$)e &2idóe6oti/fca/iit Deportaties op grote schaal in T sjecho-Slowakije De drievoudige moord Gamma een overdreven incident 1 De diensttijd-staking in België JCowteHje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12660 Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mud., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 EIEREN EN OLIE pNGELAND SCHIJNT EIEREN voor zijn geld te kiezen in de kwestie van de Perzische olie. Zo lang het nog de illusie koesterde, dat Mossadeq vandaag of morgen toch ten val moest komen wegens de uitputting van de schatkist, hield het 't been stijf en liet Mossadeq in de olie smoren. Perzië kreeg de kans niet om iets van zijn olie kwijt te raken, gesteld al, dat het erin zou slagen om de oliewinningsinstallaties weer op gang te krijgen en te hou den. Waar ter wereld ook een tan ker met Perzische olie zou aanko men, zou onmiddellijk beslag gelegd worden, omdat deze olie betwist be zit is. De geschiedenis met de „Rose Mary" is daarvan een bekend voor beeld. Maar sinds het duidelijk is gewor den, dat de sluwe oude Mossadeq het politieke spel in Teheran 0 heeft gewonnen, de Sjah prac- tisch heeft uitgeschakeld en vrijwel onbeperkte macht van het parlement heeft gekregen sinds dien is Londen plotseling omgesla gen. De Britse regering beseft, dat zij haar verlies moet nemen om te voor komen, dat zij straks een nog groter verlies lijden zal. De eerste klap voor Engeland was de uitspraak van het Hof van Infer nale Justitie te Den Haag, dat zich onbevoegd verklaarde om kennis te nemen van het Perzische oliegeschU, omdat het hier geen twistpunt be trof tussen twee landen, maar tus sen een land (Perzië) en een parti culiere maatschappij (de Anglo- Ira nian Oil Cy). Dat was precies het standpunt van Mossadeq's regering, een standpunt overigens waar zij het beste mee gebaat was. De tweede klap was de bekende rehabilitatie van de door de Sjah af gezette premier, die nu op zijn beurt de Sjah schaakmat zette. Maar de derde klap zal de deur dicht gedaan hebben en dat was- de financieële hulp, welke Amerika be reid is te geven aan de Perzische re gering. De Amerikanen bekijken de zaak nl. uit een ander oogpunt dan de Engelsen. Terwijl de Engelsen op de eerste plaats oog hebben voor hun financiële belangen bij de Per zische olie en erop uit zijn om zoveel mogelijk schadeloosstelling uit de naasting van de oliebedrijven los te krijgen, kijken de Amerikanen meer naar de loerende blikken van de Russen aan de andere kant van de Perzische grens. Zij redeneren zo: als de toestand van de Perzische schat kist zodanig wordt, dat de Perzen, die toch al niet veel hebben om bij te zetten, thans groen en geel van de honger gaan zien, is de kans groot, dat er relletjes gaan uitbreken en dat de communistische Toedeh- partij naar de macht grijpt. En dan verdwijnt er weer een land achter het IJzeren Gordijn. Vandaar de scheutigheid der Amerikanen. MU DE ZAKEN EENMAAL zó staan, dunkt het Londen beter om het roer te wenden. Wellicht zijn Churchill en Eden ook onder de in druk gekomen van de Amerikaanse argumenten en zien zij zelf ook het gevaar in van hun tot nu toe strak volgehouden politiek. In elk geval heeft Eden aangekondigd, dat Enge land nu met Perzië tot overeenstem ming moet komen en dat het Mossa deq de hand wil reiken. De zaak is Donderdag in het En gelse kabinet besproken en wel naar later bleek naar aanleiding van een nota, welke Perzië naar Londen had gestuurd, waarin werd voorgesteld de besprekingen met de Anglo-Iranian Oil Cy te hervatten. De voorstellen zijn nogal sterk Perzisch getint, want voor het geval de rechtstreekse onderhandelingen met de Anglo-Iranian geen resultaat mochten opleveren hetgeen zeker niet tot de onmogelijkheden behoort! wordt voorgesteld, de zaak voor een Perzisch gerechtshof te brengen. Daar zullen de Engelsen wel niet in trappen, veronderstellen v/e, want dan zijn ze bij de duvel te biecht. Arbitrage willen ze gaarne aanvaar den, maar dan van een niet-belang- hebbende instantie. Overigens gaat de nota volgens aloud koopmansge- bruik zich te buiten aan een sterke overvraging, want zij stelt alvast dat de Anglo-Iranian onrechtvaardi ge maatregelen heeft getroffen ten einde Perzië te verhinderen de ge nationaliseerde olie te verkopen. De maatschappij en de Britse regering hadden daardoor in vele opzichten verliezen aan de Perzische regering berokkend. Millioenen ponden, die de Brits- Perzische maatschappij aan Perzië was verschuldigd, waren nog niet betaald. In de nota wordt daarvan onmid dellijke betaling geëist. Ook andere sommen, die de Perzische regering bij Britse banken had gestort, dien den onmiddellijk betaald te worden. En zo gaat het doorAls men het op die manier gaat uitrekenen mag Engeland nog blij zijn als het met een gekwiteerde rekening naar huis gaat, want volgens de nota is het niet Perzië dat schadevergoeding moet betalen maar integendeel de Engelsen! Men kent evenwel het recept: de soep wordt zelden zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Misschien valt er nog wel een mouw aan te passen en gelukt het Amerika om als bemiddelaar tussen de twee kemp hanen op te treden. Engeland kan nu trouwens best een succesje in het Midden-Oosten gebruiken, nu er in Egypte ook een andere wind is gaan waaien. MIDDENSTANDERS UIT HUN HUIZEN GEZET Slavenarbeiders op het platteland Op het ogenblik worden er op grote schaal deportaties uitgevoerd in Tsje- cho-Slowakije. Zij begonnen op 18 Juli en in de eerste week hebben min stens 10.000 mensen in Praag en Bratislava hun woningen moeten verlaten. Wekelijks verlaten twee tot drie treinen met dakloze gezinnen de grote ste den. De Tsjechische communistische regering heeft met deze massa-depor taties het Hongaarse en Roemeense voorbeeld gevolgd, om door het weg voeren van tienduizenden middenstanders uit de steden de bourgeoisie te vernietigen en woonruimte voor bevoorrechte communisten te verkrijgen. OOK INTELLECTUELEN. In Tsjeohoslowakije worden nu echter niet enkel de middenstanders weggevoerd, doch ook intellectuelen die er van worden verdacht omgang te hebben gehad met mensen uit het Westen. Alleen uit Praag werden 1500 gezinnen gedeporteerd. De commu nisten vrezen blijkbaar een reactie in de vrije wereld, daar zij menselij- Franse politie houdt vol De 32-jarige Franse boer Gustave Dominici is, na voor de vierde maal te zijn ondervraagd, weer naar huis gezonden. De laatste ondervraging duurde vier uur. Dominici is de man, die het eerst de lijken van de Drum- monds zag en de politie waar schuwde. De politie deeld~ verslaggevers on der meer mede, dat zij een aantal spo ren volgt, „die mogelijk nog tot een verrassend resultaat zullen leiden." Dominici had verteld dat hij de lichamen vond, toen hij op verzoek van Faustin Roure, een voorman bij de spoorwegen, Dinsdagmorgen ging kijken naar een aardverschuiving langs de baan bij zijn bedrijf. De voorman zeide echter zich niets van deze boodschap aan Dominici te her inneren. Iemand, die beweerd had Dominici's vader te horen zeggen, dat zijn zoon op de dag van de moord om 10 uur des avonds was uitgegaan, heeft zich niet gemeld, ondanks een oproep van de politie. Dominici's vrouw ontving haar man op de boer derij met de woorden: „Ik wist, dat ze je los moesten laten." De politie heeft in antwoord op ge ruchten dat Dominici's arrestatie op handen zou zijn, verklaard, dat zij alléén een onderzoek naar zijn getui- genverlaring heeft ingesteld en dat hij een vrij man is. La Plata wordt Eva Peron La Plata, hoofdstad van de Argen tijnse provincie Buenos Aires, zal voortaan „Eva Peron" heten. Dit be sluit is Vrijdag door het provinciale bestuur genomen. Een tandarts te Buenos Aires die weigert in de rouw te gaan voor Eva Peron, is om die reden uit de dienst van de staatsspoorwegen ontslagen. Het is niet de eerste ambtenaar te gen wie op deze manier wordt opge treden. ker te werk gaan dan bij de depor taties in de Oosteuropese satelliet staten. De woningen van de slacht offers worden nu overdag, inplaats van 's nachts door regeringsvertegen woordigers bezocht. De aanzeggingen die worden uitgereikt verschillen ook naar de zwaarte van de „misdaden" der gedeporteerden. In alle gevallen' krijgen de betrokkenen van de rege ring 2 weken, inplaats van de ge bruikelijke 24 uur, tijd om heen te gaan. De groep die het geluk heeft het meest soepel te worden behan deld mag alle huisraad meenemen. De tweede groep krijgt vergunning enkel een bepaald gedeelte mee te nemen en de derde groep mag niet meer dan 25 tot 50 kilo met zich mee voeren. Op het platteland in de steek gelaten. De gedeporteerden worden dicht opeengepakte in treinen naar platte-' landsgebieden aan de Silezisohe, Hon gaarse of Russische grenzen gevoerd, waar zij aan hun lot worden overge laten. De bannelingen moeten dan zelf onderdak zoeken bij boeren en arbeiders. De mannen worden in de meeste gevallen gedwongen werk te zoeken in de staatsmijnen, -fabrieken of -boerenbedrijven. Onder de gedeporteerden zijn vele oude mensen die vóór de communis tische staatsgreep in 1948 staatspen sioen genoten. Zij zijn nu te oud om te werken en worden gedwongen hun pensioen te gebruiken voor het vin den van onderdak. De communistische opzet de mid denstand te vernietigen is ook ge slaagd, want de vroegere winkeliers uit Praag en Bratislava moeten al him kapitaal aanwenden om op het lang zamerhand overbevolkte platteland nog woonruimte te vinden. Nu dui zenden voormalige winkeliers, advo caten, architecten, fabrikanten en directeuren worden gedwongen als arbeider in een fabriek of op het land hun brood te verdienen, komen de communisten op een goedkope ma nier aan slavenarbeiders. Ook in de dorpen. De deportaties bepalen zich echter niet tot de grote steden, ook in de dorpen langs de Oostenrijkse grens vindt een massale verwijdering van „onbetrouwbare personen" plaats. Honderden families worden gedwon gen het grensgebied te verlaten, een maatregel die kennelijk de uitbrei ding van een brede „veiligheidszone" voorafgaat. Door het goede weer van de laatste weken en het ontbreken van prikkeldraad over grote gebie den langs de grens een gevolg van het prikkeldraadtekort in Tsjeoho slowakije was het aantal vluchte lingen naar Oostenrijk de laatste tijd opgelopen. Door het verscherpen van de bewaking, het gebruiken van bloedhonden en het leggen van mij nenvelden probeerden de communis ten de on vluchtingen te bemoeilij ken. Door de deportaties hopen zij ze onmogelijk te maken. „Uno-commissie verloor koelbloedigheid" Een woordvoerder van de Griekse regering heeft gisteravond de UNO-waar- nemers, die bij het grensincident om het eilandje Gamma aanwezig zijn ge weest, er van beschuldigd, dat zij „door gebrek aan ervaring hun koelbloe digheid hadden verloren." Hij verklaarde, dat de actie der Griekse troepen, die het vuur hadden geopend op de Bulgaren, die op het eiland waren ge zien, slechts van „plaatselijke betekenis" was, en nodeloos was overdreven. Eerder op de dag had premier Venizelos medegedeeld, dat het overal langs de grensrivier de Maritza (waarin Gamma is gelegen) rustig was, en dat er geen Bulgaarse troepenconcentraties op de Noordelijke rivieroever waren Er werd gisteren geen schot gelost. EEN LASTIG EILANDJE. Het betwiste gebied is een onbe woond, onvruchtbaar stukje grond van ongeveer vierduizend vierkante meter en ligt in de rivier die door het verdrag van Lausanne in 1923 als de natuurlijke grens werd aangeno men tussen Griekenland en Bulga rije. De grens loopt over een afstand van ongeveer zeven kilometer pre cies door het midden van de rivier. Onlangs raakten de Griekse en Bulgaarse strijdkrachten! slaags. Het is niet de eerste maal dat Gamma een precedent voor internationale moeilijkheden schept. Toen in 1923 het verdrag werd ge sloten lag het eiland aan de Griekse Egyptisch leger verwelkomt vrouwen Generaal Mohammed Naguib tezamen met mevrouw Doria Shafik, leidster van de feministische Bent el-Nil Unie tijdens hun conferentie, waarin de generaal haar mededeelde, dat hij de vrouwen in militaire dienst zou „verwelkomen". Hij verklaarde, dat hij een voorstander is van het toelaten van vrouwen bij de gewapende macht voor arbeid op kantoren, dienst als chauffeuses, of voor het bedienen van afweergeschut. Toen mevrouw Shafik verklaarde, dat de vrouwen ook het stemrecht wensten, antwoordde Naguib dat hij deze kwestie voor het ogenblik moest laten rusten „totdat de zui veringsactie in het land geëindigd zou zijn." zijde van de rivier en in de eerste jaren ontstonden er geen moeilijkhe den over het bezit. De loop van een rivier is echter grillig, en er kwam een tijd dat Gamma in het midden kwam te liggen en zelfs dichter bij de Bulgaarse oever. Dat was voor het communistische regiem in Bulgarije een gerede aan leiding om aanspraken op het eilandje te doen gelden. Weer greep de natuur in en enige tijd later lag Gamma weer op de Griekse helft. Twee jaar geleden besloten de Bul garen een einde te maken aan het ge schil door een dam te leggen die het rivierwater in vaste banen zou leiden. Het mislukte en het zwervend eiland bleef een voortdurende bron van kleine ruzies tussen plaatselijke auto riteiten. Moeilijkheden aan de Grieks-Bulgaarse grens Naguib dreigd met dictatuur Egypte's „sterke man", generaal Naguib heeft gisteren verklaard, dat hij „op het ogenblik" nog geen reden zag om een dictatuur te vestigen. Maar hij voegde er in een adem aan ïoe, dat een dergelijke maatregel welicht noodzakelijk zou worden, wanneer de politieke partijen er niet in slagen het nationale politieke le ven grondig van corruptie te zuive ren. Muziek in Koreaanse regen De hevige regens in Korea schijnen het enthousiasme van deze muzikanten van het Koninklijke Canadese 22ste Regiment niet te bekoelen. Dc leden van het orkest schuilen onder een tent, de dirigent moet buiten staan en wordt tegen de watervloed beschermd door een „gasjas". Douane en spoorwegen doen niet mee De Belgische socialistische en com munistische partijen hebben voor vandaag, Zaterdag, een „algemene ééndag-staking" uitgeschreven om te protesteren tegen de dienstplicht van 24 maanden. Men verwacht evenwel niet dat de staking zo algemeen zal zijn als beraamd wordt. De Belgische socialistische leiders hebben zich deze week in verbinding gesteld met de vakbonden in Frank rijk, Duitsland, Italië, Nederland en Luxemburg. Het resultaat is dat de socialistische arbeidersbewegingen in deze landen met betrekking tot de duur der militaire dienstplicht een zelfde standpunt zullen innemen en in het bijzonder de actie van Belgi sche arbeiders zullen steunen. Het socialistische vakverbond heeft er bij de transportarbeiders op aange drongen aan het werk te blijven ten einde het vervoer van de stakers tc verzekeren. De metaalbewerkers mo gen een uur werken om hun week loon in ontvangst te nemen. Het ABW heeft 500.000 leden ter wijl het RK en het liberale vakver bond die tegen de staking gekant zijn, er ongeveer evenveel hebben. De transportarbeiders in Luik heb- De eerste Britse A-bomexplosie De eerste Britse atoomexplosie is aanstaande, zo concludeert men uit een officiële mededeling, waarin ge zegd wordt, dat alle schepen, die de wateren in de buurt van de Monte Bello-eilanden (ten N. van Austra lië) willen bevaren, een speciale ver gunning moeten hebben. Deze vergunningen zullen echter tot vlak voor de dag van de explosie worden verstrekt. Een gebied van 58.000 km2 rond deze eenzame eilan dengroep is door de marine tot nader order voor schepen en vliegtuigen tot „gevaarlijk gebied" verklaard. Een vloot van elf schepen met als vlaggeschip het vliegdekschip „Cam- panda" dat naar men vermoedt de eerste Britse atoombom vervoert zal aan de proefneming deelnemen. De „Campnnia" heeft Dinsdag de haven van Peth verlaten. Ontstellende toestanden in O.-Duitse kampen Het Westberlijnse anti-communisti sche informatiebureau heeft gemeld, dat de zevenduizend inwonenden van het Oostduitse concentratiekamp te Bautzen, nabij de Tsjecho-Slowaakse grens, een beroep om hulp hebben gezonden aan de Verenigde Naties en aan het internationale Roode Kruis. In die brief, die uit het kamp werd gesmokkeld en West-Berlijn bereik te, wordt meegedeeld, dat sinds 1945 te Bautzen twintigduizend personen zijn overleden. „De toestanden in de Oostduitse concentratiekampen en gevangenissen zijn met geen pen te beschrijven. Uithongering en mis handeling zijn aan de orde van de dag", wordt in de brief verklaard. Van de zevenduizend inwonenden van het concentratiekamp lijden er 1700 aan tuberculose. Er zijn vijf dok ters, die echter niet over medicijnen of uitrusting beschikken. Er is vaak tekort aan water. ben besloten toch in staking te gaan. De bijeenkomst in Luik is afgelast en de Luikse arbeiders gaan naar Brussel om te betogen. De vakbond van spoorwegarbeiders zal drie uur staken. De arbeiders in het gas- en elctriciteitsbedrijf zullen het werk slechts gedeeltelijk neerleggen. Het Belgische spoorwegpersoneel zal niet aan de algeméne staking deelnemen, zodat de treinenloop nor maal zal zijn. Het douanepersoneel aan de gren zen zal in plaats van te staken de reglementen met bijzondere nauw keurigheid toepassen. Afvaardigingen uit alle provincies zullen bij de betogingen van het AB VV te Brussel aanwezig zijn. Alle grote plaatsen in de provincies zen den een 100-tal afgevaardigden, 's Middags wordt in de Vlaamse schouwburg te Brussel een grote ver gadering gehouden, waar de natio nale secretarissen van het ABVV Re- nard en Major het woord zullen voe ren. N. V. V. verleent geen steun aan de Belgische staking Zoals gemeld, heeft de secretaris van de afdeling Brussel van het Al gemeen Belgisch Vakverbond tegen over de pers verklaard, dat, als resul taat van een overleg van dit verbond met de vakbonden in Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland en Luxemburg, de socialistische arbei dersbewegingen in die landen tegen over de duur van de militaire dienst plicht eenzelfde standpunt als de Belgische beweging zouden innemen en in het bijzonder de door de Bel gische arbeiders ondernomen actie zouden steunen. Wij vernemen echter bij informa tie, dat het N.V.V. zich op generlei wijze met deze actie wenst in te Ia- ten, aangezien het naar zijn inzicht een politieke aangelegenheid betreft. GROTE SORTERING GEBOORTE aankondigingen vindt U bij Geijer's Kantoorboekhandel Botermarkt 28, Leiden, Tel. 20519 (Advertentie) DE BISSCHOP VAN ROERMOND ONTHULT GEDENKSTEEN IN EIFFELDORPJE. De bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, zal op Zondag 10 Aug. in het dorpje Rollesbroich in de Eiffel een gedenksteen onthullen, welke is aangebracht in het geboor tehuis van moeder Maria Stollenwerk, mede-stichteres en eerste generale overste van de congregatie van de missiezusters van Steijl (de z.g. „Blauwe Zusters"). Deze zuster ligt begraven in Steijl. In October 1950 werd de eerste zitting van het pro ces voor haar zaligverklaring gehou den. Mgr. dr. Lemmens is voorzitter („judex ordanarius"), van het tribu naal, dat zich met dit proces bezig houdt. De gang van zaken in het leven kunnen wij niet zelf bepalen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1