S)e Ê£idóe(5oii/fc<wit Hoe een koning werd afgezet Perzische senaat haalde bakzeil Fatima-kerk inLisse nadert voltooiing Hervormingspolitiek in Egypte DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12662 Weer een afgezette koning Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KONINGS TRAGEDIE SCHAP een carrière voor het le ven betekende, schijnt voorbij te zijn. De laatste jaren zijn er weer zoveel koninklij'ke hoofden gevallen, dat het ons nauwelijks meer raakt als er in het Midden-Oosten opnieuw een kroon in het zand rolt. In het geval van koning Talal van Jordanië schuilt evenwel een flink 'uk menselijke tragiek; deze koning, nog slechts kort zijn vermoorde .Ier was opgevolgd, heeft zijn af- __tting niet te wijten aan een schro melijke uitbuiting van zijn onderda nen of aan andere wandaden, maar aan het feit, dat hij geestesziek is. Aanvankelijk heeft de wereld wel eens getwijfeld aan de ernst van deze geestesziekte; men dacht, dat 0 het meer zijn anti-Britse in stelling was, welke hem een ongewenste heerser deed zijn over Jordanië. Ongetwijfeld heeft de po litiek van het Midden-Oosten ook haar draden gesponnen rondom het arme hoofd van koning Talal, met het gevolg, dat hij er zodanig in ver ward raakt, dat heengaan nog de enige uitweg scheen. Maar de koning moet inderdaad ongeneeslijk krank zinnig zijn. Tal van medici hebben hem onderzocht en hun uitspraak luidde, dat Talal's geestelijke toe stand zodanig was, dat hij de verant woordelijkheid om te regeren niet kan dragen. Daarop heeft het Jor daanse parlement hem gisteren afge zet en zijn zoon Hoessein tot koning uitgeroepen. De nieuwe koning is wel iswaar geen baby meer zoals de ko ning van Egypte, maar hij is ook nog niet volwassen. Hij is juist als zijn riëef, koning Feisal van Irak, 17 jaai en staat dus nog onder de voogdij van een regeentschapsraad. Moge hij gelukkiger zijn dan zijp vader en moge het lot van zijn groot vader hem niet beschoren zijn. Grootvader Abdoellah, die ruim een jaar geleden te Jeruzalem werd doodgeschoten, was een krachtige persoonlijkheid en prins Talal had •het ongeluk, dat hij steeds in de schaduw stond van deze krachtige persoonlijkheid. In hoeverre deze on bevredigende toestand van invloed is geweest op de ontwikkeling van zijn geestesziekte, wagen wij .niet te beoordelen, maar zijn neiging tot moedeloosheid, welke in later jaren is uitgegroeid tot krankzinnigheid, zal er allicht niet beter op geworden zijn, toen het hem duidelijk werd, dat hij als kroonprins niets te bedui den had. Men noemde hem „de een zame prins" en die eenzaamheid werd er niet beter op ,toen zijn afkerigheid van de Britse politiek in volmaakte tegenstelling kwam tot de pro-Britse politiek van zijn vader. De nieuwe koning Hoessein is in Engeland opgevoed en zal zich waar schijnlijk heel wat gemakkelijker voegen in de Britse stroming van zijn land. Londen is dan ook opgelucht nu het probleem-Talal van de baan is. Althans voorlopig, want in het Mid den-Oosten is de politiek gewoonlijk vrij dynamisch en houdt men zich niet lang bij dezelfde toestand. Er zijn ook in Jordanië nog tal van am bitieuze heren die graag een rol wil len spelen denken wij slechts aan Talal's broer emir Naif, die graag regent was geworden, met plezierige vooruitzichten en daarom lijkt het ons nog niet zo zeker, dat de jonge koning Hoessein een onbekom merde regeringsperiode tegemoet gaat. I AL Jordanië onder een regentschapsraad Zoals gisteren werd gemeld, zou koning Talal van Jordanië Maandag af treden. Men kan misschien beter zeggen, dat hij is afgezet. Het parlement beeft n.l. zyn regering voor geëindigd verklaard en zijn oudste zoon, de 17-jarige prins Hoessein, tot koning uitgeroepen. In een communiqué wordt gezegd dat de geestestoestand van de ex-koning hem niet langer in staat stelde zijn regeringsfuncties waar te nemen. De jonge vorst, die aan de universiteit van Harrow in Engeland studeert, zal pas na het bereiken van de 18-jarige leeftijd, op 2 Mei 1953, op de troon komen. Tot zolang zal zijn koninklijke verantwoordelijkheid worden gedragen door de troonraad die reeds tijdens het bewind van ex-koning Talal werd ingesteld. regeren. De «/ordaanse regering ver zocht hei. parlement aan de hand van deze conclusie de ambtsperiode van koning Talal te doen beëindigen en zijn zoon Hoessein tot koning uit te roepen. Ex-koning Talal, die ruim een jaar geleden aan de regering kwam, na dat zijn vader, koning Abdoellah, was vermoord, woont thans in het Bas man-paleis in Amman. De Jordaanse regering is van mening, dat de toe komst van Talal eer. familie-aangele genheid is, waarover koning Hoes sein en koningin-moeder Zaine bij hun terugkomst in Jordanië moeten beslissen. Hoessein bevindt zich mo menteel bij zijn moeder in Lausanne. Beiden worden over enige dagen in Amman yerwacht. MET VEEL MACHTSVERTOON. Tijdens de zitting van de beide hui zen van het Jordaanse parlement, die achter gesloten deuren werd gehou den, was een grote politiemacht in Amman op de been. Gevechtswagens van het Arabische Legioen trokken op naar de stad en zwaarbewapende wachtposten stelden zich voor het parlementsgebouw op. Zelfs werden gedurende enkele uren alle telefoon verbindingen met de buitenwereld afgesloten. De afgevaardigden onder vroegen drie artsen die verslag uit brachten over de gezondheid van ex- koning Talal. In een regeringsrap port werd later gezegd dat Talal „niet langer in staat is als gezagsdrager op te treden en dat hoop op herstel is uitgesloten. Aan de beslissing van het parle ment is een maand van grote poli tieke spanning in Joranië voorafge gaan. Toen Talal in het begin van Ju li uit Zwitserland, waar hij in een sa natorium verbleef, naar Jordanië te rugkeerde, benoemde de volksverte genwoordiging een commissie van drie senatoren en zes afgevaardigden om medische rapporten over de ko ning te bestuderen. Deze commissie wees drie artsen aan, onder wie een dokter, die 20 jaar Talal's lijfarts is geweest, die op hun beurt de bevin dingen van twee Egyptische genees heren bestudeerden welke Talal in Europa hebben verpleegd. De dokto ren uit Amman kwamen tot de con clusie dat Talal tengevolge van krankzinnigheid niet instaat v/as tot OPLUCHTING IN LONDEN. In Londen heeft het nieuws van het afzetten van Talal een gevoel van opluchting gewekt. In een periode, dat de tronen in het Midden-Oosten zo niet wankelen of ineenstorten (zoals in Egypte), dan toch in ieder geval niet al te veilig lijken, vreesde men n.l. dat de toestand van de heerser over het met Engeland zo bevriende Jordanië weieens ernstige consequenties zou kunnen hebben. Een gevoel van opluchting, dat ook verklaarbaar is uit het feit dat Talal bekend stond om zijn anti- Britse gevoelens. Eens zou hij zelfs gezegd hebben: „Als ik niet bij mijn verstand ben, dan komt dat, omdat ik de Engelsen zo haat" De moord op de aan Engeland ver knochte Abdoellah was reeds een zware slag geweest voor de stabili teit in het Midden-Oosten. Door de gebeurtenissen van giste ren heersen nu in de beide Hasjemi- Devaluatie van roepiah De maatregelen, die de Indonesische «sche koninkrijken Jordanië en dezer dagen in het parle- Irak, twee neven, beiden 17 jaar, die regering ment zal aankondigen, zouden, naar verluidt, neerkomen op een devalua tie van de Roepiah voor die impor ten, welke niet als vitaal worden beschouwd voor de Indonesiche eco nomie. Reuter maakt melding van de vol gende indeling der importen, welke zou worden afgekondigd: 1. Vitale goederen, waarbij de hui dige wisselkoers onveranderd blijft. 2. Niet vitale, maar nuttige goede ren waarvoor het dubbele van de huidige wisselkoers zal gelden. 3» Luxe-goederen, waarvoor buiten landse valuta alleen voor drie keer de gewone koers beschikbaar wordt gesteld. 4. Luxe-goederen, waarvoor geen •buitenlandse valuta meer beschik- graag 1 baar gesteld zal worden. Gedetailleerde lijsten van de goe deren, die tot deze categorieën be horen, zijn nog niet gepubliceerd en in afwachting hiervan mogen de ban ken geen import-credieten meer openen. Twee, die de moed hadden De Perzische senaat is, zoals giste ren gemeld, gezwicht voor het drei gement van minister-president dr. Mossadeq, dat hij zou aftreden als hem de volmachten werden geweigerd waarom hij heeft gevraagd. Met over weldigende meerderheid van stem men heeft de senaat het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij Mossadeq het recht krijgt om Perzië zes maanden lang op dictatoriale wijze te bestu ren. Het ontwerp behoeft alleen nog door de Sjah te worden ondertekend. Vijfendertig senatoren waren in de zaal aanwezig en allen, met uitzon dering van twee, stonden aan het eind van het debat op om hun goed- keiiring aan het wetsontwerp te ge- ven. De twee enigen die tegen de wet stemden waren Matin Daftari, de schoonzoon van dr. Mossadeq en Abolfazl Lesani, een van de meest vooraanstaande juristen van Perzië. Groepen volgelingen van Mossadeq hadden zich tijdens de stemming buiten het gebouw verzameld. Toen de senatoren na de stemming naar buiten kwamen juichten 300 natio nalisten hen toe, maar riepen tevens „dood aan Daftari, dood aan Lesani". Twee dagen geleden hadden bijna alle senatoren het wetsontwerp nog verbitterd aangevallen en gezegd dat het in strijd was met de grondwet. Alleen de twee tegenstemmers zeiden gisteren dat het toekennen van vol- ledige bevoegdheden een „schending I van de parlementaire traditie" bete- beiden het volgend jaar de troon zul len bestijgen en die tot nu toe samen op dezelfde Engelse school, de oude kostschool van Harrow, met Eton een van Engelands oudste en be kendste onderwijsinstellingen, hun opleiding hadden gekregen. Koning Faisal in Amerika Vandaag wordt de zeventienjarige koning Faisal van Irak in New York verwacht voor, wat officieel wordt genoemd, een „oriëntatiereis zonder politieke bedoelingen". Koning Fai sal, die wordt vergezeld door de prins-regent Abdoel Ilah, zal gedu rende drie dagen in Washington de gast zijn van president Truman. Politieke waarnemers zijn echter van mening, dat van de gelegenheid gebruik zal worden gemaakt voor een gedachtenwisseling over Iraks houding ten aanzien van het voor gestelde verdedigingspact voor het Midden-Oosten, het afzetten van ko ning Talal van Jordanië, de Israë lisch-Arabische betrekkingen en de olie van het Midden-Oosten. Struikrover af kent. Daftari verklaarde echter te vens dat hij Mossadeq steunt wat betreft het krachtiger „optreden te gen vreemdelingen". Twee jaar dienstplicht nodig Te Parijs zullen vandaag, Dinsdag, deskundigen van de zes landen van de Europese Defensiegemeenschap bijeenkomen, om de kwestie van de j twee-jarige diensttijd te bespreken. j Reuter tekent hiérbij aan, dat Bel gië, het enige land waar de dienst tijd van 24 maanden is ingevoerd rn waartegen stakingen en demonstra ties zijn gehouden, verzocht heeft de vergadering te beleggen. Men zal geen beslissingen kunnen nemen en het ziet er naar uit, dat zelfs geen overeenstemming zal worden bereikt omtrent aanbevelingen aan de respec tieve regeringen. De opperbevelhebber van de At lantische strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway, heeft op een pers conferentie te Parijs verklaard, dat de middelen van de Atlantische Ge meenschap „nog ernstig onvoldoende zijn wat betreft bepaalde belang rijke aspecten van haar verdediging". Over de duur van de militaire dienstplicht zei hij, dat deze in alle landen van de Atlantische Gemeen schap uniform op twee jaar diende te worden vastgesteld. De reden daar voor was „het aantal en de ingewik keldheid van de moderne wapens". Een oude Philippino, lid van de struikroversbende van de beruchte Datoe Kamlon, die lange tijd de Philippijncn onveilig maakte maar zich nu heeft overgegeven, toont zijn geweer en zijn zwaard op de plaats, waar de overgave geschiedde. Kam lon capituleerde op voorwaarde dat hem ƒ200.000 zou worden betaald als vergoeding voor de schade, wel ke tijdens militaire operaties in zijn gebied was toegebracht en de vrij lating van een aantal van zijn man nen. De nieuwe parochiekerk te Lisse met sacristie en pastorie. Het inwendige der kerk, in de trant ener vroeg-Christelijkc „basilica". Volgende week inwijding door Haarlems bisschop Op Vrijdag 22 Augustus zal de consecratie plaats heb ben van de derde parochiekerk van Lisse, welke is toe gewijd aan het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria (O. L. Vrouw van Fatima). De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal de avond te voren feestelijk te Lisse worden ingehaald. De kerkwijding zal aanvangen Vrijdagmorgen te half 8, waarna te ongeveer half 10 de plechtigheden openbaar worden met de wijding van het hoogaltaar. De nieuwe parochiekerk waarvan pastoor Jac. Staadegaard de bouwheer is verrees onder architec tuur van het architectenbureau Paardekoopcr—Barn- hoorn te Lisse, onder supervisie van ir. Nico van der Laan te den Bosch. Agrarisch plan stuit op tegenstand Het Egyptische kabinet heeft Maandagavond laat vergaderd en verschil lende besluiten genomen van binnenlandse aard, die Dinsdagochtend vroeg •zijn bekend gemaakt. Deze houden o.m. in, dat Cairo een nieuwe gouver neur zal krijgen. Het is Abdel Hadi Ghazali, gouverneur van het Noorde lijke deel van de Suez-kanaalzóne. Hij vervangt Kamel Gawisj, die na de staatsgreep van generaal Naguib gevangen genomen werd. Het Egyptische kabinet heeft voorts besloten 180.000 ton suiker uit suiker producerende landen in te voeren in ruil voor katoen. Volgens een nieuw rantsoeneringsstelsel zal elke inwo ner van Egypte maandelijks 625 gram ontvangen voor 7,5 piaster. De suiker zal ook op de vrije markt verkocht worden voor 10 piaster per 1,25 kg. De distributie van bakolie zal ver licht en er zullen lagere prijzen voor groenten vastgesteld worden. Een voorstel om de landeigendom te beperken is ook overwogen, doch er is geen besluit genomen. Een mi nister zeide na afloop van de kabinets vergadering, die door premier Ali Maher werd voorgezeten, dat deze kwestie een grondige studie vereiste. Op dit punt lopen de inzichten van generaal Naguib en van premier Ali Maher uiteen. De generaal eist on middellijk ingrijpende agrarische hervormingen, waarbij de landeigen dom in Egypte tot ongeveer 80 ha. wordt beperkt. Ongeveer 500 rijke voormalige pasja's bezitten het grootste deel van de 2.400.000 ha. bouwland van Egypte. 2 millioen personen bezitten gemid deld ongeveer 0.16 ha. ieder. De land loze boeren maken het grootste deel uit van de 20 millioen zielen tellende bevolking van Egypte. Ali Maher is in tegenstelling tot de generaal van mening, dat een derge lijk hervormingsplan grondige voor bereiding vraagt; hij wil het land niet aan grote economische schokken blootstellen. Een progressieve belas- tingpolitiek is volgens hem de beste manier om de levensstandaard om hoog te brengen zonder 's lands eco nomie in gevaar te brengen. Faroek vindt het te duur Nicola Farace, de eigenaar van het hotel op Capri, waar ex-koning Fa- roek logeert, maakt zich zorgen over de prijs, welke de ex-koning in reke ning kan brengen. Oorspronkelijk had hij 250.000 lire per dag gevraagd, maar toen Faroek dat te veel vond, verlaagde hij de prijs met 50.000 lire per dag. Faroek weigerde echter ook 200.000 lire per dag te betalen voor de appar tementen en de tuin, die voor hem en zyn gevolg gereserveerd zijn. Farace wil nog 50.000 lire laten vallen in dien Faroek spoedig betaalt, daar zijn onkosten dagelijks stijgen. Sedert Fa roek is aangekomen geeft hij gemid deld 20.000 lire per dag uit voor wa ter. Het eiland heeft geen drinkwa terleiding en is aangewezen op aan voer uit Napels. Farace koopt extra kolen voor de boilers omdat Faroek van zeer warme baden houdt. Overigens leeft prins Faroek in grote „soberheid". Maandag veror berde hij voor zijn ontbijt tien eieren. Na vijf zacht gekookte eitjes naar binnen te hebben gewerkt veegde de cx-koning zijn,kin af en riep zijn kellner. „Ze zijn zeer goed", zei hij, „maak er nog vijf klaar". Hij voegde er, zachter, aan toe: „Ik houd van eieren". Zijn ontbijt omvatte verder toast, marmelade, boter en een grote kop koffie. ONTPLOFFING IN OOSTZEE BADPLAATS. Het afgelopen weekeinde is in de Oostzeebadplaats Ahlbeck (Sowjet- zóne) een vrachtauto met gascylin- ders in de lucht gevlogen. Naar oog getuigen melden, zijn de chauffeur en zijn vrouw, alsmede negen kinde ren, die om de auto heen stonden, gedood. Zeventien kinderen en twee volwassenen werden zwaar gewond. Het gas in de cylinders was be stemd voor het vullen van kinder ballons. Er zou een feest gehouden worden ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van Ahlbeck. De feestelijkheden zijn daarna afgelast. WINKELS DICHT OP 15 AUG. De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond en de Nederlandse Katholieke Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden hebben gezamenlijk een oproep gericht tot alle Katholieke ondernemers in het middengroot en kleinbedrijf, op het feest van Maria ten Hemelopneming indien dit enigszins mogelijk is hun winkel en bedrijf gesloten te houden, om de viering van deze ver plichte Zondag mogelijk te maken. Het publiek wordt verzocht met hun inkopen en bestellingen daar mede rekening te houden en een even principiële houding aan te ne men als de zakenmensen die op de ze feestdag sluiten. JCovteEtje Boeken zijn het venster, waardoor men uitzicht heeft op de wereld.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1