of de andere landen dat ook niet moesten doen. De zes landen van de Europese Defensiegemeenschap kwamen daar toe te Parijs bijeen, maar zij konden het niet eens worden. Nederland, Frankrijk, Luxemburg en Italië heb ben zich verzet tegen een vaststel len van de diensttijd op twee jaar. Nederland wilde zich in het algemeen nog niet vastleggen op welke dienst tijd ook, zolang er nog zo Weinig tekening is in de Europese Defensie. Frankrijk vraagt zich ook af en o.i. niet ten onrechte waarvoor het nu reeds zijn zonen twee jaar lang in de kazernes zal vasthouden, terwijl er nog niet eens een Euro pees leger is, een Europees leger, dat in de laatste paar maanden volko men in de lucht is komen te hangen. En bovendien, voegt het er met een veelbetekenende blik naar Amerika aan toe, hebben de jongens nog steeds niet de beloofde wapens, waarmede zij zouden moeten oefenen gedurende die twee jaren. In elk geval: gene raal Eisenhower heeft geen gemak kelijke taak gehad met het organise ren van de Noord-Atlantische Defen sie Gemeenschap, maar zijn opvolger, Ridgway, bemerkt nu wel, dat hij geenszins in een opgemaakt bedje is gestapt. Er zal nog heel' wat moeten gebeuren alvorens alles in kannen en kruiken is en de gehele verdedi gingsorganisatie op rolletjes loopt. En wij, de passagiers in de hotsende en botsende wagen, vragen ons af, of alles nog ooit op z'n pootjes terecht zal komen. Van de andere kant zijn er ook wel weer lichtpunten, want de z.g. Hoge Autoriteit, de directie van de West- Europese kolen- en staalgemeenschap (het Schuman^plan) is nu geïnstal leerd en daarmedq kan met de ver wezenlijking van een deel der grote Europese één-making worden be gonnen. Laten wij hopen, dat de Hoge Autoriteit er weldra in slaagt, zich een werkelijke autoriteit te ver schaffen. Dat zal de verwerkelijking van de defensie-plannen ook ten goede komen. HOE IS DE STAND? 'T'OEN de Kabinetsformateur mr. Donker gisteren een bezoek aan het staatshoofd bracht en daar ge ruime tijd het onderhoud duurde twee uur confereerde, verwachtte iedereen, dat mr. Donker als forma teur in spe het paleis was ingegaan om er als politicus in wanhoop uit te voorschijn te komen. Maar hij zei opgewekt, dat er geen nieuws was en dat hij .gewoon" voortging met per sonen te ontvangena. Het wordt inderdaad langzamer hand een gewoonte van de formateur bezoekers te ontvangen. Het aantal van personen, dat in eerste, tweede en soms derde instantie door hem werd den uitgenodigd, is niet meer te tel len. De methode, welke de forma teur daarbij volgt, is zo verrassend geweest, dat er met de scherpste scherpzinnigheid voor de buitenstaan- Ier geen vaste lijn in viel te onder kennen. Maar nu de Kabinetsforma- GEEN ACCOORD TE PARIJS BEREIKT België zal diensttijd verkorten f"\E ZES LANDEN van de Europese Defensie Gemeenschap zijn gisteren te Parijs niet tot overeenstemming gekomen over de duur van de militaire dienstplicht in het bijzonder de duur van de eerste oefening. Nederland, Frankrijk, Luxemburg en Italië verwierpen niet alleen het Bel gische verzoek, de diensttijd van hun legers op twee jaar te brengen, maar weigeren categorisch, zich in principe aan een bepaalde diensttijd voor de toekomst te binden. België, dat als enig EDG-land een diensttijd van twee jaar kent, zal deze periode nu gaan verkorten. De invoering van de twee jarige diensttijd had, zoals bekend, in België in vele garnizoenen grote onrust onder de dienstplichtigen gewekt. BELGEN TELEURGESTELD. Daar de andere EDG-landen te kennen hadden gegeven de periode van eerste oefening van hun dienst plichtigen vooralsnog niet op twee jaar te zullen brengen, waren de ver tegenwoordigers van Frankrijk, En geland, Italië, Nederland, Luxem burg en België op verzoek van dit laatste land te Parijs bijeengeroeepn, ten einde althans in principe een uni forme diensttijd voor het Europese leger vast te stellen. Maar de positieve weigering van Nederland, Frankrijk, Luxemburg en Italië om tot verlenging van de diensttijd over te gaan, heeft deze bespreking tot grote teleurstelling tie blijkbaar in een beslissend sta dium is getreden, lijkt het achteraf wel duidelijk, dat de formateur na aanvankelijk het plan-Drees gevolgd te hebben door de Anti-Rev. heer Donner voor Justitie te vragen, thans enigermate in het plan-Beel is te recht gekomen en Economische Za ken heeft aangeboden aan de Anti- Rev. prof. Zijlstra, terwijl mr. Alge- re eveneens A.-R. zal zijn aan gezocht voor de portefeuille van Ver keer en Waterstaat. In de erfenis, welke de Christ.-Hist. Unie ten deel zal vallen, is van meet af aan ir. Staf gedacht aan Oorlog en Marine en prof. mr. Kernkamp aan Overzeese Rijksdelen, terwijl mr. Beyen, een partijloze, die tegen de V.V.D. „aan leunt" in de laatste dagen naar voren is getreden als candidaat voor Buitenlandse Zaken, omdat mr. Stik ker heeft geweigerd. Tot zo ver is er nu enige klaar heid in de donkerte te bespeuren, v/aarbij werkelijk opvallend is de hardnekkigheid, waarmede de for mateur er op uit trok de Ant-Rev. aan te trekken. Maar tot op dit ogen blik ligt duisternis over de manier, waarop de twee grootste partijen, de K.V.P. en de P. v. d. A. tot elkaar zullen komen. Naar de rol, welke pa ter Beaufort daarbij speelt, kan slechts gegist worden, aangezien een volkomen stilzwijgen over de forma tie-duisternis ligt. Nu eens meent men, dat hij is aangezocht voor het „tweede" ministerschap van Buiten landse Zaken voor welke eer hij „ambtshalve" zou hebben bedankt dan weer, dat hij een bemiddelende taak vervult in al te hard getekende verhoudingen. In het plan-Beel werd het prijsgeven van de post van Eco nomische Zaken voor de K.V.P. ge compenseerd door het minister-pre sidentschap, maar hoe formateur- Donker de K.V.P. wil bevredigen zonder de P. v. d. A. teleur te stellen, is een raadsel, naar welker oplossing met nieuwsgierigheid wordt uitge zien. Indien deze oplossing voor de K.V.P. wiskundig bekeken teleur stellend zou zijn, moge men beden ken, dat de brede basis, bijna de allerbreedste basis, naar welke mr. Donker streeft, geheel overeenkomt met wat in de K.V.P. steeds is voor- ee-t^-n. De brede basis is een offer waard. van België doen mislukken. Wel werd in het na de bespre king uitgegeven communiqué het reeds eerder bekend gemaakte stand punt herhaald, dat er zo spoedtg mo gelijk een uniforme regeling vati de diensttijd voor aïle landen moet wor den vastgesteld. Nederland werd op de bespreking vertegenwoordigd door de Neder landse permanente vertegenwoordi ger by de NATO, jhr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer. ER IS NOG GEEN EUROPEES LEGER. De Franse delegatie verklaarde, dat er onder de huidige omstandigheden, zoals die ontstaan zijn door de ver mindering van de Amerikaanse de fensie-opdrachten aan de Franse in dustrie, geen sprake kan zijn dat Frankrijk zijn dienstplichtigen langer dan 18 maanden onder de wapenen houdt. De leider der Franse delegatie merkte later op een persconferentie nog op, dat het Europese leger nog niet eens bestond en dat zijn land zich daarom nog niet wil binden. Een be sluit over de diensttijd kon volgens hem alleen door het parlement wor den genomen. De conferentie had achter herme tisch gesloten deuren plaats in het Palais de Chaillot. D pers werd niet in het gebouw toegelaten, en de be waking was zo streng, dat de jour nalisten geen kans kregen voor of den in contact te komen. Van generaal Ridgiway's NATO- hoofdkwartier was over deze weige ring niet direct commentaar te ver krijgen. In enkele andere NATO- landen, zoaL. Griekenland en Tur- kye, waar dienstplichtigen voor pe rioden van twee tot drie jaar wor den opgeroepen, heeft de weigering der zes EDG-landen, die alle even eens lid zijn van het Atlantisch Pact (met uitzondering van W.-Duitsland), enige verwondering gewekt. VLIEGRAMP IN BRAZILIË Een Douglas Dakota met 24 perso nen aan boord is in Palmeiras (Bra zilië) neergestort en in brand gevlo gen. Het toestel was op weg van Rio Verde naar Goianaia, de hoofdstad van de staat Goiaz. Volgens de laatste berichten zou den alle twintig passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning om het leven zijn gekomen. Avontuur van drie Australische vliegers Een Britse „Catalina"-vliegboot moest 15 December 1950 ongeveer 75 kilometer ten Zuid-westen van Hong kong een noodlanding maken. De drie Australische vliegers, die de beman ning vormden, werden door een pa trouilleboot der Chinese communisten opgepikt Dinsdagavond zyn de drie vliegers met de trein uit Canton in Hongkong aangekomen. Zij deelden mede, twintig maanden in Zuidchi- nese gevangenissen te hebben door gebracht. De Chinese communisti sche autoriteiten hadden hen ervan beschuldigd opium te hebben willen smokkelen: de Australiërs ontkenden ten stelligste zich hieraan schuldig te hebben gemaakt. Zij verklaarden ieder afzonderlijk, in gezelschap van vijf of zes Chinezen, in vuile cellen opgesloten te zijn geweest. Na twin tig maanden werden zij eindelijk op tijdens de zitting met de afgevaardig- vrije voeten gesteld. MALIK ZIET ER NIETS ACCEPTABELS IN ferentie over de ontwapening te houden, wanneer Rusland en commu nistisch China er mee instemmen, Jiun legers te beperken tot V/$ millioen man elk. Met dit plan, dat de drie Westelijke mogendheden gisteren aan de UNO-ontwapeningscommissie hebben voorgelegd, willen zij trachten, de vastgelopen besprekingen over de ontwapening weer op gang te brenger.. Maar de Sovjet-afgevaardigde, Malik, gaf reeds te kennen, dat dit plan op het eerste gezicht niets acceptabels brengt, omdat het met uitgaat van het Russische standpunt, terstond alle strijdkrachten tot 1/3 van hun oorspron kelijke sterkte terug te brengen. Dit standpunt heeft Moskou steeds ingenomen, maar het Westen wil er niet van weten, omdat dit de onge lijkheid van de bewapening zou handhaven. De Westelijke mogendhe den willen daarentegen langs de weg van overleg vaststellen, hoe de zee-, land- en luchtstrijdkrachten van ieder land verdeeld moeten worden en welke types en hoeveelheden wa pens noodzakelijk zijn voor de toe gestane legersterkte, terwijl zij ten slotte de uitschakeling willen van alle wapens voor massavernietiging en een doeltreffende internationale controle op de atoomenergie, ten ein de het verbod van atoomwapens te waarborgen. De opneming van deze atoomkwes tie in het plan doet UNO-waarne- mers vermoeden, dat het Westen nu bereid is om het „contrólevraagstuk" opnieuw nadat het vijf jaar een Het stoffelijk overschot van Eva Peron wordt op een door in het wit en zwart geklede arbeiders getrokken affuit van het gebouw van het Argen tijnse Ministerie van Arbeid te Buenos Aires naar het gebouw van het Vakverbond gebracht, om daar voorlopig te worden bijgezet. Achter dc affuit lopen de autoriteiten onder wie president Peron. Honderdduizenden Argentijnen langs de met driedubbele rijen politieman nen afgezette weg slaan het voorbijtrekken van de rouwstoet gade. Een vloot van tankschepen Een vloot van tankschepen met een totale tonnage van 180.000 ton is onderweg naar havens in de Perzische golf, zo heeft graaf Delia Zonca, de directeur van de Italiaanse oliemaat schappij Epim, gisteren in de Per zische hoofdstad meegedeeld. Delia Zonca wiens maatschappij betrokken was by de eerste mislukte poging om ruwe olie uit Perzië naar het Westen te vervoeren op de Rose Mary, verblijft momenteel te Tehe ran, waar hij gisteren een serie be sprekingen met Mossadeq heeft ge had, en met de leden van de Perzische olie-commissie. Twee vertegenwoor digers van niet met name genoemde Franse oliemaatschappijen zijn ook voor besprekingen in Teheran. Volgens het regeringsgezinde blad Bakhtar Emrooz heeft Mossadeq tij dens recente besprekingen met de Amerikaanse ambassadeur, Loy Hen derson, een lening van vijftig mil lioen dollar aan dc Amerikaanse re gering gevraagd. Mossadeq zou be loofd hebben, deze terug te betalen zodra de olie-industrie weer op gang was. Henderson zou het verzoek aan Kenteken voor ontplofbare stoffen struikc'blok is geweest ter hand te nemen. e ontwapeningscommissie zal Vrijdag a.s. weer bijeenkomen. De Sjah verdeelt zijn landbezit De Sjah van Perzië heeft Dinsdag in zijn zomerpaleis aan vyftig land bouwers uit de omgeving van Tehe ran de eigendomsbrieven overhan digd van de grond, die hun onlangs is toegewezen. Tot dusver is meer dan 8000 hectare verdeeld onder on geveer 800 boeren, op grond van het agrarische hervormingsprogram, dat sinds het begin van het jaar in prac- tijd wordt gebracht. Volgende maand zal een bank wor den opgericht met een kapitaal van 55 millioen rial (meer dan vijf mil lioen gulden) voor steun aan de nieuwe grondbezitters. 52 afgevaardigden hebben Dinsdag in de Madjlis (2e Kamer) een wets voorstel ingediend, waarin er bij de landeigenaars op wordt aangedron gen, dit jaar het aandeel van de pachters in de oogst met 15 procent te verhogen. Bij Kon. Besluit is een wijziging gebracht in het reglement op het vervoer van ontplofbare stoffen, waardoor een nieuw kenteken op de transport middelen voor dit vervoer verplicht is gesteld. Behalve een rode vlag aan de linkervoorzijde van het voertuig zal voortaan aan de bovenzijde op de bovenachterkant een figuur moeten worden aan gebracht op wit vlak in rode kleur, voorstellende een springende bom. De bedoeling is, dat dit kenteken weldra internationaal zal gelden. DE SAARKWESTIE Vandaag zijn te Parijs de uitgestel de besprekingen over de „europeanise ring" van het Saargebied hervat. Aan deze nieuwe bespreking is een brief wisseling tussen Adenauer en Schu- man voorafgegaan. De Duitse bondskanselier had de kwestie van het bestaande verbod op de twee voornaamste Duitse poli tieke partijen de socialistische en de katholieke in het Saargebied te berde gebracht. In zijn antwoord heeft Schuman hem te verstaan ge geven, dat aan opheffing van het verbod niet kan worden gedacht. Als de Duitse partijen met de re gering te Bonn achter zich weer zou den mogen optreden in de Saar zo zei men gisteren in Franse krin gen zou de bevolking spoedig wor den bedolven onder een stroom van Duitse propaganda en intimidatie. Men herinnert er aan, dat de econo mische aansluiting van de Saar bij Frankrijk destijds door de Westelij ke geallieerden werd goedgekeurd als een gedeeltelijke schadeloosstelling van de door Frankrijk als gevolg van de Duitse agressie g-leden verliezen. Al met al heeft men te Parijs dan ook de indruk, dat de kansen op een overeenstemming tussen Frankrijk en Duitsland over de Saar voor het ogenblik niet erg gunstig z(jn. Naguib zet door Tussen Egypte's sterke man", ge neraal Naguib, en premier Aly Maher is overeenstemming bereikt „over het principe van beperking van het grondbezit" in Egypte, zo wordt uit Cairo gemeld. Dat wil dus zeggen, dat Naguib toch zijn zin heeft weten door te zetten, ofschoon hij ten sterk ste ontkent, dat er verschil van me ning bestaat tussen het leger en de regering. Er was, zo zei h*j, een verkeerde uitleg gegeven aan zijn verklaring van Maandag, waarin hij zich ver zette tegen indirecte belastingen en beperkt grondbezit aanbeval. Doch al is er dan overeenstemming over de onteigening van het groot- grondbezit, toch schijnt Aly Maher niet van zins, toe te geven aan do eis van het leger om nu direct al hei land op te vorderen, omdat diL i zyn mening 's lands economie in vaar zou brengen. Ook de maximum hoeveelheid land, welke men bezitten mag, is nog ndet vastgesteld, doch er wordt in beginsel een beperking tot 80 ha. overwogen. Zij, die het meest bij deze kwestie betrokken zijn, zijn de 500 welge stelde pasja's, die al eerder hun titel verloren hebben en nu ook hun land (samen bezitten zij het grootste deel van Egypte's cultuurgrond) dreiger.' kwijt te raken. De grootste landeigenaar was ex- koning Faroek, die 80.000 hectaren bezat, hetgeen nu echter onder het beheer van de regering is gesteld. zijn regering overbrengen in het be lang van een succesvolle voortzetting van de Amerikaanse politiek in Per zië: het land te beletten een prooi te worden van het communisme. Uit het straatbeeld van Teheran zijn sedert de opheffing van de staat van beleg gisteravond om 7 uur de patrouilles van politie-agenten en militaire politie verdwenen. KONING HOESSEINS PLANNEN. De zeventienjarige koning Hoes sein van Jordanië heeft te Lausanne verklaard te willen helpen hervor mingen in te voeren en de scheiding tussen koning en volk te doen ver minderen. Hij zeide zo spoedig mo gelijk naar zijn land te zullen vlie gen, teneinde zich in de toestanden daar in te werken. Hij zou ook veel vergaderingen van de regentschapsraad bijwonen. Koning Hoessein zeide meer ontwik kelingsmogelijkheden voor zijn volk te willen scheppen „opdat het een beter gebruik van zijn intelligentie en andere uitstekende eigenschappen zal kunnen maken". Koning Hoessein zeide het plan te hebben op onopvallende wijze alle delen van zijn land te bezoeken en uit de eerste hand gegevens te ver zamelen omtrent het vluchtelingen vraagstuk, een van de belangrijkste vraagstukken. Geef 'ns antwoord, Moskou Amerika, Engeland cn Frankrijk hebben Rusland in gelijkluidende nota's wederom gevraagd, of het be reid is, de besprekingen over het Oostenrijke vredesverdrag te her vatten, Amcrika's minister van Buiten landse Zaken, Acheson, die dit op zijn persconferentie bekendmaakte, zei daarbij, dat in de nota's de Sovjet- Unie er aan wordt herinnerd, dat nog steeds geen antwoord is ontvangen op de Westelijke nota van 13 Maart, noch op de nota van 9 Mei. „Wij ho pen, dat het uitblijven van een ant woord niet betekent, dat de Sovjet- regering van plan is, de op 2 Nov. 1943 te Moskou gesloten overeen komst waarbij Oostenrijk onaf hankelijkheid werd beloofd te schenden", aldus de nieuwe nota. VOORSTEL VAN AMERIKAANSE SENATOR TOT BEëINDIGING KOREAANSE OORLOG. De republikeinse senator Flanders heeft Eisenhower een voorstel gedaan voor een „vredes-offensief" om de Koreaanse oorlog te beëindigen. Na een onderhoud met de generaal deel de hij verslaggevers mee, dat deze zich zeer interesseert voor dit voor stel. Het plan van senator Flanders om vat het volgende: Een rechtstreeks beroep op de bevolking van Noord en Zuid-Korea en op de Chinese com munistische troepen om de oorlog te beëindigen, waarbij de Noordko- reaanse cn Chinese communistische regeringen niet zouden worden in geschakeld. De geallieerde regeringen zouden zich voorts bereid verklaren om, in dien de vrede was gesloten, industrie, verkeerswezen en de huizen van Ko rea te herbouwen. Langs de grens tussen Noord-Korea en Mandsjoerije zou een neutrale zóne moeten komen. JCoweCtje Aardse perfectie is geen geluk, en als het doel bereikt is, is het een dood punt, waarop je eenzaam staat; als een verlaten Koning.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1