Nieuw Zeelanders zijn hartelijk voor de Nederlandse emigranten Ook voor de vrouw ligt hier een goede toekomst EINDE VAN EEN SPROOKJE ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 DE ÊE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 INDRUKKEN EN ONTMOETINGEN Bij een dorp op het Zuid-eiland van Nieuw Zeeland woont een boer, die 1 Yi jaar geleden huisvesting aan bood aan een Nederlands echtpaar. De man zou agrariër moeten zijn om op de boerderij te kunnen werken en de vrouw moest de boerin kunnen helpen. Enige tijd voor de aankomst ver nam de boer, dat de man en de vrouw niet als gehuwden doch als verloofden aan boord van het Ne derlandse emigrantenschip „de Groo- te Beer" op weg waren. Dit verwek te enige ontsteltenis, want in de woonruimte, welke voor het echtpaar beschikbaar was, was maar 1 slaap kamer. Hij ging met zijn probleem naar de burgemeester van het dorp die de gemeenteraad over het geval inlichtte en raadpleegde. Men kwam tot het zeer eenvoudige en simpele besluit dat er geen enkele moeilijk heid was, want als verloofden ver loofd zijn, kunnen zij ook trouwen, en dus werd besloten dat aan de ver loofden gedurende 3 dagen onderdak in het dorp zou worden verleend. Men moet in Nieuw Zeeland n.l. 3 dagen op dezelfde plaats wonen al vorens te kunnen huwen). Daarna zou het huwelijk worden gesloten en zou het jonge paar naar zijn bestem ming kunnen vertrekken. Een bruiloftstaart. Nu het geval via de gemeènteraad eenmaal openbaar was geworden, meende men dat het dorp ook iets moest doen. Er werd een commissie van ontvangst benoemd, die de ver loofden van boord zou halen. Ook het gemeentebestuur zou hen ontvan gen en hen aan hun tijdelijke gasthe ren overgeven. Een inzameling werd in het dorp gehouden om een bruidstaart te kunnen bakken ter grootte van een hele tafel. U begrijpt dat het een feest werd toen daar de 2 Nederlandse emigranten arriveer den. Hun huwelijk werd zo waar een plaatselijke nationale gebeurtenis. Toen het voltrokken was en de boer op de achterbank van zijn auto het nieuwbakken echtpaar naar zijn boerderij, die 18 mijl van het dorp gelegen was, reed, begoni na enkele kilometers de bruid zenuwachtig uit het raam te turen en na 9 mijl brak zij in tranen uit. Desgevraagd ver klaarde zij dat zij niet zo eenzaam en zo ver weg van het dorp zou kun nen wonen. Zij ging met huilen door tot op de boerderij. Na 2 dagen ver liet het echtpaar zonder op te zeggen de boerderij. Met dit voorval wil ik op 2 belang rijke punten in de emigratie naar Nieuw Zeeland de aandacht vestigen. In de eerste plaats op de instelling van de Nieuw Zeelander tegenover de komst van Nederlandse emigranten. U en ik zijn als emigranten even welkom en worden in wezen even even hartelijk ontvangen als het bruidspaar, waarvan ik U zojuist vertelde. De Nieuw Zeelanders zijn Britten. Zij hebben misschien lang geaarzeld, om emigranten van een andere nationaliteit dan de Britse in Nieuw Zeeland toe te laten. Nu zij éénmaal hun vertrouwen gesteld heb ben in de Nederlandse emigrant, staan zij ook klaar om de Nederlandse emi grant van ganser harte en met de grootst mogelijke vriendschap te ont vangen. De Nieuw Zeelanders vor men een eenvoudig en weinig gecom pliceerd volk. Wij Nederlanders zijn wellicht heel wat minder eenvoudig en heel wat meer „ingewikkeld" bij onze maatschappelijke verhoudingen. Daarom juist houdt de eerste ont moeting en de eerste ontvangst een groot gevaar in voor ernstige misver standen». Wat mankeert die man. De Nieuw Zeelandse werkgever die tegen de Nederlandse emigrant, die bij hem zal komen werken, bij de al lereerste ontmoeting zegt: „Noem mij maar Bill", begrijpt niet hoe #de Ne derlander kan antwoorden: Graag Meneer Bill". Hij gaat dan ndet den den wat mankeert er aan die Neder landse emigrant, maar heeft de nei ging te geloven, dat de Nederlandse emigrant hem niet goed vindt. De toegestoken hand wordt teruggetrok ken blijft lange tijd teruggetrok ken. Niet omdat de Nieuw Zeelander minder vriendelijk is, maar omdat het misverstand er tussen zit. Ook de schrielheid die ons in sommige stre ken een naam verschaft nog erger dan die van de Schotten, kan op de duur als een slagboom tussen immigrant en Nieuw Zeelander neervallen. Men verwacht van geen enkele Nederlan der, dat hij overmatige uitgaven doet of geld dat hij moet sparen ver kwist, maar dit wil niet zeggen dat men steeds maar goede gaven ini de vorm van een glas bier of andere kleinigheden op een huiselijke ont vangst kan aanvaarden zonder eens iets terug te doen. En deze neiging hebben maar al te veel Nederlanders van nature zo gauw zij een vreemd land betreden en daar door een soort centenkoorts bevangen worden. Hier door ,door deze koorts, wordt hun welslagen vertraagd en soms ernstig belemmerd. Het effect is dus heel anders dan de centenjager zelf meent. Beslissend voor het welsla- gen van een emigrant is de reputa tie, die hij in de kring om zich heen in het -nieuwe land opbouwt. Zonder een goede reputatie moet men vech ten en strijden om er-te komen. Met een goede reputatie komen de mo gelijkheden naar de emigrant. Juist met het oog op dit laatste is het van zo groot belang dat de emigranten in Nieuw Zeeland goed beseffen dat zij in een door en door Brits land komen, waar men er vast op rekent, dat een gegeven woord gehouden wordt ook al staat het niet zwart op wit; maar zeker wanneer het wél zwart op wit staat. Degenen, die in geen enkel opzicht de zware verplichting ten opzichte van de Nieuw Zeelandse regering hebben aangegaan om gedurende twee jarerj in 'n bepaald soort werkkring te wer ken en onder deze verplichting uit trachten te komen op een of andere slimme manier, die kunnen misschien in een enkel geval zeer tijdelijk voor deel behalen, maar zullen het zeer veel grotere voordeel van een goede en betrouwbare reputatie missen en zeer veel moeite hebben het verloren vertrouwen te herwinnen. Veel geslaagden. Nieuw Zeeland is in oppervlakte ongeveer acht keer zo groot als ons land maar de bevolking telt nog geen twee millioen zielen. Iedereen kent iedereen nog veel beter dan wij dat elkaar in Nederland doen. In Dune- din, de stad op het Zuideiland, die ik bezocht, waren op dat ogenblik 250 Nederlandse emigranten, waar van er 244 op een prachtige manier geslaagd zijn. Er waren 6 probleem gevallen, drie er van» trachtten aan hun overeenkomst te ontkomen door uit te knijpen. Toevallig werden zij op het station in hun kraag gegrepen. Hun reputatie was niet alleen weg, want veertien dagen later toen ik in Auckland op het Noordelijke ge deelte van het Noordeiland was, ont dekte ik dat men daar alles van het geval wist en tobde over de vraag hoe sommige Nederlanders toch zo stom kunnen zijn hun eigen ruiten in te gooien. Het is intussen volmaakt overbodig in Nieuw Zeeland de aan gegane verplichting te ontduiken.- In dien er, waar dan ook, bezwaren van enige betekenis zouden rijzen tegen een plaatsing, dan is iedere immigra tie-ambtenaar bereid onmiddellijk voorzieningen te treffen om de be zwaren weg te nemen of om de be trokken immigrant te herplaatsen. Wie zich tot het immigratiekantoor wendt in zijn district, vindt er altijd een open oor en alle hulp die hij be hoeft, om zijn taak door en door ge zond té maken. Ik heb de Nieuw Zee landse regering dan ook geadviseerd mensen die onder zulke goede voor waarden en omstandigheden zo wei nig begrip voor het land van ont vangst tonen dan ook maar terug te zenden naar Nederland. Nieuw Zeeland zit in de eerste plaats verlegen om bouwvakarbei ders. Men staat er, wanneer men 'n dit prachtige land rond reist, versteld van wat de Nieuw Zeelandse bevol king daar opgebouwd heeft. Vooral moet men zich in dit ver beurd bedenken dat het nog maar ruim 110 jaar geleden is, dat de eer ste Engelsen en Schotten in dit land voet aan wal zetten. Er is daar hard gewerkt en er is veel moois opge bouwd. In dit lama moet nog ontzag gelijk veel worden gebouwd. Geen wonder dus dat de Nieuw Zeelandse regering aan arbeiders die dit kunnen voorkeur geeft. Ook de landbouwproductie moet en kan er belangrijk toei.emen, gezien de vraag in de wereld naar produc ten die Nieuw Zeeland kan leveren. Behalve deze twee groepen hebbem ongetrouwde vrouwen voorrang. Niet zozeer omdat er zo enorm overschot van ongetrouwd mannen in Nieuw Zeeland zou zijn, maar wel omdat er veel uitstekend georganiseerde ver pleeginrichtingen bestaan, waar men verpleegsters en huishoudelijk perso neel nodig heeft, en waar zeer goede arbeidsvoorwaarden worden aange boden. Een romantisch plekje aan een meer met bergen op de achtergrond. Zo zien in Nieuw Zeeland de Staatshuizen er uit. Terloops wijs ik er hier nog even op, dat een gediplomeerd verpleeg ster in Nieuw Zeeland eerst dan als gediplomeerd ten volle te werk ge steld kan worden, als zij de Engelse taal volkomen beheerst. Zij, die dit niet doen, zullen aanvankelijk met minder verantwoordelijk werk wor den belast om ongelukken» te voorko men. Het wordt meisjes precies zo als de mannen zeer kwalijk genomen, als zij haar reputatie bederven door de verplichting te aanvaarden, als verpleegster of in huishoudelijke ar beid werkzaam te zullen zijn en ter stond na aankomst gaan solliciteren om de baan van secretaresse of een andere administratieve betrekking te krijgen. Ik deed de indruk op, dat men dan nog liever heeft, dat het meisje trouwt. Dit gebeurt in veel gevallen. Ik was in een prachtig ho tel, hostel heeft het in het Engels, voor werkende vrouwen op het Zuid eiland. Men vertelde mij daar, dat met een bepaalde boot 25 Nederland se meisjes waren aangekomen en in het hostel onderdak hadden gevon den. Hiervan waren» binnen twee maanden 23 getrouwd, waarop ik niet kon nalaten te vragen of er soms iets aan de 2 anderen had ontbroken. Er gaat in Nederland is sommige kringen een verhaal, dat de Nieuw Zeelander niet lang zou werken. Ik moet toegeven», dat het arbeidstempo er misschien iets lager is dan in Ne derland en dat de Nieuw Zeelander van het standpunt uitgaat, dat hij vijf dagen .werkt om twee dagen per week voor zichzelf te hebben, t.w. de hele Zaterdag en de hele Zon dag. Dit neemt niet weg, dat het ver haaltje immigranten doet mislukken. Op een houtzagerij trof ik enkele Ne derlandse emigranten aan», die gede mobiliseerd waren in Indonesië en vandaar naar Nieuw Zeeland waren geëmigreerd. Zij werkten bij de hout zagerij en hadden een goed loon: Zij hielden ongeveer 10 pond per week over. Zij waren ernstig verstoord, dat enkele nieuwkomers uit Neder land de goede Nederlandse naam aan het bederven waren door het ten toon spreiden van luiheid, veel werk onderbrekingen, met elkaar in een kringetje zitten en een sigaretje ro ken. De Nieuw Zeelandse reactie op een dergelijk verschijnsel is zeer een voudig. Men zegt niets, ziet het aar.» en ontslaat de Nederlanders wegens luiheid. Zo waren er reeds twee Ne derlanders ontslagen en mijn zegs lieden noemden twee anderen, die er wellicht zeer binnenkort om dezelfde reden uit zouden liggen. Hard werken. Ik zou ernstig willeni waarschuwen tegen verkeerde en verdraaide voor stellingen van zaken. Wie naar Nieuw Zeeland komt wordt er vriendelijk ontvangen en al degenen, die bij de productie werkzaam kunnen zijn, ko men voor emigratie er heen in begin sel in aanmerking. Maar slechts de genen, die hard werken en aan de hooggespannen verwachtingen, die de Nieuw Zeelanders omtrent de Ne derlanders hebben, voldoen, die sla gen. In het bijzonder zou ik de aan dacht van de Nederlanders willen vestigen op het Zuideiland. Dit deel van Nieuw Zeeland maakt een zeer goede ontwikkeling mee. Men is er bezig in de nabijheid van het reeds genoemde Dunedin, bij Roxburgh, een dam te bouwen in de Kanarau- rivier om waterkracht op te kunnen wekken voor de productie van meer electrieiteit. Over vijf tot zeven jaar zal dit de beschikbare energie op het eiland verdubbelen. Voor velen, ook ongeschoolde arbeiders, is hier een uitstekende werkgelegenheid met een j beste accomodatie. Een 20-tal Neder landers werken hier reeds. De hoofd ingenieur Holloway leidde mij rond vergezeld door Van der Meulen, die hier technisch tekenaar is en een schat van een vrouw heeft. Hij ver dient hier 13 pond in de week, ter wijl een Nederlands timmerman ge middeld 10 pond schoon verdient. Het is mogelijk .hiervan 6 tot 7 pond per week te sparen. Het belangrijkste is dat Nederland naar Nieuw Zeeland mensen emi greert die onze reputatie hooghou den. Dit geldt overigens ook voor de overige landen waarheen Nederlan ders emigreren. Wat in het bijzonder van belang is, is dat wij geen beun hazen doen vertrekken. De ervarin gen met deze hazen zijn buitenge woon slecht geweest. Er zijni zoge naamde zuivelbewerkers op Nieuw Zeelandse fabrieken gekomen, die nog nooit kaas of boter hadden zien ma ken. Er hebben zich voor de land bouw mensen aangemeld die het bóe ren-bedrijf, alleen van horen zeggen kenden. In de zuivelfabrieken en op de boerderijen, waar deze lieden ge weest zijn», denkt men er niet meer aan om Nederlanders tewerk te stel len. Ik juich het daarom toe, dat de Nieuw Zeelanders bij het nemen van de beslissing omtrent de toelating van de emigrant grote aandacht aan zijn arbeidsverleden besteden. Indien uit dit verleden niet blijkt, dat de betrokken emigrant de algehele ge schiktheid bezit voor het beroep, waarin hij zegt te willen gaan wer ken, dan wordt hij omdat dit een be roep is waarin Nieuw Zeeland een goed werker maar geen beunhaas no dig heeft, in den regel afgewezen. Omscholen. Toch is er nog wel een weg om naar Nieuw Zeeland te komen, ook voor hen die hier te lande geen be roep uitoefenen wat voor Nieuw Zee land aanvaardbaar is. Ik ben er ze ker van dat een jongeman, die hier te lande b.v. als boekhouder of als kapper of in een ander voor Nieuw Zeeland weinig essentieel beroep werkzaam is en bij wie het ernst is om in een ander beroep naar Nieuw Zeeland te emigreren, nog een kans kan maken. Tenminste als hij de ge schiktheid voor dat andere beroep heeft en zich dan op de Rijkswerk plaats om laat scholen tot een bouw vakarbeider of tot een werker ge schikt voor de metaalindustrie, dan wel zich meldt bij de Ned. Heide maatschappij voor een oogstcolonne om zich hierdoor een stukje arbeids. verleden te verwerven, waarmede hij bewijst, dat hij in Nieuw Zeeland ge durende twee jaren in het beroep zal kunnen werken waarvoor dit land hem nodig heeft. Ik zou nog lang door kunnen gaan met mijn verhalen over mensen en dingen in de prachtige natuur die Ik in Nieuw Zeeland gezien heb. Ik kan dit hier ndet doen omdat zendtijd een schaars product is. Ik wil eindigen met U te vertellen, hoe het afliep met ons mislukte bruidspaar. De gemeenteraad bemoei de zich weer met het geval. De bruid had schijnbaar een zwakke plek in de mannenharten van de leden van deze raad geraakt, want zij gaven de bruid gelijk en namen haar man in gemeentedienst, waardoor de bruid in het dorp kon wonen. De enige par tij die toen nog ongelukkig was, was de boer. Onze emigrant-attaché in Nieuw Zeeland heeft kans gezien voor hem een oplossing te vinden door een ongetrouwde Nederlander bij hem te plaatsen. Deze werkt daar nu reeds VA jaar in grote vriend schap met de boer en leidt voor hem het bedrijf. Nieuw Zeeland is een land waar wij een goede naam moe ten handhaven. Mr. ir. B. W. HAVEMAN, (Commissaris Emigratie).- De vrouw achter het stuur een grappenmaker in een dollar per mijl kosten, terwijl Amerikaans cabaret. „Er was dit voor vrouwen slechts 2,68 een vreselijke verkeersop- dollar voor dezelfde mijl is. stopping. Een vrouw achter Andere gegevens bewijzen, 't stuur had te kennen gege ven, dat zij naar links wilde uitwijken en alle narigheid ontstond, toenzij werke lijk linksaf draaide Gehoorzaam lacht het pu bliek, want al jarenlang is dat vrouwen handiger zijn achter het stuur dan haar mannelijke Tijgenoten. De gevaarlijkste. De A.A.A. is tot de conclu- ring voor dit feit. Om hierachter te komen heeft een verslaggever van de „New York Times Maga zine" een aantal autoriteiten gesproken van de A.A.A. En i hen vertelde: „Ik ge- aardig deed na zijn eerste vijf lessen. Na zijn vijfde les kwam hij bij me en vertelde, dat één vraag hem maar voortdurend bezighield. Ik vroeg hem wat het was en hij antwoordde: „Kijk nou 's, loof, dat dat komt door de nadat ik de wagen in de ga manier, waarop vrouwen le- rage heb gezet hem op de leeftijd van 20 tot 24 jaar is en dat de beste rij- m>uw is tussen 41 grootste fout van de man is zijn te grote snelheid, terwijl dit bij de vrouw steeds even onverbrekelijk verbon' den aan het repertoire var. iedere mopjesschrijver als dat der. over de schoonmoeder. Vrou- en 53. wen toch zo wil het de overlevering zijn, onhan dig, eigenzinnig, niet in staat om rood van groen, langzaam van snel en rechts van links te onderscheiden. Ook is het natuurlijk bekend, dat geen vrouw ooit een garage is bin nengereden zonder door de achterwand weer naar buiten te komen rijden Daarom zal het stellig geen schok zijn voor de Ameri- iets met draaien te kaanse komieken, na-tafel sprekers en aanverwanten, dat alles er op wijst, dat deze mopjes eerstdaags door niets meer gerechtvaardigd zullen zijn. Verkeersautoriteiten toch hebben de afgelopen jaren ontdekt, dat vrouwen niet al leen makkelijker leren rijden ren rijden. Zij zijn degelijker slot heb gedaan voor de nacht, met het vergaren van kennis dan zit ik met één moeilijk heid." „Wat voor een moeilijk- nu eenmaal heid?" vroeg ik hem. minder technische aanleg „Hoe krijg ik dc lucht uit hebben dan dc man en dat de banden?" een auto daarom een groter ik geloof niet, dat 'n vrouw probleem voor haar betekent, ooit blijk zou geven zo wei- Ten einde dat grote stuk mechaniek te overwinnen, moeten zij daarom harder werken dan mannen." Zij leert vlugger, rijdt beter, maakt minder ongelukken maken heeft. In weerwil van de alge mene opvatting rijdt een vrouw niet vaker onverwacht naar het midden van de wer». of helemaal naar links dan een man. Zij blijft op de rechter helft van de weg. En r bovendien schijnt de (Ameri- dan mannen, maar dat zij kaanse) vrouw haar bedoe- Kaken op elkaar. als ze eenmaal rijden dit lingen bij het rijden veel dan ook deskundiger doen dan ker aan te geven dan {haar echtgenoten, broers of vaders. j De „American Automobile Association" aldus lezen 'wij in de „New York Times Magazine" heeft cijfers man, zodat de volgende keer. dat een man een vrouwen - arm uit het portier ziet ste ken, hij niet hoeft te denken dat zij een jurkje aanwijst in etalage of de nagellak on Hei landschap van Nieuw Zeeland is zeer gevarieerd. Dit is een kijkje op Wairua-waterval op het Noordereiland. Whangai verzameld, waaruit blijkt, dat haar vingers laat drogen. Z mannen op de weg 2.8 onge- geeft te kennen wat zij wil voor iedere een kunst die de Ameri kaanse man al bijkans heeft vergeten. Deze en andere statistieken bewijzen echter slechts, dat, de vrouw beter rijdt dan de man, zij geven geen verkla- millioen mijl die zij afleggen, terwijl bij vrouwen dit getal slechts 1,7 is. Ook zijn de on gelukken, die vrouwen maken, I minder ernstig. In Philadcl- I phia is men tot de ontdek- nig af te weten van een auto. overwinnen. Het is ten slotte altijd een 1 man, die naar zijn werk gaat met sokken, die hem niet goed passen Eén ding. Slechts in één opzicht is de man een betere leerling dan de vrouw. Deze laatste toch beseft niet, dat zij de wagen daarheen stuurt, waar zij heen kijkt. Houdt zij dus haar ogen vol angst op een geparkecerde wagen geves tigd, dan zal zij daar onher roepelijk tegen op rijden. Daarom vertel ik leerlingen altijd maar weer, dat zij niet moeten kijken naar die din gen. waar zij op in zouden kunnen rijden, maar naar dc ruimte daarnaast en de wa gen daarlangs moeten sturen. En tot slot zei de man, die bijzonder heid wist te vermelden tdie natuurlijk in vrijwel dezelfde mate voor ons land geldt): „Leren rijden is groten deels een kwestie van details. Vrouwen schijnen op ander gebied geduldiger te zijn met details dan mannen en daar om zal het ook wel zo zijn met autorijden. Mannen zou den waarschijnlijk beter rij den als zij dat wilden, maar zij schijnen zich er niet voor te willen inspannen...." Over rijlessen vertelde de A.A.A.-man: „Mensen, die eenmaal rijden, vergeten on herroepelijk. dat leren rijden een hoogst ingewikkelde be zigheid is. Het vraagt een hele hoop samenwerking en ik ken een piloot, die zegt. dat een auto parkeren moei lijker is dan een vliegtuig aan de grond zetten. Het zou me niets verbazen als hij gelijk deze interessante heeft. Het is zelfs zo ingewik- keld, dat een vrouw haar ka ken op elkaar klemt en leert. Een man, die zijn wa gen niet correct in de par keerhaven kan stallen, zal '1 slecht doen en deze zo laten staan. Een vrouw zal het probe ren en nog eens proberen totdat het haar lukt. Ik her inner me bovendien het ge val van een man, wie ik eens les gaf en die het al heel

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5