De I*L+S*Y+ verstoorde kerkdiensten Een feest en een afscheid te Oud-Ade De Kabinetscrisis ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 KAMERLID KLAAGT: Het Eerste Kamerlid de heer Rip (A.R.) heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister voor het organiseren van de internationale luchtvaartshow Ypenburg (ILSY), op 2 en 3 Augustus jl., op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk (Z.-H.) vergunning(en) of onthef fing (en) verleend op grond van de bepalingen van de luchtvaartwet en besluiten ter uitvoering van deze wet? 2. Zo ja, kan de minister dan mededelen, welke voorwaarden aan 't verlenen van deze vergun ning (en) of ontheffing (en) waren verbonden? 3. Indien onder deze voor waarden ook was opgenomen de bepaling dat op Zondag 3 Aug. jl., de demonstratiebanen bij het vliegen zodanig moesten worden gekozen, dat in elk geval tijdens de kerkdiensten niet op geringe hoogte boven de bebouwde kom men van de gemeente Rijswijk en de omliggende gemeenten zou worden gevlogen, is het de minis ter dan bekend, dat aan deze voor waarde niet is voldaan? 4. Is het de minister bekend, dat, hoewel door de organisatoren van genoemd vliegfeest o.a. aan het gemeentebestuur van de ge meente Rijswijk dergelijke toezeg gingen zijn gedaan, aan de voor waarden in de vorige vraag be doeld, indien zij zijn gesteld niet de hand is gehouden en dat tus- Werkloosheid nam in Juli toe Het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde mannelijke werklozen steeg in de afgelopen maand van 106.569 tot 110.560, aldus deelt het min. van Sociale Zaken mede. Hier onder bevonden zich 31.183 DUW-ar- beiders (v.m. 28.503). Deze stijging moet voornamelijk worden toegeschreven aan de inschrij ving van leerlingen van ambachts scholen en van lager* en middelbare scholen, die in Juli het cursusjaar be ëindigden. Het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar steeg met 3326 en kwam daardoor op 5999. Voorts vie len nia 1 Juli een aantal in verband met de invoering van de Werkloos heidswet tot die datum uitgestelde ontslagen. Verdere oorzaken waren afloop der werkzaamheden o.a. in de bouwnijverheid en de veenderij, an afzetmoeilijkhedeii. o.a. in de metaal nijverheid. De werkloosheid daalde onder de landarbeiders van 4.512 tot 12.200 en onder het horeca-personeel van 1526 tot 1468, onder de bouwvakarbeiders steeg de werkloosheid van 17.221 tot 18.480, onder de veenarbeiders van 1176 tot 1412 en ondei de metaalar beiders van 9516 tot 11.342. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen steeg van 5536 tot 6597. De vraag naar vrouwelijk per soneel steeg van 11.931 tot 12.514. NAT. LOURDES-BEDEVAART OCTOBER 1952. De grote Nationale Bedevaart met zieken is enkele dagen geleden uit Lourdes teruggekeerd. Ongeveer 1.450 pelgrims, onder wie meer dan 3000 zieken, hebben er met hun Belgi sche, Luxemburgse, Italiaanse en Schotse geloofsgenoten hulde en dank gebracht aan Maria, Heil der Zieken en Koningin van de Vrede. Nog éénmaal in 1952 gaat de Na tionale Bedevaart naar Lourdes om hen, die daartoe nog niet in de gele genheid zijn geweest, in staat te stel len zich aan te sluiten bij die hon derduizenden, die Maria's genade oord dit jaar reeds bezochten, met als bekroning het plechtige Rozen- kransfeest op Zondag 5 October a.s. Deze bedevaart zal twee dagen kor ter en dus ook goedkoper zijn dan de grote bedevaart. Daar de in schrijving nog tot 15 Augustus open staat, worden de deelnemers ver zocht ten spoedigste in te schrijven. Prospectussen zijn nog grais ver krijgbaar bij Bureau V.N.B., Postbus 273 's-Hertogenbosch (tel. 5982) en bij de correspondenten van de Vereni ging tot Samenstelling van Neder landse Bedevaarten. POLITIE ROLT BENDE OP Handel in vals geld Begin Juli kocht de Rotterdammer ".V. H. van R. van de Hagenaar T. R. 1200 dollar in coupures van 100 dol lar. Kort daarna bemerkte Van R., dat de dollars vals waren. Hij haast te zich naar de politie, die op 3 Juli reeds er in slaagde T. R. in Den Haag te arresteren. Vijf dagen later, op .8 Juli arre steerde de Rotterdamse politie in een café te Rotterdam J. K., een vriend van T. R., die er van verdacht wordt valse dollarbiljetten uit Parijs naar België, Nederland en Duitsland te hebben gesmokkeld. Verband werd gelegd tussen de eerder genoemde transactie van T. R. met Van R. en de internationale contacten, die J. K. met valse munters in het buiten land zou hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. sen vijf en kwart over vijf uren in de namiddag van 3 Augustus jl., dus tijdens de kerkdiensten, in elk geval boven de gemeenten 's-Gra- venhage, Voorburg en Leidschen- dam op zeer geringe hoogte werd gevlogen en door het zware ge dreun en de veroorzaakte explo sieve geluiden de kerkdiensten in deze gemeenten op ernstige wijze zijn verstoord? 5. Is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze ernstige versto ring van de Zondagsrust? 6. Indien de in de vorige vra gen genoemde klachten juist wor den bevonden, welke maatrege len denkt de minister te nemen ten einde herhaling van dergelij ke verstoringen op Zondag in de toekomst te voorkomen? 7. Is de minister bereid er toe mede te werken, dat dergelijke demonstraties in de toekomst niet meer op Zondag, doch uitsluitend op werkdagen, zullen worden ge houden? MR. P. J. OUD BUITENGEWOON HOOGLERAAR TE ROTTERDAM. Mr. P. J. Oud, de vroegere burge meester van Rotterdam, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het Nederlands staats- en administratief recht, aan de Nedelandse economische hogeschool te Rotterdam. De benoe ming gaat in op 1 September. Dan gaat namelijk het emeritaat in van prof. mr. C. W. de Vries, wegens het bereiken van de zeventigjarige leef tijd. Het Mond- en Klauwzeer 200 pinken afgemaakt Onder de pinken, die grazen in de weiden van de N.V. Maatschappij Griendsveen in de Peel is mond- en klauwzeer geconstateerd. Aangezien in deze weiden een zeer groot aantal runderen loopt, is door het gemeente bestuur van Horst contact opgeno men met de veeartsenij kundige dienst Deze dienst heeft geadviseerd de 209 pinken af te maken. Met het slach ten daarvan heeft men thans een be gin gemaakt. De koeien zijn eigen dom van boeren uit o.a. Griendstveen, Helenaveen, Deurne, Horst, Sevenum. De boeren ontvangen zoals bekend een vergoeding. STRIJD TEGEN VARKENSPEST IN DE ALBLASSERWAARD. In enkele gemeenten in de Alblas- serwaard komt varkenspest voor en ook de gemeente Giessendam bleef er niet van verschoond. Tot op heden werden daar op ten minste tien be drijven gevallen gesignaleerd en het aantal varkens dat aan de ziekte 'be zweek of moest worden afgemaakt bedraagt naar schatting ruim twee honderd. Onder de gedupeerde veehouders zijn er die koppels varkens van 25 en zelfs van veertig stuks verloren. De burgemeester zal strenge maat regelen nemen tegen de veehouders, die niet meewerken om de zo uiterst besmettelijke veeziekte te bestrijden. Zo werden reeds enkele processen- verbaal opgemaakt wegens ongeoor loofd vervoer van besmette dieren. DE „GOUDEN STER'' IN MAASTRICHT. De burgemeester van Maastricht, mr. W. Baron Michiels van Kessenich, heeft op het Vrijthof een internatio nale tentoonstelling voor handel en industrie „De Gouden Ster", geor ganiseerd door de R.K. vereniging Maastrichtse Middenstand ter gele genheid van het gouden jubileum dezer vereniging, geopend. 125.000STE INWONER VAN TILBURG. In Tilburg is vanmorgen de 125.060ste inwoner geboren. Het is Arnoldus Franciscus Petrus Engel- 'bertus van Woerkom en hij woont in de Hoefstraat 190a. TE GRONINGEN 2 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING. Ook in de stad Groningen zijni thans twee gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Bij informa tie bij de inspectie van de volksge zondheid voor het district Groningen en Drente, werd het ANP medege deeld, dat er geen reden tot onge rustheid bestaat. Deze gevallen zijn volgens de in spectie normale jaarlijkse verschyn- selen. VERMISTE DORDTENAAR VREEMELINGENLEGIOEN. De 23-jarige P. J. R., uit Dordrecht, die sedert 20 Juni was vermist, blijkt j te zijn terechtgekomen in het Vreem delingenlegioen. Hij was het laatst ge- signaleerd bij het verlaten van een café. Hij heeft thans bericht gezon- j den, dat hij verblijft te Oran in Noord Afrika. (Alg. DgbL). De kapper, zijn gebit en de eendjes De kapper meende het goed en hij zou zeker alleen voor zijn goede bedoeling reeds in aan merking kunnen komen voor een hoge onderscheiding uit de we reld der dierenvrienden. De kapper had vacantie en be steedde deze tijd van rust en re creatie om de eendjes in de stads- vijver te voeren. Nu had de kap per 'n kunstgebit en misschien was de herinnering aan vroeger1, toen dit kunstproduct zijn mond nog niet bewoonde en moeder natuur wellicht op zeer stiefmoe derlijke wijze de inhoud van dit orgaan gemeubileerd had, dat de kapper het de eendjes gemakke lijk wilde maken. Hij kauwde de korstjes eerst voor hen en depo neerde het preparaat vervolgens in de vijver. Nu is het niet bekend of de kap per zijn dierenliefde zover wilde drijven, dat hij de tandloze eend jes deelgenoot wilde maken van de technische vinding, die zijn mond sierde, of dat het een dood gewoon ongelukje was, maar plotseling verdween het gebit in de vijver. Was het dièrénliefde geweest, dan was onze kapper wel vlot van gedachten veranderd, want nauwelijks waren-zijn tanden bij de eendjes beland, of hij rende naar de politie, waar hij mumme lend zijn verhaal deed. De politie kwam diep onder de indruk en waarschuwde enige zwemmers, die na een paar vergeefse pogin gen de eendjes van hun pas ver worven bezit beroofden. Burgers geven uitleg aan militaire zaken Honderden vacantiegangers houden zich dagelijks op bij de vliegbasis Soesterberg om de oefenvluchten van de Gloster Meteor-straaljagers in ogenschouw te nemen. Deze belangstelling voor de mili taire luchtvaart heeft bij de burge meester van de gemeente Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, het plan doen rij.pen uit de burgerij van Soest een comité te vormen dat tot taak krijgt de toeschouwers antwoord te geven op de vele vragen, die bij het zien van de snelle straaljagers rijzen. Ten einde dit plan te verwezenlijken heeft het comité zich om medewer king tot de luchtmachtautoriteiten gewend. Als gevolg hiervan zal van 16 tot en met 22 Augustus a.s., op een afgeschoten gedeelte van de vliegbasis Soesterberg, bij de Veld maarschalk Montgomeryweg, een kleine luöhtmachttentoonstelling wor den gehouden, die de bezoekers een inzicht zal geven in de huidige stand van de militaire luchtvaart. Daar naast zal een groot aantal moderne vliegtuigen worden tentoongesteld, waarbij deskundigen uitleg geven. Tij diens de uren, waarop de tentoon stelling is geopend, zal de bedrijvig heid van de vliegbasis normaal voort gang vinden. De toegangsprijs, die voor de ten toonstelling wordt geheven, komt ten goede aan de Stichting het Van Weerden Poelmanfonds, het steun fonds van de luchtmacht. Honderdduizend kilo hooi verbrand Ongeveer 100.000 kg hooi is gister middag vernietigd tijdens een zwa re brand in de landbouwschuur „De Eerste" van de heer Nieuwhof te Slootdorp in de Wieringermeer. De brand ontstond, doordat een stropers warm liep welke werd gebruikt bij het dorsen. Een grote hoeveelheid grasmeel en enige landbouwmachines konden ge red worden. Ook het bij de schuur staande woonhuis bleef behouden. Een bijwagen van de brandweer auto van Slootdorp is, tijdens de rit naar de brandende scuur, over de kop geslagen. Schilder onder kantelende vrachtauto verpletterd Gistermorgen heeft zich te Klazi- naveen een ernstig ongeval voorge daan, dat aan de 34-jarige gehuwde schilder J. v. d. D. het leven heeft gekost. De schilder was bezig met het verven van een vrachtauto. Daar de wielen van de wagen gehaald wa ren, had men cricks onder de auto geplaatst. Terwijl J. v. d. D. onder de auto werkzaam was, brak plotse ling een der cricks. De wagen kan telde en de schilder werd er onder verpletterd. Hij was op slag dood. De -zoon van de expediteur, aan wie de wagen behoort, was ook onder de auto werkzaam, doch juist enkele ogenblikken voor het ongeluk had hij zich even verwijderd. Tijdens een tiendaagse afwezigheid van de bewoners hebben indringers het huis van dr. Maathuis aan de Mathenesserlaan te Rotterdam nage noeg leeggeroofd. Er worden talrij ke sieraden, enige Perzische kleedjes vermist, alsmede alle textiel. („Tel."). Pastoor E. B. Derksen gaat rusten Op 15 Augustus vieren de paro chianen van St. Bavo te Oud-Adc feest. Pastoor E. B. Derksen herdenkt dan de dag dat hij voor 45 jaar pries ter gewijd werd. Eind Augustus gaat Pastoor Derksen vertrekken naar Leidschendam om aldaar zijn intrek te nemen in het bejaardencentrum, dat thans nog in oprichting is. Pastoor Derksen werd in 1882 ge boren, in 1907 werd hij priester ge wijd en was als kapelaan achtereen volgens werkzaam in Leidschendam, Vlaardingen, Gouda en Vlissingen. Waarschijnlijk is het feit, dat Pas toor Derksen zijn eerste werkkring .vond in Leidschendam niet vreemd aan de keuze van de plaats waar hij wil genieten van zijn emeritaat. Van Vlissingen uit vertrok kape laan Derksen om het pastoorsambte te aanvaarden in Oude Schild op Texel. De parochianen aldaar waren zeer ingenomen met hun nieuwe herder en wederkerig praat de herder nog steeds met genoegen over zijn Texelse jaren. Van Texel vertrok de pastoor na vier jaar weer naar de vaste wal om in Oud-Ade de zorg over dfe St. Bavo- paroohie op zich te nemen. Van Juni 1931 tot heden heeft de pastoor trouw over zijn volgzame kudde gewaakt. n 't Was de pastoor dan ook steeds een genoegen herder te mogen zijn over zulke godsdienstige parochianen. Zelf stelde hij zijn priesterleven onder de goede bescherming van de H. Maria en 't spreekt dan ook dat Mariafeesten èn door de pastoor èn door de parochianen steeds groots werden gevierd. In de bijzondere be langstelling van de jubilaris stonden en staan nog de kinderen van Oud- Ade en speciaal de Gidsen, die zich al jaren in een bloeiend clubleven verheugen. De jubilaris, zelf zeer muzikaal, bevorderde de volkszang in de parochie. In zijn vrije uren werd veel gelezen en zodoende kan de jubilaris over alle onderwerpen zijn licht laten schijnen. 15 Augustus betekent een feest, en ook een afscheid en Pastoor Derksen dringt in verband met zijn leeftijd aan op bescheiden feestviering. Beide partijen hebben elkaar echter gevon den. Vrijdagmorgen plechtige Hoog mis. 's Middags half twee bieden d,e parochianen hun scheidende herder een fijn-verzorgde feestmiddag aan en om ongeveer drie uur plechtig Lof.Ongetwijfeld zullen behalve de parochianen ook veel bekenden uit de omgeving de kans willen benut ten om van Pastoor Derksen af scheid te nemen. Nog luttele dagen scheiden Pastoor Derksen dan nog van een welver diende rust. Velen zien hem slechts node vertrekken. Met de jubilaris vertrekt ook naar Leidèchendam mej. M. Meijer, die zowel in Oude- Schild als in Oud-Ade, steeds op voorbeeldige wijze de pastoors-huis houding verzorgde. In Mei van dit jaar vierde zij haar zilveren jubileum en bij die gelegenheid bleek ook op ondubbelzinnige wijze de waardering voor de vervulling van haar huise lijke plichten. 15 Augustus viert Oud-Ade waar dig feest. Wie zich daarvan overtui gen wil hij kome, bij goed freer, om half twee in de tuin voor de pastorie. Scheepsberichten ALDABI, R'dam-Buenos Aires, 11 Aug. Rio de Janeiro verw.; ALHENA, verm. 29 Aug. v. R'dam-Buenos Aires; ALNATT, Buenos Aires-R'dam, 9 Aug. vm. v. Santos-Rio de Janeiro; FAIRSEA, verm. 1 Sept. v. R'dam- Sydney; GROOTTE BEER, vertr. 11 Aug. v. R'dam-Quebec; INDRAPOE- RA, 17 Aug. v. Tj. Priok te R'dam verw.; JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT, vertr. 14 ug. v. A'dam- Sydney; MAASDAM, vertr. 11 Aug. v. R'dam-Montreal; NEILLY, R'dam- Sydney, 15 Aug. Melbourne en 17 Aug. Sydney verw.; NIEUW AM STERDAM, 9 Aug. v. R'dam te New Yonk verw.; NOORD AM, New York- R'dam, 11 Aug. ca. 6 uur Hoek van Holl. verw.; ORANJE, Tj. Priok - A'dam, 12 Aug. te Suez en 20 Aug. te A'dam verw.; ORANJESTAD, A'dam-Cristobal, 13 Aug. Madeira verw.; RIJNDAM, vertr. 9 Aug. ca, 14 u. v. R'dam-New York; SIBAJAK, vertr. 9 Aug. v. Surabaja-Semarang; SOMERSETSHIRE, Sydney-A'dam, 8 Aug. te Port Said, 19 A'dam verw.; VEENDAiM, 6 Aug. v. New York- Cruisetocht (Canada-Bermudas) en 21 Aug. terug te New York; WATER MAN, 10 Aug. v. A'dam te Kaapstad verw.; WESTERDAM, 11 Aug. van R'dam te New York verw.; WILLEM RUYS, R'dam-Tj. Priok, 15 Aug. Co lombo en 21 Aug. Tj. Priok verw.; ZUIDERKRUIS, 9 Aug. v. R'dam voor anker New York en verm. 11 Aug. v. New York-R'dam. i Gistermiddag heeft de formateur, mr. Donker, achtereenvolgens een onderhoud gehad mét het Eerste Kar merlid dr. L. J. C. Beaufort, het Eer ste Kamerlid ir. E. H. A. Kraaijvan- ger en de oud-staatssecretaris, prof. Van der Grinten. De kabinetsformateur heeft van daag besprekingen gevoerd met de ministers Rutten en Stikker en op nieuw met prof. dr. L. J. C. Beaufort, lid der Eerste Kamer. Naar de strekking en het resultaat van deze besprekingen kan men slechts gissen HYPOTHEKEN en voor allo andere taken op het gebied van on roerende goederen Bouw-an Makeltarsbedrljf v.d. Drift Oude Vast 29 - Lelden Telet. 20513 (Advertentie) FINS SCHIP IN SCHELDE GESTRAND. Bemanning van boord. Gistermiddag te ongeveer 16.00 uur is ter hoogte van Baarland in de Westerschelde het Finse schip „Aria na", dat op 'weg was van Oxelosund naar Antwerpen en afkomstig is uit Helsinki, aan de grond gelopen. Al hoewel onmiddellijk sleepboothulp werd uitgezonden, bleek reeds spoe dig, dat het schip moeilijk te redden zou zijn, daar er een groot gat in de zijwand is geslagen. In de loop van hedenmorgen is de bemanning van boord Plakkers voor de rechtbank Voor de Maastrichtse kantonrech ter mr. K. Janssen de Limpens dien de veertien dagen geleden een zaak betreffende het aanplakken van ver kiezingsbiljetten door de Katholieke Volkspartij afdeling Maastricht. De politie had een week voor de verkiezingen proces-verbaal opge maakt tegen een bestuurslid van de Maastrichtse afdeling der Katholieke Volkspartij L. Randagh en tegen twee personen, omdat zij zich had den schuldig gemaakt aan overtre ding van artikel 7 der algemene po litieverordening te Maastricht. Dit artikel houdt in een algemeen ver bod om „enig aanplakbiljet op een publieke of voor het publiek toegan- keijke plaats te bevestigen of te doen bevestigen". Het bestuurslid van de KVP had zich te verantwoorden ter zake het doen aanplakken van de aanplakbil jetten, terwijl twee andere personen zich wegens het feit van dit aanplak ken hadden te verantwoorden. De ambtenaar van het openbaar minis terie mr. C. Janssen uit Heerlen, zijn Maastrichtse collega vervangend, eiste tér zake enkele geldboetes. De verdediger mr. W. Dassen uit Maastricht bepleitte ontslag van rechtsvervolging omdat zijns inziens het desbetreffende artikel uit de al gemene politieverordening van Maas tricht in strijd moest worden geacht met de drukpersvrijheid, welke in de Grondwet is vastgelegd.. De kantonrechter, die schriftelijk vonnis zou wijzen, heeft heden uit spraak gedaan en daarbij de drie verdachten ontslagen van rechtsver volging. De motieven waren van de zelfde aard als de verdediger had aangevoerd. Verwacht wordt, dat de ambtenaar van het Openbaar Minis terie van dit vonnis in hoger beroep zal gaan. P.T.T.-er GAF TE DURE CADEAUX. Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, eiste de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank gisteren tegen een jonge hulpbesteller van de PTT, die geld uit brieven had ontvreemd. Op het PTT-kantoor Zuid regende het de laatste tijd klachten van meni- wier brieven waren geopend en ook bleek enkele malen geld uit brieven te zijn verdwenen. De hoofd besteller kreeg opdracht om meer en beter controle uit te oefenen en be trapte enkele weken geleden de hulp- besteller met enige (geopende) brie ven in zijn hand. Verdachte gaf toe deze diefstallen reeds vaker te heb ben gepleegd. De oorzaak? Dure ca- deaux aan zijn meisje, die het goed gewend was en dure presentjes iets vanzelfsprekends vond. Verdachte beloofde in den vervol ge een beter leven te gaan leiden, maar de officier vond de feiten zeer ernstig en eiste deels een onvoor waardelijke straf. Uitspraak 22 Augustus. ZxmdacfmoJtc)£n Wilt U iets weten? Vraag: LangeraarLiesel bij Deurne. Antwoord: Langeraar, Bodegraven, Woerden, Montfoort, IJsselstein, Vreeswijk, Culemborg, Zaltbommel, Den Bosch, langs Zuid-Willemsvaart naar Helmond, Deurne, Liesel. Pl.m. 150 km. BORRELINGEN IN de naaste buurt van de trouwe veste Leiden bestaat er gelegen heid 2000 jaar in de modder te zak ken en er te waden door planten en struiken, welke in de tijd van Chris tus' geboorte zijn gezaaid en nu pas tot wasdom komen. Als melkenstijd voorbij is, wordt het een plek van de'meest volstrekte eenzaamheid, waarvan) de riet-suizen de stilte soms schril verscheurd wordt door weg-schietende watersnippen, welke bij de overhaaste vlucht een schreeuw geven zo scherp als een ge haarde zeis. De snippen beschouwen het altijd als een vredesverstoring, wanneer we, in een blauwe werkbroek en gummi-laarzen, door de wildernis van ruigt en veendras komen baggeren, want het is hun domein. Maar wij vinden, dat we er even goed thuis horen, omdat we van Germaanse bloede en, wat ons nog meer recht geeft op vrije wandeling aan de stam der Kaninefaten of Kennemers ontsproten zijn. Bathouwer, Kennemer en Fries, Opborrelen uit hun moerassen, Met springstok, hooivork, kloet en spies. Sedert we deze verzen in Vondels „Batavische Broeders" hebben gele zen, borrelen wé onder en borrelen we op in het broekland van 2000 jaar geleden, waar bij iedere stap alles borrelt en gorgelt en weg zuddert in de zwarte modder. Daar, in hét „weemoedvuldig waasland" met zijn wijde stilte en de avondzon verbloedend in de wijde zeeën van groen en wolken, onder gaan we, vrij en verjongd, de sterke wijding van der eeuwen trage val. Hoe gaarne we ook in Rome toe ven, het eeuwige Rome met zijn mo numentale binding aan het ver ver leden,, toch is de historische ontroe ring, welke we er, Gode zij dank, zo herhaaldelijk mochten ondervinden, minder aangrijpend en beklemmend dan wanneer we struikelen over de boomstammen van de Germaanse wil dernissen, welke door de Rijn-over stromingen met een dikke laag slib werden ingemaakt en geconserveerd. Zij kwamen enige jaren geleden bij een uitgebreide ontgraving weer in het daglicht. Wanneer men leest, dat alle wou- de's in de Leidse omgeving: Zoeter- woude, Hazerswoude, Gelderswoude, Rijnsaterwoude, Boskoop hun naam danken aan een vergeten, genadeloos woud, is het telkens weer een sensa tie over de goed-bewaarde boom stammen van dat woud te stappen en er planten en bloemen te zien bloeien, waarvan het stuifmeel in het vochtig mos is neergezegen te zelfder tijd, dat Christus naar de veldlelies keek en ze mooier vond dan Salo mons koninklijk gewaad van goud brokaat. Het is daar in het Oostvlielse broekland een forum van omgevallen boomzuilen thans meer en meer overwoekerd door riet en manshoge biezen. Misschien vindt ge het dwaas en uitzinnig maar we springen lie ver op- en neerborrelend rond, zwaaiend met armen en benen, door het levend forum bij Leiden dan over de kille, neergevelde marmeren zui len Van het Romeinse forum (zoals we ook de Aqua Paola en de Fontana di Trevi maar zeer stuntelige kunst werkjes achten vergeleken bij de on stuimige, schuimend-wilde woeling van een waterval in het hoog gebergte). Er hangt over ons Germaans moe ras, over dat „weemoedvuldig waas land" een tijdeloze peinzing van het vervlogene rechtstreeks in het he den. Wanneer in de dalende avond de torentjes rondom met bronzen tong de „Engel des Heren" verklanken, wordt aan dit dode woud en aan dit levend zaad de blijde boodschap van Gods komst-in-de-natuur verkondigt met al de kracht van het heden in het verleden, van het verleden in het heden. „En Het heeft onder ons ge woond". Maar dan ruist het riet, maar dan zoeven de biezen, maar dan sputtert het moeras: „Het woont hier nóg.oHij leeft, zoals wij, in het verleden heden". En de torens rond om kleppen tegen elkaar óp in de verre diepten van de klare avond: „Hij woont hier nog, Christus de Heer". Dan zwijgen ze, aanbiddend, de ene toren na de ander en over ons Germaans moeras valt de stille vrede van een vervulde Verwachting. Wanneer we vuil, moe en bezweet terugkeren onder de beschermende vleugels van Oostvliet's altijd gast vrij dak, dan zouden we, althans op dat moment, ons Germaans geluk niet willen ruilen voor een albergo op de Pincio te Rome MARIUS.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6